Radioprogramma Woensdag 14 Jani 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9294 Militaire oefening via het nieuwe gebied. IN- EN VERKOOPBUREAU Wordt 18 Juni a.s. opgeheven Uit sde omgeving LANGEND IJ K Het moet den geregelden bezoeker van de Langendij ker Groentenveiling opvallen, welk een groot verschil in'aspect en voorkomen er de laatste jaren in de vei ling is ontstaan. Niet slechts in het aantal en de ver scheidenheid van de aangevoerde producten, maar voor al ook in de entourage om de veiling door het veran derde in de transport der verhandelde tuinbouwvoort- brengselen. Wat de verhandelde producten betreft,, verandering is er niet gekomen in de stapelgroenten; alleen zijn de hoeveelheden, welke 's winters worden aangevoerd, veel grooter geworden door de groote uitbreiding van de winter-koolteelt in de polders. Maar 's zomers is er een aanmerkelijke verandering, wijziging en opschuiving te constateeren. Wie herinnert zich niet. hoe de Langen- dijker bloemkool een Europeesche vermaardheid genoot! In schoolboeken werd er over geschreven en werd ze In een adem genoemd met Westlandsche druiven. Edam mer kaas, Deventer koek, Hoornsche hopjes e.a, voort brengselen of producten van locale of gewestelijke be- teekenis. Er is nu nog wel Langendijker bloemkool, doch sinds de draaihartigheid in de kool haar ruineuse wer king heeft uitgeoefend, is de bloemkoolteelt dermate op den achtergrond gekomen, dat de Langendijk in veel geringere mate bij de bloemkool is geïnteresseerd. Eenzelfde verschijnsel doet zich voor met de vroege ■wortelen. Er is een tijd geweest dat dit product op rui me schaal werd geteeld. In den „wortelentijd" was het toen geen werken, maar zwoegen en ploeteren. Midder nacht voer men toen naar de akkers om wortelen te „plukken", ten einde ze op tijd aan de veiling te heb ben, die 's morgens, betrekkelijk vroeg, gehouden werd: in verschen, frisschen toestand moesten ze toch bij de consumenten bezorgd kunnen worden. Met die wortelen- teelt van beteekenis is het ook gedaan; zij, die aan den lijve de vermoeienissen van den daaraan verbonden arbeid hebben gevoeld, zullen dit, van uit dien hoek be keken, niet betreuren. Met de inkrimping dezer culturen is ook wat van het typische der omgeving van de veiling verdwenen. Een bijzonder aardig gezicht leverden toen die talrijke echuiten met wortelen op, waarbij het botergele zich zoo aangenaam afteekende tegen het heldergroene loof. En ook de talrijke schuiten met bloemkool beladen, vormr den een aantrekkelijkheid voor den vreemden bezoeker. In de plaats daarvan is daar later de rabarber ge komen, en zijn de tomaten een welkome aanvulling ge worden ter vervanging van wat verdween. Druiven en bloembollen, en nu ook sla, getuigen van de noodzake lijkheid om de bakens te verzetten als het getij verloopt Maar wat vooral veranderd is, dat is de wijze, waar- Op de aangevoerde producten worden vervoerd. Vroe ger geschiedde dit alles te water en de schippers had den het toen druk. Nog wordt een groot deel van het ter markt verhandelde per vaartuig vervoerd, doch als •men let op het aantal vrachtauto's, die bij de veiling, los- en laadplaatsen verschijnen, dan bemerkt men, dat zich in het 'vervoer der tuinbouwproducten een krach tige evolutie heeft voltrokken en dat belangrijke hoe veelheden per transportauto worden vervoerd. Niet al leen zien we er. die de gekochte producten naar Am sterdam of Leiden en Den Haag vervoeren, er gaan er verschillende België in, naar Antwerpen, Mechelen. Luik. In betrekkelijk korten tijd heeft men die steden bereikt. De snelheid, waarmee wordt vervoerd, is wel een van de machtigste factoren, die dit veranderde transport bewerktstelligen. Veel is daardoor bij deze veiling veranderd en men voorspelt (en die voorspelling Is niet gewaagd) dat de vervolmaking der techniek slechts een quaestie van tijd is, en dus nog grootere wijziging is te verwachten. De drukte op onze veilingen neemt weer toe. Het is nu weer de gelegenheid, om zich van deze .veranderde omstandigheden, die zich meer naar de nieuwere ideeën hebben georiënteerd, met belangstelling te overtuigen. Van bevoegde zijde vernamen we, dat de zaak van den Twuijverweg in een nieuw stadium is gekomen. Zooals men weet is het Hoogheemraadschap indertijd met 2 voorstellen bij den Raad der gemeente Sint Pancras, de eigenaresse van den Twuijverweg ge komen, n.1. een, waarbij de wegbreedtc op 6 M. zou worden gebracht, wat voor de 5 betrokken gemeenten, n.1. de 4 Langendijker en St. Pancras een jaarlijksche bijdrage aan het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, dat dan den weg zou overnemen, van f 900 zou kosten en een ander met een wegbreedtc van 5 M., waardoor die bijdrage tot f700 zou worden gereduceerd. Noordschanvoude sprak zich uit voor het kleine plan, Zuidscharwoude verwierp beide voor- stellen, de 3 andere gemeenten vereenigden zich met het groote plan, wat echter niet beteekende, dat zij, als dit noodzakelijk bleek, het kleine plan niet zou den willen aanvaarden. Door de afwijzende houding van Zuidscharwoude kon nu echter geen enkele over eenkomst tot stand komen, wat voor do gemeente St. Pancras, die zich een enthousiast voorstandster van overdracht van den weg aan het Hoogheemraad schap had getoond, aanleiding was om zich tot Ged. Staten te wenden met het verzoek in deze tusschen- beide te komen en de weigering tot medewerking van Zuidscharwoude als een geschil te willen be schouwen, waarvan de gemeenschappelijke regeling spreekt, in welk geval genoemd college beslist. Ged. Staten hebben echter aan het gemeentebestuur van St. Pancras bericht, dat zij van oordeel zijn, liet on derhavige geval niet als een geschil in den in de ge meenschappelijke regeling bedoelden zin te kun nen aanmerken. Niettemin acht dit college het in hooge mate gewenscht, dat de Twuijverweg in eigen dom, beheer en onderhoud aan het Hoogheemraad schap wordt overgedragen, zooals ook indertijd aan wegbeheerders in dit gewest is meegedeeld. Noodig echter wordt het niet geoordeeld, dat de wegbreedtc op 6 M. wordt gebracht, zoodat een weg van 5 M. vol doende kan worden geacht. Gedeputeerde Staten wijzen er nu op, dat blijft Zuidscharwoude in zijn weigering volharden, tot een anderen maatregel zal worden overgegaan, n.1. dat dan de weg van het aanvullend wegenplan zal wor den afgevoerd, wat dan bcteekent, dat de jaarlijksche provinciale bijdrage van f 600 in het onderhoud van den weg zal komen te vervallen. Het woord is nu weer aan den gemeenteraad van Zuidscharwoude, die nu, met den stok van Ged. Sta ten achter de deur, voor een beslissing staat, welker afloop hier met belangstelling wordt tegemoet ge zien. ZUIDSCHARWOUDE. Enkele leden van de kolfclub OP Maat alhier, heb ben bij het Hoofdbestuur van den Ned. Kolfbond eenige voorstellen aanhangig gemaakt, waarbij in de eerste plaats voor korosspelers maatregelen worden genomen, dat den tweeden dag van de Nationale Kolfwedstrijden de eerste twee partijen beslist moe ten zijn gespeeld, wat tot nu toe wel eens niet ge beurde in strijd met de bepalingen daaraangaande; en in de tweede plaats een billijker vcrdeeling wordt bepleit van de beschikbare gelden voor den aankoop van prijzen. We r. ecnen te weten, dat in kolfkringen met deze voorstellen vordt gesympathiseerd. In de gisteren te Amsterdam chouden verga dering van het hoofdbestuur van den Ned. Kolfbond, waarin het verzoek van de kolfclub Gezellig Samen zijn alhier is behandeld, om de Nationale Kolfwed- voor Land- en Tuinbouwproduc ten in Noordholland. Wat er werd bereikt. In ons nummer van gister heeft men kunnen lezen, dat Maandagmorgen te Schagen een militaire trein gelost is, bestaande uit het 6e Regiment Veldartillerie te Leiden, dat via de Wieringermeer, over den afsluitdijk naar Friesland een oefeningstocht zou ondernemen. Hierboven zien wij hoe onze weermacht bij Kolhom het nieuwe gebied van den Wieringermeerpolder binnentrekt en vervolgens daaronder: de troep passeert Slootdorp. Een ongewone drukte in deze overigens nog zoo stille contreien. Maandagmorgen kwam bij den directeur van het In- en Verkoopbureau voor Land- en Tuinbouwproducten voor de provincie Noord-Holland van Ged. Staten het bericht binnen, dat het bureau met ingang van 18 Juni a.s. zal worden opgeheven. De commissie van toezicht op het bureau heeft aan de vertegenwoordigers op de veilingen e.a. bericht gezonden, dat het bureau met in gang van genoemden datum zijn werkzaamheden staakt omdat spoedig de inwerking-treding is te verwachten van de nieuwe rijksregeling tot steun aan den tuinbouw, welke regeling insluit de overneming van producten, die de minimumprijzen niet kunnen opbrengen en de uitbe taling van deze minimum-prijzen uit 's Rijks kas. In dit verband heeft de heer P. Klant, directeur van het in- en verkoopbureau, in een persgesprek de volgen de resultaten voor deze instelling meegedeeld. Gedurende het tijdvak van 31 October 1932 tot 3 Juni jj. werden door het bureau de volgende hoeveelheden producten, die den minimum-prijs niet konden opbren gen. aangekocht: 14.465.015 Kg. witte kool; 5.324.821 Kg. roode bieten; 138.381 Kg. gele kool; 94.181 Kg. roode kool; 5.279 stuks bloemkool; 365.287 Kg. uien; 24.960 Kg. peen; 306.449 Kg. spinazie; 158.263 krop sla; 17.736 bos prei; 24.775 bos raapstelen; 381.750 Kg. en 1.233 bos rabarber; 3.952 bos radijs; 524 bos selderij; 130 bos kervel; 285 Kg. wit lof; 20 Kg. schorseneeren; 2.436 Kg. postelein; 660 Kg. knolselderij; 4470 str. andijvie; 153 Kg. spruitkool en 655 Kg. boerenkool. Deze partijen, die voor f 129.976.84 werden aangekocht, gingen weg, deels als menschelijk, deels als dierlijk voedsel; groote partijen werden vernietigd, zooals uit onderstaande cijfers blijkt: Witte kool menschelijk voedsel 475.350 Kg., dierlijk voedsel 13.099.140 Kg., vernietigd 890.525 Kg.; gele kool menschel, v. 36.637 Kg., dierl. v. 101.334 Kg., vern. 410 Kg.; roode kool menschel, v. 16.176 Kg., dierl. v. 76.205 Kg., vern. 1800 Kg.; roode bieten menschel, v. 124.782 Kg., dierl. v. 5.198.515 Kg., vern. 1524 Kg.; spinazie menschel, v. 10.162 Kg., dierl. v. 40.091 Kg., vern. 255.746 Kg.; uien menschel, v. 110.977 Kg., dierl. v. niets. vern. 254.310 Kg.; sla menschel, v. 31.472 krop, dierl. v. 79.291 krop, vern. 47.500 krop; prei menschel, v. 7420 bos. dierl. v. 649 bos, vern. 9667 bos; raapstelen menschel, v. 14.770 bos, dierl. v. 568.0 bos. vern. 4325 bos; rabar ber menschel, v. 4175 Kg., en 772 bos, vern. 377.575 Kg. en 461 bos; peen menschel, v. 11.875 Kg., dierl. v. 13.085 Kg.; bloemkool menschel, v. 2582 stuks, dierl. v. 2697 st. Dat van de rabarber zoo weinig als menschelijk voed sel kon geplaatst worden, ligt hem in het feit, dat vele liefdadige instellingen met dit product weinig geholpen waren, omdat voor de bereiding ervan veel suiker be- noodigd is. Vandaar dat groote hoeveelheden van dit kostelijk voedsel onbruikbaar werd gemaakt, door over gieting met petroleum, waarna het als meststof werd gebruikt, Hen, die in den aanvang dachten, dat de werking van het bureau veel geld zou verslinden, kunnen wij thans gerust stellen; de kosten bedroegen totaal f 10.850.28; gespecificeerd als volgt: administratie en reis- en ver blijfkosten, f 1.001.71; provisie vertegenwoordiger op de veilingen f 4.567.51, onkosten idem f 1.366.95, salarissen f 2.324.20, laadkosten enz. f 1.589.91. Voor de afgeleverde producten werd van instellingen, vereenigingen en veehouders ontvangen totaal f 29.237.93 Het blijkt dus en het is interessant dit even op te merken, dat de totale ontvangsten niet alleen de kos ten van het bureau dekken, maar zelfs nog winst opleveren. Hef ügt dus alleszins op den weg van het Rijk, om op dezelfde wijze te handelenvolgens de laatste be richten zal het dit ook doen, wat betreft den in- en verkoop der producten. Dit is gewenscht, niet alleen met het oog op de finantieele uitkomsten, maar ook met het oog op de bestemming van de producten, waarvan er thans, door bemiddeling van het In- en Verkoopbureau voor Noordholland 95 pet. een nuttige bestemming hebben verkregen. De provincie Noordholand had voor 1932 en 1933 elk jaar f 100.000 beschikbaar gesteld voor het in- en ver koopbureau, van welk bedrag, blijkens de tot dusverre bekende resultaten slechts f 120.000 zal zijn verbruikt, als op 18 Juni e.k. het bureau zijn werkzaamheden zal stop zetten. Gezien de opgedane ervaringen, vermoedt de heer Klant, dat het Rijk van het voor den Tuinbouw be stemde crediet van vijf millioen slechts één millioen zal noodig hebben, om de producten over te nemen voor den minimumprijs. Deze, hoewel iets hooger dan door de provincie gesteld, is echter, vooral voor wat betreft de vroege aardapelen f 0.75 per 100 kilo. nog aan den lagen kant. Hoe de rijksregeling precies zal werken, dient nog te worden afgewacht; het schijnt echter, dat men het werk van Den Haag uit wil doen en niet gewestelijk. De heer Klant, die door den Regeeringscommissaris, den heer Valstar was aangezocht, om in Den Haag zich met landelijke regeling te belasten, doch wegens drukke bezigheden hier. o.a. als secretaris van den N. H. Veilingbond, daaraan geen gevolg kon geven, gaf ons als zijn overtuiging te kennen, dat het zeker op prijs zal worden, als het in- en verkoopbureau, zooals het door de provincie is ingesteld, in de Rijksregeling werd ingeschakeld; als dat niet gebeurt, wordt de con structieve arbeid van het provinciaal bestuur teniet gedaan. Zij, die in het najaar 1932 sceptisch stonden tegenover de instelling van het In- en Verkoopbureau, zullen thans moeten erkennen, dat er redenen zijn tot tevredenheid over de resultaten. De overneming door het Rijk van deze regeling zegt toch wel iets. Al is de tuinbouw niet gered, het In- en Verkoop bureau heeft zijn doel, handhaving van een minimum prijs bereikt en daardoor een chaotische verwarring aan de Noordhollandsche veilingen voorkomen. Moge dit ook het geval zijn, bij de toepassing van de Rijksregeling na 18 Juni a.s. strijden in deze gemeente vroeger te houden, is nog geen beslissing gevallen. Men verwacht intusschen, dat met het verzoek wel rekening zal worden gehou den. Het groote boerenhuis, aangekocht door de heeren Van Exter en Rutsen van den heer P. Kooij, zal bin nenkort worden afgebroken. Het aanzien, der gemeen te zal er niet onder lijden. De Gezondheidscommissie, gezeteld te Schagen, heeft geen gras laten groeien over de klachten, die alle inwoners van het zuidelijk gedeelte dezer ge meente in een verzoek aan het gemeentebestuur hebben geuit over den ondraaglijken stank, die de rottende kool in een der slootcn ter plaatse ver spreidt. Als we goed zijn ingelicht, heeft de Gezond heidscommissie de klachten noch ongegrond, noch overdreven bevonden, zoodat zij haar bevindingen aan het gemeentebestuur heeft meegedeeld en advi seert de rottende kool te laten doen opruimen door- of vanwege dezelfde personen, die dit tuinbouwpro duct daar hebben geworpen. Zij die als wij den ont- stanen toestand kennen, twijfelen er niet aan, of het gemeentebestuur zal dit advies opvolgen., ter wille van de volksgezondheid. Als het opruimer, dan ge schiedt hij Westenwind, waarvan we hopen, dat die niet te lang op zich zal laten wachten, dan is de grootste ellende uit deze onbegrijpelijke ncerstorterij geleden. Men deelde ons mee, dat de Gezondheidscommis sie, gezeteld te Schagen. na het door haar in loco in gestelde onderzoek inzake de beruchte onverkoop bare, in 't water geworpen massa's kool, het gemeen tebestuur heeft geadviseerd, den rommel te laten op ruimen door of namens hen, die opdracht tot. het neerwerpen hebben gegeven, een middel, dat wij al tijd hebben voorgestaan. BROEK OP LANGENDIJK. De werkloosheid hier te plaatse neemt den laatsten tijd gestadig af. Door tusschenkomst van den gemeen telijken dienst der arbeidsbemiddeling zijn 35 arbei ders geplaatst bij verschillende bouwers, om mede te helpen aan den arbeid op den akker, welke bestaat in het oogsten der nieuwe vruchten. Nog staan ingeschreven 33 transportarbeiders, voor welke ook reeds meerdere werkgelegenheid openkomt, door het verwerken der nieuwe vuehten in motor en spoor voor de exporteursvereeniging „de Koophandel". Met ingang van 16 Juni 1933 is onze plaatsgenoot, de Rijksveldwachter J. Geluk, aangesteld tot Brigadier der Rijksveldwacht, met standplaats Alkemade. Met Ingang van 20 Juni 1933 is onze plaatsgenoot de heer W. Kool, benoemd bij het corps politietroepen met standplaats Nieuwersluis. In verband met de saneering in het bloembollen- bedrijf, is de heer C. Timmerman alhier benoemd tot controleur der registratie in dat bedrijf over de plaatsori Broek op Langendijk, Zuid- en Noordschanvoude. Onder passende bewoordingen van den voorzitter hebben de leden van het fanfarecorps Advendo, als blijk van waardeering voor de behaalde successen op het concours te Weesp, hun directeur, den heer G. van Kalken, gehuldigd, onder aanbieding van een prachtig bloemstuk. De heer Schelhaas, voorzitter der fin. commissie, complimenteerde daarna directeur en leden met het behaalde succes. Z IJ P E De Rijksveldwachter-brigadier J. van Ens zal worden overgeplaatst van 't Zand naar Winkel en de Rijks veldwachter F. Overhand van Urk naar 't Zand. HARENK ARSPEL DIRKSHORN. Het onweder van Maandagavond was hier blijkbaar vrij nabij. Naar we vernemen, is de transformator van het electrische gemaal in den polder Woudmeer bescha digd en zal deze moeten worden vervangen. DONDERDAG 15 JUNI. HILVERSUM <296 M.) AVRO.: 8.00 Gramofoonmuzielc; 10.00 Morgenwijding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Ochtendconcert door het ensemble Rentmeester; 11.00 Knipcursus; 11.30 En semble Rentmeester; 12.30 Orgelconcert door Pierre Palla; 2.00 Rustpoos; 2.15 Gramofoonmuziek; 3.00 Naai cursus; 3.45 Gramofoonmuziek; 4.00 Mevrouw Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen; 4.30 Pianorecital; 5.00 Voor grootere kinderen; 5.40 Kovacs Lajos en zijn orkest; 6.30 Sportpraatje door H. Hol lander; 7.00 Kovacs Lajos en zijn orkest: 7-30 Vacan- tiegangers, attentie! 8.00 Vaz Dias; 8.05 Het Omroep* orkest o.l.v. Albert van Raalte; 9.00 Mannenkoor; 9.2< Omroeporkest; 10.15 Zangvoordracht; 1030 Dansmuziek 11.00 Vaz Dias; 11.10 Gramofoonmuziek. HUIZEN (1875 M.) K.R.O.: 8.00 Morgenconcei t; 10.00 Hoogmis; 11.00 Gra mofoonmuziek; 12.00 Politieberichten; 12.15 Orkest o.l.v, Joh. Gerritsen; N.C.R.V: 2.00 Fraaie handwerken; 3.06 Gramofoonmuziek; 3,30 Zenderverzorging; 4,00 Bijbel lezing. daarna concert; 5.00 Cello-recital; 5.45 Handen arbeid voor de jeugd; 6,15 Onze Ned. Monumenten; 6.45 Knippen en Stofversieren7.00 Politieberichten: 7.15 Ned. Chr. Persbureau; 7.30 Wat er op de wereld ge- beüt, weekoverzicht; 8.00 Spreek- en zanguurtje; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.30 De Amsterdamsche Orkestver- eiging 10.00 Vaz Dias; 11.00 Gramofoonmuziek. LUXEMBURG (1191 M 7.00 Gramofoonmuziek; 7.50 Symphonisch concert; 8.40 Lichte gramofoonmuziek; 9.10 Idem; 9-55 Dansmuziek. BRUSSEL (509 M.r 12.20 Klein orkest: 1.30 Gramofoonmuziek; 5.20 Om roeporkest; 6.35 Gvamofoonmuziek; 8.20 Concert; 9.20 Idem; 10.30 Harmonicamuziek. KALUNDBORG (1153 M-> 12.20 Strijkorkest; 3.20 Gramofoonmuziek; 4.10 Orkest} 10.40 Concert; 11.25 Dansmuziek. BERLIJN (419 M.) 4.50 Concert; 6.10 Kerkconcert; 8.25 Operettefragmen ten; 10.20 Dansmuziek. HAMBURG (372 M.) 12.30 Middagconcert; 1.35 Gramofoonmuziek; 8.20 Grieg- concert; 9.40 Kamerorkest; 10.50 Duitsche dansen en marschen; 9.20 Gewijde muziek. KONIGSWUSTERHAUSEN (1635 M.V 12.20 Gramofoonmuziek; 2.20 Idem; 4.20 Concert; 5.55 Idem; 11.20 Populair concert. LANGENBERG (472 M.) I.20 Middagconcert; 8.30 Concert; 9.20 Orkestconcert; II.30 Dansmuziek. DAVENTRY (1554 M.) 12.20 Orgelconcert; 1.05 Concert; 4.25 Concert; 8.20 Idem; 9.20 Idem; 11.05 Dansmuziek. PARIJS EIFFEL (1724 M.) 8.50 Gramofoonmuziek. PARIJS (RADIO) (1724 M.) 12.50 Populair concert door het Omroeporkest; 6.50 Gramofoonmuziek; 7.40 Populair concert. MILAAN (331 M.) 8.00 Gramofoonmuziek; 8.20 Idem; 8.0 Opera-uitz. ROME (441 M.)' 8.35 Gramofoonmuziek; 9.05 Concert. WEENEN (517 M.? 4.55 Populair concert; 11.10 Gramofoonmuziek. WARSCHAU (1411 M.) 5.35 Populair concert; 8.20 Idem; 10.20 Dansmuziek. BEROMUNSTER (460 M.) 7.30 Gramofoonmuziek; 8.50 Mandolinemuzlek;

Schager Courant | 1933 | | pagina 5