Bespaar tijd en geld Wasch met 'n VELO Pinksteren! Weer botermaken op de boerderij? Spanje en de Hollandsche kaas Scheepsbotsing op de Elbe Het drama in de dninen bij Egmond DE MOOISTE FOTO Van loopjongen tot millionnair Zoo kan het niet langer! Twee vliegtuigen in botsing Met een eskader over den Oceaan Oceaanvlucht van bet echtpaar Mollison Werkloozensteun Gashouder in brand gevlogen Voor Uwe «rondheid Aspirin- /-t\ Achterstallige gemeenten Een kranige politieman C A T.T. A ntannr. Vergadering der schoolfeeetcommissie Uit een één dezer dagen gehouden vergadering der schoolfeestcommissie ten huize van den voorzitter, den heer A. van Meerten. kunnen we meedeelen. dat er dit jaar voor de le tot en met de 5e klasse een reisje naar Bergen en Schoorl en voor de 6e en 7e klasse een tocht naar Amsterdam (Artis, Schiphol, enz.) op touw is gezet. De data zijn (waarschijnlijk) resp. Maandag 12 Juni en Dinsdag 20 Juni. Ook deze keer zullen de commissiele den een lijst ter inteekenlng bij de ingezetenen aanbie den. WINKEL GEMEENTE WINKEL. Burgerlijke stand en loop der bevolking over de maand Mei 1933. Geboren: Cornelis Jan. zoon van Pieter Dirk Klare en van Dieuwke Bilstra; Nellie Johanna, doohter van Pieter Boddingius en van Hendriks van den Berge; Willem, zoon van Willem Keetman en van Geert rul da Margaretha Silver. Huwelijken: Gerrit Landman. 32 jaren en Grietje Visser. Overleden: Cornelis Jan Klare, oud 11 dagen, zoon van Pieter Dirk Klare en Dieuwke Bilstra; Adolf Cor nelis Melohlor. oud 74 jaren, echtgenoot van E. P. Dem- mers; Jan Smak. oud 53 jaren, echtgenoot van Tr. Groet. Ingekomen personen: S. B. Zeeman van Alkmaar; F. Smit van de Velde van St Maarten; C. Wit van Noord- scharwoude; A. Flapper van Bolsward; Jn. Bilstra van Leeuwarden; L A. J. Wirth van 's-Gravenhage; Egbert Schipper van Barsingerhorn; Pieter Schipper van Bar singerhornM. Schoenmaker van Barsingerhorn; L. Vink en gezin van Medemblik; H. Stobbe van Terschel ling; P. Kooijman en echtgen. van Alkmaar; M. Won der van Zijpe; Jb. Kuiper van SijbekarspelA. Kuperus en gezin van Almkerk; G. van der Oord van Hensbroek Vertrokken personen: M. Schouten naar Maartensdijk D. Moermond naar Zandvoort; A, van der Meer naar Schoorl; Joh. Appel naar Amsterdam; Jn. Kuiper naar Barsingerhorn; G._ Viser naar Barsingerhorn; Ph. Sneep en echtg. naar Medemblik; G. de Haan naar Schoter- land: Nieman P. en gezin naar Wierlngen; C. Bak ker naar O. Niedorp. SINT P A N C F A S GEMEENTE SINT PANCRAS. Ingeschreven over de maand Mei 1933: Geboren: Joannes, zoon van Joanes Ploeger en Hil- legonda Schuijt. Rlnke, zoon van Rinke Troost en An- tbonia Booij. Klaas, zoon van Klaas van der Molen en Trijntje Maria Kooij. Ellsabeth, dochter van Jan Glas en Rensje van Gulik. Overldeen: Sophia .van der Wal, 71 Jaren, echtgen. van Jan Ruijs. B O E R D C R IJ. Een gevolg van de crislsruivelwet. Elke kilo zelfgemaakte boter een gulden goedkooper dan de gekochte waar. Een half jaar geleden is een K.B. afgekomen, waarbij een leder, die een karn e.d. In zijn bezit heeft, verplicht ia daarvan aangifte te doen bij het betrokken Botercon troleetatlon. De aanleiding daartoe is duidelijk: iedere kilo boter, dieeen boer of een ander zélf maakt, ia een gulden (accijns) goedkooper dan de gekochte waar. De ..geheime karn" zou dus haar Intrede doen naast de ..geheime distilleerderij". De heer A. Sohrooder, Ede. wijst er thans in het orgaan van den F.N.Z. op, dat klaarblijkelijk vele boeren niet met deze bepaling op de hoogte zijn. Echter... Indien een boer al aangifte doet van zijn stootkam. wat dan nog? Immers het controleeren der gemaakte hoeveelheden, ja, zelfs van het überhaupt ge bruiken van de karn zal zéér moeilijk zijn! De heer Schrooder zegt er o.a. van: „Dat Iedere veehouder (die een karn heeft) tot het bijhouden van een zeer eenvoudige boekhouding zal wor den verplicht is blijkens een mededeeling. die onlangs in „De Boerderij" verscheen, wel waarschijnlijk. Er zal namelijk eenlge controle mogelijk moeten zijn. waaruit blijkt hoeveel melk op Ieder bedrijf wordt verkarnd en hoeveel boter daaruit ls verkregen. Hoewel de kosten voor een dergelijke boekhouding uit den aard der zaak wel zeer gering zullen zijn, neemt het toch niet weg. dat deze ..papleren maatregel" m.I. uit den booze is. Het zal practisch ondoenlijk zijn al die duizenden bedrij ven en bedrijfjes te gaan controleeren. tenzij men tot dit doel. wat ook al weer niet gewenscht is, de noodige ambtenaren gaat aanstellen- Dat het botermaken op de boerderij in de naaste toe komst zal toenemen ls onder deze omstandigheden zeer aannemelijk. Onlangs kwam mij ter oore, dat er bij één onzer zulvelconsuienten reeds een aanvrage was binnen gekomen van een landbouw-organisatle tot het geven van een cursus voor boerinnen en boerendochters in het botermaken op de boerderij. Wanneer hieraan gevolg wordt gegeven, zal het resultaat van een dergelijken crisismaatregel zijn, dat er toestanden in het leven wor den geroepen, die 30 40 Jaar geleden normaal waren. Deze bestendigd te zien als het practisch gevolg van een crisismaatregel lijkt mij zeer ongewenscht" De redactie van het F.N.Z.-orgaan voegt er nog aan toe, dat haar ter oore Is gekomen, dat reeds wasch- machines als kam worden gebruikt- Een andere zijde van de zaak is o.i„ dat op deze wijze minder geld in het fonds der Crislszulvelcentrale vloeit De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hol lands Noorderkwartier te Alkmaar heeft een brief ont vangen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken, waarin deze, In verband met de van den directeur van den oeconomischen voorlich tingsdienst ontvangen berichten over de ingevoerde contlngenteerlng in Spanje, waaronder ook het artikel kaas is opgenomen, vraagt, of de Kamer reeds stappen heeft gedaan, om te trachten de gevolgen van deze maatregelen voor ons land zooveel mogelijk te verzach ten. De Kamer te Gouda oppert het plan van een geza menlijke conferentie, ter bespreking van een eventueel* actie van de Kamers voor welke export van dit artikel een dlstrictsbelang ls. De Kamer voor Hollands Noorderkwartier heeft daar na aan den voorzitter van de vereenlging van Kaashan delaren ln Noordholland gevraagd of deze een actie van de gezamenlijke Kamers van Koophandel van belang acht, waarop deze Kamer van de zijde der kaashande laren een brief heeft ontvangen, waarin dezen er hun bevreemding over uitspreken, dat de directeur van den oeconomischen voorlichtingsdienst zich ter zake van de beoogde contingenteering van kaas in Spanje tot de Kamer van Koophandel te Gouda heeft gericht en niet tot de Kamer van Koophadel te Alkmaar, daar Spanje nagenoeg uitsluitend Edammer kaas importeert. Zij advlseeren den minister van buitenlandsche zaken te verzoeken onmiddellijk krachtige vertoogen tot de Spaansche regeering te richten, opdat de contingentee ring van kaas achterwege blijve, t.a.v. een land waar Spaansch fruit ad libitum kan worden ingevoerd; pro hibitieve rechten op kaas ten spoedigste worden afge schaft. Tengevolge van dikken mist twee Engel- sche schepen op elkaar geloopen. Uit Berlijn wordt gemeld: Woensdagavond zijn Dij dikken mist het Engelsche motorschip Stentor en het s.s. Guildford Castle op de Beneden-Elbe met elkaar in aanvaring gekomen, waardoor beide schepen zwaar zijn beschadigd. De Stentor werd ernstig aan den boeg getroffen. Di rect na de botsing hebben tal van schepen, die in de nabijheid lagen, getracht de beide schepen te nadc ren. Met hulp van de uit Hamburg gekomen bergings vaartuigen Hermes en Seeteufel is men er in geslaagd 30 pasagiers van het \%acht- en passagiersschip Guild ford Castle in veiligheid te brengen en hen te Cux- haven aan land te zetten. Het schip heeft aan stuur boordzijde een bijna 10 M. lang gat. Het water is tot in de machinekamer gedrongen. Intusschen zijn nog meer bergingsvaartuigen aan gekomen om de ernstig bedreigde schepen te helpen. De Guildford Castle gezonken. Nader wordt uit Hamburg gemeld, dat men het s.s. Guildford Castle heeft moeten opgeven en dat het schip gezonken is. Het ligt van den boeg tot aan.de brug onder water, zoodat hier ook het grootste deel van de lading verloren is. In totaal bevonden zich 63 passagiers aan boord, w.o. vele Duitsche toeristen. Zij konden allen gered en naar Cuxhaven worden ge bracht, vanwaar zij per trein naar Hamburg zijn ge gaan. De ernstig beschadigde Stentor wordt door twee sleepbooten naar Hamburg gebracht. Nader wordt gemeld: De New York van de Hamburg Amerika-lijn heeft 37 pasagiers van de gezonken Guildford Castle aan boord genomen, om ze naar Southampton te bren gen. Toch drie slachtoffers? Volgens de laatste berichten over de aanvaring op de Elbe zou het ongeluk toch nog slachtoffers hebben geischt en zouden drie opvarenden van de Guildford Castle zijn verdronken. Van twee hunner heeft men nog geen zekerheid en men heeft nog een geringe hoop, dat zij misschien door een andere boot zijn op gepikt. Een dekjongen heeft beide beenen gebroken en ook andere leden van de bemanning liepen lich tere kwetsuren op. De eveneens zwaar beschadigde Stentor is inmiddels door twee sleepbooten naar Hamburg gesleept. Naar Wol ff uit Cuxhafen meldt, is het Engelsche s.s. Cuildford Castle nu geheel gezonken. Men ver wacht, dat het schip verloren zal zijn. Het vonnis van de rechtbank bevestigd. Jachtopziener vrijgesproken. In den nacht van 23 November van het vorige jaar was een bekend strooper uit Egmond aan Zee in de duinen onder Egmond Binnen met zijn broer op de konijnenjacht, toen zij betrapt werden door een jacht opziener en een rijksveldwachter. De jachtopziener achtervolgde den strooper K. D. Plotseling weerklon ken kort en achter elkaar drie schoten en de stroo per viel kermend op den grond. Het bleek, dat de man in den bil was getroffen, tijdens 't vervoer naar een nabijgelegen woning stierf hij door verbloeding. De jachtopziener J. J. v. d. B. had zich voor de Alk- maarsche rechtbank te verantwoorden, verdacht van zware mishandeling den dood tengevolge hebbend. Het O. M. requireerde ontslag van rechtsvervolging daar de de jachtopziener volgens zijn verklaringen uit zelfverdediging had gehandeld. De strooper viel hem met een stok aan en na twee waarschuwings schoten had hij een derde schot op de beenen van D. gelost, met het genoemde tragische gevolg. De rechtbank sprak verd. van een deel van de ten laste legging vrij en ontsloeg hem voor een ander gedeelte van rechtsvervolging. Van verschillende kan ten werd er op den officier aandrang uitgeoefend om hooger beroep aan te teekenen. Ook bij de behande ling voor het Hof te Amsterdam beriep verd. zich op noodweer. De procureur-generaal mr. A. baron van Harinxma thoe Slooten. vroeg bevestiging van het Alkmaarsche vonnis. Donderdag wees het Hof arrest en bevestigde dat. Portret-Atelier JAC. Keizerstraat de boer, DEN HELDER. Hoe Myei Levy het zoover bracht. In een der deftigste buurten van Londen woont een Joodscb koopman, Myer Levy genaamd, die op 10- jarigen leeftijd loopjongen was in Parijs, met z'n 16 jaar melkknecht op een boerderij in Australië, doch sedert 1927 in Londen reusachtige zaken onderneemt. Hij begon met 500.000 schoenen op te koopen, die oorspronkelijk voor het Engelsche leger bestemd wa ren, doch. tengevolge van een bureaucratisch misver stand veel te groot waren en zonder uitzondering uitsluitend voor den linkschen voet bestemd waren De prijs voor heel dezen voorraad bedroeg 6000 pond, waarvan Myer Levy op eersten termijn 600 pond be taalde. Vervolgens liet hij van de helft der schoenen de zo len afhalen en omgekeerd weer er aan naaien. Op die manier £reeg hij 250.000 paar wel groote maar toch altijd nog bruikbare schoenen. Deze schoenen wer den verkocht in Afghanistan en den Kaukasus; de winst bedroeg 800 procent- Het volgend jaar kocht Levy heel den voorraad van een militair-schoenen magazijn, dat door de overstrooming van de Theems zeer veel waterschade rad geleden, zoodat de legerleiding alle schoenen afkeurde: in werkelijkheid waren alleen de onderste lagen onbruikbaar, terwijl de bovenste rijen alleen wat vochtig waren, Myer kocht heel den voorraad voor een blachelijk lagen prijs en vond ook voor deze schoenen( die zeer goedkoop verkocht werden, een goed afzetgebied. Zelfs liet hij 8000 paar schoenen, die erg veel waterschade hadden bekomen, volgens een bepaald systeem drogen en behandelen, zoodat ze weer gretige koppers vonden. Hij kocht steeds uitsluitend afgekeurd materiaal, van mislukte oliejassen, die oorspronkelijk voor de Engelsche munitiefabrieken bestemd waren, liet hij costuums voor aviateurs en piloten vervaardigen. Zoodoende wist Myer soms winsten te maken van 1000 procent en hooger, zoodat hij thans multi-mil lionnair is. Verban die dagen, waarop gij door pijn in uw rug en spieren, door urinestoornissen, hoofdpijn en du: zeligheid, door afgematheid, ternerogeslagenheid en uitputting uw werk niet doen kunt. Deze verschijn selen zijn dikwijls de eerste waarschuwingen van verzwakking der afscheidingsorganen. Van de gezondheid en kracht dezer organen hangt uw welzijn af. Zijn zij verzwakt, dan houpen urine zuur en andere schadelijke stoffen zich op, welke rugpijn, spit, waterzucht, en blaasstoornissen veroor zaken. Herstel uw gezondheid door vanaf heden Foster's Rugpijn Pillen te gebruiken. Dit speciale middel werkt rechtstreeks op de betreffende organen, neemt de oorzaak weg van uw lijden, waardoor gij u weder spoedig flink en gezond zult voelen. Bij alle drogisten enz. f 1.—, f 1.75 en f 3.per doos. LUCHTVAART 8 dooden. Uit New York, 1 Juni (V.D.): Volgens berich ten uit Riverside in Californië, zijn boven den Cajon- pas twee legervliegtuigen met elkaar in botsing ge komen en neergestort. De bemanningen van beide vliegtuigen, tezamen 8 man, werden gedood. Duitsch plan. De Engelsche vlieger, Kapitein Koehl, die vandaag met den tweeden tocht van den Zeppelin naar Zuid- Amerika van dit jaar meegaat, heeft voor zijn ver trek naar Friedrichshafen eenige bijzonderheden me degedeeld over een door hem ontworpen plan voor een vlucht met een es kader over den Atlanti- schen Oceaan. De vlucht zou het volgende jaar, of het jaar daarna plaats vinden. Koehl deelde mede reeds ge- ruimen tijd te werken aan de constructie van een nieuwe vliegtuigty pe, waarvoor de voorbe reidende werkzaamhe den zoo ver zijn gevor derd, dat waarschijnlijk in den herfst van dit jaar de eerste practi- ^che proefvluchten kun nen beginnen. Het be treft hier een meermo- torig landvliegtuig, dat door een bijzondere con structie zoo noodig ook op den Oceaan drijven kan. Een eskader van 4 tot 6 toestellen zou dan met dit type over den Oceaan -vliegen. Men-zal dan een route volgen, die van Duitschland leidt, langs de Afrikaansche Westkust en vandaar over het Zuiden van den Oceaan naar Zuid-Amerika, vanwaar dan later doorgevlogen wordt naar de Vereenigde Staten. Welke aviateurs in aan merking zullen komen, staat nog niet vast. Ook staat nog niet vast of de vlucht in 1934 of 1935 plaats zal vinden. De thans door Koehl met den Zeppelin mee gemaakte reis dient ter bestudeering van de meteoro logische condities op deze route. Het in het Zuiden van den Atlantische Oceaan gestationneerde catapult- schip Westfalen, aldus deelde tenslotte kap. Koehl mede, zal een waardevolle steun blijken voor de es- kadervlucht. KAPITEIN KOEHL, Amy Johnson en Jim Mollison zullen zeer vermoe delijk Maandag a.s. starten voor hun Oceaanvlucht. Het echtpaar Mollison wil direct van Londen naar New York vliegen, daar tanken en vervolgens in oostelijke richting terugvliegen, teneinde te trachten het lange afstandsrecord te verbeteren. Ongeveer tien uren hebben Amv en Jim Mollison dezer dagen non stop over Engeland gevlogen, om een nieuwe ben zinetank te proheeien, welke ze willen gebruiken. De machine is e n tweemotorige De Havilland Dra gon. Wanneer de omstandigheden mnstig zijn, hoopt het echtpaar Mollison op de lange afstandsvlucht 7000 mijlen af te leggen. Van Croydon uit (waar gestart wordt) is nog nim mer een Oceaanvlucht begonnen. De gemeenten in Noordholland verzoeken om meer spoed bij de uitkeeringen. Verscheidene gemeentebesturen in Noordholland hebben Ged. Staten verzocht de bijdragen der pro vincie voor den werkloozensteun spoediger te mogen ontvangen, omdat zij door het lange uitblijven der bedragen vaak in moeilijkheden komen. Ged. Staten, aldus de Haarlemsche corr. van het „Alg. Hdbld.", hebben in verband daarmede dezer dagen een circulaire aan de gemeentebesturen gezon den, waarin nadere inlichtingen over deze aangele genheid worden gevraagd. Het ligt in de bedoeling van Ged. Staten te zor gen, dat de uitkeering aan de gemeenten spoediger dan tot nu toe geschiedt, en dat zoo noodig op de te ontvangen uitkeering een voorschot wordt gegeven. Groot gevaar voor ontploffing. Bij lasch-werkzaamheden aan den gashouder van Werder bij Potsdam is Donderdagochtend uitstroo mend gas in brand gevlogen. Er bestond gcruimen tijd gevaar voor ontploffing. Politie en brandweer hadden het terrein over een groote uitgestrektheid af gezet. De brandweer van Potsdam was onmiddellijk naar de bedreigde plaats gesneld. Nader werd gem<-ld, dat de brandweer trachtte de brandende plaats met klei dicht te maken. De gaske- tel was reeds gloeiend heet geworden. De brand gebluscht. Wolff meldl nader: Te één uur is het gelukt den brand van het uitstroo- mende gas te blusschen. De nabijgelegen'huizen heb ben eenige schade opgeloopen, evenwel niet van ern- stigen aard. Zoo zijn de Pinksterdagen dan Alweer in het verschiet, En 'k heb voor iéder die dit leest Slechts déze wenschGeniét. Geniet van zon en buitenlucht, Geniet van zee en strand, Geniét Uw vrije dagen.... maar, Het liefst in eigen land! Geniet per auto of per boot, Per motor of per fiets, Maar ook een wand'ling is zoo mooi En die, die kost U niets! Geniet den dag zoolang U kunt, (J hebt voor niets geen vrij, En zet Uw zorgen zorgeloos Voor 'n dag of twee opzij! Geniet van 's morgens vroeg tot laat Méar, menschen, denkt eraan, Komt nét precies weer zoo terug, Als U bent wèggegaan! De Pinksterongelukkenlijst, Dat weten U en ik, Die daags daarop de kranten vult, Is altijd èxtra dik! Dat is helaas de schaduwzij Bij al dien zonneschijn, Doch laat ons hopen, dat er nu Dit jaargeen lijst mag zijn! Gij Pinksterblommenhèlpt daarbij, De weg is óver-druk. Bezorgt Uzèif en anderen Toch straks geen ongeluk! Rijdt kalmbedaardU hebt den tijd, Weest liever 'n uur telaat, Dan dat Uw naam, den dag daarop In alle kranten staat! Enneemt U dit in oogenschouw, Dan nóg eens weer: Geniet Van zonneschijn en buitenlucht. Tenminste.... als 't niet giét!! GUUS BETLEM Jr. I steeds het goede en het beste, daarom alleen TABLETTEN (""«4 en noólf vervalschingen Ulhluitend verkrijgbaar In da oranje-bandbulsje» van 30 tabl. 70 ch. en oranjezakje* van 2 tabl. i 10 ets. Uitbreiding van de betalingsregeling tas- schen het Rijk en de Gemeenten. Door den minister van Binnenlandsche Zaken is tot de gemeentebesturen een circulaire gericht van den volgenden inhoud: „Mijn ambtgenoot van Financiën heeft er mijn aan dacht op gevestigd, dat bij verschillende gemeenten achterstand is ontstaan in de betaling van renten en aflossingen, welke jaarlijks per 31 December verschul digd zijn wegens verstrekte voorschotten voor de stichting van boerderijen op woesten grond. Het be hoeft geen betoog, dat de late voldoening van de ver schuldigde gelden in sommige gevallen een aanzien lijk renteverlies voor het Rijk oplevert. „In verband hiermede is het wenschelijk aan de be staande betalingsregeling tusschen Rijk en de ge meente uitbreiding te geven, door daarin ook op te nemen de renten en aflossingen hiervoren bedoeld. De debiteering van uw rekening bij de Bank voor Ne- derlandsche gemeenten van de verschuldigde bedra gen zal mitsdien telken jare op 31 December plaats hebben. Met de invoering van de achterstallige per 31 December 1932 en 1931 verschenen renten en aflos singen zal zoo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt." Alleen tegen een groote bende smokke laars. Reuter meldt uit Belgrado: Een politiesergeant heeft, geheel alleen, een groo te bende smokkelaars overmeesterd. Hij was op weg van zijn post naar de naastbij gelegen stad, om het tractement voor zichzelf en zijn manschappen te halen, toen hij de smokkelaarsbende ontmoette, zwaar beladen met zakken tabak. De sergeant trok zijn revolver en beval de man nen hun contrabande neer te wemen. Zij deden dit haastig en vluchtten het bosch in. De politieman riep eenige boeren, die in de nabij heid op het land werkten, requireerde een kar, laad de de tabak daarop en zette zijn weg naar de stad voort. Ondertusschen hadden de smokkelaars zich een eind verder in een hinderlaag gelegd. Toen de sergeant met zijn kar hier aankwam, som meerden zij hem de buit weer op te geven, onder be dreiging hem dood te schieten. De onverstoorbare politieman echter zocht dekking en opende het vuur met zijn karabijn. Een van de paarden, welke zijn kar trokken, werd in het vuurgevecht gedood, doch hij slaagde erin, de bandieten op een afstand te houden, tot hij verster king had ontvangen Twee smokkelaars werden gearresteerd, de overi gen zochten opnieuw een toevlucht in het bosch. MOORDENAARS ONTSNAPT. Uit de gevangenis in Oklahoma. Te McAlister (Oklahoma) zijn, naar Reuter meldt, twee tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde moordenaars uit de gevangenis ontsnapt. Zij voerden een bewaarder mede in een auto en wierpen hem er later uit, waarbij bij licht gewond werd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 11