i Raad Oudkarspel. Tegen het Hitler-regime Incident te Dantzig Een oude traditie hervat Volkstelling indeden Goudwinning in Rusland Ds. Kersten als onfortuinlijk autorijder Merkwaardige toestand te Doetinchem Groote Netk'andsche eskaderrlucht Overvulde gevangenissen in Rusland Ongeval op een sleepboot WEGEN EN KANALEN WEST-FRIESLAND IN Zaandam's burgemeester bij den minister Wtrkloosheidsb estri jding „Strand"!even nabij Wolkenkrabbers. HET KERKCONFLICT IN DUITSCHLAND Actie van communisten te Praag Kaar het Wolff-bureau meldt, meent het te Weenen versch jnende ,Acht Uhr Blatt", het orgaan der sociale katholieken, te weten, dat enkele dagen geleden te P: aag een geheime zitting zou hebben plaats gevonden var. ce leiders der communistische partijen in Centraal- JBurcpa. In deze zitting, welke werd voorgezeten door dor. leider van de buitenlandsche afdeelingen der Ge- pcp. rou aldus ontleent het Wolff-bureau verder aan he. genoemde blad zijn besloten, alle krachten in der. strijd tegen het nationaal-socialistische Duitsch- land te concentreeren. Voor dezen strijd, die volgens J-r i blad reeds de volgende maand zou beginnen, zou den voldoende geldmiddelen beschikbaar zijn. O.i zou de Oostenrijksche communistische partij uit Moskou instructie hebben ontvangen, een aantal terro ristische daden, gericht tegen nationaal-socialistische leiders of toonaangevende rijks-Duitsche persoonlijk heden te Weenen, te plegen. Deze daden zouden ge pleegd moeten worden door leden van de Helmwehr of van de sociaal-democratie, ten einde een verscherping in de betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk te bewerkstelligen. Het Wolff-bureau brengt bovenstaande mededeellngen 3Ln verband met het bericht in de „Kampfruf". dat de aanslagen van den laatsten tijd door leden van het Zwarte front" zijn gepleegd. Hitier beleedigd. Het W.B. meldt uit Dantzig dat deelnemers aan een zeefeest te Gdynia op het station te Dantzig een incident hebben verwekt. Een aantal inwoners van Dantzig, deels gekleed in uniformen van Poolsche •vveerbaarheidorganisaties, kwamen met den trein van de feesten te Gdynia terug en zij begonnen, op com mando van hun leiders, op het station te Dantzig te roepen: „Leve het Poolsche Dantzig". en beleedigende woorden aan het adres van Rijkskanselier Hitier. De politie arresteerde twee raddraaiers en werd toen aan gevallen door omstanders. Als gevolg daarvan ge schiedden nog vijf arrestaties. De Paus voor de tweede maal bulten de Va- tikaansche stad. Reuter meldt uit Rome dat de paus ter gelegenheid van den gedenkdag vaü den Apostel Paulus ten tweeden male in dit Heilige Jaar de Vatikaansche Stad heeft verlaten om zich naar de St Paul, een van de vier hoofdbasilieken, te begeven. Hiermede heeft hij een traditie hervat, welke sedrt 1869 onderbroken was. De paus droeg persoonlijk de mis op, in tegenwoor digheid eener groote schare. Daar de St, Paul geen loggia bezit, welke het den paus mogelijk maakt zich aan den volke te toonen, ontving de menigte, die zicb er buiten bevond den zegen niet. De plechtigheid was de laatste van de reeks pl' tigheden, gedurende het Heilige Jaar. Het bezoek de Basiliek der Heilige Maria is tot het najaag steld, wanneer de werkzaamheden aan deze Jen zijn voltooid. g. - De paus keerde per auto naar de Vatito£^?' terug. Hij zal van esn korte rustpoos het maand Augustus gebruik maken om fCastel Gandolfo te begeven. Ruim 6 millioen Inwoners. /eden telde volgens het rapport De bevolking van voIkstelUng op j jamlari 1933 der laatste officiee' 6.190.364 zielen. ^jjng <jer bevolking bedroeg in 1932 De netto 4.53 pro mille. Hoewel dit accres op 27.918 personef .g^ ig het gy00ter dan het overeen- zioh zelf g<|*r der laatste jaren. Het geboorte-over- komstige r ln 1932 slechts 18.so6 of 2.96 pro mille, schot ber ,at met uitzondering van de jaren 1918 en '31, th seder* 1813. De immigratie bedroeg on- het I^oqq personen, terwijl 2121 personen emigreer geve de' In den benedenloop van de Wolga. Reuter meldt uit Leningrad dat de goudwinning In het gebied van den benedenloop van de Wolga thans is begonnen. De eerste drie wagons erts zijn onderzocht ze bleken twee gram goud per ton erts te bevatten. Men verwacht, dat bij een nauwkeuriger onderzoek de erts vier gram goud per ton kan opleveren. Zijn Eerwaarde in de sloot Gister Is ds. G. H. Kersten, het Tweede Kamerlid uit Rotterdam een auto-ongeval te Benningbroek bij Hoorn overkomen. Ds. Kersten bestuurde zelf een groote auto, waarin hij met familie uit Duitschland een tocht had gemaakt over den afsluitdijk. Nabij den voormaligen tramover weg maakt de straatweg een gevaarlijke dubbele bocht, waar al eerder vele ongelukken zijn gebeurd. Reeds ln de eerste bocht maakte de wagen zulk een zwenking, dat de bestuurder de tweede bocht niet meer kon ne men en via een boom, die geraakt werd, in de breede wegsloot terecht kwam. Een automobilist, die juist passeerde, verleende hulp en wist het gezelschap, bestaande uit zeven personen: ds. Kersten, vier dames, een heer en een knaapje, te redden. Allen hadden lichte kwetsuren opgeloopen. Ten huize van dr. De Vries te Benningbroek werden de gewonden verbonden waarna het gezelschap met twee huur-auto's den terugtocht naar Rotterdam aan vaardde. De auto is, zwaar beschadigd, later op het droge gehaald. Misstanden bil de werkverschaffing. Land bouwers-werkgevers profiteeren er ook van In de Donderdagavond gehouden gemeenteraadszit ting van Doetinchem. deelde de heer Brunsveld (A.R.i mede, gebruik te hebben gemaakt van de gelegenheid om de loonstaten der werkloozen na te zien. Spr. tfas laarbij tot de ontdekking gekomen, dat er op die lijs ten personen voorkomen, die er absoluut niet thul* hoo- ren en vermeldde o.a. een hem bekend geval, jat 00,1 landbouwer bij de werkverschaffing is geplaatst, die een onbezwaard eigen erf heeft van 3.5 H.A en daarop een arbeider laat werken voor minder loon dan hij zelf bij de werkverschaffing verdient. Wethouder Velsink antwoordde, dat dit geval reeda achterhaald Is. Er zijn meer gevalJe* uitgekomen van kleinere landbouwers, die. zelf bij werkverschaffing geplaatst, anderen op hun land lieten werken. Spr. schreef dit hieraan toe. dat de-dvlezen der commissie voor werkverruiming niet alt* door rykstoez.ch' gevolgd worden en men te^no^« landbouwers veel soepeler staat dan tegenovr arbeiders. Een deel der gevangenen naar verafgelegen kampen. De Russische gevangenissen zijn overvuld. Krylenko, de volkscommissaris van Justitie, heeft openlijk klach ten geuit over de onmogelijkheid van de organen der Russisohe justitie om het toenemend aantal gevange nen behoorlijk te herbergen en heeft een herdistributie aangekondigd van de gevangenen. Een gedeelte dezer gevangenen zal naar arbeidskampen en kolonies wor den overgebracht, in het bijzonder in het Wolgabassin, het gebied der Zwarte aarde en den Kaukasus. Als ge deelte van het plan tot ontlasting van het gebied van Moskou heeft de regeering reeds alle gevangenen van de Moskousche strafkolonie no. I naar kampen in het Oeralgebied, naar Karelië en elders g^pnden. Cylinderdeksel afgesprongen. Machinist gewond. Op de sleepboot Marie III van de firma Coomans van den Bries, gevestigd aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam is. terwijl zij i.d. Merwedenavpn sleepte plotseling het deksel van een ijzeren hoogen druk- cylinder afgesprongen. De machinist A. R., wonende aan de Prins Henddrikkade, werd daarbij ernstig aan de linker hand verwond. Nadat hem de eerste hulp san boord was verleend, is hij door dr. Vader verbon den, waarna hij naar zijn wroning is vervoerd. De sleepboot is buiten dienst gesteld voor een nader onderzoek. Nestig vliegtuigen de lucht in ter gelegen heid van het 20-jarig bestaan der lucht- vaartafdeeling te Soesterberg. Tyiuchtvaartafdeeling te Soesterberg bestaat heden tv,itig jaar. Wegens de tijdsomstandigheden wordt ,-£ feit niet met feestelijkheden herdacht. Alleen is <jr hedenmiddag in het Casino van het vliegkamp een receptie van den commandant en zal er een eskader- vlucht in groot verband gehouden worden, die met een gewone eskaderoefening overeenkomt. Aan deze vlucht nemen drie troepen vliegtuigen, sa men 60 toestellen, deel. KAMPER HOOI BRENGT NIET VEEL OP. Strop voor de gemeente. B. en W. van Kampen deelen den Raad mede, dat het nadeelig slot van de gemeenterekening over 1932 ruim f 70.000 zal bedragen, waarvan de oorzaak ge legen is in de sterke daling der pachtprijzen van de stadserven op het Kampereiland. Aanbesteding van een gedeelte ka naal en provincialen weg bij Bar- singerhorn. Donderdagmorgen heeft het Prov. bestuur te Haar lem aanbesteed het maken van een kanaalvak en een aarden baan voor den provincialen weg ten deel met gewalste fundeering tusschen Kolhorn en de trambaan Schagen-Van Ewijcksluis met bijkomende werken in de gemeente Barsingerhorn. Laagste in schrijver P. Broeken en Co. te Maden voor f283.500. Moeilijkheden van de gemeente besproken. Het Ned. Corr. Bur. te Den Haag meldt: De burgemeester van Zaandam, de heer K. ter Laan. had gistermiddag een bespreking met den minister van Financiën, Mr. P. J. Oud, in verband met de be kende financieels moeilijkheden van zijn gemeente. BRANDSTICHTING TE BREMEN. In het huis van een ambtenaar. V.D. meldt uit Bremen: Woensdagavond is een vrij ernstige brand uitgebro ken in het Am Wal gelegen kantoor van den zich op reis bevindenden curator van de Nordwolle. Uit het onderzoek is gebleken, dat men met brandstichting te doen heeft. Een kamer, welke evenrwel geen stukken van waarde bevatte, is geheel uitgebrand. In een zij vertrek waren kasten met een licht ontvlambare vloei stof overgoten. Ook de drempel naar een andere kamer was op deze wijze bewerkt. De brandweer kon verdere uibreiding verhinderen. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 768 m.M. Vooruitzichten: Aanvankelijk nog kans op regen, later goed weer. Temperatuur: 15 gr. C. is 58 gr F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBB. ROTGANS, Hoogztjde C 103, Schagen. Gedipt- Opticien Refractmnist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Conferentie van ministers. Het Ned. Corr. Bur. te Den Haag meldt: Dezer dagen zal een conferentie worden gehouden van de daartoe aangewezen ministers over het vraag stuk van de werkloosheid en haar bestrijding. In Chicago heerscht op het oogenblik een gewellge hitte, die een rensachtigen toeloop naar de bad-inrichtingen tot gwolg heelt De Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond acht uur ten raadhuize. Voorzitter de heer A. J. Wijnveldt, burgemeester, tevens Secretaris. Alle leden waren aanwezig. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom en sprak den wensch uit dat de besprekingen in het be;ang der gemeente zullen zijn. De notulen der vorige vergadering van 23 Mei jl. werden onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Mededeellngen. De Voorzitter deelt mede, dat: a. F. Moeijes zijn benoeming tot lid der Commis sie tot wering van schoolverzuim heeft aangenomen. b. De Minister van Sociale Zaken de steunrege ling voor de transportarbeiders, afkomstig van de vereeniging „Koophandel" heeft verlen..d tot en met 8 Juli a.s. c. De Minister van Binnenland9che Zaken de bij drage van het Rijk in de jaarwedde van den agent der arbeidsbemiddeling over 1932 heeft bepaald op f20.—. d. De pachter van de sluis H. C. Bakhuijs zijn dank betuigt voor de over 1932 verleende reductie van 25 Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen stokken. Verslag van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Schagen over 1932; Verslag van de Vereeniging van Ned. Gemeenten over 1932. Ds U.L.O. school. Rekening der U.LO school voor de gemeenten Noordscharwoude, Zuidscharwoude en Oudkarspel over 1932. De ontvangsten hadden bedragen f 1953.73. de uitgaven f 1934.01. Het batig saldo bedroeg alzoo f 19.72, voor elke gemeente dus f6.57. F 75 subsidie aan D.T.S. vooz onderhond Sportterrein. Van de VoetDalvereeniging D.T.S was een verzoek ingekomen om een bijdrage in de kosten van on derhoud van het sportterrein te mogen ontvangen. Voorzitter deelde mede, dat B cn W. het raads besluit in oogenschouw hebben genomen, waarbij f 1000 beschikbaar werd gesteld voor de vergrooting van het terrein, met de voorwaarde dat het beschik baar is voor het onderwijs, omdat men volgens de wet op het onderwijs in lichamelijke oefening een terrein voor lichamelijke oefening moet hebben. Dat was in 1929 In al dien tijd is de vereeniging er in geslaagd het terrein goed te onderhouden. Thans heeft de vereeniging met financiële moeilijkheden te kampen cn moet de schutting noodi - w irden ge oarbolineerd. De kosten bedragen ongeveer f 150. De kosten zijn zoo laag, doordat de leden elkaar on derling helpen Voorzitter achtte het in het algemeen belang dat het terrein in goeden staat werd gehouden en ook, dat de vereenig ng blijft bestaan, want als de ver eeniging wordt opgeheven, is het terrem verloren. B. en W. stelden voor, hoe de gememitefinanciën er ook voorstaan, f75 in het onderhoud bij te dragen. Aldus wordt besloten. Voorzitter dankte de leden voor het genomen be sluit, wat zoowel in het belang der gemeente als der vereeniging is De rekening van het Burg. Armbestuur. Ontvangen was de rekening van het Burg. Armbe stuur over 1932, De ontvangsten hebben f 11322.83, de uitgaven f 11800 67K- bedragen. Het naieelig saldo is alzoo f 477.S4/4. Deze rekening zal gelijk met de gemeenterekening worden behandeld. 'B. en W. stelden voor. als gevolmachtigde voor de gemeente voor de verkiezingen van hoofdingelanden en hoofdingelandenplaatsvervangers van het hoog heemraadschap Noordhollands Nnorde-kwartier de burgemeester aan te wijzen. Aldus besloten. De Voorzitter dankte voer hei in hem gestelde vertrouwen. Spr. aanvaardde de opdracht. Wijziging begxootingen 1932 en 1933. Hierna werd de begrooting over het dienstjaar 1932 gewijzigd tot een totaal bedrag van f5582.61. De be grooting 1933 met een bedrag van f6050. Hiervan is f4000 voor verhooging van den post voor werkver schaffing en f 1500 verhooging van de steunverlee- ning aan werkloozen. De post opbrengst van pachten van landerijen werd verlaagd met f350. De Arbeidsbemiddeling. Deze raadsvergadering dreigde, doordat tot op dit oogenblik nog geen der leden iets had gezegd, een monoloog van den burgemeester te worden, doch bij de rondvraag merkte de heer De Boer op, dat er in een vorige raadsvergadering op gewezen is, dat, als men arbeiders noodig heeft, men zich tot den Arbeids bemiddelaar behoort te wenden. Spr. zeide, dat er wel eens geen gebruik van wordt gemaakt. Iemand had een arbeider gevraagd, welke weigerde. De tweede weigerde ook en de derde heeft het tenslotte aange nomen. Dit was niet over de Arbeidsbemiddeling ge gaan. Spr. vond het niet goed. dat de arbeider wei gerde, maar ook niet dat de werkgever niet naar de Arbeidsbemiddeling was gegaan. Spr. wijst nogmaals op de verplichting om van de Arbeidsbemiddeling ge bruik te maken. Voorzitter antwoordde, dat er steeds op wordt ge wezen, dat het noodzakelijk is, zich bij de Arbeidsbe middeling te vervoegen. Spr. noemd een voorbeeld van iemand, die niet wilde gaan omdat te weinig kon worden verdiend. Deze man zou zich tot zijn organi satie wenden, waar hij echter geen succes zal heb ben, daar hij uitgetrokken is. Tegen een behoorlijk loon moeten ze gaan. De werkgevers mogen er ech ter geen misbruik van maken. De heer De Boer zeide, dat de werkgever f2.50 per dag wilde betalen, wat meer is dan in de YVieringer- meer. Daarna sluiting. Schrijven van v. Hindenburg aan Hitier. Gewenscht dat de vre de in de Evangelische kerk door onderhandelingen zal worden her steld. Ntr uit Berlijn gemeld wordt, heeft Rijkspreeident von ïlndenburg het noodig geoordeeld, in verband met het oaflict in de Evangelische kerk in Duitschland een schrvtn te richten tot rijkskanselier Hitier. In dit schrven geeft von Hindenburg uiting aan zijn bezorgd- heidover de huidige situatie en uit hij den wensch dat er uroeningsonderhandellngen zullen worden ge- opei De rijkskanselierheeft hieraan intusschen ge- volgjegeven. D« tekst van den brief, die door het Wolff-bureau wort gepubliceerd, luidt als volgt: „Zer geëerde heer Rijkskanselier! De geschillen in de eangelische kerk en de tegenstellingen, welke ont- staa rijn tusschen de Pruisische staatsregeering en de leidlg van de Pruisisch-evangelische landskerken, ver- vullo mij als evangelisch Christen zoomede als opper- stenlrider van het Rijk met ernstige zorg. Talrijke aan mij [eriohte telegrammen en brieven bevestigen mij, dat e Dultscbe evangelische Christenen door deze ge schil en door de zorg voor de vrijheid van de kerk ëerdiep bewogen zijn. UI een voortduren of zelfs een verscherping van de zen toestand moet zeer ernstige schade voortvloeien voorYolk en Vaderland en de natiftnale eenheid. Voor God» mijn geweten, gevoel ik mij derhalve verplicht, allesto doen, om zulke schade af te wenden. UI mijn gisteren met u gevoerde bespreking over dezaquaestles weet ik, dat u, mijnheer de Rijkskanse lier, deze zorgen zeer goed begrijpt en bereid zijt ook uwezljds mede te helpen aan de overbrugging der te gengingen. Derhalve heb ik het stellige vertrouwen dat iet uw vergaande inzicht in staatszaken zal geluk ken door onderhandelingen, zoowel met de vertegen- woodlgers der beide strijdende richtingen der evange lisch kerk als met de vertegenwoordigers der Pruisi- scheiegeering den vrede in de evangelische kerk te heraellen en op deze basis de nagestreefde vereeniging der rerschillende landskerken te bewerkstelligen. Mt vriendelijke groeten, ben ik uw toegenegen, von Hinèaburg." Rtakanselier Hitier heeft den rijksminister van Bin- uer®ischs Zaken. dr. Prick, reeds opdracht gegeven ondrhandelirën in den geest van het schrijven van denjjjkspresident te openen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2