Plaatselijk Nieuws. VERKEERSONGEVALLEN. Onvoorzichtige fietsenreparaieur. Orkaan na een hittegolf te Boedapest Het slipgevaar. Tragisch einde der Lithausche Oceaanvlucht. „Geen tuin, geen steun". Windhoos boven Soesterherg Marktberichten. Een fantastisch schouwspel. Brandende dot poetskatoen in een emmer met petroleum getrapt. Zondagmorgen werd de Amsterdamsche brandweer - gealarmeerd voor een brand in de Groote Wittenbur- j^erstraat 88. Een fietsenreparateur, was omstreeks Kwart voor elf, bezig geweest met een soldeerlamp, foij welk werk een stuk in petroleum gedrenkt poets- Ik. at oen, dat op den grond lag, in brand was geraakt. ml rijn schrik had de man de brandende dot een [pcliop gegeven, waardoor deze terecht kwam in een temmer met petroleum, die bestemd was voor het Schoonmaken van motoren. Het gevolg was dat het wverkplaatsje in een oogwenk in brand stond. r' Op het alarm middelbrand van den bevelvoerder kvan het eerste materiaal, dat spoedig na de kennis geving van den brand ter plaatse was, rukte verster king uit onder commando van hoofdbrandmeester ferunet de Rochebrune. Ofschoon het vhur eenigen tijd Hel naar buiten uitsloeg, was inmiddels reeds geble ken, dat één straal voldoende was om de vlammen •snel te dooven. Negen personen omgekomen. Uit Boedapest: Ten gevolge van de enorme hitte, ,jvelke den afgeloopen Zondag heerschte en den daar op met plotselinge woede uitbrekenden storm, welke vop een orkaan geleek, hebben in Boedapest en omge- ,ving talrijke ongelukken plaats gevonden. Tijdens .'den stonn sloegen op den Donau-pleiziervaartuigen bij dozijnen om, waarbij vier personen het leven ver loren. Bij het baden zijn vijf menschen verdronken. DOODELIJKE ONGELUKKEN IN DE BERGEN. Tengevolge van stormachtig weer. Reuter meldt uit Ween6n: In den loop van Zondag jl. is het weer plotseling stormachtig geworden in het Noordelijk Alpengebied, hetgeen een aantal ernstige ongelukken tengevolge heeft gehad. Op het Rax-plateau stortten twee toeristen uit Wee- nen in een afgrond van 60 meter diep. Zij waren op slag dood. In het Gesaeuse-gebied bevinden zich sinds Zon dagmiddag twee groepen, vermoedelijk Weensche bei^beklimmers met ongeveer 11 personen in nood. Uit de Westelijke Alpen worden drie ongelukken met doodelijken afloop gemeld. Twee ernstige auto-ongelukken bij Tilburg. Zondag zijn op den Bredaschenweg te Tilburg twee ernstige auto-ongelukken gebeurd. Des middags om twaalf uur reed een auto ter hoogte van het gehucht Molenschot, die werd bestuurd door den steenfabrikant J. Vissenberg, uit Hilten, en waarin nog drie andere reizigers zaten, tengevolge van slippen tegen een boom. De wagen duikelde in een sloot en werd zoo goed als geheel vernield. De heer Vissenberg en zijn verloofde mej. C. van Ouweland, rijn ernstig gewond naar het zie kenhuis te Tilburg overgebracht. De beide andere in zittenden, de heer P. v. Ouweland en Mej. M. Boude- wijns, liepen minder ernstige kwetsuren op. Auto vermorzeld. vende. Een doode en een ster- De gladheid van den weg is dienzelfden dag nogmaals oorzaak geweest van een botsing met ernstige gevolgen. Omstreeks half acht 's avonds kwam een auto met vier personen, komende uit de richting Breda, ter hoogte van het Burgers dierenpark te Tilburg te slippen en botste tegen verschillende boomen op, zoodat er van den wa gen niet veel meer dan een ruine overbleef. Twee der passagiers, H. de Wit uit Tilburg en Mej. T. Kühn, uit Eindhoven werden in hoogst zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Tilburgovergebracht en daar op genomen. De beide anderen, A. Hendriks uit Eindhoven en Mej. v. Empel uit Tilburg, werden minder ernstig gekwetst. Zondagnacht is de heer De Wit overleden. Gisterochtend verkeerde mej. Kühn nog steeds in levens gevaar. De overige patiënten maakten het gisterochtend re delijk. Van een wagen gevallen en overreden. Zoontje van den bestuurder ernstig gewond Zaterdagavond had te Middelburg een ernstig onge luk plaats. De melkslijter P. C. reed aldaar met zijn vierwieligen wagen op den tramsingel, toen het paard schrok, omdat een wiel van den wagen in de rails bleef haperen. Door het rukken en slaan van het paard, kan telde de wagen om en viel het vierjarig zoontje van C., dat naast hem op den wagen zat op den grond. De wa gen kwam weer rechtop, toen het paard bleef trekken en reed toen over den kleine heen. Ernstig aan het hoofdje gewond is het kind opgeno men en naar het gasthuis vervoerd, waar het na enkele uren nog niet hij kennis was gekomen. Onvoorzichtig motorrijder Zondagmiddag omstreeks 3 uur is in de Koningstr. in Den Haag de 27-jarige timmerman E. T. uit de Be- velandsohestraat met zijn motor in botsing met een tram gekomen. Met gebroken reohterbovenbeen en lin kerpols werd hij door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Mislukte autotocht. Zondagmorgen om half zes ïs op de Willemsbrug te Rotterdam een vrij ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een groote personen-auto, bestuurd door den 34-jarigen chauffeur H. J. K. en waarin de heer 'en mevrouw Semmerswaal uit Wassenaar met 4 kinderen zaten, slipte op de tramrails op de brug. De auto maakte een halven draai over de geheele breedte van de brug, waardoor de achterkant tegen een pijler sloeg. De car bine werd aan de achterzijde dan ook totaal vernield; ook de voorzijde werd ernstig beschadigd. Drie van de inzittenden kregen lichte verwondingen, welke in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden werden. De auto moest worden weggesleept. De familie was Zondagmorgen al zoo vroeg uit Wassenaar vertrok ken, om een grooten tocht te gaan maken. Wielrijder door een auto gegrepen. In het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. Op de Meerssenenveg te Maastricht is Zaterdag avond omstreeks elf uur de 35-jarige J. A. Martens uit -Rcthem-Meerseen doodgereden. Het slachtoffer reed per rijwiel van het Limmelerbroek den Meerssenerweg ra. juis toen daar een auto, komend uit de richting Valkenburg passeerde M. werd door den wagen gegre pen en moest ernstig gewond door den G.GD. in be- wusteloozen toestand naar het ziekenhuis Calvariën- berg worden overgebracht. Hier is hij Zondagmiddag om half twee, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. De auto, welke toebehoort aan den bier- hottelaar K. te Maastricht wepd in beslag genomen. Na een gelukte vlucht over den Oceaan, In Pruisen verongelukt. Het wrak van het vliegtuig met de beide lijken der vliegers gevonden. De beide Lithausche vliegers, Stephan Darius en Stanley Girenas, die Zaterdag van het vliegveld te Xew-York voor en vlucht over den Oceaan zijn ge start en hierin ook zijn geslaagd, zijn Zondagmorgen op hun verdere vlucht naar Kowno in de Neumark verongelukt. •De wrakstukken van hun vliegtuig zijn in een ak ker bij het gehucht Kuhdamm bij Golden gevonden. De lijken der vliegers zijn onder de wrakstukken van daan gehaald en door de Pruisische autoriteiten voorloopig in beslag genomen. V.D. verneemt uit Berlijn: Omtrent het tragische ongeval, dat den beiden Li- tauschen Oceaanvliegers boven Pruisen heeft ge troffen, nadat zij op succesvolle wijze den Atlanti- schen Oceaan hadden overgestoken, wordt nog ge meld, dat hun vliegtuig gisterenavond tegen 12 uur nog is waargenomen boven Berlinchen. Het toestel vloog laag over de stad, zoodat het go- ronk der motoren overal gehoord werd. Boven het kamp van den arbeidsdienst werd een zeer sterke schijnwerper ingeschakeld, zcodat het kamp even ge heel verlicht was. In de resten van het vliegtuig is briefpost gevonden uit New-York, Brooklyn, Chicago en andere Ameri- kaansche plaatsen. Op een linnen zak waren drie namen geschilderd, klaarblijkelijk van de leden der bemanning, In ver band hiermede vermoedt men, dat zich in het wrak van het vliegtuig nog een derde inzittende bevindt. Slechts twee personen in het vliegtuig. Bij nader onderzoek i9 evenwel gebleken, dat er geen derde persoon is meegevlogen, ofschoon dat aanvankelijk wel in de bedoeling lag. Op het laatste oogenblik heeft deze persoon van den tocht afgezieh. Dat men met de machine der Litauers te doen had kon eerst definitief worden vastgesteld toen de romp werd gelicht en men er de woorden „Chicago- New York-Kaunas'' op aantrof. De oorzaak van het ongeluk. Gebrek aan benzine is vermoedelijk de oorzaak ge weest van de ramp, die de Litausche vliegers heeft getroffen, nadat zij den Oceaan reeds waren overge stoken. In de benzine-tank werd vrijwel geen brand stof meer gevonden en men vermoedt, dat de vlie gers de boomkruinen hebben aangezien voor een weide en dat zij wflden proberen daarep te landen. Bij deze landingspoging zou dan naar men ver onderstelt de machine met boomtoppen in aanra king zijn gekomen; het toestel is namelijk neerge stort tusschen twee boomen. waarbij de draagvlak ken zijn afgeknapt. Een van de voorwaarden, waarop de Amerikaansche werkloozen geldelijke ondersteuning krijgen. Reuter meldt uit Washington: „Geen tuin, geen steun". Een van de voorwaarden waarop de Ameri- kaansche werkloozen geldelijke ondersteuning kun nen, krijgen, is, dat zij hun tuintjes zoo intensief mo gelijk bewerken. „Geen tuin, geen steun", is het slag woord geworden van de bureaux, die den steun uit- keeren. De federalen directeur van maatschappelijken steun heeft verklaard dat de voordeelen van tuinierswerk voor werkloozen talrijk zijn. In de eerste plaats kun nen zij door zelf groenten en aardappelen te verbou wen voor een deel in hun onderhoud voorzien, ter wijl bovendien landarbeid zeer gunstig is voor hun gezondheid, waardoor onkosten voor ziekte worden voorkomen. Verder worden op deze wijze uitgestrekte braakliggende landerijen in cultuur gebracht, hetgeen ook voor de toekomst van groot voordeel is. De landerijen rondom de groote steden worden door de steuncomité's onder de werkloozen verdeeld en de opbrengst van het land is geheel hun eigendom. HITTEGOLF IN FINLAND. De hevigste sedert 100 jaar. Uit Helsingfors luidt een Reuterbericht: Volgens een mededeeling van het meteorologisch bureau is de hittegolf, welke op het oogenblik in Finland heerscht, de hevigste sedert de laatste hon derd jaar. De gemiddelde temperatuur bedroeg de laatste da gen 90 graden Fahrenheit en er zijn geen teekenen, die er op wijzen, dat de temperatuur spoedig zal dalen. ERGERLIJKE DIERENMISHANDELING. Te Kerkdriel heeft zloh een geval van ergerlijke die renmishandeling voorgedaan. De veehouder d. G. vond gisteren een van zijn runderen met snijwonden over dekt ln de weide liggen. Het moest onmiddellijk wor den afgemaakt. Men denkt met een wraakneming te doen te hebben. De politie stelt een onderzoek in. Schade op het vliegveld. Hangar wegge slagen en toestellen beschadigd. Gistermiddag ongeveer één uur passeerde over het vliegveld Soesterherg een windhoos, tengevolge waar van het dak van loods 18 werd weggeslagen. Twee toe stellen, die op het veld stonden, nl. een jachtvliegtuig en een verkenningsvliegtuig, werden beschadigd. Het jachtvliegtuig is vermoedelijk geheel vernield. Een toestel, dat op het oogenblik, dat de windhoos passeerde, landde, is tweemaal over den kop geslagen. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. De volgende bijzonderhden worden nog gemeld: Op den weg, dien de hoo3 volgde, stonden achtereen volgens een D 16, een C 1, en een D 7. Het eerste toe stel werd opgenomen, naar links en rechts geslingerd en weer neergezet. Het tweede werd op den kop gezet, het derde opgenomen en over een afstand van twintig meter tegen een loods geworpen. Het dak van de loods werd voor de helft vernield. Planken, asphalt-papier en de geheele dakbedekking vlogen als spaanders door de lucht. De neervallende planken beschadigden nog twee vliegtuigen in de hangar. Via de loods zette de hoos zijn vernielenden tocht voort. Een afsluithek van 2.5 M. hoogte werd over een breedte van ongeveer tien Meter vernield. Een linde boom werd als een lucifer afgebroken. Daarna ging de hoos weer omhoog en verdween zonder verdere schade aan te richten, ofschoon in de nabijheid nog een gclf- ijzeren garage en officierscasino stonden. Deze beide gebouwen bleven geheel ongedeerd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De scha de zou nog aanzienlijk grooter zijn geweest wanneer de windhoos een anderen koers had genomen. Tusscnen twaalf en twee uur staan er namelijk verscheidene vliegtuigen op het terrein in de nabijheid van de vlleg- tulgenloodsen. Op andere plaatsen van het vliegkamp zou de windhoos, die van groote kracht was, dan ook een geweldige ravage onder de vliegtuigen hebben aan gebracht. GEWELDIGE REGENVAL IN BEIEREN. Rivieren buiten de oevers. Tengevolge van de geweldige regens der laatste dagen zijn in Beieren de rivieren sterk gezwollen en op vele plaatsen buiten de oevers getreden. Vele wegen zijn onbegaanbaar, veel hooi, pluimvee en wild is verloren gegaan. In de bergen is tot boven 1800 m. hoogte sneeuw gevallen. HET VERGAAN VAN HET DUITSCHE JACHT BIJ TERSCHELLING. Zondagmorgen te half 9 is bij het badpaviljoen te Terschelling het in verren staat van ontbinding ver- keerende lijk van den heer G. B.. die bij het vergaan van het Duitsche jacht „Stella Maris" op 10 Juni j.1. is verdronken, aangespoeld. Op het lijk werden gevonden gouden manchetkoopen, een vulpen, een gouden arm-ba ndhorloge en eenig Duitsch geld. MISHANDELING? In den nacht van Zaterdag op Zondag tegen 1 uur ls ln de Duinstraat te Schevenlngen een onbekend per soon gevonden, bij wien de slagader en alle peezen van den rechterarm waren doorgesneden. De man is ter verpleging in het Roode Kruis-Ziekenhuls opgenomen. ALKMMAR, 15 Juli 1933. Op de heden gehouden piepkuikenmarkt waren 16 kisten en 6 korven aangevoerd. De prijs was 60 ets. per Kg. Handel matig. ALKMAAR, 15 Juli 1933. Op de heden gehouden botermarkt werd betaald voor Fabrieksboter le soort 72%82% cent, 2e soort 6570 cent per pond. Eieren (groothandel) f 22.50. Eend eleren f 1.75. ALKMAAR, 15 Juli 1933. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 10 paarden f 60200, 16 melkkoeien f 110—200; 24 nuchtere kalveren (slacht) f 49; 19 scha pen (vette) f 813; 15 lammeren f 36.50; 2 bigzeugen f 3555; 10 schrammen f 1619; 13 biggen (10 weken) f 710; 5 bokken of geiten f 29. Handel koeien goed, overigens stug. ALKMAAR, 15 Juli 1933. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier. Aangevoerd: 170.000 kipeieren: 5658 Kg. f 2.202.40 58-60 Kg. f 2.30-2.50. 60—62 Ke. f 2.40-2.60, 62-04 Kg f 2.50—2.90. 25000 eendeieren f 160—1.80 p. 100 st BROEK OP LANGENDIJK. 17 Juli. Aangevoerd: 38000 Kg. roode kool f 2.403.20, 1100 Kg. gele kool f 6.607, 240000 Kg. aardappelen: schot- sche muizen f 0.751.90, bl. eigenh. f 1.802.70. eigenh. f 1.60, schoolm. t 0.75, drielingen f 0.75-0.90. 2600 Kg. tomaten A f 7.90-9.10, B f 9.70. C f 5.40. 8500 stuks bloemkool I f 7.60—14. n f 1.70—4.60, 1175 Kg. uien: zilvernep f 5.906.60, rilverdrielingen f 4. WARMENHUIZEN. 17 Juli. Aangevoerd: 43200 Kg. aardappelen: schotsche mui zen f 0.75—1.40, id. grove f 0.75-1.10, id. drielingen f 0.750.80, eigenheimers f 1.602.90. ALKMAAR. 17 Juli. Aangevoerd: 92 vette koeien f 95225, 15 vette kal veren f 2560, per Kg. f 0.400.70, 39 nuchtere kalve ren f 414, 4 vette schapen f 1113, 254 vette varkens 32—36 ot. per Kg. Handel in koelen matig, in varkens goed. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 769 m.M. Vooruizchten: Goed weer. Temperatuur: 17 gr. C. is 63 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogztjde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. In den bocht bij San Francisco, op de kust van Califirnlë werden nachtelijke oefeningen ge houden met schijnwerpers. Ontzaglijke lichtbundels van millioenen kaarssterkte tastten den he mel af en boden den bewoners gedurende enkele uren een nog nimmer te voren gezien schouwspel. AMSTERDAM. 17 Juli Ter veemarkt waren aangevoerd: 543 vette koeien, te kw. 5864 ct.. 2e kw. 4656 ct., 3e kw. 3442 ct, min dere soorten 2630 ct, per Kg. slachtgewicht; 114 melk en kalfkoeien f 130200, 228 vette kalveren le kw. 36 44 ct., 2e kw. 2834 ct., 3e kw. 2026 ct. per Kg. le vend gewicht; 104 nuchtere kalveren f 2.506, 99 scha pen f 1114, 66 lammeren f 68, 604 varkens vleesch- varkens 90110 Kg. 4041 ct., zware varkens 3839 ct„ vette varkens 3637 ct., vette varkens 3637 ct., per Kg. slachtgewicht; 32 paarden f 6O-7-IOO per stuk. Aan het abattoir werden aangevoerd 5 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. MEDEMRT.TK, 17 Juli 1933. Schotsche muizen f 0.37%0.50. kleine muizen 0.87% tot 0.40, borgers f 0.851. per 50 Kg. NOORDSCHARWOUDE, 17 Juli 1933. Schotsche muizen f 0.75—1.70, groote muizen f 0.75— 0.90, bl. dito f 1.50—2.10, drielingen f 0.75, uien: drie lingen f 3.40350, zilvernep f 5.10—4J.90, tuinboonen f 1.70, witte kool f 22.10, alles per 100 Kg. Aanvoer: 174000 Kg. aardappelen. 4100 Kg. zilveruien, 200 Kg. tuinboonen, 4000 Kg. witte kool. ALKMAAR, 17 Juli 1933. Aardappelen f 0.802.40 per 100 Kg., aardbeieen f20 tot f 58 per 100 slof; aalbessen f 620 per 100 pond, andijvie f 0.803.80 per 100 stuks, bloemkool I f 6 10.50, n f 1,-504, per 100 stuks; doperwten f 27 druiven f 27, per 1C0 pond, kropsla f 0.503.20, kom- komkommers f 13.50 meloenen f 1540 per 100 stuks; postelein f 15—32 ct. per bakje, peulen f 5—8 per 100 pond, rabarber f 1.504 per 100 bos, roode kool f 1.80 2.60, per 100 Kg., selderie f 0.8Ö2.20 per 100 bos, spinazie f 0.321 per bak, snijboonen f 1018 per 100 pond, dubbele spercieboonen f 1215 per 100 pond, tuinboonen f 0.502.50 per 100 pond. tomaten f 4—7 p. 100 pond, wortelen f 6—16 per 100 bos, zwarte bessen f 1215 per 100 pond. AMSTERDAM. 17 Juli 1933. Aardappelen: Zeeuwsohe bl. eigenh. en eigenh. f 3— 3.20, IJpolder eigenh. f 23, blauwe eigenh. f 3—3.20, eigenh. poter© f 1.201.40. Andijker muizen f 1.402, kleine Idem f 1.201.40, Langediiker muizen t 1402, Noordholl. blauwe eigenh. f 33.20, Rijper muizen 1.40 2, Anna Paulowna zand f 33, Hilelgommer f 23. KEGELEN. Reeds lang bestond er 't plan om eten concours te houden, waaraan uitsluitend Schager kegelaarsters en kegelaars zouden mogen deelnemen. Den dezer dagen nu kwamen de bestuursleden der 6 plaatstelijke vereenigingen in „Vredelust"* bijeen, ten einde de plannen nader uit te werken en de wedstrijd data vast te leggen. Na ampele besprekingen werd besloten op 7, 8, 9 en 10 September e.k. de wedstrijden te doen plaats vinden met daaraan toegevoegd Zondag 17 September als slui- tingsavond. De aanwezige bestuursleden vormen de commissie van uitvoering, terwijl uit hun midden een z.g. werkcommisie werd geformeerd, waarin zitting na men de dames mevr. WillemseVisser, mej. E. Igesz en de heeren R. Brugman, (voorz.). L. Kaper (secretaris), J, Pronk en Notaris J. H. van Veen. Er zullen korpswedstrijden worden gehouden, waaraan 5-tallen kunnen deelnemen en tevens een vaste baan- wedstrijd mot een te stellen minimum aantal worpen per persoon. Voorts zal gegooid worden om het persoon lijk kampioenschap voor Schagen (dame en heer). Of nog een wedstrijd voor paren zal plaats vinden, wordt overwogen. Reeds werden door het bestuur van den Alkmaar- sohen. Kegelbond een gouden kegel en door den eige naar van 't Schager Kegelhuis een zilveren lauwertak beschikbaar gesteld als prijzen. Gehoopt wordt dat meerderen dit voorbeel volgen en door het beschikbaarstellen van een prijs het wel slagen zullen bevorderen. DE AUTOTOCHT VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. Ook dit jaar wordt weer een autotocht voor de Ouden van Dagen georganiseerd en a.s. Woensdag, dus morgen, zal de tocht plaats vinden Van Scha gen, over Schoorl en Bergen, zal naar Velserbeek worden gereden, de omgeving van Bloemendaal worden bezocht en als het weer zulks toelaat staat ook Zandvoort op het programma. Over Alkmaar zal dan de terugreis worden aanvaard Het gezelschap zal in een 30-tal auto's worden vervoerd Het spreekt vanzelf dat voldoende voor den inwendigen mensch zal worden gezorgd. Als het weer nu wil meewerken, staat onzen oud jes een ware feestdag te wachten. GOEDKOOPE TREIN. De Nederlandsche Spoorwegen laten Dinsdag 25 de zer opnieuw een goedkoope trein loopen en wel naar Amsterdam, Den Haag, Scheveningen en Rotterdam. Belangstellenden verwijzen we naar de adverten tie in dit nummer. EEN KANOVAARDER IN SPé. Gisteravond mocht een van de twee in onze gemeente vertoevende matroosjes eens een proef van bekwaam heid afleggen in het kanovaren, tot welk doel één van. onze jeugdige plaatselijke kanovaarders welwillend zijn ranke voartuig afstond. De proef zou afgelegd worden in de Laansloot, tegenover het Weeshuis, maar zou ook een ontijdig einde hebben. Want nauwelijks zat onze jonge zeeman in rijn notedopje, of hij helde eerst wat al te veel naar den eenen kant, daarna echter onheil spellend veel naar den anderen kant. zoodat de kano kantelde en de inzittende in de Laansloot terecht kwam De drenkeling stond spoedig weer op het droge en ont deed zich dra van zijn weinige kleedingstukken, om die, na ze uitgewrongen te hebben, maar weer aan te trekken en vroolijk en wel zijn weg te vervolgen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2