Alientm Nitits- Uitmuit- LaMMlal De valuta-chaos. De vlucht van de Italianen. Tweede etappe volbracht Eerste Blad. Ernstig auto-ongeval nabij Den Helder Ontploffing in een Duitsche mijn Verdediging van den gouden standaard EEN PACT VOOR OOST-EUROPA Wie is de aanvaller? Dinsdag 4 Juli 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9305 COURANT. (Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- idag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- itentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-t TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend1. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Na een voorspoedigen overtocht te London- derry in Ierland aangekomen. Het Italiaansche lucht-eskader, dat Zater dagmiddag één uur te Amsterdam is aange komen, is Zondagmorgen, kort na achten weer van Schellingwoude vertrokken, voor het maken van de tweede étappe van zijn wereld-reis, de étappe AmsterdamLondon- derry (Ierland). Nog geen vijf uur later, om half een, stre ken de 24 vliegtuigen in de Foyle-baai, bij Londonderry neer, toegejuicht door vele duizenden, die uit geheel Ulster waren sa mengestroomd, om de vliegers te begroeten. Het verloop der beide etappen. Over de aankomst te Amsterdam en het verloop der beide etappen nog het volgende: Bij de aankomst te Amsterdam was het eerste vlieg tuig dat neerstreek, dat van den commandant van het eskader, den Italiaanschen Minister voor de Luchtvaart. Generaal Balbo. Nadat ongeveer 15 minuten waren verloopen. la gen 24 vliegtuigen als groote grijze vogels op het wa ter aan boeien gemeerd. 24 van de 25 vliegtuigen (een er van was als reserve meegenomen) die uit Orbetello waren vertrokken en waarvan er tot op het oogenhlik van de landing, zelfs bij de moeilijke vlucht over de Alpen, niet één ge aarzeld had. Helaas is bij aankomst te Schellingwou de het toestel I—D.I.N.I., bestuurd door kapitein Bal- dini, over den kop geslagen. waarbij het vrijwel geheel vernield werd, en een der inzittenden het leven verloor. Verder hebben bij dit ongeluk kapitein Baldini een hersenschudding, de marconist Jaria Demetrio een kaak- en schouderbreuk en de tweede commandant Amelia Novelli een arm- en beenbreuk opgeloopen. Een vijfde inzittende werd, naar reeds is gemeld, in zeer lichte mate gewond. Omtrent het ongeval vertelt een ooggetuige het vol gende: Het toestel kwam bij het dalen plat op het water neer, dook met het voorstuk even onder en sloeg ver volgens over den kop. De splinters van het toestel vlogen naar alle zijden. Het vliegtuig is nagenoeg ge heel vernield. Van de toegesnelde booten was een der sloepen, be mand met leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart, het eerst bij het verongelukte vliegtuig aan gekomen. Twee der kweekei ingen. de 19-jarige G. Op hoff uit Amsterdam en de 20-jarige J. Witkamp uit Haarlem bedachten zich geen oogenhlik, ontdeden zich van hun kleeren en sprongen te water. Zij slaag den erin een der inzittenden van het watervliegtuig die in het water was gevallen, te grijpen en hem aan boord van de sloep te brengen. Terwijl zij met het reddingswerk bezig waren, za gen zij drie leden der bemanning uit de cabine krui f>en en op het toestel klimmen. Deze drie zijn slechts icht gewond. Onder hen bevindt zich de gezagvoerder van het. toestel, die een lichte beenwoond heeft. Al spoedig bleek dat nog een der leden van de bemanning werd vermist en zich nog in het toestel moest bevinden. Direct schoten van alle zijden booten toe en spoedig daalde een duiker naar beneden af. Ook een bergingsvaartuig van de Amsterdamsche Droogdokmaatschappij en een politieboot vertrokken naar de plaats van het onheil. Het bleek, dat het vliegtuig vrijwel geheel doormidden was gebroken. Toen het wrak van het vliegtuig aan den bok hing, is de politie onmiddellijk begonnen daaronder te dreggen en vrij spoedig heeft men toen het lijk ge vonden. De borst van het slachtoffer bleek in elkan der gedrukt te zijn. Het stoffelijk overschot is per po litieboot naar 't Gasthuis vervoerd. Onnoodig te zeggen dat deze slag de Italianen trof. Maar niettemin werd aan de toekomstige dagen alle aandacht besteed. Het vertrek naar Londonderry vond dan ook Zondagmorgen plaats. Van Amsterdam naar Schelllngwonde. Ov%er het vertrek van Zondagmorgen te Amster dam het volgende: Te 7 uur 28 startte de eerste Italiaansche machine, het is het toestel van generaal Balbo, de l. Balb. Met donderend motorengeronk vliegt hij laag over de huizen, weldra gevolgd door de twee vliegtuigen met de leden van zijn staf, de I. Qucs en de I. Bise. Eenige malen cirkelen de toestellen rond, iedere keer, dat zij weer over de startplaats kwamen steeg een groep van drie toestellen op, Het roode volgt.. De plaats van het verongelukte toestel is ingeno men door de reserve-machine, die echter geen let ters voert. Te 7 uur 50 is ook het derde zestal in de lucht, in formate vliegen de achttien toestellen met daverend motorgeknetter rond. Het is een prachtig gezicht, deze zilveren vogels, zwenkend en draaiend boven het IJ. Eindelijk te acht uur zijn ook de laat ste drie toestellen van de grorne groep vertrokken Keurig in formatie zet het eskader koers naar het eindpunt van de tweede étappe. Londonderry. Bin nen enkele oogenblikken zijn zij in West-Noordweste lijke richting uit het oog verdwenen het zicht was slechter geworden, een fijne motregen viel De tweede étappe van den tocht was begonnen. De aankomst te Londonderry. Zooals reeds hierboven vermeld, is het eskader 4M uur later vlot in de Foyle-baai te Londonderry neer gestreken. N De daling geschiedde met eenigszins nevelig weer. Vijf groote Engelsche marinevliegtuig».n waren den Italianen tegemoet gevlogen; zij begeleidden hen tot de vlieghaven. Om 13 uur 15 waren alle vliegtuigen gedaald. Balbo gelastte zijn mannen onmiddellijk een aan vang te maken met het bijvullen van benzine, ten einde zoo mogelijk reeds om twee uur te starten voor de étappe naar IJsland. De start moest echter worden uitgesteld. Over de vlucht van Amsterdam naar Londonderry heeft generaal Balbo het volgende bekend gemaakt: Kort na den start kregen de vliegers reeds slecht weer en nevel. Zij raakten in een wolkbank, die bij na tot op de oppervlakte van de zee hing zoodat de machines vlak boven he! water moesten vliegen. Boven de Noordzee veranderde het weer volkomen en gedurende het tweede uur van de vlucht heerschte fraai zonnig weer. Boven Schotland geraakten de vliegers in een lichten mist, die boven de Iersche Zee en Ierland dichter werd. Het vertrek voor de derde étappe tot vandaag uitgesteld. Het weer werkt tot nu toe niet bijzonder mee. Twee maal heeft het eskader klaar gestaan om te ver trekken, doch tweemaal moest dit in verband met de ongunstige weerberichten worden uitgesteld. Thans is het vertrek bepaald op heden (Dinsdag) morgen. De gewonden. De toestand der gewonden, die achterbleven, ls goed. Gisteravond te ongeveer half negen reed een luxe auto, bestuurd door den heer H. Vasbinder uit Berk- hout-Bobeldijk met groote snelheid door den bocht, ter hoogte van het woonwagenkamp op den Rijksweg na bij Den Helder Plotseling begon de wagen te slingeren. De andere inzittende, de heer Zandberg uit Amsterdam, wilde blijkbaar in zijn angst dat er iets gebeuren zou op dat moment aanstalten maken om uit den wagen te springen. Juist op het moment dat hij zijn hoofd door het portier stak, sloeg de wagen over den kop. De heer Zandberg geraakte met zijn hoofd tusschen het portier bekneld en kreeg tevens den wagen boven op het lichaam. Hij was op slag dood. De bestuurder, de heer H. Vasbinder, geraakte door den slag bewusteloos. Onmiddellijk was geneeskundige hulp aanwezig. Beide slachtoffers werden per zieken auto van het vliegkamp De Kooij naar het Marine- Hospitaal vervoerd. De auto werd slechts licht bescha digd. H e r n e, (Duitschland). Maandagmiddag om 1 uur heeft op de mijn „Generaal Blumenthal" een ontplof fing plaats gehad, waardoor 16 mijnwerkers werden ge troffen, tien hunner zijn om het leven gekomen, drie werden ernstig gewond en de overigen minder ernstig gewond. Nader wordt omtrent dit ernstig ongeluk gemeld: De ontploffing geschiedde om 1 uur 20, waarschijnlijk door ontbranding van koolstof. Een steekvlam werd waargenomen. Door de kracht der ontploffing werden aan de Zuidzijde gelegen groote ijzeren vensters uit de ramen geslingerd. De ontploffing heeft overigens geen schade aangericht. De toestand van de oorspronkelijk als licht gewond aangegeven slachtoffers geeft ten deele aanleiding tot bezorgdheid. Tot de dooden behoort een jong mijnwerker, die pas Zaterdag in dienst was getreden., Handhaving der valuta noodzakelijk voor het economisch herstel der wereld en de waarborg voor de sociale vooruit gang. De groep der goudlanden, waarin thans ook Polen is opgenomen, heeft een verkla ring gepubliceerd, waarin de overtuiging wordt uitgesproken, dat de handhaving van hun valuta essentieel is voor het economi sche en financieel herstel der wereld en de waarborg voor de sociale vooruitgang van hun onderscheidene landen. Zij bevestigen hun bedoeling de vrije functionneering van den gouden standaard te handhaven tegen de bestaande goudpariteit, binnen het kader der bestaande monetaire wetten. Zij vragen de centrale circulatiebanken een nauw con tact te willen behouden, ten einde deze ver klaring maximum effect te geven. De verklaring is onderteekend door de vertegen woordigers van Nederland, Frankrijk, België, Italië, Zwitserland en Polen. Geen wijziging in de Nederlandsche mnnt- politiek. Verklaring van minister Colijn naar aanleiding van de afwijzing door president Roosevelt van de formule der goudlanden. Naar aanleiding van de afwijzende houding van president Roosevelt, ten aanzien van de resolutie der goudlanden ter economische conferentie, heeft het Ned. Correspondentiebureau minister Colijn gevraagd zijn oordeel over den thans geschapen toestand te zeggen. Dr. Colijn verklaarde het volgende: „Over de verklaring van den president der Ver. Staten valt geen oordeel uit te spreken, zoolang men den preciesen tekst niet kent. Hoe die verklaring ech ter luidt, in de opvattingen van de Nederlandsche re geering omtrent onze muntpolitiek wordt daardoor geen wijziging gebracht," Ofschoon nog niet officieel gepubliceerd, zegt Roo sevelt ongeveer in zijn verklaring dat hen het een ramp zou achten en gelijk aan een wereldtragedie, indien de wereld-conferentie, die werd bijeengeroe pen ten einde grootere welvaart te scheppen voor alle landen, zich door een experiment dat slechts de valuta betreft van enkele landen, zich van haar taak zou laten afleiden. De Ver. Staten trachten een dollar te scheppen, die zelfs nog na het leven van een geslacht dezelf de koopkracht zal hebben als de dollar, dien wij in de naaste toekomst hopen te bezitten. Dit doel beteekent meer voor het welzijn van an dere landen dan voor een of twee maanden vastge stelde koers van den franc of het pond sterling. Ons voornaamste doel is de duurzame stabilisatie van de standaardmunten van alle landen. Interview met Mr. Trip. De goudlan den door geen enkel gevaar bedreigd bij samenwerking. Mr. Trip, de president der Nederlandsche Bank, heeft aan het Reuterbureau nog verklaard, dat geen enkel gevaar de goudlanden bedreigt, indien zij sa menwerken en men zijn kalmte bewaart. De conti nentale landen, die den gouden standaard handhaven, bezitten ongeveer de helft van de geheele wereld goudreserve. Reuter teekent hierbij nog aan, dat men dit een aanwijzing acht, dat de goudlanden voor hun eigen redding zullen zorg dragen. Geen Fransche leening voor Nederland. Mr. Trip wees op de noodzakelijkheid, dat elke Staat zijn eigen huis in orde zal brengen en de aan passing in de kosten van het levensonderhoud be werkstelligt, die mogelijk is gemaakt door de da ling der prijzen. De heer Trip ontkende voorts, dat Nederland een leening van de Bank van Frankrijk zou hebben ver kregen. Hij gaf echter toe, dat zekere onderhandelin gen gaande zijn, maar hierbij is geen sprake van iets in den vorm van een leening. De conferentie in een critiek stadium. Londen, 3 Juli (V.D.). De Economische Wereld conferentie is Maandagmiddag in een zeer critiek stadium getreden. Om vijf uur scheen het alsof de conferentie geheel zou uiteen gaan. De meeste com missies en sub-commissies zijn voor onbepaalden tijd uiteengegaan, daar de vertegenwoordiger der goud landen weigerden verder mede te werken. In de wandelgangen worden uiterst pessimistische gesprekken gevoerd betreffende het lot der conferen tie. De eerste sensatie was het wegblijven der Fran- schen van de namiddagzitting der financieele com missie voor het herstel van een internationalen va lutastandaard Zij namen wel deel aan de bijeen komst der goudlanden in hotel Savoy. Een der weinige commissies welke Dinsdag zullen bijeenkomen is die voor de regeling der productie, welke thans de kolenkwestïe behandelt. De voorzit ter dezer commissie verklaarde dat hij het voor beeld der andere commissies niet zal volgen, doch zal verder werken. ertels' Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Kwaliteits producten: Murwe en halfz. 7-8'/2 °/o Lijnzaadkoekjes Lijnzaadschilfers Lijnmee! Soyaschilfers Soyakoekjes vocht, dat is 5% vocht minder dan gewoonlijk in de koeken. Ratiokoekjes v. rationeele voedering Kunstkorrel geeft meeste eieren en sterkste kuikens Vitaminenmeel beter dan vischmeel. Vraagt merk BERTELS. Let op ons ongeschonden L00D]E. Een conventie tnsschen Sowjet-Rusland en zeven andere staten te Londen ge- teekend. Reuter meldt uit Londen: Het veiligheidspact der acht mogendheden Rusland, Polen, Roemenië, Turkije, Afghanistan, Estland, Letland en Perzië, dat gebaseerd is op Litwinof's definitie van den aanvaller, zooals hij die op 23 Mei te Genève formuleerde, is gisteravond op de Sovjet-ambassade geteekend. LITWINOV. Artikel 2 van deze conventie zegt, dat als aanvaller zal worden erkend de staat, die het eerst een der vol gende daden pleegt: 1. een oorlogsverklaring tegen een anderen staat; 2. een inval met gewapende troepen op het grondge bied van een anderen staat ook zonder oorlogsverkla ring; 3. een aanval door zijn militaire, zee- of luchtstrijd krachten ook zonder oorlogsverklaring op het grondge bied, de schepen of vliegtuigen van een anderen staat; 4. een maritieme blokkade van de kusten of havens van een anderen staat; 5. steun verleent aan gewapende benden, die georga niseerd op zijn grondgebied, het gebied van een ande ren staat binnenvallen, of weigeren om in weerwil van een verzoek van den staat in welks grondgebied deze gewapende benden binnenvallen, op zijn eigen grond gebied de gepaste maatregelen in zijn vermogen te ne men om genoemde benden te berooven van alle hulp of bescherming. Artikel 3 van de conventie zegt, dat geen enkele over weging van politieken, militairen, economischen aard of van welken anderen aard ook zal dienen als veront schuldiging of als rechtvaardiging voor een aanval ge lijk omschreven in artikel 2. De grondslagen van het pact worden, aldus wordt uit Moskou gemeld, gevormd door het pact van Kellogg en het protocol van Litwinov. Het wordt mogelijk ge acht dat Litwinov thans naar Parijs zal vertrekken. Bessarabische quaestie blijft tot nader orde rusten. De overeenkomst tusschen Sovjet Rusland en Roe menië betreffende Bessarabië is tijdens het weekeinde te Londen onderteekend. De ten opzichte van Bessara bië gevonden formule voorziet in algemeenen zin, dat beide landen deze quaestie tot nader order zullen laten rusten. In Sovjet-Russische kringen verwacht men thans, dat nog een pact, dat den vorm van een niet-aanvalspact zal hebben, tot stand zal komen. Hieraan zouden, be halve de genoemde landen, ook de landen der Kleine Entene deelnemen. Na de teekening van de nonagressie-conventie ver klaarde Litwinov. dat de Sovjet-Unie bereid is een soort gelijke conventie te teekenen met alle andere staten, ongeacht hun geografische positie en hun betrekkin gen met de Sowjet-Unie. MATOESJKA UITGELEVERD. Om zijn straf te ondergaan. Utt Weenen. 3 Juli. Matoesjka, die eenige spoorweg aanslagen heeft gepleegd, is thans uitgeleverd aan de Hongaarsche autoriteiten. Matoesjka, zal. wanneer hij in Hongarije zijn straftijd zal hebben uitgezeten, wee* op transport worden gesteld naar Oostenrijk,

Schager Courant | 1933 | | pagina 1