De Langendijker Groentenveilingen. Dinsdag 20 Juni 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9297 HET WACHTEN IS OP BETER WEER Groote overstromingsramp in Noord-Spanje. Opnieuw aardverschuiving te Lyon Overslrooming van de Gele Rivier Gangsters overvallen een gevangenentransport Gevaarlijke boeien Tom Mix weer in het „zadel" Roofoverval te Tegelen Tegen een boom gereden „H a n d i g" Zeiljacht omgeslagen VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. OMGEVING Voorloopig geen start van het Italiaansche eskader. Milaan, 18 Juli (VJD.) Minister Balbo heeft tegenover een in Orbetello vertoevenden bijzonderen verslaggever van de Popoio d'Italia verklaard, dat de datum von vertrek van het Italiaansche luchtvaarteska der nog niet is vastgesteld. Hij zal evenwel niet eerder vertrekken dan wanneer in Cartwright (Labrador) da ling op het water mogelijk zal zijn. Men weet nog niet. in hoeverre de golf vrij van ijs zal zijn, omdat het hulpschip „Alice" sinds negen da gen vergeefs probeert, de engte van Belle Isle te pas- seeren. Men heeft daarom de hulp ingeroepen van een ijsbreker, welke Zaterdagochtend van Giovani de Terrenova is vertrokken en niet voor Dinsdag de Alice" zal kunnen bereiken. Het besluit, gebruik te maken van een ijsbreker, heeft in Amerika aanlei ding gegeven tot een gerucht, dat de „Alice" met een ijsberg in botsing zou zijn gekomen. Balbo besloot met de woorden: „De manschappen zijn gereed. De ma chines zijn klaar voor het vertrek. We wachten nog slechts op een verbetering van het weer, aangezien het seizoen daar een maand achter is". De bevolking vlucht uit de bedreigde stads wijk. Te Lyon heeft zich Zaterdag naar V. D. meldt, boven de plaats, waar eenige jaren geleden een aard verschuiving ruim 20 slachtoffers eischte, opnieuw een nieuwe grondverschuiving voorgedaan, die grooten schrik onder de bevolking heeft veroorzaakt en een massale vlucht uit de betrokken stadswijk ten gevolge had. De voortdurende regenval van de laatste dagen had den. grond onder de geheele wijk onderspoeld en leidde er gisteravond toe, dat de onderaarsche kana len,^ die van het hooggelegen stadsgedeelte naar de Rhóne loopen, de watermassa niet meer meer konden verwerken en overliepen. Groote hoeveelheden water en slik stroomden door de straten naar de Rhóne, en maakten het verkeer on mogelijk, waardoor ook het verkeer langs den grooten staatweg naar Straatsburg gestremd werd. Over een afstand van 2 K.M. zijn de muren van het kanaal ingestort, terwijl men vreest, dat op nog meer plaatsen de muren het niet zullen kunnen houden. De betrokken buurt is geheel afgezet en groote groepen arbeiders zijn aan het werk gezet, om het gevaar te keeren Steeds meer menschen in de hooggelegen wijk ont ruimen hun woning en trekken bij familie in. Eenige honderden personen om het leven gekomen. Sjanghai, 18 Juni (V.D.) De Gele Rivier is buiten haar oevers getreden; 22 dorpen zijn onder water ge zet, Eenige honderden personen zouden om 't leven zijn gekomen. Nader uit Sjanghai: Omtrent de overstrooming in de provincie Hoepei tengevolge van het stijgen van het water van de Gele Rivier, waardoor reeds 22 dorpen onder water staan, wordt nader gemeld, dat de stad Tayoean geheel vernield zou zijn. Ook in andere steden is de schade groot en er zouden reeds honderden slacht offers te betreuren zijn. Vyf dooden. Te Kansas City Jn den Amerikaanschen staat Mis- souri heeft een schietpartij plaats gevonden tusschen gangsters en de politie, waarbij vier politic-agenten en een gevangene werden gedood, terwijl twee agenten werden gewond. De agenten hadden opdracht, een ontsnapten gevan gene naar het tuchthuis terug te brengen. Toen zij uit den trein stapten, zagen zij zich tegenover een zwaarge- wapenden groep gangsters geplaatst, die trachtten, den gevangene te bevrijden. Toen deze poging mislukte, gre pen zi.i naar de wapenen en verwondden twee agenten, waarna de politie het vuur beantwoordde. Nadat meer dan 100 schoten wai-en gelost, waarbij vier agenten en de gevangene werden gedood, ontkwamen de gangsters. Op het station waar juist de groote morgendrukte heerschte, ontstond een paniek. |>e Californische zwaargewichtbokser, Max Baer, heeft van zyn honorarium uit den strijd tegen Schmeling zooals bekend dezer dagen gestreden geen cent ge zien, daar zyn vroegere bruid, Miss Olive Beek, die wij op onze foto hierboven aan Baer aaneengeklonken zien, wegens het breken van een trouwbelofte, op een be drag van 31436 dollar beslag liet leggen. Bij de behan deling voor den rechter speelde bovenstaande foto, die eens in een „gekke bui" gemaakt was, een voorname, maar voor Max allesbehalve voordeeligc rol. Vele dooden te betreuren. Mlllioenen schade. V.D. meldt uit Madrid 17 Juni: De Spaansche provincie Guipuzcoa is door een ern stige onweer- en overstroomingscatastrophe geteisterd. De overstroomingen verwoestten den geheelen oogst en hebben groote schade aangericht. Tot dusver zijn 6 dooden te betreuren. Er worden echter nog vele men schen vermist. In San Sebastian stond het water op sommige plaat sen twee meter hoog en drong in vele huizen. Een groot aantal muren is ingestort. Uit de huizen werden door de kracht van het water de deuren weggeslagen. In de dorpen vluchtten de inwoners naar de daken. De brandweer heeft met groote moeilijkheden bij het reddingswerk te kampen. Veel vee is omgekomen. Het spoorweg- en autoverkeer staat geheel stil. Wegen en rails zijn ernstig beschadigd. Te Lasarte bij San Sebastian werden het klooster en de kerk overstroomd, zoodat de zusters om hulp moes ten roepen. De schade is nog niet vastgesteld, doch be draagt vele mlllioenen peseta's. Ook in de provincie Murcia heeft het onweder groote schade aangericht. Vier personen werden door den bliksem gedood. De voor eenige maanden terug levensgevaarlijk ge wonde koning der Cow-Boys, Tom Mix, heeft zich te Hollywood weer voor het eerst in het zadel geslingerd. Het zadel van een fiets, zooals ons plaatje laat zien, „het" mode-verkeexsmiddel op het oogenblik in Holly wood. Zou Tom's trouwe paard niet met minachting op deze, zijn concurrent, neerkijken? Tot in de slaapkamer doorgedrongen. Vermoedelijk»; dader aangehouden, doch hy blijft ontkennen. Uit Venlo: In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een overval plaats gehad op de wed. Burgers Verhaag te Tegelen. De dader, die het blijkbaar ge munt had op de brandkast, die in den slaapkamer stond, sloeg de te bed liggende dame met een nacht spiegel op het hoofd. Toen het slachtoffer om hulp riep nam hij terstond de vlucht. Twee uur later was de vermoedelijke dader, de 24- jarige A. v. Eisen uit Tegelen, reeds door de politie gearresteerd. Hij bleef ontkennen maar de politie meent over voldoende bewijzen te beschikken. De dame heeft enkele ernstige maar niet levensge vaarlijke wonden opgeloopen. Ernstig autoongeval te Middelburg. Drie personen zwaar en één licht gewond. Uit Middelburg. Zondagmorgen omstreeks elf uur heeft alhier een ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij drie personen zwaar en een licht gewond werd. Een auto, gemerkt H 7031, bestuurd door den heer L. uit Den Haag en waarin verder twee dames en een heer gezeten waren, reed omstreeks dien tijd op den Nieuwlandschenweg tegen een boom. De ingezetenen waren ook uit Den Haag afkomstig. Een der dames, Mevr. L. bekwam een schedelbreuk, terwijl de andere dame Mej. v. S. een bekkenfractuur bekwam. De heer L. verloor een duim en bekwam nog andere verwondingen. De andere heer werd slechts licht gewond. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Middelburg vervoerd. De auto werd aan de eene zijde vrijwel geheel vernield. Een persoon verdronken. Vlaardingen, 17 Juni. Zaterdagavond kwart voor zes waren de 25-jarige A. van R. en de 30-jarige J. van D., beiden uit Vlaardingen in een zeiljacht op de Maas aan het zeilen. Door een plotselingen rukwind werd het zeiljacht omgeslagen, waardoor de beide inzittenden te water geraakten. Het mocht den keurder Van Rees gelukken A. van R. uit het water te halen, terwijl van D. in de diepte verdween. Zijn lijk is nog niet gevonden. Van. D. was ongehuwd. BLOEDIG ZIGEUNERGEVECHT. Op de paardenmarkt te Bremen. V.D. meldt, dat twee troepen zigeuners, die naar Bremen waren gekomen, om op de paardenmarkt zaken te doen, met elkaar in twist geraakten, waardoor een groote vechtpartij ontstond, die voornamelijk met het mes beslecht werd. Toen de politie arriveerde lagen bijna alle deelnemers meer of minder ernstig gewond aan den kant van den weg. Velen hunner moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht, waar twee in levensgevaar verkeeren. Verscjieidenen werden gearresteerd. De organisaties dringen aan op afschaffing der uitvoerbelemmeringen vrees voor contingenteering door België van invoer van tuinbouwproducten uitvoercijfers weinig opgewekte stemming sterk ach- teruitloopende aardappelprijzen ai lager dan verleden jaar voor de tomaten is de stemming beter; groote aanvoer rabarber onverkoopbaar kleine aanvoer van bloem kool, lager pryzen sterk dalende pryzen voor wortelen. In belanghebbende kringen van tuinbouw en handel domineert, in het vraagstuk naar betere toestanden, de afschaffing van handelsbelemmeringen, en het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat men de verschillende pogingen, welke worden gedaan om verbetering te ver krijgen met bijzonder groote belangstelling volgt. De organisaties laten geen gelegenheid voorbijgaan om van hun inrichten ten opzichte van de invoerrechten en an dere belemmeringen voor een opbloeiend handels- en tuinbouwbedrijf blijk te geven en het teekent den ernst van den toestand, waarin handel en tuinbouw zijn ge raakt. dat het Centraal Bureau uit de Veilingen in Ne derland, de Centrale van Vereenigignen voor den aard appelen-, Groenten- en Fruithandel en de bekende ver- eeniging De Koophandel aan Langendijk, ongetwijfeld de waarde beseffende van het ijzer te smeden als het heet is, aan den Nederlandschen vertegenwoordiger op de economische conferentie een telegram zond, waarin nogeens uitdrukkelijk werd gewezen op de noodzakelijk heid van afscha.ffing van handelsbelemmeringen. Dat een actie daartegen noodzakelijk is wordt wel bewezen van een zijde, waarvan men het ongetwijfeld niet had verwacht. België overweegt n.1. contingentee ring van onzen fruit- en groentenuitvoer met ingang van 20 Juni. Men vraagt zich bij dergelijke plannen toch in gemoede af, of de Belgische staatslieden, die mede hebben gewerkt aan het verdrag van Ouchy en aan het tariefsbestand te Londen, nu heelemaal geen waarde meer hechten aan meeningen, die zij betrekke lijk kortgeleden nog beschouwden als noodzakelijk voor het wereldherstel. Voor onze Langendijker tuinders is die Belgische overweging intusschen van minder pret- tigen aard en men kan het ten zeerste billijken, als zij bezwaren maken tegen den grooten invoer van b.v. Bel gische bloemkool, waardoor de prijs der hier geteelde zoo bedenkelijk laag is. De uitvoercijfers over de maand Mei hebben bovendien bewezen, dat, wat uitgevoerd is, ook schandelijk lage prijzen moet hebben opgebracht Van de ruim 130 spoorwagens witte en savoye kool is een uitvoerwaarde van f 44000 opgegeven; van 32 spoor wagons roode kool, waarvan slechts 19 naar Duitsch- land werden uitgevoerd f 21000; van 320 spoorwagons uien een waarde van f 154.000. Opvallend is weer, dat van de voornaamste tuinbouwproducten slechts een klein gedeelte naar Duitschland gaat. De stemming op de veilingen tijdens de afgeloopen week was nog alles behalve opgewekt. Er is nog bij zonder weinig verschil met het vorige jaar. Alles is nog zoo doodsch, nog zoo vaag en onzeker, dat het echte handelsleven, de opgewektheid, het élan en het vuur, waarmee handelaars en bouwers hun werk verrichtten, blijft ontbreken. Van uitbreiding van relaties is geen sprake, aan het opsporen van nieuw afzetgebied wordt wel gedacht, doch de moeilijkheden zijn te groot om een reclame-campagne te beginnen. De aandacht van bouwer en koopman was deze week weer geconcentreerd op het verloop der aardappelprij zen. Aan een goede financieele uitkomst van de aard appelteelt is den tuinbouwer veel gelegen. En met het voorbeeld van verleden jaar voor oogen, toen die teelt een groot financieel nadeel is geworden, wordt met hoop en vrees het prijzenverloop nagegaan. De week zette niet slecht is: gemiddeld f 8 voor de groote, van ruim f 4 tot bijna f 7 voor de drielingen, het kon er mee door. De aanvoer groeide echter eiken dag sterk aan en gezien de totale afwezigheid van vraag uit het buitenland, was het geen vraag meer voor aanvoerder en kooper. hoe het met den prijs zou loopen. Succes sievelijk liepen de prijzen achteruit: begonnen met een laagste noteering voor groote aardappels van f 7, eindigde de week met een overeenkomstige noteer ing van f 2.90. De maximum-prijs aanvankelijk met f 8J" betaald, daalde tot f 4.70. Met de drielingen deed zich hetzelfde verschijnsel voor: begonnen met een notee ring van f 4.206.80. was die van Zaterdag f 1.30 2.80. Kleine, die aanvankelijk nog f 11.70 opbrachten, waren op het eind der week moeilijk te verkoopen. Deze prijzen zijn aanmerkelijk lager dan die van de overkomstige week van 1932, toen de aanvoer 45 spoorwagens bedroeg en thans 75. Allicht dat de groo- tere aanvoer van invloed is geweest op de prijzen. Als men nog bedenkt, dat het beschot niet meevalt, dan moet helaas worden vastgesteld, dat de inzet weinig opwekkends en bemoedigends geeft. Gelukkig liep het met de tomaten beter. Alleen is het jammer, dat van deze betere uitkomsten slechts een klein deel dftr tuinders profiteeren. De telers van dit product zitten bijna uitsluitend in St. Pancras. Niettemin is het echter een verblijdend verschijnsl, dat deze week ongeveer 110.000 K.G. tomaten werden verhandeld, die goede prijzen opbrachten. Alleen Vrij dag trad een verlaging in, die den volgenden dag al weer werd ingehaald. Overigens werd de heele week door gemiddeld f 30 gemaakt voor A, slechts enkele dubbeltjes minder voor B, f 28 a f 30 voor C, terwijl voor CC, die aanvankelijk nog tot bij de f 24 liepen, op het eind der week tot ongeveer f 17 daalden, wat echter nog een goede prijs kan worden genoemd. Ver geleken met het vorige jaar zijn deze prijzen slechts f 2 a f 3 lager dan toen. Met den aanvoer van rabarber was het niet veel. gedaan: men maakte er 60 cent voor. Het grootste deeld draaide echter door. Nadat de Tuinbouwsteunwet 1933 in werking is getreden, waarbij de uitbetaling van den minimumprijs van 50 cent is gewaarborgd, mag worden verwacht, dat er weinig meer zal worden aan gevoerd. De aanvoer van bloemkool was nog niet groot. Aan vankelijk werd nog gemiddeld f 8 voor eerste soort betaald, doch later kon slechts f 3.405.30 worden be dongen. Voor tweede soort werd f 2.80 betaald. De „wortelboeren" hadden het ook weer niet best, Voor de mooiste kon bij den aanvang nog f 5 worden gemaakt. Al spoedig brachten ze niet meer op dan f 4 of iets meer. In de tweede helft der week kwam de grootste daling en verschillende partijen werden teen voor f 2.20 tot t 3 verkocht, veel te laag om van een sluitende exploitatie te kunnen spreken. Een werklooze uit Graz in Oostenrijk heeft een marseW van zes weken achter den rug, maar op zijn handen. Hierboven zien wij dezen „handigen" meneer op het oogenblik dat hij zijn tocht in Weenen eindigt. Strafzitting van Vrijdag 16 Juni. Schoorl. DAT KWAM ABSOLUUT NIET TE PAS. Er wordt wel eens gelachen om sommige chicaneuse bekeuringen in het lommerrijke schoorl. doch ditmaal had de zorgzame burgervader, die altijd rondloopt met een zak vol puntjes om op de I's te zetten, volkomen gelijk om den monteur J. H. A. T., zoo men het huis houdelijk noemt, op de bon te slingeren, omdat hij ia den laten avond van 7 Mei bewust in verboden richting had gereden. Een dergelijke sabottage van het verkeer kan niet streng genoeg worden tegengegaan. De opge legde straf f 4 boete of 4 dagen kwam ons dan ook en den overtreder zelf evenmin, niet te zwaar voor. IJ ra ii i d e n. DE LAST, ALS MEN MEER DAN 1 COSTUUM HEEFT. Een te IJmuiden wonende reiziger, de heer A. v. d. L. werd op 12 Mei op den Kennemerstraatweg aange houden. Het bleek een goede vangst, want hij kon geen nummer- of rijbewijs, noch wegenkaart te voorschijn brenigen. De geheele frik was in een thuishangende jas achtergebleven. Het werd 'n duur avontuur, maar hij kwam er heden bijzonder geschikt af met 2 x f 2 boete, ongeacht natuurlijk de transactie met de belastingad ministratie, gewoonlijk begroot op 5 pop. S c h a g e n. DIE LIEP ER LEELIJK IN. De timmerman G. P. uit Schagen was op tweeden Pinksterdag met zijn vriend Blaauboer op stap en chauffeerde welwillend een aan den papa van den vriend toebehoorenden wagen. Op den Helderschen weg werd het benzineros echter aangehouden en geconsta teerd dat de voetrem doodzwak was en de handrem aan paralyses generalis of algeheele verlamming labo reerde. De bestuurder was volgens de wet aansprake lijk en werd heden, niet bepaald tot zijn groote ver heugenis. tot f 15 boete of 15 dagen veroordeeld. Op Pinkster kan men remlooze vehikels heelemaal niet pruimen. Bergen. ELSJE KNEEP DE KAT IN HET DONKER. Het 25-jarige frissche Duitsche kamermeisje Elsje Schr. dat op 4 Juni haar uitgangsavondje genoeglijk mete en freund in de Berger „Rus" had doorgebracht, moest helaas „vroeg" thuis zijn cn kon dus de dageraad niet afwachten, reden waarom ze, wegens gemis aan een rijwielilluminatie. het omtrent 12 uur er op waagde om zonder licht naar Alkmaar te peddelen. Maar de Ber ge rweg telt tegenwoordig zooveel dergelijke zondaars en zondaressen, dat de politie 'n scherp oog in 't zeil houdt, met gevolg dat fraulein Elsje heden ook tot de cliënten van den kantonrechter behoorde en tot f 2 boe te'of 2 dagen werd veroordeeld. H e i 1 o o. HET FEMINISME NEEMT OOK TOE IN RIJDEN ZONDER LICHT. De 22-jarige Mej. Cornelia Maria de G.. 'n lieflijke bloem uit het land van Willebrordus geraakte in den avond van 5 Januari de hulp van haai carbïdlantaarn kwijt, welk lichtgebrek ook haar beursje met f 1.50 ver lichtte. Er werd op gewezen dat dit soort overtreding bij de dames meer en meer populair schijnt te worden. Uit DE W I E R I N G E R IV AARD Op de gecombineerde ledenvergadering van Zaterdag j.1. gehouden, is door den Modernen Bond S.D.A.P. en V.A.R.A. besloten dc motie betreffende boycot ten sterk ste te ondersteunen, o.a. vast te stellen dat de boycot één der krachtigste wapenen is, die. mits systematisch en wel-overwcgen gehanteerd, tegen hel Duitsche fas cisme kunnen worden aangewend. De vergadering heeft met groote instemming kennis genomen van het besluit van den Alg. Raad van N'.V.V. en S.D.A.P. om over te gaan tot een boycot van het koopen van Duitsche waren cn van de stichting van het Centraal Boycot-Bureau, uit de moderne arbeidersbe weging; heeft vei'der met instemming vernomen, dat ook in het buitenland krachtige pogingen worden gedaan, om aan deze boycot een Internationaal karakter te geven; roept alle leden van onze organisatie op, om het werk van het Centr. Boycot-bureau en van het Plaatselijk Boycotcomité zóo krachtig mogelijk te steunen; vertrouwt, dat onze leden zich voortaan zullen ont houden van het koopen van Duitsche waren en dat zij in eigen omgeving de krachtigste propaganda voor deze boycot zullen voeren. Voorts vernemen wij dat het in de bedoeling van d« Arbeiderszangvereeniging ligt Woensdagavond een af- deeling voor Kinderzang op te richten. W E 7? 7 N G V v Zaterdagmiddag had op het Kerkplein alhier een openluchtsamenkomst plaats, uitgaande van de Evan gelisatiecommissie der Geref. Kerk. Het zingen van Psalmen en het verkondigen van Gods Woord trok ve ler belangstelling. Het lijkt ons echter toe. dat de openbare weg. met net drukke verkeer niet de aange wezen plaats is voor dergelijke samenkomsten. Van het gesprokene gaat veel verloren.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9