Oosterpolder. Centrale Veilii „Warmenhuizen gsvereeniging en Omstreken". Vergadering van stemgerechtigde Ingelanden van den Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Niedorp op Vrij dag 2 Juni 1933. Tegenwoordig 18 stemgerechtigde Ingelanden. Voorzitter de heer A Slooves, secretaris-penningmees ter de heer A. de Ridder. De Voorzitter opent de vergadering, heet den aan wezigen welkom. De notulen der vorige vergadering worden voorgele zen en goedgekeurd. Mededeellngen. Medegedeeld wordt dat bij de op 11 November 1932 gehouden stemming is herbenoemd tot Molenmeester. do heer D. Schermer en tot Hoofdingeland van het Heem raadschap der Strijkmolens in de Niedorper Kogge Strijkmolens de heer Jb. Kooij Klz., beiden te Nieuwe Niedorp. In verband met de opengestelde gelegenheid om op billijke wijze buizen voor duikers te kunnen betrekken, wordt medegedeeld, dat de belangstelling daarvoor van dien aard was. dat Molenmeesters hebben gemeend, daarvan af te moeten zien. In vervolg op de in de vergadering van 28 October 1932 uitgesproken wenschelijkheid. om de Dijksloot en de sloot vóór de machine te slooten is in begin 1933 tot dit werk overgegaan. Een in die vergadering bespro ken plan om pogingen aan te wenden dit werk in ver- eeniging met de gemeente en het Rijk voor gemeen schappelijke rekening in werkverschaffing te doen uit voeren is uitgewerkt, doch niet gelukt, aangezien de Raad der gemeente Winkel zich niet kon vereenigen met de door den Minister gestelde voorwaarden. Het werk is inmiddels aanbesteed. De Dijksloot heeft gekost f 739.65. de sloot voor de machine f 1000, de Oosteropgaande sloot achter Nieuwe Niedorp f 196.32. Voorzitter wijst er nog op dat het plan-werkverschaf fing niet is doorgegaan daar de tijd wat gevorderd is en aanvankelijk bepaald tot de Dijksloot en later voor de machine, doch toen het aan den gang en alles droog was, zag hij er toch in dat het nu de goede gelegenheid was alles te doen en dit is toen ook gedaan en overeen stemming met de aannemers van het eerste gedeelte werd verkregen; de ploeg werd wat uitgebreid en 15 Mei werd het werk opgeleverd. Allen zijn tevreden; er is een groote verbetering gekomen. De duiker onder den waterweg door kwam daardoor bloot en deze bleek na onderzoek nog in goeden staat, dit is echter niet juist gezien, want de duiker is later bezweken en vernieuwd geworden. De oude duiker was nogal groot en maar voor pl.m. 20 H.A., de schuif be hoefde nooit geheel open en nu is met een kleinere dui ker volstaan: 24 x 32 cM. Nu is er voor onafzienbaren tijd in voorzien; het heeft wel wat gekost, doch het was noodig. In verband met het besprokene in de vorige verga dering ten opzichte van plaatsvervangend personeel, is omtrent den arbeidstijd overeenstemming verkregen met den inspecteur van den Arbeid. Bovendien is de stoker zoodanig onderlegd, dat hij tevens de machine kan drijven, en tijdelijke voorziening van stokershulp vrijwel is te verzekeren. Door ontslagaanvrage van den machinist is deze zaak inmiddels in een ander stadium komen te verkeeren en wordt door Molenmeesters nader overwogen. In verband daarmede deelt de Voorzitter mede. d>t thans In de daardoor ontstane vacature aanvankelijk voor één jaar benoemd is de stoker O. Koning. De sto kersplaats moet nog worden voorzien. Vervolgens is naar aanleiding van het besprokene om den molen van een hulpinstallatie te voorzien, zoo dat ook bij geringe windsterkte gemalen zou kunnen worden, een onderzoek ingesteld. Gebleken is, dat er een uitvinding bestond van den heer Dekker te Leiden, welke het mogelijk maakt bij geringe windsterkte veel spoediger op kracht te kun nen malen dan thans het geval is. Genoemde heer Dek ker heeft den molen onderzocht en om zoo productief te kunnen zijn, moesten verschillende vernieuwingen aan het raderwerk en den vijzel worden aangebracht en verschillende deelen in metaal worden uitgevoerd, aangezien nu door wrijving te veel kracht verloren gaat. Voorzieningen, welke na verloop van tijd even goed zullen moeten plaats hebben. Voorts zou het wiekenstel verandering dienen te on dergaan om den wind, hoe gering ook. te kunnen be nutten. Deze voorziening zou een kosten vragen van f 5500. terwijl er een belangrijke besparing van de ma chine tegenover zou staan. Molenmeesters gevoelen wel voor deze verandering, doch zouden alvorens daartoe voorstellen te doen, eerst enkele molens hebben bezocht, waar dit stelsel is toe gepast. Over dit geval sprekende met een Ingenieur van den Provincialen Waterstaat is echter aangeraden, om, al vorens belangrijke werken uit te voeren te wachten tot het tracé voor het kanaal AlkmaarKolhorn is vast gesteld, en zulks met het oog op een eventueele wijzi ging der indeeling van de waterschappen. Molenmeesters stellen voor een afwachtende houding aan te nemen. Aldus besloten. De hr. Gaijaard zegt dat aanvankelijk gesproken Is over electrische hulpbemaling, doch is ook daarvoor een on derzoek ingesteld. Spr. geeft toe waar verandering in de lucht hangt, een afwachtende houding aan te nemen Door het slootwerk voor de machine is wel gebleken, dat die Ingelanden die er altijd op gehamerd hebben, gelijk hebben gehad. De Voorzitter zegt dat niemand dit zal kunnen ont kennen. Omtrent de electrische hulpbemaling zijn geen na dere inlichtingen meer ingewonnen. Niet geheel kan de Voorzitter zich vereenigen met een vroegere opmerking, dat de bemalingswerktuigen niet op de goede plaats stonden. De heer G. Kamp: Hoe is de toestand van den molen bevonden? De Voorzitter zegt, dat de molen goed is, doch er wordt veel van gevergd en vernieuwingen zullen ook in de toekomst niet uitblijven. De heer G. Kamp: Hoe ia toestand voor nu? Bij de verbeteringen der waterwegen, komt verandering der techniek op den achtergrond. De Voozitter zegt, dat de molen goed is voor zijn te genwoordig werk. De heer G. Kamp zegt, tevreden gesteld te zijn. Ingekomen is een mededeeling van het Heemraad schap der Strijkmolens in de Niedorper Kogge, dat voor 1933 de omslag zal bedragen f 2.50 per H.A. Hiermede is bij de begrooting rekening gehouden. Kort voor de vergadering is ingekomen een verzoek van een 7-tal ingelanden, om schadeloosstelling voor het ontvangen van specie wegens het slooten polder- slooten. De keur verplicht tot het ontvangen daarvan en scha deloosstelling daarvoor is niet mogelijk- De keur draagt ook op de overbrenging daarvan binnen over hun land binnen 6 maanden. De heer Beumkes merkt op, wel voor 10 jaar grond te hebben. De heer C. Amels meent dat het niet opgaat dit werk op te leggen. De Voorzitter zegt dat clementie wordt gebruikt met het overbrengen van grond, doch verwacht in een goede samenwerking met de Ingelanden een bevredigende op lossing te vinden. De heer Nieuweboer acht die bepaling wel zeer goed voor den druk op den ondergrond. Voorzitter zegt, als we beginnen met schadevergoe ding, dan is er geen eind aan. De heer K. Zeilemaker acht schadeloosstelling ver keerd, ieder heeft er schade van. De Voorzitter merkt op, dat als het er 20 jaar eerder uitgegaan was, het zoo erg niet was geweest, maar laten ritten kan niet. De heer G. Kamp ziet de schade niet als zoo groot, de voordeelen wegen daar tegen op. Het werk voegt misschien ieder niet. Molenmeesters hebben besloten het verzoek voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Beumkes zegt. dat 't niet de bedoeling is, om er voordeel mede te behalen, doch hij is wel in zeer on. voordeellge conditie gekomen met zijn land. De Voorzitter wijst er op, dat een deel zou zijn te benutten voor verzwaring van de kade van den Ooster- landspolder. De heer G. Kamp zegt dat dit ook het plan is van den Lagelandspolder. De heer Gijaard vindt het beter niet zoo lang meer te wachten. 't Is uit de besprekingen toch duidelijk gebleken, dat het bitter noodig was. Rekening 1932. De Commissie, die de rekening ove rl932 heeft nage zien, bestaat uit de heeren G. Gaijaard, C. Nieuweboer en D. Wit Czn. De ontvangsten hebben bedragen f 16404.19, de uitgaven f 15894.34%, batig saldo f 509.8414 Bij monde van den heer Gaijaard wordt gerapporteerd,, dat de rekening is onderzocht en in orde bevonden. De Commissie stelt voor de rekening goed te keuren, en den penningmeester te dechargeeren. Overeenkomstig het voorstel der Commissie wordt besloten. Bij het opmaken der rekening waren nog niet alle lasten binnen gekomen, 't Is een moeilijke tijd, doch het bestuur verwacht toch, dat de Ingelanden van goeden wille zullen zijn. Het bestuur gebruikt clementie, doch dit kan niet zoo blijven duren, dat werken in het be lang van den polder stop gezet zouden moeten worden. Het saldo is mede veroorzaakt door het uitvoeren van slootwerk niet meer in 1932, doch in 1933. Begrooting 1983. De begrooting voor 1933, welke door Molenmeesters wordt aangeboden, sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f 15448.01. bij een omslag van f 9 per H.A. en een post voor onvoorziene uitgaven van f 1983.65 Allereerst worden behandeld de uitgaven. Het salaris van den machinist is met f 100 verlaagd bij de tijdelijke benoeming, doch het salaris van den molenaar is gehandhaafd, omdat die meer malen moet. Wel dacht de molenaar, met het oog op peilverlaging meer te moeten malen, doch de Voorzitter verwacht dat met een in orde brengen der waterwegen het meerdere malen niet zoo erg meer zal zijn. Het verbeteren daar van wordt steeds voortgezet, ook door mAdel van het leggen van grootere duikers. Adverteeren zal niet, dan in noodzakelijke gevallen plaats hebben, en niet meer in gevallen waar persoon lijke kennisgeving wordt gedaan. De heer Gaijaard: Maar de huurders, die geen ken nisgeving krijgen, weten het niet; kunnen die dan ook bericht krijgen. De eigenaars kunnen er op gewezen worden, dat het van belang is de huurders te waarschuwen. Daarna worden de ontvangsten behandeld en daarvan is het gevolg, dat de omslag kan worden gebracht op f 9 per H.A. Den heer Wit is de bediening van de Hercules-wind- motor niet te hoog. In verband met andere gelijke bema ling, o.a. in den Moerbeeker polder, is f 150 wel vol doende. Het salaris van den Molenaar komt spreker ook te hoog voor, het groote gros der ingelanden moet bezuinigen. De Voorzitter merkt op, dat in het salaris van de Hercules de polder de helft betaalt en de Ned. Herv. Kerk de andere helft De heer Otsen zegt dat vergelijking met den Moer beeker polder niet opgaat, daar is alles gelijk en hier moeten door middel van schuiven, verschillende afdee- lingen worden bemalen. De Voorzitter verwacht dat de heer Wit meer den algemeenen toestand heeft bedoeld. De heer Wit heeft bedoeld een gedeeltelijke verge lijking. De heer Mantel is het eens met den heer Otsen. De Voorzitter zegt toe een nader onderzoek te zullen instellen. De uurloonen zijn verlaagd van 40 op 30 cent en van den stoker van 40 op 50 ct. 't Salaris van den Molenaar is zoo gebleven, omdat hij meer malen moet. De heer Wit is tevreden, dat het bestuur de aandacht daarop gevestigd heeft. De heer G. Kamp vraagt wat het bestuur denkt uit te voeren aan slootwerk. De Voorzitter noemt de sloot ln de lage bemaling éh nog een gedeelte Oosterzwet, Eventueele werken, ten gevolge van den nieuwen weg achter Nieuwe Niedorp zullen vermoedelijk voor de provincie komen. De heer Kamp bepleit nog noodige verbreeding van den poldersloot naar Limmerschouw. De Voorzitter zegt dat dit de volle aandacht van het bestuur heeft. De heer Kamp vestigt ook de aandacht op de Mid- denzwet, die is ook niet in goeden toestand. Door Voorzitter is dit het vorige jaar ook al gecon stateerd. doch toen waren er andere werken, die noo- diger waren, maar de aandacht is er op gevestigd; alles kan niet tegelijk gebeuren. De heer Kamp wijst er op dat het nu de tijd ls, dat het billijk gebeuren kan. Er zijn groote werken uitge voerd en spr. ziet dit met genoegen en laat men zoo doorgaan. Een verlaging van f 1 a f 2 per H.A. kan de Ingelanden niet redden, en de polder wordt er beter van. De kleine polders hebben bij te dragen f 2.50 per H.A. aan den Oosterpolder en dit bedrag komt spr. wel wat onbillijk voor, om dit zoo te bestendigen. Spr. zou die kleine poldertjes willen aanraden zich aan te sluiten bij den Oosterpolder. De Voorzatter zegt dat voortzetting van slootwerk de volle aandacht heeft, men hoopt dit voort te kunnen zetten. Verandering in de toekomst met de kleine pol ders verwacht spr. wel, doch hoe het kan komen met de f 2.50 extra lasten voor de lage landen kan spr. niet zeggen. Onbillijkheid ziet spr. daarin nog niet. De secretaris deelt mede dat te verwachten is dat dit in de toekomst In een zeker percentage zal worden uit gedrukt. Besloten wordt de begrooting goed te keuren. Kasgeldleening voor 1934. Molenmeesters stellen voor om ter voorziening ln de behoefte aan kasgeld voor 1934 een geldleening aan te gaan van f 3000. ten einde vroegtijdig te kunnen be schikken over de noodige middelen. Aldus besloten. Voorstellen verlaging Wellenbelasting. Door voortdurende vermindering der capaciteit van de wellen, leveren de nog in gebruik zijnde wellen zoo weinig op, dat in verband met het water da^ rij op brengen de lasten wel wat hoog zijn te noemen, ook na de verlaging in 1932. Molenmeesters stellen voor deze lasten terug te bren gen op f 5 per wel en per jaar. Aldus besloten. Vrijstelling pensioensbijdrage aan D. Otzen Aan den machinist D. Otzcn ls overeenkomstig zijn verzoek met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag ver leend en hem bijzondere dank betuigd voor de vele en langdurige diensten den polder bewezen. 1 Juli a.s. zal de heer Otzen in het genot van pensioen worden gesteld, doch zal voor inkoop van vroegere diensten doorgebracht voor 1 Juli 1922 nog tot 1937 moeten bij dragen en wel per jaar f 33.68%. welk bedrag op zijn pensioen zal worden gekort. De Voorzitter betuigt de erkentelijkheid voor de vele diensten door den heer Otzen en ook zijn vrouw voor de hulp. die zij steeds voor hem is geweest en hoopt dat rij beiden nog jaren van hun pensioen mogen genieten. De vergadering betuigt hiermede gaarne instemming. Als bewijs van erkentelijkheid voor door hem bewezen diensten stellen Molenmeesters thans voor zijn pensioen niet te korten en het door hem bij te dragen gedeelte voor rekening van den polder te nemen. Aldus besloten. De heer Otsen dankt allen voor de goede en aange name medewerking steeds ondervonden van besturen en Ingelanden, voor de beslissing te zijnen opzichte genomen. De heer Beumkes vraagt of er ln geval van nood er nog wel eens op hem gerekend mag worden. De Voorzitter zegt dat door Molenmeesters ook ln die richting ls gesproken en op alle steun mag worden ge rekend. De heer Otsen bevestigt dit nog eens. Invordering Omslag 1933. Molenmeesters stellen voor den Omslag 1933 ln te vorderen vóór 1 December 1933. De Voorziter hoopt, dat de Ingelanden er ook zooveel mogelijk aan zullen voldoen. Aldus besloten. Uitvoering van werken. Molenmeesters vragen machtiging tot het uitvoeren van werken, hetzij ln eigen beheer, hetzij bij aanbesteding. De Voorzitter wijst er op dat zooveel mogelijk wordt aanbesteed. Aldus besloten. Rekening Commissie 1933. Door den Voorzitter wor den aangewezen tot leden der Commissie die de reke ning 1933 zullen nazien, de heeren Joh. Appel, G. Kamp en S. Vethman te Winkel, die zich bereid verklaren de benoeming aan te nemen. Rondvraag. De heer Wit spreekt over de salarissen van de ma chinisten van de Niedorper Kogge. De Voorzitter merkt op, dat dit behoort tot de Nie dorper Kogge, we hebben daarin onze vertegenwoordi gers, die misschien daar de zaak ter sprake kunnen brengen. De heer Wit zag liever dat de vergadering zich uit sprak. De Voorzitter verwacht, dat daar ook een streven naar bezuiniging is. De heer Nieuweboer acht het moeilijk, over een ander zijn huishouden te oordeelen. De heer J. Nobel deelt mede, dat er 10 pet. afgegaan is. De heer Wit begrijpt wel, dat het een onaangename zaak is, doch spreker acht het een plicht daarover te spreken. Spr. meent te weten, dat dit nadat er een af gevaardigde van hun bond is geweest, niet doorgegaan is, zij moeten er 9 maanden voor werken. De heer Otsen weerlegt dit, het onderhoud der ma chines blijft evengoed. De Jaarvergadering. Over boy- cotregellngen, veilingspercentage, salarisvermindering, enz. Algemeene vergadering op Vrijdag 2 Juni 1933, 'a mid dags half 3. ln café „De Mooriaan" van den heer H. Slikker te Warmenhuizen. Door den Voorzitter, den heer P. Slot, wordt de ver gadering geopend, daarbij allereerst het welkom toeroe pende tot de gasten, waaronder de burgemeester van Harenkarspel en Warmenhuizen. 2 gemeenten, die ten volle de gevolgen van den crisistoestand ondervonden. Spr. wijst er op dat 'nooit tevergeefs een beroep op de medewerking van burgemeester Nolet wordt gedaan. Verder heet spr. welkom de voorzitters van twee na burige veilingen, de heeren S. de Boer en J. Ootjers. heeren vertegenwoordigers van Koophandel, vertegen woordigers van de pers en tenslotte de heeren afgevaar digden. Spr. wijdt daarna uit over den slechten toestand voor den tuinbouw, gewaagt met lof van den steun door de provincie, doch de steun van regeeringswege is absoluut onvoldoende. Voor den tuinder zou het econo mischer zijn den grond braak te laten liggen, maar de hoop op verbetering doet ons voortgaan ons bedrijf gaande te houden. Spr. wijst er op dat in de rede van den minister-president een klank waarneembaar ls. dat niet langer zal worden vastgehouden aan de tot nu toe gevolgde handelspolitiek. Wel verklaren verschillen de regeeringsvertegenwoordlgers dat het t.a.v. de ta rieven politiek niet zoo kan doorgaan, maar veel ver trouwen in verbetering daarvan blijkt spr. niet te heb ben. Spr. hoopt echter dat weldra voor de tuinbouwers de zon zal doorbreken. Met een beroep op algemeene samenwerking en bij de besprekingen zijn gezond ver stand te gebruiken, verklaart spr. de vergadering voor geopend. De Secretaris, de heer P. Klant leest de notulen, ze worden onder dankzegging goedgekeurd. Mededeel in gen. Medegedeeld wordt: Het aantal leden der aangesloten vereenlgingen be droeg op 1 Januari 1933 van: De Noord, Warmenhuizen 114; Samenwerking, Harenkarspel 139; De Noordwest, Eenigenburg 69; Groenteteelt, St. Maarten 76; West friesland, Schoorldam 45; Ons Belang, Krabbendam 32; Afd. L.T.B., Tultjenhorn 64; Afd. L.T.B. Warmenhui zen 133. Totaal 672 tegen 677 in het vorige jaar. Dit jaar zijn weder geene rentelooze obligaties uitge loot en heeft het bestuur zich bovendien genoodzaakt gezien voor de verplichte aflossing van 10 pet. van de rentelooze geldleeningen van de corporaties uitstel te verzoeken. -Dit uitstel is toegestaan. Van de 5 pet geldleeningen is een bedrag van f 2500 opgezegd en afgelost Voor dit bedrag is een nieuwe leening met de Boerenleenbank afgesloten. Aan den huurder van het Veilingskoffiehuis is over het huurjaar 1932—1933 een reductie verleend van 50 pet. Het veilingskoffiehuis is thans weer voor 1 jaar verhuurd voor f 350. Bericht Is ingekomen dat de minimumprijzen volgens de tuinbouwsteunwet thans zijn vastgesteld. Voor onze veiling zijn de volgende minimumprijzen van bijzonder belang: rabarber f 0.50 per 100 Kg.; bloemkool f 1.50 per 100 stuks, witte kool f 0.40 per 100 Kg., Deensche witte kool f 0.70 per 100 Kg., roode en gele kool f 1 per 100 Kg., peen f 0.60 per 100 Kg. uien f 0.80 per 100 Kg. Vroege aardappelen tot 1 September f 0.75 per 100 Kg. Ten slotte is bericht Ingekomen, dat nog een toeslag zal worden uitgekeerd, bedragende: voor vroege aardap pelen van 4 Juli31 December f 0.15 per 100 Kg., voor bewaarkool van 4 Jan.18 Juni en van 31 Oct.— 31 Dec. f 0.15 per 100 Kg.; voor vroege witte kool van 2 Mei3 September f 0.50 per 100 Kg. Tot leden van het Centraal Bestuur zijn herkozen de heeren K Molenaar. P. Borst. A. Nottelman, D. Swart, D. Wlldeboer, G. J. Jonker, W. Dekker en J. Blokdijk. De Voorzitter wijst er op dat de minimumprijs voor witte kool te laag is en getracht dient te worden dezen prijs verhoogd te krijgen. Het betreft hier een speciaal artikel en de minimumprijs kan gevoegelijk op 60 cent worden gebracht Ook de heer K. Molenaar wil hiertoe alle pogingen zien aangewend. Het Bestuur zal alle pogingen daartoe aanwenden. Opgemerkt wordt dat ook meerdere minimumprijzen belachelijk laag zijn; kan niet getracht worden ook die verbeterd te krijgen? De Voorzitter zegt dat het Bestuur zeker wel in sa menwerking met zusterveilingen alles in het werk wil stellen om hiertoe te komen. De rekening over 1932. Ze sluit tot een bedrag van f 12785.12%. De balans vermeldt een verlies over 1932 van f 1169.11%, terwijl over 1931 het verliessaldo f 1903 was. Het Centraal Bestuur stelt voor het verlies van f 1169.11% op een afzonderlijke rekening te boeken en dit verlies van de winst in volgende jaren in de eerste plaats af te sohrijven. Nadat enkele inlichtingen waren gevraagd, wordt re kening en verlies- en winstrekening goedgekeurd, zoo mede het voorstel om het verlies op een afzonderlijke rekening te boeken. De heer P. Breed, St. Maarten, rapporteerde dat alles De Voorzitter verwacht, dat de afgevaardigden dit wel zullen behartigen en sluit de discussie. De heer G. Kamp vraagt hoe de uitkeuring van sloo ten in het najaar plaats heeft. De Voorzitter deelt mede, dat rondgegaan wordt en enkelen hebben en niet aan voldaan. De heer Amels kondigt nu reeds aan, dat hij het vol gend jaar er mlsschi enook niet aan toekomt. De Doops gezinde kerk huldigt de leer dat de huurders daarvoor moeten zorgen, doch de polder houdt zich aan de eige naars en dit zal in het najaar wel duidelijk gemaakt worden. Het bestuur kan tegenwoordig ook niet alles handhaven, doch vergeten wordt het niet en getracht wordt door samenwerking zooveel mogelijk te bereiken. De heer G. Kamp vraagt of er rekening gehouden wordt met de omstandigheden en of het juist is, dat elk der Molenmeesters een wijk neemt. De Voorz. merkt op dat dit niet geheel juist is, er wordt rekening gehouden met het noodigste en ook met den toevoer op de molenslooten. De heer G. Kamp: Het is overal noodig, doch in elke wiik wordt een ongeveer gelijk percentage uitgekeurd. De Voorzitter zegt dat die vaste regel niet bestaat, het was op achter en er moest hier en daar een greep worden gedaan, doch men behoeft niet de aanschrijving af te wachten. De heer Nieuweboer meent dat als de polder voor gaat, de ingelanden uit eigen beweging zullen beginnen De heer G. Kamp geeft toch de voorkeur aan een ongeveer gelijk percentage. De heer Beumkes meent dit te kunnen overlaten aan het bestuur, er wordt werkelijk heel veel aandacht aan geschonken, we weten dat het den goeden kant uitgaat. De heer C. Amels vraagt avondvergaderingen te hou den. De Voorzitter kan die toezegging niet doen. De heer Gaijaard vraagt naar den toestand van den duiker ln den Ooievaarsweg. die stroomt niet meer, is die nu geheel ontlast of verstopt? De Voorzitter zegt, dat hij wel dienst doet en In goe den staat is, doch de heer Kos merkt op, dat de duiker wel ten deele ontlast is. Met een woord van dank voor de opkomst en de aan gename samenwerking sluit de Voorzitter de vergade ring. keurig ln orde was bevonden en dankte den penning meester voor de prettige wijze, waarop de toelichting was verstrekt Het jaarverslag. Door den Secretaris wordt een uitvoerig jaarverslag uitgebracht een onaangename taak. aldus het verslag, omdat steeds weer moet worden herhaald van toene mende misère en nedergang van ons tuinbouwbedrijf. Dit blilkt uit de omzetcijfers: 1929 f 1.599.704.39. 1930 f 788.693.90: 1931 f 605.787.93. 1932 f 355 593.59. In het seizoen 19321933 bedroeg de omzet f 320.236.19 tegen f 402.982.33 In het seizoen 1931—1932. Dit is het geza menlijke bruto-inkomen van ongeveer 600 tuinbouwbe drijven. De tuinbouwsteunwet heeft eenige verlichting gebracht, aan de aanvoerders van onze veiling ls onge veer f 120.000 als toeslag uitgekeerd. Deze toeslag is dankbaar aanvaard, maar onvoldoende. Met de prijzen was het. zooals bekend, treurig gesteld, wat spr. nader aantoont In het afgeloopen seizoen is 275 maal geveild tegen 265 maal In het vorige seizoen. Verhandeld worden van 1 Mei 1932 tot 1 Mei 1933: 3.522.175 Kg. aardappelen, 5.388.500 Kg roode kool. 1.261.400 Kg gele kool, 3.445.375 Kg Deensche witte kool, 1.811.425 Kg. gewone witte kool. 4535 stuks bloem kool. 837.450 Kg gewone uien. 130.088 Kg. rilveruien, 209.955 Kg. gele nep. 48.750 Kg peen, 30.191 Kg. sla- boonen, 541 Kg. snijboonen. 2250 krop andijvie, 133.150 Kg. bieten, 10.050 Kg. rabarber en 75 snees roode dorsch kool. 30 snees gele dorschkool, en 30 snees Deensche witte kool. Het laat zich aanzien, dat het volgend seizoen een belangrijke vermindering van den aanvoer van diverse producten is te verwachten, daar thans veel minder ls uitgezet. Een dergelijke inkrimping zal noodig zijn om weer tot een loooende teelt te komen. Het zal daarbij wenschelijk zijn, dat speciaal de landbouw, die reeds geulmen tijd steun geniet, van regeeringswege genood zaakt wordt zich van het terrein van den tuinbouw te rug te trekken. In de laatste vergadering van den Provincialen Vei- lingsbond heeft ons Bestuur het voorstel ingediend en dit is ook aangenomen om aan de regeering te verzoo- ken de teelt van grove tuinbouwproducten te willen be perken ln dier voege, dat deze teelt weder zooveel mo gelijk tot de oude tuinbouwcentra wordt teruggebracht De keurmeester heeft In 1932 34 maal moeten op treden, waarvan 7 maal boete is toegepast tegen 30 maal in het vorige jaar. De keurmeester heeft bovendien 21322 balen aardap pelen voor verzending naar het buitenland gekeurd, waarvan zijn verzonden naar: Duitschland 9894 balen, Engeland 7014 halen, Zwitserland 3534 balen. Frankrijk 386 balen, Italië 300 balen. België 194 balen. Afgegeven werden 10738 U.C.B.-labels voor aardappe len en 9062 stuks voor uien en zllvernep. De Secretaris wekt tenslotte op tot eendrachtige sa menwerking, het nieuwe seizoen tegemoet, de tanden op eikaar! Onder dankzegging van den Voorzitter en applajus der vergadering wordt het jaarverslag goedgekeurd. Het te heffen percentages Van den toeslag ingevolge de steunwet ls het gewone percentage ad 2.7 pet. afgetrokken. Daar van deze ult- keering geen pet. voor fondsvorming behoeft te wor den gereserveerd, zou het bestuur de aftrek op 2.2 pet hebben kunnen bepalen. Met het oog op den ongunstigen finantleelen toestand der vereenlging meende het be stuur den gewonen aftrek van 2.7 pet te moeten toe passen en het pet., dat anders voor het fonds gere serveerd wordt in de kas der vereenlging te moeten storten. Het Centraal Bestuur vraagt alsnog de goedkeuring der algemeene vergadering hierop, Zonder discussie wordt de gevraagde goedkeuring verleend. De veillngskosten. Het Centraal bestuur stelt voor om de veilingskosten met 0.8 pet. te verhoogen en dus te brengen op 3.5 pet Zelfs dan nog is de begrooting niet geheel sluitend te maken. De heer Slot, „Samenwerking" zegt dat zijn vereenl ging bezwaar had en oordeelde dat 3 pet. voldoende was. De omzet wordt in de begrooting geraamd op f 400.000, maar z.i. kan dat wel op f 500.000 geraamd worden. En als dan in plaats van f 2100 f 1000 wordt afgelost van de rentelooze geldleeningen. geeft de vei> eeniging blijk van goeden wil en zou wel met een vei lingspercentage van 3 pet. volstaan kunnen worden. De heer P. Breed. „Groenteteelt" zegt, dat zijn ver- eeniging In verband met de wijziging van de cultuur, het beter vond op andere wijze aan de centen te ko men en wel door het heffen van een omslag per snees of per lid. En dan het veilingspercentage terugbrengen op 2. De Voorzitter vindt beide voorstellen zeer sympa- tiek, maar de practijk wijst uit dat er een verlies is van f 3000 en dat moet worden gedekt. De middelen zullen wel niet zoo ruim toevloeien, dat dit gemakkelijk zal vallen. Spr. ontraadt den omzet hooger dan f 400.000 te ramen en laten we nu t. a. v. de geldleennlgen zoo goed mogelijk aan onze verplichtingen voldoen. Reeds over het afgeloopen jaar werd uitstel gevraagd en ver-

Schager Courant | 1933 | | pagina 14