Bridge» Rubriek Raad Br. op Langendijk. Bridge-puzzle Plaatsen van orders in het buitenland Haarlem gaat bezuinigen 170 kuikens geroofd Tennïs-demonstratie op bet dak De wreede Radja Zonder twijfel zal het velen onzer le- 4ers genoegen doen te vernemen, dat we van nu af aan wekelijks een bridge-ru- briek zullen opnemen, waa. in aan het pu bliek geregeld een puzzle wordt voorge legd. De oplossingen verschijnen steeds in het eerstvolgend nummer. Interessant, zelfs voor goede spelers, BRIDGEN". zullen wellicht de volgende wenken zijn, die indertijd door van Lennep in een ge dichtje zijn vastgelegd. Niet alleen blijkt daaruit, dat deze schrijver een goed kaart speler was, maar ook dat men in aie da-" gen met het whistspel, de voorlooper van ons moderne bridge, reeds uitstekend ver trouwd was. Schoppen: 6, 5, 3 Harten: Ruiten: 10, 4. Klaver: 2. S. 10 N S. v., 9, 7 H. h., b., 3 H. 4. W O R. R. 6 KI. b, 9 Z KI. h. S. a.. 8, 4 H 5 R. b 9 KI. Ruiten is troef. Z. komt uit en moet met N. samen 5 van de 6 slagen maken tegen iedere verdediging. PUNTDICHTEN BIJ HET KAARTSPEL. Het whistspel grondt zich op berekening en geheugen, Zoodat verstrooide liên er nooit voor zullen deugen. Geef aan Uw partner blijk, waarin uw sterk bestaat, Hij volgt uw leiding dan, of is geen trouwe maat. Is 't maar een kracht'loos spel, dat ge hebt ingekregen, Gij toont dit aan uw maat door 't spelen van een negen. X) Wie van Maastricht komt, wordt gescholden voor een kruk, Zeer enkel is 't gepast; meest baart het ongeluk. Van een vervolgstof moet ge (of 't zou uw maat bevreemden) De hoogste spelen, en met de allerlaagste nemen. Geef antwoord op de invite uws maats, en, hoeveel kleur Gij hebben moogt, zoo speel de hoogste van zijn kleur. Het snijden is in troef somtijds met vrucht te wagen; In andere kleuren zal men dikwerf zich beklagen. Hebt ge vrouw tweede, werp haar onbekommerd neer; Zij winn' den trek, of valle als offer van haar heer. Men kan, om eerst den maat zijn sterke kleur te toonen, Van 't antwoord op de invité een tijdlang zich verschoonen. Zorg, zoo een hooge kaart des maats uw twijfel wekt, Dat gij haar met geen troef, noch met een hooger dekt. Voor troef te spelen hoeft gij zelden vrees te voeden: Wie V onpas dit verzuimt, moet doorgaans daarvoor bloeden. Gooi in de kaart uws maats desnoods een heerkaart bij, Doch spaar uw kaarten in de kleur der weerpartij. Als ge onbedacht uw maat, en tegen zijn begeeren, Laat troeven, zult gij slechts uw vijands kracht vermeeren. Bij 't whistspel hebt gij steeds nauwkeurig te onderscheiden Of gij het spel uws maats moet volgen of moet leiden. Zoodra uw eigen spel geen kans tot winnen laat Hebt gij geen and're taak, dan 't steunen van uw maat Tel bij uzelf de kaart; onthou steeds welk getal In handen 'bleef, en wat de hoogste werd vooral. Verander soms uw spel, doch weet, gij zijt te laken, Als op den duur uw maat, geen staat op U kan maken. Te knorren over 't spel betaamt niet onder maats; Tot lessen geven is het daar noch tijd, noch plaats. VAN LENNEP. X Een Maastrichtenaar of Singleton wordt gespeeld, wanneer de voorhand zijn eenige kaart in die kleur uitspeelt, hopende d at zijn maat in die kleur zal terugkomen en hem gelegenheid bieden om kleine troeven te maken De Raad dezer gemeente vergaderde Donderdag- 4' >nd ten raadhuize. Afwezig met kennisgeving wegens ziekte de heer A. Glas. De. voorzitter,-burgemeester Slot, opende de verga dering: mét welk'öm en ging voorin gebed/ Voorzitter sprak den wensch uit, dat'de heer Gla9 die reeds herstellende is, de volgende raadsvergade ring weer mag bijwonen. De notulen werden vastgesteld, waarna werd over gegaan tot behandeling van de Ingekomen stnkken. Ingekomen was bericht, dat de burgemeester is herbenoemd De heer Oijevaar sprak namens den raad den bur gemeester toe. Spr. wenschte dat den burgemeester de kracht mag zijn gegeven om met Gods zegen de gemeente te besturen in het komende tijdvak, wat niet gemakkelijk belooft te worden. Spr. zegde de medewerking der raadsleden toe. De Voorzitter danktp voor deze woorden. Spr. be loofde, evenals bij zijn intrede, om zijn beste krach ten aan de gemeente te wijden. Spr. hoopte dat Gods zegen hem nabij mag zijn. Van den rijksveldwachter J. Geluk een afscheid bij zijn vertrek met dankbetuiging voor het verleen de vrij wonen en de ontvangen medewerking. Voorzitter zeide, zeer aangenaam te hebben sa mengewerkt De rijksveldwachter stond bij de bur gers goed aangeschreven. Spr. wenschte den ver trekkende alle goeds. Goedkeuring van Ged. Staten op de wijziging van de begrooting 1932. De bijdrage in het salaris van den agent der ar beidsbemiddeling bedraagt voor deze gemeente f 100 per jaar. De werkverschaffing bij Staatsboschbeheer is voor 3 maanden stopgezet. Deze gemeente heeft geen ar beiders meer in de werkverschaffing. Bij de transportarbeiders heeft de gemeente deze week nog f51.61 moeten bijpassen aan steungelden. Van de Ned. Spoorwegen de exploitatierekening van de toevoerlijn met een voordeelig saldo van f 11.584,76, waardoor de rentegarantie tot f3351.14 is teruggebracht Ten opzichte van de financieele verhouding werd medegedeeld, dat het koppengeld voor 1930 op f1946 is vastgesteld. Van de commissie uit de 50 Gemeenten een ver zoek om bijdrage van 1 cent per inwoner ter bestrij ding der kosten. Toegestaan. Een stinkende sloot. Van een aantal bewoners van het „buitenland" was een adres ingekomen, waarin werd aangedrongen op onderzoek naar een stinksloot in de nabijheid van de woningen in het „buitenland". B. en W. deelden mede, dat deze sloot van de huiseigenaren is en heb ben aangedrongen dat de sloot wordt opgeknapt. De heer Van der Molen vroeg, of, als er weer wordt gebouwd op een zeker terrein, de rioleering kan worden vastgesteld. Voorzitter antwoordde, dat er een betreffende be paling is, en zal daar zeker rekening mee worden gehouden. De kleine kooplieden. Van de vereeniging „Kleinhandelsbelang" was een schrijven ingekomen, waarin wordt gevraagd om verschillende steunmaatregelen ter verbetering van hun toestand. B. en W. nemen aan. dat het moeilijk is voor do menschen, doch kunnen niet met een voorstel komen en stellen voor. afwijzend te beschikken, ook met het oog op de gevolgen van een inwilliging. Aldus besloten. Subsidie Chr. Tuinbouwschool. Van de afd. van den Chr Boeren- en Tuinders- bond een adres waarin werd medegedeeld, dat van den minister toestemming is ontvangen tot de op richting van een Chr. Tuinbouwschool. Ter dekking van het tekort der exploitatie wordt een subsidie va» ten hoogste f 350 gevraagd. B. en W. stellen voor, dit verzoek in te willigen, waartoe men besloot. De heer Van der Molen is voor goed onderwijs en dus ook voor de subsidie. Spr. hoopte, ook bij voor komende onderwijsaangelegenheden op de medewer king van den Raad te kunnen rekenen. Voorzitter verheugde zich over het standpunt van de raadsleden. Spr. wees op het groote nut van de lagere tuinbouwscholen. Hierna werd gestemd over het voorstel van B. en W. tot afwijzing op het verzoek om een baggerrege- ling voor kleine tuinbouwers, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. De heer Van der Molen noemde dit thans een paskwil. Het heeft op het oogenblik niets goen waarde De Voorzitter hoopte, dat dit waar mocht zijn en dat een dergelijke regeling niet meer noodzakelijk mag worden. Op het oogenblik heeft het geen „zwik"'. De heer Zuijdam achtte ook stemming onnoodig. Spr. zou blanco stemmen. De stemmen staakten wederom, zoodat geen be sluit is genomen. De heeren Kansen, Ooijevaar en Koedijk stemden voor. De Secretaris deed eenige mededeelingen over de wijzigingen der begrootingen 1932 en 1933, waarna de ze werden vastgesteld Bij de rondvraag merkte de heer Zuidam op, dat men niet tot de opneming van de kleine kooplieden in de steunregeling kon besluiten. Dat zal de minis ter niet goedkeuren. Daarna sluiting. Door gemeentelijke en gewestelijke besturen Nieuwe circulaire van den minister van binnenlandsche zaken. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de volgende circulaire tot de gemeentebesturen gericht: Het heeft mijn aandacht getrokken, dat in strijd met de wenschen van de regeering in den laatsten tijd door officteele en semi-officieele instellingen bij het plaatsen van orders in het buitenland herhaaldelijk voorwaarden gesteld worden, welke een handelspoli tieke strekking hebben. In het rondschrijven van mijn ambtsvoorganger van 7 December j.1. No. 21506, afd. B. B. heeft deze reeds te kennen gegeven, dat overheidslichamen bij het doen van buitenlandsche bestellingen zich niet zouden moe ten laten leiden door overwegingen van handelspolitie- ken aard. Bedoelde circulaire heeft echter niet dien weerklank gevonden, welke daarvan mocht worden ver wacht. Ik zie mij derhalve genoodzaakt opnieuw onder t de aandacht van alle gewestelijke en gemeentelijke besturen te brengen, dat de regeering nog steeds van meening is, dat de lagere overheidslichamen goed zul len doen zich te onthouden van stappen, welke van invloed zouden kunnen zijn op de handels-politieke betrekkingen met het buitenland. Mocht het gewenscht zijn aan bepaalde landen bij leveringen de voorkeur te geven, dan zal zulks door de bevoegde regeeringslnstanties moeten worden uit gemaakt en niet door iedere locale autoritèdt volgens eigen inzicht. rk wijs er met nadruk op, dat het stellen van voor waarden bij het plaatsen van een order, waaruit zou moeten voortspruiten, dat voor een gelijk kwantum Nederlandsche goederen naar het betreffende land geëxporteerd moet worden, schadelijk is voor de ver houding met die landen, waarmede Nederland ln alle opzichten normale betrekkingen onderhoudt Alleen in die gevallen, waarin buitenlandsche regeeringen offi cieel gesanctionneerde voorwaarden betreffende oom- pensatieverkeer stellen, zal ook door Nederlandsche autoriteiten overwogen worden, in hoeverre dit com- pensatieverkeer dienstbaar gemaakt kan worden ook aan Nederlandsche exportbelangen. Het beoordeelen van de vraag, of een dergelijke com pensatie gewenscht is en onder welke voorwaarden zij mogelijk is, vereischt echter speciale ervaring. Mocht een dergelijk geval zich voordoen, dan verdient het aanbeveling, dat men in overleg trede met den direc teur-generaal van Handel en Nijverheid bij het De partement van Economische Zaken. Ik heb de eer Uw college te verzoeken aan het bovenstaande de noodige aandacht te schenken en te' bevorderen, dat door de onder Uw bestuur ressortee- rende en daarvoor in aanmerking komende diensten en instellingen een en ander in acht worde genomen. KON HAAR HOOFD NIET MEER DRAAIEN. Gemarteld door spierpijnen. Een ons hulp is meer waard dan een ton medelij den. Dat was hot ook voor deze vrouw Iedereen be klaagde haar. Maar één gaf haar een raad, die hielp. Na deze goede raadgeving was zij niet langer het voorwerp van medelijden. Zij schrijft: Ik leed aan spierrheumatiek in den nek het was een mar teling. Mijn hoofd kon ik niet meer omdraaien. Iedereen had medelijden met mij. Toen was er iemand, die me raadde Kruschen Salts te probee- ren, wat ik deed. En in zes maanden was ik een. ancTérê vrouw. Als ik "nu maar hét minste vleugje van rheumatiek voel, neem ik direct een dosis van Uw wonderlijke Kruschen Salts en het verdwijnt. Na alles, wat ik ondervonden heb zal ik nooit nala ten ook anderen Kruschen Salts aan te raden. Mevr. S. Het zijn de opeengehoopte afvalstoffen in het li chaam, die de ondragelijke rheumatische pijnen doen ontstaan. Kruschen Salts nu spoort nieren en ingewanden aan tot gezonde, geregelde werking en het gevolg is dat de schadelijke afvalstoffen op volkomen na tuurlijke wijze uit het lichaam verwijderd worden. Wanneer U zich dus houdt aan de „Kleine dage- üjksche dosis", zult U inwendig schoon zijn en blij ven, en in een gezond, frisch en „schoon" gehou den lichaam is geen plaats voor het ontstaan van rheumatiek. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en fl.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. (Adv.) Ingrijpende voorstellen. Pensioenpremie- korting voor het gemeentepersoneeL B. en W. van Haarlem stellen den raad voor met in gang van 1 Juli a.s. op de bezoldiging van het gemeente- personeel 8.5 pet. te verhalen als bijdrage in de pensi oenpremie. Voorgesteld wordt een zelfde bedrag op de salarissen der wethouders te verhalen. Verder stellen zij voor te besluiten tot opheffing met ingang van 1 September a.s. van het openbaar voorbe reidend L. O. en van de subsidieregeling voor het bij zonder L. O. Hun aanvankelijk voornemen om de gebouwen te be stemmen voor de bewaarplaatsen van kinderen geven zij op. Nog stellen B. en W. voor het openbaar vervolgon derwijs met ingang van 1 September op te heffen, Het gevolg hiervan zal zijn» dat ook de bijdragen voor het bijzonder vervolgonderwijs vervallen. Tenslotte stellen zij voor de voorwaarden te aan vaarden van het rijk ter verkrijging van het rijkssub sidie ten behoeve van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs. Wordt dit voorstel aanvaard, dan zullen tengevolge daarvan de leeraren de jaarweddere- geling krijgen die geldt voor de Rijks Hooger Burger scholen. Stekelvarkens en ratten de daders. De kippenfokker Driënhuizen te Loosdrecht vermiste dezer dagen kuikens, die des nachts waren weggehaald, aldus 't „U.D." Met 't oog op 't zeer groote aantal door hem gefokt kon hij niet zien hoeveel. Hij hield daarom des avonds een telling en kwam den volgenden morgen tot de ontstellende ontdekking, dat in dien nacht niet minder dan 170 stuks verdwenen waren, zonder dat hij te weten kon komen, welke roofdieren zulke reusachtige verwoestingen aanrichtten, want dat de ontvreemding niet door menschen geschiedde, had de eigenaar reeds kunnen constateeren. Den volgenden nacht posteerde hij zich met een ge weer gewapend nabij de omrastering, waarin de kui kens zich bevonden, en al spoedig kwamen de roovers opdagen. Het bleken stekelvarkens te zijn, klaarblijkelijk geholpen door ratten. Hij schoot vijf egels en een rat Later zijn de kuikens in den grond begraven op eenigen afstand van de woning gevonden. Suzan ne Lenglen, de phenomenale Fransche tennis speelster, die thans in Engeland vertoeft, geeft op het dak van de Galleriee Lafayette in Regent Street te Londen tennis-demonstraties. RECHTSWEZEN. DE MOORD OP „BLONDE MIEN". Tegen verdachte twee jaar geëischt, In de zaak voor de Rotterdamsche rechtbank te gen den 20-jarigen matroos H. R. H., afkomstig uit Hamburg, verdacht van moord op de 30-jarige vrouw W. Erisman, beter bekend als „Blonde Mien", die in den nacht van 17 op 18 September van het vorige jaar op den Schiedamschendijk te Rotterdam is ver moord, heeft het Openbaar Ministerie, waargenomen door Mr. J. C. V. Meischke, tegen verd. H. wegens misbandelinge den dood ten gevolge hebbende, een gevangenisstraf van twee jaar geëischt. DOODELIJKE AANRIJDING TE TILBURG. Zware straf voor automobilist De rechtbank te Breda deed Donderdag uitspraak in de zaak tegen den 24-jarigen verzekeringsinspec-1 teur A. J. C. v. B„ te Rotterdam, tegen wien de offi-, cier 3 maanden gevangenisstraf had geëischt en 0 maanden ontzegging van het recht motorrijtuigen te' besturen, terzake van een aanrijding met doodelijkj gevolg op 4 Mei jl. te Tilburg. De uitspraak luidden f 500 boete, 2 maanden hechtenis, benevens 2 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar, gedurende welken de veroordeelde geen motorrijtuig mag besturen. UIT ONZE OOST De misdrijven van den radja van Insana in Midden-Tim or. Telegrafisch zijn reeds eerder berichten gebracht over den Timorschen radja van Inisana, die voor dpn raad van landshoofden terecht heeft gestaan wegens het plegen van wreedheden, vaak den dood tengevolge hebbend, en deswege veroordeeld werd tot twintig jaren gevangenisstraf. De man trachtte later zelfmoord te plegen, hetgeen mislukte. Hoezeer deze zware straf verdiend is, kan blijken uit de volgende bijzonderhe den, die de Ind. Ct brengt: Hij was lange jaren radja van Insana, in Midden- Timor en maakte van zijn macht misbruik om de be volking geld af te persen, vrouwen afhandig te maken, alEmede vee. Deze misdrijven moeten gerekend worden tot die, waaraan deze Inlandsche bestuurder zich ge regeld schuldig maakte: ze waren Iets heel gewoons in zijn leven. Hij hield er echter ook een. privé gevangenis op na, waarin hij niet alleen iederen man opsloot, die hem niet beviel, doch ook sloot hij er vrouwen, vaak met baby's in op. Hij gaf hun dan nieit te eten, zoodat zij den hongerdood stierven. Eens kwam het voor, dat een vrouw, die met andere vrouwelijke lotgenooten in deze particuliere gevangenis zat te verhongeren, niet spoedig genoeg stierf. De radja liet haar daarom hinden en in de brandende zon neer leggen, net zoo lang, tot zij overleed. Daarbij bleef het niet. Er was een man, dien hij, de radja, van hekserij verdacht. Hij liet den ongelukkige arresteeren en deed hem levend verbranden. Voorts heeft hij een op Timor geboren Chinees een jaar lang in zijn gevangenis opgesloten gehouden, zonder dat iemand er iets van wist. Zoo bedreef hij tal van middeleeuwsche wreedheden, waarvan blijkbaar het Europeesch Binnenlandsch Be stuur al die jaren niets heeft geweten. En dat niet tegenstaande het feit, dat Kefannanoe, de standplaats van den Europeeschen bestuursambtenaar, niet meer dan tien a vijftien K.M. verwijderd is van de plaats waar de in hoogheid gezeten radja zijn luguber bedrijf uitoefende... Te meer wekt dit alles bevreemding, in dien men weet, dat er van Kefannanoe uit geregeld door soldaten gepatrouilleerd wordt. De zaak is uitgekomen door de activiteit van den jongen gezaghebber te Kefannanoe, den heer W. <3-. v. d. Wolk, die pas een paar maanden daar geplaatst is. Aan hem komt de eer toe, de streek van een bruut te hebben bevrijd. Het fraaist van alles is wel, dat deze onverlaat nog een koninklijke onderscheiding heeft gekregen we gens... trouw en verdienste! Die werd hem gegeven, eenige dagen nadat hij één van zijn slachtoffers levend had doen verbranden. AARDSCHOKKEN. In duisternis gehuld Aneta meldt uit Benkoélen! Woensdagavond om 8 uur 45 werden hevige aard schokken gevoeld. Deze schokkei^ werden eveneens waargenomen in Tjoeroep en Tes. Bij den tweeden schok vielen de olieschakelaars in de centrale uit, zoodat alles in duister werd gehuld, waardoor groote ontsteltenis ontstond.

Schager Courant | 1933 | | pagina 11