Alitncci Bitlis- Dinsdag 11 Juli 1933. 76ste Jaargang No. 9309 Uitgevers: N.Y. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. VOORUITZICHTEN DER Londensche Conferentie CH1NEESCH STOOMSCHIP GERAMD He"ige gevechten te Glasgow en Liverpool Sneltrein uit Madrid ontspoord Hevige wolkbreuken in de Vogezen Hevige storm in Venetië Ernstig RussischMandsjoerijsch incident Hitier spreekt te Dortmund Vermindering graanproductie W. C. VAN GEELEN De terreur in Duitschland Spoorwegongeluk m Engeland SCHAGËR tOMANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- Idag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- jtentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No 20. Prijs per 8 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno«i inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend*1 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Ook Amerikaansche minister thans voor stander van een verdaging. Reuter meldt uit Londen: De aanwijzingen voor een binnenkort te verwachten verdaging der economi sche wereldconferentie treden steeds duidelijker aan den dag. In de gister gehouden zitting van het. bureau moet deze aangelegenheid ter sprake zijn gebracht; o.m. hoort men als datum der verdaging den 26sten Juli noemen. Een der Amerikaansche gedelegeerden en een aantal journalisten moeten zelfs reeds tegen 20 deze hutten voor de thuisreis hebben besproken. Deze laatste mededeeling klopt met de meening in kringen der Fransche delegatie waar men van oordeel is, dat de conferentie nog 10 a 12 dagen haar werk zaamheden zal voortzetten en dan tot September of October a.s. zal worden verdaagd. Minister Cordcll Huil, die gistermiddag met dr. Co- lijn en Neville Chamberlain van gedachten wisselde, was van oordeel, dat de stemming thans optimisti scher is, zoodat hij wellicht aan een aanstaande ver daging der conferentie zijn goedkeuring zou kunnen hechten. Bureau voor onbepaalden tijd verdaagt!. Blijkens en Reuter-bericht uit Londen eindigde de gisterochtend gehouden zitting van het bureau der conferentie zonder beslissende stemming, doch met de algemeene goedkeuring van het besluit dat de zil vercommissie haar arbeid kan voortzetten en dat de voorzitter de rapporten der verschillende subcom missies zal afwachten om deze dan aan de leden van het bureau voor te leggen. Daarop werd het bureau verdaagd zonder een tijd stip voor zijn eerstvolgende bijeenkomst te bepalen. Uiteenzetting van Chamberlain in Lagerhuis. het In het Engelsche Lagerhuis zeide Neville Cham berlain, de kanselier van de schatkist, in zijn uiteen zetting over de debatten der wereldconferentie o.m. het volgende: Maar hoe meer men dit probleem bestudeerd, hoe meer men terugkeert tot dit centrale feit: op den bo dem van alle moeilijkheden ligt het gebrek aan ver trouwen. Slechts een herstel van het vertrouwen zal ons in staat stellen het volledige profijt te trekken van de verschillende maatregelen die wij kunnen nemen voor het doen stijgen van het prijsniveau en al onze inspanning moet worden gewijd aan het herstel en het opbouwen van dat vertrouwen. De depreciatie van den dollar heeft ongetwijfeld een zeer verwarrende factor in het spel gebracht, maar tot groote hoogte is dit geen onnatuurlijk cn kunstmatig verschijnsel, dat niet gebaseerd is op Intrinsieke economische en financieele factoren, maar dat hoofdzakelijk het gevolg is van de speculatie die in continentale kringen is begonnen en die door de Amerikaansche speculatie is gevolgd. Volgens de opvatting van vele bevoegde deskundigen zijn de om standigheden en feiten van dien aard, dat het zeer wel mogelijk is, dat er een ommekeer plaats zal vin den in dit proces in den aanstaanden herfst, wanneer verschillende factoren in omgekeerde richting begin nen te werken. Derhalve moeten wij ditmaal onze zinnen koel houden en ons niet door deze tijdelijke verwarrende factoren laten overhaasten, zoodat wij zouden komen tot haastige, slechtoverwogen of over ijlde conclusies." 125 personen om het leven geko men. Londen, 10 Juli (V.D.). In de Koreaan- Bche wateren is het Chineesche stoomschip „Toenan" door een Japansch stoomschip ge ramd. Men vreest, dat 125 passagiers om het leven zijn gekomen. Oranje Orde in botsing met haar tegen standers. V.D. verneemt uit Londen: Te Glasgow en te Liverpool is het tot hevige vechtpartijen op straat ge komen tusschen aanhangers van de protestantsche Uranje Orde en haar politieke tegenstanders. Te Glas gow werd gevochten met messen en knuppels, en 15 personen, waaronder verschillende, die niets met de zaak te maken hadden, werden gewond. Ongeveer 50 personen werden gearresteerd. Bij de vechtpartij te Liverpool werden twee perso nen gewond en zes gearresteerd. De menigte gooide naar de politie met alle mogelijke voorwerpen, zoodat de politie ten slotte met den gummistok optrad. Er werden verscheiden ruiten ingeworpen. Twee dooden en 47 gewonden. Uit Madrid, 10 Juli (V.D.): Gisteren is in de Spaansche provincie Galicië de sneltrein uit Madrid naar La Coruna op ongeveer 40 K.M. voor La Coruna door tot nog toe onbekende oorzaak ontspoord. Twee personen werden gedood en 47 gewond, waarvan de meesten ernstig. Een reiziger wordt nog vermist. Schade van honderdduizenden francs. Eenige uren lang hebben wolkbreuken gewoed in de dalen der Vogezen. In korten tijd werden beekjes in wilde stroomen veranderd. Dorpen en straatwegen werden onder water gezet, kelders en stallen liepen vol. Op tal van plaatsen stond het water een meter hoog in de huizen. Alle telefoon- en telegraafverbin dingen werden vernield. In het bijzonder zijn de wijn bergen geteisterd. Eenige landwegen zijn volkomen weggespoeld, waardoor het verkeer onmogelijk is ge maakt. De schade is nog niet te overzien, doch bedraagt in ieder geval eenige honderdduizenden francs. Twee Engelsche oorlogsschepen losgesla gen. Uit Milaan, 10 Juli (V.D.): Te Venetië is in den nacht op Maandag zoo'n hevige storm losgebroken, dat in de haven twee Engelsche oorlogsschepen van hun ankers zijn losgeslagen en afgedreven, aangezien zij niet onder stoom stonden. De torpedobootjager H 84 werd door den storm afgedreven tot het midden van het havenbekken, terwijl de „Resoiirce" een ge- heelen slag ommaakte. Een Italiaansche sleepboot werd direct ontboden. De schepen konden zonder eenige averij weer aan de ankerplaatsen worden vast gemaakt. Kanonneerbooten onderweg. Uit Charbin, 10 Juli (V.D.): Om tot nog toe on bekende redenen hebben Russische troepen een Mand sjoerijsch stoomschip aan den mond van de Soengari- rivier in beslag genomen en bezet. De Mandsjoerijsche regeering heeft onmiddellijk geprotesteerd en drie kanonneerbooten naar de Soengari-delta gezonden. Twee Japansche kanonneerbooten en twee transport schepen zijn eveneens onderweg en stoomen op naar de Oessoeri-rivier, die langs de oostelijke grens van Mandsjoerije stroomt. KOUDEGOLF OVER ZUID-AMERIKA. Temperaturen van 20 graden onder nuL Buenos Aires, 10 Juli (V.D.) Een koudegolf heerscht thans in Zuid-Amerika. Hedenmorgen wees de thermo meter in Buenos Aires 3.4 graden onder nul. Uit het binnenland komen berichten over nijpende koude. Zoo daalde de temperatuur in Malargus. provincie Mendo- za, tot 20 graden onder nul en te Cordoba tot 9.5 gr. onder nul. ENGELANDS WERKLOOSHEID WEER VERMINDERD. Met bijna 150.000 in één maand. Uit Londen: Het aantal werkloozen in Engeland be droeg op 26 dezer 2.438.108, hetgeen 144.771 minder ia dan pp 22 Mei. LUCHTVAART HET ECHTPAAR LINDBERGH Van Amerika naar Europa per vliegtuig. Lindbergh en zijn vrouw zijn uit New York vertrok ken op bun tocht in redelijke etappes naar Groenland. De eerste etappe is New-YorkHalifax. Lindbergh zei- de, vóór zijn vertrek, de hoop te koesteren in de gele genheid te zijn het vliegtuig-eskader onder leiding van Balbo te verwelkomen. Mevr. Lindberg zal op dezen tocht optreden als mar- coniste, fotograaf en af en toe als plaatsvervangend be stuurder van het vliegtuig. De eerste landing kwam vroeger dan was beraamd, n.1. in de buurt van Rockland, in den staat Maine. De zaak van de daling was mist. De beide vliegers kwa men er goed af. Tusschenlandlng New York, 10 Juli (V.D.) Het echtpaar Lindbergh, dat een Oceaanvlucht maakt, moest tengevolge van den mist op 10 mijlen ten Zuiden van Rockland (Nieuw- Engeland) een noodlanding maken. Te Northhaven (Maine) aangekomen. Nader uit New York: Na de tussohenlanding bij Rock land is het echtpaar Lindbergh doorgevlogen naar Northhaven. „De tegenstanders kennen mijn taaiheid nog niet." Wolff meldt uit Dordtraund: Rijkskanselier Hitier heeft gisteren op een S.A.- demonstratie in het Stadion te Dortmund het woord gevoerd. Hij zeide o.a. het volgende: Wij hebben in de jongste vijf maanden den Duitschen particularis- tischen keizerstaat den doodsteek gegeven en een einde gemaakt aan het particularisme der partijen. Wij zijn verheugd over het einde van het Centrum, want wij zouden gaarne zien, dat er een einde komt aan den strijd in het religieuze leven. Wij zijn ook verheugd over het nieuwe concordaat, op grond waarvan het den priesters voor altijd verboden zal zijn politiek werkzaam te zijn in de partijen. Thans is een front ontstaan, dat na het veroveren van de laatste stellingen, het Rijk zal versterken en verdedigen. Onze nationaal-socialistische staat moet eeuwig bestaan, doordat wij de burgers ertoe opvoe den en het Duitsche volk voor de volle 100 insteilen op de beteekenis der nationaal-socialistische idéé. Dit is de zwaarste taak; in de leerschool der practijk zal voortaan iedere Duitscher geschoold" moeten worden v'oor het Duitsche leven. Onze tweede taak is, de werkloosheid te ovenvinnen Vier jaar heb ik noodig en in nog geen half jaar is het aantal werkloozen reeds met 2 millioen afgenomen; wij zullen verder blijven strijden tot deze taak is volbracht. Onze te genstanders verkeeren wellicht in den waan. dat ons dit mislukken kan, maar dan kennen zij mijn taai heid niet. Wij zullen niet loslaten en als wij eens tegenslag hebben, dan zullen wij den volgenden dag opnieuw beginnen. Onze zware verantwoordelijkheid, zoo betoogde Hit- Ier, dwingt ons de beweging zoo te leiden, dat latere generaties met trots op dezen tijd kunnen terugzien. Wij moeten zorgen, dat onze vlag niet geschonden wordt. Weest een front van ijzeren tucht, vastbera denheid en moed, een front van broederlijkheid en kameraadschap. Millioenen in Duitschland vertrou wen op ons en zien in ons het eenige wat hen in nood en ellende helpen kan. De ineenstorting zou de millioenen tot wanhoop doemen. Moeilijkheden verwacht van Duitschland, Frankrijk en België. De financieele correspondent van het, „Alg. Hsbl." te Londen telefoneerde gisteravond; Vandaag werden de besprekingen tusschen de vier groote tarwe-uitvoerlanden, die onderling reeds een voorwaardelijke overeenkomst hebben, eenerzijds, en de kleine uitvoerlanden voortgezet Naar wordt ver nomen hadden de besprekingen van heden een zeer gunstig verloop. Er werd een formule opgesteld, die morgen aan de invoer-landen zou worden voorgelegd. Reeds vandaag verluidde, dat een van de groote invoerlanden, nl. Italië, zich tamelijk gunstig over de formule der uitvoerlanden zou hebben uitgelaten, terwijl ook wordt aangenomen dat Engeland geen groote moeilijkheden zal opwerpen. De grootste te genstand verwacht men van Duitschland, Frank rijk en België, welke landen zooveel mogelijk hun uitvoerbelangen naar voren zullen brengen. De Amerikaansche gedelegeerde Morgent.hau heeft zich na de besprekingen van heden tamelijk opti mistisch geuit wat de vooruitzichten voor een alge meene overeenkomst betreft. Accoord der Bonau-staten. Wat zul len consumeerende landen doen? Reuter meent nog te weten, dat op de heden ge houden vergadering van vertegenwoordigers der Do- naustaten en Polen aangaande de vermindering der graan-productie volledige overeenstemming is be reikt over de te volgen politiek. De houding der con sumeerende landen zou echter nog een zeer grooten hinderpaal kunnen vormen. Lijk van een arbeider uit het water opge haald. Zaterdag is in het kanaal der Centrale Werkverschaf fing in het Rhederveld gemeente Vlagtwedde het lijk gevonden van een arbeider, vermoedelijk dat van zeke ren K., aldaar die een diepe steekwonde onder in de borst had. Het parket te Winschoten heeft plaatselijk een onderzoek ingesteld. Vermoedelijk is K. mishandeld en daarna in het water geworpen, waar het lijk een 10-tal dagen heeft gelegen. HAAR HULPVAARDIGHEID WERD HAAR ONGELUK. Meisje zwaar gewond op een wielerbaan. Zaterdagavond heeft op de Wielerbaan op het ge meentelijk sportpark te Oss een ernstig ongeval plaats gehad. De renner van Groenendaal uit Oss kwam in de bocht te vallen. Zijn 15-jarig zusje dat zich onder de toeschouwers bevond, sprong over de afzetting van de baan om haar broer behulpzaam te zijn. Dit werd haar noodlottig. Zij werd door een naderenden renner aange reden en tegen den grond geworpen. Met een ernstige hersenschudding werd het slachtoffer in bewusteloo- zen toestand naar haar huis vervoerd. Naaf aanleiding van dit ongeluk werden de wedstrijden afgelast. PRINSES JULIANA KOMT WOENSDAG WEER TERUG. Bezoek aan Westminster Abbey. Uit Londen: Gistermorgen bezocht H.K.H. Prinses Juliana de Westminster Abbey. Het vertrek van H.K.H. is thans definitief bepaald op Woensdagmorgen per boot van de Mij. „Zeeland." OOGONDERZOEKINRICHTING GROOTSTE KEUZE BRILMONTUREN EN GLAZEN SPECIALE REPARATIE-INRICHTING GEDIPLOMEERD OPTICIEN - REFRACTIONIST LAGEZIJDE B 40 TEL. 26. SCHAGEN. OOGONDERZOEK GEHEEL GRATIS. Vreeselijke bijzonderheden bekend ge maakt. In de Nieuwe Rott. Crt. vinden we het volgende aan de Daily Telegraph ontleend over de terreur, uitgeoefend door de Nazi's in Duitschland. Zoo bevat een telegram uit Weenen het volgende: „Thans is hier (Weenen) bevestiging ontvangen van den moord door nationaal-socialistische storm troepen, gepleegd op het sociaal-democratische rijks daglid Johannes Stelling, een lid van het (soc. dem.) partijbestuur. Gedurende een razzia van overheidswege, uitge voerd in een arbeiderskolonie bij Kropenick, waar Stelling woonde, verloor een jongmensch, zekere Schwans. de zoon van een vakvereenigingssecrctarls het hoofd en schoot drie van de lieden die de huis zoekingen uitvoerden, neer. De geheele kolonie werd nu afgezocht en Stelling werd meegevoerd door de Nazi's, die hem al zwaar hadden verwond Gedurende een week kan men niets naders te weten komen over zijn lot. Toen werd in het kanaal van Zerpen een lijk gevonden, in een zak genaaid. Den volgenden dag werden nog twee lijken gevonden. Het eerste lijk werd geidentificeerd als dat van Stelling. Zijn wedu we ontving de korte mededeeling, dat het lichaam in het lijkenhuis lag. De identificatie was enkel mo gelijk door een paspoort, dat gevonden werd: het ge laat was tot moes geslagen. Ook de jonge Schwans overleed aan de slagen, die men hem had toegediend. Men kon zijn vader vin den; de moeder is krankzinnig geworden en in een gesticht opgenomen. Vreeselijke bijzonderheden worden bekend gemaakt over de Hitleriaansche politieke politie, welke ge vestigd is in de Generaal Pape-strasse te Berlijn. Daar zijn 200 bijzonder wreedaardige nationaal-so cialistische politieagenten ondergebracht Hun ma nier van handelen: ranselen met stalen staven, heeft de straat tot een gevreesd oord gemaakt Twee da gen geleden werd daar voor de deur een jongeling gevonden, die half stervende was en wien de been deren in het lijf waren stukgeslagen. Dit slaan ge schiedt op het onderlijf. Daarna wordi het slachtof fer, met het'bovenlijf bloot, vertoond aan den na- tionaal-socialistischen dokter, die. glimlachend, con stateert, dat hij niet gedeerd is." Twee treinen op elkaar geloopen. Vijf tien gewonden. Londen. 10 Juli (V.D.). In de buurt van New Castle ie de expresstrein Edin- burghLonden op een goederentrein gebotst. Vijf per sonen werden ernstig, tien licht gewond. De locomotief en eenige wagens van den expresstrein zijn ontspoord en omgevallen, zoodat het verkeer op dit baanvak ge stagneerd is. WANDAAD VAN STRIJKSTER TE MOSKOU. Linnengoed-museum byeengestolen. Reuter meldt uit Moskou: Een jonge vrouw is door de rechtbank aldaar ver ooi - deeld tot 10 jaar dwangarbeid, wegens het verduiste ren van kleine stukken linnengoed, die zij in haar was- scherij ter behandeling kreeg. Toen deze verduisterin gen te veelvuldig voorkwamen, namen enkele harer klanten de politie in den arm, die een huiszoeking ver richtte, waarbij een uitgebreid linnengoedmuseum ont dekt werd, bestaande o.a. uit 300 hemden, 400 paar sok ken en 200 stellen ondergoederen. OPLICHTING BIJ DEVIEZENSMOKKEL. Van het geld goeden sier gemaakt Wegens verduistering van f 1000 ten nadeele van een zekeren v. S. uit Blerick heeft de marechaussee te Ven- lo aangehouden een zekere B. Een tweede verdacht» wordt nog gezocht. Belden zouden in opdracht van v. S. in Dusseldorp een reischèque innen. Toen zij op de bank elk een be drag van 1000 Mark in ontvangst hadden genomen is het tweetal aan den zwier gegaan en heeft het geld verteerd. Toen B. Zaterdag terugkeerde werd hij gearresteerd en opgesloten. De tweede verdachte, P., is nog niet van zijn uitstapje teruggekeerd. HOUDERS VOOR RIJWIELPLA ATJES Diefstal practisch uitgesloten. 'a Gravenhage. 10 Juli. Het houdertje voor rijwiel plaatjes, dat zooals gemeld, door het Rijk ter beschik king zal worden gesteld, is zoodanig geconstrueerd, dat het menschelijkerwijs gesproken diefstal uitsluit. Het plaatje kan er n.1. niet uit verwijderde worden zonder dat het plaatje zoo ernstig beschadigd wordt dat het voor den dief onbruikbaar zal zijn. Binnenkort hopen wij nadere bijzonderheden te kunnen geven over dit houdertje. dat bij wijze van proef eerst te Amsterdam ter beschikking zal worden gesteld, omdat daar het aantal diefstallen van plaatjes het grootst is.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1