VROUW, W/X\ODt Voor onze kleine meisjes DE STRIJD TEGEN DE MOTTEN! EEN GEZELLIGE WERKZAK PARFUMS KEUKENWENKEN tawJ.SCRU&RcU Hoe kleeding en stoffeering motvrij te krijgen. Er rijn weinig insecten, die de huisvrouw too plagen als motten. Men ziet haar bijna onvermoeid den strijd aanbinden tegen 'deze vliegende diertjes en tochhet i een vrijwel nuttelooze sport. De vliegende motten zijn niet het meest te duchten, doch wel de eitjes en de daaruit te voorschijn komende larven. Deze eitjes op te speuren en te verwijde ren is de taak van haar, die wollen onder en bovenkieeding willen vrijwaren tegen dit ongedierte. Alvorens de wollen kleedingstukken wor den opgeborgen in het voorjaar, moeten zij grondig uitgeborsteld en gelucht worden. Pluche stoelen, canape's, enz., waarvan men kan verwachten, dat in naden of plooien moeder mot hare eitjes deponeerde, worden naar buiten gebracht en flink met insectenpoeder bespoten, terwijl dit tevens in een emaille kom gedaan en verbrand wordt, opdat de opstijgende dampen zich tusschen het onderwerk kunnen versprei den en alles wat er niet behoort dooden. Daarna worden de meubels flink geklopt of met den stofzuiger bewerkt en met een in water en amoniak gedrenkte doek flink nagewreven, waardoor tevens de kleur aan merkelijk wordt opgehaald. Tapijten, waarin zich motplekjes vertoo- nen (o.a. vilt) worden terdege met den stof zuiger behandeld Niet een vlug heen en weer halen over het kleed is voldoende, doch langzaam voortbewegen is geboden Indien het losse tapijten zijn, wordt ook de achterkant .gezogen". Men legt daarna een oude in water en amoniak gedrenkte doek plek Voor plek op hPt kleed en strijkt hierover met een heet ijzer, waardoor eventueele eitjes verdelgd worden. Voorkomen is altijd beter dan genezen en zeer zeker is het aan te bevelen, winter- kleeden in daarvoor bestemde geprepareer de anti-mot-zakken te bewaren, die voor dit doel in den handel zijn. De reiniging der kleedingstukken vóór het opbergen is van nog meer belang dan de .anti-mot-middeltjes zelf. Zorgt men er niet voor, dat de zakken van jassen, man tels enz. omgekeerd en uitgeborsteld zijn. dan zorgt men voor prachtige broedplaat sen. Op vuil, vet en stof leggen de motjes hare eitjes, er als goede moeders voor wa kende, dat haar kroost zich. om tot behoor lijke ontwikkeling te komen, ook kan voe den! Wollen ondergoed wordt gewasschcn en In versch courantenpapier verpakt in een koffer ge-borgen; de openingen moeten echter dicht geplakt worden. De koffer moet eerst met water en amoniak uitgeno men zijn en liefst bespoten met een of an dere vloeistof, die de drogist u wel kan le veren, daarna van binnen met papier be plakt. terwijl het deksel goed moet sluiten Oók kan men kamferballëtjes, tabak, pe per, enz. tusschen de pakken goed leggen, echter geen naphtaline. Kleer-, zoowel als muurkasten moeten in het voorjaar met zeepsop en amoniak wor den uitgenomen en daarna alle naden en kieren bespoten met Alio Spree, Shell Fox, of hoe het verdelgingsmiddel ook mag heeten. Indien al deze voorzorgen door de huis vrouw genomen worden op den juisten tijd. dan zullen zich geen onaangename verras singen voordoen als in het najaar de wollen kleeren weer voor den dag worden gehaald. JASJE VOOR KLEINE JONGENS OF MEISJES, van 2—5 Jaar. 780. Het patroon voor dit jasje kan zoowel voor kleine jon gens als meisjes gebruikt worden; het verschil be staat alleen in de overslag, die voor jongens van links naar rechts en voor meisjes om gekeerd is. Het gladde bovenstuk wordt aan een weinig klokkend onderdeel gezet. De jas kan ge heel of gedeelte lijk gevoerd wor den, terwijl een baret van dezelfde stof er aardig bij kleedt Patronen kan men aanvragen ondere no 780, met vermelding van juisten leeftijd. Om deze werkzak te maken neemt men als stof gezellige gebloemde cretonne of katoe nen stof met 'n klein bloempje. Verder hebt U noodig ongeveer 3X Mt. bijpassend lint en twee meter koord of band van dezelfde kleur. Knip nu twee strooken stof, zooals op de teekening is aangegeven (84 X 19 c.M. en 63 X 36 c.M.). Die van 63 X 36 c.M moet de binnenste zak worden, de andere vormt de buitenste zak. Verder knipt U twee ronde stukken van 12 c.M. middellijn voor den dubbelen bodem. De smalle kan ten voor het stuk voor de binnenste zak naait U nu aan elkaar, maar laat daarbij een stuk van 3 c.M. open op de plaats waar later het sluitkoord door moet. Juist aan den tegenovergestelden kant maakt men een evengroot split. De bovenkant wordt nu omboord met bijpassend lint. Aan den binnenkant ter hoogte van beide splitten bevestigt U een 2 c.M. breede linnenband die aldus een coulisse vormt voor de sluit koorden of banden elk 1 Meter lang - die U er vervolgens doorheen haalt De zoom van den onderkant wordt gefronst De dwarskanten van hel stuk voor den buitenzak worden nu aau elkaar genaaid en men ombourt den bovenkant met lint de onderkant wordt weer verdeeld in ze? gelijke deelen, die groote plooien of zakken vormen en door een onzichtbaren steek op de binnenzak bevestigd worden, waarbij zorg moet worden gedragen, dat de onder kanten der beide zakken juist op gelijke hoogte vallen, zoodat ze goed gesloten zijn GEKLEEDE JAPON. (793) Naar verkiezing kan men deze japon met een vest en mouwen van bedrukte crêpe de chine of kant garneeren. Bij crêpe georgette past het laatste b.v. zeer goed, terwijl bij een moderne dun ne zomerstof crê pe de chine of ook wel kunstzijde ge kozen kan wor den. Het lijfje met punthals en in ge lijke lijn ingezet vest kleedt zeer af, waardoor het mo del zich ook voor gezette dames uit stekend leent.. De rug is uit één stuk, terwijl de booglijn aan het voorpand door een zeer smalle nervure gévormd wordt. Een strik van zijde of geor gette wordt aan den hals aange bracht, doch kan naar verkiezing vervallen. De mouw is ruim onder den elleboog om in een smal onderstuk te eindigen, met garneering van kleine knoopjes. De lange tweebaans rok reikt tot even boven de enkels, doch kan natuurlijk ook korter gedragen worden, indien men niet zoo'n bijzonder gekleed model wenscht. Om de heupen is de rok aangesloten om vanaf de kniehoogte ruimer te worden. De afwerking om het middel bestaat uit een smalle ceintuur met gesp. Patronen worden >eschikbaar gesteld in alle maten, ook maat 52, onder vermei ding van no. 793. MORGENJAPON. (801) Het eenvoudige gemakkelijk te maken janonnetje geeft een aardig geheel indien het, althans voor slan ke figuren met dwarse en staan de strepen wordt verwerkt Het be staat uit tot de heupen reikend bovenstuk en rok, terwijl als halsaf werking een ron de wit piqué pas gemaakt wordt; ook de kleine vo lant aan den bo venarm, zakken en ceintuur zijn van deze garneer- stof. Meer gezette fi guren zullen goed doen dit model van effen linnen te maken met gar neering in lichter of donkerder tint en kunnen naat verkiezing ook lange blouseniou- wen krijgen. Patronen worden in alle maten be schikbaar gesteld en kunnen onder no 801 worden aangevraagd. ZOMERJURK VOOR MEISJES van 2—8 Jaar. 784 Voor deze jurk kan men het best voile, shantung, crêpe de chine e.a. dunne zo merstoffen kiezen. Vanuit de roode boven- pas komt een uitgeschulpte kraag, die over den bovenarm komt en afgewerkt wordt met een smal biesje of naar verkie zing ook gefestonneerd kan worden. Aan de voorzijde is de ruimte in het mid den eenige malen in elkander ingehaald, zoodat dit juist tusschen de kraag valt, ter wijl de ruimte aan de rugzijde, over de ge- heele breedte is verdeeld. De sluiting is midden achter met een split, dat met knoopen en lusjes sluit De groote zoom wordt met de hand afge werkt, hetgeen later bij het uitleggen te ver kiezen is boven machinestiksel. Patronen kan men aanvragen onder no. 784, met vermelding van den juisten leef tijd. JURK VOOR MEISJES van 58 Jaar. (766) Dit vlotte jurkje kan van een effen dunne wollen zomerstof gemaakt worden voor de koele voorjaarsdagen, liefst in zachte tint bleu, groen, rood e.a., terwijl voor de war mere dagen cretonne, vlisco, tobralco e.a. ge werkte katoenen stofjes zich uitstekend leer nen. Het vrij gladde lijfje sluit midden vóói met drukknoopjes en heeft een knoopgan neering, bij stof fantasie en bij waschstof» fen perlemoer of glazen knoopjes, terwijl om de hooge halsuitsnijding een wit piqué kraagje komt Het lijfje is zoowel vóór als achter met punten geknipt en wordt op het klokrokje gestikt De mouw wordt met een smalle manchet afgewerkt Patronen kan men aanvragen onder ver melding van no. 766 en opgave van juisten leeftijd. HUISJURK MET BROEKJE voor meisjes van 25 Jaar. (798) Een katoenen huisjurkje is gemakkelijk voor onze kleine meisjes. Zij behoeven zich niet zoo te ontzien als zij een eenvoudig jurkje aan hebben; een bijpassend broekje is tevens practisch en vervangt de onder jurk.. De plooi vóór en achter is aan het kleine bovenpasje geknipt, terwijl de hals met een klein kraagje is afgewerkt, dat evenals de mouwopslagen omgefestonneerd is met D.m.c. katoen in de kleur der jurk. De pijpjes en bovenkant van het broekje worden van een zoom voorzien, waardoor een elastiek gehaald wordt Patronen kan men aanvragen onder no. 798, met vermelding van den juisten leef tijd. GROENTEN IN ANDEREN VORM. Radijsjes als groenten. 3 4 bos groote radijs worden van de groene blaadjes ontdaan en gewasschen en met het aanhangende water, boter, een mespunt suiker en een weinig zout gaar gesmoord op een kleine pit met de deksel >p de pan. Buitengewoon smakelijk bij nieuwe aardappelen. Gebakken tomaten. Op 10 groote tomaten rekent men 1 ei. zout en 40 gram boter en paneermeel. De tomaten, die goed stevig moeten zijn. dus niet te overrijp, worden in plakken gesneden, gezouten en gepaneerd in het geklopte ei en het paneermeel, daarna aan beide zijden in boter gebakken. Buitengewoon smakelijk bij rijst, gebra den vleesch of sphagetti. Gebakken koolrabischijven. De koolrabi wórden aan dunne plakjes gesneden en (zonder paneeren) na gezouten te zijn in boter gebakken; warm opgediend met fijn gehakte peterselie. Het vervaardigen van reukstoffen is al heel oud. Sedert de oudste tijden scheppen de menschen behagen in fijne parfumerieën Men vervaardigt ze niet slechts om onaan gename geuren te verdrijven, maar ook om dat men er een geneeskundige kracht aan toekent. Aromata worden sedert onheugelijke tij den vervaardigd en haar oorsprong is Oostersch De vervaardiging ervan werd zoowel door de oudste volkeren van Azië als door die van Egypte tot stand gebracht. Bij de laatsten was zij, door het gebruik om de lijken te balsemen, van een zeer bij zondere heteekenis. Het gebruik van myhre en wierook ken nen wij uit den Bijbel. Later, en nog voor den tijd van Constan- tijn, kwamen de parfumerieën algemeen in gebruik, doch enkel wegens haar aangena- men geur. en dë weelde daarin nam zoo toe, dat er wetten tegen werden uitge vaardigd. In onze dagen is het gebruik van parfu merieën grooter dan ooit, doch men hoeft er zich niet voor te ruineeren, daar zij niet alleen in het bereik liggen van beter ge situeerden, doch door een ieder gekocht kunnen worden. Er zijn vele planten welke aetherische olieën leveren, doch er zijn ook dierlijke reukstoffen, zooals amber en muskus. De reukstoffen welke uit bloemen getrok ken worden hebben echter de fijnste en edelste geuren en dan nog die bloemen, die niet in kassen gekweekt zijn, maar door de zon onder den vrijen hemel ontluiken. Indien men voor het binden van soepen en sausen geen bloem of maizena in huis heeft, raspt men er een of meerdere aard appels in. Wild moet men bij de bereiding altijd met een weinig citroensap bedruppelen; het vleesch wordt hierdoor zachter en de vaak min of meer sterke smaak vermindert er door. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze leveressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijsluiting van f 0.58 in postzegels'voor japonnen en t 0.30 voor brelpatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad, Muzenatraat 5 b, 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knippatronendienat to 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 20