Sparta-jubileumfeesten te Winkel. Dinsdag 18 Juli 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9313 Het 50-jarig bestaan herdacht. Uitslagen Kinderwedstrijden. De uitslagen van de diverse kinderwedstrijden wa ren: Meisjes. 68 jaar: le prijs A. Peetoom; 2e prijs T. Bilstra; 3e prijs J. Hordijk; 4e prijs A. de Boer. 910 jaar: le prijs T. Vries; 2e prijs J. Fijnheer; 3e prijs G. Wilke. 11—12 jaar: le prijs E. Bakker; 2e prijs C. v. Da len; 3e prijs K. Leijen; 4e prijs G. Keizer. 1315 jaar: le prijs N. Kistemaker; 2e prijs C. de Boer; 3e prijs N. Wilke; 4e prijs C. Laan. Jongens. 6—8 jaar: le prijs J. Bilstra; 2e prijs M. Kaaij; 3e prijs B. Wit. 9—10 jaar: le prijs S. v. d. Wal; 2e prijs C. v. d. Kommer; 3e prijs K. Kleimeer; 4e prijs K. Groes. 1112 jaar: le prijs C. de Wit; 2e prijs C. Kamp; 3e prijs R. Breebaart; 4e prijs R. Band. 1315 jaar: le prijs Jb. Vetman; 2e prijs Chr. Speets; 3e prijs B. de Bruin; 4e prijs W. Brugman. Het bal-masqné. kei voorop, werd door de straten gemarcheerd en voor de jury gedefileerd, welke zeker geen eenvou dige taak had. Honderden hadden zich langs den weg in dubbele hagen opgesteld om van het défixé getuige te zijn. Om half twee marcheerden de turnsters en turners naar het sportterrein, waar ten aanschou- we van honderden de wedstrijden aanvingen. Er werd op een 5-tal plaatsen tegelijk gewerkt, een regeling welke de vlotte afwerking ten zeerste be vorderde. Met grooten ernst werd er gewerkt en hetgeen op dezen dag is gepresteerd stond zeker op hoog peil. Met gratie uitgevoerde dansen hier, daar vervaar lijke sprongen over het paard. Elder3 zagen we weer keurig werk aan rek of brug, terwijl, zooals onze foto aantoont, zelfs ae reuzenzwaai werd uit gevoerd. Tot het einde der wedstrijden bleef het druk en gezellig op het terrein. Daarop begaf een ieder zich naar café Bruin, waar de bekendmaking der prijs winnaars plaats zou vinden. De winnaars. De jury kende voor den marschwedstrijd de volgen de prijzen toe: le prijs „De Halter", Alkmaar, 45 punten: 2e prijs „O.K.K.", Den Helder 44 punten; 3e prijs „Simson", Koog aan de Zaan, 42y2 P-; 4e prijs „Turnlust", Alk maar, 42 p. Dames. Vrije Oefeningen. le prijs „D.O.K.E.V.", Anna Paulowna, 51*4 P 2e prijs „O.K.K." IV, Den Helder, 50*/2 p.; 3e prijs „O.K.K." II, Den Helder, 50 p.; 4e prijs „Turnlust" III, Alkmaar, 49 p. Dames. Knotszwaaien. Met gelijk aantal punten (51), le prijzen „Olympia", Berkhout; „O.K.K." III, Den Helder; „Simson" I, Koog aan de Zaan. Dames. Rhytmische oefeningen. - le prijs „O.K.K." Den Helder, 40 p.; 2e prijs „Be Quik", Bergen, 40 p.; 3e prijs „Hercules", Oudkarspel, 39 p. Strafoefeningen, Heeren. le prijs „O.K.K." I, Den Helder, 38 p.; 2e prijs „O.K.K." II, Den Helder, 36 p. Vrije oefeningen, Heeren. le prijs „U.d.I.", Dirks- horn, 45 p.; 2e prijs „Turnlust" I, Alkmaar, 43 p.; 3e prijs „Turnlust" II, Alkmaar, 39 p.; 4e prijs „De Hal ter", Alkmaar, 39 p. Niels Buhkoefennigen, Heeren. le prijs „Hercu les", Oudkarspel, 45 p.; 2e prijs „De Halter". Alk maar, 43 p.; extra prijs „T.A.V.E.N.U.", Heerhugo- waard. Niels Bukhoefeningen, Dames. le prijs „Hercu les", Oudkarspel, 48 p.; 2e prijs „U.d.I.", Hensbroek, 46 p.; 3e prijs „Olympia", Wieringerwaard, 44 p. Vierkamp, Heeren, le graad. le prijs „Simson", Koog aan de Zaan, 126 p.; 2e prijs „Turnlust", Alk maar. 12514 p.; 3e prijs „Hercules", Oudkarspel, 122*4 p.; 3e prijs „De Halter" I, Alkmaar, 122y2 p. Vierkamp, Heeren, 2e graad. le prijs „W.I.K.", Hauwert, 122y2 p.; 2e prijs „Turnlust" I, Alkmaar, 122 p.; 3e prijs „Hercules" I, Oudkarspel, 119y2 p.; ie prijs „Turnlust" II, Alkmaar. 119 p.; 5e prijs „T.A. V.E.N.U.", Heerhugowaard, 115*4 P- Driekamp, Dames, le graad. le prijs „D.O.K.E.V." I, Anna Paulowna, 79 p.; 2e prijs „Z.S.C.", Burgerbrug, 77 p.; 3e prijs „Hercules", Oudkarspel, 75 p.; 4e prijs „Lycurgus", Schagen, 74 p. Driekamp, Dames, 2e graad. le prijs „Turnlust", Andijk, 81*4 P-I 2e prijs „T.A.V.E.N.U.", Heerhugo waard, 74 p.; 3e prijs „D.O.K.E.V." I, Anna Paulowna 72 p.; 3e prijs „Olympia" I, Wieringerwaard, 72 p.; 4e prijs „Lycurgus", Schagen, 71*4 P-l 3e prijs „Her cules", Oudkarspel, 70*/2 p. Nadat de prijzen waren uitgereikt, welke, zooals begrijpelijk is, met een hoera'tje werden aanvaard en in ontvangst genomen, bleven velen in de diverse 'o- kaliteiten, waar goede muziek de danslustigen op den balvloer riep. Om 10 uur werd *en grootsch vuurwerk afgestoken, wat duizenden met veel nteresse gade sloegen. Het was een waardig slot van deze feestdagen, waar in het 50-jarig bestaan van Sparta. dank zij aller medewerking, op luisterrijke wijze is gevierd. Met groot genoegen en aangename herinneringen zullen allen er op terug zien. Namens het K.N.G.V. spreekt de heer v. Ekeren die dank brengt voor de uitnoodiging op dezen feest dag aanwezig te willen zijn. Met vreugde kan wor den geconstateerd, dat de gemeentebesturen meer en meer het groote nut gaan inzien van de lichamelijke opvoeding. Winkel geeft van oen en ander een schit terend voorbeeld. De heer Van Ekeren brengt na mens het K.N.G.V. daarvoor het gemeentebestuur dank: Het is aldus spr„ een groote prestatie, dat een gemeente als Winkel eer, vereeniging bezit met ruim 260 leden en twee schitterende gelegenheden rijk is waar kan worden gewerkt aan de lichamelijke op voeding. Aan het hoofd der gemeente staat een per soon, die de belangen van Sparta met raad en daad voorstaat. Een gymnastiekvereniging ontwikkelt de volkskracht en dat is van groote, niet te onderschat ten waarde. Daarvoor brengt spreker den burge meester en den raad dank. Op uitnoodiging van den heer v. Ekeren wordt een dronk gewijd aan de gemeente Winkel en haar wakker bestuur. De burgemeester onderscheiden. Vervolgens wendt de heer v. Ekeren zich tot bur gemeester Koster persoonlijk, met weglating van al het officieele met de volgende woorden: Waarde makker, U, als oud-lid von Lycurgus uit Schagen en hier als medewerker van Sparta-Winkel, U heeft zéér, zéér veel gedaan in het belang van de lichamelijke opvoeding en in het belang van Uwe vereeniging in het bijzonder. Veel kwam door Uw onvermoeid wer ken tot stand. U is met recht to noemen een burger vader, want vaderlijke zorg besteedt U aan Uw ge meentenaren. I Vriend Koster! Het is me oen eer en een onuit sprekelijk genoegen U namens het K.N.G.V. de me daille van verdienste te mogen overhandigen. U heeft deze hooge, zeldzame onderscheiding dub bel en dwars verdiend. Ik wil eindigen met een dronk te wijden aan burgemeester Koster en spreek den wensch uit, dat hei hem gegeven mag wordeh nog langen tijd vader te zijn van de vereeniging Sparta. Onder daverend applaus overhandigde de heer v. Ekeren daarop den burgemeester de zeldzame on derscheiding. Zichtbaar aangedaan dankt burgemeester Koster voor de hem geschonken onderscheiding, de verzeke ring gevend, dat hij turner in hart en nieren is en dat zal blijven zoolang hem de tijd gegeven wordt, ter wijl het eere-metaal zijn borst zal sieren, wanneer het K.N.G.V. daarmee zal zijn gediend. Hiermede was de officieele ontvangst ten einde. De gasten verlieten het raadhuis en losten zich op on der de honderden, die reeds door Winkel's straten wandelden. Het weer werd steeds beter en de vrees voor regen maakte bij ecn ieder plaats voor de over tuiging: goed feestweer en goed turnweer. Ontvangst door Sparta. Om 11 uur waren velen weer vereenigd in het lo kaal De Bruin, waar Sparta haar gasten ontvangen zou. Sparta's voorzitter, de heer H. de Wit, roept allen het welkom toe, in het bijzonder het gemeentebe stuur, den afgevaardigden van de K.N.G.V. en den turnkring N.H. Noorderkwartier. Een speciaal wel komstwoord richt spreker tot burgemeester K. Bree baart van Barsingerhorn, die vóór 47 jaren lid was van Sparta. Welkom werden voorts geheeten de le den van de feestcommissie, de juryleden, de verte genwoordigers van vereenigingen en de pers. De heer De Wit wees er op, dat het groote feest goed was voorbereid en dat allen, die daartoe wer den opgeroepene hunne medewerking verleenden. Met het uitspreken van den wensch, dat deze dag mag slagen, eindigde de heer De Wit. N Daarop maakten van de gelegenheid tot compli- mènteercn velen gebruik. De heer v. Ekeren, namens het K.N.G.V., die een herinneringspenning aanbood: de heer Kemp na mens den turnkring Holland s Noorderkwartier. Spr. bood een herinneringsmedaille aan. De heer Kaan, voorzitter van Olympia, Wieringer waard, die onder hartelijke woorden een krans van zilver aanbood. Namens de damesclub Sparta-veteranen A, bood mevrouw Strijk een keurig herinneringsalbum aan, waarvan het doel is om dit groote moment, 50 jaar „Sparta" vast te leggen. Raadslid Dekker bood zijn gelukwenschen aan en wees er op, dat de tegenwoordige leider, de heer S. Keesman, een belangrijk aandeel heeft in den bloei der vereeniging. Namens O.K.K. uit Den Helder, sprak de heer F. Winter, die zijn bewondering uitsprak voor hen, die voor 50 jaren Sparta oprichtten Namens O.K.K. bood spr. een schitterende bloemenmand aan. Namens „Lycurgus", Schagen, sprak de heer Knol waardeerende woorden, welke spr. van een bloemen hulde deed vergezeld gaan. Burgemeester K. Breebaart, als oud-lid, bood naast hartelijke gelukwenschen een gift aan in het reserve fonds der vereeniging. Nadat nog de vertegenwoordigers van Andijk en Aartswoud bloemen hadden aangeboden, begaven allen zich naar buiten, waar de deelnemende ver eenigingen stonden opgesteld voor den Marschwedstrijd. Hieraan namen 27 vereenigingen deel. Het was een heel lange stoet welke zich formeerde. Met wappe rende vaandels en banieren, de Harmonie van Win- Om 8 uur des avond ving het bal-masqué aan in de zalen van café de Bruin Er namen 48 gecostu- meerden aan deel, terwijl honderden kijklustigen aanwezig waren. I-Iet was dan ook ei-vol en tot op tafels, stoelen en het buffet stonden de feestvieren den. Het geheel stond onder leiding van den heer W. Keetman, die op de hem eigen prettige wijze lei ding gaf. Vele mooie costumes waren te bewonderen en dat de taak van de beoordeelingscommissie geen gemakkelijke was, laat zich hooren. Na lang en ernstig overleg werden de volgende prijswinnaars uitgeroepen. Enkelingen: le prijs Sprokkelaarster; 2e prijs Baro meter; 3e prijs Nacht; 4e prijs Seringenboom. Paren: le prijs Pierot en Pierette; 2e prijs Speciaal de rhytmische dansen mochten zich in een bijzondere belangstelling van het publiek verheugen. Hierboven de rhytmische dansen door de damesafd. van Simson, Koog Zaandijk. Het ideaal van menig gymnast: „De reuzenzwaai", uitgevoerd door een der leden van U.D.I., Dirkshorn. Brünn Hoffman.) Een vereeniging om trots op te zijn. Een feest van en voor allen. Het feit, dat. de gymnastiekvereeniging te Winkel voor 50 jaren werd opgericht, was zeer zeker een re den, om een feest te organiseeren, het zoo zeldzame jubileum waardig. En wc moeten reeds direct zeggen, dat de data 15 en 16 Juli hebben gestaan in het tee- ken van onverdeelde vreugde en niet minder in het teeken van hoogstaande sport. Het omvangrijke pro gramma, dat was samengesteld is zoo goed en vlot afgewerkt, dat dit reeds aller bewondering heeft afge drongen. Voor hen die zich met dc organisatie van dit hul- digingsfeest hebben belast past dan ook een eere-sa- luut. En al mogen we niemand tekort doen. we mee- nen, gehoord de gezegden en gezien de prestaties, den naam te moeten noemen van Burgemeester Koster, den beschermheer van Sparta, die niettegenstaande zijn drukke werkzaamheden gedurende vele weken onvermoeid heeft gewerkt om deze feestdagen voor te bereiden. Dat dit ten zeerste wordt gewaardeerd, kwam weRtot uiting in de warme ovatie welke de ver eeniging hem bracht op den eersten feestdag. De vereeniging Sparta, tellende 260 leden, heeft een bestuur, dat leeft voor zijn vereeniging en bezit in den heer S. Keesman een leider en leeraar. welke in eere gehouden mag worden. En dat dit ook geschiedt, daar staan we u borg voor. Bij groot en klein klopt een warm hart voor dezen eminenten leider, die. we willen het nu even verklappen, trots is op Sparta en «teeds excelsior wil met zijn vereeniging. De eerste dag. De regen, welke de laaste dagen vrijwel onafgebro ken viel, was Zaterdagmiddag geen spelbreker. Zoo nu en dan brak een feest zon net j'e door de snel jagen de wolken en zette meerdere luister bij. Toen wc om half twee des middags op liet terrein achter café De Bruin aankwamen, waren daar vereenigd alle leden der jubileerende vereeniging met bestuur- en jury-le den, alsook Winkel's Harmoniekapel. Onder de gym nasten merkten we op oud-leden, zoowel dames als heeren. die voor dezen dag nogmaals het turnkleed hadden aangetrokken, om mee te doen» aan den op tocht door het dorp. Van zijn belangstelling en mede leven gaf ook blijk Burgemeester K. Breebaart van Barsingerhorn, die ruim 47 jaar geleden werkend lid was van Sparta. Door het feestvierend dorp. Onder de vroolijke tonen van de muziek zette om precies 2 uur de optocht der gymnasten zich in be weging. Met dc clubvlaggen voorop werd een marsch door Winkel gemaakt. Voor het huis van den be schermheer werd halt en front gemaakt, waarna op uitnoodiging van den leider den heer Keesman, een hoera werd uitgebracht op den heer Koster en diens echtgenoote. Daarna werd door gemarcheerd naar den tuin van Notaris Vau Leersum. waar een oogenblik werd ge rust. Bestuur, leidsters en leiders vereenigden zich ten huize van de familie Van Leersum, waar een glas port werd aangeboden. Notaris Van Leersum maakte van de gelegenheid gebruik om een enkel woord te spreken naar aanlei ding van het zeldzame feest. Spreker wenschte de vereeniging van harte geluk met haar 50-jarig bestaan. Sparta is, aldus spreker een vereeniging, welke dank zij haar uiterst bekwame leiding, haar eminen ten beschermheer en haar wakker bestuur steeds weer blijk geeft van groote fitaliteit. Dat vele vereenigin gen daarom naijverig zijn op Sparta is begrijpelijk. Het is te vvenschen, dat Sparta onder dusdanige lei ding nog jaren mag voortbestaan en bloeien en groeien. Notaris Van Leersum wijdde een dronk aan de jubileerende vereeniging. Burgemeester Koster zeide zich als beschermheer gedrongen te voelen, deze wenschen te beantwoorden met een enkel woord. Spreker bracht Notaris Van Leersum dank voor de gesproken woorden. Op deze dagen, aldus de heer Koster gaat het zoo, dat wan neer een groot deel der gemeente feest viert, het hart van de ouderen warm wordt. Van deze ouderen, ge achte Notaris, is er een en uw groote belangstel ling in Sparta stemt tot dankbaarheid. We hopen dat ook in de toekomst op uw steun mag en kan worden gerekend, de steun welke u steeds zoo spon taan hebt geschonken. Nadat een dronk was gewijd aan den heer en me vrouw Van Leersum, stelde de stoet zich opnieuw op en werd naar het feestterrein afgemarcheerd, waar ikinderspelen plarts vonden voor de meisjes en jon- gens-adspiranten. Vooraf gaven alle turners gezamen lijk eenige nummers orde-oefeningen, welke, onder leiding van den heer Keesman onberispelijk werden .Uitgevoerd. Tusschen de diverse nummers door werden de kin- ifleren op ranja onthaald. Onnoodig te zeggen, dat zeer vele de oefeningen en 'de spelen met belangstelling volgden. Burgemeester Koster van Winkel, beschermheer van Sparta en een der voormannen uit de gymnastiekbe- weging in Hollands Noorderkwartier, volgt vol aan- aandacht de oefeningen aan de ringen. Opa en Omoe gaan naar bed; 3e prijs Indianen; 4e prijs Pijnenburg en v. Kempen. Groepen: le prijs Sparta-jubilcum (9 personen); 2e prijs Zigeunerin met beren (3 personen); 3e prijs Sparta (6 personen). Onnoodig te zeggen, dat er nog vele uren in opge wektheid werden doorgebracht. Geen wanklank werd vernomen. Tweede dag. De officieele ontvangst. Om half tien des morgens verzameftlen zich de di verse commissies, het bestuur en afgevaardigden van de deelnemende vereenigingen in de vriendelijke raadszaal van Winkel s gemeentehuis Oude vriend schapsbanden werden door de turners hernieuwd, nieuwe kennismakingen afgesloten. We zagen onder de vele aanwezigen diverse raadsleden van het feestvierend Winkel, den heer aVn Ekïren, secre taris van het K.N.G.V., den voorzitter van den Turn bond Holl. Noorderkwartier, den heer Kemp, den heer Thijnert, voorzitter van den N.H. Athletiekbond en vele anderen. Het is Burgemeester Koster, die wanneer allen gezeten zijn, namens het gemeentebestuur eenige woorden tot de gasten spreekt. De heer Koster wijst er op, hoe het gemeentebestuur zonder eenige aar zeling besloot om, toen een dusdanig verziek tot hem werd gericht, door het bestuur van Sparta. de gasten ten raadhuize te ontvangen. En dat is geen wonder. Al behoeft men, aldus spr., niet prai te gaan op ze kere omstandigheid, er zijn in 't leven momenten, waar dit toch is geoorloofd en ook geschiedt. Het is wel een unicum in den lande te noemen, dal een ge meente van ruim 1800 zielen een aantal turners be zit van meer dan 260. Het is begrijpelijk, dat het ver- eenigingsleven, vooral ten plattenlande op hooge waarde geschat wordt. Groote, opbouwende kracht kan er van uit gaan, indien het ongekunsteld is. En dit nu is bij Sparta het geval. De leden zijn één met elkaar, er heerscht een oprechte vriendschap. En zoo iets is een gemeentebestuur welgevallig. Ik hoop, aldus burgemeester Koster, dat het groote ledental van Sparta in de toekomst niet zal afnemen en dat de vereeniging mag blijven bloeien. Spr. geeft de verzekering, dat het gemeentebestuur daartoe gaar ne zal steunen. Nadat spr. de aanwezigen het welkom heeft toege roepen en dank heeft gebracht voor de aanwezig heid, wordt een dronk gewijd aan het Koninklijk huis, dat door het schenken van medailles bewees mede te leven met het jubileerend Sparta en aan het K.N.G.V., dat toch feitelijk is de vader van het Ne- derlandsche turnleven. De Voorzitter van Sparta, de heer H de Wit, roept vervolgens alle aanwezigen namens zijne ver eeniging het welkom toe. De bereidwilligheid van het gemeentebestuur, aldus de heer de Wit, om de gasten in de raadszaal te willen ontvangen wordt op hoogen prijs gesteld en is een der bewijzen van medeleven. Burgemeester Koster is een overtuigd voorstander van de gymnastiek en een grooten steun voor Sparta. Gemeenteraadsleden en burgerij leven met Sparta mee en toonen dit vaak op ondubbelzinnige wijze. Dit nu, aldus spreker, stemt ons tot groote dankbaar heid. We zullen trachten Uw aller steun waardig te blijven. Spreker eindigt met te drinken op het gemeente bestuur van Winkel. (Applaus.)

Schager Courant | 1933 | | pagina 5