FQSTER'sMflfiGPIllEN De a.s. verkiezingen voor Hoofdingelanden en Plaatsvervangers van het Hoogheem raadschap Noordhollands Noorderkwartier Vliegongeluk te Soesterberg De kerkinbraak te Druten 1 UlT DE OMGEVING ANNA PAULOWNA VAN EWIJCKSLUIS. Bij gunstig weer concert in de open lucht, was door de Harmonie „Concordia" te Breezand v.oor Zondag avond aangekondigd. Of het werkelijk gunstig weer was? In zoover het betreft helderheid en droogte, ja, wat echter betreft de temperatuur, neen, want het. was echt koud. Toch was er, deze laatste omstandigheid in aanmerking ge nomen, nog heel wat publiek op de been. Wat ge lukkig is, want „Concordia" verdient het heusch wel gehoord te worden. En al werd dan ook die werkelijk pittige stemming, die mooi zacht weer met zich kan meebrengen, nu wel wat getemperd, dan wil dat nog niet zeggen, dat velen niet werkelijk genoten hebben van de gegeven nummers. In tegendeel, het oordeel over het gegevene was onverdeeld gunstig en in zoo verre heeft „Concordia" dus zeer zeker het door haar gestelde doel bereikt, dat haar werk waardeering vond. En dat men „Concordia" hier gaarne nog eens weer zal zien, daarvan kan zij zich verzekerd houden. Zondagmorgen hield de vereeniging „Visschersbelan- gen" een vergadering in het lokaal van den heer Chr. Hoogmoed. De Voorzitter de heer K. Keuris, opende met een kort woord en deelt daarbij mee, dat deze vergadering op zeer korten termijn bijeen is geroepen, omdat er in de afgeloopen week een schrijven van den Rijksdienst ter uitvoering der Zuiderzeesteunwet is ingekomen, waarop diegenen, op wien dit schrijven van toepassing is. een zeer spoedige beslissing zullen hebben te nemen. Het was niet zeker, of daaronder ook de bij „Visschers- belangen" aangesloten visscbers moesten worden ge rangschikt, doch veiligheidshalve is door ons rekening gehouden met de omstandigheid, dat zulks wél het ge val zou zijn. Vervolgens doet de Voorzitter verslag van de pogin gen, welke in het begin van dit Jaar door de Plaatselijke Commissie inzake de Zuiderzeesteunwet te Wieringen en de samenwerkende visschersvereenlgingen „D.E.- T.V." te Wieringen en „Visschersbelangen" in het werk zijn gesteld, om aanplant van vlsch in het Amstelmeer te verkrijgen. De uiteenzetting geeft tot verschillende opmerkingen aanleiding. Ofschoon teleurgesteld over het verkregen resultaat, is men in zijn oordeel over deze beslissing toch betrekkelijk mild. De Voorzitter zet daarna uiteen, welke wijzigingen er bij het Koninklijk Besluit van 12 Mei 1933 in het vorig jaar genomen Kon. Besl. tot vaststelling van regelen inzake het verleenen van geldelijke tegemoetkomingen als bedoeld in art. 13 van de Zuiderzeesteunwet, zijn aangebracht. (Zie verslag elders in dit nummer van D.E.T.V.) De Voorzitter knoopt hier aan vast, dat deze wijzigin gen, hoewel op zichzelf nog niet bevredigend, toch allen «enige verbetering geven. Zoo is vooral het bedrag der normen nog veel te laag, zoodat nog veel te veel be langhebbenden geheel buiten de tegemoetkoming val len. Daarvoor en tevens voor andere nog aan te bren gen verbeteringen zal nog verdere actie dienen te worden gevoerd. Daarna deelt de Voorzitter mee, dat voor enkele maanden terug door de Generale Commissie aan de Plaatselijke Commissies werd verzocht, hare medewer king te willen verleenen bij het aanwijzen van die be langhebbenden, aan wien bij de liquidatie van het Zul- derzeevisscherijbedrijf, het recht zou worden verleend tot verdere voortzetting van de visscheij op het IJsel- mee. welke visscherij natuurlijk geleidelijk zal moeten worden omgezet in een zoetwatervlsscherijbedrijf. Spr. deelt mede, hoe deze zaak door de Plaatselijke Commissie was geregeld en over welke regeling ver-, schillende leden hun instemming betuigden. Inmiddels is echter thans weer eene regeling ont worpen, die misschien de zooeven besprokene over bodig maakt. De Rijksdienst heeft n.1. thans een rondschrijven aan de Burgemeesters der Zuiderzeege- menten gericht (Zie verslag D.E.T.V.) Voorzitter kan mededeel en, dat onze leden niet on der bedoelde regeling vallen. Wèl echter acht de Direc teur van den Rijksdienst, Ir. Houben, ook daarvoor een regeling mogelijk, misschien zelfs gewenscht. Hoe wel hier dus niet onmiddellijk een beslissing dient te worden genomen, zooals op vele andere plaatsen, is bet toch goed in esn binnenkort te houden vergadering, dit punt nader onder de oogen te zien. Ieder kan zich hierop inmiddels beraden, waarna dan later met voor stellen kan worden gekomen. Uit de hierna volgende besprekingen blijkt, dat men zich In het algemeen nog geen duidelijk beeld van zoo danige regeling kan vormen. Sommigen meenen, dat het zeer wel mogelijk zal zyn. eene dergelijke regeling te maken, anderen staan er nog eenigszins gereserveerd tegenover. Waar het Inmiddels één uur is geworden en de agen da toch niet kan worden afgewerkt, wordt de vergade ring gesloten en zal een vervolgvergadering worden ge houden. BREEZAND. Uitvoering „Vriendschap". Niettegenstaande,er tegelijkertijd op andere plaat sen in de gemeente een concert gegeven werd en er een bal was, na een matiné, van een andere vereeni ging, gaf „Vriendschap" Zondag toch voor een vrij goed bezette zaal haar uitvoering. Wat meer samen werking tusschen de vereenigingen en de zaalhóu- ders om te voorkomen, dat er de eene week niets te doen is en op sommige Zondagen meerdere uitvoe ringen tegelijkertijd zijn, lijkt ons voor alle partijen wenschelijk, merken we terloops op. Het eerste deel van „Vriendschap's" programma het muzikale gedeelte, omvatte een negental zang nummers. Foutjes zijn er natiiurlijk gemaakt, maar er werd zuiver gezongen en, voor zoover wij het con troleerden, op goed op toon blijvend. Het koortje bleek, hoewel het in het geheel en vooral in de bas partij nog wel wat versterking kan hebben, een be hoorlijk volume geluid te kunnen voortbrengen, zon der in ruwheid te vervallen. In afwijking van de uitvoeringen der laatste jaren, waarbij de aanvulling van het programma aan een cabarettier opgedragen was, had „Vriendschap' hoofdzakelijk uit overwegingen van financieelen aard, besloten dezen avond alleen met eigen krach ten te vullen. Het is ons geolekeu dat velen onder het publiek dit niet zoo heel jammer vonden. Inte gendeel, de klucht in twee bedrijven, „Ze krijgen mekaar", sloeg in. Een groot deel van het succes was zeker aan een paar oudere leden ta dankon, die in vroeger jaren zich al meer op dit gebied hadden bewogen. Maar ook de anderen speelden behoorlijk hun rol en enkele zelfs heel goed. Wel haperde het soms even met de vlotheid, maar dat vergaf het pu bliek zijn eigen volkje graag en het heeft danig om de malle situaties in het stukje gelachen. Eén, die niet tot de eigen krachten behoorde en toch een groot aandeel had in het succes, mogen we hier echter niet vergeten te noemen, nl. de grimeur, de heer B. Loevens vun Alkmaar. De heele avond was een gezellig „onderonsje" en in dezelfde gezellige stemming bleven velen nog lang op het bal, dat hier voor het eerst onder de nieuwe wettelijke bepalingen plaats had. Afgaande op deze eene ervaring, gelooven we over het geheel een stap in de goede richting to mogen constateeren. Voor ons zelf, dio behooren tot degenen, die al jaren lang ge tracht hcoben het in zulke banen te leiden, dat allen op ordelijke wijze kunnen genieten en meenen ook werkelijk in deze iets bereikt te hebben, vinden we het jammer, dat onze zelf gestelde taak nu door dwang vervangen wordt. Maar. naar aanleiding van wat we wel eens hoorden uit andere plaatsen en ook wel door onze ervaringtn als verslaggever bij som mige gelegenheden opgedaan, in eigen gemeente, moeten we erkennen, dat de wetgever reden had tot ingrijpen. Een algemeen geldend bezwaar vinden we de meerdere lasten, die het gevojg van de opgelegde maatregelen zijn, waarom we dan ook besluiten, met de samenwerking, waarover we het in den beginne hadden, nog eens in de aandacht aan te bevelen. KOEQRAS JULIANADORP. FEESTAVOND J-V.C. Zaterdagavond hield de voetbalvereniging „J.V.C." een feestavond in de zaal van den heer A. Kossen, ter viering van het kampioenschap, behaald door twee harer elftallen, n.1. het eerste en het adspirantenrelf- tal. Voor dezen avond wanen uitgenoodigd de leden en donateurs der vereeniging met hun dames en eenige plaatselijke vereenigingen. 't Was al bijna negen uur toen de voorzitter der vereeniging, de heer P. Blaau- boer, de aanwezigen een woord van welkom toeriep en de hoop uitsprak, dat allen een gezelllgen avond zou den meemaken .Hierna kwamen de afgevaardigden van de Harmonievereeniglng „Kunstzin" en die van de Gymnastiekvereniging „Sportlust" de vereeniging J.V. C. complimenteeren en deden dit ieder vergezeld gaan van een prachtig bloemstuk, zoodat de bestuurstafel ?en mooi gezicht opleverde. De voorzitter bracht zijn dank uit aan de beide zus terverenigingen en hoopte, dat de verstandhouding tusschen de verschillende verenigingen op dezen voet mocht doorgaan. Hierna was het woord aan den eer-voorzitter, den heer J. de Vries. Deze wist op de hem eigen manier, in een geestige speech verschillende voorvallen uit de vereeniging de revue te laten passeeren, waarvoor de voorzitter hem bedankte. Nu verscheen eerst het adspiranten-elftal op het tooneel. Door hun leider, den heer Tigchelaar, werden de jongelui gehuldigd, waarbij deze nog enkele episo den memoreerde uit het afgeloopen seizoen en de jon gelui aanspoorde om straks in een hooger elftal op denzeifden weg voor te gaan. Ook het eerste elftal verscheen op de planken, om een woord van hulde in ontvangst te nemen. Hiermee was het officieele gedeelte afgeloopen en werd een begin gemaakt met de voordrachten en tooneelstukjes, die verschillende leden en dames had den ingestudeerd en welke allen vlot van stapel liepen. Onder de bedrijven door werden nog een drietal taar ten verloot. Het was reeds na middernacht, dat men aan den dans kon beginnen, hetwelk de danslustlgen nog eenige uren bijeenhield. Vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland, afd. Den Helder. Excursie naar Texel. Bovengenoemde afdeeling maakte Zondag j.1. een ex cursie naar Texel om daar eenige leden-imkers van de Texelsche afdeeling te bezoeken. Per s.s. „Marsdiep" van T.E.S.O. vertrokken, werd men in de haven te Oudeschild, opgewacht en begroet door eenige Texelsche imkers. Het gezelschap bestond uit ongeveer 25 dames en heeren. Bij den heer Boon werd de eerste bijenstand bezocht en kon meteen even verpoosd worden, onder het den nengroen. Na hier den bijenstand bezichtigd te hebben werd koers gezet naar het Pension van den heer Buis aan den Bosohrand. om daar den inwendigen mensch wat te versterken. De reis werd door de dennen ver volgd naar den bijenstand van den heer Schoenmaker, kort bij de Koog, die als vanzelfsprekend aan een on derzoek werd onderworpen. Als curiositeit vermelden wij, dat ln een bijenkast een koolmeesje met een nestje, jongen zat. Het vogeltje bleef zelfs zitten, toen wij bet deksel van de kast haalden. Hier vandaarf stond polder Eierland op het program ma. De Koog werd om den tijdswille niet bezocht Bij den heer Drost werd daarna weer geexperimen- teerd op den bijenstand terwijl er gerust en gedronken werd. Langs het nieuwe watergemaal van polder „Waal en Burg", de Waal werd Den Burg bereikt en daar ook nog twee bijenstanden bezichtigd en toen werd het tijd om weer naar de boot te gaan. Namens de afd. Texelsprak de heer Kortenihoeven zijn dank uit over het genomen besluit van de afd. Den Helder om heden hier een bezoek te brengen. U is het geweest, die er toe hebt medegewerkt om deze afd. weer op de been te helpen en wij verwachten van dit alles in de toekomst een goed resultaat. Veel kon den wij niet laten zien, maar ook dat zal beter worden. Wij danken u allen voor uw komst naar Texel, en wenschen u wel thuis. De voorzitter van de afd. Den Helder, den heer T. Speur, beantwoordde den spreker, zei hem dank voo het geleide en het getoonde, en sprak de hoop uit, dat het den imkers op Texel naar wenöch moge gaan. Perspectieven zijn er te over voor. Te ongeveer half zeven bereikten wij Den Helder, namen afscheid van het overgroote deel van het ge- zelsohap en arriveerden om 7 uur in Julianadorp. HOOGWOUD De naam van den aangestelden kommies der belas tingen moet niet zijn „Haping" maar „Habing". Vrijdagavond 16 Juni j.1. werd alhier de jaar- lijksche demonstratie der vrijwillige brandweer ge houden. Hel. materiaal werd in goede orde bevonden en tevens werd er gedemonstreerd met de brandspuit, vervoerd per auto van de firma Modder en Bakker, die hiervoor in orde gebracht was. Dit blijkt een goe de verbetering te zijn om sneller op de plaats van den brand te wezen. Ook het oude gebruik werd in eere gehouden, wat betreft het centen grabbelen der jeugd. In het algemeen, Hoogwoud kan in tijden van nood rekenen op de brandweer. DE LANGENREIZER SCHOOL. In de vergadering van den Raad der gemeente Hoog woud, te houden op Dinsdagavond 20 Juni, zal o.m. aan de orde worden gesteld een voorstel van B. en W. om in te trekken punt n van het raadsbesluit va,n 1 Maart j.1. tot het onder zekere voorwaarden beschikbaar stellen van het schoolgebouw aan de Langereis aan het be stuur der Neutrale Schoolveréenlging, tot opzegging der overeenkomst gesloten met de gemeente Nieuwe Nie- dorp inzake de Langenrelzer school en tot wijziging der sohoolgrenzen. B. en W. stellen daarbij voor de gemeenschappelijke regeling met ingang van I September 1933 op te zeg gen. W 1 N K El Blijkens de inventarisatie van de beteelde opper vlakte met bloembollen, is opgenomen een beteelde oppervlakte van 33 H.A., 36 A., 72 c.A., waarvan 18 H.A., 52 A., 33 c.A., vroege tulpen, 10 H.A., 72 A., 80 c.A. late tulpen, 86 A. narcissen en 3 H.A., 25 A„ 59 c.A. bijgoed Deze teelt wordt uitgeoefend door 71 teelers. De heer S. van der Wal alhier is aangewezen voor het inventariseeren van koeien, in Winkel, Bar singerhorn, Schagen, Wieringerwaard en de Wierin- germeer. c a li a nt s oo r; POLDER CALLANTSOOG. Het verslag van de ingelandenvergadering in het no. van Zaterdag j.1. vermeldt de opmerking van den heer Toes over de rekening 1932 en wel t.a.v. een rekening ad f 16.08 voor schrijf- en bureau-behoeften voor den secretaris. Opgemerkt dient nog te worden dat deze rekening uitsluitend betrof porti; want daarnaast was een afzonderlijke nota voor schrijf- en bureaubehoeften, doch tot een bedrag van ruim i 2. schele hoofdpijn als gevolg van een slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Poster s Maagpillen, het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel. Alom ocrkrijgbaai f 0.65 bei flacon. In ©en te Alkmaar gehouden vergadering van het Bestuur van de Algemeene Kiesvereeniiging voor het Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, met haar zittende afgevaardigden en verschillende ge- noodigden, zijn de a.s. verkiezingen voor het Hoog heemraadschap uitvoerig besproken. Behalve over de gestie van het Bestuur van het Hoogheemraadschap, de wijze, waarop het zijn taak opvat bij de werkzaamheden in den aanleg van wegen, werd breedvoerig van gedachten gewisseld over de noodzakelijkheid van bezuiniging, die in algemeenen zin door de vergadering werd voorgestaan, en die van een billijker lastenverdeeling, zoodat alle belanghebbenden in de provincie in de lasten zullen meebetalen. Met betrekking tot het stellen van candidaten was men het in de vergadering er unaniem over eens, dat het zeer gewenscht zoude zijn, dat de verkiezing bij enkele candidaatstelling zou kunnen geschieden, opdat daardoor de groote uitgave zou komen te vervallen, die op de begrooting voor dat doel is uitgetrokken. De vergadering stelde zich echter op het standpunt, dat zij de beginselen, bij de oprichting der Alg. Kies- vereeniging gehuldigd, niet mocht prijs geven en dat alzoo de candidaatstelling behoorde te geschieden bui ten iedere partijpolitiek om, zoodat zij de Alg. Kies- vereeniging, die alleen personen wenscht af te vaar digen, welke op grond van hun inzichten, n.1. de be langen der ingelanden te behartigen, welke behartiging dus behoort te domlneeren bij het zitting hebben in het Hoogheamraadschap, de aangewezen vereeniging acht, om candidaten te stellen. Van dat beginsel uit gaande, werden voorloopig een aantal candidaten ge noemd, die, voor zoover aanwezig, een eventueele can- didatuur, welke definitief wordt vastgesteld ln een binnenkort te houden ledenvergadering, aananmen. Een aantal zittende leden, afgevaardigd door politieke par tijen, werden ook als zoodanig aangewezen, terwijl hun zal worden gevraagd een eventueele candidatuur te willen aanvaarden, doch dan losstaande van hun po litieke partij. Van R.K. zijde was reeds bericht inge komen, dat zij voor deze verkiezing haar apparaat niet ter beschikking wilde stellen voor een gezamenlijke ac tie der politieke partijen, omdat dit buiten haar be moeiing valt. Men meende daaruit te mogen conclu- deeren, dat ook daar meer wordt gevoeld voor een can didaatstelling ln den zin als door de Alg. Kiesvereeni- ging wordt voorgestaan. In de overtuiging, dat in deze ernstige tijden alles zal worden gedaan, om het vele ingelanden in den strijd, om zich door de moeiltjkhedenq heen te wor stelen, niet nog moeilijker te maken dan het reeds is, werd deze geanimeerde vergadering gesloten. NIEUWE NIEDORP Kolf wedstrijden. Op de Zondagen 28 Mei en 18 Juni jL zijn door 12 leden van de Kolfvereeniging Zaanstreek en Mik Wis te Koog aan de Zaan en 12 leden van de Kolf vereeniging Over de Helft, en S.O.S. alhier onder linge wedstrijden gehouden. Zondag 28 Mei ging Nieuwe Niedorp naar de Zaan waar elk lid 3 partijen moest spelen en dus door elke club 36 partijen werden gespeeld. Door de Zaan streek werden dien dag 1265 pnt. en door Nieuwe Niedorp 1187 pnt. geslagen. 18 Juni werden te Nieuwe Niedorp wederom door elke club 36 partijen geslagen met als uitslag: Zaan streek 1286 pnt. en Nieuwe Niedorp 1365 pnt. Totaal Uitslag Zaanstreek 2551 pnt. en Nieuwe Niedorp 2552 pnt. Dus is deze wedstrijd gewonnen door Nieu we Niedorp en is Over de Helft in bezit gekomen van den wisselbeker, welke aan deze onderlinge wedstrij den is verbonden, en voortaan elk jaar zullen wor den gehouden. Om hem als eigendom te kunnen be schouwen, moet deze wisselbeker 3 maal achtereen of vijf maal in het geheel worden gewonnen. De hoogste serie werd geslagen door Jn. Keetman, Nieuwe Niedorp (met sajet) in de Zaan 120 pnt., en ie N. Niedorp 157 pnt-, totaal 278 pnt. Hoogste serie n.et gummi door W. Teeling te Zaandijk met 120 en 140 pnt., is totaal 260 pnt. Dus de gummi moest het in dezen wedstrijd tegen sajet afleggen, wat voor sajet een rouze prestatie is. De twaalvenprijs werd behaald door H. Ero te Koog aan de Zaan, na over kolven met J. B. Wil- ken en J. Keuken van N. Niedorp. De negenprijs behaalde Jo. Dil, te Zaandijk. Deze prijzen bestonden uit medailles en kunstvoorwer pen. Bij deze match is terdege nog weer eens uitgeko men dat het kolfspel een zeldzaam mooie sport is. De geheele wedstrijd werd beheerscht door de laatste klap, welke door den iaatsten speler werd ge geven. Slaat hij hiermee 12 punt, wint de Zaan. Nu 10 punten werden geslagen, is de wisselbeker voor de eerste maal, clat deze wordt uitgeloofd, in handen gevallen van N. Niedorp, met één punt, zegge één punt in de meerderheid. Wat toch zeker een zeld zaamheid kan worden genoemd op een dergelijk groot aantal punten. Er was beide dagen flinke belangstelling bij deze gehouden wedstrijden, welke zich kenmerkten door een buitengewoon aangenaam verloop en welke zeer zeker in het belang van de schoone kolfsport zijn gehouden. WIERINGEN Eerste oefening. De dienstplichtige J. v. Duin van de lichting 1932, uit deze gemeente, moet op 3 Juli a.s. voor eerste oefe. ning opkomen bij het 6e Regiment Veld-Artillerie te Leiden. Herhalingsoefeningen. Op 11 September a.s. moeten de dienstplichtigen der lichting 1929, P. Bons, G. Visser en K. van Wijn gaarden te Breda bij het 6e Regiment Infanterie voor dertien dagen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. Door Burgemeester en Wethouders is aangewe zen als controleur voor de saneering in het bloembol- lenbedrijf de heer C. Brakenhof alhier. W ARMENHUIZEN Naar wij vernemen is de heer J. J. Klant alhier ge slaagd voor het eind-examen gymnasium. Toestel neergestort Bestuurder onge deerd. Gistermiddag is het legervliegtuig 564 boven het militaire vliegveld Soesteriierg tengevolge van het weigeren van den motor neergestort en gedeeltelijk vernield. De bestuurder, sergeant-vlieger North bleef onge deerd. Het toestel, waarmee een oefenvlucht was gemaakt, cirkelde in de omgeving, toen de motor weigerde. De piloot trachtte toen in vol plané te landen, doch op geringe hoogte stortte het vilegtuig plotseling neer. Het kwam aan den rand van het vliegtuig terecht, gedeeltelijk op het vliegveld zelf, gedeeltelijk op den straatweg van Utrecht naar Amersfoort. Belangrijke verklaringen, waardoor men spoedig hoopt de inbrekers op het spoor te komen. Met vrij groote zekerheid kan worden aangenomen, dat de inbraak, welke Dinsdagnacht 1.1. in de R.K. kerk en pastorie te Druten is gepleegd en waarbij een bedrag van f1000 werd buitgemaakt, binnen en kele dagen tot klaarheid zal worden gebracht. Verschillende feiten wijzen er op, dat men hier te doen heeft met een bende beroepsinbrekers, die het voornamelijk gemunt heeft op kerken en pastories. Belangrijke getuigenverklaringen, welke de laatste dagen hebben plaats gevonden, hebben de politie ver moedelijk op het juiste spoor gebracht. De chauffeur Horssen heeft in dien nacht een auto op verdachte wijze met gedoofde lichten geparkeerd gezien, terwijl een onbekende man de wacht hield. Hij noteerde het nummer, waaruit bleek, dat de auto uit Zuid-Holland afkomstig was. Bij navraag door de politie te 's-Gravenhage bleek, dat het nummer toebe hoorde aan iemand die momenteel in Indië vertoeft en er geen auto op nahoudt, zoodat de inbrekers van een valsch nummerbewijs gebruik moesten hebben gemaakt. Een andere getuige verklaarde, vier man nen uit de pastorie te hebben zien komen. Vast staat, dat de inbrekers van het veer bij Druten gebruik heb ben gemaakt. De politie is van meening, dat de da ders in één der groote steden verblijf houden en tot een bende van beroepsinbrekers l?ehoorcn. De dief stallen in Renkum gepleegd, vertoonen veel overeen komst met deze inbraak. AANSLAG OP DEN SIBERISCHEN EXPRESTREIN. Yijt wagons ontspoord. Charbin, 17 Juni. Naar een Reuterbericht mede deelt is op ongeveer 70 K.M. van Mandsjoeli een aan slag op den Siberischen expres-trein gepleegd. Vijf wagons liepen uit de rails en werden omver ge worpen; desondanks gelukte het den machinist met de overige wagons veilig en wel Mandsjoeli te bereiken. De trein droeg, naar van Japansche zijde wordt ge meld, bij aankomst de duidelijke sporen van kogels en granaten. OOGONDERZOEKINRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING W. C. VAN GEELEN GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFRACTIONIST LAGEZIJDE B40 TEL. 26. SCHAGEN. OOGONDERZOEK GEHEEL GRATIS LANG E NV IJ K Onder voorzitterschap van den heer J. Groen te Zuidscharwoude heeft de «R.K. Diocesanen Tuinders vakbond L.T.B. een vergadering gehouden, waarin door verschillende sprekers nog eens met duidelijke voorbeel den is aangetoond, hoe ernstig de toestand van den Noordhollandschen tuinder is. Vastgesteld werd, dat voor de massa der tuinders executie van hun bedrijf een acute bedreiging is. Sterke afkeuring werd uitge sproken over de Steunwet 1932, waarin een limiet van 5 millioen aan steun is gesteld. De heer Duys, afd. Lan- gendqk, was van oordeel, dat de tuinders nu lang ge noeg het binnenland te eten hebben gegeven; daaraan moet ten spoedigste een eind koonen, Ook stemde de vergadering in met de critiek op de samenstelling van de commissie van advies, waarin te veel handelaren zitten. De vergadering nam een conclusie aan, waarin gezegd wordt, dat de noodtoestand voor de L.T.B.'ers tot het hoogste punt is gestegen en dat een groot aantal bedrij ven met ondergang wordt bedreigd. Betreurd werd, dat de steunverleening in 1932 tot 40 pet. is beperkt gebleven, van wat hij had moeten zijn. By den Minister zal er op worden aangedrongen dat alles zal worden uitgevoerd, wat noodig is en dat in het bijzonder de steunverleening 1933 uitgevoerd worde, zooals de Mi nister van Economische Zaken zich het plan van uit voering heeft voorgesteld. Tal van bouwers zijn hier nog in 't bezit van be langrijke hoeveelheden winteraardappelen. Ze zijn on verkoopbaar. Nadat de controleurs zloh van den voor raad hebben overtuigd, wordt aan de eigenaars 25 cent per 100 Kg. uitbetaald. Het aantal arbeiders, dat in de werkverschaffing in de Wieringermeer was geplaatst, is zeer sterk ver minderd, doordien velen ervan werk hebben gevonden bij het aardappelen rooien en kool planten. Deze arbeid wordt door hen geprefereerd, aangezien hier f 18 per week wordt verdiend en men in de Wieringermeer ge middeld f 13.50 beurde. We vernemen, dat vanwege de Holl. Mij. van Land bouw besloten is, om naar aanleiding van het besluit tot opheffing van het In- en Verkoopbureau voor door gedraaide tuinbouwproducten, een onderzoek in te stel len omtrent den steun, die dit Bureau voor den tuin bouw sinds zijn oprichting heeft gebracht, waarna met den regeeringscommissaris besprekingen zullen worden gehouden over handhaving van dit Bureau. Met ingang van 1 September a.s. zal de heer B. v. d. Snoek, directeur van het P.T.T., kantoor te Broek op Langendijk, worden overgeplaatst naar 's Gravenhage, en te werk worden gesteld aan het hoofdbestuur van da P.T.T. NOORDSCHARWOUDE. Doordat de heer D. L. bezig was met het vermengen van bijenwas met terpentijn en dit op een petroleum stel had staan, is tijdens een poosje afwezigheid binnen brand ontstaan. Gelukkig wist de heer Z. den brand met een paar emmers water te blusschen, ZUIDSCHARWOUDE. Met de opruiming van den koolbelt alias stinkbelt in het zuidelijk deel der gemeente schiet men nog weinig op. Het is nu, bij Westenwind, een mooie gelegenheid om uitvoering te geven aan het advies van de Gezond heidscommissie te Schagen, n.1. om bij dien wind den boel te laten opruimen. Het gemeentebestuur heeft ook ln dien zin besloten en het verwondert ons dan ook ten zeerste, dat nu niet onmiddellijk aan het verzoek van 36 gedupeerden gevolg wordt gegeven. Algemeen is men van oordeel dat 'de klachten der bewoners niet overdre ven zijn en in het belang van den openbare gezondheid dringen wij er met klem op aan. dat aan den onhoud- baren toestand een eind wordt gemaakt.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7