De Langendijker Groentenveilingen. De nood der Tuinders. 25-Jarig ambtsjubileum van Kantoorhouder Van der Eijk. Huiduitslag. Beperking van koffieproductie. De provinciale bijdragen over 1932. Troelstra-oord te Egmond aan Zee. Daadwerkelijk verzet. Opstandige orgeldraaiers. Auto door het wegdek gezakt. JULIANADORP. KOEGRAS HEEFT 25 JAAR EEN HULPPOSTKANTOOR. Zondag 16 Juli j.1. was voor den heer Van der Eijk en familie een heugelijke dag. Reeds vroeg in den morgen kwamen felicitaties in den vorm van tallooze kaartjes, brieven, telegrammen enz. binnen. Maar talrijke bloemstukken werden of waren reeds bezorgd, zooals van: de bestellers en hulpbestellers van hel kantoor Julianadorp, van de collega's Van der Goes en Liefhebber uit Breezand en Anna Paulowna, van Th. N. Noot Mz., van de afd. Den Helder C.B.P.T.T., van de Harmonie „Kunstzin", van den heer C. J. Vroom, van den heer P. Kikkert, burgemeester te Beemster, van den heer G. K. Böhmer, van de fa. Van den Berg en J. C. Oost. De woning van den jubilaris was dus spoedig in een bloementuin herschappen, waarbij als vanzelf sprekend nog kwamen de persoonlijke felicitaties van den directeur van het P.T.T. kantoor de heer Jon ker, die dit wegens ongesteldheid per telefoon moest doen, verder van den waarnemend directeur, die per soonlijk zijn gelukwenschen overbracht, de collega's Van der Goes, Liefhebber en Blauw van 't Zand, de heer C. J. Vroom, dokter Oterdoom van 't Zand, de heeren Trap. Zander en Klopper van Den Helder, die allen hun gelukwenschen kwamen aanbieden. Voorts familieleden en vrienden, den ganschen dag door, zoodat deze dag voor den heer Van der Eijk en fa milie niet onopgemerkt is voorbijgegaan. Het vaste- en hulppersoneel van het kantoor te Julianadorp, liet zich reeds des 's morgens om 9 uur ten huize van den jubilaris, de meestcn met hunne dames, aandie nen, om hunnen onmiddellijken chef te complimen teeren met zijn 25-jarige ambtsvervulling in dienst van het P.T.T.-bedrijf alhier- Namens allen werd het woord gevoerd door den heer I. J. Gaakeer Pz., die ongeveer als volgt zich tot den jubileerende wendde: Geachte heer Van der Eijk en familie, Ik heb u wel eens hooren zeggen, als er zoo eens het een of ander aan de hand was, de Post wordt al tijd maar vergeten. In een zeker opzicht had u daar wel gelijk in. maar iedere gastheer heeft nu eenmaal zijn eigene zienswijze, en het zal altijd zoo geloopen zijn, dat de Post er buiten viel. U moogt dat echter niet al te zwaar opnemen, want voor een ieder en iedereen is ons korte leven nu eenmaal vol van wisselvalligheden en miskenningen. De miskenningen kunnen echter oorzaak zijn, dat diegene die ze aangedaan worden, een gevaar wordt of worden kan voor de samenleving, indien hij of zij zich dat te veel gaat aantrekken. Dit aanloopje wil ik echter thans loslaten, daar is het vandaag de dag niet voor, want de Post wordt nu niet vergeten en als zij wel vergeten was, dan zou dat toch zeker voor en bij velen een gevoel van onbevrediging hebben ge geven. Vandaag is het dan de dag, dat u voor 2o jaar ge leden in dienst kwam bij het Staatsbedrijf van P.T.Tm maar daar zit nog meer aan vast, want het is ook 25 jaar geleden, dat „het Koegras" een Hulppostkantoor heeft. Het is dus eigenlijk een dubbel jubileum. Over dat laatste wil ik eerst nog wat zeggen, want voor dat hier een hulpkantoor was, ging alles op de meest primitieve en stiefmoederlijke wijze. Wel is waar hadden de bewoners van het Koegras in de da gen van bijv. 40 jaar geleden, niet veel bemoeiingen met post- en andere zaken, maar daar stond ook te genover, dat de bediening zooals die toen werd uitge voerd, op zijn zachtst uitgedrukt, erg middeleeuwsch en bovendien nog onbetrouwbaar was ook. De ou deren in onze omgeving weten daar heel goed over mee te praten. Later verbeterde de bediening in zoo verre, dat de toen nog maar weinig in aantal zijnde huizen alhier, moesten worden bezocht, en dat de poststukken niet meer met de schoolkinderen enz. 'mee naar huis werden gegeven. Het Koegras was echter in opkomst, de behoefte om zijn postaangele- genheden in de omgeving te kunnen afdoen werd meer gevoeld (want voorheen moest men daarvoor naar Den Helder), er kwamen meer menschen wo nen en zoodoende is op 16 Juli van het jaar 1908 te Koegras, een hulppostkantoor geopend in het huis aan den Rijksweg, thans bewoond door G. Korenaar. i-Dat was kort bij de spoorhalte gelegen en gemakke lijk te bereiken om de post van en naar de treinen [te brengen. Het publiek werd ook toen al beter be diend, maar het .was nog slechts een begin. I Het kantoor zou daar niet lang gevestigd blijven. Julianadorp was in opkomst, de huizen verrezen als paddestoelen uit den grond, en men was van mee ning, dat een postkantoor nu eenmaal in een dorp behoorde te staan. Na veel gepraat en geschrijf met en naar hoogere autoriteiten, werd ook dat werke lijkheid en October van het jaar 1913, werd het kan toor van den Rijksweg overgebracht naar het nieuw gebouwde woonhuis met kantoor, dat thans alweer een woon- en winkelhuis is geworden en bewoond door den heer J. W. Sevenhuijsen. De Bouwmaat schappij „Juliana" heeft destijds het gebouw gesticht. In dit gebouw is de uitbreiding van alle mogelijke 'diensten snel toegenomen, ook de telefoon deed haar intrede, en vorderde veel werk. De bestellingen wer den herhaalde malen herzien, zoodat 'net Koegras tweemaal per dag bediend werd en er was zelf voor jde kom ook nog een tijd lang een derde bestelling. "Deze is nu echter weer vervallen. In dit gebouw bleef U tot October 1927. U had toen het tegenwoordige 'gebouw gekocht. Voor Uw werk was het tegenwoor dige kantoor gemaakt, en hierin oefent U dagelijks (Uw ambt uit, dat heden nu 25 jaren, dus een kwart .eeuw, door U wordt bekleed. Wel is U geen 25 jaar [kantoorhouder, zooals op den huidigen dag, maar 'dat is een gevolg geweest van het steeds toenemen de bevolkingsaantal en de hiermede gepaard gaan de zakenrelaties, die velen hebben. Het bloembollen- jbedrïjf heeft daar ook zijn deel aan gehad en veel (Werk is in deze periode door U moeten worden ge daan, om alles te laten marcheeren. Ik weet wel, dat U ook hiervoor Uw menschen hebt, maar de leiding en de verantwoordelijkheid berust bij en op U. In het kort heb ik zoo het een en ander uit het ver deden voor het front gehaald en al hoorde dat er zoo fcij, daar zijn wij eigenlijk hedenmorgen met voor ft>ij U gekomen. Wij zijn hier gezamenlijk, zoowel het vaste als het hulppersoneel gekomen om U met dezen bijzonderen dag, naar waarde te huldigen. Wij feleciteeren U dan van harte met dit zilveren ambts jubileum, en voegen er den wensch aan toe dat de jaren die U in den dienst ndg resten, met opgewekt heid en in gezondheid zullen mogen worden vervuld, 'en dat wij daarvan getuigen zullen kunnen zijn. Ridderorden of zooiets geven wij niet, maar een stof felijk bewijs van onze hoogachting, biedt ik U na mens ons allen, in den vorm van dezen modern uit gevoerde barometer aan, en ik hoop, dat deze veel en mooi weer zal mogen aanwijzen, niet alleen wat de atmosfeer betreft, maar ook in Uw huiselijken en maatschappelijk en kring. Deze bloemen doen wij ver gezeld gaan met onze beste wenschen voor U en de Uwen op dezen zoo heugelijken dag, waarvan wij het voorrecht hadden, heden allen aanwezig te kun nen zijn. In dit verband richt ik mij namens ons allen tot onzen kameraad Boote, die na een langdurige ziekte, thans zooverre hersteld was, dat ook hij met ons kon medegaan,, om het bewijs van waardeering te overhandigen. Ik spreek zeker namens U allen, a's ik hem toewensch dat zijn gezondheid steeds mag toenemen en dat hij binnen korten tijd weer zijn functie zal kunnen waarnemen. Voor deze gelegen heid mij geboden, dit alles te kunnen zeggen, mijn vriendelijken dank. Ik heb gezegd. Later op den dag hebben nog verschillende perso nen hun felicitatie uitgesproken. Van het gezamen lijk personeel van het kantoor Den Helder werd een mooie ganglamp aangeboden, benevens van anderen nog diverse geschenken. Toen 's avonds de Harmonie „Kunstzin" uit Heiloo terug kwam, bracht deze eerst nog een serenade en feliciteerde de Eere-Voorzitter, de heer Schroevers, namens „Kunstzin". Een familielid dankte voor de gebrachte hulde en maakte voorts van die gelegen heid gebruik om „Kunstzin" en han- directeur, den heer Van Glabbeek geluk te wenschen met het be haalde succes op het concours. Uit een en ander blijkt wel, dat deze dag niet onopgemerkt is voorbij gegaan en deze bij den jubilaris in dankbare herin nering zal blijven. DEN HELDE ït Voor de dames. In de kennisgeving van Maison Dol. voorkomende in het nummer van Woensdag 1.1. staat vermeld dat de heer Dol woont Vlamingstraat 8. Maison Dol is echter gevestigd in Vlamingstraat 80. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep, droog daarna voorzichtig af, doe er dan wat Purol op en strooi daar over heen nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. Voorstel van Brazilië monden, 15 Juli (V.D.). De Braziliaansche dele gatie heeft een ontwerp-conventie ingediend, vol gens welk de voornaamste koffie produceerende en -exporteerende landen zouden overeenkomen, het evenwicht tusschen productie en vraag te handhaven. Uitbreiding van bestaande plantages en de aanleg van nieuwe zou worden verboden De thans niet ex porteerende landen moeten overeenkomen, geduren de den duur van de conventie niet te zullen expor teeren, crwijl de niet produceerende landen er in moeten toestemmen, de productie niet te stimulee- ren. De voncentie voorziet verder in een geleidelijke verlaging der fiscale rechten in ruil voor billijke compensaties. De conventie zou van kracht worden in Januari van het volgende jaar en voor de produ ceerende landen 5, voor de invoerende landen 2 jaar duren. LIJK VAN RADEMAKER HERKEND. Het kano-ongeluk bi) Rotterdam. Het lijk, dat de vorige week Donderdag te Ber gen aan Zee aanspoelde, is herkend als te zijn van den kanovaarder W. Rademaker, die eenige dagen geleden met zijn vrienden in het Goereesche Gat na den onfortuinlijken kanotocht vermist werd. Vrijdagmiddag ia de begrafenis van het slacht offer te Bergen geschied. De aardappelen beheerschen de markt. De toestand is trooste loos. Naar den ondergang. Meer steun. Veel aardappels onverkoopbaar. Een groot deel door de regeering voor 75 cent per 100 K.G. „overgenomen" Toma ten lager in prijs. Evenzoo bloemkool. Stationnaire prijs voor wortelen. Roode kool la ger. Gele bevredigend. Witte loopt achteruit. Goede slaboo- nen goede prijzen. Aanvoer peulen. Tuinboonen lage prij zen. Aanvoer kroten. Er komen al meer tuinbouwproducten aan de Lan gendijker Groentenveilingen, maar toch is het de aanvoer van aardappelen, die op beide markten over- heerschend is. De financieele uitkomst van het be drijf wordt momenteel door de aardappelen bepaald: als de prijs van deze goed was, dan zouden de tuin ders minder malen om dien van de andere aange voerde tuinbouwproducten, daar deze geen buiten gewoon gewicht in de schaal leggen. Voor de aardappelverbouwers gaf de markt in de afgeloopen week weer hetzelfde troostelooze beeld, allicht nog troosteloozer dan in de daaraan vooraf gaande weken. De schuiten beladen met aardappe len, brachten hun kostelijke vracht weer naar de markten, waar in de veilingsgebouwen de tientallen van kooplieden zitten, de een al met minder orders belast dan de ander. En de orders, die ze hebben, houden als vanzelf rekening met vraag en aanbod op de aardappelmarkten in Nederland. De prijs, dien ze mogen besteden, is aan den zeer lagen kant, wat als vanzelf verband houdt met den grooten aanvoel en de zeer geringe vraag. Zoo behoeft het niet te ver wonderen, dat op de veilingen een gedrukte stem ming heerscht. De handel is zijn fut kwijt en de lusteloosheid drukt op alles zijn stempel. Als daar de kostelijke producten van den Langendijker tuinbouw in den vorm van prachtige, blanke aardappelen geen koopers kunnen vinden, als de wijzer van de veilings- klok maar steeds doordraait, omdat er geen koopers aanwezig zijn, die opdrachten van hun klanten heb ben uit te voeren, als duizenden en duizenden K.G. on verkocht de veiling verlaten, om op het aardappelen- kerkhof hun laatste rustplaats te vinden, ten offer gevallen aan dezen ellendigen tijd, waarin het mo gelijk blijkt, dat tuinbouwproducten, resultaat van veel moeite, harden arbeid, zorg, niet eens opbrengen het kapitaal aan geld, dat voor de producten noodza kelijk was, dan behoeft het toch niemand meer te ver wonderen, dat een lustelooze geest is vaardig gewor den aan die talrijke werkers op den akker, die niet de noodige financiën meer bezitten om zich de nood zakelijkste levensmiddelen aan te schaffen. Dan laait weer in hen op de geest van gerechtvaardigde onte vredenheid over den schrielen steun, die aan den tuin bouw is toebedeeld en ergert men zich er over, dat dezelfde Minister, die zich liet voorlichten door een deskundige commissie, welke 20 millioen noodzakelijk achtte om in den nood der tuinbouwers te voorzien, maar steeds verzuimt gehoor te geven aan den roep van alle tuinders-organisaties, die van nabij bekend zijn met den nood, waarin hun leden verkeeren. De débacle, de volledige ondergang van den Langendij ker tuinbouw is slechts een quaestie van tijd: dat de Minister dit begrijpe en zich haastte maatregelen voor steun te treffen, die verhoeden, dat het pauperisme hier zijn duizenden slachtoffers maakt. Aan onderhoudsplichtigen van op het aanvullend wegenplan voorkomende we gen. Verschenen is het Provinciaal Blad no. 129, vermel dende het besluit van Ged. Staten, betreffende de uitkeering van bijdragen over het jaar 1932 aan on derhoudsplichtigen van op het aanvullend wegenplan voorkomende wegen. In totaal wordt f181.000 aan bijdragen verleend en van de daartoe in de termen vallende onderhouds plichtigen, vermelden we de volgende gemeenten: Barsingerhorn f 1650, Callantsoog f 1050, Den Hel der f900, Nieuwe Niedorp f1000, Noordscharwoude f350, Oudkarspel f1000, Schoorl f3750, Sint Pancras f650, Warmenhuizen f550, Wieringen f2500. Voorts werden aan de volgende waterschappen de daarachter vermelde bijdragen verleend: Anna Paulownapolder f 8000, Ambacht van West friesland, genaamd Drechterland f 10.100, Polder Geest- merambacht (Oosterdijk en Molengeerzen) f 1100, Ban- ne Harenkarspel f 1750, Polder Heerhugowaard f 1150, Polder Het Koegras f 3600, Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier f3é.900, Oosterpolder onder Winkel en Nieuwe Niedorp f200, Banne en Polder Schagen f 950, Banne St. Maarten f 1150, Ambacht van Westfriesland, genaamd De Vier Noorder Koggen f 18.650, Polder Waard en Groet f 650, Polder Wierin- gerwaard f300, Waterschap de Zijpe en Hazepolder f4400. Zaterdag geopend. In tegenwoordigheid van de kopstukken van S.D. A.P. en N.V.V., alsmede van vele bestuursleden der moderne vakbeweging werd gistermiddag het tweede Troelstra-oord geopend. Ook het college van B. en W. van Egmond aan Zee was aanwezig. Het van Friesche baksteen opgetrokken gebouw, waarin de horizontale lijn domineert, heeft aan zee een frontbreedto van 58 meter. Het gebouw, waarvan 27 April de eerste steen werd gelegd, is een schepping van den Amsterdamschen architect Mulder en is gebouwd door den Amster damschen aannemer Asman. Met den grond en de inrichting vorderde het een bedrag van f120.000. Verscheiden sprekers voerden het woord, o.m. F. v. d. Walle; voor het N.V.V. sprak de heer Kupers, voor de S.D.A.P. de heer J. Oudegeest. De burgemeester van Egmond aan Zee verzeker de, dat zijn gemeente het op prijs stelde, dat het ge bouw te Egmond aan Zee is gesticht. GROOT BLOEMENFEEST TE HOORN. In de eerste week van September zal er een grootsch bloemenfeest worden gehouden, waarbij niet alleen de geheele stad met dahlia's zal worden versierd, doch ook een bloemencorso zal worden ge houden. Daar o.m. de federatie van floralia-vereeni- gingen in West-Friesland, die eenige duizenden le den telt, haar medewerking heeft toegezegd, belooft de organisatie van dit feest in alle opzichten te zul len slagen. Tot de aangevoerde aardappels behoorden voor ver reweg het grootste deel Schotsche muizen, die in drie verschillende grootten werden geveild. De grootste, die „uit de polders" komen, zooals men hier zegt, brachten, voor zoover ze verkocht werden, van 75 cent tot f 1.per 100 K.G. op. Met die noteering van 75 cent wordt bijna altijd bedoeld de minimum-prijs, waarvoor de regeering ze „overneemt". Allicht zou de oningewijde daaruit besluiten, dat de regeering ka nalen heeft, waarlangs zij, figuurlijk gesproken, die overgenomen aardappels kan afvoeren, m.a.w. er een bestemming voor heeft. Men deelde ons mee, dat wel een deel bij het Leger des Heils terecht komt, doch veel zien we verhuizen naar de belten, waar het rottingsproces ze wel vernietigt. Als men bedenkt, hoe Duitschland en België den invoer bemoeilijken, dan is het duidelijk, dat er veel onverkocht moest blijven. De aardappelen, die meestal in het binnenland ge plaatst kunnen worden; brengen ook bijzonder lage prijzen op en zijn ook gedeeltelijk onverkoopbaar. De noteeringen van deze week lagen meestal tusschen de f0.75 en de f2.10; enkele partijtjes ginger een paar dubbeltjes hooger. De hoogste prijzen hiervan worden besteed voor de uitgezochte, lekkere, blanke aardap pels. De prijs van f0.75 geldt weer de minimum-prijs door de regeering vastgesteld. Dien vindt men ook te rug in de noteering van de prijzen der drielingen, welke lagen tusschen f 0.75 en f 1.20. Blauwe Eigen heimers brachten nog de minst slechte prijzen op: er zijn er nog voor f 3.—, echter ook voor f 1.10, doch dit laatste was een uitzondering. Voor schoolmeesters werd f 0.90—f 1.50 betaald. De totale aanvoer aan bei de veilingen nadert de 250 spoorwagons. De aanvoer van tomaten liep terug, zoodat deze week ongeveer de helft zal zijn gemaakt van wat een paar weken geleden werd ontvangen. Aanvankelijk werd voor A nog ruim f 14 besteed, doch op het laatst de r week was deze prijs tot beneden f 11 teruggeloo- pen. Voor B, die in het begin der week nog ongeveer f 14 opbracht, kon later ongeveer f 12 worden gemaakt. C. liep van ruim f 13 tot f8.60 terug en C van f 11 in het begin der week tot f6.60 op het eind. Voor wortelen, waarvan de aanvoer geringer was dan de vorige week, werd van f2.40f6.betaald. De prijs der bloemkool, die de vorige week beste resultaten gaf, liep vrij sterk achteruit. De mooie groo- te werden aanvankelijk nog voor ruim f 18.ver kocht; op 't laatst der week echter maar f 11.Klei nere, of iets afwijkende in qualiteit, deden aanvanke lijk f8—f10, doch later brachten ze f5f7 op. Van de tweede soort brachten de minste 4.29—f6 op, de minder mooie f 1.50f 4.40. De totale aanvoer was ongeveer 15000 stuks. Vrij stationnair bleef de prijs van de uien. Voor zilvernep werd van f 6f 8 betaald; enkele partijtjes brachten iets minder op. Voor drielingen werd 12.50— f 3.90 betaald en voor uien f 1f 1.60. Nu de aanvoer van roode kool begint toe te nemen, loopen de prijzen weer terug. Bijna de heele week werd voor de mooiste f3.10f3.50 betaald;, de minder gezochte werden verkocht voor f2f2.40. Zaterdag was de stemming wat beter en werden prijzen van f2.50f4.60 besteed. Aan de Broeker veiling werd de meeste gele kool aangevoerd. Over den prijs was, gezien de gedrukte stemming, niet te klagen; de prijzen lagen tusschen f4 en f5.80. De prijs van de witte kool, die aanvankelijk f3.50 beliep, daalde tot f2.20. Enkele partijtjes brachten nog minder dan f2.—*op. De weinige peulen, welke werden verhandeld, brachten f6 tot fll op. Slahoonen, die van goede qualiteit waren, brachten vooral in het begin, goede prijzen op: aanvankelijk toch werden ze voor f32f34 verkocht. Op het laatst der week lagen de noteeringen tusschen f20 en f29. Voor tuinboonen werden te lage prijzen betaald, D.1. f 1.50—f 1.70. Kroten brachten f 1.50—f 3.10 op. Geen geld meer in huis. In de wekelijksche overzichten van de Langendijker GroentenVeilingen i6 er herhaaldelijk op gewezen, hoe slecht de financieele omstandigheden zijn, waarin de tuinbouwers in deze uitgestrekte tuinbouwstreek vei> keeren. Meermalen is de noodzakelijkheid bepleit van een beteren regeeringssteun, ten einde te voorkomen, dat een groote groep van nijvere werkers met hun ge zinnen aan de ergste armoede ten prooi wordt gege ven. De aandacht is er ook op gevestigd, dat het uithou dingsvermogen van een tuinder, die zich over 't geheel met weinig tevreden stelt, aan grenzen is gebonden e» dat het, hoewel zeer veerkrachtig, zijn rekbaarheid door overspanning elndelyk toch zal verliezen. Dat het leed nog altijd, met kalmte en waardigheid is gedragen en men zich nog maar steeds heeft bepaald tot het vragen, verzoeken, betoogen en aandringen op meer steun, be wijst de vredige, niet-revolutionnaire gezindheid van het groote gros onzer tuinbouwers. We gelooven dat thans de grens genaderd is, tot waar de tuinders indi vidueel en als organisatie kunnen gaan in hun streven, om zonder felle actie, zonder buitengewone demonstra tie verbetering in hun lot te krijgen. De steunwet 1932 heeft hen zeer teleurgesteld en met die van 1933 loopt het zoo ellendig en dreigt ze zoo weinig aan haar doel te zullen beantwoorden, dat alle hoop, die de tuinders op de regeering hadden gevestigd, is verslagen. De tuinders gaan nu tot daden over en wat tot nu toe als dreigen werd beschouwd, begint nu in daad werkelijkheid over te gaan. Die daad van effectief ver zet, het demonstratief laten zien, dat het nu niet lan ger kan, dat de maat nu vol is en het uithoudingsver mogen uitgeput; die daad, om voor vrouw en kinderen de noodzakelijkste levensbehoeften af te dwingen; te zeggen, dat het nu uit is met zich te laten afslachten, wordt het eerst gedemonstreerd door de afd. Koedijk van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuin bouwers. Dat daar de vlam van verzet, van te lang on derdrukte vertwijfeling het eerst oplaait, behoeft niet te verwonderen als men weet, dat Koedijk er wel het allerslechtst aan toe is, zijn bevolking het meest de harde slagen van de tulnbouwcrisis heeft opgevangen» De afdeeling van genoemend Bond heeft n.1. besloten om, nu tal van tuinders als gevolg van de bijzonder slechte uitkomsten van de aardappelenteelt, geen geld meer in huis hebben en door sommigen zelfs broodsge brek wordt geleden, aangezien bakkers en kruideniers niet langer crediet kunnen verleenen, omdat zij er zeil „mee aanraken" tot daden te moeten overgaan. Deze bestaan hier in, dat te beginnen met heden 1T Juli een demonstratie van uitsluitend tuinders zich naar het gemeentehuis zal begeven, ten einde daar hun grieven te deponeeren en hun nood te klagen. Deze de» mon8traties zullen zoo lang herhaald worden als noo- dig mocht blijken. Men mag verwachten, dat gezien den ftnancieelen toestand der gemeente, het gemeente bestuur geen daadwerkelijke hulp zal kunnien verlet nen doch zich selchts zal kunnen bepalen tot het mid- delijk meewerken door de regeering op den emstigen toestand te wijzen en onmiddellijk ingrijpen te bepleiten- Met algemeene stemmen werd voorts nog besloten tot het collectief opzenden der aanslagbiljetten vooï de personeele belasting waarvan de opcenten tot niet minder dan 200 zijn verhoogd. Mocht tot inbeslagne ming worden overgegaan dan hield men zich ervan overtuigd dat de uitvoeringsmaatregelen op een zooda- nig solidair en eensgezind verzet zullen stuiten, dat van een verder optreden zal worden teruggekomen. Besproken werd no geen voorstel om er aan mee t« werken dat de loonen der bouwvakarbeiders zouden worden verlaagd doch dit kon ten slotte geen meerder heid vinden. De loonsverlaging werd gekwalificeerd als de politiek van het kapitalisme. Gaven te Leeuwarden en gezamenlijk de monstratief „concert". Aangelokt door de kermis te Leeuwarden en in de verwachting, dat daar wel iets zou zijn te verdienen, waren ongeveer vijftig woonwagenbewoners met draaiorgels enz. naar Leeuwarden gekomen, hoewel zij bekend konden zijn met de bepalingen, dat voor het maken van muziek aan hen, die niet in deze ge meente zijn gedomicilieerd geen toestemming rou worden verleend. Toch kwamen zij allen op het Hofplein voor het politiebureau om die toestemming te verzoeken. Dit werd geweigerd, hetgeen de gemoederen van de aan vragers in beweging bracht. Demonstratief werden alle orgels in werking ge steld. Het werd een caaphonie, die honderden nieuws gierigen deed toestroomen. Een waarschuwing van de zijde der politie had geen resultaat, waarna op be vel van den commissaris het plein met den gummi stok werd schoongeveegd. Een der belhamels werd aangehouden, terwijl zijn orgel in beslag werd genomen. Hdbld. De weg door een gesprongen waterleiding» buis ondermijnd. Zondagavond omstreeks 9 uur is op de Korte Kade te Rotterdam een personenauto met de achterwielen in het wegdek weggezakt. De straatweg bleek hier ondermijnd door water, dat uit een gesprongen hoofd buis van de waterleiding stroomde. De auto werd eenigszins beschadigd; persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Het kostte veel moeite den auto. die in het ontstane gat van 2 bij 3 M. met de achter wielen was weggezakt, op te halen. Dit gelukte ten slotte met behulp van een takelwagen. De grootte van het gat en de mogelijkheid, dat de weg door het wa ter ook nog verder ondermijnd zou zijn, noodzaakten de politie de Korte Kade over een gedeelte voor het verkeer af te zetten. De auto's en bussen rijdend naar en van den nieuwen verkeersweg naar Gouda werden geleid over den Boschweg en den Kralingschen weg. Eenigen tijd spoot water uit het gat in de straal omhoog, toen de auto door het wegdek was gezakt De dienst van de waterleiding werd daarop gewaar schuwd, die de gesprongen hoofdbuis afsloot. AFGEVAARDIGDEN IN VASTEN SLAAP. Record-debat ln het Iersche Parlement In het Iersche Parlement is Zondagmiddag een de bat van recordlengte gesloten. De besprekingen had den geduurd van Vrijdagmorgen halfelf tot Zaterdag middag 14 uur zonder onderbreking. Minister-presi dent De Valera had ondanks vele protesten het be handelen van verscheidene wetten verlangd en wilde de zitting zelfs tot 36 uur verlengen. Daar echter he denmorgen zeer vele afgevaardigden in vasten slaap op hun banken lagen, werd besloten de besprekingen te beëindigen. De griffier was aan zijn lessenaar in elkaar gezakt en moest uit de zaal worden gedragen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7