DENKSPORT LKMAARSCHE na CAUSERIE De Amerikaansche bankiers onder het mes Conflict op don Balkan Een gevaarlijke vrouw De uitvoer van vroede aardappelen naar Duitschland „OP HOOGSTE STRIJDKRACHT" Oplossingen Nieuwe opgaven. Kruiswoordraadsel. Experiment om op den 360sten herinneringsdag aan de Spaan- sche jukverpiettering van Groot- gortbuikenburg te komen tot een nationale verbroedering van alle krakeelende polltiekelingen In kikkerbilletjesland. Booie, zwarte, blauwe, oranje en mos- terdklenrige Hemden aan één waschlijn! Geachte lezers! Onze onvergetelijke volksrijmelaar Opa Cats zegt in «en van zjjn diohteraanvallen: Wie een oud huis heeft te greijen. En een jong wijf heeft te vrijen, En de klok moet gadeslaan, Zeg mij, wanneer heeft die gedaan? En zoo gaat het mij ook zoowat! Ik heb wel geen oud huis en 'n jong wijf, bq mij is het precies andersom en de klok laat ik in d'r eigen sop maar sudderen, maar als ik het eene journalistieke bleekveld heb afgemaaid, kan jk aan het andere weer beginnen. En rondspeurende naar dragelijke copie in het milieu van mijn geliefde gort- en mosterdstad. gevoel ik m\j verplicht een warm en oprecht gevoeld woord van waardeering te wijden aan een Grootgortbuikenburger, die de vorige week door den niets en niemand ont- zienden greep van den dood, plotseling uit zijn gezin en zijn werk werd weggerukt. Een noeste werker, zooals Vondel zegt, op het veld van eer, in het harnas gestor ven! Gewoonlijk worden kolommen gewijd aan lieden, die op 't wereldtooneel een hoofdrol speelden, maar aan den eenvoudigen werkman, zich door eigen kracht en kennis opwerkend tot patroon en werkgever, kun nen bij hooge uitzondering niet meer worden besteed dan een paar sobere regeltjes. Ik bedoel hier mijn ouder vriend Bernard Pels, de orgelbouwer, door wiens kunst en vlijt menig tempel gebouw is gesierd met het Koninklijke instrument, dat een zoo hooge wijding geeft aan het godsdienstig sa menzijn niet alleen, maar ook de kunst dient in de uiterste perfectie! Deze arme knaap uit het volk, te leurgesteld in zijn goed vertrouwen op de eerlijkheid der mensohen. Zonder geld en met meer tegenwerking dan protectie, wist hij zich door zijn vakkennis, zijn ijver en energie, op te werken tot een der meest be kende kerkorgelbouwers in ©ns land. Zijn werk was goed, werd aanbevolen en geprezen, maar wat voor mij aan dezen man de hoogste eere gaf was dat hij zich zelf zoo mooi gelijk bleef en zijn succes op de handels markt hem zijn eenvoud en gemoedelijkheid niet kon ontnemen. Het spreekwoord zegt niet ten onrechte: genieten van hetgeen hij tot stand had gebracht, maar de nagedachtenis van den grooten Grootgortbuikenbur ger zal bij zijn kinderen, zijn medewerkers en vrienden in zegening zijn. En na deze daad van piëteit, de uiting van «en vriendenhart, daal ik weer in het sleurleven van Groot- gortbulkenburg. dat zich beweegt tusschen voor- en najaarsche koemarkt en dan voel ik mij verplicht er op te wijzeif, dat volgens het woord van Thorbecke, of Freerik de Poep of Jan de Koekop, ik weet niet precies wie deze huishechte wijsheid verkondigde: De komende gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit, zooals lang voor dat de roofridder, ik bedoel de wethouder van financiën Jan Westerhof werd geboren, het Wester hofje reeds zijn patriarchalen naam droeg en ik hoop. tusschen twee haakjes van harte, dat hij en zijn ge trouwe en waardige echtgenoote, eenmaal zjjn welver diende otium cumdignatatie zal mogen genieten in Westerlicht, en alzoo Westerhof zal worden beschenen door Westerlicht... Maar alle gekheid op 'n heitje, het wordt meer dan tijd, dat Grootgortbuikenburg trots crisisleed en werkgebrek, zich gaat prepareeren op den 360sten gedenkdag van het ontzet van Grootgortbui kenburg uit de klauwen van Alva en diens metgezellen. Daarvoor moeten we dit jaar iets heel aparts beden ken, want de situatie is met ons sterk gemelleerd ge meentebestuur zeer moeilijk geworden. We moeten nu de kool en de geit sparen en Oranjeklanten en Es-dee- a-peetjes probeeren In één schuitje over het modderige slootje der uiteenloopende principes te sleepen. En na lang denken, ja, kameraden, dat doe ik ook nog wel eens, gewoonlijk bij wijze van mostert na den maaltijd, is het mij gelukt een soort neutraal drama a grand spectacle concert varié bij elkander te prutsen, dat hopelijk aan ieder voldoening zal kunnen geven. Maar aangezien de mij toegestane zendtijd in de Schager vette-varkens-zeitung thans is verstreken en ik op 'n fatsoenlijke manier van de microfoon wordt weg gedrukt. zal ik de uitwerking van dit ideaal-nationaal- Interlocaal feestprogramma uitstellen tot a.s. week en hoop ik voldoende te zijn geslaagd, zoowel zwarte, rooie. oranje-gele en bleu-band-hemden eendrachtiglijk aan één waschlijn te krijgen. Inmiddels vraag ik uw geesMqke medewerking en uw gebed, opdat mijn verstand, voor zoover aanwezig, verlicht moge worden, want mijn taak is loodzwaar en Ie belooning gevaarlijk. Uw zenuwachtige vriend WORSTHAFPER. Manieren om de inkomstenbelasting te ont- Als niet komt tot iet, dan kent iets zich zelve niet! En het is geloof ik alweer Vader Cats, die maar zon der blad voor zijn mond spot: Als apen hoog klimmen willen. Ziet men ras hun bloote billen. Maar Bernard Pels was niet de koe, die zijn nuchtere kalverentijd was vergeten, zijn naam was klein, maar zijn daden waren groot; hij liet geen oorlogsschip in de lucht springen, hij brak niet af. maar bouwde op. Bleef nederig en eenvoudig en verdient na zijn dood summa cum laude te worden gepromoveerd als de sterke man, die de verleiding der weelde weerstond. Het was hem niet vergund om ln gezondheid en welverdiende rust na zijn arbeid van 'n halve eeuw te duiken. De methode, welke door rijke Lieden wordt gevolgd om winsten te doen verdwijnen en er zelfs verliezen voor in de plaats too veren. Washington, 29 Juni (V.D) Bij het voortge zette onderzoek der Senaatscommissie, die ook het on derzoek tegen Morgan voerde, verklaarde Otto Kahn, firmant van het bankiershuis Kuhn, Loet» en Co., dat hij in de jaren 1930, 1931 en 1932 geen inkomstenbelas ting had betaald. In 1928 en 1029 had hij daarentegen zeer aanzienlijke bedragen betaald en hij sprak de hoop uit, ook in 1933 weer inkomstenbelasting te kunnen betalen. Het lid der commissie Ferdinan Pecora herinnerde Kahn eraan, dat hij aangifte had gedaan in 1930 117.584 dollar te hebben verloren door den aankoop van duizend aandeelen Electric Power en Light, duizend aandeelen Internationale Nickel. vijfhonderd aandeelen Manhattan Dearborn, tweehonderdvijftig aandeelen Reynolds Metal en zeshonderd aandeelen Tubize Chat- tllloni. Pecora veroordeelde op scherpe wijze de metho de, die door vele rijke Heden werd gevolgd om hun winsten te doen verdwijnen en er zelfs verliezen voor in de plaats te tooveren. Zijn verhoor was erop ge richt nadere bijzonderheden te vernemen, omtrent de geruchten, dat een van Kahn's dochters, Maude Mar- riot, bij den verkoop der genoemde aandeelen betrok ken was en dat de geheele transactie slechts een ma noeuvre zou zijn geweest om de belasting te kunnen ontduiken. Tusschen Bulgarije en Joegoslavië. Wegens noodlanding van militaire vliegtui gen. VJD. verneemt uit Sofia: Tusschen Bulgarije en Joegoslavië is een conflict ontstaan, dat zich vrij ernstig laat aanzien, in verband met de noodlanding, die drie Joegoslavische militaire vliegtuigen, die ln den mist verdwaald zouden zijn. Maandag jl. te Nioopol aan den Donau hebben gemaakt. De vliegers beweerden tengvolge van het slechte zicht de Donau voor de Save te hebben aangezien. De Bul- gaarsche Weerberichtendlenst daarentegen verklaart, dat er Maandag in het geheel geen mist was. De vlieg tuigen zijn naar Sofia overgebracht en aan een onder zoek onderworpen. De bemoeiingen van den Joegosla- vischen militairen attaché te Sofia en zijn pogingen om met de in arrest gehouden bemanning der vliegtui gen in verbinding te komen, mislukten door de tegen werking der Bulgaarsche autoriteiten die verklaren, ervan overtuigd te zijn, dat de machines een verken ningsvlucht maakten. De regeering van Joegoslavië heeft thans een nota te Sofia doen overhandigen, waarin onmiddellijke te ruggave der vliegtuigen en invrijheidstelling der vlie gers wordt geëischt. Bulgarije heeft deze eischen voor- loopig afgewezen en wil eerst het resultaat van het onderzoek afwachten. Evenals in Duitschland wordt ook hier door de Bul gaarsche pers van deze gebeurtenis gebruik gemaakt om te wijzen op de hulpeloosheied van Bulgarije tegen aanvallen uit de lucht wegens het ontbreken van elke luchtafweer. Een der meest beruchte type© der New- Torksche onderwereld. De echtgenoote van een indertijd vermoorden New Yorkschen bandiet is dezer dagen door een jury in staat van beschuldiging gesteld wegens moord met voorbe dachte rade. De zaak zal dan nu verder moeten worden behandeld. De vermoorde echtgenoot was Vincent Coll Deze had ln een straatgevecht met concurreerende ban dieten zijn revolver leeggeschoten en daarbij een aan tal kinderen getroffen, hetgeen hem den bijnaam van den „kindermoordenaar" bezorgde. Later werd hij door een onbekend gebleven dader doodgeschoten, terwijl hij in een publieke telefooncel aan het spreken was. Hy was de derde man van de thans gearresteerde vrouw. Haar andere echtgenooten, de 1ste een handelaar in verboden opwekkende middelen, de 2de een clandestiene dranksmokkelaar waren oqk vermoord. Mevr. Coll had verleden week met twee helpers een luweller beroofd en hem in een auto meegevoerd. Toen de man begreep dat hij zou worden vermoord, was hij 'tit den auto gesprongen en gevlucht. De boeven waren toen op hem gaan schieten, waarbij een 21-jarige voor bijgangster was getroffen en gedood. Het drietal is thans gepakt en de twee mannen hebben al bekend ook. Mevr. Coll maakte haar hoofdwerk van winkeldief stallen. Zij droeg daarbij een blonde pruik. In werke lijkheid heeft zij zwart haar en haar pruik bleek een goede vermomming. Zeer talrijk zijn de winkeldiefstal len die zij heeft bedreven. Reeds op haar 14de jaar had zij haar eerste moeilijkheden met de politie. Sindsdien ontwikkelde zij zich tot een van de meest beruchte types der New Yorksche onderwereld. TUINBOUW. Het contigent voor JulL De directie van den Landbouw deelt mede, dat blij kens telefonisch bericht van den Rijkslandhouwcon- sulent te Berlijn, het Duitsche Zollhlatt van gisteren het besluit bevatte, waarbij de hoeveelheid aardap pelen, welke gedurende de maand Juli 1933 tegen een invoerrecht van IV2 Reichsmark per 100 K.G. in Duitschland mag worden ingevoerd, beperkt wordt op 60 van het gemiddelde der invoeren in de maand Juli 1913 en Juli 1932. Voor Nederland bedraagt het contingent 3231 ton. De aardappelen, welke boven die hoeveelheid worden ingevoerd, zullen worden belast met een invoerrecht van 6 Reichsmark. Met de Regeeringen der invoerende landen zal over leg worden gepleegd omtrent een regeling van den invoer der aardappelen, welke tegen IV2 Reichsmark ten uitvoer zullen worden toegelaten. In afwachting van de totstandkoming dier regeling zullen voorloopig van 1 Juli a.s. af alle aardappelen met een invoerrecht van 6 R.M. worden belast. Afgifte van certificaten. De commissie inzake de contingenteering van fruit en groenten maakt hekend, dat zij door den minister van Economische Zaken zal worden belast met de afgifte der certificaten voor den uitvoer van vroege aardappelen naar Duitschland tegen het invoerrecht van M. 1.50 per 100 K.G. gedurende de maand Juli 1933. Zendingen vroege aardappelen, niet voorzien van dit certificaat, zullen door de Duitsche douane wor den belast met een invoerrecht van 6 M. per 100 K.G. Moderniseering van alle Amerikaan scha oorlogsschepen. 72 Millloen dollar et voor beschikbaar gesteld. Uit Washington: De Amerikaansche vlootsecretaris Swanson verklaarde Donderdag dat 72 millloen dollar behalve de reeda aangekondigde millloen dollar zul len worden besteed voor de modernl9eering van alle oorlogsschepen, teneinde de Amerikaansche vloot op hoogste strijdkracht te brengen. DE JUWEELENDIEFSTAL TE AMSTERDAM. Weer een arrestatie. De recherche van het bureau Singel te Amsterdam heeft Donderdagavond een 30-jarigen man aangehou den, verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal onlangs in een juweelen winkel in de Kal verstraat al daar gepleegd Bij een huiszoeking zijn een aantal ringen bezet met diamanten en afkomstig van dezen diefstal aangetroffen. De man is-geen bekende van de pnlif'e. Hij zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Dit is de 7de arrestatie inzake dezen diefstal. UIT DE FILMWERELD. „FATTY." f De jaren geleden nog al vermaarde filmacteur en Hollywood-beroemdheid „Fatty" Arbrucklc is overle den. Toen hij op het hoogtepunt van zijn bekendheid was, werd hij als hoofdpersoon betrokken in een schandaal, waarbij een film-actrice op niet verklaarde wijze het leven verloor. Sindsdien waren hij en zijn films in den ban gedaan door de bioscoopdirecties. Pas veel later mochten er weer films van „Fatty" het was een ongelooflijk dikke man op he witte doek komen. Maar de oude populariteit en den ouden financieelen voorspoed heeft hij niet herkregen. De filmacteur werd dezer dagen dood gevonden in zijn hotelkamer. van de vorige week. Kruiswoordraadsel. Horizontaal: 2 Varschebalies, 10 Ego, 11 Dra, 12 Ras, 13 Braak, 14 Aan, 15 Rob, 17 Leges, 19 Sen, 20 Soldatenuniform, 21 Ink, 22 Risee, 23 Sok, 24 Gal, 27 Latei, 29 Ooi, 31 Ede, 32 Urn, 33 Nieuwjaarsdag. Verticaal: 1 Gevangenisstraf, 2 Ver grootingen, 3 Aga, 4 Ros, 5 Cab, 6 Aak, 7 Ida, 8 Era, 9 Samentrekking, 16 Badak, 17 Later, 18 Santé, 19 Sofa's, 25 Adi, 26 Lee, 27 Luw, 28 Ier, 29 Oud, 30 Ora. A. Kasak; B. Negen; C. Neven; D. **eten. Het visitekaartje. B. EURSE GEMERT BURGEMEESTER. De Toovercirkel. De volgorde der getallen hiidt als volgt: 1 15 2 13 4 11 6 8 7 10 5 12 3 14. De mislukte teekening. Meester Woutens maakte de volgende fouten: lo. Het kleine meisje schudt met schijnbaar succes een boom, die zij onmo gelijk zou kunnen bewegen, vanwege den omvang; 2o. Er vallen peren uit een appel boom; 3o. Een kikvorsch neemt een vrucht mee; 4o. De sterren staan er bij helderen zonneschijn; 5o. Een ooievaar heeft zich op Ven mol-n genesteld, hetgeen voor een vo gel veel te onrustig is, terwjjl 60. de ver houding van ooievaar en molen (en mole naar) verkeerd geteekend is: de ooievaar Is veel te groot!; 7o. Het bovenlichaam van den molenaar ls verkeerd; 80. De meelzak op den ezel hangt met den ingang omlaag, hetgeen onlogisch is... De magische getallcnsler. Met spoed de cijfers 1 tot 13 In deze ster zóó opgesteld, Dat ieder der 4-ringen rijen Tezamen viermaal zooveel telt Als het getal, dat gij zoudt wenschen, Dat in het midden kwam te staan! Dan zal het U .vanzelf wel blijken, Dat hebt ge alles góed gedaan Het zestal punten der figuur Tezamen evenveel bevat als De middenkring, de middenmuur, Die om 't middelpunt is gelegen, Welk punt daarvan 1/6 is! Nu, lezers tracht dit op te lossen! Ge vindt het spoedigda's gewis! Horizontaal 2 Groot beest 4 Insect 6 Beroemd kunststuk 13 Tik 14 Uitroep 15 Heeft een boom 16 Keukengereedschap 17 Voegwoord 18 Lichaamsdeel 19 Doek 20 Eerstkomende (afgek.) 21 Nederl. riviertje 22 Nu (Eng.) 23 Slot 24 Eens 26 Vogel (water) 27 Een beleefdheid bij een ontmoeting den mcrgen 30 Vorm van het werkwoord „eten" 31 Scheeps-dwarssteng V erticaal: 1 Hert 2 Voorzetsel 3 Lid van een bepaalde sek'c 4 Hulp bij brand 5 Merkteeken 7 Veerkracht 8 K eed ing stuk 9 Ter plaatse (afgek.) 10 Noot 11 Vindt men in speeltuinen 12 Als 7 verticaal 20A Voorzetsel 22A Houten of ijzeren spie 23 Roem 25 Voorzetsel 27 Familielid 28 Schulpvormige holte 29 Volgens den inhoud der acten (afgek.) 21 Ten jare (Lat) A. Drank B. Huisdier. Tever.s gevraagd een aardig rijmpje op c' A en B. Het telegram. - Los bovenstaand telegram op, als de be- teekenis der punten en strepen is, woorden te vormen, die als volgt lulden: Tokkellnstrument Eiland ten Z.W. van Italië Herdersfluit Harde steensoort Beroemd en berucht Italiaansch adellijk geslacht Beroemd Nederlandsch geleerde, waarvoor te Rotterdam een standbeeld is opgericht Verdoovende middelen Zede- preek voor laatthuiskomenden echtgenoot De letters, die nu op de streepjes komen te staan, vormen, in dezelfde volgorde ge lezen, den naam van een lagen sluipmoor denaar die een onzer grootste mannen 'oaghartig vermoordde.

Schager Courant | 1933 | | pagina 10