m Raad Callantsoog. DENKSPORT DoorzMen Oplossingen van de vorige week. Nieuwe opgaven. Kruiswoordraadsel. Zonnebrand en Stukloopen van Huid en Voeten V CS r* U KUL verzacht en geneest Doos 30-60 90 t». Tube 80 ct Bij Apoth en Drogisten Ingezonden Stukken. Nieuwe Niedorp, 22 Juni 1933. Mijnheer de Redacteur. ZWAMMEN. Het is naar aanleiding van deze, door den Voorzitter en den heer J. Ham uitgesproken woorden in den Raad van Hoogwoud, dat ik eenige plaatsruimte vraag in Uw hlad, wat mij wel niet zal worden geweigerd. Zwammen is by my: moppen vertellen, die je zelf niet gelooft, byvoorbeeld om den Raad te vertell.en dgt de gasrekening aan de school f 2500 is en ten slotte moet u nederig erkennen, dat ze maar f 1350 is. De geheele argumenten omtrent de opheffing der Lange- reizer school waren uwerzijds zwamstukken in 't groot. En als de heer Ham nu in den Raad vertelt, dat hq de byzondere school niet wenschte, wa arom vraagt hy dan die school aan, zoodra de stukken klaar waren en wacht eerst de uitspraak van den Kroon niet af. En toen de ouders van schoolgaande kinderen een vergadering beleggen wilden, om dat besluit in getrokken te krygen, negeerde hy die vergadering op de meest onbeschofte wyze en sprak hy deze woorden: niet u (nota bene de ouders) maar hy, die geen kind op school had, was namens het Bestuur der Neutrale school favoriet. Ziet u, heeren, dat is zwam men, maar niet wat ik in den Raad van Nieuwe Nie dorp heb gezegd. Daar trek ik geen woord van terug, omdat het de waarheid is, uitgesloten het woordje vies, dat is misschien te sterk. Toen ik verleden zomer met de heeren P. Donker Jz. en K. de Vries van Amsterdam, voorzitter van onze afd. v. Volksonderwijs en Algemeen Secretaris van Volks- onderwys, de school aan de Langereis bezocht, waren de eerste woorden na het verlaten der school, sterk neus-optrekkende: dat is daar ver van zindeiyk. Tweemaal héb ik dezen winter een Ouderavond als gast bezocht en éénmaal was het Jb. Melk en de an dere maal A. Arts, die klaagden over de vuile boeken en het eenige wat meester er tegen vertelde, was dat er ook niets aan de boeken werd gedaan. En als ik nu er bij zeg, dat zulke boeken opgeborgen worden in een kast, waar nooit' iets aan gedaan wordt, omdat mees ter steeds de kast gesloten houdt (woorden van den schoolschoonmaker) dan héb ik er niets meer by te zeggen. En of nu met Kerstmis de school nog e«n veegje uit de pan gehad heeft, doet weinig ter zake. Ik herhaal hier, dat het toezicht uwerzijds bedroevend geweest is. Dit heeft meeeter my zelf wel verteld, als hy met klachten kwam by u, kreeg hy weinig of geen gehoor. Ziet u, myne heeren, ziet eerst de splinter in eigen oog, voordat u naar den balk van een ander ziet. want wat ik in den Raad van Nieuwe Niedorp gezegd heb, is geen zwammen. Is u, heeren, hier niet mee tevreden, desnoods ben ik met u bereid in tegenwoordigheid van de pers en ook vooral (en daar stel ik prijs op) met J. Ham, de kwestie nader te bespreken. Bij voorbaat dankend, Uw dw. dnr. D. OLIE Az., Nieuwe Niedorp, A 66a. De inbraak bij Dr. Philips Geschil over de uit te keeren belooning. Naar men zich zal herinneren, is op 24 Juli van het vorige jaar ingebroken by dr. Philips, wonende in het flatgebouw Van Hogenhoucklaan te 'Mxravenhage, waarby voor een bedrag van duizenden guldens aan juweelen en goud is gestolen. Drie dagen na het gebeurde is in de Haagsche bladen bekend gemaakt, dat een Fransche verzekeringsmy., de heeren E. Long Maddox en Cy., Rue de la Paix 23, Parys, bij welke dr. Philips verzekerd was, door be middeling van Lloyds, een belooning van f 16.000 had den uitgeloofd voor het terugbrengen van het gesto- lene, uit te betalen in verhouding tot hetgeen zou worden teruggevonden. Nu dus, naar men weet, al het gestolene terug is, hebben zij, die tot deze terugbrenging den stoot héb ben gegeven, recht op de geheele belooning, naar bil lijkheid te verdeelen. In de eerste plaats komt hiervoor in aanmerking de schoenmaker, die, toen hij bemerkte, dat zijn knecht een deel van den buit in de schoenmakerswerkplaats aan den Schenkweg had verborgen, hiervan onmid- dellyk aangifte deed by de politie, hetgeen aanleiding was voor de tweede arrestatie van den Oostenrijker en tot het vinden van den buit. Voorts maakt aanspraak op een gedeelte der beloo ning, een juffrouw die tevoren met dienzelfden Oos tenrijker was uit geweest, en die by het vernemen van de uitgeloofde belooning, by de politie aangifte deed, dat een Oostenrijker haar verteld had, dat hy binnen kort een grooe „kraak" zou plegen. Deze aangifte leidde tot de eerste arrestatie van den Oostenrijker. Over het uitbetalen van de bovengenoemde belooning zijn thans eenige moeilijkheden ontstaan. Lloyds bood eerst namens de vereekeringsmaatschappy een bedrag van f 2000, hetwelk later tot f 8000 werd verhoogd. De schoenmaker wenscht hier geen genoegen mede te nemen, zoodat hy zich van rechtskundigen bijstand heeft voorzien, teneinde het hem toekomende bedrag uitbetaald te krijgen. Men tracht thans allereerst langs minneiyken weg de verzekeringmaatschappy tot uit betaling van het geheele bedrag te bewegen. EEN TRAP VAN EEN PAARD. Aan de gevolgen overleden Gistermorgen was de 69-jarige H. Groothuisen uit de Cronjéstraat te Rotterdam in een stal aan die straat aan het werk. Hij zat op een balk. welke aan een tuow hing. Doordat het touw brak. viel G. Hy kwam in een box. Juist achter een paard terecht. Het paard schrok, sloeg achteruit en trapte daarbij G. op het achter hoofd. G. bleef bewusteloos liggen. Dr. Bylsma consta teerde een schedelbreuk. Nadat G. voorloopig was be handeld is hy naar zyn woning vervoerd, waar hy kort na aankomst is overleden. DE AANRIJDING OP DE CEINTUURBAAN TE ROTTERDAM. Het slachtoffer aan de gevolgen overleden Dinsdagmorgen is, naar wy hebben gemeld, een ongeluk gebeurd op den onbewaakten overweg by de Spiegelnisserkade te Rotterdam. Ben over de Ceintuur baan rijdende boottrein heeft daar den vrachtwagen gegrepen, van de Rotterdamsche Kattenhakkencen- trale. De bestuurder, de 39-jarige L. van Jeveren van den Schuttersweg, heeft daarbij een zware hersen schudding o-pgeloopen. Donderdagnacht ia hy aan de gevolgen overleden. Vergadering van den Raad op Vrijdag 23 Juni 1933, des morgens 10 uur. Voorzitter de heer Mr. D. Breebaart Kz., burgemees ter-secretaris. Aanwezig zyn alle leden, benevens d« heer De Leeuw, gemeente-opzichter. Na opening volgt vaststelling der notulen. Mededeelingen en ingekomen stukken. Door den Voorzitter wordt medegedeeld van de ker kelijke gezindten volgens de laatste 10-jaariykscbe volkstelling; dat van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond een schrijven is ingekomen over de uitkeeringsperiode voor de werkloozen en dat ook voor Callantsoog de geldende uniforme regeling gehandhaafd dient te wor den. Bericht van Ged. Staten, dat de kanaalwerken in werkverschaffing zullen worden uitgevoerd. Mededee- ling over de uren van openstelling van het postkantoor, wat op vermindering van aantal uren blykt neer te ko men. ook gedurende den zomer. Van de verdere ingekomen stukken vermelden we voorts het schryven van de Vereeniging van Ned. Ge meenten, omtrent de wenschelykheid diverse aange legenheden by de Vereeniging aanhangig te maken, inplaats van zelfstandig te adresseeren of adhaesie aan een adresbeweging te betuigen. B. en W. stellen voor in den geest van het schrijven te handelen, behoudens dan zeer byzondere gevallen. Aldus wordt besloten. Van de Commissie van beheer voor den schoolartsen- dienst Den Helder kwam de begrooting voor 1934 in, tot een bedrag van f 10.000. De bydrage voor onze ge meente is gesteld op f 76.47. De kosten zullen dus on geveer gelyk zijn als die der vorige regeling, terwyl de heer Kooger er op wyst, dat de huidige regeling beter zal zijn. Van den Inspecteur der Directe belastingen kwam een opgave in van de nadere ramingen voor de diverse belastingen. Verschillende besluiten van den raad werden door Ged. Staten goedgekeurd. Mededeeling over de vastgestelde uitkeering inge volge de wet op de finantieele verhouding tuzschen Ryk en Gemeenten; de eerder vastgestelde uitkeering blijft gehandhaafd. Mededeeling wordt gedaan van verschillende versla gen.- Het terrein voor lichamelijke oefening bij de O. L. school zal a.s. herfst in orde worden gemaakt. De heer Kruit dringt er op aan dat de schoolban ken geschilderd worden. De Voorzitter deelt mede, dat dit tydens de groote vacantie zal gebeuren. T.a.v. het verslag over de verrichtingen, gedaan in het belang der volkshuisvesting zy medegedeeld dat 15 vergunningen werden verleend voor het bouwen van nieuwe woningen en 19 voor andere gebouwen. Inzake het verslag van de arbeidsbemiddeling wijst de Voorzitter er op dat te weinig werkgevers arbeids krachten betrakken vla het bureau; 76 werkzoekenden waren in 1932 ingeschreven, terwyl er maar 4 werkge vers arbeidskrachten betrokken. Diverse verslagen zul len ctrculeeren. Als gevolmachtigde der gemeente in waterschapsaan gelegenheden wordt aangeweeen de heer Mr. D. Bree baart, zulks In verband met het nieuwe reglement, dat voorschryft dat de volmacht op naam moet zijn. Ontheffing van hondenbelasting wordt verleend aan J. D. de Graaf; G. Kuiper. Afwijzend wordt beschikt op h«t verzoek van S. Wellis. Vaststelling uitbreidingsplan. Aan de orde is ds vaststelling van een uitbreidings plan met bebouwingsvoorschriften. De Voorzitter heet daarby welkom den heer De Leeuw, die het plan ontworpen heeft en straks ln niet openbare vergadering toelichtingen zal verstrekken. De bebouwingsvoorschriften worden gelezen. In het plan wordt aangegeven welke terreinen bestemd zyn voor het bouwen van villa's, burgerwoningen, arbeiders woningen en zomerwoningen. Wegen zyn ontworpen, een plantsoen op het land van Schager, de rooliynen zijn vastgesteld en voor de diverse huizen zyn afxonderiyke afmetingen voorgeschreven. Na de toelichting van den heer De Leeuw wordt de openbare vergadering heropend en vereenlgt de raad zich met de ontworpen plannen. Aan den heer De Leeuw wordt door den voorzitter dank gebracht voor het vele werk dat hy zich voor deze zaak heeft willen getroosten, zyn plan wekte t« Haarlem direct bewon dering, en spr. brengt hem gaarne hulde voor dit stuk werk. Voor zomerwoningen. Besloten wordt tot uitgifte in erfpacht van perceel tjes gemeentegrond, ten zuiden van het dorp Callants oog, op het terrein by de Ned. Herv. Kerk, bestemd voor den bouw van houten zomerwoningen, aan J. Buis te Xïravenhage, J. Boon te Den Helder, S. zyp Jz. te Abbekerk. Toezegging van een aanvrage is ge daan door den heer Peters, burgemeester van Me- demblik. De kosten van het erfpachtsrecht wordt bepaald op 4 cent per M2., terwijl de erfpachtsbermyn wordt ge steld op 10 Jaar. Parkeerterrein. Aan den heer P. de Haan te Callantsoog zal wor den verhurd een terrein achter het gemeentehuis, te benutten als parkeerterrein en wel ter grootte van 300 M2., tegen een vergoeding van f 7.50 per jaar. De overeenkomst voorloopig aan te gaan voor één jaar. B. en W. stellen voor, zoo mogelijk nog te huren ongeveer 800 meter strand van den Staat der Neder landen. Dit voorstel wordt gedaan in verband met de vraag namens den Staat of de gemeente behoefte heeft aan meer te huren strand. Door B. en W. was naar de voorwaarden gevraagd, doch antwoord was nog niet Ingekomen. Voor 1938 zal de huur nog wel niet kun nen plaats hebben. B. en W. krygen machtiging de onderhandelingen met den Staat voort te zetten. De heer We ij wees erop, dat als er meer strand ge huurd wordt, het gewenscht zal zyn meer redding®- materiaal te deponeeren en het publiek te verzoeken, voor vernieling ervan te waken. De Voorzitter wyst op het toezicht dat hier wordt uitgeoefend, reddingsboeien met ïynen zyn aanwezig en wil men toezicht, dan zal men goed doen in de na- byheid van het dorp te blijven. De opmerking van den heer Wey zal echter onder de oogen worden ge zien. B. en W. stellen voor, geen lantaarn te plaatoen op het terrein voor houten zomerwoningen ten noorden van het dorp Callantsoog. De aanlegkosten bedragen f 62.50, de Jaarlijiksche kosten bedragen by een geheel jaar branden f 24.53, by branden gedurende den zo mer f 21.38. B. en W. achten de kosten te hoog naar verhouding van de huuropbrengst en oordeelen dat ln den zomer een lantaarn niet zoo noodig ia. Het verzoek was gedaan door V.V.V., op aandrang van éen der bewoners van de zomerwoningen. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Verbetering straatweg. B. en W. stellen voor, te besluiten tot verbetering van den straatweg in het dorp Callantsoog. De Voorzitter wyst op het feit, dat de polderstraat weg nog een graadje slechter ls dan de gemeente- straatweg. De koeten van verbetering van den ga- meentestraatweg zouden bedragen f 1361, doch spr. wijst op het oordeel dat t-a.v. den polder-etraatweg in Magisch kruiswoordraadsel. 1 35 Groep 5 36 Aa 6 51 La 7 37 Z.O. 9 52 e.a. 9A 38 Eland 10 10 Hereend 14 53 Tegelijk 19 11 En 20 28 Rib 21 58 Pré 22 77 Ij-O. 23 32 NL 24 59 Aa 25 12 Er 27 27 Ido 28 60 Atm. 30 78 Bij 31 13 Eindje 33 61 Rieken 35 1 Ganzenbloem 40 62 Deemoedigen 45 2 Ra 46 8 Old 47 82A Nek 48 88 LA. 50 3 El 52 9 Ent 54 83 Met 56 56 Le 57 4 Paradepaard 63 63 Jaargetijden 68 15 Gratie 69 64 Aardas 70 16 Ee 71 29 Mee 72 65 Are 73 80 St. 74 34 KM 75 66 R.D. 76 17 ijl 78 30 Beo 79 67 gas 81 81 Na 82 18 Konijnen 83 54 Mestkar 84 41 Debet 85 42 Ik 86 55 Ty 87 43 El 89 89 Re 90 44 Naken 39 Nemen 49 Temet. Twee legproblemen. Onderstaande figuren stellen de oplos singen voor van de legproblemen uit het vorige nummer. *1 K LetterschikkingsraadseL TRAP ROME A M O R PERS Onderstreep! PYthon THema bAGger wOR- gers mAStodont: Pythagoras, Draai om en onderstreep. torpedo: odePRot minimum: mumINim lamsbout: tuobSMal persuadeerennereedAUsrep Iris: siRI isthmue: mimhTSi. PRINKS MAURITS. Verschulfraadsel. baJAdére roNSelaar meTEoorsteen eUNturio: JAN STEEN. (Een. huishouden van Jan Steen). De toovercirkel. De getallen van 1 tot en met 15 moeten zoodanig op den cirkelrand verdeeld wor den, dat de som van twee naast elkaar liggende getallen steeds tussohen 15 en 17 is gelegen! Probeer dat eens! De mistakte teekenlng! Meester Woutens, de bekende teekenaar heeft een teekenlng gemaakt. Het ongeluk wilde, dat hy echter over zijn teekenlng de zon scheen warm en het was «x> zoel In het weiland in slaap viel en toen hy ontwaakte was hy zoo slaperig, dat hy ln zijn teekenlng tal van fouten maakte, die U nu maar eens moet op sporen. In totaal zyn er circa 8 fouten in de teekenlng gemaakt. Doet Uw best eens en zoek ze eruit! Het visitekaartje. De lettere van onderstaand visitekaartje vormen tezamen het beroep van den r®r- eoon in kwestie. Wie kan dat uitvinden? B. EUR SE, Gemert. 2 3 y s b 3 10 U n 'i 'V A 3 j n 111 0 1 2/ ii 23 C D iv IS 7Ti V 1? 79 3o 3t 32 J3 Horizontaal: 2 Kuipen of vleeschtobben aan boord 10 Ik (Lat.) 11 Spoedig 12 Geslacht 13 Werktuig in div. bedrijven 14 Voorzetsel 15 Zeehond 17 Schrijfkosten (in rechtszaken) 19 Japansche munt 20 Mil. kleeding 21 Onderdeel van fuiken 22 Persoon, waar algemeen om gelachen wordt 23 Heeren/kleedingstuk 24 Bitter vocht 27 Draagbalk boven vensteropeningen 29 Melksohaap 31 Dorp in Gelderland 32 Aarden pot 33 Feestdag Verticaal: 1 Krijgen misdadigers 2 Grooter gemaakten 3 Turksch heer, bevelhebber 4 Edel beest 5 Vierwielig rijtuig (Eng. afgek.) 6 Vaartuig T Meisjesnaam, ook berg by Troje op Creta 8 Tijdrekening 9 Het naar elkander trekken 16 Neushoorn 17 Hierna 18 Gezondheid (Fr.) 19 Rustbanken 25 Gegroet (familiaire uitdr.) 26 Lende 27 Windstil, beschut 28 Europeaan 29 Bejaard 30 Bid A, B, C en D zijn uit vyf letters bestaan de woorden, die horizontaal en verticaal dezelfde beteekenis hebben en van voren naar achteren of van achteren naar vo ren gelezen, geiyk zijn. A Lang overkleed 16 eeuw, mansover kleed 16e en 17e eeuw, mansrok 19® eeuw B Telwoord C Familieleden D Luizeneieren.

Schager Courant | 1933 | | pagina 14