VROUW, #/X\ODL Onze zomervruchten. Zonnebaden zijn goed. Voor het Bruidje. TIEN GEBODEN voor dierenbescherming. Mits met overleg genomen tla*5.a0RC.E&Bch Een rnlm gebruik er van vormt een reserve aan vi taminen. Thans is er een groote verscheiden heid van zomergroenten, maar ook van zomervruchten, waarvan wij vaak ech ter zoo weinig profiteeren, omdat zij. althans voor een overvloedig gebruik, niet binnen ieders bereik liggen. Toch moeten wij zooveel mogelijk trachten te genieten van deze heerlijke vruchten, .waarvan de aardbei de rij opent om ge volgd te worden door kersen, kruisbes sen, frambozen, roode-, witte- en zwar te bessen. Hoewel de abrikozen en per ziken en later ook de meloenen tot de .vruchten behooren, die de zomermaan den ons van eigen bodem geven, willen wij ons bepalen tot een nadere beschou wing van eerstgenoemde vruchten. Versch fruit valt altijd en vrijwel zon- Öer uitzondering bij oud en jong in den smaak en de aardbeien behooren ze ker wel tot de populairste vruchten. Deze bevatten een groot, gemakkelijk op te nemen ijzergehalte, zoodat een ruim gebruik is aan te bevelen. Bij aardbeien, kersen, frambozen en bessen is het eiwitgehalte vrijwel het zelfde. Frambozen daarentegen hebben een grooter suikergehalte, hetgeen bij aard beien beduidend lager is, terwijl het aantal caloriën (warmteeenheden) bij de laatste vrucht de eerste overtreft, 'daarna volgen kersen en bessen. Alle genoemde vruchten bevatten veel vitaminen en tevens mineralen, zoodat een ruim gebruik, liefst in verschen toe stand, een reserve vormt in het lichaam .voor de wintermaanden, wanneer wij in hoofdzaak op enkele soorten versche vruchten zijn aangewezen. Wellicht zullen onze lezeressen er be lang in stellen te weten hoeveel gram men vruchten noodig zijn om een portie .van 100 calorieën te verkrijgen. Voor aardbeien bedraagt dit 50 gram. frambozen 160 gram en kersen 110 gram. Van frambozen is een grootere hoeveelheid noodig, ten gevolge van h'et grootere suikergehalte. De aardbei bevat veel water en is dan ook in de warme Junidagen een zeer .verfrisschende vrucht te noemen; zij be- .vat daarentegen een hooger mine raalgehalte om een tegenwicht te vor men. De versche vruchten kunnen opge maakt worden tot slaatjes die niet alleen 'de tong streelen, doch die een ware lust zijn door het mooie kleurenspel, dat een met zorg gekozen schotel ons kan bie Hen. Jam en geleien kunnen het best inge maakt worden, als de vruchten het goedkoopst zijn. Een eerste vereischte hiervoor is evenwel, dat vooral mooie, gave vruchten worden uitgezocht. En kele gekneusde of overrijpe kunnen de geheele inmaak bederven. Vruchten au jus zijn niet minder welkom en het is heel gemakkelijk om een kleine voorraad te hebben, om bij onverwacht bezoek als toespijs te geven met room of vla. In allerlei variaties zijn genoemde vruchten op te dienen, o.a. in den vorm van compotes, ice creams, ijs, puddin gen enz. Wie b.v. in het gelukkig bezit van een ijskast is kan ijs en ice creara ge makkelijk zelf maken, doch ook op meer bescheiden wijze, n.1. met een ijs- emmer kunnen wij onze huisgenooten op deze „godenspijzen" onthalen. In ons land is de ijskast nog slechts in het bezit van enkelen, die zich een dergelijke uitgaaf kunnen permiteeren, doch in Amerika en Engeland heeft men deze koelkasten in de meeste ge zinnen. Trouwens wie kan zich een Amerikaan zonder „ijswater" denken? Ten slotte laten wij nog even een re cept volgen voor vruchten in gelei, dat een zeer smakelijke toespijs vormt voor warme dagen. 50 gram gelatine; 5 d.L. sap van bes sen (of andere vruchten); 2.5 d.L. wa ter; 100 gram suiker, aardbeien en frambozen of andere vruchten. De gelatine wordt in twee kommpn met koud water geweekt, zoodat in elk 25 gram (pl.m. 12 blaadjes) zijn. De vruchtensap verwarmen, en 75 gram suiker in oplossen, daarna de gelatine uit de eene kom flink uitknijpen en in de sap doen, roeren tot deze is opgelost en laten bekoelen, daarna van tijd tot tijd roeren om te voorkomen, dat de ge latine zakt. Zie men dat de gelei dril- lerig wordt, dan in een ondiepe glazen schaal overbrengen. Het water wordt met de suiker aan de kook gebracht, de resteerende gelati ne er in opgelost en verdeeld over 4 ge lijke vormen bv.; in de inhoud wordt eveneens geroerd en ziet men, dat de massa drillerig wordt, dan worden de goed gewasschen vruchten er bij ge voegd, zóó dat in twee vormen aard beien komen en in twee frambozen. Is alles stijf geworden, dan worden de vormen gestort op de bessengelei, die verder gegarneerd wordt met slagroom. Indien de vormen moeilijk storten, dan houdt men ze een oogenblik in een Diet te warm water. CRETONNE JURK MET EFFEN SCHORTJE. 807. Hoewel deze eenvoudige jurk even goed zonder schortje gedragen kan .worden, geven wij er op verzoek een model van 'n schor tje bij, dat van wit batist of gekleurd satinet gemaakt kan worden. Het jurkje heeft korte pofmouwen en een smal kraag je, terwijl de slui ting midden achter is met kleine knoop jes. De ruimte van het rokje wordt in gehaald en over de breedte van het lijfje verdeeld. De jurk is een voudig en practisch voor school en va- cantie, waarom wij tevens aanraden 'cretonne te kiezen, daar dit prettig is in het dragen en tevens gemakkelijk te Wasschen. Patronen voor den leeftijd van 610 jaar kunnen aangevraagd worden on- 'der nr. 807. rouwen en moeder kweekt bij de jeugd al vroeg liefde tot dieren aan. Duldt niet, dat zij weerlooze schepse len kwellen of ruw behandelen. 2. Leert uwe kinderen gewonde dieren te verzorgen. 3 Dieren in huis en hof moeten doel matig en oordeelkundig verzorgd worden. Men heeft geen recht hen al leen voor eigen genoegen te houden en moet tevens voor goede huisves ting zorg dragen. 4. Is het noodzakelijk dat een dier ge slacht moet worden, laat dit dan niet door leeken geschieden en liefst na dat de dieren vooraf verdoofd zijn. Laat het dooden nooit in bijzijn van kinderen plaats vinden. 5. Werkt geen modegrillen in de hand, die de dood van duizende onschuldi ge dieren ten gevolge hebben. 6. Treedt krachtig op in gevallen van mishandeling en gaat niet slechts met een afkeurend hoofdschudden verder. Wijst den dierenplager op zijn verkeerde handeling en roept zoo noodig hulp van de desbetreffen de autoriteiten in. 7. Protesteert tegen noodeloos kwellen van dieren in circussen, wanneer gij overtuigt zijt, dat de dresseur te ruw tegen hen optreedt. 8. Voorziet honden of katten, waarvan gij weet, dat zij geen thuis hebben, van voedsel; allicht zijn er nog wat etensresten voor hen in uw huis. 9. Zorgt dat de voerman, die bestellin gen bij u afgeeft, de overwarme paar den niet onbedekt laat staan en geeft hem zoo noodig een emmer frisch water. 10. Weest geen theoretische, doch een daadwerkelijke beschermster der die ren. BRUIDSJAPON. 814. Op verzoek van een bruidje plaatsen wij een moderne bruidsjapon, die voor al van ivoire satijn buitengewoon ele gant is. Het model kan echter eveneens voor avondjapon gebruikt worden. Het lijfje in aangesloten beursvorm heeft een mouwtje, dat de bovenarm omsluit en waaraan een zeer ruime pof is ge zet, die aan den bovenkant 3 of 4 maal is ingehaald en boven den elleboog aan een klein boordje is gezet. Hierbij wor den lange handschoenen gedragen. De mouw kan vanaf de pof ook uit een aangesloten ondermouw bestaan. De tweebaans rok heeft een puntig toeloopend tusschenstuk vóór en achter Omsluit de heupen nauw en valt vanaf kniehoogte in ruime klokken. Patronen kan men in alle gewenschte maten aanvragen onder nr. 814. STROOISTERTJE. 817. Mille fleur kunstzijde is heel lief voor het kleine meisje, dat straks voor de voeten van het bruidje hare bloemen met milde hand zal strooien. Het mo delletje is zeer eenvoudig en bestaat uit een voor- en achterbaantje met kleine volants over het bovenarmpje. Groepen plooitjes verdeelen de ruimte, terwijl aan de volant en den onderkant een smalle ruche van tulle als garneering wordt gekozen. Patronen kunnen voor meisjes van 47 jaar aangevraagd worden onder nr. 817. JAPON VOOR HET BRUIDS MEISJE. 812. Zijden georgette of mouseline de soie in gebloemd of effen zijn zeer fijn voor de japon van het bruidsmeisje. De korte pofmouw staat vlot, de hals is vrij hoog en aan de rugzijde rond. doch voor meer in ovalen vorm geknipt. De rok bestaat uit vóór- en achter baan en heeft dezelfde puntvorm als die van het bruidstoilet. Om het middel wordt een ruime cein tuur gedragen, die op den rug in een platten strik eindigt. Ook ter zijde van den hals staat een platte strik heel aardig en breekt de so bere lijn van het lijfje. Patronen kan men met vermelding van den juisten leeftijd aanvragen on der nr. 812. Overdrijving schaadt. Onlangs vroeg een jonge moeder ons, boe wij dachten over het nemen van zonnebaden. Wanneer zij op het strand is met bare kinderen, laat zij hen van elk streepje zon genieten, zoodat zij er ten slotte uitzien als kleine roodhuiden. Zij meende, dat het aan de vele zonneba den, die zij en hare kinderen genomen hadden, toe te schrijven was, dat zij den daarop volgen den winter nooit verkou den waren geweest. Ons antwoord hierop was echter, dat groot en klein met het nemen van zon nebaden voorzichtig en met overleg te werk moeten gaan en den gulden mid denweg moeten bewandelen in deze. Jaren geleden dacht men, dat het be paald gevaarlijk was om veel in den zon te zitten en moesten de kinderen den geheelen zomer door dik wol onder goed dragen, wollen kousen en hoeden. Indien men tegen onze grootmoeders het denkbeeld om een zonnebad te ne men, geopperd had, dan zou zij zooiets onmogelijk hebben gevonden. Tegen woordig gaat men echter weer tot een ander uiterste over en ziet men heeren dames en kinderen heele dagen op het strand wandelen, met niet meer dan oen badpak aan. Slechts weinigen weten echter op de juiste wijze van de zon te profiteeren. Indien een dokter een kind levertraan voorschrijft, b.v. 's morgens en 's avonds een theelepel vol, dan zal dit geneesmid del met oordeel en kennis voorgeschre ven zijn. Komt het kind na eenige we ken niet merkbaar vooruit, en denkt men als leek beter te doen de dosis te vermeerderen en het kind bij voorbeeld vier- of vijfmaal per dag een theelepel toe te dienen, dan zullen de gevolgen niet uitblijven en zal het maag- en darmstelsel het vermoedelijk zwaar te verantwoorden krijgen. Zoo gaat het ook met het overdadig nemen van zonnebaden en veelal lijkt het ons onbegrijpelijk hoe moeders, na tuurlijk geheel en al te goeder trouw, hun arme kleintjes soms uren lang in de zon kunnen laten spelen of liggen, HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bijslultlng van t 0.58 ln postzegels voor japonnen en f 0.30 voor brelpatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 b. 'a-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over- 191919 ten name van den knippatronendienat schrtfving van het bedrag op postrekening te 's-Gra ven hage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. zonder dat de kindertjes behoorlijk be schermd zijn tegen de felle stralen. Het gevolg hiervan is, dat zonnesteek bij kinderen zoowel als bij volwassenen, 's zomers veelvuldig voorkomt, terwijl vele kinderen zeer nerveus en prikkel baar zijn na een langen dag in de zon gespeeld te hebben. Indien men echter reeds in het voor jaar begint de kinderen luchtig te klee- den, d.w.z. met poreuse onder- en geen zware bovenkleeding, dan kan de zonne warmte reeds min of meer tot op de huid doordringen. Nethemdjes en -broekjes zijn dan ook zeer zeker uitste kend geschikt voor onderkleeding; het voordeel hiervan is, dat deze weefsel het vocht absorbeeren en het lichaam niet afkoelen. Krijgt de zon meer kracht, dan begint men met de kinderen met een badpak aan één.of twee minuten in de zon te laten spelen, den volgenden dag vier minuten en zoo verder. Men behoeft dan geen zorg te hebben, dat zij teveel ver branden en daardoor blaren krijgen* hoewel men ten overvloede de huid eerst even met olijf- of amandelolie kan in wrijven. Is het midden zomer, vooral in de hondsdagen, dan worden geen zonneba den genomen en moeten de kinderen zooveel mogelijk in de schaduw spelen. Het verbranden bij kinderen is even eens zeer verschillend, indien twee zus jes beiden den geheelen dag aan het strand spelen, zal de een bruin gebrand zijn en de ander slechts rood worden of sproeten krijgen. Bij zeer blonde of rossige kinderen, die een zeer blanke huid hebben, is dit veelal het geval. Der gelijke kinderen moeten niet te veel aan te sterke zonnestralen worden blootge steld, evenmin als herstellende zieke- of zwakke kinderen. Veel beter is het deze kinderen in de schaduw luchtbaden te laten nemen. Wij hopen hiermede te hebben aan getoond, dat zonnebaden goed- kunnen zijn, mits oordeelkundig toegepast en bij gezonde kinderen. CAPE MET GARNEERING VAN GESTREEPTE ZIJDE. 815. Deze tot over de taille reikende cape met garneering in den vorm van een kraag, die in lange slippen eindigt, wel ke tot een vlugge strik geknoopt wor den, is een heerlijke schouderbedekking voor koele avonden aan het strand of buiten doorgebracht. Hij kan gemaakt worden van dezelf de stof als de japon gemaakt is, doch ook van soepel velours of witte wollen stof. Dit hangt geheel af, van de japon* waarbij hij gedragen moet worden. Voor oudere dames is zwart zeer ge schikt met zwart-wïtte garneering. Patronen kunnen in alle maten on der nr. 815 aangevraagd worden, ter wijl bij een stofbreedte van 95 een leng te van 1.75 M. noodig is. Chocoladevlekken staan heel leelijk, voor al omdat zich om de roestachtige vlek een gekartelde rand vormt bij het opdrogen. Om deze vlekken te verwijderen, behoeft u slechts een weinig glycerine te gebruiken. De vlek wordt er mee bestreken en nadat we het vettige goedje eerst even hebben la ten indrogen, spoelen we het bevlekte klee- dingstuk in wat lauw water na. Wanneer voorwerpen van steen o<* aarde werk aan den rand zijn afgebrokkeld, kunt u ze bijna onzichtbaar herstellen, wanneer u de ontbrekende stukjes aanvult met een dik papje van waterglas en krijt.

Schager Courant | 1933 | | pagina 16