De Plaat u OMGEVING MIEK SCHENK. Staatsloterij. De afdeeling Burgerbrug merkte op, dat de Fede ratie Nederland een correspondentieblad en een advies bureau heeft, waarom de vereen, er huiverig voor is, om aan te sluiten, daar men bang is, dat de bedrage f5 per 1000 leden niet voldoende zal zijn. De Voorzitter antwoordde, dat de Federatie Neder land nog steeds uitbreidt. Als het echter niet naar wensch gaat. kan men weer bedanken. De minderheid behoeft zich thans niet bij de meerderheid neer te leggen, daar de Federatie Nederland alleen plaatselijke vereenigingen aanneemt. De afgevaardigde van Broek op Langendijk deelde mede. dat men daar ook heeft besloten, aan te sluiten. De heer Van der Stolk, voorzitter van de Federatie Nederland zeide. dat er meer kans op is, dat de con tributie wordt verlaagd inplaats van verhoogd. Spr. was van meening, dat de bestuursleden, die het ver trouwen van de leden hebben, wel een besluit kunnen nemen. Als men als federatie toetreedt, heeft men slechts één stem. Dat is een bezwaar. Spr. zag geen nadeel voor de leden van de O.O.K. in de aansluiting Spr. achtte het van belang dat men bij de Federatie Nederland aansluit. Spr. wees op het nut van het corrspondentieblad der Federatie. Wat betreft de reohtpersoonlijkheid der vereenigingen. deelde spr. mede dat Koninklijke bewilliging niet noodig is, als de sta tuten maar een zekeren vorm hebben, waarin uitkomt dat men een wederkeerige verzekeringa- of waarborg maatschappij is. St. Maartensbrug trad ook toe tot de Federatie Ne derland. De afgevaardigde van St. Maarten achtte het zeer noodig. dat een zoo sterk mogelijke organisatie moet bestaan om krachtig te zijn, als er een Rijksregeling op het ziekenwezen komt De heer Stolk was het hier mee eens. Voor den strijd tegen de ziekenfondsen die zich op ons terrein begeven is het noodig dat de federatie Noordholland toetreedt. Dan zal men grooten indruk maken op de regeeringt De groote meerderheid der aangesloten vereenigingen was voor aansluiting bij de federatie Nederland, zoodat de voorzitter concludeerde dat de federatie zich aansloot. De heer Stolk gaf hierna nog eenige inlichtingen over de werkzaamheden van de federatie Nederland en heette de nieuwe afdeelingen hartelijk welkom in de federatie. Tot bestuurslid in de federatie Nederland werd voor Noordholland aangewezen de heer H. G. Rijs te War menhuizen. Als laatste punt stond op de agenda om de vereeni gingen rechtspersoonlijkheid te doen verkrijgen, door toevoeging van een der hierna volgende artikelen ter omschrijving van het doel. Ie. De vereeniging stelt zich ten doel hare leden op den voet van wederkeerige verzekering of waarborg tegemoet te komen in de geldelijke gevolgen van nood zakelijk gebleken ziekenhuisverpleging; of 2e.: De vereeniging is er tot wederkeerige verzekering of waarborg. Zij stelt zich ten doel hare leden door onderlinge samenwerking tegemoet te komen in de geldelijke gevolgen van noodzakelijke ziekenhuisver pleging. In voorgaande omschrijvingen is derhalve uitdruk kelijk vastgelegd, wat de rechtspositie der vereeni ging is. waardoor kan worden aangenomen, dat zij een rechtspersoon is. Dit beteekent een besparing van f 50 aan zegelkos- ten voor de Koninklijke goedkeuring en eventueel la ter f 25 voor iedere keer, dat de statuten moeten worden gewijzigd, terwijl uit het oogpunt van recht bekeken, de vereeniging door hare reglementen wordt geregeerd en bij onvolledigheid naar de beginselen van het recht. Aldus besloten. Na rondvraag volgde sluiting. IT OE W1ERINGERW AARD Zaterdagmiddag heeft onder zeer groote belangstelling de begrafenis plaats gehad van Miek Schenk, die Woens dag bij gelegenheid van het schoolreisje te Bergen aan Zee zoo noodlottig aan zijn einde is gekomen. De stoet was vanaf het huis van zijn ouders vergezeld door zijn medeleden van de voetbalver. W.F.C. Een groot aantal kransen, w.o. van de voetbalclub, de gym- nastiekver. Olympia, de schoolfeestcommissie enz. wer den mede naar lijn laatste rustplaats gedragen. Onder de talrijk vele aanwezigen merkten we op den heer W. D. Niestadt als vertegenwoordiger van den N.H.V.B., den heer E. Buiskool als vertegenwoordiger van Sparta van Schagen; Burgermeesters Haringhuizen, Lovink van Wieringerwaard en Anna Faulowna en Breebaart van Barsingerhorn, alle leden van Olympia met de da- meeafdeeling, de leden van de voetbalclub en verder vele vrienden en belangstellenden, zoowel van hier als uit omliggende gemeenten. Toen de kist aan de schoot der aarde was toever trouwd, bracht de heer Jb. Kaan Kz., als voorzitter van Olympia, namens de vereen, een laatste groet Burgemeester Haringhuizen zeide ongeveer het vol gende: Met ontzetting werd Woensdagmiddag alhier de mare vernomen dat Miek Schenk te Bergen aan Zee bij 't zwemmen was verdronken. In de gemeente maakte het bericht diepen indruk. Overal heerschte stilte. Geen wonder dan ook dat de commissie van het schoolfeest direct, besloot om huiswaarts te keeren. Miek bleef ach ter. Des morgens nadat hij bloemen en planten voor zijn moeder had verzorgd, ging hij vroolijk en opgewekt van huis om deel te nemen aan het schoolreisje. Thans Ie 't wel zeer droevig dat het zoo is afgeloopen. Pogingen om hem te redden hebben niet mogen slagen.Nu staan we hier in groote getale om afscheid te nemen. Geestig, vol grappen en met veel durf was hij een goed kame raad, niet alleen in de sportwereld, doch ook in 't ver- eenigingsleven. Miek had veel vrienden. Algemeen mocht men hem graag. Zijn heengaan laat een groote leegte achter; velen zullen hem missen. De smart en het leed aal moeilijk voor zijn ouders zijn te dragen; het moge hen sterken en troosten dat hier zoo velen aanwezig zijn die met hen meeleven en mee voelen. Leed en tegenslag zullen hem althans niet meer kunnen treffen. Goede herinnering aan hem zullen hier in ons voortleven. Rust m vrede. Hierna sprak de heer A. C. Woestenburg, als voorz. van W.F.C. ongeveer als volgt: Beste Miek. Trouwe sportmakker; uit naam van al de medeleden van onze voetbalclub W.F.C., wier welzijn jou ook altijd zoo na aan het hart lag en waarvoor je zooveel gedaan hebt, breng ik je hier een laatsten groet. Hoe diep of het bericht van je ontijdig heengaan ons getroffen heeft, daarvoor kan ik geen woorden vinden om dat te zeg gen. Slechts enkele dagen geleden was je nog in ons midden en nu staan we hier van droefheid vervuld aan je laatste rustplaats. Al zoo goed beseffende hoe noode we je zullen missen. Niet alleen omdat jij ons op de jou eigene wijze met je grappen zoo vaak liet schaterlachen, maar bovenal omdat je zoo'n goeie eerlijke sportvriend was, die altijd zijn goede humeur behield en wie het nooit te veel was iets voor onze club fee doen, wanneer dit in je vermogen was. Het noodlot heeft ons wel ge troffen, doch daar valt niet tegen te vechten: we hebben slechts te berusten. Bijna voortdurend zijn onze gedach ten deze dagen bij jou geweest, doch niet alleen bij jou, we gevoelen ook mee, de groote droefheid die er moet zijn in de harten ven je oudere, je broer, je schoon zuster en familie. We begrijpen zoo goed wat een groot verlies jou heengaan voor hen beteekent. We wenschen ze toe, dat ze uit de mooie en blijde herinnering die ze aan jou moeten en zullen hebben, de kracht mogen put ten, dit groote leed te dragen en te boven te komen. En Miek, wanneer straks, de thans zoo schrijnende wonde door den tijd langzamerhand weer geheeld zal worden, het leven ons weer opeischt en alles weer z'n gewone gang zal gaan, dan zal in ons hart toch steeds een plaatsje zijn, waar de herinnering aan jou immer zal blijven voortleven. Al kan jij dan niet meer in on6 mid den zijn, toch zullen wij jou nooit vergeten. Beste Miek, ik dank je voor alles, wat jij voor ons geweest bent. Rust in vrede. Zijn broer Klaas dankte voor de overgroots belang stelling. Diep bewogen en zeer onder den indruk werd den dood en akker verlaten. OUDE N1 EDORP Naar vernomen werd, is bij een Kon. besluit van Maart j.1. bij den naam van den burgemeester dezer gemeente, de naam zijner overleden moeder toegevoegd en is daarbij bepaald, dat voor hem en zijne nakome lingen zal gelden de geslachtsnaam „Sutman Meyer". ZIJDEWIND. W.O.L.-POLDER. Donderdag 8 dezer vergaderden Stemgerechtigde In gelanden van den W.O.L.-polder ten lokale van den heer G. Ligthart De Dijkgraaf, de heer J. Wit Sr., opende met een woord van welkom, waarna lezing der notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Vervolgens deelde de Voorzitter mede, dat de toe- voersloot vanaf de poldersloot naar Raaxmaatsboezem reeds door en vanwege de Provincie is besteed en binnenkort met die werkzaamheden zal worden aan gevangen, zoodat eerlang de verbinding met het bui tenwater althans door middel van overscheping aan de Weel tot stand zal komen. De polder zal daarin bijdragen f 200 voor uit te voeren slootwerken. Te vens deelde de voorzitter mede, dat het ingehouden garantiebedrag ad f 2000 na onderzoek van den over brenger, vorige herfst aan „Jaffa" is uitbetaald. Een en ander werd voor kennisgeving aangenomen. De rekening over 1932, onderzocht door de heeren Th. Burger, W. Slijkerman en Jac. Zuurbier, werd bij monde van laatstgenoemde voor goedgekeurd gerap porteerd, op de volgende bedragen. Westerkamper landen: ontvangst f 5185.96, uitgaven f 4231.88, batig slot f 954.08. Oosterkamperlanden: ontvangsten f 3824.63, uitgaven f 3420.96, batig slot f 403.67 en Leij- erlanden: ontvangsten f 6622.15. uitgaven f 5991.50, ba tig slot f 630.56. De Voorzitter bracht de Commissie dank en den penningmeester eveneens voor het juiste beheer. De begrooting voor 1933 werd door den secretaris postgewijze voorgelezen en overeenkomstig hare samen stelling goedgekeurd op de navolgende bedragen. Alge- meene lasten f 11.50 per H.A. Voor de Westerkamper landen worden deze lasten totaal f 13 per HA, bij een ontvangst en uitgaaf van f 4877.80, onvoorzien f731.95. Voor de Oosterkamperlanden worden deze lasten totaal f 16 per H.A. bij een ontvangst en uigaaf van f 3169.75, onvoorzien f 348.91. Voor de Leijerlanden worden deze lasten totaal f 18 per H.A., bij een ontvangst en uit gaaf van f 5474.14 en voor onvoorziene uitgaven een bedrag van f 411.16. De heer J. Th. Burger besprak den post van f150, geraamd voor onderhoud van het electrisch net en stelde de vraag of het niet voordeeliger zou zijn dit net te vervangen door eer. ondergrondsche verbinding. De Voorzitter zeide dat dit veel zal kosten. De heer Burger noemde als bezwaar o.m. de onregelmatige stroomaanvoer bij stevigen wind, wat op de machine ook zeker nadeeligen invloed zal uitoefenen. De heer Zuurbier kon zich bij het geopperde be zwaar door den heer Burger zeer goed aansluiten, te meer waar men bezig is een nieuwe weg aan te leggen waar men later niet zoo gemakkelijk zal kunnen doorkomen, bovendien veronderstelde spreker dat de premie der verzekering wegens ongevallen tegenover derden ook tengevolge van den aanleg van dezen nieu wen weg zal verhoogen en zou willen voorstellen eens naar de kosten eener kabel te informeeren. De heer Jac. Wit gevoelde ook wel voor het Idéé en zou in elk geval willen beproeven dat in den nieuw aan te leggen weg rekenfng wordt gehouden met het nader aanbrengen van een '.tabel daardoor. De Voorzitter zegde een onderzoek toe, Het bestuur ontvangt machtiging, de geraamde wer ken In eigen beheer uit te voeren. Bij de rondvraag verzocht de heer W. Slijkerman een verhoogden waterstand te willen bevorderen, ten gunste der hoog gelegen landen aan den Moerbeekweg, waartoe de Voorzitter een onderzoek toezegde en zich eerst wilde vergewissen of de slooten ter plaatse be hoorlijk zijn onderhouden. WARMENHUIZEN Aam de veiling alhier werd verhandeld: Mei 1933 Mei 1932 Roode kool 16.300 Kg. 98.425 Kg. Gele kool 14.800 Kg. 16.300 Kg. Deensche witte kool 107.800 Kg. 115.475 Kg. Uien 18.250 Kg. Bieten 1.175 Kg. Aardappelen 200 Kg. Rhabarber 66.900 Kg. 10.050 Kg. De omzet bedroeg in Mei 1933 f 2.933.39 tegen f 4.797.58 In Mei 1932. H AREN K ARSPEL DIRKSHORX. Zondagmiddag gaf de gymnastiekver. U.D.I. alhier bi het lokaal van den heer D. Swager onderlinge adspiran- tenwedstrijden, welke dit jaar voor het eerst waren opengesteld voor het publiek. Aan deze wedstrijden werd deelgenomen door 40 ad- spiranten van deze ver., welke om ongev. 3 uur met groote aandacht begonnen te werken aan alle toestellen. Voor het dit jaar nog klein aantal aanwezigen was het een groote voldoening hierbij aanwezig te zijn en zeker zullen deze een volgende keer in grooter getale terugkeeren. Uitslag was: le afd. Meisjes lste graad: D. Rens, le pr. met 67% p., M. Rens 2e pr. met 64 p.; 2e graad: J. Swager Dd., le pr. met 54% p., M. Kleier 2e pr. met 51% p.; 2e afd. meisjes: G. v. Loenen le pr. met 64% p., W. Kuiper 2e pr. met 58 p., S. Ruis 3e pr. met 57 p. lste Afd. jongens: M. Strijbis le pr. met 68 p.; J. v. d. Molen 2e pr. met 65% p., T. v. d. Molen 3e pr. met 63 p. 2e afd. jongens: Jb.^v. d. Molen le pr. met 68 p.; Jh. v. d. Molen 2e pr. met 63% p., T. Brommer 3e pr. met 58 p. W I NKEI Onder groote belangstelling werd Zaterdagavond in de tooneelzaal van den heer D. A. de Bruijn. alhier de verloting gehouden, welke met toestemming van het college van B. en W. was op touw gezet, door het plaat selijk crisiscomité, en welk comité met de noodige hulp krachten zich veel moeite had getroost om de 1000 lo ten aan den mam te brengen. Door de ingezetenen wa ren tal van prijzen beschikbaar gesteld voor deze ver loting. De hoofdprijs, een heeren rijwiel, werd gewonnen door den heer P. Bart alhier. Vrijdagavond vergaderde de Fruit- en Groentenver- eeniging „Winkel" te Winkel, ten huize van den heer R. Laan. De voorzitter opende met een woord van welkom de vergadering en wees op het moeilijk tijd vak dat voorbij gegaan is, in verband met den alge- meenen toestand, die de resultaten voor teelers en vereeniging in zeer sterke mate tot een uiterst gering resultaat terugbracht. Hij sprak de hoop uit dat de ko mende periode beter mocht zijn en de teelt en de prij zen zldh in gunstigen zin zullen ontplooien. De notulen der vergadering van 17 Juni 1932 werden onveranderd vastgesteld. Een breede discussie ontwikkelde zich over de actie der groothandelaren tot afschaffing busselhuur voor de koopers. Op zeer afdoende wijze kwam de onmogelijkheid der uitvoering daavan naar voren en de vergadering ging volkomen accoord met de actie van het bestuur tegen die pogingen der koopers te voeren. De beweringen dat het marktwezen op de busselhuur drijft, bleek op grond der bekende resultaten geheel onjuist te zijn, gezien het tekort dat op dit onderdeel het gevolg was in de laatste jaren. Verhooging van marktgeld zou het gevolg zijn van afschaffing der lage huur en dit werd algemeen als niet mogelijk en onbillijk, abaolut ongewenscht geacht. De regeling der afslagmarkten zoowel als de markt geld en, werden onveranderd bestendigd. Bij monde van den heer J. Breebaart werd verslag uitgebracht namens de rekeningscommissie. Deze com missie adviseerde tot vastelling der rekening, waaruit wij het volgende aanstippen: De ontvangsten bedroegen f 2184.13, de uitgaven f 2242.53. met een nadeelig saldo van f 58.40. De omzet heeft bedragen ln totaal f 19917.10, ter wijl de mandenrekening een omzet aantoonde van f 14515.05, waar tegenover een uitbetaling van f 13994.54 staat. In 't begin van het jaar werd de toegangsbrug ver nieuwd, de straten werden verlegd en een tweede wa gen werd aangeschaft. Een en ander noodzaakte mede tot het aangaan van een leening van f 450. De totale schuld beloopt thans f 4350. Waar tegenover een waar de tot gelijk bezit aanwezig wordt geacht. Tot commisie voor het onderzoek der rekening over 1933 werden weder benoemd de heeren J. Breebaart, J. Koorn en P- Hoogland. Tot bestuursleden werden bij acclamatie herkozen terwijl in de plaats van de heeren K. Zeeman. A. Oost- woud-Wijdenes. en F. Beumkes werden benoemd de heeren J. de Boer ,'t Veld, J. Oostwoud-Wijdenes te Winkel en J. Sprenikeling te Nieuwe Niedorp. De Voorzitter herinnerde met grooten dank aan de werkzaamheden en de belangstelling van het over leden bestuurlid, den heer A. Oostwoud-Wijdenes en braoht warme hulde aan den heer Beumkes, die we gens hoogen leeftijd meende te moeten bedanken en sedert de oprichting der vereeniging, dus gedurende 35 jaren, zijn beste krachten aan de markt heeft gege ven. De heer Beumkes dankte voor de hem gebrachte hul de. de vereeniging grooten bloei toewenschende. Besloten wordt bij het uitbetalen van rente op de mandenaandeelen. te trachten 5 aandeelen uit te loten. Voorts zullen verschillende materialen nog worden aan geschaft. Daarna sluiting. I A N GE N DJJ K Naar het Centraal Orgaan voor den Groentenhandel verneemt heeft de groote Belgische Boerenbond aan den minister-president, den minister van Landbouw, den minister van financien en den minister van Bultenland- sche zaken, adressen gezonden met verzoek om onmid dellijke invoerbeperking van groenten, daar anders de groententeelt in eigen land, pas met groote kosten ie gemoderniseerd, met ondergang bedreigd wordt, terwijl uitvoer naar het buitenland door allerlei strenge bepa lingen steeds minder wordt. Het gaat vooral om kropsla, welke voornamelijk in Antwerpen in groote hoeveelheden aan de markt komt. Maar evengoed kan men volgens den Boerenbond een grooten invoer van wortelen toma ten en aardbeien tegen dumpingsprijzen verwachten. Het blad merkt zeer terecht op. dat de Belgische bloemkool, welke op het oogenblik het Zuiden van ons land overstroomt (en ook in Alkmaar op de veiling wordt gebracht) geheel vergeten wordt. Een ander geluid wordt vernomen uit Frankrijk, waar de Bond van- Fransche aardappelhandelaars zich op het jaarlijksche congres te Lyon in een motie heeft uitgesproken voor herstel van den vrijen invoer van ge selecteerde pootaardappelen, welke vanwege een door de Fransche regeering erkend keuingsinstituut zijn goed gekeurd. Voor verschillende gebieden wordt de invoer van pootgoed noodzakelijk genoemd. Men was er wel voor, dat de Fransche keuringsdiensten werden aange moedigd doch deze kunnen voor vele variëteiten in de bestaande behoefte slechts gedeeltelijk voorzien, zelfs in zeer onvoldoende mate. Ook de niet-geselecteerde poters, waaraan In somml- mige streken behoefte zou bestaan, wenschen de hande laren op ruimte sohaal gehandhaafd. We vernamen, dat het plaatsen der steigers voor het vervoer van zand voor den aanleg van den weg Noord- soharwoudeKoedijk, binnen een week zijn beslag zei hebben gekregen. Dan eerst zal met volle kracht kun nen worden begonnen en mag worden verwacht, dat Kort verhaal door Karei Dam. Voor zoo'n kerel moet men toch eerbied hebben, zei Gaston Lafrange tot zijn vriend Georges. Net zoo'n energieken vent als jij, doorzetten, wat hij begint, uit houden, waar anderen falen. De ander glimlachte voor zich heen. Zij zaten in z'n smaakvol gemeubileerde heerenkamer en spraken over allerlei, zooals vrienden doen, die ei kaar na lange scheiding weer hebben teruggevonden. Ooh... al die flinkheid... zei Louis Fernand, die zijn fortuin gemaakt had in een ver afgelegen deel Afriks, als je 't op de keper beschouwt, blijft er soms zoo weinig van over. Wij menschen kunnen kin derachtig zwaik zijn, zonder dat de buitenwereld het merkt. t- Nu ja... maar zooals jij ook je er doorgeslagen hebt, toen je vader failliet was gegaan... zooals jij daar twaalf lange jaren hebt uitgehouden tel die wildernis, in dat klimaat... en er een kerel bij ben gebleven, een beschaafd mensch... Tja... en dat alles Louis stokte even en zijn blMc rustte op een plaat aan den wand. Het was een ver siering, die bijzonder slecht paste in deze kamer, waar alles van goeden smaak getuigde, want het was een goedkoope oligraphie, opgehangen tusschen een mo dern schilderij van een bekenden schilder en een prach tige ets van Rembrandt. De bezoeker had zioh heime lijk erover verwonderd, dat zijn vriend zoo'n ding aan de wand had gehangen, maar hij had er eigenlijk verder niet veel op gelet. Nu volgde hij den blik van zijn vriend en keek hem daarna verbaasd aan toen deze den zin voleindigde: En dat alles... door dat daar. Wat? vroeg Gaston wat onnoozel. Zie je die plaat daar? Die kreeg ik gestuurd met een stuk of wat boeken. Je weet, dat ik daar gestu deerd heb het was een van de dingen, die je zoo be wonderde, dat ik er de energie voor vond, daar hepele avonden te gaan zitten blokken. Maar toen die plaat kwam, met een stelletje studieboeken, weet je wat er toen van me was geworden? Een verslapte- geel-achtig, uitziende, hyper-nerveuze kerel, die heele dagen en halve nachten op zijn galerij zat te drinken en te roo- ken, een man, hard op weg, volkomen te verliederlijken, die zijn gramofoon niet meer kon aanraken, omdat hij erbij ging huilen als een klein kind, zoo óp waren z'n zenuwen... Een man met koorts en vertwijfeling In zijn lichaam... Hij zweeg even en stak een sigaret op. De ander keek hem gespannen aan. En toen? Wel... op een dag stootte i'k op een stape! boeken, die ik heelemaal niet meer ingekeken had. omver en toen zag ik, dat de boekhandelaar, zeker bij wijze van attentie, deze plaat bij had gedaan. Ik raapte het ding op en bekeek het. Wel, kijk er eens naar. Het ls niet veel bijzonders, maar het is een stukje Europa, neen, een stukje vaderland. Het is een landschap op een wat regenachtlgen dag, zoo'n dag als je daar zoo niet kent, een landschap in de lente... O, die lente, die je daar schikbare arbeiders van Langendijk en Koedijk kunnen worden te werk gesteld. Als we goed zijn ingelioht, verkeeren de plannen en bestekken voor de kanalisatie in dit gedeelte van West-Friesland in een vergevorderd stadium .Er moe ten echter nog eenige formaliteiten worden vervuld, die nog wel eenigen tijd zullen vorderen, doch men mag verwaohten, dat het toch zijn langsten tijd heeft ge duurd. Afgescheiden van de vraag van voor of tegen kanalisatie, zouden deze werken een prachtige werk verruiming be teekenen. Meldden we eenige weken geleden, dat de werkloos heid practisch aan Langendijk niet meer bestond, daar de werklooze arbeiders te werk konden worden gesteld bij de werkverschaffing in de Wieringermeer en bij den aanleg van den weg door het Geestmerambacht, die toestand heeft zioh tot heden bestendigd. Voor de ar beiders is dit zeer toe te juichen en al zouden zij graag wat meer verdienen, over 't algemeen is men tevreden met dezen loop van zaken. Alleen is het een tegenval ler, dat nog zoo weinig arbeidskrachten geplaatst kun nen worden bij het werk aan den genoemden weg, waar wat meer is te verdienen dan in de Wieringermeer. Bij het intreden van dien gunstigen toestand was er ook voldoening bij de gemeentebesturen, die meenden, nu voorloopig vrij te zijn van groote geldelijke offers aan steunuitkeering. De opgedane ervaring wijst nu he laas het tegendeel uit. Wel moeten nu wel geen offers voor steunverleening meer worden gebracht, doch de geldelijke bijdragen zy'n er niet minder op geworden. De arbeiders moeten n.1. naar het werk worden vervoerd. Een afstand van 20 en meer K.M. kan natuurlijk niet per fiets worden afgelegd, zoodat autobussen moeten, worden gehuurd. De kosten daarvan zijn niet gering: meer dan f 300 per maand. Blijkens mededeelingen, ge daan in een vergadering van de 50 Westfriesche gemeen ten, zouden deze vervoerkosten geheel voor rekening van de gemeenten komen; in het allergunstigste geval zou van rijkswege een kleine subsidie in de kosten worden verleend. In het bedrag, dat voor loonen aan. arbeiders uit de betrokken gemeenten wordt uitbetaald zullen deze ook nog een bepaald percentage moeten bij dragen. zoodat de kosten van deze werkverschaffing dia eigenlijk geheel buiten het kader der gemeenten om gaat, buitengewoon zwaar op deze gemeenten drukken. Hierbij toch dient niet te worden vergeten, dat zoo goed als alle inwoners buitengewoon ernstig door de crisis- worden getroffen: de nood in den tuinbouw is er spreekwoordelijk geworden en voor de talrijken, die bij den handel betrokken zijn. staan de verdiensten bijna geheel stil. Herhaalde verzoeken om de bijdrage in de werkver schaffing te mogen vernemen, bleven of onbeantwoord of werden naar de toekomst verwezen. Afrekening kon dus ook niet plaats hebben, zoodat zich in den kring der gemeentebestuurders de vraag opdringt, of het wel mogelijk zal zijn, deze groote bijdragen voor werkver schaffing nog langer te kunnen doen. Dat in den win ter, als veel werk stilligt, belangrijke geldelijke offers moeten worden gebracht voor de werklooze arbeiders, is tot daar aan toe, doch dat een rijkswerkverschaffing zoo diep in de financiën van de gemeenten moet ingrij pen, wijst op ongemotiveerde verhoudingen. De gemeen tebestuurders willen graag alles doen, om de werklooze arbeiders te helpen, te zorgen dat zij deze moeilijke tij den doorworstelen, doch als ten slotte het rijk de lasten voor zoo'n groot deel schuift op gemeenten, die geen bronnen van inkomsten hebben, om dat alles te beta len, dan ie het te billijken, dat zij zich daartegen moeten verzetten. HEERHU00 WAARD VEENHTIZEN. In een vrij druk bezochten ouderavond is met meer derheid van stemmen besloten om dit jaar het school feest weder gezamenlijk met Getrouw schoolbezoek van Heerhugowaard te vieren. Tot 5« bestuurslid is gekozen Mevr. Van StipriaanKoelemey. Trekking van Zaterdag 10 Juni. 5e klasse 17e lijst No. 4051 f 3000. No. 19379 f 100. Prijzen van f 70. 956 2030 3168 3352 4556 4710 5008 5135 5244 5348 6025 6281 6809 6931 7239 7679 7929 8044 14058 14139 15768 16432 19343 niet meer kent! Je ziet de wind door je boomen waaien, den koelen verfrisschenden wind van ona land niet 'n schroeiende heete adem, die je halfgek maakt. Je ziet boeechen in de verte, bosschen, zooals je die ken de als jongen, waar je in het gras ligt onder ruischen- de boomen en kijkt naar een eekhoorntje en soms een vogel hoort zingen of een menschelijke stem lachen en praten en opeens... spelende kinderen tusschen de boomstammen ziet hollen. Niet een jungle vol bedruk kend leven, vol gevaren en geheimen. Je ziet er velden Iemand loopt te zaaien... verderop zijn ook wat menschen. Menschen, waar je bij hoort, wier huidskleur je hebt, wier taal je spreekt, geen don kere wezens, die je toch eeuwig vreemd blijven, met wie nooit waarachtig innerlijk contact te krijgen is. Hij zweeg even en schonk de glazen nog eens vol. Het haardvuur knapperde zacht. Wel... dat alles was die plaat voor mij. En meer: een illusie. Een brandende wensch: Dat nog eens zien in werkelijkheid. En die plaat, je kunt het gelooven of niet, heeft mij de kracht gegeven, die jou verbaasd heeft. Kracht, om niet meer te drinken, om weer een beschaafd mensch fee worden, die zich 's morgens scheert, die schoon goed draagt en behoorlijk zit te eten, ook al is hij alleen... altijd alleen... in die vervloekte stille avonden daarginds, in de heete dagen alleen... Kraoht ook om te studeeren, O, de keeren zijn niet te tellen, dat ik mijn boeken wegslingerde, dat ik weer naar de flesoh greep, dat ik er bijliep als een verloopen schooier... maar dan keek ik naar die plaat en dan greep het me weer, dat dolzin nige verlangen, de idee-fixe: dat plekje bestaat, dat heeft men eens ergens gezien en geschilderd en toen hebben ze er die plaat van gemaakt... dat plekje moet je vroeg of laat terugvinden... Zie je, onze kracht ligt soms m vreemde, kleine dingen. Wij menschen zijn kin derlijk..." Maanden verliepen. Op een dag maakte Gaston een feestje mee bij een schilder, met wien hij bevriend was Daar kwam hij in aanraking met een jonge vrouw, dis hij naderhand nog eens ontmoette. Zij wilde hem graag teekenen en hij kwam poseeren. Terwijl hij enkele boe ken 1 bekeek in ha&r atelier, slaakte hij opeens een uit roep. Wat is er? vroeg ze en lachte toen. O, dat is een jeugdzonde van me. Niet naar kijken... er zijn afgrijse lijke platen van gemaakt. U hebt dat geschilderd! Zulke toevallen bestaan du« nog! Hij vertelde haar de geschiedenis van zijn vriend en vroeg: Waar is dat? U weet niet, hoe blij tk ben, dat zijn illusie vervuld kan worden, dat hij dit plekje kan terugvinden. 3u zuchtte. Helaas, Ik kreeg die opdracht en zat erg aan la ger wal, ik kon me onmogelijk permitteeren naar bul ten fee trekken om daar te schilderen en het moest een landelijk tafereeltje zijn. Toen deed Ik. wat zooveel schilders doen: ik gebruikte oude schetsen en mijn fantasie. DH plekje bestaat nergens op de wereld! Dat boseh is van een oude teekening, de velden zijn fanta sie, de gestalte van dien zaaier had ik eens geeohetst... en voor de reet... wel eerlijk gezegd, hield ik me stipt aan wat men van me verwachtte: een wat zoetelijke plaat. Ik had het geld zoo noodig! Gaston noodigde den volgenden dag zijn vriend te eten en stelde hem voor aan de schilderes. Louis was niet zóó ontgoocheld als hij verwacht had. Och... de werkelijkheid is soms beter deun onw illusie", zei hij en keek de jonge schilderes aan en zij kleurde.

Schager Courant | 1933 | | pagina 10