Eerste repringsdaad van Mr. Oud. Opnieuw doodelijk ongeval aan de Stojpervlotbnig. Het kabinet-Colijn voor de Kamer Pinkster dage n Zaterdag 3 Juni 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9289 Debat over de Regeeringsverklaring. Het antwoord van Dr. Colijn Lichte motorfiets door een auto gegrepen De bestuurder bijna op slag gedood. AUTO RIJDT IN OP SCHOOLKINDEREN In verband met de A WOENSDAG VERSCHIJNEN Motorongeval te Anna Paulowna Geen Arbeidersweer Aanvaring bij de Nederlandsche kust Donderdag en gister hebben ln de Tweede Kamer de debatten plaats gehad naar aanleiding van de Regee ringsverklaring. Dit debat is geopend door den heer Albarda, de leider der s.-d. fractie, die er op wees. dat in dezen tijd meer dan ooit de volksvertegenwoordiging moet blijk geven, den ernst van den toestand in te zien. door de redevoeringen beknopt te houden, vooral nu bij velen het vertrouwen in den parlementairen regeeringsvorm aan het wankelen is gebracht. „Ernstig en objectief zul len wij de voorstellen en handelingen van het kabinet onderzoeken", zoo zeide tenslotte de heer Albarda. Vervolgens voerden het woord de heeren Westerman. Lingbeek. Van Houten. De Visser. Knottenbelt en Joe- kes. De redevoering van den heer Aalberse. fractie-lei der der R.K. Staatspartij, was mee een van de belang rijkste in de Kamer. Mr. Aalberse, die, toen de voorzitter bijna reeds het woord aan minister Colijn had gegeven, zich nog als spreker aanmeldde, om een misverstand uit den weg te ruimen. Over één ding, zoo zeide de R.K. fractie-leider, zijn de formateur en wij het steeds ééns geweest, n.1. dat er een zoo krachtig mogelijk kabinet zou komen, dat een par lementair kabinet zou zijn. Meeningsverschil ontstond eerst, toen bleek dat de formateur zijn kabinet een zoo breed mogelijke basis wilde geven. De heer Aalberse ls echter van een andere meening: hij geeft de voorkeur aan een kabinet dat op minder leden kan steunen, maar dat is weer een krachtige eenswillendheid: De heer Aalberse verklaarde, dat de heer Colijn een breede basis wilde omdat hij vreesde, dat hij bij krasse maatregelen geer voldoende vertrouwen kon stellen in enkele Kamerfracties. De heer Aalberse, die alleen voor zijn eigen fractie kan spreken, kon dit voor wat zijn fractie betreft op niets berustende wantrouwen niet ac cepteeren. Dan zou een kabinet op breede basis ge vormd zijn dat slechts homogeen was in onderling wantrouwen. De heer Aalberse ontkent dat de r.k. fractie de schuld zou dragen van het niet tot stand komen van een par- lementair kabinet. In 1931 heeft de heer Aalberse alle medewerking aan een regeering afgewezen. In een artikel ls de heer Albarda daar half en half op terug gekomen, doch met zooveel vijven en zessen, dat een samengaan van s.d. en r.k. partij op dit oogenblik en onder de huidige om standigheden een absolute onmogelijkheid ls. De heer Aalberse ziet in het huidige kabinet zeer zeker geen parlementair kabinet ad hoe en dat „hoe" is ln casu de crisis. De houding die de r.k. fractie tegen over dit kabinet zal aannemen zal geen andere zijn, dan zij tegenover het voorafgaande kabinet heeft aan genomen. Dit kabinet kan niet ontevreden zijn en ook het nieuwe kabinet zal men niet naar het leven staan. Nog een enkel woord wijdde de heer Aalberse aan de regeeringsverklaring zelf. Deze verklaring heeft hem aangenaam getroffen. Dr. Colijn spreekt. Nadat nog enkele andere sprekers het woord hadden gevoerd, heeft Dr. Colijn zijn met spanning tegemoet- gezien antwoord gegeven. De heer Colijn sprak allereerst een woord van dank voor de welwillende wijze waarop de meeste woordvoer ders zijn verklaring hebben besproken. Na er op te hebben gewezen, door de vorming van het thans zittende kabinet tijdverlies is voorkomen en ande re wegen voor een parlementair kabinet niet meer open waren, zoodat de formatie van het huidige kabinet geen nadere rechtvaardiging behoeft, besprak de heer Colijn den finantieelen toestand. Daarbij wees hij er op, dat vóór alles de begrooting sluitend gemaakt moet worden. Leenen voor het Crl- sisfonds ls leenen voor het tekort. Dat laatste kan niet: alle leeningscapaciteiten zullen noodig zijn voor de con solidatie van de vlottende schold Anders loopt deze schuld nog dit jaar op tot f 750 mlUloen en het volgend jaar tot een milliard. En Indtë zal nog hooge elschen stellen. Overigens wilde de heer Colijn wel een nadere om schrijving geven van den finantieelen toestand. De vlot tende schuld en pensioenen eischen ln Indlë een bedrag van f 177.000.000, de primaire diensten f 160.000.000. Dat is tezamen f 337.000.000. De inkomsten zullen slechts f 280.000.000 bedragen. Als men geen cent uitgeeft voor Onderwijs, Land bouw enz. dan blijft nog een tekort van rond f 50.000.000 te dekken. Hier te lande ziet het er niet veel beter uit. De toestand is zeer ernstig. Aan een hefi'ing-in-eens denkt de regeering geen oogenblik. De regeering zoekt de begrooting sluitend te maken door beperking der uitgaven en verhooging der in komsten. Het eerste sta voorop. Bij de inperking der uitgaven mogen geen heilige huisjes bestaan. Geen on derdeel van den staatsdienst mag buiten de bezuiniging worden gesteld. In menig onderdeel zal ernstige bezui niging moeten worden doorgevoerd. Nieuwe heffingen zijn onvermijdelijk, maar het stre ven moet zijn het herstel van een juiste verhouding tusschen het volksinkomen en het deel, dat de overheid zich daarvan toeeigent. Spr. kan op dit oogenblik niet zeggen, wat de verhouding zal zijn tusschen directe en indirecte heffingen. Het is de bedoeling der regeering, de weeldeverteringsbelasting in de omzetbelasting te verwerken. Groote werkverschaffingsobjecten ln studie De regeering is voornemens ernstig te onderzoeken het ondernemen van groote werken voor werkverschaf fingen. De inpoldering van het IJsselmeer zal worden voort gezet. De regeering is voornemens voor te stellen een ver lichting van de belastingen op groote, gezinnen. Zij zal overwegen een verplichting van een steunrege ling voor gemeenten en een regeling der toelating van buitenlandsche arbeidskrachten. Tegen dubbele Inkomens. De regeering zal zich bezighouden met een bevorde ring van de doorvoering van bedrijfsorganisatie. Voorts met een betere verdeeling van den arbeid over de be schikbare arbeidskrachten, een regeling van het pacht- vraagstuk en de positie der gehuwde vrouw-niet-kost- winster in overheidsdienst. De regeering zal tegengaan het dubbele inkomen van man en vrouw in overheids dienst. Uniformverbod ln overweging. De regeering overweegt de invoering van een uniform verbod. Men heeft gezien, hoe het dragen van uniform ln het buitenland de hartstochten opgewekt heeft. Alleen kablnetspolltlek. Het slot van de rede van dr. Colijn was gewijd aan het karakter en de samenstelling van zijn kabinet. Misplaatst zijn, zoo zeide de premier, vragen als Minister-President Colijn. die van den heer Albarda, of de heeren Marchant en Oud Instemmen met de woorden over de christelijke volksaspiraties. Er is geen ministerspolitiek. Er is al leen kabinetspolitiek. De heeren Marchant en Oud heb ben hun beginsel van eenzijdige ontwapening niet ver loochend, maar hebben erin berust, het ter wille van '8 Iands belang tijdelijk terzijde te stellen. Allen die deel van het nieuwe kabinet uitmaken heb ben iets prijsgegeven van hun verlangens om het ge meenschappelijk doel: ons volk zoo goed mogelijk door dezen moeilijken tijd heen te brengen. Dit is het wat hen samenbindt. In den boezem van het kabinet zullen zich wel eens verschillen voordoen bij de uitwerking van de hoofdlij nen, maar het kabinet is homogeen met betrekking tot de hoofdlijnen van het beleid. Applaus volgde op het antwoord van dr. Colijn, waar op de beraadslaging werd gesloten en de vergadering werd verdaagd tot 13 Juni. Gen verandering voorgesteld op het wetsontwerp tot hetfing van een omzetbelasting, Samen smelting van omzetbelasting en weeldebelasting tot één geheel. In een Nota van Wijziging heeft de minis ter van Financiën, Mr. Oud, eenige veran dering voorgesteld op het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting. hit F. f. OUD, Minister van Finan ciën. Blijkens de memorie van toelichting ie de vraag ge rezen. of het met het oog op den samenhang tusschen het voorstel tot heffing van een weeldeverteringsbelas ting en dat tot heffing van een omzetbelasting geen aanbeveling verdient, beide tot één ontwerp samen te «meiten. De twee voorgestelde belastingen loopen in zóóver pa rallel, dat bij verkoop van aan de weeldeverteringsbe lasting onderworpen goederen in veel gevallen naast deze belasting ook omzetbelasting verschuldigd zou zijn. In die gevallen zou dus cumulatie van heffingen optreden. Dit nu mag op zichzelf reeds als ongewenscht worden beschouwd. Bovendien schijnt het uit een belastingtech nisch oogpunt bezien niet aanbevelenswaardig analoge belastingheffingen op ongelijke wijze tot uitvoering te brengen. Op grond van deze overwegingen is minister Oud tot het inzicht gekomen, dat het wenschelijk is de beide ont werpen samen te smelten. Vooropgesteld, dat de verhouding vande weeldeverte ringsbelasting tegenover de omzetbelasting die is van een bijzondere heffing tegenover een algemeene, moet naar de meening van den minister de bijzondere hef fing worden gemaakt tot een onderdeel van de alge meene. Naar het hem voorkomt zullen daarbij de beide hef fingen ten aanzien van aa.n weeldeverteringsbelasting onderworpen goederen op de beste wijze tot haar recht komen indien één van de belaste omzetten der goederen aan een verhoogde omzetbelasting wordt onderworpen, als equivalent van de weeldeverteringsbelasting, terwijl op de overige belaste omzetten alleen de enkelvoudige heffing van omzetbelasting wordt toegepast. Op het voetspoor van het tegenwoordige ontwerp tot beffing van een weeldeverteringsbelasting komt voor de heffing van de verhoogde omzetbelasting de aflevering door den fabrikant in aanmerking; voor ingevoerde goederen moet uiteraard het verhoogde bijzondere in voerrecht bij den invoer worden geheven. Het hier ontwikkelde denkbeeld ligt ten grondslag aan de bepalingen, welke als een afzonderlijk hoofdstuk bij de nota van wijzigingen in het wetsontwerp tot hef- fig van een omzetbelasting worden opgenomen. In den materieelen inhoud der bepalingen, alsmede in de samenstelling van de tabel der voor heffing van weeldeverteringshelasting aangewezen goederen heeift de minister gemeend in dit stadium van behandeling geen veranderingen te moeten aanbrengen- Mag deze gevaarlijke toestand nog langer bestendigd blijven? Terwijl het vorige ongeluk, nu zeven weken gele den met de Paaschdagen, nog versch in ons geheu gen ligt, heeft opnieuw een doodelijk ongeval aan de Stolpervlotbrug plaats gehad, op deze beruch te plek zooals we reeds eerder eenige malen heb ben neergeschreven. En weer was de toedracht de zelfde, n.1. het verkeer komende uit de richting Cal- lantsoog in botsing met dat uit de richting Den Hel der. Het slachtoffer van dit vreeselijke ongeluk was de 57-jarige heer L. Str., verzekeringsagent te Schagen, gewoond hebbende in de Magnusstraat, die op zijn lichte motorfiets een verzwaard rijwiel met inge- bouwden motor den weg afkwam van Callantsoog en hoogstwaarschijnlijk van plan geweest is de vlot brug over te steken. Helaas, was hij een oogenblik eerder geweest, dan zou als in zoovele gevallen, ook dit ongeluk weer net op het nippertje goed afgeloo- pen zijn. Nu werd de man gegrepen door een groote personenauto, welke uit tle richting Helder kwam, en de letter A voerde, dus blijkbaar een wagen uit de provincie Groningen was. Volgens de varklaring van den autobestuurder, wel ke verklaring door ooggetuigen werd bevestigd, zou de heer Str. een oogenblik geweifeld hebben en dit weifelen werd. hem noodlottig, want een botsing was nu onvermijdelijk. Door het linkerspatbord van de auto werd het motorrijwiel gegrepen de heer Str. moet dus reeds bijna den rijksweg over geweest zijn. De gevolgen waren verschrikkelijk. De heer Str. werd tegen den grond gesmakt, terwijl zijn motorrijwiel aan de koplamp van den auto bleef hangen, die nog een meter of tien, twaalf was doorgereden. De auto was nog zooveel uitgeweken, dat de muur van een der brugwachterswoningen werd geraakt. Een duide lijke kras is daarvan te zien. IJlings schoot hulp toe, doch hier mocht niets meer baten. Eenige oogenblik- ken later overleed het slachtoffer, welks deerlijk ver minkt lijk per auto naar Huize Avondlicht te Schagen werd vervoerd. Toen wij een paar uur later langs deze noodlottige plek kwamen, stonden daar nog verscheidene men- schen, zeer onder den indruk, dit laatste ongeval te bespreken. Ook was de politie nog aanwezig en van haar ver namen wij nog, dat de auto oogenblikkelijk na het ongeval door een deskundige uit de garage De Moor was beproefd. Hierbij bleek, dat de remmen buiten gewoon goed functionneerden en uit de donkere stre pen op den weg was ook wel te zien, dat de bestuur der op het laatste oogenblik nog alles in het werk gesteld had om een botsing te voorkomen. Helaas, deze pogingen hebben niet mogen slagen. De bestuurder moet bekend staan als een goed auto mobilist, die naar het schijnt zelf wel rijproeven heeft afgenomen. Het terrein hier was wel vreemd voor hem, doch op de kaart was nagegaan, dat een wegkruising op komst was, maar waar dit precies was, kon men in de auto, die een gang van 50 tot 60 K.M. had, niet van te voren zien. Hier wordt .wel zeer duidelijk gedemonstreerd, hoe noodig het. is, dat op deze plaats een of andere waarschuwing ge plaatst wordt. Wij vernamen nog, dat de autobestuurder, die op weg was om zijn dochtertje te Noordwijk te bezoe ken, zeer onder den indruk van het ongeval was en zijn wagen door eerder genoemden deskundige naar de garage heeft laten brengen. -o- Elken keer weer, dat op deze plaats een ongeluk gebeurde, waaronder reeds verscheidene met doode- lijken afloop, hebben wij gevraagd, of hier nu niet werkelijk eens een einde aan moet worden gemaakt. Ditmaal hebben wij gemeend nu eens niet te moeten volstaan met onszelf en anderen deze vraag te stel len, maar hebben het volgende telegram aan den Min. van Waterstaat gezonden, waarin wij met klem op te nemen maatregelen aandringen. Zijne Excelentie den Minister van Waterstaat, Den Haag. Wederom doodelijk ongeval bij Stolpervlot brug op kruising rijksweg langs Noordhol- landsch Kanaal en weg Callantsoog-Scha- gen. Waarschuwingsborden, die nog steeds ontbreken, zijn op deze plek dringend ge boden. Redactie Schager Courant. Laten we hopen, dat ditmaal afdoende maatrege len zullen worden getroffen om op deze beruchte plek de gevaarlijke toestand, zooal niet geheel weg te nemen,, dan toch tot een minimum te beperken. Wij vernemen nog nader, dat de wagen, een groote open Hispano Suize, bestuurd werd door den heer B. Dorhout Mees, Directeur der FrieschGroningsche Hypotheekbank te Groningen. De auto is in beslag genomen en tegen den bestuur der proces-verbaal opgemaakt. Een zwaar, vier lichtgewonden. Uit Bergen CN.-H.), 2 Juni: Vanmiddag om kwart over vier heeft te Bergen-Binnen een ernstige aan rijding plaats gehad. Op dat tijdstip zwenkte in volle vaart een z.g. zandauto, geladen met gras, en be stuurd door den sleeper P. B. Jr. uit Bergen-Binnen, uit de Oldenburglaan naar de Dokter van Peltlaan. Doordat de bestuurder de smalle bocht te groot nam, schoot de wagen over den berm. Hier speelden een aantal schoolkinderen, die juist, uit de Christelijke school waren gekomen. Vier der kinderen werden door den auto geraakt. De wagen kwam echter nog niet tot stilstand en vloog dwars over den weg naai den rechterkant, waar hij terecht kwam in een voor tuintje van een der huizen. In dit tuintje was een driejarig meisje aan het spelen, ook dit kind werd door den aulo getroffen. Van de aangereden schoolkinderen was het zeven jarige dochtert5van de familie Verburg, wonende aan de Lindelaan er het ergst aan toe. Het kind had een zware schedelverwonding, ernstige kneuzingen en ontvellingen en is in levensgevaarlijken toestand naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. De drie andere kinderen, allen meisjes, bekwamen slechts lichte schaafwonden. Het waren de dochtertjes van de families van Everdingen. Ds. Mak en Jansen, j liet driejarige kindje, van de familie Michels, werd bloedend aan het hoofd gewond en is de ouderlijke woning binnen gedragen. De andere kinderen konden na door de doktoren J. A. Blok en H. W. J. M. Poot te zijn verbonden, naar huis gaan. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan te snel rijden. De bestuurder verklaarde het stuur te ver naar links to hebben omgegooid, waardoor het „over de as" kwam te zitten, met het gevolg, dat de wielen niet konden worden omgehaald. Nadat de schoolkinderen waren omvergereden, kwam de auto in een kuil terecht. Door den schok sloeg het stuur toen naar de andere zijde om. De auto is oen oud-model Ford, en is door de po litie in beslag genomen. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK LN BOSNIË. 3 Dooden, 4 zwaar gewonden, 20 licht ge wonden. Uit Serajewo, 2 Juni. In de nabijheid van Mostar is een ernstig spoorwegongeluk gebeurd, dat tot dusverre 3 dooden heeft geëischt. Een personentrein was in een buitengewoon hevige hagelbui terecht gekomen, welke de baan tot 30 c.M. hoog met ijskorrels bedekt had. Hierdoor werd het rijden voor den trein reeds bijzon der moeilijk. Door het noodweer waren echter ook grondmassa's in beweging gekomen en deze bedolven de baan, juist op een plaats, waar het uitzioht slecht is, met het gevolg, dat de trein met volle kracht op de grondmassa's inreed en op de met ijs bedekte rails niet tot staan kon worden gebracht. De locomotief en de beide tenders benevens een per sonenwagen derde klasse werden in elkaar geschoven. Daarbij werden twee personen op slag gedood, een vrouw overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. Vier personen werden zwaar gewond, zoodat zij in levensge vaar verkeeren, 20 anderen bekwamen lichtere kwetsu ren. zal het EERSTVOLGEND nummer van de Schager A Courant Van het motorrijwiel gevallen en in era- stigen toestand opgenomen. Vreeselij ke verwondingen aan het hoofd. Vrijdagavond omstreeks half 8 is de ongeveer 25-ja- rige Roel Scheper, chauffeur bij de firma O. J. Bos- ker, te Wieringen, terwijl hij met een matige vaart op zijn motorrijwiel van den afsluitdijk kwam en op de Leliestraat ter hoogte van den Balgweg reed, van den motor gevallen en met vreeselijke verwondingen aan het hoofd en ernstige ontvellingen aan de han den, door eenige snel toeschietende personen opgeno men. Dr. Olree, die direct werd opgebeld en al spoedig ter plaatse was, achtte den toestand van S. hoogst beden kelijk en overbrenging naar het Marinehospitaal te Den Helder gewenscht. Hoewel verschillende personen in de omgeving aan wezig waren, heeft niemand precies gezien wat de oorzaak van den val kan zijn geweest. Met groote meerderheid verworpen. Uit Amsterdam, 2 Juni. Heden heeft een ver gadering plaats gehad van -het. N.V.V. met de hoofd besturen der aangesloten organisaties en de federa ties van Bestuurdersbonden, waar o.m. uitvoerige besprekingen zijn gehouden inzake het oprichten van een arbeidersweer. Het voorstel van het Verbondsbestuur van het N.V.V., om zich uit te spreken tegen oprichting van een arbeidersweer, werd aangenomen met de stem men van 27 hoofdbesturen vóór en twee tegen. Bootsman verdronken. Het s.s. van de Hamburg-Amerïka-lijn „New-York" dat Vrijdagavond in Southampton is aangekomen met aan boord ae passagiers var het op de Elbe geramde s.s. „Guiltford Castle" is in den vroege morgenuren van Vrijdag in aanvaring gekomen met de Estland- sche motorschoener „Polarstiernen", ter hoogte van het Haaks-vuurschip bij de Nederlandsche kust. De schoener was met pijpaarde onderweg naar Zwe den. De bootsman is verdronken. De schipper, 10 leden der bemanning, een vrouw en de scheepskok konden echter gered worden. Vier uur lang is naar den bootsman gezocht, hetgeen echicr zonder resul taat bleef. De „New-York" bleef onbeschadigd;

Schager Courant | 1933 | | pagina 5