Schap als centrum Zaterdag 24 Juni 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9300 Groote wegen en een goed kanaal. HOE LEEFT DE WERKLOOZE JEUGD ONZE GROENTEN NAAR BELGIë Onverkoopbare groenten DE SOCIAAL-DEMOCRATISCHE PARTIJ in Duitschland verboden Nogal glazig! Neen, klaar zijn ze nog niet, noch de wegen, noch het kanaal, maar er komt schot in en we mogen ge gronde hoop koesteren, dat we kunnen rijden en va ren, als de langverwachte economische opgang zich eindelijk goed zal doen gevoelen. Hoe staat Schagen er dan voor? Behalve zijn spoorverbinding zal het dan hebben: a. een flink kanaal, toegang gevend tot hel nieuwe gebied van de Wieringermeer en west waarts uitmondende op het Groot Noordhol- Jandsch Kanaal, zoodat er verbinding is mot groot vaarwater; b. een ceintuurbaan met vier stralen naar Noord, Oost, Zuid en West, voldoende breed om het moderne auto-verkeer op te nemen en alle voorzien van afzonderlijke rijwielpaden- De weg naar het Westen, de Stolpen, komt uit op den Rijksweg langs het Kanaal en een behoorlijke Ibrug zal de verbinding tot stand brengen. De weg naar het Noorden gaat tot den Rijksweg Stolpen—Van Ewijcksluis—Wieringen—Friesland, die echter nog niet klaar is. In diezelfde richting kan inen gaan langs het Kanaal tot Kolhorn en dan door de Wieringermeer op den Oever. Zuidwaarts langs Zijdewind brengt de nieuwe weg zijn gebruikers tot Alkmaar, met de mogelijkheid om bij de Niedorper Verlaat en bij Oudkarspel Oost- of Westwaarts af te slaan. O.i. kan het niet anders of Schagen zal bij wegen en kanaal veel baat vinden en uitgroeien tot een be langrijk centrum. Hoe eerder alles klaar is, hoe be- ter voor heel deze streek en daarom is het zoo te be treuren, dat de medewerking nog wel eens wat te wenschen overlaat. Waar land gekocht moet worden voor de wegbaan, probeeren sommige eigenaars het grootst mogelijke voordeel te behalen en zijn daar bij zoo halsstarrig, dat zij de uitvoering van zulke groote werken als het hier geldt, op onverantwoorde lijke wijze vertragen. Vergissen wij ons niet, dan zou met name de aanleg van den weg langs Zijdewind, reeds heel wat meer gevorderd zijn, indien de af stand der benoodigde gronden daar even vlot was gegaan, als het gelukkig over het algemeen verloopt Op grond van het algemeen belang dat met den aan leg van wegen en kanalen in zoo hooge mate wordt gediend, doen wij daarom een beroep op den burger zin van allen, die het in hun macht hebben om de uitvoering te bevorderen. Naar het ons voorkomt, mogen wij hier ook wijzen op het groote belang van allen, die werkloos rond- loopen. Slechts één geneesmiddel kan hen helpen en dat is: werk. Wie door zucht naar eigon gewin mede oorzaak is, dat dit geneesmiddel niet toegepast kan worden, laadt een groote verantwoordelijkheid op zich. Een vraag die nog al belangstelling wekt; is deze: Zal het spoortje Schagen—Van Ewijcksluis behouden blijven, als de nieuwe groote wegen ook het vervoer met auto-bussen en vrachtauto's zooveel gemakkelij ker zal maken? Twee van onze „spoortjes" zijn al gesneuveld, die naar Wognum en die naar Warmenhuizen bijna. Eco nomisch waren zij niet meer verantwoord en dus moeten zij wel sneuvelen. Wij wagen ons niet aan een voorspelling, doch zien de toekomst van ons laat ste spoortje niet als erg rooskleurig. Straks komt Ewijcksluis te liggen aan de groote spoorbaan over den afsluitdijk. Zal een andere spoorverbinding met Schagen dan nog te verdedigen zijn? Waar het spoortje nu passeert, zal men het waarschijnlijk liever houden dan missen. Een bus-verbinding zal het mis schien niet voor ieder beter maken, maar zooals wij reeds zeiden, de doorslag zal geven of het rendabel blijft. Mocht dat niet het geval zijn, dan is de uit komst o.i. niet twijfelachtig. HET N.V.V. DRINGT OP EEN REGEERENGS- ENQUETE AAN. Het Bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vak verenigingen heeft zich tot de Regeering gewend met een adres, waarin groote bezorgdheid omtrent het lot van de werklooze jeugd wordt uitgesproken. In het bij zonder wordt de aandacht gevestigd op de jongens en meisjes, die bij het verlaten van lagere-, nijverheids- en middelbare scholen er niet in slagen, een voor hen pas sende betrekking te vinden. Het N.V.V. heeft reeds herhaaldelijk aangedrongen op het geven van eenige geldelijke steun en op het treffen van maatregelen, teneinde in de behoefte aan alge sneen vormend onderwijs en vakonderwijs voor de jonge werkloozen te voorzien. Verder strekkende maat regelen zijn echter noodig, speciaal voor de groep jon ge werkloozen, die nog nooit hebben gewerkt of die een betrekking hebben aanvaard, welke in het geheel niet aansluit by de vooropleiding, welke zij hebben ontvan gen. Het adres vraagt nu van de Regeering, dat zij een onderzoek zal instellen naar de levensomstandigheden van de jongens en meisjes, die in de jaren 1931, 1932 en 1933 de bovengenoemde onderwijs-inrichtingen verlaten hebben, met name het aantal dergenen, die nog nooit hebben gewerkt, en naar het aantal dergenen, die een •hun niet-passende betrekking noodgedrongen hebben moeten aanvaarden. Het bestuur van het N.V.V. wijst er op, dat ook vroe ger omvangrijke regeeringsenquêtes naar arbeidstoestan den e.d. zijn gehouden, zoodat het verwacht, dat de Regeering. nu de toestand niet minder ernstig is dan bij die vroegere gelegenheden, ten spoedigste aan zijn dringend verzoek zal voldoen. VERKLARING BIJ BOVENSTAAND KAARTJE: Rijksweg Alkmaar—Den Helder langs Noord Hollandsch Kanaal; Te maken rijksweg van Stolpen naar Den Oever en verder over den grooten Afsluitdijk (aan dezen weg wordt op het oogenblik gewerkt; vooral op Wieringen zijn reeds groote gedeelten bestaande uit betonweg, klaar); 1h— Provinciale weg; spoorlijn; Sch Schagen; St Stolpen; K Kolhorn; C Callantsoog; P Petten; Sc Schoorl; B Bergen; A Alkmaar; H Hoorn; M Medemblik; N. Verlaat Niedorper Verlaat. TUINBOUW De Invoeren van groenten nit Ne derland in België over 1932 abnor maal groot geweest. Contin- genteeringsmaatregelen van Bel gië met Instemming van onze re geering. Reuter seint uit Brussel: In den loop van 1932 zijn de invoeren van groenten uit Nederland abnormaal geweest. Voor sommige groenten waren de cijfers bijna vertienvoudigd. Deze toestand is in den loop van dit jaar nog erger geworden. Over deze aangelegenheid zijn onderhandelingen ge voerd met de Nederlandsche regeering. die heeft er kend, dat de toestand ernstig was, maar overigens voor nemens was zeer binnenkort den Nederlandschen han del zoodanig te regelen, dat herhaling van feiten zou worden voorkomen. In afwachting van het resultaat van deze reglemen teering verklaarde de Nederlandsche regeering er geen bezwaar tegen te hebben, dat een contingenteering zou worden uitgevaardigd van den Invoer van aardbeien, tomaten, wortelen en komkommers, waarvan de produ centen zich in een bijzonder kritieken toestand be vinden. Nederland is voor het overige practisch de eenige Importeur van deze producten in den loop van den zo mer in België. De contingenteering is dus geen protectionistische maatregel, maar strekt eenvoudig tot het voorkomen van abnormale concurrentie in België. Afgifte van certificaten. De commissie inzake de contingenteering van fruit en groenten maakt bekend, dat zij door den minister van Economische Zaken is belast met de afgifte van certificaten voor den uitvoer naar België van Maandag 26 Juni a.s. af, aan beperkende bepalingen is onderwor pen: komkommers, sla, tomaten, bospeen, bloemkool, aardbeien en meloenen. Nederlandsche exporteurs, die ln het jaar 1932 deze producten voor eigen rekening naar België hebben uit gevoerd. kunnen voor de toewijzing der certificaten in aanmerking komen. Zij behooren daartoe zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 30 Juni a.s., een opgave van de door hen verzonden hoeveelheden, gespecificeerd per maand voor elk product afzonderlijk in te dienen bij den secre taris der commissie, mr, L. Niemöller, Javastraat 80, 's-Gravenhage, tel. 112128. Niet aan beperkende bepalingen onder worpen. Met betrekking tot den uitvoer naar België van groen ten en fruit deelt de commissie inzake de contingen teering mede. dat van de Belgische regeering nader bericht is ontvangen, dat de invoer in België van sla. bloemkool en meloenen niet aan beperkende bepalingen zal worden onderworpen. DE PRIJS DER VROEGE AARDAPPELEN. Scherpe daling op de Friesche veilingen. Waren aanvankelijk de prijzen der vroege aardappelen aan de Friesche veilingen bevredigend te noemen, eer ste soorten brachten te Berlikum op f 2.25—4.45 per baal (35 Kg.), middelsoort f 0.601.90 per baal) is er plotseling een scherpe daling ingetreden. De aardap pelprijzen op de veiling te Leeuwarden varieerden Don derdag j.1. van 2 tot 8 cent per Kg. Wat in de groote steden door bemiddeling van het Crisiscomité aan behoeftigen werd uitgereikt. Nauwelijks moeilijkheden met den tusschenhandel ondervonden. Het Nationaal Crisiscomité deelt mede: Inzake de distributie van onverkoopbare groenten, welke over het tijdvak NovemberApril door het Le ger des Heils in samenwerking met het In- en Ver koopbureau van tuinbouwproducten te Alkmaar in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, 's Gravenhage, Gou da, Delft en tijdelijk Haarlem met steun van het Natio naal Crisiscomité en de betrokken plaatselijke afdee- lingen is ter hand genomen, kunnen thans de volgen de gegevens worden verstrekt. In het geheel werd een hoeveelheid van 744.450 K.G. groenten aan behoeftigen uitgereikt, verdeeld als volgt: Amsterdam 161.190 K.G-, 's Gravenhage 241.215 K.G., Rotterdam 262.080 K.G., Delft 41.820 K.G., Gouda 28.545 K.G., Haarlem 9900 K.G. Uitgedeeld werden koolsoor ten, wortelen, uien, lof en raapstelen. Van deze distri buties werd een dankbaar gebruik gemaakt. Waar nochtans de aan bederf onderhevige zomergroenten niet kunnen worden opgeslagen, moesten de uitdeelin- gen worden gestaakt. Moeilijkheden met den tusschenhandel zijn nauwe lijks ondervonden. Waar deze zich voordeden, kon in gemeen overleg een oplossing worden gevonden. De steun van het Nationaal Crisiscomité is verleend In dezen vorm, dat voor vervoer- en laadkosten van de groenten van Alkmaar naar de betrokken gemeen ten via de plaatselijke comité's een bijdrage is ver leend, terwijl het Leger des Heils het vervoer en de distributie ter plaatse verzorgde, al dan niet met aan vullenden steun der plaatselijke comité's. Voor het centrale comité brachten deze distributies uitgaven mede ten bedrage van f 3204.34; door de plaatselijke comit's werd daarvoor f 1608.12 bijgedragen. Op bijzondere wijze hebben de gemeente-autoriteiten hun medewerking verleend door het beschikbaar stel len van lokalen en de assistentie der politie, waardoor de uitdeelingen steeds een ordelijk verloop hadden. Naast deze distributies werden met name te Utrecht en Groningen ook door de plaatselijke co mité's in overleg met de plaatselijke veilingen voor eigen rekening uitdeelingen georganiseerd. Het cen trale comité heeft daarmede geen bemoeienis», Alle rijksdag-, landdag- en gemeenteraadss leden in alle Duitsche landen van hun functie ontheven. Vergaderingen en propaganda niet meer toege staan. Alle organen opge heven. De Rijksminister van Binnenlandschc Zaken heeft vandaag, Donderdag, de Sociaal-Democra tische Partij van Duitschland verboden. In een instructie aan de regeeringen der landen hooft, de Rijksminister verzocht maatregelen tc nemen om het verbod ten uitvoer te leggen. De officieele motiveering. Officieel wordt medegedeeld: De gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben het onomstootelijke be wijs geleverd, dat de Duitsche sociaal-democratie voor hoog- en landsverraderlijke ondernemingen tegen Duitschland en zijn rechtmatige regeering niet terug schrikt. Leidende personen in de SPD, zooals Wels, Breit- scheid, Stampfer, Vogel, bevinden zich reeds sinds weken tc Praag om vandaar uit den strijd tc voeren tegen de nationale regeering in Duitschland. Wels heeft een verklaring gepubliceerd, volgens de welke zijn uittreden uit het bureau van de Tweede Inter nationale slechts gefingeerd is geweest. Hij heeft aan den voorzitter van do arbeidersgroep ter Internati onale Arbeidsconferentie in Genève een telegram ge zonden. waarin hij de arbeiders der overige landen tegen de nationale Duitsche regeering probeert op te zetten. De partijleiding der S.P.D. beeft zich in eenige dagen geleden in Berlijn gehouden zitting slechts naar buiten van lieden zooals Wels en Breitscheid op een afstand gehouden. Zij heeft evenwel nagelaten deze personen wegens hun landsverraderlijk optreden uit de partij te zetten. Integendeel. In een door de po litie overvallen geheime vergadering van sociaal-de mocratische leiders in Hamburg is eveneens lands verraderlijk materiaal gevonden. Dit, alles noodzaakt er toe de S.P.D. tc beschouwen als een staats, en volksvijandelijke partij, welke geen aanspraak kan maken op een andere behandeling dan dc K.P.D. (communisten) is deelachtig geworden. De Rijksminister van Binnenlandschc Zaken heeft, daarom de regeeringen der landen verzocht op grond van de verordening van den Rijkspresïdent tot be scherming van Volk en Staat van 28 Februari 19.1:1 de noodige maatregelen te treffen tegenover dc S.P.D. In het bizonder zullen alle leden der S.P.D., die thans nog deel uitmaken van volksvertegen woordigingen en gemeenteraden, worden uitgeslo ten van de verdere uitoefening van hun man daat. Natuurlijk zullen de schadeloosstellingen de zer uitgeslotenen worden ingehouden. Den sociaal democratie kan ook niet meer de mogelijkheid worden gelaten, op een of andere wijze propagan distisch werkzaam te zijn. Vergaderingen der S.P.D., zoomede van haar hulp- en nevenorgani saties zullen niet meer worden toegestaan. Even min zullen nog sociaal-democratische dagbladen of tijdschriften nog mogen worden uitgegeven. Het vermogen van de S.P.D. en haar hulp- en neven-organisaties, wordt, voor zoover het niet reeds bij de ontbinding der vrije vakvereenigin- gen „veilig gesteld" is, in beslag genomen. Opheffing van alle vakbonden. Buiten het arbeidsfront geen organisaties van werkgevers of werknemers meer. De leider van l.et Duitscche „arbeidsfront", dr. Ley, heeft naar het W.B. meldt een bekendmaking gepubli ceerd, waarin hij zegt: Bij de vorming van het Duitsche arbeidsfront moet worden opgetreden tegen de talrijkheid der werkne mers- en werkgeversorganisaties. Niet alleen moet daarmee de laatste schuilhoek van het Marxisme worden opgeruimd, maar ook de ramp zalige verdeeldheid der Duitsche wcrkmenschen moet worden opgeheven. Kleingeestige en verwaande lie den zullen deze groote revolutionnaire daad niet er kennen en trachten met eigen organisaties dit werk te verzwakken. Het is de wil van den leider, dat buiten het Duit sche arbeidsfront geen organisaties, noch van werkne mers, noch van werkgevers, meer bestaan. Uitgezonderd zijn die organisaties, welke uitslui tend de vergrooting der vakbekwaamheid ten doel hebben. Alle andere vereenigingen, ook z.g. katholieke en evangelische arbeidersverenigingen, moeten als vij anden van den staat worden beschouwd, daar zij den grooten opbouw hinderen en remmen. Tegen hen gaat derhalve onze strijd, het is hoog tijd, dat zij ver dwijnen. Op de groote kunstnijverheidstentoonstelling te Londen die dezer dagen in het Doriand House geopend is, werd bovenstaand slaapkamer-interieur getoond, welks vloer en meubelen geheel en al uit glas bestonden. Ons dunkt, dat het nu niet bepaald wat je noemt een „warmst Indruk" zaX maken»

Schager Courant | 1933 | | pagina 13