Plaatselijk Nieuws. Dinsdag 13 Juni 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9293 Nederlanders uit België gezet De Westfriesche gemeenten Groote brand te Waarde VLIEGRAMP TE CHICAGO. De kentering in S.D.A.P. Felle brand te Oegstgeest Ongewone drukte aan het station. Militaire trein van 60 wagons gelost Automatische informatie Vischwedstrijd van „De Baars" Een Engelsche luchtreus Incident bij den Dietschen landdag. Dr. Möller, Antoon Coolen en Prof. Geyl staatsgevaarlijk. Te Mechelen is Zaterdag cn Zondag een Dietsche landdag gehoudéh, waarbij de Belgische „Süreté" zich ■weer eens op haar smalst heeft doen kennen. Onder de sprekers, die daar zouden optreden, bevonden zich het Tweede Kamerlid dr. Möller, de schrijver Antoon Coolen en prof. dr. Geyl uit Londen. Zaterdagavond zijn zij in Mechelen aangekomen. Van Belgische officieele zijde was men echter blijk baar niet op hun aanwezigheid gesteld, want na een kort verhoor zijn zij Zondagmorgen zonder meer over de grens gezet. Op hun vraag, waarop deze uitzetting was geba seerd, moest de dienstdoende commissaris van politie het antwoord schuldig blijven; hij had uit Brussel be vel gekregen, de heeren over de grens te laten zetten, een motiveering was aan dit bevel niet toegevoegd. Het geval heeft begrijpelijkerwijze in de kringen der congressisten en onder de bevolking van Meche len groot opzien gebaard, aldus de Brusselsche cor respondent van het „Hdhld.". Prof. Geyl zou in de ochtendvergadering van de sectie geschiedenis, waar in Dr. Mollcr het voorzitterschap zou bekleeden, een lezing houden over anti-N'ederlandsche bevooroor deeldheid bij Belgische geschiedschrijvers. De heer Coolen zou spreken over het sociale element in de Nederlandsche letterkunde. Verschillende andere Nederlandsche sprekers, waaronder de heeren prof. dr. H. Brugman, dr. M. Minnaerts, C. Veldkamp en M. Gerlings, werden onge imoeid gelaten. Wel was het corigresbestuur meege deeld, dat er geen Nederlanders mochten spreken, maar men heeft zich aan dit verbod niet gestoord. Naar het „Hdbld.' nog verneemt, is de heer Moller voornemens in de Tweede Kamer een interpellatie over de quaestie van de uitwijzing in te dienen. EN DE RIJKSWERK VERSCHAFFING IN DE WlEklNü^MEEB, Een korte vreugde. Men schrijft aan de N.R.Ct.: Bijna alle gemeenten in West-Friesland, waar de tuin bouw het hoofdmiddel van bestaan is, hebben groote moeite hun begrootingen sluitend te krijgen. Oorzaak daarvan zijn de groote uitgaven, welke moeten worden gedaan voor ondersteuning van werkloozen en werk verschaffing. Men meende nu echter, dat er betere toe standen waren aangebroken, toen bijna alle werkloozen te werk konden worden gesteld by de Rijkswerkver- echaffing in de Wieringermeer. Helaas is de vreugde daarover maar kort geweest. In de eerste plaats zullen de betrokken gemeenten ook nog een deel van het loon moeten betalen, dat bij die ■werkverschaffing door haar arbeiders-ingezetenen wordt verdiend. In de tweede plaats moeten de gemeenten voor het vervoer van hun arbeiders zorgen. Die kosten zullen geheel of zoo goed als geheel voor rekening der betrok ken gemeenten komen. De uitgaven daarvoor zijn bui tengewoon groot en bedragen voor verschillende ge meenten meer dan voor werkverschaffing op de begroo tingen was uitgetrokken. Als in dezen onhoudbaren toe stand niet wordt voorzien, zullen weldra verscheidene gemeentebesturen de uitzending van werkloozen naar de werkverschaffing moeten stop zetten. Het comité uit de Westfriesche gemeentebesturen heeft deze zaak reeds onder de aandacht der regeering gebracht. Vier woningen afgebrand, twee autobus sen vernield. Alles was slechts gedeelte lijk verzekerd. In den nacht van Zondag op Maandag heeft te Waarde op Zuid-Beveland een hevige brand gewoed. Te ongeveer 12 uur brak brand uit in de loods van M. Kloet, welke loods tevens dienst doet als garage, In een minimum van tijd brandde de loods af. Twee autobussen, die in de loods stonden, gingen verloren. De vlammen sloegen over naar de woning van P. Schrier, die ook geheel afbrandde. Niets kon gered worden. Vervolgens deelde bet vuur zich nog mede aan de timmermanswerkplaats van de gebroe ders Allewijn en aan de aangrenzende woning. Werk plaats en woning brandden af. Ook hier kon vrijwel niets gered worden. Dc naastgelegen buizen begon nen inmiddels ook reeds te branden, doch de brand weer van Waarde wist deze met veel inspanning te behouden. De spuit kon wegens gebrek aan wa ter geen dienst doen, zoodat de brandweer alleen ■was aangewezen op een slang op de waterleiding. Te omstreeks drie uur was men bet. vuur meester. Het verbrande is slechts gedeeltelijk verzekerd. De oor zaak van den brand is onbekend Persoonlijke onge lukken heben zich niet voorgedaan. Alle tien inzittenden gedood. V.D. verneemt uit Chicago: Nabij de terreinen der Wereldtentoonstelling te Chi cago heeft Zondag een vreeselijk vliegongeluk plaats gevonden, waarbij de piloot, de mecanicien en acht passagiers werden gedood. Het vliegtuig was opgestegen met tentoonstelling bezoekers, die tegen gereduceerden prijs in de gele genheid werden gesteld, rondvluchten te maken. Na bij het dorpje Glenview stortte het vliegtuig plotse ling naar beneden. Op hetzelfde oogenblik sloegen groote vlammen aan verschillende zijden uit den romp. Ongeveer vijfduizend automobilisten, die het ongeval hadden gezien, spoedden zich uit alle rich tingen naar de plaats waar het toestel neerkwam, doch elke hulpverleening was onmogelijk doordat het vliegtuig aan alle kanten fel brandde en men het door den gloed zelfs niet naderen kon. Pas toen de machine geheel uitgebrand was, slaagde men erin de tien dooden te bergen. De lijken waren geheel ver koold en verminkt. Uit Londen: Te Middleton park werd een vlieg- demonstratie gehouden. Bij de landing taxidp een toestel op de toeschou wers-menigte in, waardoor twee jongens werden ge- J dood. Herziening van programs, resoluties en tac tiek der party in onderzoek gegeven aan een commissie. Te Amsterdam heeft naar de Arbeiderspers meldt. Zaterdag het Bestuur der S.D.A.P. vergaderd. Voortgezet werden de reeds vroeger aangevangen be sprekingen over de oorzaken van den teruggang van het stemmenaantal der partij bij de jongste verkiezin gen; de materieele en moreele gevolgen van den lan gen duur en de hevigheid van de oeconomische crisis; de veldwinnende gedachte van dictatuur en terreur; de vernietiging van de organisatie der socialistische be weging in Duitsohland en de, naar aanleiding van al deze dingen in de partij opkomende vraag, of een nieuwe oriënteering voor de partij noodzakelijk is. De discussie leidde tot het besluit, een commissie in te stellen, die tot taak zal hebben, na te gaan, of. zoo ja welke, eventueele wijzigingen noodig zijn in pro grams, resoluties en tactiek der partij. Deze commissie zal zoodanig worden samengesteld, dat zij, zonder al te groot te zijn, toch een veelzijdige behandeling van de problemen waarborgt. Zij zal zoo spoedig mogelijk en uiterlijk in September uitvoerig aan het partijbestuur rapporteeren. Het partijbestuur zal. na behandeling in eigen kring, het rapport met even tueele voorstellen of conclusies publiceeren en in de partij ter discussie en ter amendeering aan de orde stellen. Een vervroegd partijcongres kan dan eventueel de noodige beslissingen nemen. De zorg voor de politieke vluchtelingen uit Duitsch land", die langzamerhand zeer omvangrijk begint te wor den, daarbij de actie toth et boycotten van Duitsche ar tikelen en de actie ter bestrijding van fascisme en com munisme zullen van de partij zeer belangrijke extra uit gaven vragen die uit de gewone middelen der partij niet kunnen worden bestreden; dit had het Dag. be stuur een voorstel 'doen indienen om een buitengewone maandelijksche heffing van de partijgenooten te vragen Het partijbestuur vereenigde zich met dit voorstel. Voor alle leden der partij zal ingaande 1 Juli a.s. ver krijgbaar worden gesteld een „Matteotti-zegel", van 10 cent, éénmaal per maand af te nemen. Twee huizen door het vuur vernield. Gistermorgen omstreeks 6 uur is een zware brand ontstaan in 't pand Geversstraat 55 te Oegstgeest, waarin gevestigd is het sigarenmagazijn van den heer M. H. Verhulst Door de aanwezigheid van het vele licht brandbare materiaa' grepen de vlammen zeer snel om zich heen. In de directe nabijheid van dit pand bevindt zich een brandkraan, maar door het felle vuur was het niet mogelijk deze te gebruiken. Men heeft toen ge tracht water te halen uit een sloot, gelegen aan den overkant van den straatweg, welke langs het ge sticht Endegeest loopt. Hieruit kwam echter slechts modder en zand te voorschijn. Eindelijk gelukte het water te krijgen uit de brandkraan op de Prins Ilen- 24-JARIGE DIE GEVOED WERD. Verstijld door rheumatlek. Hoe zi| nu lenig blijft. Juist ontvingen wij een beschrijving van een bui tengewoon hardnekkig rheumatiekgeval. „Ruim vijftien jaar geledens, schrijft deze vrouw, ,had ik een ernstige aanval van acute rheumatiek. Ik probeerde van alles smeersels, zalfjes en al het mogelijke dat de menschen me aanraadden.. Maar alles en alles zonder verbetering. Ik zat net als een Egyptische mummie, en hoe langer ik zat, des te er ger werd het. Mijn ledematen werden steeds stijver. Bewegen werd absoluut onmogelijk, zonder dc vree- selijkste pijnen te verduren, zóó dat ik het soms moest uitgillen. Mijn enkels en voeten waren zoo ge zwollen, dat ik mijn teenen niet zien kon. Evenzoo was het met mijn handen ze waren onbruikbaar. Bij het eten moest mijn moeder me voeden. Ik was slecnts 24 jaar, en zóó leed ik maanden lang (die me jaren leken). Op een dag kwam er een dame op bezoek, en toen ze mijn toestand zag zei ze; „Het eenige wat hier helpen kan is Ivruschen Salts". Ik had ongeveer alles geprobeerd, en hoewel ik niet hot minste resultaat verwachtte, liet ik toch een flacon Kruschen Salts halen Tot mijn groote verbazing werden mijn ledematen langzaam maar zeker los ser. De blijdschap, waarmee ik van de eene kamer naar de andere liep, was werkelijk aandoenlijk, want ik had gedacht, dat ik voor mijn verdere leven ge doemd was tot hulpeloosheid en ellende. Sedert dien heeft bij mij in huis nooit een flacon Kruschen Salts ontbroken." (Mevr.) M. K. De zes zouten in Kruschen sporen de afvoerorga- nen aan tot gezonde, geregelde werking. Zij helpen het organisme om steeds het teveel aan urinezuur te verdrijven. En wanneer het kwaadaardige urinezuur dat do pijnen veroorzaakt verdwijnt, dan moe ten ook de pijnen en kwellingen verdwijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f0.90 en fl.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. driklaan. Inmiddels had het vuur ook de beide be lendende perceelen aangetast n.1. het pand van den kapper E. H. de Bruyn, Geversstraat 57 en de drogis terij van den heer M. C. v d. Burg, Geversstraat 53. De Leidsche brandweer was inmiddels ook ge waarschuwd, die met groote motorspuiten ter assis tentie verscheen Het vuur werd nu door twee groote en een kleine motorspuit aangetast, in totaal met 9 stralen. Het blusschingswerk stond onder leiding van den gemeente-opzichter, tevens commandant van de Oegstgeester brandweer, den heer C. F. W. Rietveld. liet sigarenmagazijn brandde geheel af, de kappers zaak voor een groot gedeelte, terwijl de drogisterij grootendcels gespaard bleef, doch zeer ernstige wa terschade kreeg. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat de heer de Bruyn penningmeester is van de zwemvereeni- ging Poelmeer, waarvan de gelden in een ijzeren kist onder het bed van den heer de Bruyn geborgen waren. Slechts met de grootste moeics is het gelukt dezen schat in veiligheid te brengen. Doo.r den brand was het heele rijverkeer tusschen Oegstgeest en Leiden over den straatweg gestremd en moesten de auto's een grooten omweg maken. Het tramverkeer kon ongestoord doorgaan. Voor zoover bekend, is alles verzekerd. Uit den aard der zaak trok deze ernstige brand groote be langstelling van het publiek. De meeste plaatselijke autoriteiten waren op het terrein van den brand aanwezig. Een oefentocht door de Wieringermeer, over den afsluitdijk naar Friesland. Maandagmorgen om ongeveer 9 uur zou een militaire trein te Schagen aankomen om daar te worden gelost. Doordat op diverse plaatsen tijdens de reis vanaf Lei den luchtlekkage ontstond, werd ons geduld tot half elf op de proef gesteld. Toen kwam eindelijk de uit 69 wagons bestaapde trein aanrollen. Het bleek niet doenlijk om deze wagons gelijktijdig te ontladen. Na lang heen en weer rangeeren kon echter om pl.m. 11 uur met lossen worden begonnen. We stelden ons in verbinding met een der hoofdoffi cieren. die 't volgende meedeelde. Het 6e Regiment Veldartillerie uit Leiden, bestaande uit 3 batterijen zou een tocht ondernemen via Wieringen en den afsluitdijk naar Friesland. Al oefenende zal door Friesland en Drente worden getrokken, naar 't kamp van Olden- broek. Maandagnacht wordt overnacht op Wieringen en in de Wieringermeer, waar de paarden, in totaal 175 stuks, in landbouwsohuren worden ondergebracht. Het- geheel staat onder leiding van den Regiments commandant Overste Haitsma-Muller. Aap deze tocht nemen deel: 2 hoofdofficieren. 24 su balterne officieren, 2 officieren van gezondheid, terwijl mede aanwezig is Legerpredlkant Ds. E. L. Nauta, die den rang van majoor draagt. Het regiment telt 251 manschappen, waaraan zijn toegevoegd wielrijders voor ordonnancediensten en een afdeeling seiners. Behalve de 175 paarden worden meegevoerd 6000 Kg. bagage, eenige stukken veldgeschut, affuiten, keukenwagens en munitiewagens, benevens 70 fietsen. Het lossen bracht zeer veel moeilijkheden met zich mee. De paarden werden gelost op de personenperrone, de stukken aan de veelading. Begrijpelijkerwijze trok dit ongewone schouwspel zeer veel belangstelling. Nau welijks stonden de keukenwagens op den weg, of de koks maakten de vuren aan voor den middagpot. Het was reeds ver na het middaguur, toen eindelijk de mi litaire stoet zich in beweging zette in de richting Kol- horn. TENNIS. De Schager tennisclub S.T.C. speelde Zondag haar laatsten competitiewed strijd. Ditmaal kwam Beverwijk op bezoek. Het mocht S.T.C. niet gelukken een over winning te behalen. Niettemin werd S.T.C. kampioen van de afdeel ing. Heeren enkelspel: Mr. Buiskool verliest van A. Erd- man 64. 36. 46. Chr. Nonnekes verliest van J. v. d. Bliek 1—6. 2—6. Dames enkelspel: Mej. E. Igesz slaat Mej. J. Niepoort 6—4, 6—2. Heeren dubbelspel: Mr. Bulskool en Ohr. Nonnekes slaan A. Erdman en J. v. d. Bliek 36, 64, 64. Dames dubbelspel: Mevr. A. Mol en Mej. E. Igesz slaan Mej. B. Teer en Mej. J. Niepoort 64, 119. Gemengd dubbelspel: Mej. Igesz en Mr. Buiekool ver liezen van Mej. A. Maters en A. Erdman 64, 46. 26 Mevr. A. Mol en Chr. Nonnekes verliezen van Mej. B. Teer en J. v. d. Bliek 8—10. 3—6. Beverwijk wint van Schagen met 43. Het gemak dient den mensch, zelfs in Berlijn. Daar is dezer dagen ln de straten een automaat opgesteld, die op verschillende vragen „antwoordt geeft". Dit veel zijdige apparaat, waarvan we hierboven een afbeelding geven, heeft 180 knoppen, die men als overigens bil elke automaat in kan drukken. Het antwoord is er onmiddellijk, en wat men langs dezen weg niet aan da weet kan komen is veel en velerlei. Zakenadressen, ge zantschappen, theaters, politiebureau, tot zelfs het adres van den belastingambtenaar. Het is de vraag of deze laatste knop veel gebruikt zal worden. Bovendien werkt dit Informatiebureau gratis. RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor alhier werd, in den loop dei maand Mei op spaarbankboekjes ingelegd f 8197.82, en terugbetaald: f 8032.91. derhalve meer ingelegd dan te rugbetaald f 164.91. Het aantal nieuw uitgegeven spaar bankboekjes bedroeg 5. GESLAAGD. De heer C. Dekker, alhier, leerling van de Rijks kweekschool te Alkmaar, Is geslaagd als onderwijzer. BOUWTERREIN VERKOCHT. Het stukje bouwterrein van den heer C. Ay aan het Heerenbosch, alhier, is verkooht aan den heer J. Homan te Wieringerwaard, die daarop een woonhuis zal doen bouwen. MUZEEKTUIN. Concert van Scha gen's Harmoniekapel. Het was niet-onder bepaald gunstige omstandigheden dat Zondag de Schager Muziektuin het seizoen van dit jaar opende. Het schitterende Pinksterweer was in dit geval beter van pas gekomen. Nu geen verrukkelijke avond met de laatste stralen van de ondergaande zon, die door het dichte loover van de bloeiende heesters rondom speelden, maar niezerig, kil-koud weer, dat niet tot een wandeling naar „Vreeburg" uitlokte. Desondanks was er toch een bevredigend aantal luis teraars aanwezig, toen het avondconcert, verzorgd door Sohagen's Harmoniekapel, onder leiding van den heer Dol, inzette met den pittigen openingsmarschSons of the Bravee. Ook werden de volgende nummers met ge noegen aangehoord en oogstte de Harmonie na elk op treden een warm applaus. Toen na 't 4e nummer de pauze aanbrak gingen velen huiswaarts. Het werd bepaald kil itn den tuin, vooral als men stil zitten moet. Zoo speelde de Kapel de laat ste vier nummers voor een minder groote schare belang stellenden. We zullen niet alle nummers aan een bespre king onderwerpen. Natuurlijk blijft er wel hier en daar wat op te merken, maar al met al mogen we constatee- ren dat een concert van Schagen's Harmonie aller be langstelling overwaard is. Een record aantal visch. Zondagmorgen om even acht uur vertrokken 79 leden van de plaatselijke vischvereeniging „De Baars" in een 4-tal H-A.B.O.-bussen naar de Bleekmeer om een groo ten vischwedstrijd te houden. Al leek het weer niet bestendig, gelukkig bleef het droog en werd het zelfs steeds beter. Nauwelijks was het eerste signaal van aanvangen gegeven, of reeds riep men hier en daar aan den con troleur, dat er een baarsje was verschalkt. Zoo is 't den geheel en morgen gebleven en toen we om onge veer 1 uur weer thuis waren, stond 't voor ons wel vast, dat zeer veel visch gevangen was. 'a Avonds om 6 uur vond de prijsuitreiking plaats in 't clubhuis, t.w. café Bontes. Den voorzitter, den heer C. van Stralen, deed het genoegen te kunnen constateeren, dat een record aantal baars was gevangen. Dertien honderd en twee en dertig vischjes stonden er genoteerd. De grootste baars was 21 C.M., welke de heer M. Boereen ving. Genoemde heer kreeg daarom den eer sten prijs, n.1. een dressoir. De meeste baars ver schalkte de heer J. Holtz, n.1. 45, iets wat met den tweeden prijs beloond werd. Maar men houdt niet van halve maatregelen. In totaal waren er 32 prijzen, welke dan ook door den voorzitter met een aardig speechje steeds werden uitgereikt. De 3e prijs kreeg de heer Koeman (42), 4e prijs P. Kok (41), 5e prijs Van Stipriaan (36), 6e prijs Linge- man, 7e prijs T. Brantenaar, 8e prijs J. Lutjeharms, 9e prijs F. Grootes, 10e prijs Hopman, 11e prijs G. Glastra, 13e prijs Klinkhamer, 13e prijs A. Struif, 14e prijs M. Roggeveen, 15e prijs N. Pronk, 16e prijs K. Weeland, 17e prijs R. Prins, 18e prijs C. Wit, 19e prya G. Snijders, 20e prijs J. de Jong, 21e prijs Wiegman, 33e prijö Oudeamstel, 23e prijs Van Loo, 24e prijs C. Bakker, 25e prijs P. Brantenaar, 26e prijs J. J- de Vries, 27e prijs N. Spierdijk, 28e prijs Godijn, 29e prijs W. Gorter. 30e prijs C. Bontes, 31e prijs J. de Jong, 32e prijs Tijken. Nb. de prijzen aan de gelukkige winnaars te hebben overhandigd, bracht voorzitter dank aan den hoofd- oontroleur en de 10 controleurs voor al het werk, dat ae hebben verricht. Den hoofdcontroleur werd een blijk van waardeering aageboden, terwijl de twee controleurs, die 't grootst* aantal visch hadden genoteerd; een prijsje kregen. Ook zij die een prijs beschikbaar stelden, werden niet ver geten, evenmin als de HA2B.O., die 't rijdend materi aal leverde. Medegedeeld werd nog, dat op 7 Juli een vrije wedstrijd zal worden gehouden in 't Valkkooger water. Voor dezen wedstrijd is de sluitingsdatum van in schrijving gesteld op 27 Juni. We twijfelen niet, of ook voor dezen strijd bestaat veel animo en zal ook die dag weer worden een succesdag voor „De Baars". Het grootste militaire vliegtuig ter wereld loopt dezer dagen te Rochestes in Engeland van stapel. Het zesmotorige toestel is naast het grootste, bovendien nog het snelste. Wie zal straks in dezen tyd van ontwapening 1een nóg grootere en nóg snellere bouwen?

Schager Courant | 1933 | | pagina 5