Htl PIJ. in 1932. Een eenzame vrouw Zaterdag 1 Juli 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9304 Oud-rijkskanselier Bauer gearresteerd 41 MILLE VERDUISTERD. Concurrentie voor de Zuiderzeevisschers OOST Na het drama van De Zeven Provinciën DE AARDBEVING IN ZUID-S UMATRA Een Balkan-kwestie in het vooruitzicht Het gele ras ontwaakt weer Abonnementsgelden. Wij mogen met voldoening constateer en. zoo schrijft de Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven, dat de uitkomsten van het waterleidingbedrijf, niettegen staande de moeilijke tijdomstandigheden, bevredigend zijn geweest. En de directeur, de heer Van Oldenborch, vangt zijn verslag aldus aan: „Het jaar 1932, zijnde het dertiende boekjaar van het P.W.N., moge voor velen een ongeluksjaar geweest zijn. het stemt tot voldoening, dat men... die qualifica- tie niet ook hier behoeft te bezigen. Ongetwijfeld heeft dit crisisjaar ook eenig spoor achtergelaten op het door het P.W.N. bewerkte arbeidsveld, doch het ven- mocht den ontwikkelingsgang niet te verstoren...' Wat dan met cijfers wordt bewezen. De afgeleverde hoeveelheid water bedroeg 12.23.408 M3. tegen 11.632.790 M3. in 1931. De stijging beliep dus 600.708 M3. of 5.16 pet. Het aantal aansluitingen rees van 87.512 op 90.406, dus het 2.894 of 3.31 pet. De opbrengst ging vooruit van f 2.280.795.61 op 2.398.846.60. dus met 118.050.99 of 5-18 pet. Dit gunstig beeld, zoo zegt de directeur, is zeker voor een belangrijk deel te danken aan de werking van den inspectie-dienst, welke in den loop van 1930 werd opge richt en geheel aan de verwachting beantwoord. Behoudens in twee gevallen is het Bedrijf er in ge slaagd de waterlevering ongestoord te doen plaats vin den. Het eene geval betrof Huizen, waar aanstonds het sanvoervermogen van het buizennet is vergroot. In het andere geval, zich voordoende te Enkhuizen, had men te kampen met een dermate uitzonderlijke combinatie van omstandigheden, dat practisch gesproken, geen kans op herhaling aanwezig is, zoodat speciale maatregelen niet zijn genomen. Het verzoetingsproces van het IJsselmeer verloopt overeenkomstig de gekoesterde verwachting, doch de onzekerheden, welke ten deze bestaan, nopen tot voor zichtigheid bij het maken van plannen voor waterwin ning uit dit meer. Met het Rijk werd algeheele overeenstemming ver kregen omtrent de voorwaarden, waarop de watervoor ziening van den Wieringermee rp o ld e r door de Provincie zal geschieden. Ten einde de buurtschappen Slootdorp en Midden- meer tijdig van water te kunnen voorzien, werd reeds bjj voorbaat een aanvang gemaakt met de aanlegwerk- zaamheden. De opening van de waterleiding te Sloot- dorp werd op 25 Mei verricht door H. K. H. Prinses Julia na. De waterwinplaatsen en de pompstations waren tegen hun taak te volle opgewassen. Maatregelen om hen aan te passen bij het steeds toenemend watergebruik, zijn ten deele in uitvoering, ten deele in voorbereiding. Aan de beplanting der terreinen wordt de noodige aan dacht gewijd. Eind 1932 was er te Bergen een belangrijke uitbrei ding in uitvoering, omvattenden den bouw van een twee tal bezinkbakken, drie nafilters, een magazijn met schaftlokaal en een directiegebouwtje. Ook dit jaar brak ei brand uit op het duinterrein te Bergen; een tweetal jongens was de aanstichter; dit feit te zamen met andere, was oorzaak, dat het plan. om de uitgifte van toegangskaarten ter hand te nemen, op nieuw in overweging is genomen. 1). Te Castricum werd begonnen met den bouw van een reinwaterkelder en een tweede secudair pompstation en met den aanleg van een 20-tal diepe putten. Te Laren is door het boren van een 6-tal putten de weg gebaand voor levering van eigen water. Vlot gaat het daar niet. Eind April werd vergunning gevraagd om een pompinstallatle op te richten en 14 December keurde de kroon het pas goed. Het verslag maakt melding van de onderhandelingen over den aankoop van 985 H.A. duinterrein enz. onder Egmond-Binnen en Egmond aan Zee. In een noot wordt daaraan toegevoegd, dat die duinen inmiddels door de Provincie zijn gekocht en dat de Kroon dit heeft goed gekeurd. Daar inmiddels ook gebleken Is. dat deze ter reinen geschikt zijn voor de waterwinning, heeft op 4 April 1933 het transport plaats gevonden. Sindsdien zijn ook de Gevers-duinen onder Heems kerk aangekocht, doch hierover kon dit verslag nog niet spreken. Intusschen zijn beide aankoopen een fe licitatie waard, niet alleen omdat de watervoorziening daardoor verzekerd is, maar ook omdat weldra een zooveel grooter duingebied voor de bevolking toegan kelijk zal zijn. Ten einde een indruk te geven van de belangrijke rol, welke het zusterbedrijf, het P.E.N., vervult bij de ver richtingen van het P.W.N.inzonderheid bij de water winning. waar het ..alles electrisoh" ten volle is be waarheid, wordt vermeld, dat het P.W.N. in 1932 heeft afgenomen 4.083.291 K.Wh. Op 31 December 1932 waren er in bet verzorgingsge bied van het P.W.N. 90.525 aansluitplichtige perceelen. Hiervan waren aangesloten 95 pet., een even hoog per centage als een jaar te voren. Dat hier geen stijging is te constateeren, zal wel aan de tijdsomstandigheden liggen, hoewel deze niet verhinderden, dat het aantal vrijwillige aansluitingen steeg van 3865 op 4342. Er zijn 86 zuivelfabrieken aangesloten, één minder dan eind 193L Er wordt nu water geleverd in 105 gemeenten ten veile en in 3 gedeeltelijk. Bij deze 3 hoort ook Alkemade in Zuid-Holland. Er is één watertoren bijgekomen en wel te Laren. Het hoofdbuizennet, te boek staande voor ruim 14 mUlioen. heeft een lengte van 1.925.850 M. Een wande ling van die lengte eischt omstreeks 300 uur! Het aantal onrendebele gebieden, dat aangesloten werd, steeg in 1932 met 3 op 40. Hiermee zijn in totaal 1591 perceelen geholpen De noodige werken hebben gekost f 633.4885. De crisis houdt de uitbreiding tegen. Gemeenten zoowel als particulieren beperken zich ten opzichte van alle niet verplichte uitgaven. Van een algemeene tariefsverlaging kon nog geen sprake zijn, zegt het Verslag, en evenmin van een verla ging voor bepaalde categoriën. Waar het mogelijk is, treedt het Bedrijf echter coulant op. om het den abon- aienten zoo makkelijk mogelijk te maken. De waterverkoop heeft opgebracht Diverse baten f 2.398.846.60 f 117.801.11 f 2.516.647.71 f 178.795.51 f 293497.03 t 393.166.89 f 894.855.12 f 1.760.314.55 De uitgaven beliepen: Algemeene dienst Kosten waterwinning en -opvoer Distributiekosten Intrest Samen Het voordeelig verschil ad f 756.333.16 is gebruikt voor afschrijvingen en reserveeringen. Wij kunnen niet beoordeelen, of deze afschrijvingen en reserveeringen misschien al te royaal zijn opgezet, doch veroorlooven ons deze opmerking: Als aan de „klanten" van het Bedrijf een korting van 10 pet. op hun waternota over het heele jaar 1932 was verleend, dan zou de post waterverkoop f 239.884 minder hebben opgebracht en zou er dus voor afschrijvingen en reserves niet f 756 000 beschikbaar zijn geweest, doch maar ongeveer f 516.000. Zou dat verantwoord zijn geweest of niet? Missichen is een reductie van 10 pet. te grof, maar dan een van S, van 5 of 4 procent? Zelfs 4 pet. betee- kent nog één gulden op de 25 e& heeft in tijden als deze zijn belang. Verdacht van verduistering op groote schaal. Berlijn. De crimineele politie heeft dezer dagen een groote zuiverings-actie ondernemen in de zaken van de Berlijnschc gemeentelijke Woningbouwver- eeniging Meer dan 100 ambtenaren hebben er aan deel spneraen en als resultaat zijn Donderdagmor gen Baurat Schallenberger, de op wachtgeld geplaatste directeur, en de soc.-dem. oud-rijkskanselier Bauer ge arresteerd. Schallenberger heeft grondspeculanten en eigen bouwers bevoordeeld ten nadeele der gemeente Berlijn bij de verstrekking i van hypotheken en daar voor groote bedragen aan steekpenningen opgestreken. Oud kanselier Bauer heeft deze manpulaties gedekt door de gemeentelijke ver- eeniging vervalschte opgaven voor te leggen om daardoor hoogere hypotheken te verkrijgen dan met de waar de van de terreinen en de te bouwen huizen strookte. Naar voorloopige schatting hebben Schallenberger en Bauer persoonlijk 3li rnillioen aan de transac ties verdiend, maar de schade voor de stad Berlijn loopt in de millioenen. Het onderzoek, dat over meer dan 30 particuliere bouwers en bouwvereni gingen loopt, is nog niet geëindigd. BAUER. Kassier van een boerenleenbank geeft zich bij de politie aan. Bij de Utrechtscho politie heeft zich aangemeld de 39 jarige L. v. H., te Schalkwijk, kassier van de Coöperatieve Boerenleenbank aldaar, die verklaarde ten nadeele van deze instelling in drie jaren tijds ongeveer f 11.000 te hebben verduisterd. Deze ver duisteringen waren tot dusverre onopgemerkt ge bleven, doch hij gevoelde zich er zoo door bezwaard, dat hij het misdrijf niet langer onder zich kon hou den. De man, die ook rijwiel- en autohandelaar ter plaatso was, is naar Schalkwijk overgebracht, waar d"» burgemeester als hulpofficier van justitie de zaak verder onderzoekt. Zij vreezen voor doodvissoben van het IJselmeer. Een telegram aan den mi nister. De burgemeester van Edam heeft, mede op verzoek van vele Zuiderzeevisschers den minister van Wa terstaat telegrafisch verzocht maatregelen te willen nétaen tégen het vissclien op het IJsselmeer door niel bona fide Zuiderzeevisschers. Thans wordt er met stoom- en motorbooten en zeer groote sleepnetten ge vischt volgens een me'hode, wel ka gevaar oplevert voor doodvisschen van het meer, zeel* ten nadeele van de Zuiderzee bevolking niet alleen, maar ook voor den vischstand. UIT ONZE Het aantal dooden nog steeds stijgende. Alleen in het Liwasche reeds 274 dooden en honderden gewonden geteld. Ei wordt hard gewerkt aan herstel van ver bindingen en stennverleening. Omtrent den toestand in het door aardbeving ge teisterde gebied van Zuid-Sumatra wordt nader ge meld dat op 28 Juni het bergingswerk in de Ranau- streek was afgeloopen. Ecu brigade militairen onderzoekt de Mekakau- Oeloestreek. In liet Benkoelensche is het onderdistrict Bali Boe- kit het zwaarste getroffen. De schade is niet te taxee- ren. Te Liwa is een noodhospitaal opgericht. Twee In dische artsen zijn daar werkzaam en de chirurg-dok ter Spreker is naar Liwa vertrokken. In het Liwasche heeft men tot dusver 274 dooden en honderden zwaargewonden geteld. Naar taxatie is 70 pet. van de huizen ingestort. Het aantal dooden en gewonden in Kenali en Wal- tenong is nog onbekend. De telefoonverbindingen van RanauLiwa en Kroë zijn nog niet gereed. De weg en de telegraafverbinding van Kroë naar Ranau zijn nog gestoord en verkeer is onmogelijk. Van Ranau uit zoeken patrouilles contact. De auto-verbinding tusschen Banding Agoeng en Moeara Doewa is Donderdag hersteld. De stremming van den weg Moeara-Doewa naar Simpang en Liwa en Kroë zal vermoedelijk Donderdagnacht zijn opge heven. De aardschokken zijn verminderd in kracht en in aantal. De bevolking is rustig. Hulp voor de slachtoffers. Aneta meldt, uit. Batavia d.d. 29 dezer: Hedenmiddag vertrok van hier het Gouvernements- vaartüig Valk, met een geneeskundige expeditie, be stemd voor Kroë. Bij de expeditie zijn drie doktoren, twaalf mantri-verplegers, twee velduitrustingen van den Militair Geneeskundigen Dienst, met bijbehoorend personeel, alles bestemd voor de slachtoffers van de aardbeving in Zuid-Sumatra. Vermoedelijke oorzaak. Aneta meldt uit Batavia: Het hoofd van den Opsporingsdienst van den mijn bouw seint aan den resident te Palembang, dat de aardbeving blijkbaar een gevolg is geweest van na- zakking van de bekende lengtebreuk, die van Se- mangkodal naar de Mekakau-streek loopt De dienst acht verder gevaar groote naarmate men zich dich ter bij deze lijn bevindt. Spoedige herhaling wordt niet waarschijnlijk geacht. De schokken van Woensdag. Het .Kon. Magnetisch en Meteorologisch Observato rium registreerde op 28 dezer vier schokken, waarvan de zwaarste plaats had te 6 uur 30 n.m. Steun voor de slachtoffers. Te Menado is het onlangs ontbonden comité voor de aardbevingsramp in de Minahassa opnieuw bijeen ge roepen voor steun verleening aan de slachtoffers van de aardbevingsramp in Zuid-Sumatra. DE man lag reeds tien minuten in de hei op wacht voor het eenzame huis. Nu en dan, als de maan uit de wolken te voorschijn kwam. wierp hij een blik door de heg om te zien of er geen hond was. „Het zal wel gaan, mompelde hij „er is geen hond." Voorzichtig kroop hij door de heg en liep naar een raam, dat hij geluidloos opschoof. Toen hij binnen was, deed hij het raam weder zachtjes dicht en begon bij het licht van zijn zaklantaarn, rond te kijken. „Aha," mompelde de man, „in die kast zal wel wat zitten." Hij haalde een bos sleutels uit zijn zak en begon on handig aan het slot te morrelen... De vrouw, die in de kamer erboven sliep, werd wak ker. Er was iets vreemds in huis. zij hoorde een zacht knlsteren en ram melen alsof sleutels rin kelden. Even lag ze te luisteren en toen ging ze rechtop zitten Weer hoor de ze het eigenaardige geluid. Zij was een moedige vrouw. Heel dikwijls had men haar al gewaar schuwd, dat ze niet al leen in het afgelegen huis moest wonen, maar zjj -had nooit geantwoord. Misschien gaf. ze niet veel om haar leven Nadat ze even geluisterd had, stond ze op, trok een kamerjas aan en ging zacht de trap af. Ze opende voorzichtig de deur van de voorkamer. Daar stond een groote, breedgeschouwerde man bij de kast. Een straal van zyn zaklantaarn viel op zijn bleek, verschrikt ge zicht. Hij staarde zwijgend naar de vrouw. Ook zij zeide niets. Beiden keken elkander een heelen tijd aan. Hij dacht, dat de vrouw, die hij bestelen wilde, oud en leelijk was, maar hij zag een nog jonge, knappe vrouw voor zich staan. Hij wist niet precies wat hij doen zou, dit was pas zijn tweede inbraak. Langzaam haalde hij een dolkmes te voorsohijn en deed een stap in haar richting. De vrouw verwonderde zich over dezen man. Waar om was hij zoo bang? Zijn gezicht was niet slecht en zijn kleeren zagen er netjes uit. Toen zag ze het mes: „Dat moet je niet doen!" zeide haar heldere, niet tril lende stem in de gespannen stilte. Daar bereik je niets mee! Kom, ga zitten, we zullen praten." De man probeerde een laohje, het klonk als een rau we kuch. Hij nam plaats op een stoel achter de tafel, legde zijn beide handen op het roode pluche tafelkleed en keek neer op de gezwollen aderen van zijn handen. „Werkloos?" vroeg de vrouw kort. „Ja," antwoordde hij, „ik ben sedert een jaar ontsla gen. ik was niet in een bond en kreeg geen ondersteu ning". Hij boog het hoofd. „Ik bedoel, ik vroeg geen ondersteuning, ik vroeg overal werk, ik dacht, dat het wel gaan zou..." De vrouw keek naar hem. Hij had een knap gezicht, alleen zijn oogen stonden schuw en onzeker. „Zoudt u dus graag vast wex-k hebben?" vroeg ze. Hij haalde de schouders op. „Het zal niet gemakke lijk gaan", oordeelde hij en fluisterend voegde hij eraan toa: -Ik heb al tweemaal ingebroken." „Je kunt je leven beteren", meende de vrouw en toen zwegen beiden weer een poos. Eindelijk zeide de vrouw. „Ik zal U morgen een voor stel doen. U kunt vannacht hier slapen, ik zal U een kamer aanwijzen." De vrouw stond op en wenkte den man haar te volgen. Ze wees hem een kamer naast die waarin zij gezeten hadden. Het vertrek zag er even zindelijk en keurig gemeubi leerd uit als het andere en toen de man het bed zag. voelde hij eerst goed hoe moe hij was. „Ik heb in geen veertien dagen behoorlijk geslapen", mompelde hij. „Kijkt u eens, zei de vrouw, hoe ik u vertrouw, de sleutel zit op de deur. u bent hier heel alleen beneden, mijn kamer is boven, als u toch wilt inbreken, kunt u uw gang gaan. ik zal er mij dan niet meer in mengen... dus... wel te rusten!" Met de.ze woorden liet ze hem staan en sloot de deur achter zich. De man hief luisterend het hoofd. Hij hoor de de trap kraken. Zij ging dus heusoh naar bed! „Een merkwaardige vrouw, eon kranige vrouw, moet je eerbied voor hebben!" mompelde de man en begon ziob uit te kleeden. Den volgenden morgen stapte de man frisch en uit gerust de groote zijkamer binnen. Er was niemand, het was doodstil overal. „Zou ze nog slapen?" dacht hij en keek op de klok. Zeven uur wees deze. De man ging de gang door naar de kleine keuken. Overal dezelfde keurige netheid, rust en orde. Hij liep den tuin in. De grond was omgespit en er was blijkbaar pas gezaaid en gepoot. De kippen in het groote hok waren gevoe derd. evenals de konijnen en het varken. Waar was de vrouw dan? Zou hij naar boven durven gaan en kijken Lang aarzelde hü onderaan de trap. maar eindelijk waagde hij het toch. De ramen van haar kamer stonden wijd open. Maar wat de man verwonderd deed staan kijken, was, dat het beddegoed keurig opgevouwen op het bed lag. Ze was weg, gevlucht, wat bedoelde ze? Verloren stond hii midden in de kamer en keek naar het bed. „Dat is niet eerlijk van U" mompelde hij. „Neen, dat had hij nooit gedacht". Hij bleef stil staan nadenken.„Neen", mompelde hij plotseling, „daartoe zou ze niet in staat zijn!" Hij keerde zich om en wilde de kamer verlaten. On willekeurig keek hij nog even rond en toen zag hij den brief op de tafel liggen. Ik moet weg. ik ben ziek, de dokter stuurt mij naar een ziekenhuis in de stad. Denkelijk zal ik niet beter worden, als ik sterf, is alles wat ik bezit voor u. Ik had reeds lang weg moeten gaan om mij te laten behandelen, maar ik kon niet scheiden van mijn huis en alles wat ik bezit, er was niemand aan wien ik het kon toevertrouwen. Nu bent u gekomen! Ik vertrouw u alles toe, zorg er goed voor. Mocht ik beter' worden en terugkomen, dan blijft u bij mij, sterf ik, dan is alles voor u. Mijn notaris en de dokter zullen u de rest vertellen. U vindt hier hun adressen bij. Vaarwel, het ga U goed. Wordt een braaf en eerlijk mensch, ik heb U daartoe de kans gegeven." De man zat aan de tafel en steunde het hoofd met de hand. „Zoo'n vrouw, wat een flink wijf... het is zonde" mompelde hij. Dan hief hij het hoofd op. keek rond en zeide vast besloten. „Ik zal de boel voor haar in orde houden, het is de eenzaamheid die 't 'm gedaan heeft. Ik zal haar in 't ziekenhuis opzoeken, maar één ding doe ik, ik neem een hond. Het ligt hier eenzaam en er zijn een hoop dieven in de wereld," Het antwoord van de regeering op vra gen van ir. Albarda over bet tijdstip van berechting van de schepelingen enz. Op vragen van het Tweede Kamerlid'Albarda: 1. Is het juist, dat de schepelingen van de Ze ven Provinciën niet eerder dan in September voof de krijgsraden zullen terechtstaan? 2. Indien de eerste vraag bevestigend wordt be* antwoord, zijn de ministers dan niet van meening, ook gelet op sommige der pleidooien bij de tot dus ver in Ned. Indië gevoerde processen door militaire verdedigers gehouden, alsmede or het oordeel door verschillende juristen hier te lande over de nood* zakelijkheid van een onafhankelijke verdediging uit gesproken, dat het aanbeveling verdient, alsnog door wetswijziging ten spoedigste te bevorderen, dat de beschuldigde marineschepelingen, die voor eert krijgsraad in Ned. Indië zullen terechtstaan, rechts-, kundigen bijstand kunnen erlangen van rechtsge leerden, die onafhankelijk zijn van de regeering en van de marine-autoriteiten? 3. Zijn de ministers bereid, een daartoe strek* kende herziening van enkele wetsartiKelen ten spoe digste te bevorderen, zoodat deze nog in September, van kracht zal kunnen zijn? hebben de ministers van justitie en van defensie beantwoord: 1. Volgens ontvangen bericht van den comman dant der zeemacht in Nederlandsch-Indië is nog niet met zekerheid op te geven, wanneer de krijgsraad voor de berechting van de schepelingen van Hr. Ms. De Zeven Provinciën bijeenkomt; naar schat ting zal de bijeenroeping in September of October a.s. plaats hebben. 2 en 3. Omtrent den inhoud der belangrijkste schrifturen van antwoord en pleidooien van de mi litaire verdedigers in dienstweigeringszaken zijn eveneens spoedeischend inlichtingen verzocht. Deze zijn nog niet ontvangen, zoodat het nog niet moge lijk is zich daaromtrent een behoorlijk gefundeerd oordeel te vestigen. t Een herziening, als bedoeld in beide vragen, ia reeds ter hand genomen Een van kracht zijn van de betrekkelijke bepalingen in September of Octo ber a.s. is om technische redenen de materie is op zich zelf niet eenvoudig en eischt in verband met de daarbij noodzakelijk t.c betrekken instanties, o.a« het Nederlandsch-Indische gouvernement, tijdroo- vend overleg niet mogelijk. Afgezien hiervan, zou het niet van juist beleid getuigen een herziening van het militair proces-, recht te bevorderen speciaal met het oog op de be langen van een bepaald gedeelte van die militairen, die zich ter gelegenheid van de bekende gebeurte nissen in Nederlandsch Indië in den aanvang des jaars aan strafbare feiten hebben schuldig ge maakt. De koning van Albanië ernstig ziek. Troonopvolging zon tot moeilijkheden kunnen leiden. Volgens een door de „Temps" te Parijs uit Rome tvangen telegram is in den gezondheidstoestand an Koning Achmed Zogoe van Albanië een ongun stige wending ingetreden. De kwaal, wairaan de ko ning lijdt, is in den loop der laatste jaren zoodanig verergerd, dat volgens sommige geruchten de kwes tie der troonopvolging ieder oogenblik aan de orde kan komen Aengezien Achmed Zogoe geen nakome lingen heeft, is het zeer wel mogelijk, dat dit vraag stuk niet slechts aanleiding zal géven tot binnen - landsche oneenigheden. maar ook op internationaal gebied tot complicaties zal leiden De waarschijn lijkheid is inderdaad groot, aldus de „Temps". dat Italië, van zulk een gelegenheid gebruik zou maken te verwijderen, die niet welwillend tegenover Ita- om uit de leidende functies in Albanië die elementen lië staan. Japan moet zijn politiek geheel op Azië richten. Voorbereiding van den Aziati- schen volkenbond. V.D, verneemt uit Tokio: Het Japansche dagblad Iomiuri 1 publiceert een met 'nstemming door een aantal invloedrijke Japansche bladen overgenomen sensationeel artikel dat uit de al- Temeene internationale wereldsituatie de conclusie trekt, dat Japan zijn politiek met her-oriënteer en en geheel op Azie moet richten. De boycot van Japansche waren door Engeland, het aannemen van een groot vlootbouw-program door de Vereenigde Staten, de slechte vooruitzichten van de conferentie te Londen en de ontwapeningsonderhan delingen te Genève doen de vraag rijzen, of Japan niet een einde moet maken aan de politiek die haar zwaar tepunt zoekt in conferenties en overeenkomsten met Europa en zich integendel moet gaan bezighouden met de versterking van een blok, gevormd door Japan, Mandsjoekoeo en China om het verzet voor te berei den tegen den inval der blanke mogendheden in Azië. Hier ligt een taak voor het gele ras dat zich dan ook zoo spoedig mogelijk moet aaneensluiten. In dit verband wordt medegedeeld, dat de Aziatische afdeeling van het Japansch ministerie van buitenland- sche zaken binnenkort onderhandelingen zal openen, met de Chineesche regeering en dat geheime voorbe sprekingen, o.a. door bemiddeling van de Japansche consuls in steden als Peking, Nanking, Canton en Han. kom reeds in gang zouden zijn. Betaling 2e kwartaal 1933. Aan onze lezers bniten Schagen doen wij het ver zoek het abonnementsgeld der Schager Courant over het tweede kwartaal 1933, ten bedrage van i 1.80 (voor courant met Zoodaqsblad f2.53) vóór 15 JULI a.s. aan ons Bureau te betalen, óf over te maken per postwissel óf over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten- geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Mode blad, Cracieuse, enz. zijn geabonneerd, kunnen even eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld 23 kwartaal 1933, op dezelfde wijze toezenden. Na genoemden datnm wordt beschikt met f 0.14 verhooging. Toezending Is dus voordeelig! Voor De Prins is het bedrag f2.13 Voor Het Nienwe Modeblad f 1.50 Voor Cracieuse f 2.15 Voor Panorama f 2.60 Voor Het Leven 12.50 DE ADMINISTRATIE.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9