AlltlCCl KltlïS- AlTttititit- Lniiitllii Balbo te Montreal. UitgeversN.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. ZAANDAM'S BEGROOTING NIET GOEDGEKEURD. Gedeputeerde Staten weigeren bemiddeling. ZEEBEVING TEN ZUIDEN VAN JAVA. Groote petroleumbrand. Arme kleine. Het doel bijna bereikt. Bezoekt de Wedstrijden BLOEDIG DRAMA TE HAARLEM. Hier zal Balbo's eskader dalen. DE GRAANKWESTIE. Accoord tot stand gekomen. De ralsche Engelsche bankbiljetten GIJZELINGEN IN DUITSCHLAND. Zaterdag 15 Juli 1933. SCHAGËR 76ste Jaargang No. 9312 CTüraït. [Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- idag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per S maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. EERSTE BLAD DIT NUMMER BESTAAT UIT VIJF BLADEN Wat zal er nu gebeuren? Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben besloten de begrooting voor het jaar 1933 der gemeente Zaandam niet goed te keuren. In hun besluit hebben zij overwogen, dat de be grooting slechts ten deele voldoet aan de terzake door hun college uitgesproken verlangens,, doch dat de raad intusschen. zonder af te wachten, welk stand punt door Ged. Staten zou worden ingenomen, in zijn vergadering van 27 Juni heeft beslaten aan Ge deputeerde Staten en aan de regeering te berichten, dat de gemeenteraad niet bereid is in de begrooting overeenkomstig de voorschriften van de regeering zoodanige wijzigingen aan te brengen, dat haar goed keuring is verzekerd, zulks nadat een door enkele raadsleden voorgestelde motie was verworppn, waar in B. en W. werden uitgenoodigd nader overleg met de regeering te plegen inzake de maatregelen, welke zouden moeten worden genomen om de uitkeeringen uit het gemeentefonds regelmatig te doen plaats vinden. In een onderhoud, dat B. en W. van Zaandam op 5 Juli jl. met Gedeputeerde Staten hebben gehad is nadrukkelijk de intrekking van bovengenoemd be sluit als voorwaarde gesteld voor het voeren van nader overleg. Op 10 Juli hebben B en W. van Zaandam echter aan Gedeputeerde Staten bericht, dat zij zelf niet bereid zijn een voorstel tot intrekking van bedoeld besluit aan den raad te doen. Gedeputeerde Staten hebben daarop besloten de begrooting niet goed te keuren. Zaandam kan nu tegen het besluit van Ged. Staten in hooger beroep gaan bij de Kroon. De gemeenteraad heeft nu, volgens de bepalingen van de gemeentewet, een termijn van dertig dagen om te besluiten bij de Kroon in beroep te gaan tegen hef besluit van Gedeputeerde Staten tot niet-goedkeuring der begrooting. Verwacht moet echter worden, dat een eventueel beroep van den gemeenteraad door de Kroon ongegrond zal worden verklaard. Dan; is er dus de toestand, dat de gemeente defi nitief vastzit aan een niet-goedgekeurde begrooting. waarna er twee mogelijkheden overblijven, die het meest naar voren treden. De eerste is, dat de Raad alsnog besluit een begrooting vast te stellen, die goedkeuring van Gedeputeerde Staten gezien ook in verband met de cischen van de regeering kan verkrijgen; een andere mogelijkheid is. daf de regee ring dan reeds de omstandigheid aanwezig acht waarin de Grondwet voorziet en waarbij gesproken wordt van grove verwaarloozing door den Raad van de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente. In dat geval zou de regeering aan de Sta ten-Generaal voorstellen moeten doen om tot het tref fen van wettelijke maatregelen over te gaan, ten ein de daarin tc voorzien. De vulkanische verschijnselen op Zuid-Su- matra van den Sekindjau afkomstig. Plaatse Lijk onderzoek Ingesteld. Aneta seint uit Batavia: Donderdagavond te 9.54 registreerde het observatori um een matig sterke beving op een afstand van 230 K.M. in Zuidelijke richting. De schok werd eveneens te Bandoeng en Garoet gevoeld. Waarschijnlijk was het een zeebeving. De tectonische beving, die in den ochtend van 25 Juni het Westelijk gedeelte van Zuid-Sumatra teisterde, moet den Eekindjau-Belirang-berg nabij het Ranaumeer heb ben gestoord. De vulcanologisohe dienst deelt mede, dat de werking van dezen berg bekend is; het magna is nog niet afgekoeld. Diverse rapporten wijzen er op, dat de vulkanische verschijnselen van 10 Juli van de Sekind jau afkomstig waren. Dr. Stehn is voor plaatselijk on derzoek derwaarts vertrokken. 52 Tanks van de „Standard OU Cy" in vlammen. Uit New York: Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat aldaar 52 groote petroleumtanks van de „Standaard Oil Cy" in brand zijn geraakt. Alle pogingen, de uitbreiding van het vuur te verhinderen, bleven vruchteloos, zoodat de eene tank na de andere werd aangetast. Groote rookwolken han gen boven de stad. Het terrein van de opslagplaatsen is door de brandweer en de politie afgezet. Driejarig kindje tusschen twee auto's dood gedrukt. Gistermiddag te ongeveer vier uur is het drie-jarige kindje van den garagehouder B. in de Tuinbouwstraat te Groningen tusschen twee auto's bekneld geraakt, waarvan de eene de garage wilde in- en de andere de garage wilde uitrijden. Het kind was vrijwel onmiddel lijk dood. Voorlaatste étappe zonder ongelukken afgelegd. Reuter meldt uit Montreal, dat het eska der van generaal Balbo gisteren aldaar vol tallig en zonder ongelukken is aangekomen. Het eerste vliegtuig streek om ongeveer 19 uur (Amsterdamschen tijd) op de Sint Lau- rens-rivier neer. Het eskader was om onge veer 15 uur (Amsterd. tijd) uit Shediac in Nieuw Brunswijk vertrokken voor de zes de en op één na laatste étappe van de reis ShediacMontreal, 800 km. Groote belangstelling te Montreal. In Montreal bestond buitengewoon groote belang stelling voor de komst van Balbo's eskader, waar voor uitgebreide voorzorgsmaatregelen waren ge nomen. In groepen van drie vlogen de machines bo ven de stad, terwijl een stedelijk muziekkorps het Italiaansche volkslied speelde. In mooi zonnig weer daalden de machines daarop op de rivier, terwijl een groote menigte de vlie gers toejuichte. Generaal Balbo heeft het voornemen te kennen ge geven morgen weer op te stijgen om de laatste etappe van de vlucht OrbetelloChicasro af te leg gen, ten einde zoodoende voor Zondag het doel der reis, de wereldtentoonstelling bereikt te hebben. Incident bij de daling. Bij het dalen van de vliegtuigen op den Sint Lau- rens had, naar V. D. meldt, een incident plaats, toen plotseling een tankschip, dat er lag, zonk. Het schip zou overbelast zijn geweest. Het is niet bekend of daarbij personen om het leven zijn gekomen. Lindbergh opgehouden door mist. St. Johns, 14 Juli (V.D.).: Kolonel Lindbergh en zijn vrouw, die gehoopt hadden op hun vlucht over de Noordelijke route het eskader van Generaal Balbo te Cartwright op Labrador te ontmoeten, kon gisteren tengevolge van den dichten mist en den hevigen re gen in het Zuiden van New Foundland. niet vertrek ken. Te Big Pond is het vliegtuig van brandstof voor zien en geheel gereed gemaakt voor den strat, die vandaag zal plaats vinden indien het weer gunstig genoeg is. Artistieke Kinder*opnamen, Studie'foto's. Fotografisch Atelier ARP AD MOLDOVAN Nieuwe Niedorp. St GEOPEND: d&gelijKs, ooK Zondags. om de Prov. Kampioenschappen der Landelijke Rijvereenigingen van N.H., op ZONDAG 23 JULI 1933, op het terrein der L R. „West-Friesland", Ruigeweg, te SCHAGERBRUG. Vrij entree. Verplicht programma f0.25. Aanvang Dressuurproeven 9^ uur- Springconcoursen 2 uur. Consumptie op het terrein. Auto-Rijwielstalling f 0.25 en f 0.10. Moordaanslag gepleegd op een meisje. - De dader, een winkelier, oud-koloniaal schiet zichzelf daarna dood. Gister in den namiddag heeft te Haarlem een 51- jarige winkelier een moordaanslag gepleegd op een 16-jarig meisje, dat niet ernstig gewond werd. Daar na heeft de man de hand aan zichzelf geslagen. Het gebeurde heeft in de omgeving van den Zijl- weg en de Julianastraat waar het drama zich af speelde, een groote opschudding teweeg gebracht. De volgende bijzonderheden worden hieromtrent nog nader gemeld: In de Delftstraat hoek Spoorwegstraat woonde in een winkeltje van poelsartikelen en brandstoffen de 5o-jarige H. Holzapfel, een ongehuwde oud-Indi sche militair. Een paar huizen verder woont, bij haar ouders, de 16-jarige Marie van Eyk. Dit meisje kwam nog al eens bij Holzapfel om er in het win keltje te helpen. Toen ze gistermiddag ongeveer halfzes met haar moeder uit de stad was gekomen, ging ze nog even Dij Holzapfel binnen om een rijwielplaatje te leenen. Wat ze wel meer deed. Ze bleef nog een oogenblik \in den winkel zitten om de krant te lezen. Op de vraag van Holzapfel aldus het verhaal van het meisje aan de politie of ze niet achter wilde ko men, ging ze mee naar bet vertrek achter het win keltje. Holzapfel schonk zichzelf daar een glas bier in en dronk een tweede glas, toen hij zich plotse ling naar het meisje keerde, een revolver op haar hoofd richtte en een schot loste. Het schot ketste tegen het rechter jukbeen bij het oog. De man wilde vermoedelijk een tweede schot lossen, in welke poging hij niet geslaagd is, daar het meisje hem een slag tegen den arm heeft gegeven. De man viel en kwam tegen een kachel terecht. Hot verschrikte meisje sloeg daarna op de vlucht en ging gillende de strat op. De winkelier is hierna opge staan en het meisje achterna gerend. Toen het even wel den winkel reeds verlaten had, heeft hij de win keldeur op slot gedaan, de gordijnen gesloten en zich vervolgens naar de kamer begeven. Daar heeft hij zich een kogel door het hoofd gejaagd. Een bovenburuman van Holzapfel, eveneens 'n oud- Indisch militair, kwam naar buiten loopen, verbond het meisje inderhaast en ging toen de politie opbel len. Deze verscheen spoedig. Een paar rechercheurs gingen met de revolver in de hand naar het huis van Holzapfel, waarvan de deur bleek gesloten te zijn. Toen de politie was bin nen gekomen, zag zij Holzapfel op den grond liggen, met een schot door het hoofd. De man bleek reeds te zijn overleden. Het meisje was, na door een geneesheer verbonden te zijn, naar het gasthuis gebracht, waar zij echter spoedig kon worden ontslagen, omdat de verwonding niet van emstigen aard bleek te zijn. Holzapfel stond in zijn omgeving goed bekend. Hij was een hulpvaardig man; aan drank ging hij zich niet te buiten. Een gezicht vanaf de pier op de bocht van het Michigan-meer, waaraan de stad Chicago ligt en waar het Italiaansche vliegeskader misschien reeds heden zal neerstrijken. Bij hun aankomst zullen de vliegers een blik, als hierboven algebeeld, op de stad hebben. I Donaulanden mogen 45 millioen schepel exporteeren. Uit LONDEN. Gisteravond is een accoord tot stand gekomen tusschen de deskundigen van de 4 groote graanuitvoerende landen en de Donaustaten, waarbij de uitvoeren uit de Donaulanden beperkt worden tot 45 millioen schepels, behoudens wanneer de oogst goed zal zijn, in welk geval de uitvoeren be perkt zullen worden tot 50 millioen schepels. Deze overeenkomst zal den regeeringen worden voor gelegd ter beslissing voor Maandag a.s., op welken dag de deskundigen samen zullen komen met de Pool- sche en Sowjet-Russische deskundigen. De man was een oud-militair en was soldaat ge weest in Indië; hij dreef echter reeds gedurende een dertigtal jaren in den winkel zijn zaken. Langen tijd heeft hij met zijn moeder samengewoond; deze is echter eenige jaren geleden overleden. Indertijd is hij verloofd geweest; zijn meisje is evenwel eveneens overleden. Dit laatste had hem. sterk aangegrepen. De politie stelt een onderzoek in naar do beweegre denen van de door Holzapfel bedreven daad. Nog twee arrestaties. Het Ned. Corr. Bureau te Den Haag meldt: De Haagsche recherche heeft gister aangehouden als verdacht van medeplichtigheid aan de uitgifte van valsche Engelsche bankbiljetten van tien pond sterling, den 54-jarigen E. M. M„ geboren te Nagy- polad, en den 41-jarigen Oostenrijker H. E. Beide aangehoudenen, die te Rotterdam en Amsterdam verblijf hielden, bevinden zich thans te 's Gravenhage in bewaring in afwachting van het verdere onder zoek, dat in samenwerking met Scotland Yard ge schiedt. Vijf familieleden van Scheidemann gear resteerd. Wegens een artikel in de New York Times en als laatste waarschuwing. Wolff meldt officieel: De oud-rijkskanselier Philipp Scheidemann acht het niet beneden zijn waardigheid om het Duitsche volk en zijn regeering door schaamtelooze leugens in het bui tenland te beschimpen. Dezer dagen heeft hij een smaadartikel in de New York Times geschreven, dat er op berekend is door systematische leugens een nieuwe gruwel campagne te gen Duitschland in het buitenland te doen opvlammen. De geheime staatspolitie beeft in afweer van deze ge- meene landverraderlüke ophitsing de eenige effectieve maatregel van staatsnoodweer getroffen, n.1. de gevan genneming van vijf familieleden van Scheidemann, die nog in Duitschland waren achtergebleven. Deze perso nen zijn naar een cencentratiekamp gebracht. Dit doeltreffend optreden van de geheime staatspo litie zal hopelijk tevens alle smeerlappen (Schmutzfin- ger) en lasteraars tot laatste waarschuwing strekken. De regeering zal niet langer gedoogen dat het Duitsche volk door de laffe en gewetenlooze lieden (Burschen), die veilig in het buitenland zitten, beschimpt en belas terd wordt. Aldus het bericht van Wolff, waarin niet moeilijk valt de groote nationaal-socialistische gezindheid te onderkennen. Inmiddels schijnt men meer en meer de methode der gijzelarij in Duitschland te gaan toepassen, waarbij men zelfs vrouwen en kinderen niet ontziet. De Deutsche Freiheit van Saarbrücken voert in dit verband het geval aan van de vrouw van den afgevaar digde van den Beierschen Landdag Ludwig, die naar Saarbrücken is gevlucht. Zij was door S.A. als gijzelaar in hechtenis genomen, en tusschen een bruinen S.A.- man en 'n blauwe politie-man langs den grootst moge lijken omweg door de stad Pirmasens (Palts) naar de gevangenis gebracht. Reeds had zij, sinds haar man naar het Saargebied gevlucht, was, haar huis niet meer mogen verlaten. Toen men haar naar de gevangenis bracht, bleef haar vader, een 68-jarig, ziek man, zonder verzorging achter. Een zesjarig kind, dat huilend met zijn moeder mee wilde gaan, werd weggejaagd, en moest bij familie onderdak vinden. Het geval werd in de nazi pers behandeld: de Pfazische Rundschau verklaarde openlijk, dat men de vrouw in hechtenis had gezet „om aldus indirect een druk op Ludwig uit te oefenen" en hem te bewegen, naar Pirmasens terug te keeren. Dergelijke gevallen zijn in Saksen aan de orde van den dag. Te Dresden is 29 Juni de vrouw van den partij secretaris Kuntze die enkele dagen te voren het zieken huis had verlaten waar zij een levensgevaarlijke opera tie had ondergaan, naar het politiepresidium gebracht Zelfs de politiedokter maande tot voorzichtigheid aan. Alle protesten tegen de gevangenneming zijn vruchte loos gebleven: men verklaarde dat de vrouw van Kunta» pas zou worden losgelaten, wanneer Kuntze zelf zich iM beschikking van de S.A. stelde. Qp 10 Juli is de vrouw van partijsecretaris Treundle met haar vierjarig kind door S.A. uit haar huis ge haald en naar de S.A. kazerne in het gebouw van de Dresdner Volkszeitung gebracht. Al wekenlang was de vrouw opgeschrikt door nachtelijke huiszoekingen, waar bij het om haar man te doen was. Steeds dreigde men haar met gevangenneming, wanneer zij niet wilde zeg gen waar Treundle zich bevond. Thans heeft men aan de dreigementen gevolg gegeven. Wat verder met de vrouw en het kind ie geschied, valt niet na te gaan,

Schager Courant | 1933 | | pagina 1