^<iiZonnebranJ „Het Anker" verboden. DE AARDBEVING OP SUMATRA. Aankomst te Amsterdam van Prins Nicolaas. ^/pvU*«>vJL De avonturen van Mattern. Wat een botsing kan veroorzaken Hij en z'n hoed. Ontslag wachtgelder. HEVIGE DROOGTE IN DE SCANDINAVISCHE LANDEN. 94 Jaar. DE BOSCHBRANDEN IN ZWEDEN. De ontvoeringen in Amerika. Levenswandel van fascistische ambtenaren IHt 's-Gravenhage, 12 Juli. De minister van De fensie heeft aan de lijst van verboden geschriften toe gevoegd „Het Anker", weekblad gewijd aan de belan gen van het marine-personeel. Een tocht door het geteisterde ge bied. Verschrikkelijke verwoes tingen aangericht. Meeste slachtoffers in hun slaap verrast. Ben speciale verslaggever van de „Java Bode" die een tocht heeft gemaakt door het geteisterde aardbevings- gebied van Zuid-Sumatra, zegt, dat de meer dan ont zettende ravage, die men te aanschouwen kreeg, zich nauwelijks laat beschrijven. Van de talrijke, vroeger welvarende doesoens, die (kwistig rond de Oostelijke helft van dit mooie meer liggen verspreid, is vrijwel niets meer over. Een zeven tal doesoens is volkomen met den grond gelijk gemaakt geen huis is daar nog intact en van de overige doesoens in het Ranausche zijn de meeste voor-de helft of meer vernield. De huizen, welke hier alle op palen worden gebouwd, werden met een klap van hun hoogte gestooten en sloegen in elkaar, tusschen dak en vloer alles vernie lend en verpletterend wat zich daar onder bevond. De ramp begon Zondagmorgen in de vroegte, ten vijf minu ten voor vijf. De eerste stooten, die tevens de krachtig ste waren, hadden in minder dan vijf minuten de volle dige verwoesting tot stand gebracht De meeste bewo ners sliepen nog en werden zoo door den dood over vallen. Men kan zich den ontzettendeo angst en de grenzelooze verwarring niet voorstellen, toen met het donderend lawaai van de massale instorting zich meng den de angstkreten van de bevolking, het hulpgeschrei der getroffenen, het gekerm van de ontelbare gewon den. Voor zoover de dood bij de slachtoffers niet onmid dellijk was ingetreden, moesten de gewonden onder een chaos van planken, balken, dakpannen en zink worden uitgehaald, meestal zelfs uitgezaagd. En intusschen zet te de aardbeving zioh voort, vermeerderde iedere trilling den angst van de overlevenden, bemoeilijkte daardoor ühet bergen der lijken, het zoeken en in veiligheid bren gen der gewonden. De geweldige beving braoht ook het Ranaumeer in heftige beroering. Gruwelijke verminkingen Wij bezochten de lijders in het hospitaal: het was er één droeve rij zwaar getroffen slachtoffers. Talrijke fracturen van armen, beenen. schouder en bekken za gen wij, gevaarlijke inwendige kneuzingen van bekken, borstkas of buik, veel blaasbloedingen, om van de vele open wonden niet te spreken... Ontzettende tafereel en. Geen pen is in staat de bijzonderheden te beschrij ven, die de heer Cath en zijn helpers te aanschouwen •kregen, bij het vrij maken van de gewonden en de berging der dooden. De gruwelijke verminkingen waren vaak niet aan te zien. En wij, die alle zwaargewonden in het hospitaal bezochten, die tevens ook de geweldi ge ravage in de geteisterde doesoens aanschouwden, wij kunnen ons dat levendig indenken. Tragisch waren de omstandigheden, waaronder ge wonden soms moesten worden bevrijd, aangrijpend hoe de slachtoffers in een langere of kortere worsteling met den dood'moesten bezwijken. Zoo vloog te Pagar Dewa een huis tijdens de instor ting in brand. De geheel bedolven, doch nog levende vijf bewoners werden levènd een prooi der vlammen, zonder dat eenige redding mogelijk was. Een vrouw werd dood onder een huis uitgehaald met ln haar ar men haar nog levend kindje, dat steeds maar haar moeder om drinken vroeg. Men trof een jonge vrouw aan, nog liggend in het bedolven bed, geheel geworgd door de omgebogen klamboespijl van het ijzeren ledikant Zoo zouden we verder kunnen gaan en tientallen voor vallen kunnen beschrijven, het een al ontzettender dan het andere. De ergste gruwelen van deze ramp zullen wij u besparen, de enkele geschetste gevallen typeeren de situatie reeds meer dan voldoende. Een bijzondere gebeurtenis op Schiphol. Om 5 uur 35 is gistermiddag prins Nicolaas van Roemenië, die, een Europee<?che reis maakt ter be studeering van de burgerlijke en militaire lucht vaart,, op Schiphol te Amsterdam aangekomen. Maaltijden in de residentie. Het. Ned. Corr. Bur. te Den Haag meldt: Hedenavond zal Prins Hendrik deelnemen aan het diner, dat de Roemeensche gezant ter eere van het bezoek van pris Nikolaas in Hotel des Indes geeft. Ook zal de Prins aanzitten aan den maaltijd morgen avond in het Palace Hotel, eveneens ter eere van prins Nikolaas, waarbij de minister van Buitenland- sche Zaken gastheer is. VOETBALLEN OP EEN VUILNISBELT Een noodlottig gevolg. De zeventienjarige leerling-zilversmid, J. Hermes, werkzaam te Schoonhoven, wondde zich de vorige week bij het voetballen op de vuilnisbelt te Nieuw- poort aan een glasscherf. Zondagmiddag trad bloed vergiftiging op. De jongen werd op last van den dokter naai' het ziekenhuis te Gorinchem overge bracht De behandeling daar heeft niet meer mogen baten, want Dinsdagmiddag is de jongeman ten ge volge van bloedvergiftiging overleden Op last van den burgemeester is het voetballen op de belt thans verboden. RECHTSWEZEN. LOU DE VISSER VRIJGESPROKEN. R. Effendl een maand gevangenisstraf we gens opruiing. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren uitspraak gedaan in het hooger beroep, ingesteld door den offi cier van Justitie bij de rechtbank te Tiel tegen het vonnis dier rechtbank, waarbij het Tweede Kamerlid L. de Visser werd vrijgesproken van den hem ten laste gelegde beleediging van von Hindenburg. De vrijspraak werd door het Hof bevestigd. Eveneens deed het Hof uitspraak in de zaak tegen Roestam Effendi, die wegens opruiing in een verga dering te Tiel door de rechtbank aldaar werd ver oordeeld tot f200 boete of een maand hechtenis. Ook in deze zaak had de Officier van Justitie hoo ger beroep aangeteekend. De aan verdachte opgelegde straf werd door het Hof veranderd in een maand gevangenisstraf. I Doos 30 en 60ct. LUCHTVAART Naar Amerika teruggevlogen. De Amerikaansche vlieger James Mattern, is gis ter met het Russische watervliegtuig N 2, van Ana- dirsk in Noord-Siberië, naar Nome, in Alaska ge start. Van Nome wil Mattern zijn vlucht met een ander vliegtuig voortzetten naar de Vereenigde Staten. Zijn eigen beschadigd toestel zal naar Wladiwo- stok worden vervoerd en vandaar per schip naar de Vereenigde Staten worden overgebracht. Omtrent de lotgevallen van Mattern, die, zooals bekend, een dag of veertien zoek geweest is in de Siberische wildernissen, geven de buitenlandsche bladen nog de volgende bijzonderheden. Nadat op U Juni Mattern Habarofsk had verlaten en hij meer dan 12 uur in de lucht was geweest, liep zijn motor warn^ Hij besefte dat hij moest dalen, hoe dan ook. Nog ongeveer een uur of twee vloog hij rond om een behoorlijke landingsplaats te kiezen, maar het land was een uitgestrekte toendra, waarop groote ijsblokken lagen, terwijl hier en daar een ri vier zich door het troostelooze landschap wond. Hij moest landen en deed het ook, waarbij hij zelf onge deerd bleef, doch zijn vliegtuig vernield zag. Hij had geen ander voedsel bij zich dan beschuit en cho colade voor drie dagen. In Moskou had hij toevallig nog op het laatste oogenblik wat chocolade meege nomen. Mattern, die vreesde voor de koude en ook voor roofzneke inboorlingen en wilde beesten, durfde zijn vernielde vliegtuig niet ver verlaten, .naar bleef aan den oever van een rivier op den uitkijk naar mogelijk voorbijkomende bootjes, 's Avonds keerde hij naar het vliegtuig terug en bracht daarin den nacht door. Hij vulde zijn voorraad eetwaren aan met bessen en slaagde er ook in nu en dan vogels te schieten. Eenmaal zag hij een klein stoombootje op de rivier en ook roeibootjes; maar hij slaagde er niet in de aandacht te trekken. Den negenden dag liet hij het vliegtuig in den steek en bouwde hij zich een verblijfplaats aan den oever van de rivier. Daar wachtte hij nog eens zes dagen. Tenslotte werd zijn geduld beloond. Er kwamen twee groote roeibootjes in het zicht met tsjoektsjees. Eerst schrokken deze menschen wel van den zonderlingen blanke, die als een gek aan den oever stond te wuiven, maar zij namen hem toch aan boord. Mattern was gered. Twee auto's weggesleept en de locomotief van een tram buiten dienst. Dinsdagavond ia op den Heeschenweg, bij Oer. een drievoudige autobotsing geschiedt. Deurwaarder S. uit Oss had zijn auto even neergezet ter hoogte van de Israëlitische begraafplaats. Uit de richting Oss naderde de stoomtram, terwijl juist op dit oogenblik een vracht auto uit de richting Heesch aankwam, die trachtte tus schen de tram en den stilstaanden auto door te rijden, wat echter niet gelukte. Een hevige botsing was het gevolg. De vrachtauto botste met den voorkant tegen de tram, met den achterkant tegen den stilstaande auto. De aanrijding veroorzaakte een ware ruine. De vracht auto werd aan de voorzijde geheel vernield, de perso nenauto aan de achterzijde zwaar geshavend. Niemand werd gewond. De locomotief werd zoo ernstig bescha digd dat de machine buiten dienst moest worden ge steld. De auto's zijn weggesleept. Op de Rotterdamsche Hoogstraat liep een meneer met een hoogen hoed. Het was zeer warm en de straat had een Oosterscb cachet met haar kleurige drukte, het lawaai en de vele oranje- en wit-gestreepte zonne schermen De hooge hoed leek een beetje vreemd in deze omge ving onder deze omstandigheden. De meneer was als de hoed. Het was een hooge meneer, een stijve meneer, een zwarte meneer, een reohte meneer. En het was waarschijnlijk een gepensionneerde meneer, die op de hoogte was van recht en wet Met den onverstoorbaren, langzaxnen, kaarsrechten gang van een tractor gingen de meneer en z'n hoed over het trottoir van de Hoogstraat Onder één over kapping van zonneschermen, door vele menschen heen, van wie eenige jongeren en ook eenige ouderen, die den tijd hadden, beiden nakeken, hem en den hoed. Op den laatste glom af en toe speels een zonnevlekje, tusschen twee zonneschermen door. De meneer liep langs de spiegelruit van een fish-and- ships-winkel. Toen viel de hoed plotseling. De heer keek naar beneden, waar de hoed lag. En keek naar boven, waar de hoed gestaan had. Ontmoette met zijn blik den rand van het gore zonneschermpje van den flsh-and-shipswinkel. Hij mat den afstand van rand en grond. Constateerde, deduceerde, combineerde, concludeerde. Raapte den hoed op. Schuierde. Vereenig de zich met den hoed. Liep terug, wandelde weer onder het zonneschermpje door. Opnieuw viel de hoed. De proef op de som! Hij plaatste den agent op de straat met het gezicht naar de fiscb-and-ships en zei: „Kijk." De meneer liep onder het zonnescherm door met z'n hoed. De hoed bleef staan. De meneer ook. De agent stond daar en kéék vragend... De oplettende fisb-and-shlpshand' had zijn scherm een half slagje hooger gedraaid. Stónd rustig en onschuldig in de schaduw van zijn scherm. (N.R.Ct.) Redigeerde communistisch schoolblaadje. Het Volk meldt: De onderwijzer op wachtgeld A. Groenenstein te Krommenie, wiens pogingen om een libertaire school voor de Zaanstreek te stichten op een mislukking uit liepen, heeft bericht gekregen, dat hij met ingang van 1 October geen wachtgeld meer zal ontvangen om dat hij heeft deelgenomen aan het samenstellen van het communistische schoolkrantje „School Echo". Dit blaadje, waarin o.a. een artikel over den Vol kenbond voorkwam, is uitgegeven door de commu nistische pioniersgroep te Krommenie, van welke kin- dervereeniging de heer Groenenstein leider is. De politie nam het krantje in beslag en zond het toe aan het departement van onderwijs, dat na onder zoek heeft bericht, dat de herplaatsing van den heer Groenenstein bij het onderlijs niet wenschelijk is. Geweldige boschbranden ln Noord-Zwe den. Reeds tienduizenden hectaren naaldhout verwoest. Zooals wij reeds eerder meldden, heerscht reeds weken lang in geheel Midden- en Noord-Zweden een hevige droogte, die een aanzienlijk deel van het te velde staande gewas verloren dreigt te doen gaan en die allerwegen het gevaar voor ernstige boschbran den zeer groot maakt. Overal waar dit maar eenigs- zins mogelijk is, wordt dag en nacht door versterkte wachten en patrouilles van boscharbeiders gewaakt maar desondanks is het aantal boschbranden, dat de laatste weken woedde aanzienlijk, vooral in Norr- land, waar men sedert begin Mei geen druppel regen heeft gehad en de bevolking zoo verspreid woont, dat een brand eerst aangetast kan worden, wanneer die reeds gelegenheid heeft gekregen zich over een groo te uitgestrektheid uit te breiden. Zondag, aldus schrijft men uit Stockholm aan de N.R.Crt., woedden er in Dalecarlië, Varmland, Jamt- !and en de Norrlandsche provincies ongeveer dertig boschbranden In de meeste garnizoensplaatsen in deze districten zijn de verloven ingetrokken. De ernstigste brand, die bij menschenheugenis de Lap landsche bosschen heeft geteisterd woedt al sedert Dinsdagavond bij Murjek in het kerspel Jockmock. Aanvankelijk hoopte men den brand tot de bosschen op den linkeroever van de Rane alv te kunnen be perken, maar Zaterdag is hei vuur over de rivier ge slagen. De wind is vrij krachtig eD het ziet er naai uit, dat de brand niet met menschenhanden te on derdrukken zal zijn. Ongeveer 150G menschen uit de omstreken en militairen uit Boden nemen aan het blusschingswerk deel. Velen zijn uitgeput door de vermoeienissen en de haast tropische hitte, die de laatste dagen in Lapland heerscht, en bovendien is er groot gebrek aan levensmiddelen. Maandag zou den o.a. uit Umea troepen naar Jockmock gezonden worden. Naar schatting was Zondag reeds 150.00C hectare bosch geteisterd, de schade worde op drie a vier millioen kronen geraamd. Met verschillende boerderijen in dit gebied heeft men sedert enkele da gen geen telefonische verbinding kunnen krijgen. In het kerspel Frederica woedden Zondag zeven groote boschbranden, waartegen de bevolking, die door het bestrijden van boschbranden uitgeput is weinig kan uitrichten. Op de grens van Varmland en Dalarne is ruim 100 vierkante kilometer boscb Laatste opname van den wereldberoemde» c4ie mag naat, John D. Rockefeller, die dezer dagen, zooals gemeld, rijn 04sten verjaardag vierde. Met een rustig heid, die rijn hoogen ouderdom'wel allerminst verraadt, zien wjj hem hierboven naar de Baptlstenkerk ln Lake- wood gaan, om een godsdienstoefening bij te wonen. „Ons land brand aan alle kanten" Bevolking bestrijdt het vnur. Ook brand in Finland. Omtrent de hevige boschbranden ln de Scandinavi sche landen tengevolge van een ongekende hitte en droogte, waarover we elders in dit nummer reeds het een en ander meedeelden, wordt nog het volgende ge meld: Dinsdag waren te Stockholm uit het Noorden en uit het Zuiden van Zweden niet minder dan 75 nieuwe be richten ontvangen over boschbranden, welke bijna alle van zeer grooten omvang zijn en veroorzaakt worden door de ongekende groote warmte en de daarmede ge paard gaande droogte, welke in de af geloopten week in Zweden heeft geheerscht Ons land brandt aan alle kanten", was de alarmee- rende opmerking, welke men op tal van plaatsen te Stockholm hoorde. Gelukkig kwamen er Dinsdag eenige regenbuien, doch helaas juist niet ln één der gebieden, welke het meest gevaar loopten. het Noorden van Norrbotten. Een dorp in deze streek kon door het energieke wer ken van vrouwen, grijsaards en kinderen gered wor den. toen de vlammen nog slechts op 200 meter afstand waren. Alle mannen waren in de bosschen met het blus schingswerk bezig. Te Lulea, een garnizoensstad, staan alle kazernes leeg, aangezien alle militairen, waarover men beschikt, aan het blusschinswerk deelnemen. Volgens voorloopige schattingen zijn ongeveer 20.000 H.A. bosch vernield. Gedeeltelijk zijn de vernielde bos schen staatsbezit, doch veel ervan is particulier eigen dom. De vele hulzen en villa's moesten ontruimd worden en werden een prooi der vlammen. Voor zoover bekend zijn geen menschenlevens te betreuren. Door den krachtigen wind wordt het vuur over de toppen der boomen heen snel voortgedragen. Aangezien sommige streken zeer dun bevolkt zijn, kan het in vele dichte bosschen nog geruimen tijd branden, voordat het vuur wordt ontdekt. Daarom laat men thans vliegtuigen boven de uitgestrekte boschge- bieden kruisen, die de brandhaarden ontdekken en aan wijzen. In het Zuiden, b.v. in Schonen, heeft de regen den ernstig bedreigden oogst gered. verbrand. Het dorp Tyngsjö, dat van drie zijden be dreigd was, heeft men kunnen redden. Op korten af stand heeft een andere bosenbrand tien boerderijen en een electrische centrale in de ascn gelegd. Hier nemen ongeveer 3000 menschen uit de omstreken en 400 militairen uit Karlstad en Falum aan het blus schingswerk deel. In de kazernes te Falun luidden Zondag den geheelen dag de alarmsignalen en telkens wanneer weer een groepje militairen bijeen was. werd dit met auto's naar bedreigde plaatsen gezonden. Volgens geruchten zouden in het kerspel Gustai adolf enkele personen op hun boerderijen door het vuur ingesloten en vermoedelijk omgekomen zijn. Zondag trok een zwaar onweder over Jamtland en Angermanland, dat op verschillend»- plaatsen bosch- Dranden deed ontstaan. De enkele regenouien baat ten niets. De grond en het houtgewas 2ijn overal zoo droog, dat het dagen lang zou moeten zegenen voor het gevaar voor boschbranden geweken zou zijn. Ook ln Noorwegen ongekende droogte. Misoogst in verschillende districten, Steun van de regeering om vermindering van den veestapel te voorkomen. Ook in verschillende deelen van Noorwegen heerscht reeds weken lang n ongekende drooge die in Vestlandct, Trondelag en Noord-Noorwegen groote schade aan de veldgewassen heeft aangericht. Welis waar is er in de tweede helft van Juni hier en daar vrij veel regen gevallen en zullen granen en aard appels, die er nu betrekkelijk slecht voorstaan, het nog op kunnen halen, wanneer er spoedig veel regen komt, maar elders rekent men voor verschillende gewassen met een opbrengst van 60 tot 75 procent van den oogst in normale jaren. In Trondelag en ver der naar het Noorden toe is de hooi-oogst 30 tot 50 procent van het normale en men verwacht, dat vele boeren hun vee zullen moeten slachten bij gebrek aan voldoende voer voor den winter. Dezer dagen heeft een der afgevaardigden in het Storting den mi nister van landbouw geïnterpelleerd over de „natuur ramp" de secretaris-generaal van den landbouvq wil echter niet van een catastrophe, maar van mis oogst spreken en over de maatregelen, die de re geering wilde nemen om de kleine boeren, die het hardste getroffen worden, te helpen. De minister antwoordde, dat de regeering zich reeds tot de ge westelijke landbouworganisaties had gericht met een verzoek om te trachten door samenwerking hulp te verleenen, waar deze het meest van noode was. Op voorstel van den minister is voorts besloten 200.000 kronen financieelen steun te verleenen voor den aan koop van zaaigraan en van krachtvoeder. Men wil trachten een massale slachting van vee te voorko men, daar hierdoor de prijzen nog meer zouden zak ken en de nood der boeren nog grooter zou worden. Bijna nog erger dan in Zweden ia de toestand aan de andere zijde van de Bothnische golf, in Finland. Een aantal dorpen werd door het vuur geheel ver nield en telefonisch wordt om hulp gevraagd uit plaatsen, welke honderden kilometers van elkaar liggen Er heerschte Dinsdag een zoodanige verwarring en paniek, dat nauwkeurige berichten niet te krijgen wa ren. Naar schatting nemen thans een dertigduizend men schen aan het blusschingswerk deel. In verscheidens plaatsen zijn alleen de kleine'kinderen en de grijsaards thuis gebleven, zoodat voor het werk op het land, dat juist nu veel werkkrachten eiecht, niemand beschikbaar ia. Roosevelt bereid een actie voor. Reuter meldt uit Washington: Ofschoon president Roosevelt's tijd bijna geheel in beslag genomen wordt door de werkzaamheden tot verbetering van den economischen toestand, heeft hij toch nog gelegenheid gevonden een groot offensief voor te bereiden tegen ontvoerders, wier toegenomen activiteit wordt toegeschreven aan het feit, dat zij nu niets meer kunnen verdienen met den handel in alcoholische dranken. Te dien einde heeft hij alle federale agenten bijeen geroepen en met hen de te nemen maatregele besproken. De verdwijning van O'Connell. De bandieten die van de week John O'Connell den neef van den bekenden democratischen staatsman, hebben ontvoerd en thans 250.000 dollars losgeld eischen hebben verklaard bereid te zijn over rede lijker voorwaarden te willen onderhandelen, mits met de bemiddelaars, die zij vertrouwen. De familie van O'Connell publiceerde reeds in een plaatse lijk blad een advertentie met namen van bemidde laars, doch ontving reeds spoedig antwoord van de ontvoerders, dat zij de voorgestelde personen niet konden accepteeren. De politie stelt alles in het werk om de bandieten op te sporen, doch ondervindt wei nig medewerking van de familie, die -vreest, dat de ontvoerders dan hun bedreiging, den jongen O'Con nell te zullen vermoorden, zullen uitvoeren. Een nader bericht van United Press luidt: Men verwacht, dat John J. O'Connell Jr., de jonge man, die eenige dagen geleden werd ontvoerd, bin nen 24 uur weer zal worden vrijgelaten. Zijn familie heeft tusschen de 50 en 75.000 dollar in banknoten gereed liggen, hetgeen, naar vernomen wordt, het maximum is, dat kon worden bijeengebracht. De ont voerders hebben de familie in den afgeloopen nacht doen weten, dat zij acccurd gaan met de bemiddeling van een der hiervoor geopperde personen. De 77-jarige millionnair August Luer, die Maan dagavond, terwijl hij met zijn vrouw bij de radio zat te luisteren, in zijn woning te Alton in Illinois werd overvallen en ontvoerd, heeft, naar verluidt, een hartaanval gekregen en zou in levensgevaar ver- keeren. Hoe zij zich moeten gedragen. Tegen nachtclnbs en hooge hoeden. Reuter meldt uit Rome: Mussolini heeft voor de secretarissen der fascistische partij een gedragsregle ment opgesteld, waarbij aan deze leiders verboden wordt om nachtclubs te bezoeken en hooge hoeden te dragen. De voornaamste punten van het reglement zijn: 1. Bezoekt niet overdag en nog minder bij avond zoogenaamde luxueuse inrichtingen, restau rant, theaters, etc. '2, Gaat zooveel mogelijk te voet uit, is dit niet mogelijk, gebruik dan een openbaar vervoermiddel. Draagt bij officieele gelegenheden geen hoogen hoed, een gewoon zwart hemd is voldoende. 4. Verandert uw gewoonten of levenswijze niet als gij een hoogerc betrekking gaat bekleeden. 5. Komt altijd op tijd en geregeld op uw bureau en luistert met geduld en menschelijkheid naar uw be zoekers. 6. Begeeft u in de arbeiderswijken, meng u onder het volk, vooral in deze moeilijke tijden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2