ONZE REGEERING EN HET DUITSCHE MORATORIUM De omzetbelasting en de tuinbouwveilingen In een liftschacht bekneld Bekneld tusschen trein en perron Ontploffing te Bergen op Zoom Mislukte aanslagen op staatsleden. Door auto gegrepen en gedood Deed de burgemeester van Andijk iets onrechtmatigs Tragische brand Nederlandsche treiler vergaan Noodlottig verkeersongeluk bij Laren Verkeersongevallen in het eerste kwartaal 1933 Wielrijder aan den dood ontsnapt Geweldige overstrooming in Bosnië Scheuring in de Duitsche S.DAP. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Vragen omtrent haar standpunt. Zul len de Nederlandsche belangen kracht dadig worden verdedigd? Het Tweede Kamerlid, de heer Kortenhorst, heeft aan den minister van Economische Zaken de vol gende vragen gesteld: Is de Regeering bereid, aan de Kamer mededee- lingen te doen omtrent haar standpunt ten aanzien van het door Duitschland ingestelde betalings-mo- ratorium? Is de Regeering niet van oordeel, dat deze door Duitschland genomen maatregel de mogelijkheid opent, tot valuta-dumping op de Nederlandsche markt, zoodat niet alleen de belangen der crediteu ren, maar ook die der Nederlandsche producenten zeer ernstig worden bedreigd? Is de Regeering bereid maatregelen to treffen, ten einde de Nederlandsche belangen tegen de door Duitschland gevolgde politiek krachtdadig te verde digen? Zoo ja, op welke wijze? De R.K. Werkgeversver. dringt op krach tige maatregelen aan tegen event. dum ping. In zijn 'jongste vergadering besprak het Dage- lijksch bestuur der Algemeene R.K. Werkgeversver- eeniging onder meer de gevolgen, die uit het Duit- sche Transformatorium voor het Nederlandsche be drijfsleven zullen voortspruiten. Besloten werd onverwijld het onderstaand tele gram aan den minister-president te verzenden: Het Dagelijksch Bestuur der Algemeene R.K. Wcrkgeversvcrecniging in vergadering te Tilburg bijeen, verzoekt de Nederlandsche regeering met aan drang bij het nagaan van de gevolgen voor Neder land van het Duitsche Transfer-Moratorium speciale aandacht te wijden aan de nieuwe mogelijkheden van een tegen het Nederlandsche bedrijfsleven gerichte dumpingspolitiek. De door de banken aangeboden goedkoope Marken wijzen op het bestaande gevaar van een hernieuwde valuta-concurrentie. Teneinde dezen nieuwen slag vor ons bedrijfsleven af te weren, dringt ons be stuur op spoedige en krachtige maatregelen aan. Nieuwe lasten voor de kweekers. Men meldt aan de N.R.Ct.: De door crisis en uitvoerbelemmeringen zwaar gedu peerde Nederlandsche groenten- en fruitkweekers wor den sedert eenigen tijd van regeer in gswege gesteund, een maatregel, welke dringend noodig was en op het laatste oogenblik nog eenige verlichting van de zwaar belaste bedrijven heeft gegeven. In tegenstelling met deze steunmaatregelen staat echter het ontwerp voor de omzetbelasting, welke aan de kweekerij nieuwe lasten zal opleggen en de prijzen aan de veilingen ten on gunste zal influenceeren. Ook de hoogere tuinbouwor ganisaties gevoelen deze omzetbelasting als zoodanig, hetgeen o.m. blijkt uit een adres dat door het Centraal Bureau van de Vellingen in Nederland aan de Tweede" Kamer der Staten Generaal gerioht is. Daarin wordt te kennen gegeven dat alle kweekers met groote onge rustheid hebben kennis genomen van dit nieuwe wets ontwerp, omdat ook 1 pet. zal worden geheven van den omzet aan de veilingen en dus berekend zal worden over de bruto-inkomsten van de kweekers. Deze heffing zal weliswaar op de kooplieden kunnen worden ver haald, doch deze zullen daarmede bij hun inkoopen re kening houden en deze nieuwe belasting in wezen dus op de producenten in casu de kweekers afwentelen Mede op grond van het feit dat voor de tuinbouw veilingen een uitzondering is gemaakt ten opzichte van het registratie-recht verzoekt het Centraal Bureau van de Veilingen thans te willen bevorderen, dat ter zake van de omzetbelasting deze veilingen eveneens in een uitzonderingspositie zullen worden gebracht. z Het ongeluk nog goed aigeloopen. In de fabriek van de firma v. d. Bcrgh aan de Nas- saukade te Rotterdam is Maandag een ongeluk ge beurd, dat betrekkelijk nog goed is afgeloopen. Drie werklui waren boven op een liftkooi bezig den schakelketting vast te maken. Op 'n gegeven oogenblik zakte het contra-gewicht, dat niet uitge schakeld stond, naar beneden, waardoor de liftkooi naar boven ging. Twee van de werklui konden zich met een sprong nog juist in veiligheid stellen. De derde, de 48-jarige C. B. uit de Beverstraat, werd mee naar boven getrokken en als op de 9e etage niet een ladder tusschen den bovenkant van de kooi en den zolder gevallen was, zou het er voor B. slecht hebben uitgezien. Nu werd de kooi gedeeltelijk tegengehou den en kon men B. uit zijn netelige positie bevrijden. Hij bleek kneuzingen te hebben gekregen aan rech ter heup, schouders en borst en vermoedelijk zijn een paar ribben gebroken. Per auto van den G.G.D. •is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht, waar hij werd opgenomen. Aan de gevolgen overleden. Op het emplacement van het Staatsspoorstation te 's Gravenhage is gisteravond omstreeks kwart over elf de 52-jarige rangeerder A. van W. uit de Alting- straat bij het verrichten van zijn arbeid beklemd ge raakt tusschen het perron en de treeplank van een rangeerenden trein. Met een bekkenfractuur, ernstige inwendige kneu zingen en een breuk van den rechterbovenarm is de getroffene door den G.G.D. naar het ziekenhuis Zuid- wal overgebracht, alwaar hij in den afgeloopen nacht is overleden. Vier arbeiders bedwelmd. Tn de melkfabriek „V.A.C.A." aan de Betershem* straat, te Bergen-op-Zoom, is gistermiddag het am- ononiakreservoir aan de koelcel door tot nu toe onbe kende oorzaak ontploft. Een muurtje van 2 bij 2 Meter werd weggeslagen. De ammoniakgassen, welke zich door de fabriek ver spreidden, hebben een viertal arbeiders ©enigszins be dwelmd. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, achtte overbrenging naar het gasthuis noodzakelijk, daar speciaal de inwerking van het gas op de oogen der slachtoffers wel eens nadeelige gevolgen zou kunnen hebben. Links Dr. Steldle en rechts Dr. Rintelen, de twee Oostenrtjksche staatslieden, op wie moordaansla- gen gepleegd zijn, welke gelukkig beide mislukt zijn. Fietsend meisje steeks den weg over. Gistermorgen omstreeks 9 uur is op den rijksweg onder de gemeente Arcen (L.) een ernstig auto-ongeluk ge beurd. De 18-jarige dienstbode van den caféhouder Peuten uit Arcen, mej. G. Anderheide, geboortig uit Crefeld, wilde zich per fiets in de richting van het dorp begeven, waartoe zij van het linkergedeelte van den weg naar het rechtergedeelte overstak. Juist op dat moment naderde uit de richting Venlo een luxe auto, bestuurd door den heer G. Drost uit Venlo. Het meisje werd door de auto gegrepen, tegen den grond geslingerd en nagenoeg op slag gedood. De bestuurder, die nog poogde uit te wijken, reed met zijn auto, waarin zijn vrouw en zijn dochtertje gezeten waren, een wissel van de tramlijn stuk en botste vervolgens tegen een stapel mijnhout. De auto werd ernstig beschadigd, doch de inzittenden kwamen met den schrik vrij. Het lijk van het meisje ls door de marechaussee in beslag genomen. Aangaande de schuldvraag van dit ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Geheime inlichtingendienst bij werkver schaffing. De heer L. M. Hermans, lid van de Eerste Kamer, heeft den minister van Binnenlandsche Zaken ge vraagd Heeft de minister kennis genomen van de kennis geving van den burgemeester van Andijk, dezer dagen opgenomen in „De Andijker Middenstander", en lui dende als volgt: JDe burgemeester van Andijk maakt bekend, dat in verband met de geringe werkprestatie van verschil- dende tewerkgesteld en bij de werkverschaffing, voorna melijk bij hen wier werkzaamheden bestaan in het spitten en vlakmaken van gronden, het noodzakelijk is gebleken, een geheimen inlichtingendienst In te stellen. Blijkt volgens dezen dienst, dat te weinig werk wordt gedaan, dan zal ontslag bij de werkverschaffing vol gen." Is de minister niet van meening, dat de wellicht noodzakelijke controle op. de te werk gestelden niet moet geschieden door een inlichtingendienst, die in het geheim werkt? Is de minister voorts niet van meening, dat het be staan van een geheimen inlichtingendienst aanleiding moet geven tot allerlei onaangenaamheden en boven dien ook den ijverlgsten arbeiders het gevoel moet bijbrengen door spionnen omringd te zijn? Zoo ja, wil de minister zijn meening aan voornoem den burgemeester doen kennen en hem in overweging geven, als er cotrole noodig is, deze niet in het geheim te doen geschieden? Jongetje door rook bedwelmd en in de vlammen omgekomen. Maandagnacht te omstreeks half drie ontdekte de fa milie M. Eckhardt in de Kaaistraat te Hoedekenskerke dat haar huis in brand stond. De heer Eckhardt met zijn vrouw en vier kinderen, die beneden sliepen, verlie ten het huis in allerijl. Op de zolderverdieping sliepen nog twee kinderen van het eohtpaar, n.1. een jongen van zeven en een van negen jaar. Deze kinderen, kon den niet meer langs den gewonen weg het perceel, dat op het oogenblik dat men den brand ontdekte reeds in lichte laaie stond, verlaten. Een der toegesnelde bu ren slaagde erin het jongetje van zeven jaar, dat op een stoel was geklommen welke voor het zolderraam geplaatst was, door dit raam naar buiten te trekken. Het negenjarig zoontje werd door den rook bedwelmd: hij kon den stoel niet meer bereiken en kwam in de vlammen om. Omtrent de oorzaak van den brand deelt men het vol gende mede. Naast de arbeiderswoning, bewoond door den heer Eckhardt, ise en schuurtje, waarin twee auto's stonden. Vermoedelijk is kortsluiting in een van de auto's de oorzaak van den brand. Het vuur, dat niet onmiddellijk werd bemerkt, deelde zich van het schuur tje aan de woning mede. Het huis zoowel alsd e schuur brandden geheel af. Er kon niets gered worden. De schade wordt door ver zekering gedekt. Op de kust van Denemarken. Naar Reuter uit Esbjerg In Denemarken meldt ia Jn den naoht van Maandag op Dinsdag de Nederlandsche treiler „Spaarnestroom" vergaan. Op een afstand van 26 zeemijlen bulten Hornsriff was de motor van het schip ontploft. De wegvliegen de stukken hadden een groot lek in den soheepswand geslagen. De bemanning, die een noodsein had geheechen, kon gered worden. Een andere Nederlandsche treiler, de „Heran Jacobus" was in de buurt. Zij kwam ter hulp en kon alle mannen overnemen. Gisteravond zijn deze te Esjberg aan land gezet. HEISTELLING OMGEVALLEN. Geen persoonlijke ongelukken. Maandagmiddag is op het Ungerplein te Rotter dam van een heistelling die men aan het verplaatsen was een tui touw losgeschoten, waardoor de stelling omsloeg en een andere stelling, die men juist ge streken had, in haar val meesleurde. De palen kwa men gedeeltelijk op de Schiekade terecht, waar op dat moment gelukkig juist geen verkeer was. Er zijn dan ook geen persoonlijke ongelukken ge beurd en ook de materieele schade is niet noemens waardig. Motor door een auto gegrepen. Berijder onder een wagen bekneld geraakt en le vensgevaarlijk gewond. Maandagavond heeft op het kruispunt Nieuwe Rijksweg—Vredelaan te Laren (N.-H.) een ernstige botsing plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door den heer D. uit Heemstede en den motorrijder H. B. uit Hilversum. De auto reed in de richting Amsterdam met een vaart van 65 tot 70 K.M. en pas seerde juist de Vredelaan, toen de motorrijder het kruispunt wilde oversteken. De motorrijder werd gegrepen en ongeveer veertig meter meegesleurd. Door den schok raakte de heer D. zijn stuur kwijt en de auto kwam in een greppel langs den weg terecht. De motorrijder, die onder de auto bekneld zat, kon slechts met moeite uit zijn benarde positie worden bevrijd. Hij had een ernstige schedel fractuur, een kaakfractuur, een gebroken arm en been en inwen dige kneuzingen. ïn zorgelijken toestand is de ongelukkige naar het St .Tansziekenhuis overgebracht. Voor zijn leven wordt gevreesd. Teruggang over de heele linie. In het eerste kwartaal van 1933 hebben 672 ver keersongevallen plaats gehad. Dit is een belangrijke vermindering tegenover het overeenkomstige tijdvak van 1932 toen 817 verkeersongevallen plaats grepen. Vier (7) ongelukken hadden den dood tengevolge, 31 (52) verliepen met ernstig, 109 (131) met licht licha melijk letsel, terwijl in 528 (627) gevallen de schade slechts van materieelen aard was. Bij de verkeersongevallen waren betrokken 52 (64) trams, 244 (350) vrachtauto's, 448 (518) personenauto's, 70 (78) motorrijwielen, 357 (382) rijwielen, 36 (56) be spannen wagens, 15 (22) handkarren, 1 (0) tram passa gier, en 42 73) voetgangers. Het aantal verkeersslachtoffers bedroeg 102 mannen (3 gedood, 19 ernstig en 80 licht gewond) en 45 vrou wen (1 gedood, 12 ernstig en 32 licht gewond). In 36 gevallen werd procesverbaal opgemaakt. Auto botst tegen een tractor. In de gemeente Ouder-Amstel heeft gisternacht on geveer kwart voor vijf een hevige botsing plaats ge had tusschen een tractor en een luxe-auto. Achter de zen auto reden drie fietsers. De auto kwam gedeel telijk in een sloot recht en sleurde daarbij een der fietsers mede, die geheel onder den wagen kwam te liggen. Gelukkig slaagde men erin het slachtoffer spoedig te bevrijden en toen hlcck dat hij nagenoeg ongedeerd was. De tractor is na het ongeval doorge reden, doch, op verzoek van de politie, te Utrecht aangehouden, waar do chauffeur in verhoor is geno men. De luxe auto is op verzoek van den eigenaar door den reddingswagen van de Amsterdamsche brandweer op het droge gebracht. OPLICHTERIJ OP GROOTE SCHAAL. Assuradeur aangehouden. Door de Groningsche recherche is aangehouden de 37-jarige assuradeur K. B., van wien gebleken is, dat hij de laatste jaren zich heeft schuldig gemaakt aan oplichterij op groote schaal. Iemand in Leeuwarden werd voor f3000 door hem opgelicht, terwijl een Groningsche dame voor on geveer f 12.000 werd bedrogen DOODELIJK ONGELUK IN EEN MIJN. Arbeider door trein overreden. Maandagavond is in de ondergrondsche werken van Staatsmijn Hendrik de houwer F. M. onder den laatsten wagen van een achteruit rijdenden trein ge raakt en tengevolge van een schedelbreuk overleden. De getroffene was van Poolsche nationaliteit, 40 jaar oud, gehuwd en vader van 2 kinderen. Hij woonde in Brunssum. Een Zeeleeuwen=baby. In de Berlijnsche dierentuin is een zeeleeuwenbaby ge boren. Hierboven zien we het jonge dier, dat bij de geboorte 10 pond woog en thans twee dagen oud Is, Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 766 m.Nf Vooruitzichten: Goed weer. f Temperatuur: 16 gr. C. is 60 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogztjde E 103, Schagao, Gedipl. Opticien Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Ernstig vliegtuigongeluk in Engeland. Het toestel neergestort en in brand gevlo gen. Twee dooden. Londen, 13 Juni (V.D.) Een Engelsch militair vliegtuig is Dinsdagmiddag op het vliegveld Franbo- rough neergestort en ontploft. De beide inzittenden werden gedood. Het brandende vliegtuig zette een ban* gar in vlammen, waarin 20 arbeiders werden en een aantal pantserwagens was ondergebracht. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat twee tanks werden vernield. Steden, dorpen en boerderijen met alge» heele verwoesting bedreigd. Reuter seint uit Belgrado: Een geweldige waterstroom bedreigt, in een deel van Bosnië steden, dorpen en boerderijen met alge- heelc verwoesting. De rivier Pliva is namelijk buiten haar oevers ge treden en baant zich thans een nieuwen loop door eeuwenoude bosschen. Hooge boomen worden door den stroom meegevoerd. De dijken, die de rivier binnen haar loop moesten houden, zijn weggespoeld en de molens,, die eeuwen lang door het water in beweging zijn gebracht, lig gen thans geheel stil. De beroemde waterval bij Jajtza heeft opgehouden te bestaan en de Pliva heeft een nieuwen waterval veroorzaakt op een andere plaats bij Jajtza. Deze stad en verscheidene dorpen in cle omgeving verkeeren in groot gevaar en talrijke huizen, gele gen langs den nieuwen loop van de Pliva, zijn reeds ingestort, WOLVEN EN WATER. Tengevolge van de strenge koude die In enkele dis tricten van Anatolië heerseht, worden de -wolven uit de bosschen naar de bewoonde streken gedreven en vallen zij de kudden schapen aan. De temperatuur is gedaald tot 5 graden onder het vriespunt, waardoor aan den oogst groote schade ls toe gebracht. Er is groote vraag naar steenkool en brand hout, om de huizen te verwarmen. De maand Juni ls anders zeer warm te Konstantl- nopel, doch dit jaar is alles zeer abnormaal. De regenval is zeer sterk en volgens meteorologische deskundigen ls voorloopig nog geen verandering in zicht. Wolff meldt uit Berlijn: Het thans bevestigde bericht, dat de partijleiders der soc.-dem. partij, Wels, Vogel, Breitscheid en Stampfer, in Praag een bureau gesticht hebben, dat zich de „Reichsleitung der Deutschen soc.-dem. Partei" noemt, en zich als zoodanig bij de He Internationale heeft opgegeven, heeft de in Duitschland gebleven leiders in groote moeilijkheden gebracht. Zoowel de fractie van den Rijksdag als die van den Pruisischen Landdag hebben zich er sterk tegen verzet, dat de zetel der partij naar het buitenland verplaatst zou worden. Nu dit toch gebeurd is, is er een neiging ontstaan, om genoemde leiders uit de partij te zetten. Vermoede lijk zou dan Löbe de leiding van de soc.-dem. in Duitschland, met zetel te Berlijn, op zich nemen. Nog niet opgehelderd Is de kwestie of Stampfer in Praag de „Vorwarts' als weekblad mag uitgeven, onv dat de „Vorwarts" het eigendom der S.P.D. is. De Berlijnsche aoc.-democraten trachten toestemming te verkrijgen om de „Vorwarts" weer te laten ver schijnen, zoodat men dan misschien een toestand zou krijgen, dat zoowel te Praag als te Berlijn een „Vor warts zou uitkomen. AUTO OVER DEN KOP. Bestuurder naar het ziekenhuis gebracht Gistermorgen is een luxe-auto van den heer M. te Paterswolde door een defect aan den motor nabij de RfJitersteeg te Haren over den kop geslagen. De be stuurder de heer M. werd uit den wagen geslingerd en bleef bewusteloos liggen. In ernstigen toestand i$ hij naar een der ziekenhui zen overgebracht. De auto is totaal vernield. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 13 Juni. Uitspaken van 6 Juni- Lambertus G., taxi-chauffeur, Alkmaar, hooger be roep i. vonnis kantonger. te Den Helder, overtr. art 22 motor- en rijwielwet: vonnis kantonrechter Den Helder bevestigd. Barend Sm., Rotterdam, thans gedetineerd te Alk maar, diefstal door middel van verbreking, te Alk maar: 2 jaar gevangenisstraf. K. L., koopman, Alkmaar, valschheld in geschrifte: vrijgesproken. Verdediger mr. Buiskool. Joh. Gert' J., gedomicilieerd te Sneek, oplichting te Hoorn, 4 .maanden gevangenisstraf, met aftrek- van 4 maanden voorarrest. Slmon K., Wieringen, zedenmisdrijf, art. 247 strafrecht 8 maanden gev. voow. met 3 jaar proeftijd. Willem K., schilder, Alkmaar, thans in voorarrest, zedenmisdrijf art, 250 bis strafr.t geen uitspraak.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6