Plaatselijk Nieuws. Een plesante speelreis... Een geheimzinnig geval Van den dijk gestori. DE HOPELOOZE TOESTAND AAN DEN LANGENDIJK Enkhulzen. KLAPPEN UITGEPEF.T «D. E^n ingezetene uit Enkhuizen, Joh. v. K., niet ver schenen, diende op 2 Mei aldaar den 18-jarigen bank bediende W. Reuser een klap in het gelaat toe. Het schijnt dat een aanminnig meisje niet vreemd was aan dit ruwe optreden. Eisch f 15 boete of 10 dagen. Vonnis dito. Bergen. ONFATSOENLIJK WOORD GELANCEERD. De arbeider Engel H. uit Egmond aan Zee had op 2S April den arbeider D. Hof te Bergen, aldaar een on hebbelijk woord toegebruld, zulks naar aanleiding dat de beleedigde getuige was geweest in een strafzaak te gen verdachte, by welke gelegenheid deze tot f 10 boete of 10 dagen was veroordeeld. Eisch f 20 boete of 10 dagen. Uitspraak f 15 boete of 10 dag. Alkmaar. VALSCH BRANDALARM! EEN FLAUWE KWAJONGENSSTREEK! De 22-jarige schilder Anthony P. en de 25-jarige lood gieter Marten H., beiden te Alkmaar, hadden op 18 April de miserabele aardigheid uitgehaald, den hoofd agent en wachtcommandant Teyen telefonisch mede te deelen, dat er een groote brand was uitgebroken in de Rustende Jager te Heiloo, met gevolg dat de brand weer in actie kwam en de dupe werd van deze onbe zonnen kwajongensstreek. De geestige heeren hadden getelefoneerd vanuit het gebouw „De Unie". Thans stonden zij te dier zake terecht. De schilder als hoofddader en de loodgieter die had geassisteerd. Als getuige werd ook gehoord de commandant -der brandweer, de heer Rihgers. Verdachten erkenden. Het was een gijntje! Welk gijnjte ieder der grappenmakess kwam te staan op f 15 boete of 10 dagen en 1 maand gevangenisstraf voorw. met 2 proefjaren. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 6 Juli. Alléén uitspraken van Dinsdag 30 Juni. DE ORKAAN IN DE BADKUIP BEZWOREN. Tjipke IJ., voorheen boekhouder-administrateur- bcdrijfsleider zuivelfabriek te Sijbecarspel, thans ar beider te Purmerend, verduistering van producten subsidiair gelden ten nadeele der N.V. Vrijgespro ken, zooals te voor?ien was. NU AFTREKKEN EN ZOET ZIJN. 3 JAAR LANG. Cornelis K., arbeider, St. Maartensbrug, verduiste ring van gelden ten nadeele van een arbeiderstede ratie, 6 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proef jaren en schadevergoeding van f80 in weektermij- nen van 50 ets., DE KANTONRECHTER WINT DE KOEK Jan H., stoker, gedomicilieerd te Haarlem, thans straatkoopman. Hooger beroep vonnis overtreding politieverordening te Helder. Vonnis Kantongerecht bevestigd. Dirk V., fruitkoopman te Helder. Hooger beroep vonnis Kantongerecht te Helder, ter zake overtre ding art. 59 Motor- en Rijwielreglament- als voren. Rust tot 17 Juli. ult de OMGEVING HARENKARSPET Aanbesteding. Door de Directie der Nederlandsche Spoorwegen werd openbaar aanbesteed het afbreken van wo ning no. 27 aan den spoorweg den Helder-Amstcr- dam te Harenkarspel. 7 inschrijvers. Geboden: P. Kok, St. Pancras, a. f25, b. f65; K. Bakker, Schagen, b. f30. Gevraagd: J. v. Stipriaan. Schagen. a. f40,; E. Woortman, Ewijcksluis, b. f50;; F. Scholten, Scha gen a. f60, b. f160; M. Schoen, Schagen, a. f70, b. f 175; A. Zuidscherwoude, Noordscharwoude, a. f 85, b. f10. a. is puin voor rekening N.S.; b. is puin voor re kening aannemer. W I E RIN GE Onderhandsche aanbesteding. Uitslag aanbesteding woon- en winkelhuis, voor re kening van den heer W. Houwing, te bouwen aan de Zwinstraat te Den Oever, volgens ontwerp van den heer V. Bakker Dzn.: Gebr. Hegeman f4100.—, W. Hermans f3720.—, H. .Tuisting f.W2.—D. Bakker en Zn. f3427.P. Bak ker Ezn. f3299.—. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. De raming bedroeg f3460. V.V.V. Wieringen—Wieringermeer. Zooals bekend zou bovengenoemde V.V.V. ook te Den Oever een groote openbare vergadering houden, teneinde doel en streven nader uiteen te zetten en leden te winnen. Deze vergadering is thans vastge steld op Maandag 10 Juli a.s., des nam. 8 uur, in Hotel G. de Haan. Vooroeieningen. Men verzoekt ons nog te melden dat de gelegenheid om zich voor bovengenoemde oefeningen te doen in schrijven, tot 15 Juli a.s. wordt geboden en wel Dins dag- en Vrijdagavond van 710 uur in Concordia te Hippolytushoef. De aandacht wordt er nog op ge vestigd dat slechts zij, die in 1915 zijn geboren, zich voor deze oefeningen kunnen doen inschrijven. ALKMAAR De Jeugd In 1933. Door den stationschef werd bij de politie kennis ge- leven dat door jongens met steenen naar den snel rein, komende uit Den Helder, was gegooid. De po litie heeft de daders dezer baldadigheid opgespoord. Het bleek een 9- en een 12-jarige jongen te zijn. Zij zijn aan het bureau van politie het jak uitgeveegd. OUDE N1EDORP Boijcot Duitsche goederen. In de 1.1. gehouden vergadering van de afdeeling Oude N'iedorp der S.D.A.P. is met nagenoeg alge- meene stemmen aangenomen een motie, waarin be sloten wordt het koopen van Duitsche goederen tegen te gaan. In de motie kwam tot uitdrukking dat een derge lijke boycot een dei krachtigste maatregelen is tegen het Duitsche fascisme, dat mot groote instemming kennis was genomen van het besluit van den alge- meenen raad uit het N.V.V. en de S.D.A.P., om over te gaan tot een boycot van het koopen van Duitsche waren en van de stichting van het Centraal Boycot Bureau uit de moderne arbeidersbeweging; heeft ver der met instemming vernomen, dat ook in het bui tenland krachtige pogingen worden gedaan, om aan dezen boycot een internationaal karakter te geven, roept alle leden van de organisatie op het werk van he* Centraal Boycot Bu-eau en van het Plaatselijk Boycot-comité zoo krachtig, mogelijk te steunen. Én vertrouwt dat de leden zich voortaan zullen onthou den van het koopen van Duitsche waren en dat zij in eigen omgeving de krachtigste propaganda voor deze boycot zullen voeren. Door de vergadering werd voorts besproken een aan t_e gane loonsovereenkomst, welk onderwerp nog na dere bespreking vergt. Men deelt ons mee, dat de candidaatstelling voor de verkiezing van Hoofdingelanden en Plaatsver vangers van het Hoogheemraadschap Noordhol lands Noorderkwartier is bepaal 1 op 31 October a.s. Van verschillende Hoofdingelanden en Plaatsver vangers, die als zoodanig zitting hebben in het Hoogheemraadschap Noordh. Noorderkwartier, en die voorloopig door het Bestuur der Algemeene Kies- vereeniging. als candidaat zijn genoemd, is bij deze bericht ingekomen, dat zij in principe bereid zijn, een eventueele candidatuur te aanvaarden. Over 't algemeen zit de wensch voor, de kosten van een ver kiezing in deze slechte tijden te vermijden. LANGEND IJ K ZUTDS CHATüWOUDE. Burgerlijke Stand over de maand Juni 1933. Geboren: Andreas Johannes, zoon van Johannes de Nijs en Tecla Catharina Hultema. Ondertrouwd: Johannes Daniël Mahieu en Johanna Bommer; Dionisius Dominicus Kossen en Aagje Kramer- Getrouwd: Jacobus Bekker en Grietje Wijte; Roelof Schouwvlieger en Anna Maria Schrijver; Pieter de Boer en Cornelia Kostelijk. - BROEK OP LANGENDIJK. Bugerlijke Stand over de maand Juni 1933. Geboren: Josina, dochter van H. Schelhaas en van D. Spee; Hendrik Wouter, zoon van J. C. Koolaard en van M. Verheijden; Annie, dochter van C. Kostelijk en van G. Wagenaar; Jacob, zoon van Bakker en van G. van Egmond; Fokke, zoon van B. P. Meima en van H. M. van Zutphen; Immetje, dochter van P. Glaze- kas en van S .Kuitwaard. Getrouwd: K. Wagenaar, oud 29 jaren en J. Snippe, oud 30 jaren. P. Kramer, oud 22 jaren, wonende te Nd.- scharwoude en T. Wagenaar, oud 20 jaren. Overleden: Klaas Kostelijk, oud 18 jaren, ongehuwd; Nicolaas Kouwen, oud 61 jaren, echtgenoot van P. Kommer; Trijntje Smit, eohtgenoote van J. Hoogland. OUDKARSPEL Burgerlijke Stand over de maand Juni 1933. Geboren: Maria Margaretha, dochter van K. van Oversteeg en G. van Twuijver; Petrus Fredericus, zoon van J. Kos en C. Hink; Anna Geertruida, dochter van A. C. N. Put en S. Glas; Klaas, zoon van P. Rusten burg en F. Duijf. Ondertrouwd en getrouwd: Frans Heinrich Jansen, 25 jaar, wonende te Alkmaar en Geertruida Kroon, 28 jaar, wonende te Oudkarspel. Overleden: Trijntje Hollander, 82 jaar, echtgen. van Comelis Kuiper; Neeltje Burger, 60 jaar, echtgen. van Dirk Biesboer (overl. te Alkmaar); Maaike Deinum, 82 jaar, wed. van Cornelis van dan Akker; Willem Du ijs, 56 jaar, echtgen. van Trijntje Bekker (overl. te Alkmaar). Bevolking der gemeente Oudkarspel over Juni 1933. Ingekomen: A. Olthof van Noordscharwoude; A. Kroon (wed. G. Glas) van Zuidscharwoude; D. Klomp en gezin van Koedijk. Vertrokken: G. Kraakman naar Zuidscharwoude; J. J. Alter naar Hilversum; C. Tomp (wed. v. Kleef) naar Zuidscharwoude; M. Smit en gezin naar Amsterdam; G. Kroon (echtgen. F. H. Jansen) naar Haarlem; G. Wijte naar Noordscharwoude; G. Zwaan (wed. G. Mossing Holsteyn) naar Amsterdam. NIEUWE N I EDORP Burgerlijke Stand over de maand Juni 1933. Geboren: Lodewijk Cornelis, zoon van Arle Beere- poot en Margaretha Anna Frederiks; Johannes Wilhel mus, zoon van Wilhelmus Johannes Kèesom en Johan na Maria Ruiter; Johanna Catharina, dochter van An- thoni van der Gulik en Catharina Meester. Ondertrouwd en getrouwd: Jacob Bood, oud 26 jaren en Trijntje Deugd, oud 24 jaren, beiden won. alhier. Overleden: Wilhelmina Witte, oud 56 jaren, weduwe van Maarten Aalbregtse; Johannes Martinus Dol, oud 10 maanden, zoontje van Johannes Dol en Catharina Bleeker. SINT P .4 N C R A S Burgerlijke Stand over de maand Juni 1933. Geboren: Ali, dochter van Gijsbertus Schuur en Geer tje Duif. Overleden: Aagje Susanna Bakker Jndr., oud 15 ja ren; Antje Leegwater, 71 jaren, wed. van Jan Goet Gehuwd geene. Loop der bevolking over de maand Juni 1933: Ingekomen: Willem Groen, arbeider, van Wognum; Marga, Anna Pieters, z. b. uit Aardenburg, gehuwd met Cornelis van der Tak; Cornelis Groen, arbeider, uit Wognum; Anna Sybilla Bakker, zonder beroep uit Br. op Langendijk, gehuwd met Eedse Johannes de Vries; Maria de Rooij, dienstbode, uit Barsingerhorn, naar No. 333. Maar de frankskes waren spoedig op. Een koopman uit Antwerpen had een paar dagen ge leden kwestie met zjjn vrouw gelsregen en uit louter baloorigheid is hij er van door gegaan, met den auto, met den chauffeur en met vrijwel al het geld, dat hij in zijn woning te vinden wist. Men ging naar Amster dam en omdat men toch niet den heelen dag kan knie zen of gramstorig kan blijven, ging de koopman daar heel gezellig uit, met den chauffeur, omdat het alleen zoo eenzaam ia Op dat uitstapje geraakte het koppel in Rotterdam, waar het immers ook zoo jent en jolig zijn kan, totdat de koopman ontdekte, dat hij zijn por tefeuille met al zijn frankskes kwijt was en seffens besefte hij, dat het met de speelreis gedaan was. Men ging naar de politie en vorderde een onderzoek naar de portefeuille. Maar dat onderzoek zal niet gemakkelijk zijn, want de koopman noch de chauffeur konden bij benadering opgeven, waar in Nederland het ding te loor gegaan zou kunnen zijn of hoeveel er zoowat in gezeten kan hebben. De koopman heeft toen een idee gekregen. Hij is af gereisd naar Antwerpen, waar hij zal trachten de ruzie met zijn vrouw bij te leggen (N.R.Ct.) Auto met verschillende nummerplaten, na aanrijding onbeheerd gevonden. Uit Maastricht wordt 't volgende ingewikkelde geval aan ..de TeL" gemeld: Vrijdagavond werd de 46-ja.rige J. D. nabij het Stads park door een personenauto aangereden. Zwaar ge kwetst is de man weggedragen en tot heden nog niet tot bewustzijn gekomen. Men vreest voor zijn leven. Na het ongeluk heeft de bestuurder zich uit de voe ten gemaakt en een paar straten verder het autonum mer verwisseld. Thans Is de auto onbeheerd terugge vonden en de man is verdwenen. Men vermoedt dat het een gestolen auto was of dat er Iets bijzonders mee ge beurd is. Verwisselnummers lagen nog in den wagen. De politie stelt een onderzoek in. Tegen een huis terecht gekomen. Won der boven wonder geen persoonlijke on gelukken. Maandagavond reed een bestelwagen van de biscuit fabriek „De Lindeboom" uit Mijdrecht, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting te Wclsum van den dijk. De wagen sloeg om en kwam terecht te gen een huis, bewoond door den landbouwer Spesse- ling. Wonder boven wonder konden de beide inzit tenden zich nog door het portier in veiligheid bren gen en kwamen er met den schrik af. De auto werd flink beschadigd en ook de voorgevel van het huis vertoonde scheuren. Het is aan het kalme rijden van den chauffeur tc danken, dat alles nog zoo is afge- loopen. RECRUTEN DOOR ROOVERS GEPLUNDERD. De opbrengst bestemd om belasting te be talen. I Reuter seint uit Istanboel: Twee honderd Turksche recruten zyn op een tocht van Trebizonde naar het binnenland door 40 struik- roovers overvallen. De recruten, die ongewapend waren, Werden onder bedreiging met revolvers gedwongen uit de vrachtauto's te stijgen en de roovers beloofden hun geen letsel te doen, indien elk een Turksch pond be taalde. De 200 pond kwam bijeen; het geld was, naar de roovers verklaarden, bestemd om hun belasting te betalen. DE ZWAKKE SEKSE IN DEN RIJKSDAG. Nog slechts acht vrouwen. I Na de uitschakeling van de sociaal-democratische Rijksdagfractie, die naar verhouding veel vrouwen tel de, zijn er van de 447 Rijksdagafgevaardigden nog slechts 8 vrouwen. Hiervan behooren 5 tot het Cen trum, 2 tot het voormalige Duitsch-Nationale Front en één tot de op het oogenblik nog bestaande fractie van de Beiersche Volkspartij, aldus de N. Rott. Ct. BERKEN OPGEDRAGEN. Door de Provinciale Waterstaat is aan den heer G. Koning, aannemer alhier opgedragen de bouw van een basculebrug in de gemeente Zijpe. De heer Koning was bij de gehouden aanbesteding op een na den laag3ten. inschrijver. Aan denzelfden aannemer droeg het P.E.N. op bij on derhandsche aanbesteding het maken van een hoog spanningsgebouw le Kolhorn. EEN AANRIJDING MET GEVOLGEN. Dinsdagmiddag om een uur heeft er op het Noord weer een aanrijding plaats gehad, welke geheel is te wyten aan de onvoldoende breedte van dezen drukken verkeersweg. Even voorbij de garage van den heer K. Smit moest de autobus, welke den dienst onderhoudt van Schagen naar Callantsoog, een andere auto passee- ren. Beide voertuigen haalden zooveel uit als mogelijk was. Een en ander kon niet verhinderen, dat de bus een handwagen van De Automaat aanreed, welke in de grasberm stond. Het gevolg was nu, dat de handwagen waarop bussen petroleum stonden, hals over kop in de sloot tuimelde. Hulpvaardige handen brachten de kar spoedig op het droge, terwijl met een dreg naar de bus sen werd gedregt. Deze stonden ook gauw weer op het droge, maar de petroleum was onbruikbaar geworden. Men moest nog lang dreggen naar de maten en trech ters, die de buiteling eveneens meemaakten. GYMN.-VEREEN. „LYCURGUS." Bovengenoemde vereeniging heeft voor goede ge woonte één keer per jaar met haar adspirantleden naar Callantsoog te gaan, waar de dag met het houden van spelen en wedstrijden wordt doorgebracht. Dit jaar is de tooht vastgesteld op Zondag 9 Juli a.s. Om 9.30 uur precies zullen de adspiranten onder geleid» per fiets vertrekken vanaf de Markt terwijl de jongens en meisjes, die niet in het bezit zijn van een fiets of niet fietsen mogen, ongeveer een half uur later met auto's zullen vertrekken. Zooals vorige jaren hebben ook nu weer verschillen de autobezitters hun diensten beschikbaar gesteld, het geen door het bestuur en door de ouders der betrokken kinderen ten zeerste wordt gewaardeerd. Het bestuur zal weer zijn uiterste best doen den dag tot een vreugdevolle te maken voor de kinderen. De ervaringen bij vorige gelegenheden opgedaan zullen het bestuur van gemak zijn bij het voorkomen van fouten in de organisatie. Een staf van hulpleidsters en -leiders zullen de leiders, mevr. v. d. Vinden geb. Zomer en den heer S. Keesman terzijde staan. Van B. en W. van Callantsoog is toestemming ver kregen een gedeelte van het programma af te werken op het Dorpsplein te Callantsoog. Het Gemeentebestuur verdient een woord van dank voor haar bereidwilligheid Wellicht komt dit gedeelte van den dag zoo tot zijn recht, dat herhaling gedurende volgende jaren, Cal lantsoog als badplaats ten goede komt. Verder is het Bestuur van „Lycurgus" voornemens op Zondag 23 Juli a.s. een propaganda-afstandsmarsch te organiseeren over een afstand van 15 K.M. De be doeling is, dat gewandeld wordt in twee groepen, n.1. één voo<r oudere en éen voor jongere dames en heeren. Behalve voor leden van Lycurgus is deelname vrij voor iederen wandelsportliefhebber. Inleggeld of iets derge lijks is niet verschuldigd. Bij gebleken belangstelling zullen meerdere marschen georganiseerd worden. Waar de wandelsport een der beste lichaamsbewegingen is (en goedkoopste) vewacht het Bestuur een groot aantal deelnemers(sters). Te hopen is, dat de initiatiefnemers beloond zullen worden met een ongekend aantal tip pelaars. SOC. DEM. VROUWEN CLUB. Gisteren, 4 Juli, maakte de Sociaal Democratische Vrouwenclub, onder leiding harer voorzitster, Mevr. KramerKeijzer met 27 harer leden een uitstapje naar Amsterdam, alwaar bezichtigd werd het Rijks museum, waar de meeste vrouwen nog nooit waren ge weest; vooral de Nachtwacht van Rembrandt trok de bijzondere aandacht, zoo ook de kantwerken en ouder- wetsche kleederdrachten. Daarna brachten ze een be zoek aan het Dr. Aletta Jacobshuis, wat voor vrouwen ook interessant is en tot slot werd de Bijenkorf met een bezoek vereerd. Kwart voor acht keerden allen voldaan huiswaarts. OVERGEPLAATST. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de Ontvanger der Registratie en Domeinen, de heer M. Drukker, overgeplaatst van het Kantoor Schagen naar het Kantoor Waalwijk. LOOP DER BEVOLKING. Vertrokken personen gedurende de maand Juni 1931» Nanne Catharina Maria naar Bergen (NB.), Dorps straat 43; Schwarz Louise naar Medembllk, Midden» meer. bij v. Kretschmar van Veen; Van Kretschmar van Veen Jhr. H. J. en gezin na.r Medemblik, Midden- meer; Zwart Gerrit en gezin naar Medemblik, Midden- meer; Snijders Grietje naar Zijpe, 't Zand I 135; Van. Steen Christianus L. en gezin naar Medemblik, Midden- meer; Winters Lambert naar Den Helder, de Kooij, Rijksweg 39; Brink Gerardus H. en gezin naar Alk maar, Maclalne Pontstraat 34; Immers Johannes 'en gezin naar Nieuwe Niedorp. D 106; Gootjes Pieter naar Oegstgeest, Leideschestraatweg 8; Ozinga Berend naar Ulrum; Harmenzon Wijke naar Idaarderadeel, Grouw; Weber Peter Wouter en gezin naar Haarlem, Plataan straat 68; Vink Annigje naar Amsterdam, 2e Jac. van Campenstraat 124 la; Kraaij Gerrit Ello naar Zaandam, Zeemanstraat 36. Ingekomen personen: Pepers Martinus. E 150, van Apeldoorn; Heeres Johanna. F ongenr., van Harlingen; LochthofenBurik Paula, E 91, van Oberhausen, Dld.; Van Leeuwen Catharina Fr., C 176, van 's-Gravenhage; Bresser Hendrikus ,D 141, van Utrecht; Mattens Ma deleine M. S., B 115, van Koewacht; de Beer Anna, A 46 van Zijpe; Raa Cornelis, E 101, van Wieringerwaard; Buiskool Simon, C 115 i, van Haarlem; de Jong Sintje B 23, van Sneek; Muntjewerf Dirk, F ongenr., van Zij pe; van Velzen Gerda, F ongenr., van Amsterdam; van de Laar Petrus Jozef, C 7, van Laren NB.; Krimp Hendrik, K 41, van Mijdrecht; van der iHorst Gradus Jos., K 41, van Nieuwer, Amstei. Zelfs niet het poverste inkomen. Het is wel algemeen bekend, dat de Noordholland- sohe tuinbouw, en in het bijzonder die van den Lan gendijk met zijn grove cultuur, hot ergst door de crisis is getroffen. De tuinbouwers hebben nu reeds drie ja ren achter den rug, die buitengewoon slecht zijn ge weest: van winst was zelfs geen sprake, maar over 't algemeen waren de exploitatie-uitgaven grooter dan de ontvangsten. Wie in de gelegenheid is, die exploitatie rekeningen van een aantal bouwers onder het oog te krijgen, komt tot de ontstellende ontdekking, zoowel voor „groote" als „kleine" tuinders, dat zelfs in het afgeloopen boekjaar, nu de bekende regeeringssteun in de ontvangsten is opgenomen, geen voordeelig saldo is verkregen, dat een inkomen beteekent, dat een mensch- waardig bestaan verzekert. Het is ons gebleken, dat zelfs de arbeiders, die van een of andere steunregeling trekken, nog meer te ver teren hebben dan de bouwers. Niet dat we daarmee zou den willen zeggen, dat die steuntrekkers te veel hebben, maar wel, dat de tuinders veel te weinig krijgen, vooral in aanmerking genomen het feit, dat in de beide, voor afgaande slechte jaren geen steun is genoten. In aan merking genomen de omstandigheid, dat verreweg het grootste aantal bouwers tot de broodvechters behooren, die geen voldoende reserve hebben kunnen kweeken, om de zware slagen van de tuinbouwcrisis te kunnen op vangen, dringt zich de vraag op, of de tijd nu niet ge komen is voor de regeering, om te overwegen een steun regeling in het leven te roepen, die den tuinbouw en daarmee de tuinbouwers van een wissen ondergang zal kunnen redden. Van verschillende zijden werd er bij ons op aangedrongen de noodzakelijkheid daarvan te betoogen en ware het niet, dat ook wij diep doordrongen zijn van de noodzakelijkheid, dat hier in werkelijkheid raad moet worden gesohaft, we zouden ons, na al de klachten en jeremiades, die den laatsten tijd voor en na zijn geuit, niet tot sohryven hebben gezet. De nood is thans in werkelijkheid zoo hoog gestegen, dat ieder er aan behoort mee te werken te voorkomen dat een eertijd welvarend deel van Noord-Holland, dank zij den ijver en den noesten vlijt, waarmee duizenden tuinbou wers van den vroegen morgen tot den laten avond zwoegen en ploeteren, ten onder zou gaan. En als niet spoedig wordt ingegrepen, aal een alge- heele ondergang van onze Langendijker tuindersbevol king een feit zijn geworden. Men vergete niet, dat. waar de tuinbouw niet langer een middel van bestaan voor zijn beoefenaars zou opleveren, het andere deel der be volking ook tot maatschappelijken ondergang is ge doemd: immers, de meeste der overige bewoners zijn in hun bestaan afhankelijk van de meerdere of min dere welvaart van de tuinbouwers. Alle neringdoenden, ambachtslui en kooplieden zien hun bestaan ernstig be dreigd, als het den tuinbouwer niet goed gaat en zelfs de eigenaars van de landerijen, zij, die tot voor een paar jaren in een benijdenswaardige positie verkeerden, gaan hun ondergang met anderen te gemoet. Hoe ernstig de toestand is, wordt het best gedemon streerd uit de groote hoeveelheden tuinbouwproducten, welke het laatste jaar zijn vernietigd, omdat ze onver koopbaar waren. De kropsla, voor deze streek een nieuw product, bewys tevens, hoe de bouwers zich be ijveren om met andere cultures te traohten, een betere uitkomst te verkrijgen, is bij duizenden kroppen ver nietigd, of kon het niet verdere brengen dan den mini- mum-prijs van 50 cent per 100 krop. Rabarber, ook een product, dat in gewijzigde cultu res betere uitkomsten voor den tuinbouw meende te kunnen bewerken, is in duizenden bossen verhuisd naar den mestvaalt. Bij spoorwagens vol werd dè Deensche witte kool dezen winter en dit voorjaar aan vernietiging prijs gegeven. Ook andere koolsoorten, hoewel in mindere mate, gingen denzelfden weg. Bie ten liggen nog in groote massa's te verrotten als een bewijs van den ontredderden economischen toestand, die in de hooge tariefmuren zijn grootsten vijand ziet. En nu, bij de nieuwe aardappelencampagne, nu de hoop op betere uitkomsten weer levendiger was ge worden, wordén deze kostelijke producten van den Langend, tuinbouw al weer in groote massa op de belt gebracht en wat nog kan worden verkocht, brengt prijzen op, die niet voldoende zijn om de exploitatie kosten te bestrijden. Onder dergelijke omstandigheden is het voor ieder duidelijk, dat de roep om meerdere en betere hulp al feller opstijgt uit honderden huisge zinnen. die aan het hoogst noodige gebrek beginnen te krijgen. Gelijk aan alles een eind komt, komt ook een eind aan het uithoudingsvermogen, dat al maan den en maanden, die tot jaren aangroeiden, op zoo'n zware proef is gesteld. De gelden, beschikbaar gesteld bij Steunwet 1932, zijn uitbetaald. De bedoeling en de opzet ervan waren, een toeslag op de geveilde tuinbouwproducten te ver- leneen gelijk aan het verschil tusschen veilings- en productieprijs. De bedoeling is echter niet verwezen lijkt, want daarvoor zou noodig zijn geweest, matig berekend, 12*$ miljoen gulden. Er is slechts 5 miljoen uitgekeerd en die 7% miljoen zijn het juist, die de ar moe in huis hebben gebracht. En groote ontstemming heeft in tuinderskringen van alle richting gewekt, dat de Minister den weg naar de Kamer niet heeft weten te vinden, ondanks de toezegging dit te doen, als het bedrag van 5 miljoen te weinig zou blijken te zijn. En nu voor 1933 is er weer een tuinbouwsteunwet Dat de tuinbouwers slechts zeer geringe verwachtin gen koesteren van het resultaat dezer wet, behoeft geen nader betoog, als men weet, dat weer niet meer dan 5 miljoen beschikbaar is, en waarbij de minister een garantieprijs bepaalt, die onder den werkelijken produc tieprijs komt te staan. Die garantieprijs voor vroege aardappelen is f 1.50 per 100 K.G. Een opbrengst van 500 K.G. per snees is aan den lagen kant. Dat betee kent dus f 7.50 per snees of TUim f 300 per HA. Met andere voorbeelden zouden we kunnen aantoonen, hoe deze Tuinbouwsteunwet niet zal kunnen beantwoor den aan haar doel, den tuinbouw in stand te houden, omdat een te klein bedrag beschikbaar is. Nu alle verschijnselen er op wijzen, dat voorloopig geen verbetering is te verwachten in de internatio nale verhoudingen op handelsgebied, de invoerbelem- meringen, de con tingen teeringen maar voortdurend worden gehanteerd, om onze tuinbouwproducten bui ten de deur te houden, steken de tuinbouwers meer dan ooit de hoofden bij elkaar, om de regeering van de noodzakelijkheid van onmiddellijk-ingrijpen te over tuigen. Laat zij den ernst van dezen roep verstaan en er naar handelen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7