Zaterdag 24 Juni 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9300 RIJKSVOORSCHOT aan de Thermo-Chemische fabrieken ZAANDAM IN FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN DE NIJENRODE-ZAAK MET f 29.000 ER VANDOOR „Amor aan het lijntje" De wegen van den Afsluitdijk NOODLOTTIG ONGELUK IN DE HOOFDSTAD Nog geen spoor van de Spaansche vliegers De onrast in de S.D.A.P. Chloorgas-ontploffing Oostenrijksch burgemeester afgezet Oostenrijksche Joden uit Duitschland uitgewezen Zeer veel Tweede Kamerleden ma ken bezwaren. De gemeentelij ke en particuliere bedrijven vol doen aan alle daaraan te stellen eischen. Ofschoon sedert de stichting van de Verwerkings inrichting te Schagen reeds enkele jaren zijn ver- loopen, zal men zich nog herinneren hoe de N.V. Thermo-Chemische fabrieken, die te Woerden één groote Destructor wilde bouwen, pogingen heeft aan gewend om niet tot deze stichting te komen. Zooals gezegd, wilde de N.V. Thermo-Chem. Fabr. te Woerden één groote Destructor bouwen en daar voor een rijksvoorschot hebben. Bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer naar het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der Rijksbegrooting 1933 gaven echter zoo lezen wij thans zeer vele leden uiiing aan hun ernstige bezwaren tegen het vorstel om dit rentedragend voorschot van f 1.080.000 te verleenen. Zij meenden, dat de Regeering zich ten onrechte er op beroept, dat door de Kamer destijds is aange drongen op steun voor het plan van de N.V. Neder- landsche Thermo Chemische Fabrieken. Sedert dien is de toestand immers geheel veranderd. Vooreerst zijn intusschen verscheidene gemeentelijke en parti culiere dcstructoren verrezen, welke aan alle daar aan te stellen eischen voldoen, en voorts is de toe stand van s lands financiën thans zóó, dat men zich wel dubbel moet bedenken voordat men overgaat tot het verstrekken van een zoo belangrijk voorschot, waarvan do teruggave toch altijd onzeker blijft., ter wijl in de behoefte aap destructoren op andere wij- z, nl. door samenwerking van gemeentebesturen, ge lijk in Noord-Holland io.a. de Verwerkingsinrichting te Schage&j en te Winterswijk, of ook door parti culieren, zonder voorschotten kan worden voorzien. Daarbij spreekt het vanzelf, dat het niet kan blijven bij een voorschot tot het hier genoemde bedrag van f 1.080.000. Zoodra dit voorstel mocht zijn aangeno men, kunnen immers de gemeentelijke verwerkings- inrichtingen te Midwoud, Schagen, Purnierend en Winterswijk met hetzeJtde recht een Rijksvoorschot vragen, terwijl in het vervolg Rijksgeld aan toekom stige particuliere bedrijven evenmin met recht kan worden geweigerd. Vele leden hadden geen vertrouwen in een maat schappij, opgericht door en onder beheer staande van het bedrijf te Bergum, dat huns inziens weinig eco nomisch gevoerd is en o.a houge salarissen en advi seurs-honoraria heeft uitgekeerd, zonder dat de daar voor noodige gelden verdiend werden. De tegenstanders van het voorstel achtten de beide door de Regeering aangevoerde argumenten, nl. het nut van centralisatie en de uitoefening van een be hoorlijk toezicht, van get-n of weinig beteekenis. Vele leden waren van meening. dat het Rijk do destructie gerust aan particulieren en gemeenten, in samenwerking met de overige belanghebbenden, kan overlaten en dat er dus geen reden is tot deel neming met een groot kapitaal in een N. V. De meening werd uitgesproken, dat door verwer ping van het voorstel tot credietverleening geen scha de aangericht zai worden, terwijl bij aanneming Rijksgelden zullen worden gebruikt om het beslaande bedrijf te Uverschie en wellicht ook de andere be staande bedrijven te benadeelen. Eenige leden voeg den hieraan toe, dat huns inziens in de minder dicht bevolkte streken voorloopig nog kan worden volstaan met begraven, hetgeen thans nog tot I Juli 1934 ge oorloofd is. De tarieven voor net vernietigen van die ren, welke het de Thermo Chemische Fanrieken zul len berekenen, achtten deze laatste leden zeer hoog. Eindelijk werd van verschillende zijden geïnfor meerd, of het juist is, dat de Thermo Chemische Fa brieken haar installaties voro 'n belangrijk deel uit Duitschland zouden willen betrekken. Men drong er krachtig op aan, dat de Regeering, indien het ere diet verleend mocht worden als voorwaarde zou stellen, dat van Nederlandseh fabrikaat gebruik zal worden gemaakt, daar men meende, dat de benoo digde installaties even goed in ons land vervaar digd kunnen worden. TEKORT VAN MEER DAN VIER TON. Naar de „Tel." verneemt is er op den gewonen dienst van het jaar 1932 een achterstand van 4% ton. Dat belooft voor de begrootingsdebatten op Dinsdagavond a.s., maar zeker voor de zeer spoedig te verwachten begrooting voor 1934, weinig goeds. Ambtshalve zullen evenals verleden jaar B. en W. de begrooting in orde moeten maken voor zoover 1933 betreft, indien de raad Dinsdagavond met de voorstellen der s.d. fractie accoord gaat, welke mogelijkheid men aanneemt omdat deze fractie in de meerderheid is. De S.D.A.P. contra de regeering, Een voorstel aan den Raad om de begrooting niet meer te wijzigen. In een vergadering van het bestuur der afdeeling Zaandam der S.D.A.P. is een motie besproken, die de raadsfractie bij den raad zal indienen en waarbij het standpunt der S.D.A.P. bij de a.s. Dinsdag te houden begrootingsdebatten wordt vastgesteld. Het afdeelings- bestuur ging accoord met de houding, welke de fractie zal aannemen. In de bedoelde motie van de raadsfractie wordt de houding der regeering ten opzichte van de begrooting van Zaandam afgekeurd. Geconstateerd wordt, dat de toestand der gemeentefinanciën in zooverre kerngezond is, dat andere crisisbezwaren dan de abnormale lasten voortvloeiende uit de werkloozenzorg, zeer wel in de begrooting zouden kunnen worden opgevangen, terwijl de gemeente zich uit den vóórcrisistijd een onbezwaard bezit aan vaste goederen tot een bedrag van meer dan een millioen gulden heeft verworven. De motie stelt voor aan Ged. Staten en aan de Re geering te berichten, dat de gemeenteraad niet bereid is in de begrooting 1933, overeenkomstig de voorsehrif ten van de Regeering, zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat haar goedkeuring is verzekerd. B. en W. worden uitgenoodigd aan Ged. Staten en de Regeering te berichten, dat de kasmiddelen binnen zeer korten tijd niet meer toereikend zullen zijn zelfs om de meest dringende betalingen, onder meer van rente, loon en steun te doen. B. en W. zullen Ged. Staten en de egeering te moeten verzoeken met spoed zoodanige maatregeelen te nemen, dat aan de financi- eele vrplichtingen van de gemeente kan worden vol daan* Alle verdachten gehoord, Ont slag van een politiecommissaris. De kasleelheer blijft ontkennen. Alle verdachten in de inbraakgeschiedenis op kasteel Nijenrode zijn thans door den rechter-commissaris ge hoord. De instructie is grootendeels ten einde, zij het dan ook nog niet gesloten. De verdachte O. v. N. ontkent nog steeds alle schuld De secretaresse van den amateur-detective J., mej. N., is voorloopig uit de preventieve hechtenis ontslagen om gezondheidsredenen. Het onderzoek naar de financieele positie yan den verdacte heeft uitgewezen dat hij op het oogenblik der inbraak financieel aan den grond zat. Wel was hij toen bezitter geworden van een landgoed in Mecklenburg en woonde hij daar ook al, maar hij was nog bezig met financieele manipulaties teneinde de koopsom te kun nen betalen. Vastgesteld is, dat alles wat op het kasteel Nijenrode gestolen is, toebehoorde aan den verdachte O. van N. Het feit dat deze als vermist opgeeft zeven schilderijen terwijl er slechts 5 gevonden zijn, is nog niet opgehelderd. De zaak, zoo lezen we in de N. R. Ct„ heeft ook voor de Amsterdamsche politie een minder aangena- men kant. In de eerste plaats hebben verscheidene commissarissen van politie de onvoorzichtigheid ge had indertijd hun handteekening te plaatsen op het legitimatiebewijs van meergenoemden amateur-detective De aanbeveling daartoe is uitgegaan van een hunner, die sedert zij ontslag heeft gevraagd en gekregen. Hij heeft verklaard gehandeld te hebben uit medelijden met genoemden J., dien hij van vroeger kende en die aan lager wal was geraakt. Dit bracht er ook andere commissarissen toe het legitimatiebewijs te teekenen. Geen hunner heeft verdere relaties met J. gehad. Hun eerstgenoemde collega in zooverre wel, dat hij gebruik maakte van de diensten van den amateur-detective voor politioneel en justitioneel onderzoek. Dit was aanleiding, dat men meende hem niet langer als po litieman te kunnen handhaven. De zaak van de ander commissarissen in totaal 10 wordt administratief-disciplinair onderzocht, welk onderzoek zich ook uitstrekt tot de zaak-Berke- meyer, de inbraak in den horlogewinkel van een firma op het Rokin te Amsterdam. Het administratief-disci plinair onderzoek is door den hoofdcommissaris van politie op verzoek van den officier van justitie opge dragen aan den commissaris van politie, waarnemend hoofdcommissaris, den heer J. W. Haarman en aan den hoofdinspecteur van politie den heer A. van -Zoelen. Men ziet hierin het bewijs, dat de officier van justitie geen blaam op het politiecorps als zoodanig vindt lig gen. In de zaak Berkemeyer heeft de offioier van justitie, mr. van Thiel, een geheel nieuwe instructie doen ope nen welke instructie eveneens in handen is gesteld van den rechter-commissaris, mr. Smits De verdachte O. van N. zal worden vervolgd wegens oplichting van de verzekeringsmaatschappij (E.M.); aan de andere verdachten in deze zaak wordt ten laste gelegd medeplichtigheid en behulpzaam zijn daarbij. Employé van de Scheepvaart Vereen!ging Noord te Zaandam spoorloos verdwenen. Zaandam, 23 Juni. Sedert Donderdagavond 6 uur wordt te Zaandam vermist de 53-jarige employé der scheepvaartvereeniging „Noord" te Amsterdam, de heer L. W. van As. Hij is in dien avond van huis vertrok ken met medeneming van een bedrag van f29.000, welk bedrag bestemd was voor het uitbetalen van loonen aan arbeiders, werkzaam bij de schepen van genoemde organisatie te Zaandam. Het uitbetalen der loonen zou gistermiddag plaats vinden. Toen de heer van As in den namiddag nog niet verschenen was he^ft de directie van genoemde scheep vaartorganisatie een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat het geheele bedrag vermist werd. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd, die een uitgebreid onderzoek ienstelde, voorloopig echter zonder resultaat. Een ex- tra-politieradiobericht is hedenavond verspreid, waarin de opsporing van den heer van A. verzocht wordt. De heer van As stond als een zeer betrouwbaar em ployé bekend, hij genoot het volste vertrouwen van de directie der Scheepvaartvereeniging „Noord". O.m. was hem opgedragen het z.g. besteken, dat is het aanwijzen van arbeiders voor de lossing der booten en het uitbe talen van loonen. In verband met het feit. dat hel momenteel vrij druk is in de Zaandamsche haven was het bedrag, dat aan loonen moest worden uitbetaald, vrij hoog. Magda Schneider als Lili Schrader In de Ufa-fllm: „Kind ich freu mich auf dein Kommen", die op het oogenblik als première te Berlijn gaat en oorspronkelijk „Amor aan het lijntje" heette. Een adres van den A.N.W.B. en K.N.A.C. aan den Minister. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben zich met een adres gewend tot den minister van waterstaat, waar in zij mcdedeelen dat zij zich op 20 Juni 1932 tot Zij ner Excellenties vorganger heben gewend met ene verzoek, in het belang van het doorgaande verkeer, te bevorderen, dat de aanleg en verbetering van de op den weg over den Afsluitdijk van het meer Flevo aan sluitende wegen van het Rijkswegenplan zoo spoedig mogelijk zouden worden voltooid, op welk verzoek zij nog geen antwoord mochten ontvangen. Intusschen is gebleken, dat verschillende werken aan deze wegen zijn uitgevoerd of nog onderhanden zijn (weg van EwijcksluisDe Kooij, weg over Wie- ringen. een eerste begin met den nieuwen weg Am sterdam—Lambertschaagi maar dat deze werken toch van ondergeschikt belang zijn ten opzichte van de geheel wegverbetering zoowel aan de Westelijke als aan de Oostelijke zijde van den Afsluitdijk, waar door het nuttig effect van den belangrijken verkeers weg over dezen dijk vooralsnog niet tot zijn recht kan komen. Daarom hebben voornoemde vereenigingen in het belang van het steeds toegenomen landverkeer den minister verzocht het daarheen te leiden, dat de aan den Afsluitdijk van het meer Flevo aansluitende hoofdverbindingen voor doorgaand verkeer met mo torrijtuigen zoo spoedig als doenlijk zal zijn, zullen worden verbeterd c.a. aangelegd. Leerling-chauffeur verliest de macht over zijn stnnr. Een 17-jarig meisje gedood. Gisteravond te ongeveer negen uur had op de Mau- ritskade bij de 's-Gravezandstraat te Amsterdam, een tragisch ongeval plaats, dat aan een 17-jarig meisje, A. Staphorst, wonende in de Commelinstraat het le ven kostte. Een tractor met cabine kwam uit de richting van de Linnaeusstraat gereden en werd op dat oogenblik bestuurd door iemand die bezig was zich de kunst van chauffeeren eigen te maken. Naast hem was zijn instructeur, een chauffeur, gezeten. Op con gegeven oogenblik merkte de leerling-bestuurder dat het lin ker portier open stond. Hij trachtte het te sluiten en trapte hierbij op bet gaspedaal, waardoor de wagen vooruitschoot. Door den plotselingen ruk verloor de man de macht over het stuur, met het noodlottig ge volg, dat de auto recht inreed op het meisje, dat met haar fiets uit tegenovergestelde richting naderde Zeer zwaar gewond werd zij naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis overgebracht, waar zij korten tijd later over leed. Zij is het eenige meisje uit het gzin S. De tractor met aanhangwagen werd ernstig be schadigd en is door de politie van het bureau Lin- naeustraat in beslag genomen. Zoowel tegen den leer ling-chauffeur als tegen den chauffeur is proces-ver baal opgemaakt.. Zij zullen zich hebben te verantwoor den wegens het veroorzaken van dood door schuld. Te Travemunde, de bekende badplaats aan de Oostzee, is dezer dagen een zeer snel varende stoomboot, „de „Precissen", in dl enst gesteld om de verbinding te onderhouden tusschen deze badplaats en Oost-Pruisen. De keurige „veer"-boot komt na haar officiee- ien proeftocht op deOostzee te Travemunde aan. LUCHTVAART. Het bericht over het ongeluk bij den berg Malinche tegengesproken. Een dertig tal Mexicaansche vliegtuigen zoekt. Men begint thans weer te twijfelen aan het lot van de beide vliegers Barberan en Collar, die zooals het in een bericht elders in dit blad heet, zouden zijn te pletter gevlogen tegen den berg Malinche, in Mexico, na den tocht van Cuba naar Mexico tc hebben vol bracht. Het blijkt n.1., dat men hier te doen heeft met Indianenpraat.jes, welke bij nadere toetsing niet. kon den worden gestaafd. Niet minder dan 32 Mexicaan sche militaire vliegtuigen waren op het ccrucht van de verongelukking van Collar en Barberan naar den berg gevlogen, maar er werd niets van de Spaansche vliegers gevonden, en het bleek, dat men te doen had gehad met een gerucht zonder degel ijken ondergrond. Niettemin worden de onderzoekingen voortgezet. Hoe wel dus het bericht omtrent de ramp bi' den berg Malinche naar alle waarschijnlijkheid onjuist is, baart he lot van de verdwenen vliegers de grootste zorg. Vast staat, dat zij reeds dagen geleden op Cuba zijn opgestegen, en dat zij tot dusver nergens als aange komen zijn gesignaleerd. Critiek op Duijs en Zwertbroek. Dinsdagavond kwam. zoo vermeldt „Het Volk het bestuur van de Rotterdamsche partij federat ie in ver gadering bijeen. Bij de voortgezette besprekingen over den uitslag der verkiezingen de wijze van propa ganda voeren en de tactiek 'trad zeer ernstige ont stemming over het optreden der partijgenooten Duijs en Zwortbroek aan den dag De secretaris kreeg de opdracht, daaraan uiting te geven in een brief aan het partijbestuur en van dezen brief afschrift te zeil den aan de Rotterdamsche afdeelingen. VAN SCHRIK VAN DEN ZOLDER GEVALLEN. Doodelyk bedrijfsongeval te Eindhoven, Gister is in de fabriek van de firma Elias en Co. te Eindhoven de 19-jarige werkman L. v. d. Ven, toen hij bezig was met het uitstoffen van materiaal in de fa briekswerkplaats, toen de machines plotseling werden aangezet, dusdanig geschrokken, dat hij van den zolder-, waar hij .werkzaam was. naar beneden viel en bewuste loos werd opgenomen. In den loop van den middag is het slachtoffer aan de bekomen verwondingen overleden Voor een warenhuis in Idianapolis. Paniek onder de voorbijgangers. 23 personen vergiftigd. New York, 23 Juni (V.D.) Voor een warenhuis in Indianapolis heeft Vrijdag een chloorgasontplof- fing plaats gehad. 25 personen zijn vergiftigd. Zij moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het gas stroomde uit het gebouw. Onder de voorbij gangers ontstond groote opwinding. De menséhen zochten, voor zoover dat ging, een goed heenkomen. Nader wordt gemeld: Bij het explosieongeluk in Indianapolis betreft het de ontploffing van een vrij groote gascylinder, die daar hij niet goed dicht meer zou zijn. zou worden weggehaald om te worden hersteld. Bij het wegbren gen van den cylinder geschiedde de explosie. De eer ste personen, die naar de plaats des ongeluks snel den, vielen bewusteloos neer. Overal werd geroepen om gasmaskers. Alle politiereserven, de brandweer en de reddingsstations werden opgeroepen. Toen de red dingscolonnes arriveerden stroomde hun het gele gas tegemoet. Op het plaveisel lagen tal van vergiftigde personen. Na de verongelukten geborgen te hebben, doorzochten de manschappen alle huizen in dit dicht bevolkte gedeelte der stad. Daarbij werden nog 3 door gas vergiftigde vrouwen gevonden. Teneinde verdere ongelukken te voorkomen, werden ten slotte alle stra ten in de nabijheid van de plaats des onheils afge zet. Een al te groot vriend der Nazi's, V.D. verneemt uit Innsbruck: Vrijdagochtend is de nationaal-socialistische burgemeester van de stad Kitzhuehel, de hotelhouder Ernst Reisch op 't districls bureau ontboden, waar hem werd. medegedeeld, dat hij geen burgemeester van Kitzbuehel is. Voorts wercl hij veroordeeld tot zes weken arrest en een geldboete van 1000 schellingen, omdat hij onlangs gearresteer de nationaal-socialisten in vrijheid gesteld heeft, o.m. den Duitscher Kominski. Den commissaris van de veiligheid heeft hij toen gezegd: Wanneer men man nen, zooals Kaminski, die het IJzeren Kruis eerste en tweede klasse dragen over do grens zet. zal ik Adolf Hitier schrijven, ook de 300.000 Oostenrijkers, die in Duitschland vertoeven, over de grens te zetten. Nog vier weken arrest zal Reisch moeten ondergaan, om dat hij ter gelegenheid van een bezoek van buiten- landsche journalisten, die op uitnoodiging der regee ring Dollfuss een reis door Oostenrijk maken, op het raadhuis van Kitzbuehel de zwart-wit-roode vlag heeft laten hijschen. Reisch is reeds naar de gevange nis in Innsbruck overgebracht. Kufstein, 23 Juni. (V.D.). Naar wij vernemen zijn in de laatste dagen eenige Oostenrijksche Joden de Duitsch-Oostenrijksche grens gepasseerd. Zij zijn uit Duitschland uitgewezen. Dit. zou een repressaillc zijn tegen het over de grens zetten van Duitsche natio naal socialisten uit Oostenrijk. MOND EN KLAUWZEER IN BELGIë. Zeer veel dieren aangetast. Naar uit Brussel gemeld wordt, heeft de mond- en klauwzeerepidemie in West- en Oost-Vlaanderen den laatsten tijd een groote uitbreiding genomen. Op 1 Ju ni j.1. waren gevallen geconstateerd in 182 gemeenten van West-Vlaanderen, 69 gemeenten van Oost-Vlaande ren. 17 gemeenten der provincie Brabant, 13 gemeen ten van Henegouwen, 12 van de provincie Namen. Aan getast door mond- en klauwzeer waren 20.569 stuks hoornvee, 15.846 varkens, 2844 schapen en 145 geiten*

Schager Courant | 1933 | | pagina 5