Raad Harenkarspel. Ingezonden Stukken. De gouden standaard DE VERDUISTERING TE ZAANDAM Orkaan teistert Trinidad DE AARDBEVING IN ZUID-SUMATRA van personen, die in dezelfde omstandigheden verkeer den en wel te Wieringen waren aangeslagen, op eene beslissing van de Kroon wachtten. Die beslissing is nu onlangs ten gunste dezer gemeente uitgevallen, zoodat nu ook omtrent de overige betrokkenen handelend kan worden opgetreden. Op grond hiervan stellen B. en W. den Raad voor. hun College op te dragen bij H.M. de Koningin bezwaar te maken tegen de gemeente van aanslag In de r.i.b.. In verband met de heffing van opcenten op de gem. fonds- belasting, over het belastingjaar 1932—1933 t.a.v. de personen in een bijgevoegde lijst vermeld. Aldus wordt door den raad besloten. De rondvraag. De heer Bosker wijst er op dat t schoolplein bij de oude school te Hippolytushoef er zeer gehavend uitziet. De straatjongens breken 't a.f. Steenen worden er uit genomen, terwijl van de school zelf ook geen ruit heel blijft. De heer Kaan noemt 't ook een schande en stelt voor t plein te betegelen. De tegels kosten momenteel weinig De heer Oden: Die halen ze er ook uit Voorzitter zegt een onderzoek toe, terwijl er een ex tra oogje in 't zeil gehouden zal worden. De heer Oden wijst op de slechte waterloozing voor t perceel van den beer Mosterd. Voorzitter antwoordt daarmede bekend te zijn en zegt een onderzoek toe. De heer Oden vraagt vervolgens hoe B. en W. denken over de gehavende urinoir die bij 't sohoolpleln wordt aangetroffen. Reeds eerder wees spr. op dezen onhoud- baren toestand, maar verandering is er nog niet ge komen. Voorzitter kan mededeelen dat er over gedacht wordt de urinoir door een andere te vervangen, maar dan niet op die zelfde plaats. Er wordt over gedaoht, deze te verplaatsen, zoodat 't verkeer er ook geen hinder van ondervinden zal. De heer P. Kooij zou gaarne vernemen hoe 't staat met de uitbreidingsplannen van de gemeente. Deze plannen moeten steeds gewijzigd worden en daardoor kosten ze steeds meer geld. Spr. merkt op, dat de ge meente geen melkkoetje is, waar maar steeds aan ge trokken kan worden. Er moet nu maai een eind aan komen. Spr. dringt er met klem op aan, dat een termijn gesteld moet worden, waarin de uitbreidingsplannen klaar moeten zijn. Voorzitter is 't met den heer P. Kooij geheel eens en in dien zin zal worden gehandeld. Niets meer aan de orde zijnde, sluit Voorzitter de vergadering. Vergadering van den Raad op Vrijdag 30 Juni 1933. namiddags 3 uur. Voorzitter de heer H. Nolet, burgemeester; Secreta ris de heer Essing. Alle leden zijn aanwezig. De notulen worden door den secretaris gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. Ingekomen waren de volgende stukken: a. 2 processen-verbaal van opneming kas en boeken Gem. Ontvanger: b. dankbetuiging voor de subsidie van de Handels avondschool te Schagen;. c. goedkeuring van de verordening heffing 150 op centen op de Personeele belasting; d. idem heffing 100 opcenten Gemeentefondsbelasting; e. besluit van Ged. Staten tot vaststelling van het uitkeeringsbedrag over 1930 ingevolge de finantieele verhoudingswet op f 7. 3421; f. proces-verbaal van kasopname van het electrici- teitsbedrijl. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen. Voorschot Bijz. scholen. Vaststelling voorschot kosten instandhouding bijzon dere scholen over 1933. Voorgesteld wordt het voor schot vast te stellen: voor Kerkbuurt op f 1335.60. voor Waarland op f 2158.80. Dit komt neer op f 10.50 per leerling. Da heer Francis vraagt of het bedrag niet hooger is dan vorig jaar. Geantwoord wordt dat de uitkeering precies eender Ie als vorig jaar. Ingehouden steun aan tuinders. Ingekomen is verder een brief van Ged. Staten i.z. de Ingehouden steun aan tuinders. Ged. Staten berichten niet overtuigd te zijn van de Juistheid van het door het college van B. en W. inge nomen standpunt en vragen den Raad hiervan mede- deeling te doen met verzoek te willen beslissen ln hoe verre de raad hierin aanleiding ziet op de eens geno men beslissing terug te komen. B. en W. stellen voor het Ingenomen standpunt niet prijs te geven en derhalve te handhaven, daar het lede ren credietnemer bekend was, dat de verstrekte steun bij de uitbetaling der credieten zou worden afgehou den De heer K. Doekes zegt: B. en W. zeggen wel dat het den menschen bekend Is. maar spr. heeft verschillen den gehoord die niet wisten dat ze terug moesten ge ven. Is het wel aan ieder bekend gemaakt? De Voorzitter: Ja, voor zoover mij bekend wel. De heer K. Doekes zegt dat steun nooit wordt terug gegeven, met voorschot is dat wat anders. Bij die 3000 steun is nooit gepraat over terugbetaling en nu moet het wel. De heer De Groot vindt het vreemd dat sommigen het niet wisten, dat als crediet werd verleend, de steun werd afgehouden. Spr. is er heilig van overtuigd dat Ieder wist hoe da toestand was. De heer Burger zegt dat als elk wist dat htj terug moest geven, datde menschen er dan wel niet zoo veel werk van zouden maken, want dan wisten ze toch wel dat het niet gaf. De heer De Vries: Die bij mij zijn geweest, heb tk gezegd dat hen het crediet zou worden afgehouden. Sommigen wilden zelfs toen zij hoorden dat zij het weer terug moesten geven, het niet in ontvangst ne men. Hier wordt de waarheid geweld aangedaan. Voor mij staat 't vast dat allen 't wisten. De heer Duyvis zegt wel van het beeluit te weten, dat het geld uitgekeerd werd, maar dat het weer terug gegeven moest worden, dat besluit weet spr. niet. De heer De Vries zegt dat het niet de eerste keer zou worden afgehouden, maar als het 2de millioen kwam. Tot stemming overgaande, wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren A. Duyvis, Burger en K. Doekes. Brandweer. B. en W. stellen voor in de vacature-Groen als lid van de Vrijwillige Brandweer te benoemen den heer J. A. M. Keet, te Waarland. De heer Keet wordt met algemeene stemmen be noemd. Steunregeling voor de noodlijdende tuinders Ingekomen is een adres van de Tuinbouwvereenigin- gen, waarin verzocht wordt een geldelijke steunregeling in het leven te roepen voor noodlijdende tuinders. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te be schikken, omdat de gemeente in de financieels onmo gelijkheid verkeert hieraan te voldoen. De Voorzitter zegt dat de gemeente niet bij machte is aan het verzoek te voldoen, terwijl het zeer te be zien staat of men van hooger hand een genomen be sluit daartoe zou goedkeuren. Daar meent men dat de tuinbouw voldoende gesteund wordt De heer L. Doekes vraagt of er dan geen pogingen kunnen worden aangewend om dit idee de wereld uit te helpen. De Voorzitter zegt dat verschillende tuinbouwvereenJ- gingen en organisaties in deze richting werkzaam zijn en soms wel met succes. De heer Francis zegt dat 't nu de tijd is van de vroe ge aardappelen. Doch als men aan de markt komt is het bijna geen geld waard. De aardappelteelt is de laatste stroohalm waaraan de tuinbouwer zich vast houdt en als deze aardappelen nu niets opbrengen, wordt het een noodtoestand en. komt er straks brood gebrek. Van hooger hand is wel de toezegging gedaan dat er geen honger zal worden geleden, maar als de tuin bouwproducten niets opbrengen, valt alle hoop in 't water en is er dringend hulp hoodig. De gemeente kan niets meer doen, maar wij kunnen ook de tuinbouwers niet aan hun lot over laten. De heer Bakker ls het roerend met den heer Francis eens, maar hij wilde dat de heer Francis nu ook den weg wees om te helpen. De gemeente kan absoluut niets meer doen en de menachen hebben toch hulp noo- dig, maar hoe moeten wij helpen? Door de gemeente Is gedaan wat gedaan kon worden. De heer A. Dekker vraagt of de noodtoestand niet aan de regeering kan worden kenbaar gemaakt. De steunregeling vanwege de regeering keurt spr. niet goed, daar zitten wel menschen met gezond verstand, maar wij weten wat wij krijgen. Do gemeente kan niets meer doen, de belasting is zoo hoog mogelijk opgevoerd. De heer de Groot vraagt of de commissie uit de 50 gemeenten contact zoekt met de regeering? De voorzitter antwoordt bevestigend en deelt mede, dat burgemeester Slot van Broek op Langendijk deel uitmaakt van die commissie.. De heer Borst vraagt of Burgemeester en eenige tuinbouwers niet een audiëntie kunnen aanvragen? De Voorzitter: Ja maar de minister heeft het ver bazend druk, verleden Jaar is al een audiëntie namens verschillende ^gemeenten gevraagd, maar daar is nog nooit iets van gekomen. De heer K. Doekes: Maar hoe moeten de menschen het nu hebben, de gemeente is het laatste redmiddel. De Voorzitter: De gemeente heeft geen geld, waar van moet de gemeente helpen? De heer A. Dekker: Er is geen gemeente die zooveel heeft uitgekeerd als Harenkarspel. De Voorzitter doet de toezegging dat B. en W. zich zullen beraden wat zij kunnen doen om den toestand eenigermate te verlichten. De heer Francis: Als B. en W. nu met de Commis sie een audiëntie aanvrageh bij den Minister om te zeggen dat het hopeloos vastloopt, zou dat niet helpen? De Voorzitter betwijfelt het. Een middel zou nog zijn om op de volgende begrooting een post te ramen ..Bij drage Rijk*. Dan gaan Ged. Staten den toestand onder zoeken, dan komt er een accountant enz., maar of het helpt? Maar wij kunnen het probeeren. Het voorstel van B. en W. om afwijzend op het ver zoek te beschikken, wordt aangenomen. Finanti ën. Voorgesteld wordt aan P. Spaansen een reductie van 40 pet. te verleenen op de oorspronkelijke landhuur over 1932. bedragende f 180. Allen voor. Vastgesteld wordt vervolgens een suppletolre begroo ting 1032 ten bedrage van f 4093.80. Rondvraag. De heer de Groot vraagt of bij de gemeente geen adres Ingekomen is van de 3 samenwerkende land bouworganisaties. De Voorzitter zegt dat bij de gemeente niets Is in gekomen. De heer K. Doekes zegt dat het nu behandelde ver zoek van de tuinibouwvereeniging reeds begin Mei is binnen gekomen. De menschen verkeeren in den hoog- sten nood en spr. had het beter gevonden als dit adres wat eerder was behandeld, b.v. In een 's avonds te hou den vergadering zonder presentiegeld. De heer De Vries merkt op dat het geen zin had eerder te vergaderen, daar wij toch geen geld hebben om te kunnen geven. De Voorzitter sluit daarna de openbare vergadering waarna de raad in comité gaat ter behandeling van belastlng-eclames. Geachte heer Redacteur! Vergun mij eenige opmerkingen naar aanleiding van het verslag betreffende een politi'e-overval in een oon- greszaal te Utrecht, opgenomen in de Sch. Crt. van 27 Juni Dit congres tegen fascisme en oorlog, gehouden In het N.V. Huls te Utrecht, was belegd om de richtlijnen aan te wijzen ln den strijd tegen deze. de geheele ar beldersklaase bedreigende gevaren. Hier waren hon derden gedelegeerden uit tal van fabrieken en bedrijven, uit alle oorden des lands, benevens honderden belang stellenden vergaderd. Het presidium bestond uit perso nen van verschillende politieke richtingen. Dit congres had dus een zéér ruime basis. ni. ge meenschappelijke strijd tegen één gemeenschappelijk gevaar. Dit alles overwegende geeft die politie-inval veel te denken. Geeft het niet te denken, dat, waar het werkende volk vergadert, om zijn belangen te bespreken, de Overheid haar dienaren zendt, zoodat deze vergadering dreigt verstoord te worden? ..Dank zij het tactvolle optreden van het presidium kwam het echter niet tot incidenten", leest men. Toen er groot rumoer ontstond (hoe kan het anders met zoo veel honderden menschen) stond een man uit het pre sidium op en sprak: „Wij strijden wel tegen het kapitaal maar niet tegen de knechten van het Kapitaal; toon uw zelfbeheersching, toon uw dicipline en weest rustig," Deze man. die onder algeheele bijval in het presidium gekozen was. kwam de vorige week uit de gevangenis, waar hii 10 maanden vertoefd had wegens „opruiing." Dat er geen herhaling van de gebeurtenissen van Chemnitz en Altona heeft plaats gehad, is mede aan dezen „opruiier" te danken. De kranten en papieren die men verlangde, zijn afge geven tegen een recu hetwelk berust bij een advocaat, die ook zitting had in het presidium. Behalve de genomen besluiten nam het congres ook nog een proteet-motie aan tegen dit politie-optreden te zenden aan den burgemeester van Utrecht en de pers. Ondanks het groot politie-vertoon bulten het gebouw is deze vergadering rustig en ordelijk uit elkaar gegaan en ieder eerlijk toeschouwer zal moeten toegeven dat een arbeidersvergadering niet is een woeste onbezonnen horde, maar een gediciplineerde welbewuste kracht. Dit congres dat zijn bestaansrecht door deze overval volkomen rechtvaardigde is ongetwijfeld een flinke stap voorwaarts op den weg naar de eenheid; de een heid, die eenerzljds zoo vurig begeerd, anderzijds zoo zéér gevreesd wordt. Met vriendelijken dank voor de plaatsing. W. J. V. V. D. Verdediging der goudvaluta's tot het uiter st». Verklaring van den Franschen mi nister van Financiën, Bonnet. Londen. De Donderdagnamiddag gehouden bijeen komst der goudenst&ndaardlanden heeft zich naar de Fransche minister van Financiën. Bonnet, in een in terview verklaarde beziggehouden met de opstelling van een zeer duidelijke en besliste verklaring inzake de stabilisatie. Tusschen deze landen bectond algeheele overeenstem ming over de noodzakelijkheid, de stabiliteit hunner deviezen tot het uiterste te verdedigen. Wanneer de hiervoren vermelde verklaring gereed is, zullen Groot- Brittannië en de Vereenlgde Staten in de gelegenheid worden gesteld, om zoo zij dit wensohen, zich erbij aan te sluiten, voegde Bonnet hieraan toe. In Fransche kringen wordt bevestigd dat de verklaring, wat er ook mo ge gebeuren, gepubliceerd zal worden. In Amerikaansche krin gen verluidt, dat de Ver eenlgde Staten niet bereid zijn. over het vraagstuk der stabilisatie ln discussie te treden, maar dat zij mis schien geintersseerd zou- ien zijn bij een internatio nale regeling inzake de wisselkoersen, ten einde sterke speculatieve fluctua ties der betaalmiddelen te voorkomen, evenwel zonder daarbij president Roosevelt ln de uitoefening van zijn Inflatievolmachten te hinde- ren. BONNET De conferentie tusschen professor Moley en MacDo- nald moet over dit onderwerp hebben geloopen. Na be ëindiging dezer bespreking riep MacDonald de bijeen komst der landen van den gouden standaard bijeen en stelde deze, naar men veronderstelt, van het Ameri kaansche standpunt op de hoogte. In het verloop van deze bijeenkomst werd voorts volgens een in Amerikaansche kringen de ronde doend gerucht een plan voorgesteld, inzake een internatio nale deviezencontrole. Een Europeesch eenheidsfront Men meldt nog uit Londen aan de N.R.Ct.: Als resultaat van de heden (Donderdag) gevoerde va lutabesprekingen is de vorming van een Europeesch eendheidsfront der vijf Europeesche staten, die nog aan den gouden standaard trouw zijn gebleven, vast te stellen. nJ. Frankrijk, Nederland, Italië, België en Zwitserland. Naar officieus wordt meegedeeld is na af loop van de zeer moeilijk verloopen onderhandelingen de Fransche minister van flnantien, Bonnet met Mac Donald, de Engelsche kanselier van de schatkist Oham- berlain en de deskundigen van de Engelsche schatkist bijeengekomen, waarbij de Engelschen op de hoogte werden gebracht van het besluit van de vijf Europeesche goudlanden, zich niet van den gouden standaard af te laten dringen. De houding van Bonnet waa geheel in overeenstem ming met bet buitengewoon krachtige standpunt, dat reeds eerder door de Fransche delegatie was ingeno men. Zonder zekerheid op valutagebied is een voortzet ting van de oeoonomische wereldconferentie doelloos. Naar wordt gemeld, heeft Bonnet nogmaals aangedron gen op duidelijke uiteenzetting van de bedoelingen van de Engelsche regeering en deze eisoh ging gepaard met de voorspelling dat de conferentie onvermijdelijk moest vastloopen, tot een dergelijke verklaring door Engeland zal zijn afgelegd. Dader meldt zich zelf bij de politie aan. Hij had nog slechts f750.— van de f29.000 in zijn bezit. De ambtenaar van de scheepvaartvereeniging Noord, Van A., die de vorige week met een bedrag van f29.000 uit Zaandam verdween en naar Frankrijk was gegaan, heeft zich thans zelf bij de Politie aange meld aan het bureau Leidscheplein te Amsterdam. Men zal zich herinneren dat van dit geld te zijnen huize te Zaandam f3500 werd gevonden. Met de rest vertrok hij per vliegtuig naar Parijs, waar de Zaan- damsche politie, die hem achterna reisde, den man echter niet wist te vinden. Per trein is Van A. naar ons land teruggekeerd. Hij had nog slechts ruim f 750 in zijn bezit. Het resteerende, dus ongeveer f 25000 zoo zegt hij, was hij kwijtgeraakt Nader zal blijken, of hem dit werkelijk ontstolen is dan wel of hij het heeft opgemaakt of misschien verborgen. Van het bureau Leidscheplein werd hij naar het hoofdbureau overgebracht en gistermorgen op transport gesteld naar Zaandam, welke politie zijn op sporing had gevraagd. Groote verwoestingen aangericht. Het aantal slachtoffers nog onbekend. Naar Reuter uit Port of Spain meldt heeft een orkaan Dinsdagnacht dood en verwoesting aange richt op Trinidad, het Britsche eiland in Wcst-In- dië. De orkaan trof het Zuidelijk deel van het ei land, waar tal van booten vergingen, daken van huizen werden afgerukt en groote schade aangericht aan de boortorens op de petroleumterroinen. Ver schillende verbindingen werden verbroken. De streek van Palo Lesco, de petroleumstreek, was centrum van den orkaan. Naar de Times nog meldt, hebben ook de cacao plantages veel geleden door het omwaaien van de hoornen, die schaduw moeten geven aan de cacao- planten. In de haven van San Fernando zijn een vrouw en zes mannen gered van een schoener, na dat zij zich uren lang aan den mast van het ge zonken vaartuig hadden vastgeklampt. Voor het ove rige is San Fernando, de hoofdstad van het Zuide lijk deel van hot eiland, aan de volle kracht van den storm ontsnapt. Tot dusver meende men, dat Trinidad huiten de orkaanzone lag. TORNADO IN COLORADO. Vele hulzen verwoest. V.D. verneemt uit New-York: Boven de stad Trini dad in den staat Colorado, heeft een tornado gewoed, waardoor op de olievelden groote schade werd aan gericht. Vele huizen werden omver gerukt en de ver bindingen met de stad zijn verboken. De verwoesting ln Liwa. In totaal 364 dooden. In aansluiting op het bericht elders in dit nummer omtrent de aardbeving op Zuid-Sumatra, wordt nog het volgende door Aneta uit Ranau geseind: Woensdag is een brigade van Ranau naar Liwa er in geslaagd dezen moeilijken tocht over den weg met zware aardschuivingen te volbrengen. Liwa heeft buitengewoon zwaar door de aardbeving geleden. In totaal zijn hier thans 364 dooden. Vier artsen zijn naar Liwa vertrokken, benevens een transport ver bandmiddelen. De leiding hiervan berust bij den hoofdadministrateur van het Sumatra Land Syndi caat, den heer Cath. Gevreesd wordt voor het lot van de doesons Bawai, Djedjawa, Oemboel Besagi, op de helling van de Pe- sagi, vanwaar geen bericht is ontvangen. De verkeers stremming tusschen Moeara-doewa en Simpang is op geheven. Honderden vluchtelingen verlaten per autobus het geteisterde gebied. In Kota Agoeng. De Resident van de Lampongsche Districten seint nader, dat te Kota Agoeng groote verwoestingen zijn aangericht. Vele paalwoningen gleden af van de stee nen, waarop de palen rustten. De streek ten Westen van Kota Agoeng leed het ergst van de aardbeving. De schade aan wegen en bruggen is gering. Ze wordt n.1. op f80.000 geraamd. Steun aan de slachtoffers. I Het Smeroe-fonds heeft telegrafisch medegedeeld, dat het bereid is tot steunverleening aan de slacht offers van de aardbeving. UIT ONZE OOST HET TRIESTE GEVAL VAN BIMA. Een gestrafte mishandeld, zoodat hij aan de gevolgen overleed. Bij elke rast werd hij gestraft met rottanslagen. Hoe de zaak eindelijk aan het licht kwam. Omtrent de mishandeling van een gestrafte, die aan de gevolgen overleed, door een officier, verneemt het „Bat. Nwsbl." uit Bima nog de volgende bijzon derheden: In het laatst van de maand Maart 1932 kwam te Bima aan een brigade militairen van het detache ment Soembawa-be3ar onder commando van den Europeeschen sergeant Palomaria, om in dc streek van Oost Bima te patrouilleeren De detachements commandant, Kapitein V. de V., voegde zich als lei- .der bij den troep. Daags voor het uitrukken uit het marsch-bivak Raba, meldde de gestrafte Soebanoeho zich ziek en vroeg verlof te mogen achterblijven. Hij kreeg echter geen topstemming en zoo rukte hij met den troep mee uit, op Donderdagavond 24 Maart. De route, die zou worden genomen, was Raba-Bima-Wera-Sape- Wawo terug naar Raba. Even buiten Bima begon Soebanoeho te struikelen en viel hij een paar keer. De kapitein, hiermede in kennis gesteld, gaf last den man rottanslagen te ge ven. Den volgenden dag bij het verder voortrukken, werd de man zoo ziek, dat hij zijn bagage niet meee kon dragen. Een gedeelte van zijn bagage werd toen overge dragen aan zijn makkers, terwijl hij werd toever trouwd aan de hoede van den Amboineeschen fuse lier Nanuru, belast met de bewaking van de ge- straften. Telkens wanneer rust werd gehouden gaf de ka pitein last den man te straffen met rottanslagen. Al voortsukkelende werd de man plotseling mata gelap, greep naar de klewang van den dekkings commandant, en eer deze erop bedacht was, ont stond er een formeele worsteling tusschen den mili tair en den gestrafte. De zieke gestrafte moest het echter afleggen en de ongelukkige Soebanoeho moest weder deze overijlde daad bekoopen met een honderd-tal rottanslagen. Den derden dag werd de toestand van den ge strafte nog erger. Hij raakte zijn zinnen kwijt en weigerde het eten, dat hem gegeven werd. Nog stuurde men hem niet terug naar Raba, men gaf hem nog meer rottanslagen. Telkens wanneer rust werd gehouden werd hij aan een boom opge hangen en waar men water tegenkwam werd zijn hoofd onder water gehouden. Eindelijk kon de man niet meer loopen. Hij werd aan een bamboe vastgebonden aan handen en voe ten en gedragen als een gedood varken. In dezen toestand werd hij Woensdagmiddag den 30sten Maart 1932 ten aanschouwe van een talrijk publiek, dat slechts medelijden met hem kon heb ben, den pasanggrahan van Sapeh binnengedragen, waar gebivakeerd werd. Nog dienzelfden avond blies hij den laatsten adem uit. De ziekenverpleger constateerde den dood. Op het lichaam van den man waren duidelijk de sporen van geweld en mishandeling te zien. In alle «tilte werd hij den volgenden dag begra ven en de zaak verder geheim gehouden. Drie 4 vier dagen later toen dokter Marien op in spectie te Sapeh kwam, vertelde de ziekenverpleger hem, wat hij gehoord cn gezien had. Den geneeshefir, die officier van gezondheid is, tevens belast met den D.V.G., te Raba, werd door den kapitein gerappor teerd, dat de gestrafte was doodgegaan door een buik- of ingewandslijden. Men verwonderde er zich over, dat het bestuur te Bima nog geen onderzoek had laten instellen naar de juistheid van de binnengekomen berichten aan gaande de mishandeling. Een der zelfbestuurders had de zaak toch gerap porteerd bij het bestuur doch dit scheen er geen acht op te willen slaan. Een Godsdienstleeraar had het zelfde gedaan, doch kreeg te hooren, dat hij zich lie ver bemoeien moest met zijn eigen zaken. Een brief bereikte echter mr, Jonkman, den toen- maligen officier van Justitie te Makassar, die te Bima last gat' een onmiddellijk onderzoek in te stellen, ter wijl de kapitein bij de militaire autoriteiten werd aan geklaagd. De Djaksa te Bima toog vergezeld van een agent er op uit, en volgde te voet het zware tracé, dat de patrouille doorkruist had. Ruim een week heeft dit onderzoek geduurd met het bekende gevolg, dat kapi tein V. d. V. thans zijn straf niet zal ontgaan. No" kan worden vermeld, dat het onderzoek te Soembawa-besar door militaire autoriteiten, meer laakbare handelingen van V. d. V., gepleegd met an dere gestraften, aan het licht heeft gebracht.

Schager Courant | 1933 | | pagina 15