Een decoratief ontwerp. SCHAGER COURANT HOE MOET DE OUDERE DAME ZICH KLEEDEN? Een zeer dankbaar werkje Het ontvangen van gasten VROUW, Geen opvallende kleuren. Eenvoud te de grootste chic. Wanneer een vrouw eenmaal de vijf tig jaar heeft bereikt en zelfs daarbo ven is gekomen, kan zij niet alles straf feloos dragen, wat een jong meisje aar dig flatteert. Het is heel goed mogelijk zich naar 'de laatste mode te kleeden, mits men geen in het oog vallende kleuren en mo- dollen kiest. Hoofdzaak is: goede stoffen, correcte snit en weinig opvallende kleuren. De halslijn is van groot belang; de gezette vrouw draagt bij voorkeur een puntvormige halsuitsnijding, terwijl de slanke vrouwen zeer goed een hooge aangesloten hals of kraag kunnen heb ben. Smalle dassen staan ook heel goed, mits in harmonie met het geheel. Al naar gelang van het figuur zullen korte, driekwart of lange mantels gedra gen moeten worden, hetgeen eveneens het geval is met capes. De hoeden zijn in groote variatie en ruime keuze, in allerlei vorm, kleur en materiaal uit te kiezen en gelukkig zijn hieronder zeer vele modellen voor de vrouw, die zich niet bepaald meer onder de jeugd kan rangschikken. Zijde of georgette met kleine motie ven is uitstekend geschikt voor eenvou dige middag japonnen, terwijl groote 'dessins ook door groote dames gedragen kunnen worden. Gekleede of avondjaponnen moeten niet zonder mouwen gemaakt worden, in ieder geval moet men een groot ge deelte van den bovenarm bedekken. De tegenwoordige mode is ook voor dames van middelbaren leeftijd zeer te gemoetkomend, door de capes, scarfs, jakjes en de verbreede schouderlijn, die goed kleeden. Speciale aandacht moet geschonken worden aan het model der rokken. Ruimte aan de zijkanten moet ver meden worden, doch in de vóór- of ach terbaan aangebracht worden, b.v. in den vorm van plooien, die gedeeltelijk worden opgestikt. AARDIG MORGENSCHORTJE. Nr. 803 Dit coquette schortje zal zeker wel in Öen smaak van onze lezeressen vallen. Langen tijd waren de aardig klee- dende schort- tjes verban nen, om plaats te ma ken voor groote huis- houdschorten en jassen. Hoe practisch de ze ook overi gens zijn, zal men moeten toegeven, dat bij licht ka merwerk of trouwens toch ter bescher ming van de japon, een klein schor tje aardiger staat. Bij gaand model kan van ef fen batist of cretonne ge maakt en met een bijpassen de bies afge werkt worden Sluiting aan de rugzijde met knoop en knoopsgat. Patronen kan men onder nr. 805 aan vragen in alle maten, daar het model ook voor oudere dames geschikt is, om bijv. van zwart satinet gemaakt te wor den. III (uoiltORUBBsH Aan het kapsel moet zeer zeker de noodige zorg besteed worden, het haar moet geregeld in een goede coupe ge knipt worden en indien mogelijk geon- duleerd. Ook dames met reeds grijzend haar mogen dit vooral niet verwaarloo zen; dit haar geeft veelal bepaald char me aan het gelaat. Een goed gekapt hoofd, hetzij men lang of kort haar draagt, geeft cachet aan een vrouw. De handen behooren, evenals de na gels, goed onderhouden te worden; een bezigheid, die niet meer dan 5 minuten per dag vraagt, terwijl het gelaat dank baar reageert op een wekelijksch stoom bad en massage. Op de wandeling kan de slanke vrouw een mantelcostuum dragen met gewerk te zijden blouse, passend bij de rok. Een los kraagloos manteltje met vrij breede revers, waarvan de mouw opslagen van de zijde der blouse zijn en een rok met gedeeltelijk opgestikte plooien aan vóór- en achterbaan staat vlot. De meer gezette vrouw draagt bij voorkeur een complet, bestaande uit ja pon met punthals en garnituur van lichte zijde en een driekwart mantel, waaruit de japon slechts 25 c.M. te zien komt. De mantels zijn veelal zonder kraag en een weinig aangesloten in de taille, terwijl een bies langs voorpanden en hals wordt opgestikt. Voor sportieve doeleinden wordt tweed of een soepele wollen stof geko zen, voor meer gekleed b.v. marocain. Wollen georgette is voor een gekleed ensemble zeer chique, doch met een of andere wollen stof kan eveneens een mooi geheel verkregen worden. A/AODL Als avondjapon is een geheel, liefst van zwarte kant nog altijd elegant. De taille kan met schuin over elkan der slaande voorpanden gemaakt wor den, waardoor een punthals gevormd wordt. De rok is glad om de heupen, om op kniehoogte in ruime klokken over te gaan. Inplaats van een mouw worden des verkiezend ruime volants aangebracht, in cape vorm, die tot over de elleboog reiken. Neemt men de gegeven wenken in acht, dan zal de vrouw van middelba ren leeftijd en zelfs daarboven wat ver schijning betreft, zeker niet behoeven onder te doen voor hare jongere zusters. Het geheim is slechts, een geheel te kiezen, dat bij gestalte, gelaatskleur en haar past en zonder dat het in 't oog loopt, toch eenvoud te betrachten. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per briel onder btfsluitlng van f 0.58 tn postzegels voor japonnen en f 0 30 voor bretpatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit olad. Muzenstraat 6 b. s-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over schrijving van het bedrag op postrekening 191919 ten name van den knippatronendienst te 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. Om met een enkele, eenvoudige de coratie iets moois te bereiken, is in som mige gevallen zeker niet moeilijk. Onze teekening geeft in beide bovenhoeken de contourlijn te zien van een visch. Als U met een dergelijk ontwerpje iets wilt gaan maken, dan wordt het figuur in chablonenpapier uitgesneden. Op een voudige wijze kunt U daardoor steeds betzelfde figuur zoo vaak maken als u zelf wilt en het vereenvoudigt het werk. Een klein motief is trouwens makkelijk zelf te maken. U kunt met een beetje oefening bijv. andere dieren teekenen, of een bloem of tak, die voor allerlei doel einden kan worden gebruikt. Als voor beeld geven we een rand voor een lara- pekapje, een borduurrand voor een ta fellaken en een middenmotief voor een klein kleedje. Bij de lampekap wordt de heele visch, op het oog en den rand langs den bek na, ongekleurd gelaten, terwijl de omtrek wordt gekleurd. Men kan hier waterverf, of flink verdunde olieverf voor gebruiken. De rand van het kleed wordt met de kruissteek ge borduurd. Om de steken uit te rekenen neemt U een visch en trekt daar over heen ruitjes, die evengroot zijn als 4 draadjes van de stof van het kleed, of mocht het weefsel te fijn zijn, zoodat de visschen te klein zouden worden, dan kijkt U eerst hoe groot U eiken steek wilt hebben en trekt dan zulke groote ruitjes over de visch. De rand waartusschen het borduurwerk komt, bestaat uit twee rijen boven elkaar en daarboven een op- en neersteek, alsof U rijgt. Deze kan eventueel worden weggelaten. Gebruikt U het motief als midden stuk, dan kunnen de vischen worden ge- appliqueerd of met olieverf worden ge- schildérd. Zoo'n kleedje kan echter niet worden gewasschen. Voor de eetkamer is een geborduurd tafellaken een kostelijk bezit, vooral als er vingerdoekjes bij behooren. Zoo'n vingerdoekje zou een smalle rand kun nen zijn met een visch in het midden. Neemt U ze dan met diverse kleuren, eD geeft U iedere huisgenoot een vaste kleur, dan raakt U nooit in de war Dergelijke decoraties kan men voor al lerlei andere dingen gebruiken, b.v. in de kinderkamer voor een rand langs de gordijnen, op het schortje van de kleine. Ook voor de keuken zijn geborduurde randen langs kastplanken en schoor steenrand eveneens een zeer dankbaar werkje. JONGENSPAK. Nr. 806 Flanel, zomerstof, linnen, shantung, zijn uitstekende stoffen om dit jongens pak van te maken. De korte zomerbroek eo het buisje, waaronder een overhemdblouse gedra gen wordt, zijn zeer gemakkelijk te ma ken. In tegenstelling met de veelal gang bare modellen heeft het buisje geen kraag en revers, waardoor het maken ervan, zelf voor minder bedreven naai sters, geen moeite zal opleveren. Twee flinke zakken dienen tot ber ging van onmisbare jongensschatten. terwijl drie knoopen en knoopsgaten als sluiting dienen. Patronen voor den leeftijd van 4 tot 1° jaar kunnen worden aangevraagd onder nr. 806. Een kunst op zichzélf, ledereen kan ze echter aanleeren. Vaak hoort men van de een of andere dame zeggen: „Ze is een geboren gast vrouw!" en toch kunnen wij tot gerust stelling zeggen, dat ieder, die over tact en goeden wil beschikt, eerstgenoemde kan evenaren. Heeft men gasten te eten gevraagd, dan zal de vrouw des huizes zich tijdig moeten overtuigen, dat alles wat het di ner betreft, tot in de puntjes in orde zal zijn, vooral als zij over weinig hulp be schikt. Verder vraagt de tafel de noodi ge aandacht, zoowel wat het smettelooze linnen betreft als het plaatsen van bor den, zilver en glaswerk en de bloemen Een belangrijk iets is, de rangschik king der gasten, terwijl men zoo moge lijk moet zorgen geen vogels van diver se pluimage uit te noodigen. De gastvrouw moet tijdig gekleed zijn. evenals haar echtgenoot, om de gasten in de aangrenzende kamer te ontvan gen, waar naar verkiezing eerst een of ander apperatief gebruikt wordt vóór men aan tafel gaat. Indien men intieme gasten heeft, en de gastvrouw kent de voorkeur van een of ander gerecht van deze of gene, dan zal men het zeer at tent van haar vinden, indien zij dit laat opdienen. De gastvrouw moet zorgen dat de ge sprekken algemeen blijven, en de gas ten er in trachten te betrekken. De politiek worde zooveel mogelijk vermeden, vooral als men menschen met verschillende inzichten daarom trent genoodigd heeft. De conversatietoon moet luchtig zijn en mag zicb niet tot speciale personen bepalen, maar algemeen zijn. Een gastvrouw die b.v. slechts over de huishouding, personeel, hoeden en japonnen weet te praten, kan zeker zijn liet succes van haar diner te bederven, ten spijt van het goede maal en de ge zellige omgeving. Een goede gastvrouw zal die quaes- ties ter sprake brengen bij hare gasten, waarvan zij weet, dat deze zich er voor interesseeren. Van groot belang is het tevens te zor gen, dat de kamer, waar gedineerd wordt, op de juiste temperatuur is. Niets toch is onaangenamer, dan wanneer gasten koud en rillerig van ta fel opstaan en zich verdringen om de baard in de zitkamer, terwijl een ovor- warme eetkamer de menschen loom en slaperig maakt. Voor het grootste deel hangt het wel- GEKLEEDE MEISJESJURK. Nr. 811 Deze gekleede jurk voor meisjes van dunne zomerstof of zijde kan met of zonder cape gedragen wor den. Onze klei ne afbeelding geeft de mouw looze jurk te zien, met een puntig toeloo pend vest van organdie tot in de taille. De rok bestaat uit twee ba nen, waarvan de voorbaan opgestikte plooien heeft, die 30 c.M. van den on derkant af uitspringen; de ruime ach terbaan daar entegen is ingerimpeld, terwijl over de verbin dingsnaad van rok en lijfje een smalle ceintuur komt. De cape reikt tot even boven de taille en maakt bet jurkje zeer gekleed, vooral door de aardige strik op de linkerschouder, waarop een gespje wordt genaaid. Patronen kan men aanvragen voor den leeftijd van 12 tot 16 jaar. VLOTTE ZOMERJAPON. Nr. 809. Zoowel bedrukt wollen mousseline als kunstzijden stoffen maken een buiten gewoon aardig geheel van dit vlotte model, dat echter voor meer gekleed van mat crêpe of craque- lè gemaakt kan worden. De mouwen zijn vervan gen door klei ne vleugel tjes, die den bovenarm bedekken en aange knipt zijn, terwijl het mid den-gedeelte van het lijfje apart geknipt en op gestikt wordt. De rok bestaat uit 4 banen en is naar onderen toe slechts weinig klokkend. Ook de rugzijde heeft een schuin ge knipt opgestikt middenstuk. Om 't middel wordt 'n ceintuur van dezelfde stof gedragen, die op zijde ge stikt wordt. Patronen kunnen naar verkiezing ook met aansluitende mouw geleverd wor den en maken het hierdoor ook voor gezette dames geschikt. Aanvragen dienen te geschieden on der nr. 809. Pudding komt beter uit den vorm, indien deze vóór het 6torten verwarmd wordt. De schaal, waarop de pudding gestort moet worden, maakt men vooraf een wei nig vochtig; komt de pudding dan niet pre cies in het midden, dan kan hij gemakke lijk verschoven worden. slagen van een diner van de gastvrouw af en zal er een of ander aan bediening of bereiding van een gerecht haperen, dan zal zij dit met Stoicijnsche kalmte tijdens het maal over het hoofd moeten zien. Kalme zelfbeheersching en een vriendelijk gelaat zullen er toe bijdra gen een sfeer te scheppen, waardoor het samenzijn inderdaad een succes zal blijken te zijn.

Schager Courant | 1933 | | pagina 16