Aliintti Wiens- llitrtiitit- Lullinrtlal Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. GEEN PETROLEUM IN BENZINE Stormschade in Japan DUITSC HE DELEGATIE VERLAAT GENEVE Steeds onbewaakte overweg CLARA ZETKIN OVERLEDEN Dreigende overstromingsramp in China Bloedbad op een Pruisisch kasteel Autobus met blinden verongelukt Rotterdamsche landhaaien De vallende preekstoel Woensdag 21 Juni 1933. SCGAGEK 76ste Jaargang No. 9298 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Adver- terniën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend'. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Wetsontwerp ingediend, waarbij vermenging straibaar wordt gesteld. Krachtig wapen tegen het ontgaan van benzine-belas ting en de oneerlijke concurrentie. Bij de Staten-Generaal is ingediend een nadere wij ziging van de wet tot tijdelijke heffing van een bijzon der invoerrecht op benzine. Voorgesteld wordt een nieuw artikel in te voegen, luidende: Het is verboden benzine te vermengen met petroleum en met door den minister van Financiën aan te wijzen andere stoffen, die geacht kunnen worden aan benzine te worden toegevoegd, om de heffing volgens deze wet gedeeltelijk te ontgaan; en met ingang van door den minister te bepalen datums petroleum en de aangewe- een andere stoffen, welke niet een door dien minister bepaald percentage van één of meer door hem voorge schreven herkenningsmiddelen, bevatten, en benzine, waarin zich deze herkenningsmiddelen of bestanddeelen welke daarvan afkomstig kunnen zijn, bevinden, in het vrije verkeer te brengen, ten vervoer aan te bieden, te vervoeren of in voorraad te hebben. In de memorie van toelichting zegt de regeering o.m. dat. nu door de wet van 8 Juli 1932 een einde is gemaakt aan het gedeeltelijk ontgaan van de belasting voor mo- torbenzine door deze te vermengen met, thans mede aan het bijzondeT invoerrecht onderworpen „white Spi rit" en andere aardoliedistallaten, welke een tusschen- product vormen tusschen gewone benzine en brandpe- troleum. de tegenwoordig als motorbenzine verkochte producten in vele gevallen blijken te zijn vermengd met 30 tot 40 percent petroleum. Door deze vermenging wordt wederom de benzinebelasting ontgaan en wel tot een bedrag van 2 cent per liter van het mengsel. Zoo wordt de fiscus benadeeld, worden de gebruikers be drogen en wordt aan de groote benzinedistributiemaat schappijen, die aan deze vermenging niet meedoen, de loyale concurrentie aangedaan. Voorgesteld wordt nu, de wet nader aan te vullen met enkele artikelen, waar door tegen deze vermenging strafrechtelijk kan wor den opgetreden. Strafbaarstelling van de vermenging alleen is niet afdoende, omdat die vermenging na het verbod niet meer in het openbaar zal plaats vinden en de dader dus in de meeste gevallen niet aanwijsbaar zal zijn. Bepaalde toevoeging verplicht. Om achteraf met zekerheid te kunnen vaststellen, of een partij benzine vermengd is met petroleum of andere tot het gedeeltelijk ontgaan van de benzinebe lasting gebezigde stof, zal volgens het aan de wet toe te voegen artikel 2bis voorgeschreven kunnen worden, dat petroleum en dergelijke hier te lande zich in het vrije verkeer bevindende stoffen voortaan steeds ver mengd moeten zijn met een minimale hoeveelheid van hiertoe aan te wijzen, niet te kostbare en voor het doel onschadelijke reagentia, die bij toevoeging van een Zoodanige stof aan benzine mede in die benzine over gaan, zoodat die toevoeging dan steeds is aan te toonen De bepalingen zijn dus het middel om een verboden vermenging, ook al wordt die niet daadwerkelijk ge constateerd, te kunnen achterhalen en straffen. Door verleening van voorwaardelijke vergunningen voor petroleum en benzine die voor vrijdomsdoeleinden of althans niet als brandstof voor motorrijtuigen be stemd is, zal niet-beoogde verhindering van bona fide gebruik worden voorkomen. Belanghebbenden krijgen voldoende tijdruimte om orde op hun zaken te stellen. Door uitvoeringsvoor- echriften zal ervoor kunnen worden gezorgd, dat parti culiere verbruikers en bona fide transportondernemin gen, zoo lang hunnerzijds geen verboden vermenging gepleegd of bevorderd wordt, zich op de samenstelling van door hen op normale wijze aangeschafte of ver voerde petroleum en benzine niet belooven te bekom meren. Het niet-naleveh van het verbod wordt gestraft met ten hoogste vijfhonderd gulden boete voor elke, in strijd met zulk een verbod, vermengde, in het vrije verkeer gebrachte, ten vervoer aangeboden, vervoerde of voorradige hoeveelheid van twintig hectoliter of gedeelte daarvan. Twee provincies ernstig geteisterd. Een schade van millioenen. Uit Tokio, 20 Juni (V.D.) Het Japansche ministerie van Binnenlandsche Za ken deelt mede: Ten gevolge van den hevigen storm, welke de provincies Choemma en Chiego heeft ge teisterd, zijn 72 huizen vernield, 15 personen om het leven gekomen en 103 personen gewond. De schade bedraagt eenige millioenen Yen. r VOLKENBOND Niemand neemt het te Genève voor Duitsch land op. Klachten ongegrond verklaard. Men heeft zich afgevraagd of het den Dultschers gis ter werkelijk ernst was met het verlaten van de Ar- beidsconferentie te Genève. Den geheelen dag heeft er een vrij groot spanning geheerscht, doch tenslotte bestond er toch geen twijfel meer. Een deel der delegatie, onder wie dr. Ley, is reeds gister uit Genève vertrokken en de rest gaat vandaag. Dat de stemming zich hier algemeen tegen de Duit- schers heeft gekeerd, bewijst zeker het feit, dat de voorstellencommissie, aan welke heden het antwoord van het bureau op de Duitsche grieven is toegezonden zich met algemeene stemmen heeft aangesloten bij de resolutie van de arbeidersgroep, waarbij zij haar alge- heele goedkeuring geeft aan de houding van het bu reau, dat gisteren de Duitsche klachten ongegrond ver klaarde. Het merkwaardigste van de situatie is zeker de hou ding der Italianen, die niet de minste poging doen om de Duitsche vrienden te helpen. Summa sumarum be vinden zich de Duitschers te Genève in een volledig iso lement, waarvan zij zich echter niet veel schijnen aan te trekken. De berichtgever te Genève van het „Alg. Hsbl." tele foneerde gisteravond nog: Heden vergaderde de voorstellencommissie der intern, arbeidsconferentie naar aanleiding van den brief der Duitsche delegatie, inhoudende, dat deze heeft besloten de conferentie te verlaten. De voorstellencommissie, het leidend orgaan der conferentie, waarin 12 regeerings- vertegenwoordigers, 6 vertegenwoordigers der werkge vers en 6 der arbeiders zitting hebben, keurde zonder lange discussie met algemeene stemmen de verklaring goed, die het bureau der conferentie gisteren had afge legd, en die feitelijk op een niet-ontvankelijk-verklaring van de Duitsche klachten neerkomt. De Duitsche regeeringsvertegenwoordiger Engel en de werkgeversgedelegeerde Vogel waren afwezig. Geen enkel lid van de voorstellencommissie trachtte de klachten en het weggaan van de Duitsche delegatie te rechtvaardigen. Geen enkel voorstel is gedaan om nog een poging te doen de Duitschers te bewegen niet te vertrekken of aan de Duitsche klachten ook maar eenigermate tegemoet te komen. Daar de Duitsche delegatie in haar brief wèl had verklaard, de conferentie te zullen verlaten, doch niet uitdrukkelijk hieraan had toegevoegd, dat zij de ge loofsbrieven harer gedelegeerden introk, was de voor stellencommissie bovendien van oordeel, dat de pro cedure voor de commissie van de geloofsbrieven in zake het protest van het internationaal verbond van vakvereenigingen tegen de benoeming van dr. Ley als arbeidersvertegenwoordigers nog voortgang moest heb ben zoodat de voorstellencommissie besloot de verkla ring van de Duitsche delegatie eenvoudig ter kennis van de commissie voor de geloofsbrieven te brengen. Men vermoedt, dat, daar de Duitsche delegatie van wie alleen nog de beide regeeringsgedelegeerden En gel en Mansfeld zich te Genève bevinden, thans be sluiten zal de geloofsbrieven terug te nemen, waardoor een openbaar debat over de geloofsbrieven van dr. Ley en de wellicht niet-goedkeuring van geloofsbrieven door de voltallige conferentie zal worden vermeden. Intusschen zal vermoedelijk de mededeeling door den voorzitter der conferentie De Michaelis in de eerstvolgende bijeenkomst van het heengaan van Duitschland toch nog aan de arbeidersgroep de gele genheid geven de verklaring der Duitsche delegatie te beantwoorden. Auto gegrepen en een eind meegesleurd. Bestuurder als door een wonder vrij wel geen letsel bekomen. Uit OLST, 20 Juni: Hedenavond ongeveer half negen is de auto, bestuurd door Mr. H. Kronenburg, lid van de bankiersfirma Vermeer en Co. te Deven ter, op den onbewaakten overweg te Hoenlo nabij Olst gegrepen door den sneltrein, komende uit de richting Deventer. De auto werd een eind meegesleurd en to taal vernield. De bestuurder Mr. K., kwam er wonder boven wonder vrij goed af, hij liep slechts eenige lich te kwetsuren aan het gelaat op. Hij is door dr. Bolt te Olst verbonden. De sneltrein had 20 minuten ver traging. Ter plaatse is onlangs een nieuw huis ge bouwd, waardoor het uitzicht minder goed is gewor den. ALIMIN EN SARDJONO NIET IN DE TWEEDE KAMER. De heeren Schalker en Effendi benoemd. Het Ned. Corr.-Bur. te Den Haag meldt: De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft, aange zien de op 29 April 1933 tot lid van de Tweede Kamer benoemde leden, de heeren Alimin Prawiradirja en Sardjono, niet binnen den gestelden termijn hun ge loofsbrieven hebben ingezonden, zoodat hun plaatsen geacht worden opnieuw te zijn opengevallen, be noemd verklaard de heeren C. J. Schalker te Amster dam en R. Effendi te 's-Gravenhage. Reuter meldt uit Mos kou, dat de Duitsche communiste Clara Zet- kin gistermiddag, 76 jaar oud, in een herstel lingsoord is overleden. CLARA ZETKIN. Klara Zetkin-geboren Eissner werd op 5 Juli 1857 geboren Zij was eerst onderwijzeres, doch op grond van haar Marxistische wereldbeschouwing gaf zij de ze carrière op Zij begaf zich naar Parijs, waar zij den Russischen socialist Ossip Zetkin teerde kennen. Na den dood van haar man vestigde zij zich in Stutt- gart, waar zij leiding op zich nam van bet vrou wenorgaan der partij Hieraan werkte zij mede tot 1916. In Stuttgart huwde zij in 1899 den welgestelden kunstschilder Zundel. Door haar groot redenaars talent verschafte zij zich grooten invloed in de S.P.D. Sedert 1892 speelde zij op het partij congres een be langrijke rol. Tegen het einde van den oorlo? werd zij gearres teerd. Steeds meer voerde haar weg naar links. Als lid van de U.S.P.D. werd zij na de revolutie gekozen in den Wurtembergschen Landdag, waar zij zich bij de communisten aansloot. Van 1920 tot midden 1932 was zij onafgebroken lid van den Rijksdag, hoewel zij sinds het voorjaar 1924 bijna uitsluitend in Mos kou, woonde. Zooals zij eerst secretaresse was van de Tweede, zoo werd zij later secretaresse van de Derde Inter nationale. Haar 75sten verjaardag werd met grooten luister gevierd. Zij werd beschouwd als een der grootste figuren van de Duitsche en internationale revolutionnaire arbeidersbeweging Op 30 Augustus 1932 heeft zij als ouderdomspresidente den Rijksdag geopend. Hiertoe was zij speciaal uit Moskou overge komen. Door voortdurenden was van de Jangtse Kiang. Tengevolge van den aanhoudenden was van den Jaangtse Kiang worden, naar Reuter uit Sjanghai meldt, de bewoners van de rijkste provincie van China bedreigd met een overstroomingsramp van een dergelijken noodlottigen omvang als die van 1931. De provinciale autoriteiten stelden alles in het werk om een breuk te voorkomen van de na de over strooming van 1931 aangelegde dijken en om steun te verleenen in het geval van een overstrooming. Na een bieravond. Een doode en twee gewonden. Wolff meldt uit Gerdauen (Oost-Pruisen), 20 Juni: Tijdens een bieravond op het kasteel Sillginnen heeft de schoonvader van den kasteelheer een persoon doodgeschoten en twee levensgevaarlijk gewond. Er was tusschen de gasten en den schoonvader, den 60-jarigen Lobert, over een kleinigheid een twist ontstaan, waarna Lobert de kamer verliet. Even la ter keerde hij met een revolver in de hand terug en begon in het wilde weg te schieten. De onderwijzer Salewski zakte, door verscheiden schoten getroffen, dood neer, een koopman uit Berlijn kreeg vier schoten in den buik en de kasteelheer een schot in het lichaam en de hand. De dader is gevlucht en kon tot nu toe niet gearresteerd worden. Vijf dooden en vele gekwetsten. Op den weg bij Freudenstadt (Duitschland) is Maandagavond een ernstig auto-ongeluk gebeurd, dat aan 5 menschen het leven heeft gekost De blin den uit het klooster Heiligenbronn maakten in gezel schap van zusters een uitstapje per auto. Op den te rugweg geraakte de autobus, waarin 41 menschen za ten, van den rijweg en reed de zeer steile glooiing af. De auto sloeg over den kop en begroef de inzittenden onder zich. Vijf menschen, vier mannen en één meis je, allen blind, zijn op slag gedood. Een ernstig ge kwetste en verscheidene lichtgekwetsten zijn naar een ziekenhuis gebracht. TEEKENEN VAN OPLEVING. Drukke scheepvaart naar de havens aan het Noordzeekanaal. In de laatste dagen komen vele houtbooten uit de Oostzee en Witte Zeehavens te IJmuiden binnen met bestemming naar de havens aan het Noordzeeka naal. Op het oogenblik liggen achttien net hout be laden stoomschepen in Zaandam in lossing. De Oude Haven aldaar ligt overvol zoodat de schepen thans ligplaats moeten nemen in de Nieuwe Haven (de halkenhavenj. Weer een buitenman beroofd. Een be drag van klein f 4000 kwijtgeraakt. - Drie verdachten in arrest gesteld, doch het geld nog niet gevonden. Het gilde van wat men gewoonlijk landhaaien noemt, legt den laatsten tijd te Rotterdam weer een groote activiteit aan den dag. Herhaaldelijk loopen buiten- menschen weer in de val en de buit die de vrouwen en de mannen op den achtergrond maken is dikwijls zeer aanzienlijk. Maandagavond heeft een buitenman eerst een bezoek gebracht in een pand aan de Keizerstraat en vervolgens aan het Hang. Na dit laatste bezoek bemerkte hij dat hij een bedrag van f 3800 was kwijt geraakt. Da beroofde, een handelaar uite en plaatsje In Noord- Holland, was vermoedelijk n. Rotterdam gekomen om belangrijke inkoopen te doen. Hij had een groot bedrag aan geld bij zich, hetgeen een vrouw, met wie hij in het begin van den avond in kennis kwam, blijkbaar spoe dig wist. Deze vrouw troonde den man mee naar haar woning, waar nog verschillende andere beruchte lieden bijeen waren, die natuurlijk door de „vriendin" van den koopman werden ingelicht. Nadat de handelaar ©enigen tijd in het huis had vertoefd, kwam hij tot de ontdekking, dat men hem van vrijwel al zijn geld, voornamelijk bestaande uit een kleine 4000 gulden aan bankbiljetten, had bestolen. H\j liep naar de politie van het bureau Groote Pauwen- steeg, die vrij spoedig de vermoedelijke daders arres teerde. Bij fooiilleering bleek echter geen van het drietal het geld in zijn bezit te hebben. Ook in het bewuste perceel, waar dadelijk een huiszoeking werd gedaan, vond men de bankbiljetten niet terug. Ver moed wordt, dat iemand anders met het geld er van door is gegaan. Tot diep in den nacht bleef de politie bezig met het onderzoek, dat zich nog tot een woning, welke aan het beruchte pand grenst, uitstrekte. De aangehoudenen zijn de 30-jarige vrouw J. D. H., naaister van beroep, en haar man H. A. v. G., alsmede de 23-jarige vrouw E. B. en de 38 jarige koopman P. v. S. Het oratorische vuur. Een medewerker van het „Alg. Hsbl." schrijft: Het berichtje in uw blad omtrent den preekstoel, die van den muur af viel in het kerkgebouw te Meeden, herinnerde me aan een soortgelijke gebeur tenis, die jaren geleden in een Noord-Brabantsch dorp plaats vond. In dit dorp was de geldelijke toestand der Her vormde gemeente verre van rooskleurig. Hierdooi kon er niets komen van de restauratie, die het kerk je dringend behoefde. Zoo bleef ook de wankele staat bestendigd, waarin de kansel zich bevond. Wanneer somwijlen het gevaar van vallen den preekstoel bedreigde, dan wist de koster het met een paar ste vige krammen weer voorloopig te bezweren. Intusschen was dat gevaar wel tot zijn minimum beperkt, omdat de pastor Loei een kalm en bezadigd man was. Hoe zeer ook bet predikvuur in zijn bin nenste branden mocht, het spatte nooit naar buiten. Alle oratorische levendigheid was hem te eenenmale vreemd. Maar deze predikant nam een beroep naar elders aan. De hierdour ontstane vacature-beurten werden volgens gewoonte waargenomen door de ringcollega s. Onder dezen bevond zich. een, wiens welsprekendheid zich tot in zijn handen en voeten openbaarde. Wanneer hij kwam „op dan stoel', dan was het rumor in cathedra. Nu geviel het, dat deze levendige predikant twee Zondagen achtereen ae spreekbeurt in de vacante gemeente moest vervuilen. De eerste maal verliep alles zonder ongelukken, hoewel de koster met angst en vreeze den drukken orator had zien prediken op den wankelen kansel. Voor alle zekerheid kramde hij den preekstoel extra voor den volgenden Zondag. Elke dominee heeft zijn eigen methode voor de samenstelling van zijn preek. Dt bedoelde waarne mende predikant placht zijn toespraak in een aantal stukken onder te verdeelen en aan het eind van elk deel zijn tekst als sluitstuk te zetten. Hij bracht daarbij in ieder stuk een opklimming, zoodat het citeeren van den tekst telkens met grooter kracht aan het eind van het betreffende preekgedeelte ge schiedde. Zoo meende hij den tekst en de beteeke- nis er van bij zijn gehoor er in te hameren. Als tekst voor den tweeden Zondag had hij ge nomen Upenh. 3 11a. Ook 111 deze predikatie volg de hij zijn beproefde systeem. Van deel tot deel groeide het vuur zijner welsprekendheid. Hoe meer net einde naderde, des te meer nam zijn oratorische gloed in sterkte toe. Zoo bereiKte hij het voorlaatste deel zijner preek, dat hij wederom met het nadruk kelijk citeeren van zijn tekst besloot. Dit ging even wel met zooveel kracht en levendigheid, gepaard, dat zelfs de extra-krammen aan den muur het niet meer houden konden. En onder het krachtige uit spreken van zijn tekst: „Zie. ik kom haastelijk!" kwam de vurige orator met kansel en al onder zijn hoorders terecht Waarop de koster, die den vorigen Zondag reeds het ergste gevreesd had, ondanks zijn schrik plompt uitriep: „Nou, ik had je verleden week al ver wacht!" Of dit feit, gelijk te Meeden, zonder kwetsuren is afgeloopen, is mij nooit bekend geworden. VOETBALWEDSTRIJD DUITSCHLAND— OOSTENRIJK GAAT NIET DOOR. Om politieke redenen. Reuter meldt uit Weenen: De voetbalwedstrijd Duitschland—Oostenrijk, die op 25 Juni a.s. te Frank- furt am Main zou gespeeld worden, is door den Oostenrijkschen Voetbalbond afgelast. Als reden voor dezen maatregel wordt opgegeven de gespannen politieke toestand tusschen beide lan den.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1