DE BETALING DER OORLOGSSCHULD De vliegtocht van Mattern Demonstratieverbod te Antwerpen Die nis in de Maasbrug te Maastricht Een paard de tong uitgerukt De overwinnaar in de Fransche Derby Marktberichten. 2000 jongens en meisjes vliegen. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 766 m.M. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 17 gr. C. is 62 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogztjde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. uit -—"—tri c de OMGEVING LANGEND IJ K NOORDSCHARWOUDE. Woensdag is de autotocht voor de ouden van dagen Van Oudkarspel en Noordscharwoude gehouden en reusachtig geslaagd. Begunstigd door prachtig zomerweer ging het is •morgens om negen uur van de Spoorstraat met een veertigtal auto's welke welwillend door de verschil lende autobezittere waren afgestaan, over Alkmaar op Haarlem aan, waar men in goede orde en zonder (storingen arriveerde. In de restauratie van het vlieg veld Schiphol werd koffie gedronken, waana allen het vertrek van de twee groote vliegtuigen van den •Londen- en den Parijs-dienst bijwoonden. 1 De tocht ging verder over Groenendaal, naar Heem- istedé en naar Zandvoort, langs den Zeeweg over (Bloemendaal naar Veleerbeek, waar na deze prach tige tocht nogmaals werd opgestoken In hotel de Prins •te Velsen. I Te ongeveer half negen werd het Noordeinde van lOudkarspel weer bereikt* waar een muziekgezel- schapje ons wachtte. Onder de vrooltyke toonen der muziek en door de vele nieuwsgierigen langs den weg toegewuifd, vervolgden de auto's den weg naar de zaal van den heer J. de Bakker te Noordscharwou- tie. waar allen binnen gingen en' nogmaals een ver- ïrissching werd aangeboden. 1 Hier was het de heer P. F. Slot te Noordscharwou de, die allen hartelijk bedankte, ln de eerste plaats tien heer J. Bruin van Oudkarepel,die het Initiatief voor den tocht had genomen. Spr. dankte de burgerij Voor de ruime bedragen en niet te vergeten de auto bezitters, welke hun wagens ter beschikking hadden gesteld, de dames die hebben meegewerkt, in het bij zonder Zuster De Jong. En ten laatste de ouden van dagen, die dezen dag eens alles met zich hebben "Haten doen en nergens bezwaren tegen hebben ge maakt. De heer J. Bruin, Oudkarepel, sprak hierna eenige •woorden en bracht de medewerkenden dank, in het •bijzonder den secretaris, den heer J. Deutekom. Ook de muziek ontving woorden van dank. Spr. bracht hulde aan de ouden van dagen. Daarna ging men feeer tevreden uiteen. Z IJ P E 'T ZAND. Alg. vergadering der schoolcommissie van de O. L. school alhier, gehouden op Woensdagavond 14 dezer bij den heer Sohrieken. Daar de voorzittersfunctie door vertrek van den func tionaris vacant is. wordt de vergadering geleid door den heer Elzer, die den aanwezigen welkom heet. Vervol gens spreekt voorzitter woorden van waardeering voor de vertrokken commissieleden Holema en Muntjewerf. De rekening, nagezien door de heeren C. de Leeuw en H. Sleutel is in goede orde bevonden. Hierbij bleek dat beginsaldo 1931 was f 81.74%. De uitgaven overtroffen voor 1932 de ontvangsten met f 43.70%. zoodat thans het saldo f 38.04 bedraagt. Besloten wordt hierna om met alle totaal 61 leerlingen per auto's, door eigenaars beschikbaar gesteld en alsnog te stellen, dit jaar naar Bergen en Bergen aan Zee te gaan. De samenstelling dezer fels in details zal alsnog door het bestuur wor den uitgewerkt. De reis wordt hierna bepaald op Woensdag 12 Juli a.s. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing worden de heeren de Best en Swan bij acclamatie herkozen. In de bestaande vacatures worden benoemd de heeren Oterdoom en C. de Leeuw. Allen nemen hun benoeming aan. Hierna sluiting. De dames-korfbalclub alhier speelde j.1. Zondag op eigen terrein een wedstrijd tegen de idem van Anna Paulowna, en wist daarbij t® winnen met 54. BURGEBBRUG. Dinsdag j.1. was 't voor de kinderen der laagste klas sen der O. L. school alhier weer den dag der dagen, n.1. 't jaarlijksche schoolreisje, 't Weer Het zich in de ochtenduren zeer slecht aanzien, maar knapte voortdu- op. Met 14 auto's, welwillend ter beschikking gesteld, werd de tocht aanvaard, met als eerste pleisterplaats Duinvermaak te Bergen, als altijd een bezoek ten volle waard. Vandaar werd gereden naar de Hertenkamp te Alkmaar, waar de kinderen volop genoten van de ran ke, fraaie en leuke dieren. Vervolgens, 't weer was ln- tusschen zcmersch geworden, ging 't op Bakkum aan Zee aan. Ook hier hebben ze zich onder behoorlijk toe zicht bijzonder goed weten te vermaken. Tegen een uur of 5 stapten allen weer in de wagens, om Schoorl aan te doen. Het heerlijk speelduin kon met moeite verlaten worden, toen de klok 't uur van ach ten aanwees. Met recht kunnen we zeggen dat 't feest buitenge woon geslaagd mag heeten. Naturlijk oprechten dank aan allen die 't reisje mogelijk hebben gemaakt. Politie. Gevonden: een rljwiel-belastingmerk. 'ANNA PAULOWNA Verkooplng. Teil overstaan van notaris F. J. M. Pinxter te Schoorl- dara is Woensdagmorgen in café Alkemade verkocht het burgenvoonhuis mm schuur en bollenschuur en perceelen bloembollengrond, te zamen groot 7.50.30 H.A., gelegen aan de Molenvaart en eigendom van den heer P. J. Komen. Het geheel ging door een bod, groot f 40.000, van den heer D. Lubbert, over aan de N.V. B.E.M.A.P. Wat er aan de verkooplng voorafging. Vóór Woensdagmorgen bovenstaande verkooplng plaats had, had zich in kort tijdsbestek al heel wat afgespeeld. De heer K. had een kraamcontract bij een veiling (niet de Breezander veiling )en deze liet Dinsdag te velde staande bollen op het te verkoopen land veilen. D9 lezers weten wellicht, dat het al lang een strijd vraag is, of bij een verkooping van land de bollen bij den grond inbegrepen zijn of niet („alles wat aard- en wortelvast is", wordt mee verkocht, luidt, meenen we, de wet). De hypotheekhoudster legde zich bij de vei ling der bollen niet neer en liet door den deurwaar der bekend maken, dat men, als men deze bollen kocht er niet op kon rekenen, dat men ze ook zou krijgen. Men ging echter met den verkoop der bollen door en het grootste deel kwam aan de veiling. Deze had ook bij contract land gehuurd bij den heer K. In den nacht van Dinsdag op Woensdag nu kwam een vertegenwoordiger van de veiling met een leger tje van ongeveer 80 man bij het land om de bollen te rooien, dus nog voor de verkocping van het land zou plaats hebben. Maartot rooien kwam het niet. Vanwege de hypotheekhoudster waren ook maatregelen getrof fen. De politie was voltallig aanwezig; de ioco-bur- gemeester, de heer 1\. Keuris, kwam er aan te pas: van de rechtbank, was juist nietigverklaring van het huurcontract afgekomen en de toegang tot het land werd geweigerd. Onverrichter zake konden de bollenrooiers inrukken. Vermoedelijk is het bij de hier gevoerde actie niet zoo zeer te doen geweest om nu juist deze partij bollen, dan wel, dal men eindelijk eens door de rech terlijke macht uitgemaakt wil zien aan wiens kant het recht in dergelijke gevallen is. BREEZAND. De bouw van een woonhuis aan den Schorweg (ont werp van den heer W. Hoep) voor rekening van den heer J. Pranger is opgedragen aan den timmerman- aannemer J. Hoep. ANTWOORDNOTA VAN ROOSEVELT AAN ENGELAND OVERHANDIGD. Washington, 14 Juni (V.D.). Roosevelt heeft den vertegenwoordiger der Britsche ambassade zijn antwoord-nota overhandigd. Men neemt aan, dat het Engelsche voorstel inzake een betaling ad 10 pet. wordt aanvaard met het bekende voorbehoud. EEN VERRASSING VAN PRESIDENT ROOSEVELT? In welingelichte kringen wordt evenwel verklaard, dat de nota nog een verrassing bevat De publicatie geschiedt tegelijkertijd in Londen en ln Washington. De minister van Handel," Roper, heeft in het Witte Huis een bespreking met president Roosevelt over de oorlogsschulden gevoerd en zeide na afloop, dat de president nog vandaag een unieke regeling der oor- logaechulden bekend zal maken. Hij wilde hierover geen nadere mededeellngen doen, doch zeide slechts: „Het zal een ware verrassing zijn." MEDEDEELING IN HET ENGELSCHE LAGERHUIS. Londen, 14 Juni. In het Lagerhuis deelde Cham- berlaln heden mede, dat de regeering voorgesteld had 10 millioen dollar ln zilver te betalen, hetgeen Roosevelt heeft aanvaard. Roosevelt heeft de Engelsche regeering ook ultgenoodigd zioéi te Washington te doen vertegen- oord igen voor een oplossing van het sohuldenvraagstuk. België betaalt geen oorlogsschulden meer aan Amerika. Brussel, 14 Juni (V.D.) De Belgische regeering heeft in Washington medegedeeld, dat zij niet ln staat is de op 15 Juni vervallende oorlogsschuldannulteit te voldoen. JEUGDIGE VECHTERSBAZEN. 14-Jarige knaap door messteken zwaai gewond. Gistermiddag omstreeks halfeen hebben op den nieuwen Ubbergschenweg te Nijmegen twee jongens van re9p. 12 en 14 jaar hoogloopende ruzie gekregen. De jongste heeft daarbij een mes getrokken en den oudste drie diepe steekwonden toegebracht in borst en buik. De getroffene is bewusteloos in het gras geval len en werd daar later door voorbijgangers gevonden. Nadat hij voorloopig was verbonden, is hij naar het Canisiusziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. De dader, die na de daad gevlucht was, is aangehouden. Zijn terugkeer naar Chabarofsk. Over den terugkeer van Mattern van Chabarofsk wordt uit Moskou nog het volgende gerïield: Mattern, die uit Chabarofsk naar Nome (Alaska) had willen vliegen, moest na negen uur in de lucht te zijn geweest, terugkeeren, aangezien hij tengevolge van den regen en den dichten mist boven zeo zijn doel onmogelijk kon bereiken. Onregelmatigheden plaats gevonden. Antwerpen, 14 Juni (V.D.).: Naar aanleiding van de onlusten welke Dinsdag te Antwerpen hebben plaegs gehad, heeft de burgemeester van Antwerpen, Canu'lle Huysman heden een besluit genomen vol gens hetwelk alle openbare getoogingen en optochten, zonder voorafgaande goedkeuring van den burge meester voor de stad Antwerpen verboden worden. Nader wordt gemeld: Gts.terraiddag vond te Hoboken nabij Antwerpen een communistische bijeenkomst plaats. Na afloop hiervan werd door de stad getrokken. Toen de de monstranten de gemeente rond gegaan waren, wil den zij naar Antwerpen trekken. Aan de grens van de gemeente stuitten zij echter op een sterke politie macht, die naar aanleiding van het uitegvaardigde Verbod van burgemeester Huysman den communis ten niet doorlaten wilde. Toen de betoogers toch de stad wilden intrekken, werd gechargeerd en werden de «aommunisten met den blanken sabel uiteengesla gen. Zij verzamelden zich echter we erop Hoboken's gebi«ed en begonnen met steenen naar de Antwerp- schev politie te gooien. De gendarmerie die inmid dels .gewaarschuwd was, rukte in grooten getale op en er werd wederom gechargeerd. Door de demon stranten werden eenige revolverschoten gelost, zon der evenwel gelukkig iemand te raken. Een aantal belhamels is gearresteerd. B\j nader onderzoek een mijngang. Een der opzichters bij de herstellingswerken der oud<s Maasbrug te Maastricht ontdekte, zooals dezer dag<an gemeld, ln den derden pijler een eigenaardig hooÊpvormig metselwerk, dat zijn aandacht trok en bij «ader onderzoek een nis bleek te zijn, welke on geveer 1% M. boven den zomerwaterspiegei der ri vier gelegen was. De heer Nijst van het Oudheidkundig Museum te Maaetrihct, benevens de heeren ir. Köalg, hoofdingeni eur-directeur van den Rijkswaterstaat, ir. Volker en de hoofdopzichter Lanser waren spoedig ter plaatse en besloten werd de nis open te maken. Iedereen dacht natuurlijk iets mysterieus te zullen ontdïekken. Temeer toen bleek, dat de nis was dicht gemaakt met zandsteen en afgesloten met kalksteen, terwijl het inwendige uit baksteen bestond. De heer Nijst kon zijn nieuwsgierigheid niet temperen en kroop door de opening (8060) naar binnen en ont dekte op 1 M. diepte een zijgang, doch de duisternis belette hem verder te gaan. Met licht werd opnieuw de ontélekkingstocht begonnen en daarbij bl^ek, dat niet één, doch 2 zijgangen bestonden elk 2.48 M. diep, loo- pende naar den kant van Wijk om te eindigen ln een kleinere nis van ongeveer 40 a 50 cM. De bodem der gangen bleek bedekt te zijn met een leemlaag van on- gevf*r 15 cM. dikte. Verder wn« niets te vinden. In de tweede gang evenwel «con men duidelijk een krufitgang ln de leemlaag bespeuren, welke leidde naar de kleine nis, blijkbaar om in tijd van gevaar een daar dan gedeponeerde lading ontploffingsmiddelen tot ont- ploSflng te volbrengen. Dot alleen den derde pijler zulk een inrichting bevat, vinctt vermoedelijk zijn oorzaak in het feit, dat de scheepvaart bijna uitsluitend onder den vierden boog doorging en wijl belegeringen meestal in den zomer plaats vonden. Daarom moest dus deze boog vernietigd kunnen worden. Eflectrlsoh licht zal in de nis worden aangebracht om het ondei-zoek te vergemakkelijken, hetgeen misschien nog tot andere ontdekkingen zal leiden. ONDER EEN VALLEND PAARD GERAAKT. Jongetje gedood. Efcn paard van de bereden politie te 's-Gravenhage, dat gistermiddag ongeveer half zes een longe liep. zetfie het plotseling op een loopen, waardoor de agent, die het aan een touw vasthield, op de straatkeien werd gesleurd. Het paard kwam daarna te vallen en kwjam terecht op een jongetje, dat daar juist passeer de. Toen het kind onder het paard vandaan werd ge haald. bleek, dat liet bij den val op slag was gedood. Het lijkje is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. DE GEVREESDE AARDAPPELZIEKTE. Dinsdag zijn, zoo meldt het K.NM.I. te De Bilt mede, in Noord-Holland (te Noord-Scharwoude en Hoorn) de weersomstandigheden bevorderlijk geweest voor optreden van aardappelziekte. Schandelijke dierenmishandeling te Zwaagdijk. Een boerenknecht te Zwaagdijk (N.H.) mankte zich zoo drifttg toen zijn paard weinig lust toonde de maai machine te trekken, dat hij het dier een touw om de tong bond, om het paard te dwingen vooruit te gaan. HJj trok daarbij zoo hevig, dat het arme dier de tong werd uitgerukt. Het beest werd afgemaakt en bij de politie is aangifte gedaan van deze dierenmishan deling. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Johannes Petrus, zoon van Jacobua Jo- hannes Boots en Anna Cornelia v dor Fluit. Dq Fransche draver „Thor", die den groo ten prijs van Chantilly won; bij den teugel gehouden door den gelukkigen eigenaar Mr. M. Boussac. Be twee karbonaden. Voor de geschiedenis van de twee karbonaden kan worden verteld, moet eerst gezegd worden, dat Berg huis een man is, die van orde en regelmaat houdt, niet alleen van bulten, maar ook van binnen! Met andere woorden: Berghuis is een hoogst ordelijk mensch en een man van principes. Zoo gebeurde onlangs het volgende met hem. Berghuis zit in een café, is moe, uitgeput en hon- gerig. „Ober" roept hij. De ober komt „Een karbonade met gebakken aardappelen!" „Varkenekarbonade?" vraagt de kellner. Berghuis knikt gedachteloos. En eerst als de kellner weg is, valt hem in, wat een domheid hij heeft begaan. Men moet n.1. weten: k a I f s-karbonade is zijn lieve lingskoet. Hij kan zich niets lekkerdere voorstellen. Maar varkens-karbonade, vooral wanneer die vet is. kan hij niet eten. Zijn maag verdraagt de vette lekker nij niet, hij wordt er onpasselijk van. En als hij er toch van eet, dan is hij twee dagen ziek, alsof hij vergiftigd was. Berghuis springt dus van zijn stoel op en zoekt den kellner. „Ober," zegt hij. „kan ik mijn bestelling nog veran deren?" „Het spijt me," zegt de ober. terwijl hij zijn schouders ophaalt, „de karbonade is al in de pan." Berghuis gaat langzaam naar zijn plaats terug. In gedachte proeft hij het varkensvleesch al, en juist heeft hij besloten, de varkenskarbonade te laten staan en dan een kalfskarbonade te bestellen, als dé kellner al met het gerecht komt aandragen. „Eenmaal kalfskarbonade met gebakken aardappels", zegt hij en zet de schaal op tafel. „Wat?" vraagt Berghuia „Kalfskarbonade", herhaalt de kellner. „Masr ik heb toch varkenskarbonade besteld!" .Jk dacht", glimlachte de kellner. „dat... Maar U kunt die kalfskarbonade ook wel eten. Het is buiten gewoon malsch vleesch. En de prijs ls hetzelfde." „Wat kan mij den prijs schelen", foetert Berghuis en wordt rood van kwaadheid, „ik heb varkenskarbonade besteld en je brengt wat anders..." „Een vergissing, verder niets", zegt de kellner. „Verder niets?" schreeuwt Berghuis, „verder niets? Is een vergissing niets? Als je op de operatietafel ligt, en ze snijden in plaats je blindedarm je maag er uit, is dat ook maar een vergissing, verder niets? Of de seinwaohter geeft een verkeerd signaal en er botsen twee treinen tegen elkaar. Ook maar een vergissing, verder niets! Nietwaar? Wat?" De ober wordt een beetje bleek. „Het is goed", zegt hij, „ik zal U een varkenscarbonade brengen." Hij neemt de schaal weer weg. En brengt hem een varkenskarbonade, bijzonder groot en vet, om de fout eenigszlns goed te maken. Berghuis eet ze op. „Vergissing", moppert hij, „alsof een vergissing een goede reden voor een verontschuldi ging is." Dan gaat hij naar huis en naar bed en is drie dagen lang ziek. SCHAGEN. 15 Juni. 9 stuks paarden f 150325, 2 stieren f 50100, 13 gel- dekoeien (magere) f 80120, 61 idem (vette) f 140225, 8 kalfkoeien f 120170. 86 nuchtere kalveren f 310, 180 idem (vette) f 812.50, 242 over houders. 278 lam meren f 39. 8 varkens (magere) f 15, 31 idem (vette) per Kg. f 0.29—0.31. 124 biggen f 9—11. EIERVEILING SCHAGEN. 15 Juni. Aangevoerd zijn: 102 partijen 115.000 kipeieren, 14 partijen 7000 eendeleren. De prijzen bedroegen voor kip eieren f 1.702.30. voor eindeieren f 1.301.50. De veiling duurt voort. Zie voor volledig bericht het nummer van a.s. Zaterdag. ALKMAAR, 14 Juni. Aardbeien per slof 4991 cent, andijvie f 0.503.10, bloemkool I f 4—«.50, II f 1.50—3, kropsla f 0.50—1.50, komkommers f 310 per 100 stuks, postelein 10—18, spinazie 2169 cent per bak; pruimen f 814, sntjboo- nen f 2530. dubbele spercieboonen f 2830, tomaten f 1016 per 100 pond, rabarber f 2.506, radijs f 0.50 3.10, selderie f 0.501.40, wortelen f 37 per 100 bos. BROEK OP LANGENDIJK, 14 Juni. Aangevoerd: 130000 Kg. aardappelen f 4.806.50, drie lingen f 2.104.90, kleine f 0.751.80, 7500 Kg. tomaten A f 32.10, B f 29.90—31.40, C f 27.10—28, CC f 18.80— 19.30, 1400 bos wortelen, f 3.504.90, 400 stuks bloem kool f 3.20-6. AMSTERDAM, 14 Juni 1933. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 429 vette kalveren. Ie kw. 3646 ct., 2e kw. 2834 ct„ 3e kw. 20—26 ct., per Kg. levend gewicht; 76 nuchtere kal veren f 2.506; 326 varkens, vleeschvarkens 90110 Kg. 3040 ct., zware varkens 3638 ct., vette var kens 34—36 ct., per Kg. slachtgewicht. Aan het abab- toir werden aangevoerd 6 wagons geslachte runderen uitDenemarken AMSTERDAM, 14 Juni 1933. Aardappelen. Zeeuwsche bonten f 0.501.50, id. blauwen f 0.501.50, idem roodstar f 1.20—1.40, Frie- sche roodstar f 1.401.50, per 70 Kg; Andijker muizefi f 67, idem kleine muizen f 4—5, Langedijker muizen f 6—7, Rijper muizen f 6—7, Westl. muizen f 78, idem kleine muizen f 5—6, Winter Malta f 78. Zomer Malta f 13—14, Italiaansche f 10-12 per 100 Kg. NOORDSCHARWOUDE, 14 Juni 1933. Schotsche muizen f 3.90—5, drielingen f 1.40—2.60, kleine f 0.75, kroten f 0.60, alles per 100 Kg Aangevoerd: 7000 Kg. aardappelen, 3000 Kg. kroten* De Duitsche Aero-club stelt 2000 Berlijnscho scholieren, jongens en meisjes, in de gelegenheid, in de jeugd-vliegwoek van 12 tot 17 Juni een rondvlucht te ondernemen in een open 2-persoons sportvliegtuig tegen den sterk gereduceerden prijs van 1 Mark.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2