llüiiti Nitm- Alittttitit- Luünvklii Uitgevers: N.V. vJi TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. DE WERELDCONFERENTIE. Nog 14 dagen arbeid. GROOTSCHEEPSCHE PLANNEN in Amerika. Mattern's avonturen. Een waarschuwing van Dr. Ley. Opzienbarende moordaanslag te Brussel Kind voorkomt een treinramp. Kerkbranden in Spanje. Vredesplannen ITALIË ZOEKT SAMENWERKING met andere landen. Ongelukken in de bergen. Familie-tragedie te Berlijn. Nieuwe baten van de walvischvangst. De scheepsramp bij de kust van Korea. Steungelden voor den tuinbouw. HET ESKADER VAN BALBO. Treinongeval te Rotterdam. Plaatselijk Nieuws. Woensdag 12 Juli 1933. SCIAGER 76ste Jaargang No. 9310 COURANT. iDit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. t POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-^ TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno.^ inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekendvj DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Op 26 Juli a.s. vermoedelijk de slotzitting en dan tot den herist pauze. Londen, tl Juli (V.D.). Het Bureau der Economische Wereldconferentie heeft in zijn heden onder voorzitterschap van MacDonald gehouden vergadering besloten 26 Juli a.s. vast te stellen als voorloopige datum voor de slotzitting der Conferentie, die dan tot nader aankondiging zal worden verdaagd. Officieel communiqué in zake werkzaam heden der commissie. Londen, 11 Juli. (V.D.). Officieel wordt mede gedeeld. dat het bureau der wereldconferentie de aanbeveling der monetaire redactiecommissie heeft goedgekeurd, volgens welke de eerste sub-commissie zou voortgaan met de beraadslagingen over de schuldverplichtingen, de tweede over de resolutie in zake de samenwerking der centrale banken, zoo mede do kwestie van het zilver en andere aangele- genheden, waaromtrent overeenstemming bestaat. Minister Bonnet is tevreden. De Fransche minister van Financiën, Bonnet, heeft zich gisteravond naar aPrijs begeven, doch zal over eenige dagen te Londen terugkeeren. Alvorens te vertrekken, legde de minister op een persconferentie nog de volgende verklaring af: De commissie van redactie en het bureau der eco nomische wereldconferentie hebben heden gewerkt in een atmosfeer van volkomen nartelijkheid en over eenstemming. Wij beschouwen het geheele verloop als zeer gelukkig, want hiermede wordt het ponee ren van kwesties vermeden, die misschien tusschen de goudlanden en de andere landen tot inopportune besprekingen zouden kunnen leiden Wij begrijpen de inzichten van onze vrienden in Engeland en de Ver- eenigde Staten en moeten zeggen, dat wij op onze beurt evenzeer bij Cordell Hul' en Cox. als bij Cham- berlain een volkomen begrip voor onze meening over deze kwesties hebben gevrnden. zoomede een geest van samenwerking, waarin wij ons slechts kun nen dankzeggen." Een direct uit te voeren program. Be perkte arbeidsweek en een grootsch plan voor openbare werkverschaffing. Uit Washington, 11 Juli (V.D.): Het op voorstel van president Roosevelt ingestelde „superkabinet" is onder voorzitterschap van Roosevelt bijeengekomen in een constitueerende vergadering, teneinde te be raadslagen over een onmiddellijk ten uitvoer te leg gen program. Dit program betreft in de eerste plaats de invoering van een beperkte arbeidsweek en een nieuwe regeling van de loontarieven in verschillende industrieën, daar op deze gebieden een snelle beslis sing absoluut noodzakelijk is geworden. Het super kabinet zal bovendien zeer spoedig een groot program van openbare werkverschaffing aan werkeloozen be handelen. Woensdag zal dit program, naar verwacht wordt, worden bekend gemaakt Nog meer nieuwe maatregelen van Roose velt te verwachten. Nog verneemt V.D. uit New York: Naar verluidt, is te verwachten, dat een tweede beslissende maatre gel ter bestrijding van de werkloosheid zeer spoedig zal worden afgekondigd. Het betreft in dit geval de kolennijverheid. Ook voor deze industrie zal een ver korting van den werktijd worden ingevoerd en een minimum-loon worden vastgesteld. Dagen gewoond in een zelfgebouwde hut. Tot doorzetten besloten. De Amerikaansche vlieger Mattern heeft aan de Russische Luchtvaart Maatschappij Ossoaviachim rapport uitgebracht over zijn noodlanding en zijn red ding. Tengevolge van een motordefect moest hij in de nabijheid van het dorp Anadyrsk landen. Verschei dene dagen had hij rond gezworven om menschen te vinden en inmiddels had hij geleefd van wijn, choco lade en beschuit, die hij aan boord had. Zijn signalen waren langen tijd niet opgemerkt, zoodat hij gedwon gen was een hut te bouwen, waarin hij zes dagen had gewoond. Eindelijk, op 29 Juni, 's ochtends om elf uur hadden twee kleine Russische booten zijn signalen gezien. Zij namen hem aan boorden brachten hem naar Anadyrsk. Mattern verklaarde dat hij zijn vlucht om de wereld wilde voortzetten en haar vol gend jaar wilde heralen. Aan de dwarsdrijvers in het binnenland. „Ik zal de laatste broeinesten van tegen stand üi Dultschland uitbranden." Wolff meldt uit Berlijn: Dr. Ley, de leider van het arbeidsfront, publiceert in „Der Deutsche" een laatste waarschuwing „aan de dwarsdrijvers in het binnenland". Hij verklaart o.m. dat het niet te verwonderen is, wanneer de mannen van gisteren het Duitsche arbeidsfront haten. „Ik zal me", aldus Ley, „met ijzeren gestrengheid tegen de wroetera keeren en de laatste broeinesten van tegenstand uitbranden. Wij kennen de dra_ den. die van de ..burgerlijken' via de „ohristelijken" naar de „vrijen" gespannen zijn. Wij kennen de regisseurs van dit marionetten-theater, de Lm- busch'en en Stegerwalds, de Have man ns en de Furtwan- glers. Ik zou deze heeren hier bij aan het verstand willen brengen, dat ik van plan ben. bij de geringste poging tot dwarsdrijverij, aan het „thea ter" een einde te maken." Met denzelfden nadruk waar schuwt dr. Ley vervolgens die kringen, welke onder den dekmantel van den opbouw der standen hun winzucht wenschen te bevredigen. De tijd is, volgens Ley, te groot en te verheven om plaats in te ruimen aan kleine en lage baatzucht De Duitsche arbeider aldus eindigt dr. Ley zijn betoog mar cheert terug in het vaderland, dat burgerlijke verwaten, held en marxistisch' volksverraad hem hadden ontsto len. Wie eerlijk medestrijdt, wordt de hand gereikt, maar wie saboteert, hem zullen, aldus dr. Ley, onze vuisten treffen." Dr. Ley. Oorlogsweduwe doodt een ambtenaar. De „Tel." verneemt uit Brussel: Gistermiddag is aldaar een opzienbarende moordaan slag gepleegd, en wel op den secretaris van de com missie voor de pensioenen van oorlogsweduwen. Toen de secretaris, die zelf een verminkte kapitein uit den wereldoorlog is, zijn bureau verliet, loste de weduwe van een oudstrijder, die geen verhooging van pensioen had gekregen, eensklaps een revqlverschot op hem. De kogel doorboorde den oud-kapitein de borst, zoodat hij in zorgwekkenden toestand naar het zieken huis moest worden vervoerd. De dader es zakte, nadat zij het schot had gelost, bewusteloos ineen; zij werd eveneens naar het ziekenhuis overgebracht. Tegenwoordigheid van geest van een 9-ja- rigen knaap. Door de tegenwoordigheid van geest van een negen, jarige knaap is een ernstig ongeluk op het spoorweg traject Genua-Florence vermeden, zoo lezen we in de „Tel.", Een groote vraohtwagen was juist den overweg te Pontetto bij Pieve Ligure opgereden, toen de auto matische slagboomen neerklapten en de vrachtwagen, tussohen de beide slagboomen beklemd geraakt, op de rails moest blijven staan. Op hetzelfde oogenblik weer klonk het electrisch signaal van den trein GenuaFlo rence. De negenjarige zoon van den stationschef zag het gToote gevaar in, rende naar de telefoon en belde het voorlaatste station op, met het verzoek den trein onder alle omstandigheden aan te houden. Zijn waarschuwing kwam echter te laat, daar de trein het station reeds gepasseerd was. Zonder zich een oogenblik te bedenken nam de jongen de roode signaalvlag en liep hiermede den trein tegemoet. Op het laatste moment zag de ma chinist de roode vlag, zoodat hij den trein tot op vijf meter voor den overgang tot staan kon brengen. Drie kerkgebouwen in één dorp verwoest. Reuter seint uit Madrid: Te Sanfuentes nabij Bil- bao hebben brandstichters een kapel, dateerende uit de 8e eeuw, verwoest. Na het gebouw te hebben geplunderd, goten zij petroleum op het altaar en staken het vervolgens in brand. Het plaatsje Sanfuentes, dat hoofdzakelijk door mijnwerkers wordt bewoond, had twee jaar geleden nog vier kerken. Thans is er nog maar een. De drie anderen zijn sedert de revolutie verwoest. Uitbreiding van de Amerikaansche vloot geëischt. Uit Washington, 11 Juli (V.D.): De Amerikaan sche vlootsecretaris Swanson heeft Roosevelt machti ging gevraagd tot een uitgebreid vlootprogram. waar in in de eerste plaats voorbereidende werkzaamheden zijn opgenomen voor vervanging van verschillende groote oorlogsschepen na afloop van het Londensche vlootverdrag. In welingelichte kringen concludeert men hieruit, dat geen sprake meer zal zijn van confinuceren van het Londensche vlootverdrag in 1935 en dat de Ver- eenigde Staten voronemens zijn n>« dil tijdstip hun vloot naar eigen goedunken uit te breiden. Een niet-aanvalsverdrag met Rusland ge- sloten. Rome, 11 Juli. (V.D.). De bladen berichten op in het oog springende wijze, doch zonder nadere bi- zonderheden of commentaar, dat de Italiaansche re geering Dinsdag verschillende vertegenwoordigers van buitenlandsche regeeringen heeft ontvangen. Mussolini heeft o.m. gedurende anderhalf uur een onderhoud gehad met den Turkschen minister van Buitenlandsche Zaken, Tewfek-Roeschdy-Bey betref fende de gemeenschappelijke belangen der beide landen en het tusschen Italië en Turkije reeds be staande vriendschapsverdrag. Voorts heeft Mussolini den onlangs uit Moskou teruggekeerden ambassadeur der Sovjet-Unie ont vangen, waarbij politieke kwesties breedvoerig zou den zijn besproken. In welingelichte politieke kringen verluidt, dat binnenkort tusschen Italië en Rusland een niet-aan valsverdrag zal worden gesloten. Nader meldt Reuter uit Rome, dat bevestigd wordt dat er thans besprekingen worden gevoerd over een pact van nonagressie tusschen de Sowjet-Unie en Italië. Zeven personen in een 300 Meter diepen algrond gestort. V.D. verneemt uit Parijs: Zeven personen zijn in de buurt van Anemasse van een berghelling gestort en in een ongeveer 300 M. diepen afgrond terecht gekomen Alle zeven kop- den zij worden geborgen. Zij zijn evenwel zoo ern stig gewond, dat men voor hei leven van enkelen hunner vreest.. Hulp werd geboden door Zwitsers, die uit Genève en Lausanne naar Anemasse waren gekomen. Twee dames en een heer van een berg helling gevallen. Uit Garmisch-Partenkirchen: T^ee dames en een heer zijn van een met sneeuw bedekte berghelling gevallen Een der dames, een juffrouw afkomstig uit Frankfort a. d. Main, werd gedood, de andere, afkomstig uit Merseburg, werd lichtgewond, terwijl de heer. een koopman uit Frankfort a. d. Main, ernstig werd gewond. Professor schiet zijn beide dochtertjes dood en beneemt zich daarna zelf het leven. Dinsdagmiddag heeft een man in het Grunewald te Berlijn zijn beide dochtertjes, oud 7 en 11 jaar, doodge schoten, en zich daarna een kogel door het hoofd ge jaagd. Op den man werd een kaart gevonden van een leesbibliotheek op naam van prof. Dr. K. Nadere bijzonderheden. Nader verneemt V.D. uit Berlijn: Het onderzoek in zake de familietragedie in het Gru newald heeft aan het licht gebracht dat de dader de 58_jarige Studienrat prof. Dr. Georg Klatt uit Defcmold is. Hij was Donderdag naar Berlijn gekomen en had gisterochtend vroeg zijn beide kinderen, die bij een zwager logeerden, gehaald om met hen in het Grune- wald een wandeling te maken. Het motief voor de vree- selijke daad is nog niet bekend. Vleeschextract als bijproduct. Naar Reuter kan mededeelen is het vraagstuk van 't productieve gebruik van walvischvleesch thans op gelost. Tot dusver werd van de in de Zuidelijke IJszee ge vangen walvisschen practisch alleen de traan ge bruikt, daar het vervoer van de reusachtige hoeveel heden walvischvleesch vanuit het Zuidpool-gebied naar Noorwegen te veel moeilijkheden opleverde. Thans is een stelsel uitgedacht, volgens het welk het walvischvleesch aan boord van de vaartuigen ver malen wordt tot een soort vleeschmeel. Dit meel wordt naar Noorwegen vervoerd en daar wordt er een zeer fijn vleesch-extract van geprodu ceerd. De genomen proeven zouden reeds een uitstekend resultaat hebben opgeleverd en indien alle verwach tingen worden vervuld, zal het nieuwe product van even groote waarde voor Noorwegen blijken te zijn als de walvischtraan. Tachtig dooden bij de ramp van de „Tunan" Reuter meldt uit Dairen: Van de 168 opvarenden van het Chineesche stoomschip „Tunan", dat nabij de kust van Sjantoeng in botsing was gekomen met een Japansch stoomschip, konden 89 personen worden ge red, doch de overige passagiers en leden der beman ning worden vermist. TWEE HITLERJONGENS DOOD GEVONDEN Uit Brandenburg: Even buiten de stad werden de lij ken gevonden van twee Hitlerjongens. een van 18 en een van 17 jaar. Naast de lijken lag een revolver. Een onderzoek wordt door de politie ingesteld. Vragen aan den Minister, Het Tweede Kamerlid de heer Cramer, heeft den Minister van Economische Zaken de vraag gesteld of hij bereid is te bevorderen, met het oog op de groote armoede, die in den tuinbouw heerscht, dat de steun gelden, in verband met de Wet van 5 Mei 1933, Stbl. 255, zoo spoedig mogelijk worden uitbetaald. Waarschijnlijk vandaag verder. Kopenhagen, 11 Juli (V.D.) Naar Dinsdagmiddag uit Reykjavik werd gemeld, heeft generaal Balbo het tegen Dinsdag vastgestelde vertrek uitgesteld. Het is mogelijk dat het Italiaansche eskader van daag de vlucht zal voortzetten. Het verluidt dat het vertrek later zal moeten plaats vinden, omdat de brand stof van ongeschikte kwaliteit zou zijn gebleken. Rangeerder beide beenen afgereden. Dinsdagavond is op het rangeerterrein van de Ne- derlandsche Spoorwegen aan de Hudsonstraat te Rotterdam een zeer ernstig ongeval gebeurd. De 34- jarige P. Blom bleef bij het rangeeren met zijn voel achter een rails haken, waarbij hij kwam te vallen, waarna de wielen van de twee goederenrijtuigen over zijn beenen reden. Het linkerbeen werd afgereden, terwijl het rechter been boven den enkel verbrijzeld werl In zeer zorg- wekkendeü toestand is de man overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel., waar onmiddellijk operatief moest worden ingegrepen. EEN VERKEERDE BOODSCHAP. Een koopvrouw voor f 200 bestolen. Gistermiddag kwam een onbekende man een koop vrouw, die met haar kaas kraam op de markt aan den Goudschen Singel te Rotterdam stond, waarschuwen, dat er iemand voor haar aan de telefoon was in een winkel dicht bij haar kraam gelegen. De vrouw ging er dadelijk heen om daar te vernemen, dat het bericht onwaar was. Teruggekeerd miste zij uit haar kraam een portemonnaie met f 200. (Hsbl.) BELGISCH BEZOEK AAN DE ZUIDERZEEWERKEN Naar de cor. van de N.R.Ct. te Brussel meldt, zal di Association des Licensie's sortis de 1'Ecole Suéciale da Commerce. van de Rijksuniversiteit te Luik, 13, 14 en 15 Aiug. a.s. een bezoek brengen aan de Zuiderzeewer ken, Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Scheveningen Verscheidene professoren van de Luiksehe universiteit zullen aan deze excursie deelnemen. GROOTE HULDE AAN DE KONINGIN. Ter gelegenheid van de 35-jarige regeerings»- periode. Door het Nat. Jongeren Verbond, afd. Amsterdam is het initiatief genomen om op Zaterdagmiddag, 9 Sep_ tember a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam aan H.M. de Koningin een groote Amsterdamsche en Nationale Hulde aan te bieden. INBREKERS VOOR DEN RECHTER. Tot gevangenisstraffen veroordeeld. Uit Mijdrecht, 11 Juli: Heden stonden voor de rechtbank te Utrecht terecht H. R. te Zaandam en J. K. te Amsterdam, die er van verdacht worden in den nacht van 3 op 4 Maart van dit jaar te hebben inge broken bij de alleewonende caféhoudster mej. Hak te Mijdrecht, haar zwaar te hebben mishandeld en de aanwezige contanten en gouden sieraden te hebben, meegenomen. Tegen beiden werd geëischt een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van preventieve hechtenis. RECHTSWEZEN. EEN RAADSLID VEROORDEELD. Gebruik gemaakt van valsche geschriften. Uit Mijdrecht: De rechtbank te Utrecht heeft gister vervroegde uitspraak gedaan in de zaak tegen het 47-jarige radslid J. Broerse te Mijdrecht, wien ten laste was gelegd het gebruik maken van vervalschte geschrif ten, met de bedoeling daardoor eenige millioenen te verkrijgen uit de nalatenschap van wijlen mevr. van Wieringen, die n Februari 1932 overleed. Overeenkomstig de eisch werd verdachte veroor deeld tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf.' ONGELUK. De timmerman K. Rezelman, in dienst bij den aan nemer G. Koning, kreeg bij het verrichten van werk* zaamheden, hedenmorgen 9 uur het ongeluk, een val< lenden beitel in het'been te krijgen. Hevig bloedend werd de gewonde naar dokter Nanninga gebracht, die geneeskundige hulp verleende.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1