DE AARDBEVING OP ZUID-S UMATRA Belangrijke verduistering Twee kano's omgeslagen Moord te Zwolgen? Het schandaal bij P.T.T. Concurrentie voor den Turkschen Methusalem Amerikaansche Onafhankelijkheidsdag gevierd Bootongeluk op de Weser Racewagen rijdt op toeschouwers in Dekschuit omgeslagen De Afsluitdijk Nazi's en anti-nazi's te Haarlem Kruisigingsprocessie te Londen. De eerste uitvoerige berichten per lucht mail. De gisteravond ontvangen luchtmail uit onze Oost bracht de eerste uitvoerige berichten over de aardbe ving op Zuid Sumatra, waaraan de onderstaande me- dedeelingen zijn ontleend. Bij den tweeden schok vielen de olieschakelaars in de centrale uit, zoodat alles in het duister werd gezet. Dit veroorzaakte groote ontsteltenis. Zondagochtend, 25 Juni, registreerde het Kon. Meteo rologisch en Magnetisch Observatorium te Batavia te 5 uur 20 min. een buitengewoon zware beving in Noord- Westelijke richting. De afstand van het epicentrum was 260 K.M., zoodat dit in Zuid-Benkoelen moet liggen. Te half acht werd een bijna even zware schok ge voeld, waarvan het epicentrum ongeveer ter zelfder plaatse moest liggen. Tusschen deze beide zware be vingen ln registreerde de seismograaf van 5 uur 20 af onafgebroken schokken. Deze duurden voort tot 8.20 u De beving werd voorts in geheel West-Java gevoeld De verbinding met de hulp-telegraafkantoren Ranau en Kroë Js door de beving gestoord. Onderhoud met res. Bookmaker. Een speciale correspondent van het „Bat. Nieuws blad" had een onderhoud met resident Rookmaker, die verklaarde, dat op den weg naar Kota Agoeng geen sporen van de aardbeving te zien zijn. Precies in het centrum is echter groote verwoesting aangericht. Pasar- loodsen en verschillende huizen zijn volkomen met den grond gelijk gemaakt. Een Chineesche vrouw werd, met haar kind, onder een vallende steenen muur gedood. Verder in de Kota zijn zeer veel huizen ingestort In het ziekenhuis werden opgenomen 4 mannen en 3 vrouwen, terwijl 16 personen poliklinisch behandeld werden. Tijdens het bezoek van den resident werden nog 2 gewonden aangebracht De meeste zwaargewonden zijn verlamd, waarschijn lijk omdat zij gebukt uit de huizen gevlucht en toen door neerstortend materiaal op den rug werden getrof fen, waardoor de onderste ledematen verlamd werden. Van Kota Agoeng tot Radja Bassa zijn over een af stand van een 20 K.M. honderden huizen vernield, bijna alles ligt tegen de vlakte. In enkele kampongs, zooals Negerlratoe, staat geen enkel huis meer. Merkwaardi gerwijs is geen brand ontstaan. Gelaten stemming. Gelukkig heeft de bevolking overvloedig eten en heerscht de droge moesson. De peperoogst, die veel belooft, doet de bevolking haar lot gelaten dragen. Wanneer gevraagd wordt of zij zich getroffen achten door de ramp, antwoorden de menschen ontkennend. „Wij komen best over de moeilijkheden heen" luidt veelal het antwoord en hulp van buiten wordt dan ook onnoodig geacht. De bevolking van kampong Banding was gevlucht omdat zij vreesde voor een watervloed uit de Way Se- anoeoeng, maar gisteren is zij teruggekeerd. De eerste berichten. De adj. Inspecteur van de P.T.T. uit Moeara Doewa telefoneerde de eerste bericht-en omtrent den omvang van de ramp in de Ranaustreek naar Batoeradja. Hij had in de passanggrahan te Banding Agoeng overnacht en kon zich uit het instortende gebouw redden. Toen hij naar Doesoen liep, bleek hem onderweg, dat slechts 3 huizen overeind stonden, de rest was ingestort. Over al klonk geroep om hulp en vernomen werd dat er velen gedood waren. Een Rotterdammer vermoedelijk ver dronken. Gister hebben we gemeld, dat in de nabijheid van Oostvoorne een met één of twee personen bemande kano was afgedreven. Omtrent de toedracht van het gebeurde verneemt de N.R.Crt. nog het volgende: Dinsdagmiddag zijn uit Rockanje vier Rotterdam mers vertrokken voor een kanotocht je naar Oud- dorp. Zij staken met drie kano's in zee, twee één persoons en één tweepersoons Aanvankelijk ging al les goed en zonder ongelukken bereikte men Oud dorp. Op den terugtocht, nog niet ver van Ouddorp, zijn echter de twee éénpersoons kano's omgeslagen. Het andere bootje, dat bemand was door C. L. en N. P., beiden uit Rotterdam, vertrok pas later, om dat de inzittenden aanvankelijk bang waren voor de branding. Betrekkelijk toevallig vonden zij een der drenkelingen, nl. P. v. D. uit de Rosier Faassen- straat te Rotterdam. Deze had toen al lK uur in het water gelegen en stond op he' punt te verdrinken. Hij werd aan boord genomen en de tocht naar Roc kanje werd voortgezet. Van den anderen kanovaarder heeft men niets meer gezien. Het was de 24 jarige W. Rademaker, die in Rockanje als rijwielhersteller werkzaam was, maar gedomicilieerd was te Rotterdam. Dinsdagmiddag is de reddingboot van Stellendam uitgevaren om te trachten den drenkeling te vinden. Tot 10 uur 's avonds heeft men zonder resultaat ge zocht. Ook gistermorgen is de reddingboot uitgevaren, maar er mag wel worden aangenomen, dat R. ver dronken is. Ook de motorreddingboot President Wiersma, uit Hoek van Holland, is op het gerucht dat er nabij Oostvoorne waarschijnlijk een kano bemand met één of twee personen naar zee was weggedreven, uitge varen, doch gistermorgen zonder resultaat terugge keerd. Kano van Rademaker gevonden. Wei nig kans meer op redding. Nader wordt nog gemeld: Gisternamiddag hebben oy varenden van een mo torboot in het Brouwershavensche Gat de kano op- gevischt van den 24-jarigen W Rademaker uit Rot terdam, die Dinsdagmiddag bij een kanotocht in het Goereesche Gat, tusschen de eilanden Voorne en Goeree, naar zee afdreet en sindsdien niet werd ge vonden. Nu de boot is teruggevonden zonder den jongeman, is de kans op redding vrijwel uitgesloten. Lijk in het bosch gevonden. - Het slacht offer werd sinds Zondag vermist. Dinsdagmiddag is in de bosschen te Zwolgen (L.) bij Roermond op korten afstand van zijn woning het lijk gevonden van den ruim 50-jarigen landbouwer M D., die sedert Zondag uit zijn woning werd ver mist. Het lijk lag voorover in den boschrand. Het slachtoffer had een mes in de linkerhand, zoodat in den beginne aan zelfmoord werd gedacht. Alles wijst er echter op, dat het mes er-na den dood moet zijn in gelegd. Het parket uit Roermond is gewaar schuwd en vertoefde Dinsdagmiddag reeds ter plaat se. Het lijk wordt door de politic bewaakt ln afwach ting van dr. Hulst, die de gerechtelijke sectie heden zal verrichten. Omtrent deze moordzaak tast men voorloopig nog volkomen in het duister, De versla- gene was gehuwd en vader van een groot gezin. Hy stond als zeer oppassend bekend. Het drama opgehelderd. Geen misdrijf ln het spel. Nader wordt gemeld: Gistermiddag heeft dr. Hulst uit Leiden de gerech telijke sectie op het lijk verricht. Ook het parket uit Roermond was wederom ter plaatse. Dr. Hulst heeft geen enkel spoor van mis drijf op of in het lichaam van den overleden land bouwer kunnen vinden. Het slachtoffer heeft eenige maanden geleden een trap van een stier in de maagstreek gekregen. Na dien tijd had de landbouwer meermalen last van hartaandoeningen. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten, dat Trugen, toen hij zich in het bosch bevond, zulk een aanval heeft gekregen en toen met het hoofd op een zich in de nabijheid van de plek, waar het lijk is gevonden, bevindende boomstronk is geval len. Daardoor zouden de verwondingen aan het hoofd zijn te verklaren. Op de Plaats wan het slacht offer werd gevonden lagen versch afgesneden el- sentakjes. Waarschijnlijk was de landbouwer, in wiens banden bij het vinden van het 1'jk op zonder linge wijze een mes was geklemd, bezig deze takjes te snijden. Het mes moet dan tijdens den val op vreemde wijze tusschen de vingers zijn geschoven. Na het onderzoek van dr Hulst wordt aan moord of zelfmoord niet meer gedacht Het lijk, dat door de politie in beslag is genomen, is vrijgegeven. WATERSCHAPSBESTUREN. Bij Kon. besluit is benoemd in de provincie Noord- Holland, met ingang van 1 Juli, tot heemraad van den polder Eierland op Texel, C. J. Geense, te Eeierland. belangrijke gegevens. Schade tot dusver f 25.000. Uit Amsterdam meldt de „Tel." omtrent het schan daal bij P.T.T.: De gearresteerde ambtenaar van den technische® dienst van P.T.T. is naar het Huis van Bewaring over gebracht. Medegedeeld wordt dat vier personen hebben verklaard, dat zij hem een paar honderd gulden hadden gegeven in ruil voor de bekende mededeelingen in ver band met te houden aanbestedingen voor de levering van materiaal. Volgens de voorloopige berekeningen van het hoofd bestuur van de P.T.T. bedraagt de schade die het Rijk lijdt'ten gevolge van de bekende knoeierijen tot nu toe circa f 25.000 a f 26.000. Dit bedrag is niet definitief. Het heeft slechts betrekking op de gevallen die tot nu toe aan het licht zijn gekomen, maar, zooals bekend, duurt het onderzoek voort. VERGIFTIGDE BESSEN. Een jongetje overleden. Dezer dagen hebben de kinderen van den heer KI. te Zeegse (gemeente Vries) langs den weg bessen geplukt, Onwetend hebben ze echter tevens vergiftigde bessen geplukt en gegeten. Vier kinderen zijn tengevolge hier van ernstig ziek, terwijl een jongetje van 10 jaar aan de gevolgen is overleden. De in Californië wonende Mexicaan sche vrouw, senora Martina de la Ro- ca, moet op het oogenblik 170 jaar oud zijn, dus dat is nog ruim 10 jaar ouder dan de Turksche methusa- lem Zaro Agha. Men bedenke, dat er in dien t\jd nog geen Burgerlijke Stand was. Een groote doodenlijst Naar Reuter uit New York bericht, heeft de Onaf hankelijkheidsdag, die Dinsdag in de Vereenigde Sta ten werd gevierd, talrijke slachtoffers geëischt. Ten gevolge van ongelukken met automobielen, bij het baden en bij het afsteken van vuurwerk, zijn in ver schillende deelen van het land niet minder dan 44 personen gedood en eenige honderden gewond. DE KROONPRINS EN DE ZANGERES. „Wie rookt hier?" Terwijl de bekende Italiaansche opera-zangeres Ro- sa Ponselle Dinsdagavond te Napels een uitvoering gaf, staakte zij, naar Vaz Dias meldt, plotseling het zingen en vroeg: „Wie rookt hier"? Kroonprins Um- berto, die dicht bij het podium zat, vroeg verlegen: „Hindert de rook U?" en toen de zangeres zei, dat ze een doodelijke angst had voor rook als ze zong, trapte de Kroonprins, terwijl alle oogen op hem ge vestigd waren, de sigaret uit. INBRAAK IN HET STATION TE ZAANDAM. Twee personen gearresteerd. Een surveilleerend agent van politie te Zaandam bemerkte gisternacht om ongeveer vier uur onraad op het stationsemplacement Een tweetal personen, nog in het bezit van een partij sigaren en eenige broeken van het spoorwegpersoneel, kon worden ge arresteerd. Beide personen, de een afkomstig uit Amsterdam, de ander uit Middelburg, bleken geen onbekenden van de poltie te zijn. BEKEND ENGELSCH CONCERTGEBOUW AFGEBRAND. V.D. verneemt uit Londen: De Philharmonïc Hall te Liverpool, een der bekendste concertgebouwen van Engeland, is gisteren door een groote brand volkomen in de asch gelegd. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 770 m.M- Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 17 gr. C. is 63 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Yyf kinderen en een volwassene verdronken Uit Bremen wordt gemeld: Onverantwoordelijke lichtzinnigheid is de oorzaak geweest van een vreeselijk ongeluk met een zeilboot, op de Weser. Ondanks een zwaren Noordwester storm ondernamen Dinsdagmiddag 6 volwassenen met vijf kleine kinderen een zeiltocht op de open Weser. Kort na het verlaten van de monding van de Geeste sloeg de boot om. De sleepboot „Elsfleth" slaagde er in drie volwassenen te redden, terwijl een andere boot nog twee personen oppikte. Vermoedelijk zijn echter een volwassene en alle vijf kinderen verdronken. Twee kinderlijkjes zijn reeds geborgen. Nader verneemt V.D. nog: De justitie heeft een onderzoek Ingesteld naar het scheepsongeval aan de Noord-Duitsche kust, waarbij vijf schoolkinderen zijn verdronken. Gebleken is, dat de eigenaars van de boot, Straaten en Völker, op on« verantwoordelijke wijze met de zich in slechten toe stand bevindende kleine en primitieve boot bij ongun stig weer zijn uitgevaren in gevaarlijk water, terwijl de boot bovendien overbelsat was. Terwijl er hoogstens drie personen in «het vaartuig hadden mogen zijn. wa ren er elf aan boord. Er zal dan ook een vervolging tegen de eigenaar® worden ingesteld wegens het veroorzaken van dood door schuld. Lijkjs der kinderen gevonden. Nog nader uit Bremen: De gisteren gekantelde zeil boot, waarin zich 11 personen bevonden, is gister door een duiker gelicht. In de boot vond men de lijken van de drie nog vermiste kinderen. Het ongeluk heeft dus vijf slachtoffers geëischt. De zes volwassen Inzitten den zijn allen gered. NOODLOTTIGE METEOORSTEEN. Drie dood en. Te Besanron is brand uitgebroken in een huis, waarschijnlijk veroorzaakt door een vallenden me teoor, waarbij drie menschen zijn gedood en drie ge wond. THORNTON EN MACDONALD IN HUN VADERLAND TERUG. Reuter meldt uit Londen: De Engelsche ingenieurs, MacDonald en Thornton, die uit de Russische gevangenschap zijn ontslagen, zijn bij hun aankomst te Londen door duizenden hartelijk be groet. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN FIETS. Een doode en een gewonde. Gistermiddag kwart over twaalf is te Apeldoorn op den hoek LoolaanKerklaan een ernstige aanrijding geschied tusschen een auto, bestuurd door den heer J. Reemmert uit Zeddam en een fiets, bestuurd door mej. Zeeman, waarbij mej. Gerritsen op den bagage drager zat. Beide meisjes, wonend te Apeldoorn, waren op weg van kantoor naar huis. Zij werden iffi zorg1- wekkenden toestand naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Mej. G. is aldaar na enkele oogenblikken overleden. De toestand van mej. Z. is zeer ernstig. Twee dooden. V.D. verneemt uit Praag: Bij de training voor dc autoraces te Koenigsgratr die volgens de manier van de Monte Carloraces door de stad leiden, is heden een ernstig ongeluk ge beurd, doordat een renner de macht over zijn stuur verloor en op de toeschouwers inreed. Een dienst doend soldaat, en een toeschouwer werden op slag gedood, een derde persoon kreeg zware verwondin gen en moest onmiddellijk naar het ziekenhuis wor den gebracht. De renner zelf bekwam slechts lichte verwondingen. Een arbeider verdronken. Gistermiddag omstreeks vier uur Is in de Oude Zee haven te Zaandam bü het lossen van een houtboot een deksohuit gekanteld. Van de zich er op bevindende drie arbeiders wisten twee zich zwemmend te redden. Een derde, de 43-jarige Zaandammer K. Doorgeest, ver dronk, doordat hij een lading hout op zich kreeg. Na drie kwartier dreggen werd de man opgehaald. Men heeft nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch tevergeefs. De man laat een vrouw en eenige kinderen achtet. Enkele duizenden guldens ten eigen bate aangewend. Te Waddinxveen is een geval van ernstige ver duistering aan het licht gekomen. De bedrijfsleider R. van de spiegelglasfabrïek van den heer M. heeft in den loop van een paar jaren een aanzienlijk bedrag van eenige duizenden guldens verduisterd en ten eigen bate aangewend. Bij een onderzoek der boeken door het accountants kantoor Van Triet te Gouda werd ontdekt, dat in de boeken, welke voordien niet onder accountantscontro le stonden, geknoeid was. Een nader onderzoek wees uit, dat de bedrijfsleider zich een bedrag van onge veer f 900 heeft toegeëigend en te eigen bate aange wend. De dader was ongeveer vier jaar bij de fabriek werkzaam. De verduisteringen dateeren van de laatste jaren. De man verdiende een behoorlijk salaris, doch leefde ver boven zijn stand. O.a. liet hij het vorige jaar een villa bouwen, welke hem op zware lasten bracht. Door van het vertrouwen, dat hij genoot, misbruik te ma ken en verschillende malen fraude te plegen, ver schafte hij zich de noodige contanten. Na de ontdek king werd de politie gewaarschuwd; zij arresteerde den dader. Onder leiding van burgemeester P. A. Troost werd een uitgebreid onderzoek ingesteld, dat. daar de verduistering over eenige jaren loopt, veel tijd vordert en nog steeds voortduurt. De ontrouwe bedrijfsleider heeft inmiddels bekend. Hij is gister naar Rotterdam overgebracht en in het Huis van Be waring aldaar ingesloten. Van het geld is niets meer over. De dader, die gehuwd is, doch geen kinderen heeft, stond gunstig bekend. Wat er in Mei passeerde. In Mei zijn, naar Spoor- en Tramwegen meldt, ov§r den afsluitdijk Wieringen—Zurich gereden: 648 mo torrijwielen, 2676 personenauto's, en 167 vrachtauto's. Het aantal reizigers bedroeg 6900, waarvan ruim 1200 op Hemelvaartsdag. Het verkeer met den veerdienst EnkhuizenStavo ren omvatte 17.800 reizigers (tegen 26.900 in Mei 1932 en 28.900 in Mei 1931) en is dus door de openstelling van den afsluitdijk zeer veel verminderd, ook al houdt men er rekening mee, dat Pinksteren dit jaar niet in Mei is gevallen. Steenen uit het trottoir gehaald om er mee te gooien. Na een Dinsdagavond te Haarlem gehouden verga dering van den kring Haarlem van de Nationaal-soci- alistische beweging (groep-Mussert) hebben zich on geregeldheden voorgedaan. Na afloop van de vergade ring vertrokken eenige leden per autobus naar IJmui- den. De motorbrigade heeft deze bus tot aan de pont te Velzen begeleid. De andere fascisten, ongeveer 75 in getal, gingen onder politiegeleide naar het kring huis van den hond, gelegen aan het Spaarne. De fas cisten werden gevolgd door een menigte politieke te genstanders, die ter hoogte van de Rozenhagenstraat steenen uit het trottoir haalden en daarmee begon nen te gooien. Enkele personen werden geraakt. De politie loste eenige waarschuwingsschoten in de lucht, waarop de steenengooiers op de vlucht sloegen. Toen de groep fascisten bij het kringhuis op het Spaarne was aangekomen, werd van den overkant af wederom met steenen gegooid. Eenige agenten heb ben de menigte ter plaatse verspreid. Met auto's zijn de fascisten van het kringhuis vertrokken. In het Londeusche havenkwartier vond een groote processie plaats, waarbij de ïydens- v- v weg van Christus werd uitgebeeld*

Schager Courant | 1933 | | pagina 2