vr Afscheid van Mr. D. Bastert Zaterdag 1 Juli 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9304 ALS KANTONRECHTER VAN SCHAGEN EN ALKMAAR Zoo oud, als gij U voelt! Een late 1 April-grap ZWITSERSCHE BALSËH OP HET KANTJE AF. Door den electrischen stroom gedood Zijn vonnissen getuigden van scherpzinnig heid en van diepgaande studie. In verband met het in werking treden der wet op den leeftijdsgrens, is aan verscheidene leden van de rechterlijke, macht tegen 1 Juli ontslag verleend. On der deze scheidende magistraten behoorde ook M r. Bastert, die Donderdag en gister in een paar bui tengewone zittingen als Kantonrechter van Schagen en Alkmaar afscheid heeft genomen van leden der rechterlijke macht, parket, balie en andere autoritei ten en waarvan hieronder een meer uitvoerig verslag is opgenomen. Mr. D. Bastert is, na aan de Utrechtschc Universi teit in de rechtswetenschappen gestudeerd te hebben en aldaar in 1886 promoveerde op 'n dissertatie „Belee diging van nabestaanden", eerst drie jaar werkzaam geweest op een advocatenkantoor te Utrecht. Vervol gens begon hij zijn rechterlijke loopbaan in 1892 te Brcukelen—Nijenrode, waar hij als griffier bij bet Kantongerecht geplaatst werd, welk ambt hij in 1901 met dat van kantonrechter te Oud-Bèijerland ver wisselde. Zeven jaar later, in 1908, kwam Mr. Bastert als kantonrechter naar Alkmaar, zoodat hij dit jaar juist dit was op den 26sten Mei j.1. zijn 25-jarig ambtsjubileum mocht vieren. Sedert 1922 nam Mr. Bastert de waarneming der werkzaamheden van kan tonrechter ook te Schagen op zich. Dit is heel in het kort de loopbaan geschilderd van Mr. Bastert, dien wij de laatste 10 jaar eiken derden Donderdag in de maand in Schagen zagen verschij nen, om in dit kanton de rechten en belangen der rechtzoekenden te verzorgen, hen te geven, wat hun toekwam. Dit was ongetwijfeld de schoone, maar moeilijke taak waaraan Mr. Bastert zich ten volle ge wijd heeft en waarvan hij zich ook ten volle bewust was. Als een krachtig strijder voor de gerechtigheid, mochten en konden de justitiabelen van hem eischen d i e nauwkeurigheid, zooals zij die mogen eischen van den rechter, aan wien de macht gegeven is, om over de vrijheid en de bezittingen van zijn medebur gers te beschikken. Juist door zijn gevoel voor recht en billijkheid, zijn practischen blik op zaken en per sonen, zijn bezadigd oordeel, was hij de rechte man op de rechte plaats. Vooral ook omdat hij als kan tonrechter zoo veelvuldig in aanraking kwam met de partijen en de betrokkenen. Een kantonrechter ten plattelande toch is veelal tegelijk raadgever, een voor- komer van processen, een „vrede-rechter" en daar voor is een nauw contact noodig. En dat had Mr. Bastert. Ofschoon niet afkomstig uit deze provincie, kende Mr. Bastert de Noord-Hoi- landcrs met al hun feilen, doch ook voor hun goe de eigenschappen was hij niet blind. Meer dan eens hebben wij dit kunnen constateeren gedurende den tijd, dat wij persoonlijk de zittingen van het kanton gerecht te Schagen bijwoonden. Zeker, Mr. Bastert was in de eerste plaats rechter en als zoodanig hul digde hij ongetwijfeld het: fiat justitia et percat mundura de gerechtigheid moet haren loop heb ben doch na het uitspreken van zijn vonnis kreeg men nimmer den indruk dat hier maar zonder meer de een of andere paragraaf van de, het geval be treffende, wet was toegepast. In één woord: zijn vonnissen droegen het stempel van zijn persoonlijk heid. Ja, soms zelfs kon men Mr. Bastert hooren zeg gen dat ..hij de wet niet gemaakt had", wanneer de delinquent op de onbillijkheid meende te moeten wijzen, wanneer met geen mogelijkheid aan n over treding was te ontkomen geweest. Vooral de Ar beidswet kon in vele opzichten de bewondering van Mr. Bastert niet wegdragen. „Doch de wet is er, en ik zit hier slechts om haar toe te passen", aldus drukte Mr. Bastert zich dan uit, en do overtreder aan den anderen kant van de groene tafel legde zich er bij neer, wetende, dat hem gerechtigheid was geschied. Was het wonder, dat Mr. Bastert. door dezen prac tischen kijk op de dingen bij vele rechtzoekenden een hooge mate van vertrouwen en sympathie wekte? Door een alleszins bevoegd iemand werd ons dezer dagen nog Mr. Bastert als volgt geschetst: „Overal was hij als Kantonrechter gezien en zeer „op zijn plaats en zijne vonissen, zoowel op civiel- rfechterlijk als op strafrechterlijk gebied, getuigen „van scherpzinnigheid en van diepe studie. Als „mensch viel hij in ieders smaak en hij had de ver- „eischten voor een alleszins goed kantonrechter. „Zijn bekendheid met allerlei takken van bedrijf, zijn „gemoedelijke omgang met dc mensehen die met „hem in aanraking kwamen, zijn menschenkennis, „die groote vereischte voor een Rechter in 't alge- „meen, doch voor een kantonrecht'-i in 't bijzonder, „waren allen oorzaken dat men Mr. Bastert ten allen „tijde in de rechtszaal en daar buiten zeer gaarne „mocht en dat men hem slecht.- noode laat ••Paan naar den tijd van rust welke hem zeker ge „gunrt wordt, doch waarvan hij niel veel gebruik „zal maken, als men weet dat hij steeds een werk- „zaam man geweest is tijdens zijn ambt en nu ook „is en blijven zal in zijn ambteloos leven na 1 „Juli 1933. Zoo is het. Ongebroken en krachtig gaat hij heen, tot op den huidigen dag in een nooit, verflauwende toewijding aan zijn ambt. Nimmer hebben wij den Indruk gekregen, dat zijn taak hem te zwaar begon te vallenè Integendeel, steeds moest men weer be wondering hebben voor de opgewektheid en onver moeidheid. waarmee hij zijn werkzaamheden is blij ven verrichten ook toen door de Crisispachtwet deze in niet geringe mate nog vermeerderden. Wij gelooven dan ook zeer zeker, dat liet heengaan van dezen grijzen magistraat een groot verlies is, zoowel voor het O.M. als voor dit kanton. Dit te meer, waar straks zijn opvolger binnen afzienbareu tijd door dc opheffing van het kantongerecht te Schagen, niet moer m zoo nauw contact zal staan met de plattelandsbevolking, als wij dat tot nu toe gewend waren. Doch de behartiging van het algemeen belang heeft het nu eenmaal zoo gewild dat de wetgever dit kanton heeft moeten treffen, en hierin hebben wij ons te schikken. Ook Mr Bastert. wien, naar we hopen het gegeven zal mogen zijn. noe vele jaren temidden van zijn familie in zijn geliefd Bergen van een lange en welverdiende rust te genieten. Een enkele bijzonderheid dient nog gereleveerd te worden. Hierboven hebben we reeds gezegd, dat Mr. Bastert is gepromoveerd op een dissertatie „Belee- diging van nabestaanden". Nu zal iedereen zich her inneren, clat, het vorige jaar voor de Haagsche Rechtbank een procos in kort geding is gevoerd door de nabestaanden van Mata Hari, de bekende vrouwelijke spion van Nederlandsclie afkomst, uit den wereldoorlog. De opvoering van de film „Mata Hari". waarjn volgens de familie een blaam werd geworpen op Mata Hari. was de oorzaak van dit proces. Eveneens is bekend dat de eisch werd afgewezen Dit nu was een dier gevallen, welke slechts zelden voorkomen en waarvan Mr. Bastert blijkbaar reeds voor bijna vijftig jaar terug de mo gelijkheid heeft voorzien. Het zou. vooral van juri- dischen kant, ongetwijfeld interessant zijn het ver loop van bovengenoemd proces aan het proefschrift van Mr. Bastert te toetsen. Het afscheid, hulde. Een grootsche Onze verslaggever meldt ons: In een bijzondere zitting is Donderdag 20 Juni. des morgens om half 12 afscheid genomen van Mr. D. Bastert, kantonrechter alhier. Aanwezig zijn de heeren Mr. D. Breebaart Kz„ kan- tonrechter-plaatsvervanger, Mr. H. Judell, ambtenaar van het Openbaar Ministerie, Mr. R. Plate, griffier. J. W. A. van Huit, deurwaarder. M. Drukker, ontvan ger van registratie, de heeren G. J. van Leersum, C. L. van den Bergh, J. van Veen, F. J. M. Pinster, J. Koomen, notarissen, J. Cornelissen, burgemeester van Schagen, H. K. Koster, Jm. Blaauboer Kz. en P. Blaau- boer Gz., bij-zitters van de Kamer voor Crisispachtza- ken^de heer Holema-, majoor der rijksveldwacht en de rijksveldwachters der brigade Schagen, benevens de heer Rong. conciërge bij het kantongerecht. Als allen plaats genomen hebben en de heer Mr. Bastert is binnengekomen, neemt dra de heer Mr. D. Breebaart Kz., als oudste kantonrechter-plaatsvervan- ger in anciënniteit het woord, om deze bijzondere bijeenkomst te openen en zijn vreugde uit te spreken dat allen gevolg hebben gegeven aan de uitnoodiging om deze extra zitting bij te wonen. Spr. herinnert aan artikel 11 van de wet, dat bepaalt dat de rechter recht spreekt volgons de wet en niet beoordeelt dc innerlijke waarde noch de billijkheid dier wet. Toch wil spr. hiervan thans afwijken en wel t..a.v. de be paling dat een ambtenaar bij bet bereiken van den 70-jarigen leeftijd ontslag moet nemen. Als wij l", aldus spr. tot den heer Mr. Bastert, aanzien, mogen we ons terecht afvragen of die bepaling toch wel billijk is. U is het sprekend bewijs van het tegendeel cn het is absurd in dit geval de wet te moeten volgen. Hoevelen betreuren dit heengaan van U, en spr. denkt daarbij aan allen die gedurende een reeks van jaren hebben geprofiteerd van het juridisch inzicht van den scheidenden kantonrechter, die een groote kijk had op den maatschappelijken toestand, die zich met zijn groote gaven niet opsloot, maar midden in het maat schappelijk leven stond. Nie allen zullen spijt hebben over het heengaan en spr. denkt dan aan de stroopers, of wel, zooals wij ze noemen, de jachtwetovertreders. Maar de kan- tonrechters-plaatsvervangers betreuren dit heengaan in alle opzichten, in de allereerste plaats omdat zij dan niet meer met U als mensch in aanraking ko men. Spr. wijst er op met hoeveel genoegen de plaats vervangers de plaats van den heer Mr. Bastert heb ben willen innemen, herinnert er aan hoe de kanton rechter in deze zaal op iederen derden Donderdag van de maand cadeautjes uitreikte in den vorm van f 4, f5 enz. aan boeten of zooveel dagen en spr. nu na mens de kantonrcchter-plaatsvervangers, griffier en deurwaarder aan den heer Bastert een cadeautje van een ontelbaar aantal dagen zal overhandigen. Bij deze woorden biedt spr. den heer Mr. Bastert een electrischc wandklok aan, bedoeld als symbool van vriendschap en vereering, als bewijs van de pret tige verstandhouding tusschen den kantonrechter en het personeel van het kantongerecht. De heer Mr. Judell, ambtenaar van het Openbaar Ministerie, zegt, clat gevoelens van vriendschap niet altijd gemakkelijk onder woorden zijn te brongen, maar spr. hoopt èn als ambtenaar van het Openbaar Ministerie èn als privaat persoon, dat de heer Mr. Bastert nog vele jaren zal kunnen genieten van zijn ambteloos leven. Met zijn geest, kunde en vitaliteit zal de heer Mr. Bastert nog vele dingen kunnen doen, waarin hij bevrediging zal vinden. De heer Mr. J. A. E. Buiskool, gewaagt namens de balie van de prettige samenwerking die hij gedurende ruim 7 jaren van den kantonrechter heeft mogen on dervinden. Behalve het tragische dat in een afscheid is gelegen, komt clan ook de dankbaarheid die velen jegens den heer Bastert gevoelen, tot uiting. Vol dank baarheid en vereering gedenken wij de prettige wijze waarop door den heer Mr. Bastert recht is gesproken. De veelzijdige kennis, vooral wat landbouw en vee teelt betreft, zal bij de justitiabelen in prettige herin nering blijven en spr. hoopt dat dit afscheid tusschen den heer Mr. Bastert en spr. niet van persoonlijken aard moge zijn. De heer Van Huit zegt dat er gedurende de 11 jaren die spr. met den heer Mr. Bastert heeft mogen sa menwerken, nimmer zulk een moeilijke zaak is be handeld dan die op dit oogenblik. En indien mogelijk zou spr. een zeer lange remise vragen. Evenwel het vonnis is er reeds, het dictum luidt: afscheid nemen. Spr. dankt hartelijk voor de prettige samenwerking en wenscht den heer Mr. Bastert onder een goede gezondheid vele jaren van welverdiende rust. De heer Mr. R. Plate doet uitkomen, hoe nauw een griffier met den kantonrechter in aanraking komt, zoowel gezelschappelijk als ambtelijk. Om de ambte lijke kwaliteiten van den heer Mr. Bastert te belich ten?, is de vraag of dit oirbaar is Spr wijst ech ter op zijn voorliefde voor juridische problemen, op de vele latijnsche woorden in zijn vonnissen, die de- den uitkomen dat de hoer Mr. Bastert het latijnsch beter kende clan zij. clie pas het gymnasium hebben verlaten. In zijn speech- wijst spr. er verder op, dat dikwijls de vraag is gesteld wat toch wel de geheime attractie is die Mr. Bastert voor menschen van zoo uiteenloopende soort heeft en nimmer zijn wij er in geslaagd op clie vraag het antwoord te geven. Als er een woord was, dat het tegenovergestelde van laat dunkendheid uitdrukte, spr. gelooft dat hij dan dat woord zou kiezen. Spr. weet niet of het bij een afscheid een privilége moet worden geacht eerste woordvoerder te zijn, maar vandaag vindt het afscheid van Mr. Bastert plaats in Schagen, morgen in Alkmaar. Alkmaar is een stad voor koophandel, Schagen is een centrum voor den landbouw, een ouder instituut dus, misschien ook waarheidslievender. Schagen heeft oen slot, Alkmaar maar een waag. Onder de collectie portretten van de Heeren van Schagen is er één flat precies het portret van Mr. Bastert is. Spr. gewaagt van mogelijke af finiteit en vraagt of clat wellicht de oorzaak is dat Mr. Bastert het in Schagen zoo goed heelt kunnen vinden. Dc heer C. L. van den Bergh spreekt als oudste notaris, namens de notarissen in het kanton en brengt don heer Mr. Bastert hulde en oprechten, hartelijken dank voor de vriendelijke, hoffelijke wij ze, waarmede deze den notarissen steeds tegemoet trad. Het is een tijd geweest van aangename sa menwerking en als blijk van hulde biedt spr., mede namens zijn collega's, een prachtige bloemkorf aan. daarbij den wensch uitende dat de heer Mr. Bastert nog vele gelukkige jaren ccn welverdiende rust mo ge genieten. De heer M. Drukker merkt op. dat hij uit hoofde van zijn ambt, ontvanger van registratie en dome5- nen, niet dagelijks in aanraking kwam met den heer Mr. Bastert, maar als spr. hem ontmoette, vond hij dat steeds prettig, omdat hij den heer Bastert leer de kennen niet alleen als een scherpzinnig jurist, maar ook als een humaan en edel menscti. Ambte lijk had spr. dus weinig contact mot den kanton rechter, maar toch nog wel op een andere wijze, nl. als lid van de commissie van beheer van dit gebouw. Het gebouw is geen toonbeeld van moder niteit, en kan ook niet gerangschikt worden onder de monumenten, doch dit heeft niet gelegen aan de mindere stuwkracht der commissie. Spr. hoopt dat de heer Mr. Bastert nog vele jaren van een wel verdiende rust moge genieten. De heer Jm. Blaauboer Kz., heeft den heer Mr. Bastert leeren kennen cloor de Kamer van Crisis- pachtzaken en spr wijst op de groote beteekenis die er voor de commissieleden, als leeken op het ge bied van rechtspraak was gelegen in dc vraag hoe de kantonrechter over deze nieuwe materie zou denken. Spr. wijst op den grooten invloed van Mr. Bastert door zijn levenswijsheid en roemt de tact waarmee deze door zijn inzicht en die levenswijsheid de za ken in de goede richting wist te sturen. Het spijt spr. en de zijnen dat de heer Mr. Bastert ons gaat verlaten, zij zijn bevreesd dat zijn opvolger deze ma terie niet in den zelfden geest zal behandelen, maar zij zijn den heer Mr. Basten dankbaar voor hetgeen deze t.a.v. de Crisispachtzaken heeft gedaan. De heer Holema dankt namens de brigade der rijksveldwacht voor de goede samenwerking en voor de humane wijze, waarop de heer Mr. Bastert de rijksveldwacht steeds de handen boven het hoofd heeft gehouden. Spr. wenscht den heer* Mr. Bastert een lang en gelukkig leven, een volledige rust toe. Het antwoord van Mr. Bastert. In een hartelijke speech beantwoordt de heer Mr. Bastert dan de personen die het woord hebben ge voerd. Het was met gemengde gevoelens dat spr. voor de laatste maal naar deze zitting ging. een zit ting' waaraan spr. nu gedurende 11 jaren heeft deel genomen en die spr. na aan 't hari lag, ja dier baar was geworden. Spr. had niet gedacht dat dezo dag tot zulk een grootsche hulde zou zijn gemaakt. Het bezwaart hem, maar aan den anderen kant geeft het spr. voldoening. Spr. deelt mede, hoe hij in 1892 werd benoemd tot griffier in Breukelcn, hoo- gcr op wilde en solliciteerde naar het kantonrech terschap, daarbij op 2 aanbevelingen voorkwam, nK voor Oud-Beijerland en voor Schagen., hoe hij oud- Beijerland koos, omdat de griffier daar hem bekend was. In 190S kwam hij te Alkmaar. Hoe spr. zijn ambt heeft uitgeoefend, het oordeel daarover wif hij aan anderen overlaten, cloch wel lieeft hij volle aandacht geschonken aan het materieele recht, het recht dat dikwijls in strijd is met het formeele recht. Dikwijls wordt het formeele recht gebruikt tot dek king van onbekwaamheid. Spr. wil zijn erkentelijkheid en dankbaarheid uit spreken in de eerste plaats jegens de kantonrech- ters-plaatsvcrvangers. die steeds volkomen bereid waren hem te vervangen en dankt hen en ook den griffier en den deurwaarder voor het mooie ge schenk. Spr. dankt de heeren van de Kamer van Crisispachtzaken, die hem zoo goed ter zijde hebben gestaan, en met. wie de samenwerking van den bes ten aard is geweest. Ook is spr. dank verschuldigd aan de heeren no tarissen, clie hem bij monde van notaris Van den. Bergh hem met zoo'n mooi bloemstuk hebben ver eerd en in wiens vriendschap spr. zich aanbeveelt. Den deurwaarder dankt spr. voor zijn geestige, kernachtige rede. Spr. heeft den heer Van Huit lee ren kennen als een rechtschapen, eerlijk deurwaar der. die ook lette op de belangen van zijn cliënten. Spr. deed nimmer tevergeefs een beroep op de mede werking van den ontvanger van registratie. Mr. Buiskool heeft namens de balie gesproken en het is mijnheer Buiskool die het leeuwendeel van de werkzaamheden dier balie had. Hij is een gewild man in 't noorden en het oordeel is: „je moet bij Buiskool wezen, clan komt het wel in orde." Spr. heeft steeds bewonderd zijn ijver en tact en dankt hem voor de ondervonden steun als plaatsvervanger. Spr. zegt dat de rede van Mr. Breebaart een zeer schoone rede was, maar vraagt zich af of spr.'s ver dienste niet al te ruim zijn uitgemeten. Maar spr. neemt hom clat niet kwalijk, clat gebeurt bij dergelijke gelegenheden meestal. Dat spr. altijd getracht heeft de rijksveldwacht de handen boven het hoofd te houden, als ambtenaar is men dat verplicht. Een dankwoord richt spr. verder tot den griffier voor diens geestige rede, die we zeker niet van hem hadden verwacht en waarin hij spr. eigenschappen heeft, toegeschreven, die spr. zelfs niet wist te be zitten. Spr. roemt, de wijze waarop dc griffier zich heeft aangepast aan de zaken clie hier te Schagen moesten worden geregeld en dankt hem voor allen steun gedurende 5 jaren van hem genoten. Dank brengt spr. aan den heer Burgemeester van Schagen, wiens aanwezigheid luister Rod.) bijzet aan deze bijeenkomst. Ook Mr. Judell betuigt spr. zijn Jank voor dc zeer hartelijke woorden, die zeker vanuit het hart zijn ge sproken. Vriendelijke woorden richt spr. tot don conciërge, den heer Rong. Spr. heeft hem als ren consciën tieus man leeren kennen, die zijn plicht vervult op de meest geschikte wijze. In 't algemeen dankt spr. voor de bewijzen van belangstelling. Het was voor spr. een moeilijke dag, als een berg heeft spr. er tegen op gezien. Spr. is een van de weinigen die ontslag heefi aangevraagd, want om het ontslagbriefje thuis tc krijgen, spr. vond dat minderwaardig. Ik dank U, zoo eindigt spr., voor de mij gebrachte hulde, die steeds in mijn herinnering zal blijven bestaan. De heer Mr. Breebaart sluit daarna deze zitting. Met uilzondering van den burgemeester van Scha gen, die zooals algemeen werd opgemerkt, ook dit maal weer geen .mond had opengedaan en clie we gens drukke bezigheden, zoo het heette, het eind niet eens behoorlijk kon afwachten, wercl van het geheele gezelschap een foto genomen, waarna door den conciërge een kopje koffie werd aangeboden. In een prettige sfeer bleef men nog een poosje bijeen en daarna werd met een handdruk afscheid van den heer Mr. Bastert genomen. (Voor het verslag over het afscheid te Alkmaar zie men elders in dit nummer.) Het leven is een genot, zelfs als gij 80 jaar zijt, mits gij u maar jong voelt. Natuurlijk zijt gij niet meer zoo sterk, doch veie kwalen van den ouden dag kunnen voorkomen worden door de organen gezond te houden. Pijn in de lendenen, stijve en pijnlijke gewrichten en spieren, urinestoornissen. aanvallen van duize ligheid en soortgelijke klachten zijn te ernstig om verwaarloosd te worden. Draag zorg. dat urine zuur en andere vergiftige onzuiverheden behoorlijk uit het bloed gefiltreerd worden dan bestaat geen gevaar voor rugpijn, rheumatiek, ischias, spit, blaasstoornissen of waterzucht. Neem zonder uitstel Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel heeft duizenden dankbare gebrui kers gelukkig gemaakt, frisch, gezond en opgewekt. Volg hun voorbeeld en gebruik Foster's Pillen. Bij alle drogisten enz. k f 1.f 1.75 en f3.— per doos. Balbo's eskader niet gestart, maar de Amsterdamsche politie wist het niet, en ging kalm door met haar voorbereidin gen. Ofschoon Donderdagochtend te zeven uur de Ita- liaansche autoriteiten, die te Amsterdam in afwach ting zijn van de komst van het ltaliaansche eskader vliegtuigen, uit Orbetello op dc hoogte gesteld wa ren van het feit, dat de start wederom was uitge steld, had de hoofdstedelijke politie, in de meening verkeerend dat dc start, wel had plaats gehad, op nieuw alle mogelijke maatregelen getroffen om het eskader een behoorlijke ontvangst te verzekeren. In dit verband voltrok zich in den vroegen morgen de omvangrijke arbeid van dc afzetting van de vlieg- haven en van de verschillende verkeerswegen in de omgeving daarvan, waarvoor niet minder dan 17 boo ten en bootjes, een honderdtal politiemanschappen en verscheidene inspecteurs waren gerequireerd. Ook in hot. vliegkamp zelf werd alles voor de ont vangst, in gereedheid gebracht. Een en ander had tot gevolg, clat voor dc zooveelsto rnaal vele honder den nieuwsgierigen naar den overkant van het IJ trokken en een paar uur lang naar don zwart be wolkten hemel tuurden Eerst te tien uur ontving de politie de mededee- ling, dat het eskader niet uit Orbetello gestart was, zoodat alle moeizaam genomen verkeersmaatrege len weer moesten worden ingetrokken, hetgeen, toen vernomen werd dat het officieele bericht van het uitstel reeds te zeven uur in Amsterdam ontvangen was, eonige ontstemming bij de politie-autoriteiten teweegbracht. Voor baby 30«n60ct per doo» Naderlondsch fabrikaat Gevaarlijk oogenblik voor een Neder- landsch stoomschip. Vlammen lekten reeds langs de „Indrapoera". V.D. verneemt uit Southampton: Het Nederlandsche s.s. „Indrapoera", dat gister naar Batavia zou vertrekken en de „Montrose" van de Canadian Pacific, welke beide schepen in de En- gelsehe haven langs elkaar gemeerd lagen, hadden eqn benauwd oogenblikje, toen een loods op den wal in brand vloog en lange vlammen over do sche pen sloegen, waardoor de wanden heet liepen. Sleepbooten brachten de „Indrapoera", die passa giers aan boord had, in veiligheid. 100 ton tabak, die in de loodsen lagen opgeslagen en die aan boord van dc „Indrapoera" zouden worden gebracht, wer den door het vuur vernield., evenals een klein ge- deelt^ van de passagiersbagage. Geen tabak maar cigafttten verbrand. Bij nader onderzoek is gebleken, dat niet de 100 ton tabak door het vuur zijn verwoest, maar dat een hoeveelheid van 20 millioen sigaretten vernield zijn. De waarde hiervan wordt geschat op 30.000 p.st. Met de hoogspanningsleiding in aanra king gekomen. Donderdagavond half zeven bemerkte men te Utrecht, dat de stroom van het electrische net on der de gemeente Zegveld, was uitgeschakeld. Mon teurs gingen onmiddellijk op onderzoek uit en in den laten avond vond men het lijk van den 17-ja- rigen T. A. de Bruin uit Zegveld bij een paal der electrischc geleiding liggen. Vaststaat, dat het slachtoffer van te voren in den. paal moet zijn geklommen, omdat hij onderzoek, bleek, dat boven in den paal overblijfselen van klee- rling en lichaamsdeelen aanwezig waren Het lijk is door de politie naar de algenieene begraafplaats te Zegveld overgebracht. De burgemeester van Zegveld, stelt met de rijk3- en gemeentepolitie een nader on« derzoek in.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5