VARIA. UIT EEN VOORHISTORISCH TIJDPERK Voor de vierde maal gewonnen. Predikbeurten. EEN INTERESSANTE VISSCHENFAMIUE Geraamten van reusachtige diersoorten, die duizenden Jaren terug Amerika be volkten. Opgesteld in het museum. In het museum voor geschiedenis, wetenschap en kunst te Los Angeles is thans een verzameling van overblijfselen uit het plelcosteen tijdperk voorhanden, die vijftigmaal zooveel materiaal omvat als alle mu_ eeums der wereld samen uit die periode bezitten. Er zijn daar geraamten van dieren die 200.000 tot 600.000 jaren, misschien wel een mlllioen Jaren geleden Amerika bevolkten. Waar komt dergelijke verzameling vandaan? Uit aardpekgroeven van de rancho le Brea in Zuid-Cali- fornië. Hoewel die groeven maar eenige duizenden vier kante meter oppervlakte hebben, heeft men daar de overblijfselen uit gegraven van 2000 groote wolven, 2000 sabeltandtijgers, 20 mammouths en mastodonten, 75 paarden (van een uitgestorven ras), 60 karneelen, 150 buffels, 60 zeldzame reuzen-luiaards, 20 leeuwen, alsme de tallooze kleinere dieren en roofvogels, dit allee volgens opgave van dr. Chester Stock, voorwereldkun- dige van het technologisch instituut van Californië, die onlangs samen met de vaklieden van het museum van Los Angel es het onderzoek der beenderenmassa's be ëindigd heeft Vele van die dieren hadden ongewone afmetingen. Naar het geraamte te oordeelen, waren de mammouths en mastodonten meer dan anderhalven meter grooter dan de grootste van onzen tijd, de tijgers dubbel zoo groot als de huidige jaguaren, buffels de helft grooter dan de tegenwoordige. Er moeten destijds roofvogels bestaan hebben met een dubbel zoo groote vleugelwijdte els die van de thans bestaande gieren. Al die dieren moeten eenmaal door het grondgebied, ■waar zich thans Los Angeles verheft, vrij rondgewor- ven hebben. Dat de beenderen zoo goed bewaard zijn gebleven en de geraamten alleen doordat ze door olie ontkleurd zijn, van geraamten van jongen datum verschillen, zou be_ wijzen, dat de dieren de onvrijwillige slachtoffers zijn geworden van een neerstorting in groote kuilen met dikke olie: ze lagen daar om zoo te zeggen als gebal semd in. De olie zal door verdamping verdikt zijn, terwijl de wind er stof en zand op samenjoega. Zoo ontstond ten slotte een korst, die den doodeiyken afgrond voor het oog verborg, zoodat de dieren, die voor vijanden vlucht ten, er zonder erg op liepen en neerstortten. Misschien ook kan, na overvloedige regens, een plas de oppervlakte hebben bedekt, en als de dieren er kwa men drinken, kunnen ze in de kleverige massa wegge zonken zijn, des te dieper naarmate zij krampachtige pogingen aanwendden, om te ontkomen. Het gehuil der zinkende slachtoffers zal wolven aan gelokt hebben en ook roofvogels, waaronder terator nissen, d.w-z. reuzen-gieren, met vleugels van 3 M. spanwijdte, waarschijnlijk de grootste vliegende vogels, die ooit bestaan hebben. Maar de vervolgers, die de zinkende dieren aanvielen, zonken eveneens; en nadat het vleescb weggeteerd was, zakten de geraamten onder de oppervlakte en werden door de immer dikker wordende olie beschermd en be waard. Er werden 91 procent vleeschetende tegen 9 procent plantenetende dieren vastgesteld. uit -——7-^ de OMGEVING LANGEND IJ K Ned. Kolfbond. We kunnen thans meedeelen. dat de Nationale Kolf- wedstrijden van den Nederlandschen Kolfbond thans definitief zijn vastgesteld op 9, 10, 11 en 12 September, in de kolfbaan van den heer Rijper te Zuldsoharwoude. Een voorschot op den toeslag. Zooals bekend, Is bij de tuinbouwsteunwet 1933 be paald, dat de steun aan den tuinbouw het bedrag van f 5.000.000 niet mag overschrijden. Aangezien eohter eerst in 1934 kan worden nagegaan, wélke producten en tot welk bedrag voor steun ln aanmerking komen, en op het oogenblik de groote hoeveelheden ter markt aangebrachte aardappelen zeer lage prijzen opbrengen, en dus voor een aanmerkelijken toeslag in aanmerking zouden komen, koesteren de tuinbouwers de niet onge rechtvaardigde vrees, dat men voor uitkeering van den toeslag eerst een overzicht van de heele situatie over 1933 zal moeten afwachten. Waar de tuinbouwers ge brek hebben, niet slechts aan het benoodigde bedrijfs kapitaal, maar zelfs aan contanten voor noodzakelijk levensonderhoud, wordt naar we vernamen, sterken aandrang uitgeoefend bij de bevoegde instanties, om tot uitkeering van een voorschot op den definitieven toe slag over te gaan. Contingenteering door België. Men deelt ons mee, dat de Ned. Vereen, van Fruit- en Groenten exporteurs zich tot den Minister van Oecono- mlsche Zaken heeft gewend, met een schrijven, waarin geconstateerd wordt, dat de Belgische regeering tot invoercontingent van Nederlandsche tomaten, bospeen, aardbeien en komkommers, bepaalt op 50 pet. van den invoer van 1932, naar meening van adressante heeft vastgesteld met terzijdestelling van de bedoeling van het verdrag van Ouchy en dat die contingenteering zeer ten nadeele is van den Nederlandschen tuinbouw- export. Er wordt verder op aangedrongen, dat de Ned. regeering aan de Belgische een besluit zou meedeelen, waarbij de invoer van Belgische appelen, bloemkool, pe ren en witlof eveneens gecontingenteerd zal worden en dat onze regeering bereid is, dit te doen op basis van 100 pet., indien de Belgische regeering daartegenover de contingenteering van Nederlandsche producten even eens naar denzelfden maatstaf zal doen geschieden. Wordt daaraan niet voldaan, dan wordt den minister verzocht, tot een beperkte contingenteering van ge noemde Belgische groenten over te gaan. BROEK OP LANGENDIJK. In twee auto-bussen van de H.A.B.O. werd Dinsdag 11 Juli het jaarlijksche schoolreisje gemaakt met de kinderen der openbare school. Ditmaal was de reis eerst naar Velsen, vandaar naar de ruïne van Bre- derode en Kopje van Bloemendaal, waarna verder de omstreken van Haarlem werden bezichtigd; daar werd 's middags gepauzeerd om den inwendigen mensch te versterken, terwijl voordien tusschentijds werd gepleisterd en ververschingen gebruikt. Op den terugweg werd Alkmaar nog aangedaan, waarna over Heerhugowaard gereden werd naar den Broekerhoek. Onder de vroolijkc tonen van de muziek van de Gebr. Dekker, word overgestapt in een motorboot, om een rondvaart langs het dorp te maken, hetwelk natuur lijk veel publiek trok. Hoogst voldaan gingen de kinderen, na nog in school getracteerd te zijn, huiswaarts. NOORDSCHARWOUDE. Dinsdag maakten de hoogste klassen van de RK jongens, en meisjesschool hun sohoolreisje naar Am sterdam. Er werd een bezoek gebracht aan Artls en Schiphol, waar veel te zien was voor de jeugd. De reis geschiedde met eenige touringcars. Alles had een pret tig verloop. Onze plaatsgenoot, de jongeheer J. Balder Cz., slaagde voor het toelatingsexamen voor de RJEB.S. te Alkmaar Te Chlswick werden de wedstrijden om het Engelsche kampioenschap zwemmen over langen afstand gehouden Voor de vierde maal wist Miss Joyce Cooper beslag op den titel te leggen. SINT MAARTEN Spoedvergadering van den raad der gemeente Sint Maarten, op Vrijdag, 14 Juli 1933, des morgens 9.30 uur (wett. tijd). Opening en vaststelling notulen. Punten van behandeling: L Mededeel ingen: a. dat de wijziging der begrooting is goedgekeurd en de rekening over 1931 is vastgesteld; b. van het proces-verbaal van kasopname, waarvan het kassaldo bedroeg f 2263.48; c. van het verslag vergadering Westfriesche gemeen ten en centrale veilingsvereeniging Warmenhuizen; d. dat de Minister bij brief van 9 Juni J.l. toestem ming verleende de sohotwal met overheidssteun over het land te doen brengen; e. dat Ged. Staten geen subsidie verleenen in de werkverschaffing verlaging kluften Westfrieschen zee dijk; f. dat de gemeentelijke subsidie volgens het Werk loosheidsbesluit, voor ondersteuning bondskassen, over 1932 bedraagt f 727.10. Voorheen bedroeg deze subsidie nog geen f 20. B. en W. stellen voor deze mededeel ingen voor ken nisgeving aan te nemen. 2. B. en W. vragen maohtiging de bijdrage in de kos ten voor 1933 ad 1 cent weder aan de commissie uit de Westfriesche gemeenten te mogen voldoen. 3. Benoeming van een onderwijzeres voor vast aan de openbare lagere school alhier, uit de lijst van wacht gelders. 4. Vaststelling der uitkeeringen overeenkomstig art 101 der Lager onderwijswet 1920, over het jaar 1931. 5. Aanbieding der gemeente- en armenrekening over 1932. Rondvraag en sluiting. WINKEL Vergadering van den Raad der gemeente Winkel op Vrijdag 10 uur v.m. (n.t.), op 14 Juli 1933. Agenda: 1. Openen. 2. Notulen. 3. Medcdeelingen, ingekomen stukken en verslagen. 4. Verzoek J. van Ens om vergoeding ingevolge ar tikel 13 (fer Lager Onderwijswet 1920. 5. Verzoeken ontheffing van schoolgeld. 6. Verzoeken ontheffing van hondenbelasting. 7. Overeenkomst beschikbaarstelling rouwauto met de Habo. Met veel zorg worden de op Zaterdag en Zondag te houden gymnastiekfeesten voorbereid. De Zater dag zal meer een plaatselijk karakter dragen en be gint des namiddags half twee, met een optocht, waaraan door alle afdeelingen van „Sparta" zal worden deelgenomen en waaraan Winkels Harmonie medewerking zal verleenen. Daarna hebben wed strijden plaats voor de adspiranten. Des avonds is er groot bal-masqué in de zaal van den heer De Bruijn, waaraan door ingezetenen van Winkel kan wórden deelgenomen. De Zondag is de groote dag: de dag van de wed strijden, waaraan door niet minder dan 27 vereeni- gingen zal worden deelgenomen. Vertegenwoordi gers der deelnemende vereenigingen met juryleden en feestcommissie zullen om half tien ten Raad- huize door het gemeentebestuur worden ontvangen en daarna zal „Sparta" de deelnemende vereeni gingen ontvangen in de tooneelzaal van den heer D. A. de Bruijn. De marschwedstrijd begint half twaalf. Alle vereenigingen met hunne vaandels zul len daaraan deelnemen en muziek, tamboers en pij pers zuilenter het hunne toe bijdragen, om niet al leen den moed maar ook de pas er in te houden. Het zal niet een wandeling zijn, maar een marsch, correct en kranig uitgevoerd door krachtige sport- figuren, die zullen wedijveren om den voorrang. Half twee beginnen dan de wedstrijden. Verwacht wordt dat half zeven de prijzen zullen kunnen wor den toegekend. Eeremetaal zal het zijn, dat er te behalen is. Medailles worden uitgeloofd en tal van ingezetenen en corporaties hebben er een beschik baar gesteld, en was dit aanvankelijk reec^s t.ot 28 gestegen, daarna kwam nog in een eere-medaille van H.M. de Koningin, een van het Provinciaal Bestuur van Noordholland, een van het Kon. Ned. Gyranas- tiekverbond, en een van den Bond van Gymnastiek- vereenigingen in Holl. Noorderkwartier. Een groot vuurwerk, bestaande uit de volgende nummers: 1. Salvo van luchtvuurwerk, bestaande uit; Een signaalbom met bliksemlicht, Een brillantbom met een bouquet gekleurde lichtkogels. Vier vuurpijlen met gekleurde lichtkogels. gou den en zilveren regen. 2. Bengaalsche verlichting in kleuren. 3. Draaiende waaier van magnesiumvuur met schitterende vonkenregen. 4. Draaiende molenwiek met briljanten vuurre gen en kleuren 5. Salvo van luchtvuurwerk, bestaande uit: Vier kometenstralen met vlinderregen. Een zwermbom met een bouquet luchtslangen. Vier vuurpijlen met chrysantiumsterren en ko- metensterren. 6. Groote waaier van brillantvuur, waaronder een draaiende gekleurde zon 7. Waaier van wit. magnesiumvuur, met schitte renden vonkenregen en fluitend bouquet mag- nesiumluchtslangeu. 8. Draaiende Julianazon met kleurenwisseling en schitterende vonkenregen. 9. Bengaalsche verlichting ;r kleuren. 10. Twee batterijen van acht Romeinsche kaarsen, welke gekleurde lichtkogels en staartsterren naar elkaar toeschieten. 11. Groote cascade van wit magnesiumvuur met schitterenden vonkenregen en verlichting. 12. Salvo van luchtvuurwerk, bestaande uit: Een Signaalbom met bliksemlicht. Een Brillantbom met Chrysantiumsterren. Een zwerfbom met een bouquet luchtslangen. Vier vuurpijlen met gekleurde lichtkogels en wis selende sterren. 13. Een rekstokwerker in gekleurd diamantvuur. Hieronder een cascade van Chineegch vuur. En daarmede zal het heugelijk feit van het 50-jarig bestaan van Sparta zijn herdacht, een herdenking die in de analen van Sparta zal worden neergeschreven als een blijvende herinnering aan hen die na ons zul len komen, en daaruit zullen zien, hoe i.eder en alles daaraan heeft medegewerkt. Ijverig is men bezig met de voorbereiding, want het moet af zijn. Bekwame juryleden hebben zich bereid verklaard en gezien de vele vooraanstaande werkers, zullen zij zich op een moeilijke taak moeten voorberei den, want er zal een strijd gestreden worden. De gemeente leeft mede, men regelt er zich naar, dat de Zaterdag het werk af en de handen vrij zijn, om deel te nemen aan en mede te leven met het feest dat Sparta viert ter herdenking van haar 50-jarig bestaan. Alles is gereed om veel belangstellenden te ontvan gen, voor alles is gezorgd; fietsen, auto's, in groote ge tale is er berging voor, en niemand zal behoeven te zoeken, alles zal duidelijk worden aangegeven. Een factor, en een niet onbelangrijke, is het weer, en daarvoor kunnen we slechts de hoop uitspreken, moge dat goed zijn, dan zal het een dag worden van groote drukte, een dag die voor velen een feestdag zal zijn. ANNA PAULOWNA Loop der bevolking. Ingekomen: Mej. C. G. Jonker van Zijpe; J. de Vries van Wonseradeel. Burgerlijke Stand. Geboren: Martha Maria, dochter van N. Liefting en A. Hollenberg. Jannes, zoon van J. J. Nederhoed en B. Otter. Constancia Maria Bortha, dochter van J. B. Lemmers en C. van Diepen. Ondertrouwd: P. Smit en A. Boerman. Getrouwd: J. ten Wol de en G. de Groot. Overleden: G. C. van Stipriaan, oud 30 jaar. Politie. Gevonden: een actetasch; een kinderportemonnaie met inhoud. Verloren: een broche, een zakmes. Aan komen vliegen twee postduiven. Voor de betrekking van Agent der Arbeidsbemid deling en Werkloosheidsverzekering, hebben zich 27 sollicitanten aangemeld. W I E R I N GE N Dinsdag hadden de kinderen van de le en 2e klasse der O. L. School te Westerland hun schoolfeest. Des morgens om 9 uur werd afgereden met autobussen naar Huisduinen, waar bezocht werden de speeltuin, de Donkere Duinen en het strand. Het was een lust voor de kinderen, dit verrukkelijke feest. Vele moe ders waren ook mede, welke niet minder genoten. De kinderen der 3e, 4e en 5e klasse gingen gelijk naar Bergen en Schoorl. Ook dit reisje was een waar succes. De kinderen der hoogste klasse gingen Woens dag en Donderdag naar Friesland; daarover in ons volgend nummer meer. Wanneer het weer medewerkt is dit ook zeer zeker een mooie tocht. DEN OEVER. Schoolreisje. Dinsdag J.l. maakten de kinderen der vier laagBte klassen van de O. L. scholen te Den Oever en Ooster- land en die der Ohr. school te Den Oever een school reisje naar Bergen en Schoorl. 's Morgens om acht uur vertrok het vroolijke gezelschap in 9 autobussen. On geveer 225 leerlingen namen deel. Na een poosje in een der speeltuinen te Bergen vertoefd te hebben toog men naar het strand. Daar het weer niet erg meewerkte en het aan het strand vrij guur was, bleef men hier niet zoo lang als men van plan was. Na op den terugweg nog hier en daar een poosje ver toefd te hebben, kwamen de kinderen, die ondanks het minder prettige weer hun vroolijke stemming niet had den verloren, 's avonds om 7 uur weer hoogst voldaan binnen. Z IJ P E Sluitingsuur kermissen. Wij vernemen, dat de burgemeester vanaf heden het sluitingsuur voor de café's ter gelegenheid van de ker missen in deze gemeente zal bepalen op 3 uur 's nachts (zomertijd). BARSINGERHORN Politie. Gevonden: een doos. Inhoudende scheer zeep; een knipmes. Inl. bij den rijksveldw. te Kolhorn. ZONDAG, 16 JULL STAR OF HOPE. Julianadorp, v.m. 10.30 uur, de heer Akse, van Be verwijk. Nam. 7.30 uur, de heer Akse. Callantsoog, nam. 2.30 uur (daarna in de openlucht) de heer Sevensma, Amsterdam. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, 10 uur, Godsd. bijeenkomst onder leiding van Mej. van Vliet Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. Eikema. Veenhuizen, nam. 2.30 uur, Ds. Warners. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Callantsoog, voorm. 10% uur, Ds. van Beek. Westerland, nam. 7 uur, Ds. van Beek. Winkel, geen dienst. Huisduinen, voorm. 9 uur: Ds. Enklaar. Julianadorp, geen dienst. Hoogwoud, geen dienst Oudkarspel, voorm. 10.30 uur, Ds. van Dijk. Oude Niedorp, geen dienst Dirkshorn, voorm. 10% uur, Ds. de Leeuw. Onder werp: Kennen. Nieuwe Niedorp, nam. 7% uur, Ds. de Leeuw. Warmenhuizen, geen dienst. Noordscharwoude, voorm. 10% uur, Ds. Seulijn. Heerhugowaard, nam. 2.30 uur, Ds. Roobol. Burgerbrug, geen dienst Callantsoog, voorm. 10% uur, Ds. van Beek. St. Maarten, voorm. 10uur. Ds. Tinholt DOOPSGEZ. GEMEENTE te: Barsingerhorn, geen dienst. Nieuwe Niedorp, geen dienst. EVANGELISATIE te; Schagen, voorm. 10.30 uur, de heer De Bruijn van Bodegraven. Collecte Chr. School. Nam. 5.30 uur, de heer De Bruijn. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. GEREF. KERK te; Kolhorn, voorm. 10 uur, Cand. I-I v. d. Veen. Nam. 3 uur. Cand. H. v. d. Veen. VRIJE EVANGELISCHE GEM. Winkel, geen dienst Bondgenooten der menschheld. Groote deelen der aarde zijn alleen bewoonbaar, doordat er soorten voorkomen van een familie van kleine vischjes, die insecten verdelgen. Het is de fa milie der Cyprinodonten en het meest bekende visch- je, dat hiertoe behoort, is de Gambusia, het levend- barende muskietcnvangertje, dat in het Zuiden der Vereenigde Staten letterlijk bij billioenen voorkomt. Was dit niet het geval, dan zou een groot gedeelte van het kustgebied, van Noord-Carolina tot Texas to$, vrijwel onbewoonbaar zijn door de malaria. De meeste visschen van deze soort leven uitsluitend in zoet water en gaan spoedig dood, wanneer zij in zeewater worden gebracht. Het is dus ondenkbaar, dat zij ooit een oceaan zijn overgestoken. Toch ko men zij zoowel in Europa en Afrika voor als in Noord- en Zuid-Amerika. Vooral tusschen de Euro- peesche en Noord-Amerikaansche vormen bestaat een groote overeenkomst. Ook de Afrikaansche en Zuid-Amerikaansche vormen vertoonen overeen' komst met elkaar, doch daarentegen groote verschil-' len met de vormen der Noordelijke continenten. Dit alles wijst er dus wel op, dat deze continenten een maal met elkaar verbonden waren, zooals dan ook de theorie van Weg en er leert. De levendbarende soorten komen daarentegen wel in Noord- en Zuid-Amerika, niet in Europa en Afrika voor. Hier hebben wij te doen met een in lateren tijd opgetreden ontwikkeling, die zich vermoedelijk van uit Centraal-Amerika zoowel naar het Noorden als naar het Zuiden heeft verspreid. Wij moeten ons de ze verspreiding voorstellen, dat de beter tegen het leven opgewassen, levendbarende variëteiten de an dere, die nu eieren legden, verdrongen. De levendba rende Cyprinodonten brengen nl. 10 a 15 jongen te-, gelijk ter wereld, welke darr al tamelijk goed ont wikkeld zijn en voor zichzelf kunnen zorgen, zoodat de meeste ook volwassen worden. De voortplanting der soort is dus minder in gevaar dan wanneer zij geschiedt door middel van gemakkelijk te vernieti gen eieren, En voor den mensch is dit een geluk, want hoe meer visschen er zijn, hoe meer muskieten in het water opgegeten worden. De vischjes zijn de grootste vijanden der ziekteverspreidende insecten en daarom worden zij in menige streek gekweekt voor de malariabestrijding. In sommige Zuid-Ame rikaansche havens hebben zij de gele koorts verdre ven, die in verband met plaatselijke omstandighe den op geen andere wijze kon worden bestreden. Zooals bekend wordt nl. ook de gele koorts door muskieten overgebracht. ENERGIE IN ALLE WERELDDEELEN. Het vliegtuig. Verleden jaar werden in Amerika 2800 vliegtuigen gebouwd. Het vliegveld Croydon bij Londen zag in de laatste 12 maanden 70.162 luchtvaartpassagiers. In Zwitserland zijn tegenwoordig 26 verkeers- en 59 sport- machines in gebruik. In Nederland vinden tengevol,. ge van het vliegwezen 1712 menschen hun levensonder houd. In Japan werden propellers van bamboe ge construeerd. die aan alle verwachtingen voldoen. In Canada hoedt een herder zijn kudden met 'n vliegtuig, daar hij anders, bij de geweldig groote weilanden, het overzicht verliest. In Duitschland maakten in 1932 86.578 passagiers van vliegtuigen gebruik. De Auto. De Canadeesche automobielproductie bedroeg in 1932 60.816 wagens, tegen 69.226 in het daaraan voorafgaan de jaar. Een autobus met Dieselmotor legde onlangs den afstand New YokLos Angelos in den tijd van 78 uur en 14 minuten af. Het wereldsnelheidsrecord voor auto-lastwagens steeg gedurende de laatste 35 jaar van 63 op 138 kilometer per uur. De Londen- sche autobussen vervoerden in 1932 1650 millioen passa giers, de trams daarentegen sleohts 207 millioen. SPAANSCHE VALSCH- GELD-CENTRALE. in de gevangenis. Men zegt wel eens dat men den bok niet aan de haverkist moet binden. Aan dit spreekwoord zou men kunnen toevoegen: „en den valschen munter niet aan den gevangenbewaarder!" Want sinds geruimen tijd wordt Portugal zoodanig met valsch zilvergeld over_ stroomd, dat zich daar een ernstige bedreiging der Zil- velgeldcirculatie voordoet. Met alle middelen trachtte men de bron te ontdekken maar tevergeefs. Wie zou ook op het denkbeeld gekomen zijn die in de gevangenis van Lissabon te zoeken. Daar vond men in een cel een wegens het vervaardigen van valschen munt gestraften man, benevens de noodige gereed schappen, die hem met behulp van zijn bewaarder, tot het maken van vaisch geld dienden. De bewaarder zorgde voor het in circulatiebrengen der valsche munt stukken een rustige, voordeelige zaak! HOEVEEL VOOROUDERS heeft de mensch van 19337 In verband met de in Duitschland plaats vindende z.g. Arische navorschingen, zal bij menigeen misschien wel de vraag zijn opgekomen, hoeveel voorouders hij eigenlijk wel heeft gehad? Laat ons ter beantwoording van die vraag tot uitgangspunt aannemen: de mensch van 1933 sinds het begin der Christelijke jaartelling. Theoretisch gesproken verdubbelt zich het voorouders- aantal van generatie tot generatie. Wij hebben dus in de tweede generatie txvee voorouders de ouders in de zesde 32, in de twaalfde reeds 2048 voorouders. En gaat men nu rond 2000 jaar terug, dus tot ongeveer den tijd van Jezus, dan is het resultaat, dat de mensch van heden sinds dien tijd rond 16 trillioen voorouders heeft een respectabel cijfer met zijn 18 nullen. En dat is slechts 2000 jaar! DE ST. BERNARD EN DE GESCHIEDENIS. De monniken van het Sint Bernardsklooster zullen dus voor goed hun leger opbreken en naar Azië trek ken, nadat zij eeuwenlang niet alleen voor particulie ren, die den Grooten Bergpas overtrokken gezorgd heb ben. maar ook de tairijke legers, die in den loop der eeuwen voorbijtrokken, van voedsel hebben voorzien. De legers, die den Grooten St. Bernard overtrokken, waren: in het jaar 390 v. Chr. Brennus met het leger der Senonen; 574 n. Ohr. de Longobarden; 776 en 801 Karei de Groote: 875 en 877 Karei de Kale; 930 de Sa- racenen. van Willis komende; 1020 de Noormannen; 1077 Hendrik IV op zijn tocht naar Canossa; 1100 en 1118 Hendrik V; 1158 Berchteld von Zalhringen; 1162 Barbarossa; 1472 de Longobarden op hun toch naar het leger van Karei den Stoute; 1487 de Berners en Frei_ burgers op hun tocht naar het heir van Karei van Sa- voye; 1691 de Franschen; 1788 tot 1800 Fransohen én Oostenrijkera met rond 400.000 man( de tocht van Na poleon over den Grooten St. Bernard, met 400.000 man ondernomen, duurde van 15 tot 21 Mei 1800)g

Schager Courant | 1933 | | pagina 7