iltlllll Kltiis- Nog geen beslissing te Londen. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Verdaagd tot Donderdag ONTBINDING VAN HET CENTRUM Heden verwacht EEN TWEEDE PACT VOOR OOST-EUROPA DUITSCHLAND EN DE PAUS. Verdrag gereed H*t resultaat der volkstelling in Duitschland Een Fransche school voor uurwerkmakers HET GEKNOEI DE P.T.T. BIJ Op zoek naar Mattern Woensdag 5 JuH 1933. SCUSEl 76ste Jaargang No. 9306 COURANT. (Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder lidag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- !|entiön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-j. TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno,F inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekenen DIT NUMMER BESTAAT DIT TWEE BLADEN. Ofschoon de twijfelende houding de over hand behoudt, is alle hoop nog niet vervlogen. Londen, 4 Juli. Met zeer groote span ning werd in conferentiekringen het einde der zitting van het bureau afgewacht. Het was zeer druk in de diplomatenhall, waar gedelegeerden en persvertegenwoordigers op het doodvonnis der conferentie wachtten. T enslotte werd bekend, dat het bureau zich heeft verdaagd tot Donderdag. Deze verdaging is ongetwijfeld besloten, omdat de leiding der conferentie tijd wil winnen, misschien nog 'n overgangsformule uit wil werken, ten einde in ieder geval nog het ge zicht te redden. Het is buiten twijfel te ach ten dat de conferentie is mislukt. Intusschen heeft het raderwerk der Conferentie vandaag voorloopig opgehouden te functionneeren. Alle subcommissies, voor zoover zij heden nog zijn bij eengekomen, hebben namelijk haar verdere beraad slagingen uitgesteld, totdat de atmosfeer zal zijn op gehelderd. Den voorzitters der subcommissies werd verzocht, de commissies opnieuw bijeen to roepen, wanneer de omstandigheden hiervoor gunstig schij nen. De conferentie leeft nog. Men moet dus aannemen, dat er nog steeds hoop is op een voortbestaan, doch deze hoop is een zeer geringe. De crisis, veroorzaakt door Roosevelt's verklaring, is niet opgelost; zij is latent gebleven en het bureau der conferentie zal zich Donderdag a.s. voor dezelfde situatie als gister zien geplaatst, tenzij in dien tusschentijd een nieuwe factor wijziging in den toestand brengt. Volgens Reuter was men gisteravond te Londen van meening, dat de terdoodvcroordeeling van de confe rentie, waartoe gistermorgen werd besloten, tot Don derdag is opgeschort en wellicht niet eens zal worden uitgesproken. Bonnet verklaarde, dat Frankrijk ste vig vasthoudt aan de politiek, die het van begin af aan heeft gevolgd en dat het lot van de conferentie afhangt van wat Roosevelt zal kunnen besluiten om te doen. Conferentie der goudlanden? Uit Londen, 4 Juli (V.D.): In conferentiekrin gen wordt de mogelijkheid besproken, dat de goudlan den a.s. Zaterdag te Parijs een eigen conferentie zul len houden. Volgens andere geruchten zouden de Amerikanen nog dit jaar te Washington een economische confe rentie in beperkten omvang willen laten bijeenkomen. De toestand van volkomen onzekerheid bleef Dins dagmiddag voortbestaan. De belangrijkste gebeurtenis 'bestond hierin, dat de Amerikaansche staatsecretaris Huil persoonlijk ter conferentie verscheen en een vrij langdurige bespreking heeft gevoerd met MacDonald, waarna hij naar zijn hotel terugkeerde. Kenmerkend voor de situatie schijnt te zijn, dat een aantal vooraanstaande Amerikaansche journalisten reeds tegen Donderdag plaatsen heeft gereserveerd op naar Amerika vertrekkende schepen. Nieuwe boodschap van Roosevelt. Een uur voor de belangrijke beslissing van het bureau van de conferentie om de onderhandelingen tot Donderdag te verdagen, kwam een mededee- ling van de Amerikaansche delegatie, dat president Roosevelt in een nienwe boodschap nog nader wil de uitleggen wat hij gisteren heeft bedoeld. Men wacht na zeer nieuwsgierig, maar tegelijk sceptisch wat deze boodschap behelzen zal, oi zij in andere woorden een herhaling van hetzelfde zal zijn, dan wel een, na al het gebeurde haast ongelooflijke te rugtocht. Zeker is bij Roosevelt thans alles moge lijk. Morgen zal deze boodschap er reeds zijn, maar eerst Donderdag om tien unt zal het bureau er over beraadslagen. Amerika drijft naar speculatie, aldus Mr. Trip, de president van de Neder- landsche Bank. In een onderhoud met den vertegenwoordiger van United Press, aldus lezen we in de „Telegraaf", heeft de president van de Nederlandsche Bank, mr. Trip gezegd, dat de bewoners van de Ver. Staten door de weigering van president Roosevelt om mede te wer ken aan de stabiliseering van de munteenheden der wereld, naar speculatie en onzekerheid worden gedre ven. Mr. Trip zeide, niet namens de Nederlandsche delegatie, maar alleen voor zich zelf te spreken. „De regeering van de Ver. Staten heeft bewezen", vervolg de hij, „de grootste speculante van allen te zijn door een dergelijke politiek te voeren, welke, zelfs indien zij geen noodlottige resultaten mocht hebben, in ieder geval millioenen menschen in een pijnlijke situatie zal brengen." „Indien de Ver. Staten zouden toestaan, dat de dollar op de open markt zijn eigen niveau bereik te, zou de dollarkoers spoedig op pariteit zijn. Daar om zijn de Ver. Staten gedwongen, den dollar naar beneden te forceeren, hetgeen inflatie beteekent met. alle daaraan verbonden groote risico's. De bewoners der Ver. Staten laten zich door illusies leiden, wan neer zij denken, dat welvaart afgedwongen kan worden door een dergelijke gewaagde methode, ter wijl de wereld juist veiligheid, zekerheid en alge meen samenwerking noodig heeft om langzaam den weg naar betere tijden terug te vinden." „Het heeft geen nut", zoo vervolgde mr. Trip, „on der dergelijke omstandigheden verder te praten. Ik wil echter niet voorspellen, wat er met de confereu tie zal gebeuren, aangezien de beslissing daarover door het bureau moet worden genomen en evenmin wil ik een oordeel vellen over de houding van En geland „De wereld kan er echter in ieder geval zeker van zijn, dat de conferentie één groot en allesoverheer schend succes heeft gebracht, nl nauwer contact tusschen de goudlanden, die zullen doorgaan zoo krachtig mogelijk samen te werken ten einde even tueele gevaren te vermijden, waar de Ver. Staten blijkbaar onverschillig tegenover staan." „Ik ben er zeker van, dat 200 spoedig mogelijk, wellicht reeds binnen eenige dagen, een vergadering van de centrale banken zal worden gehouden om haar toekomstige politiek te bespreken Wij hebben de helft van het goud der wereld in ons bezit en zijn in staat onze politiek te verdedigen, die in de toe komst tot welvaart in de wereld zal leiden." DUITSCHLAND. Beiersche Volkspartij heeft het lot gister reeds ondergaan. Naar het Wolffbureau verneemt, kan de defini tieve beslissing omtrent de ontbinding van de Duit- sche centrumpartij heden worden verwacht. De onderhandelingen met de nazi-leiders zijn zoo ver gevorderd, dat een overeenkomst kon worden voorbereid, waarbij aan de leidende personen van het centrum ook in de toekomst een politieke werk zaamheid mogelijk wordt gemaakt. Dr. Bruning, de van alle volmachten voorziene rijksleider van het centium, zal waarschijnlijk he den de ontbinding der partij bekend maken. V.D. meldt nog: De afgevaardigden van het cen trum zullen, voor zoover zij zich kunnen schikken in den gedachtengang van den nieuwen slaat en het vertrouwen genieten der nationaal socialistische in stanties, als hospitanten kunnen worden opgenomen in de fracties der NSDAP. De ontbinding der Beiersche Volkspartij. VJ). verneemt uit Munchen: Eugen graaf Quadt, voormalig staatsminister en Rijksdaglid, publiceert een mededeeling, waarin hij in overleg met de Beiersche staatspartij als gevol machtigde der Beiersche Volkspartij verKlaart, dat van vandaag af iedere activiteit der Beiersche Volks partij heeft opgehouden en dat de lei.ding van den trouw aan hun partij zijn ontslagen Het is een ieder verboden zich in den vervolge onder de bena ming Beiersche Volkspartij of in den geest van haar program, voorzoover dit in strijd is met het program der NSDAP politiek werkzaam te zijn. Door de nationaal socialistische revolutie bestaat buiten de NSDAP geen politieke werkingsfeer meer. Derhalve is voor ieder voormalig lid der Beiersche Volkspartij den weg vrij onder de d-recie leiding van Adolf Hitier mede te werken aan den opbouw van het nieuwe Duitschland. De Dnitsche Volkspartij ontbonden. De leider der Duitsche volkspartij. Dingeldey, heeft de partij ontbonden. HONDERD SCHAPEN GEDOOD. In Ravijn gestort. Reuter meldt uit Rome, dat een kudde van ruim dui zend schapen, die op een bergachtig terrein aan het gra zen waren, plotseling van iets schrokken, waardoor de dieren wild werden en in een ravijn stortte. De herder, die hen wilde tegenhoiiden, werd zelf ook in het ravijn geworpen, doch viel bovenop de schapen, waardoor zijn leven werd gered, ofschoon hij bijna was gestikt. Meer dan 100 schapen werden gedood. INDIENSTNEMING VAN TURKEN VERPLICHT. Voor buitenlandsche ondernemingen, die op Turksch gebied werken. De Turksche regeering heeft bepaald, dat buitenland sche ondernemingen, welke op Turksch gebied willen werken, een bepaald percentage Turksche onderdanen in dienst moeten nemen. In de nieuwe concessie voor de Ottomaansche bank wordt bepaald, dat minstens 60 procent Mohammedaan- sohe Turken moeten worden aangesteld, die te zamen minstens 40 procent der betaalde salarissen moeten ontvangen. Zelfde inhoud als Pact van Acht. Thans ook door de Kleine Entente geteekend. Reuter seint uit Londen: Gister is een tweede pact tot definieering van den aanvaller onderteekend, nu door Sovjet-Rusland, Roemenië, Cechoslovakije, Joego slavië en Turkije. Het pact heeft denzelfden inhoud als het Maandag geteekende pact varn acht. Roemenië heeft gister opnieuw geteekend als lid van de Kleine Entente. Turkije heeft het tweede pact even eens onderteekend. omdat de conventie van nader voor alle staten openstaat, terwijl die van Maandag tot de nabuurlanden beperkt is. De onderteekening wordt als een stap in de riöhting van een erkenning van Sovjet-Rusland door Roemenië en Cechoslovakije beschouwd, welke beide landen tot dusver geen betrekkingen met Rusland onderhielden. Het pact van gister, hetwelk een uitbreiding is van dat van Maandag, beteekent dat volken van totaal 300 millioen zielen, Rusland inbegrepen, het door bemid deling van hun diplomatieke vertegenwoordigers over de definitie van den aanvaller eens zijn geworden. Litwinof vertrekt heden naar Parijs 'en van daar naar Weenen. Het schijnt wel zeker te zijn, dat Litwi nof, al zal hij een kuur in Weenen doen, diplomatieke besprekingen met hondskanselier Dollfuss zal voeren, hetgeen, gezien de gespannen besprekingen tusschen Hitier en Dollfuss. zeer interessant zou zijn. Engeland weigert zich over het Pact van Acht uit te laten. Nader seint Reuter uit Londen: In de kringen van het Foreign Office is men niet bereid, zich over het op de ambassade van de Sowjet- Unie geteekende Pact van Acht uit te laten. Nochtans is men van meening dat, aangeizen het algemeene doel van de buitenlandsche politiek van Groot-Brittannië is het herstel van het vertrouwen en van goede be trekkingen, alles wat op dit doel gericht is goed zal worden ontvangen. HET WACHTEN IS NOG OP BERLIJNSCH ANTWOORD. Reuter meldt uit Rome, dat de Paus gisteren Von Papen heeft ontvangen. Het onderhoud duurde 30 mi nuten. Von Papen bezocht vervolgens Pacelli. De onderhandelingen betreffende het sluiten van een concordaat (een verdrag van wereldlijke vorsten met den paus in zaken van godsdienst) tusschen Duitsch land en den heiligen stoel zijn geëindigd. Men wacht nog slechts op het definitief antwoord van Berlijn. In de kringen van het Vaticaan verklaart men, dat de Paus speciaal uitgebreider waarborgen wenschte te verkrijgen betreffende de werkzaamheid van het Duit- sche episcopaat. Men meent ook. dat de overeenkomst, welke gebaseerd is op verschillende concordaten, die reeds tusschen het vaticaan en sommige Duitsche landen bestaan, blijk geeft van zwaarder eischen dan in andere omstandighe den, en wel wegens den tegenwoordigen toestand in Duitschland. Wat de houding der Duitsche katholieken ten op zichte van de Hitleriaansche fegeering betreft, doet men opmerken, dat de bisschoppen reeds zijn. begonnen richtsnoeren aan te geven op verschillend gebied. Von Papen bij Mussolinl. Gisteravond is v. Papen ook door Mussolini in par ticuliere audiëntie ontvangen. 66.1 millioen Inwoners. Berlijn. 4 Juli (V.D.) De bevolking van het Duitsche Rijk telde volgens het Rijksbureau voor sta tistiek per 16 Juni 65.3 millioen zielen (het Saarge- bied niet medegerekend) en tezamen met de ruim 830.000 bewoners van het Saargebied in het geheel 66.1 millioen zielen. Dit aantal is 1.7 millioen beneden dat van het aantal inwoners van het Duitsche Rijk voor den oorlog (67.8 millioen in het oude Rijksgebied. Tegenover de telling van 16 Juni 1925 is de bevol king van het Rijk (zonder Saargebied) met 2.7 millioen of 4.4 pet. toegenomen. Stutterart De bevolking van Wurtemberg telde op 16 Juni 1933 2.113.150 zielen, d.i. 118.036 meer dan in 1925. Er is wederom een hoog overschot aan vrouwen. De mannelijke bevolking telde 1.312.144, de vrouwelij ke 1.401.006, per 1000 mannen komen dus 1068 vrou wen voor, in 1925 waren op iedere 1000 mannen nog 1077 vrouwen. De bevolkingsdichtheid is van 133 inwoners per vierk. K.M. in 1925 gestegen tot 139 in 1933. Van de Eurcpeesche staten hebben alleen België, Nederland en Engeland een grootere bevolkingsdichtheid. Dezer dagen is de nieuwe school voor uurwerkmakers te Besangon in Frankrijk in gebruik genomen. In deze inrichting zullen de leerlingen tot perfecte horloge makers worden opgeleid. Complot over het geheele land. Leveran ciers ingelicht door lager personeel. Het onderzoek naar de knoeierijen bij de P.T.T. wijst in de richting van een over het geheele land zich uit strekkend complot. Niet alleen de tot nu toe gesigna leerde aannemersfirma, maar nog een groot aantal fir ma's van denzelfden aard moeten zich hebben schuldig gemaakt aan soortgelijke knoeierijen. Zij maakten daarbij gebruik, aldus lezen we in de „Telegraaf' van de diensten van bureelambatenaren, die eveneens over het geheele land verspreid waren. Het hoofdbestuur der posterijen heeft dan ook een on derzoek laten Instellen naar de gestie van den techni- sohen dienst over het geheele land. Voorloopig is men tot de conclusie gekomen, dat het geen hoogere amb tenaren zijn, die bij de knoeierijen de hand in het spel hadden. De aannemers ontvingen hun inlichtingen uit sluitend van bureelambtenaren, die in rang gelijk staan met adjunct-commiezen of adjunct-referendarissen. Onderling overleg. Het schijnen speciaal aannemers van kabels te zijn geweest, die op deze wijze met bureelambtenaren in be trekking stonden. Zijn wij welingelicht, aldus bovenge noemd blad. dan vormen de aannemers een groep, daar zij door middel van het bureaupersoneel wisten aan welke firma's offertes werden gevraagd. Onderling kon den zij aldus overleg plegen en de prijzen vaststellen. De eigen dienst der P.T.T. ondersteund door de po litie- en belastingautoriteiten zet het onderzoek naar deze knoeierijen voort. Reeds bij verscheidene firma's zijn de boeken nagezien, maar in het meerendeel der gevallen bleek het onmogelijk aldus de uitbetaling van steekpenningen vast te stellen. De arrestaties die tot nu toe hebben plaats gevonden waren echter het gevolg van de weinige gevallen, waarin dit boekenonderzoek wel tot resultaat had geleid. Menvreest, dat men den ge- heelen omvang der knoeierijen nog niet kent. Vier vliegers naar Nome vertrokken. Naar Reuter uit Edmonton in Alberta meldt, is daar een gezelschap van vier vliegers uit Winni- peg aangekomen, dat op weg is naar Nome in Alaska om van daar uit te trachten Mattern op te sporen, de vlieger die op zijn tocht alleen om de we reld den 14den Juni van Habarowsk in Siberië naar Nome is vertrokken en sindsdien vermist wordt. NAAST DE BRUG GEREDEN. Bestuurder met den schrik en een nat pak vrij gekomen. Maandagavond, omstreeks half acht is bij de Hoorn brug een auto, bestuurd door J. M. uit Rotterdam, ver moedelijk doordat deze den draai te groot nam, naast de leuning in het water van den Vliet gereden. De bestuurder kwam met den schrik en een nat pak vrij. Een rijwiel, dat tegen een hardsteenen paaltje stond, werd in de diepte meegesleurd, terwijl de paal sneuvel de. Later op den avond is de auto gelicht.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1