Het einddoel bereikt Landdag van het Boerencomité te Oudkarspel. Dinsdag 18 Juli 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9313 Baibo te Chicago geland. Vrachtauto met S.A.-lieden verongelukt. Moordaanslag te Groningen. Duitschland huldigt de moordenaars van Rathenau. De Afsluitdijk. WERELDVLUCHT in zes dagen. Het Italiaansche luchteskader van gene raal Balbo is Zaterdag te 22 uur 25 (Amsterd. tijd) te Chicago aangekomen. Toen het eska der de stad naderde, was de geheele stad op de been. Honderdduizenden omringden het meer van Michigan -en de tentoonstellings terreinen. Alle daken waren bezet. De auto's konden de straten niet meer passeeren. De Michigan Avenue, die grenst aan het ten toonstellingsterrein. was zwart van men- schen. De politic-agenten konden de orde niet handhaven. Op het meer zelf voeren en lagen ontelbare vaartuigen. Toen de vliegtuigen in zicht kwamen, lieerschte er een geweldige geestdrift. Ameri- kaansche legervliegtuigen begeleidden het eskader. Bij de landing nam het gejubel bij na. geen einde. GENERAAL BALBO. Groote vreugde te Rome. Rome, 16 Juli (V.D.). De berichten van de aan komst van het eskader van Generaal Balbo te Chi cago zijn te Rome met groote geestdrift ontvangen. Bijna een uur lang loeiden de sirenes van tal van fa brieken en de klokken van het Kapitool bleven luiden tot 2 uur 's nachts. In alle café s en danslokalcn on derbraken do orkesten en strijkjes hun gewone mu zieknummers om de Giovanezza en de Marcia Reale aan te heffen. Overal in de stad vormden zich groe pen, die >:icli in de richting van de Piazza Venezia bewogen, in welker omgeving oen fakkeloptocht werd gevormd, die naar hel plein en langs het gebouw van het Ministerie voor Luchtvaart trok. Dc Zondagochtcndbladcn publiceerden uitvoerige berichten uit Chi<■ago, voorzien van lange commen taren en lijsten van personen en corporaties, die uiting gaven aan hun geestdrift over het slagen van dc vlucht door het zenden,van gelukwenschen. Do Engelsche pers over de vlucht. Londen, 16 Juli (V.D.). Ook de Britsche Minister voor Luchtvaart. Lord Londónderry, heeft een felici tatietelegram aan Generaal Balbo gezonden. Naar aanleiding van tic Italiaansche prestatie schrijft de „Obscrvor", dat deze vlucht een demon stratie is van de mogelijkhedenvoor de militaire ontwikkeling in dc lucht. Engeland zou niet, zoo als do Italianen, in staat zijn 23 meermotorige vlieg- booten van hetzelfde type bijeen te brengen om een 'dergelijke vlucht te maken. Het blad acht dat een zeer onbevredigende positie voor de eerste zee-mo- gendheid ter wereld. Pauselijke zegen voor het eskader van Balbo. Paus Pius XI heeft den Aartsbisschop-van Chicago opgedragen, Generaal Balbo en zijn vliegers den Pau- 6elijken Zegen te vorlcenen, en uiting te geven aan fcijn wensch, dat de onderneming goed ten einde zal worden gebracht en dat alle deelnemers gelukkig baar hun vaderland zullen tonigkeeren. Dc Pa,*> heeft groote belangstelling voor hei \erloop van de eskader- ivlucht, welker verschillende étappes hij volgt op een r*oote landkaart, die het Italiaansche ministerie van licht vaart, hoeft toegezonden. In de Italiaansche Pers nemen de artikelen en be richten over de vlucht, natuurlijk een groote ruimte an, en dagelijks worden vele foto's gepubliceerd. Extra edities der avondbladen worden den verkoopei's letterlijk uit de handen gerukt, en menschenmenigten trekken onder het zingen van liet fascistenlied dooi de straten. In Rome is het Piazza Venezia hot middel punt der bijeenkomsten, waar de Duce wordt gehul digd. Te Ferrara en Florenz luiden iederon avond bij het binnenkomen van de berichten; die door luidspre kers worden uitgezonden, de klokken. In een bocht tegen een boom gevlogen. Vijf dootlen, 13 gewonden. De bestuur der pleegt na het ongeluk zelfmoord. Zondagochtend te ongeveer zeven uur heeft te Tost in het Duitsche district Gleiwitz een ernstig verkeers ongeluk plaats gehad. Een vrachtauto, waarin zich een uit 35 man bestaande muziekkapel der S.A. uit Oppeln bevond, welke op weg was naar Gleiwitz, waar het orkest voor de radio zou optreden, vloog, door tot nu toe onopgehelde oorzaak in «een bocht tegen een boom. De wagen, welke geheel werd ver nield, reed nog twee telegraafpalen omver, die op de S.R.4ieden terecht kwamen. Twee der inzittenden waren op slag dood. Vijftien anderen werden ge wond., waarvan zes ernstig. Van de zwaargewonden zijn in den loop van den ochtend nog twee in het ziekenhuis te Gross-Strehlitz overleden. De bestuur der van de vrachtauto pleegde na het ongeluk zelf moord. Directeur van een stoombootondememing door een overspannen chef-monteur ernstig gewond. Zaterdagmorgen omstreeks 10 uur heeft de 50-jarige R. K„ chef-monteur bij de GroningenRotterdam stoomboot Maatschappij op het kantoor der Maatschap pij verschillende schoten gelost op den directeur der Maatschappij, den heer N. H. Trap. Deze is daarbij in beide armen getroffen, terwijl twee kogels zijn hals hebben geraakt. De dader, die zeer opgewonden was over een kwestie betreffende een employé, heeft vervolgens op zich zelf geschoten, doch zich slechts een schampschot aan het hoofd toegebracht. Een beambte wist te verhinderen, dat hij den directeur bij het laatste schot in het hoofd trof. Omtrent de toedracht van het gebeurde wordt nog het volgende gemeld: Er bestond ontevredenheid bij den chef-monteur R. K. over het aannemen van een werkman., die naar zijn meening ongeschikt was. Toen K. omstreeks negen uur op het kantoor aan het Loopende Diep te Groningen aan het telefoneeren was kwam de heer Trap toevallig het kantoor binnen en zeide. dat hij K. en den bewus- ten employé bij zich op het kantoor verwachtte om over die kwestie te spreken. Op dit gezegde wond K. zich vreeselijk op en begon te razen en te tieren en verliet in zeer driftigen toestand het kantoor. Het zal ongeveer een half uur later zijn geweest, toen de heer Trap met een zijner klerken in gesprek was. Hij stond bij de lessenaar van dien klerk, toen K. onverwacht het kantoor binnenstapte en een revolver richtte op den heer Trap, die dekking zocht achter een tusschendeur. maar niettegenstaande dat, twee schoten in ontvangst had te nemen. Daarna trok de woesteling de deur weg en richtte de revolver op een afstand van misschien een decimeter op het hoofd van zijn directeur, die toen reeds in elkaar was gezakt en achterover tegen den wand lag. Een andere bediende, de heer Smid. snelde juist op dat moment te hulp en rukte den dader aan den schouder met het gevolg, dat het schot zijn doel miste en den heer Trap althans niet in het hoofd raak te. Tijdens de worsteling die daarna ontstond tusschen den dader en den heer Smid, zag eerstgenoemde kans nog eenmaal zijn revolver af te schieten, waarschijnlijk met het doel de hand aan zich zelf te slaan. Hij kreeg echter slechts een schampschot aan de huid onder het haar en bleef bloedend op den grond liggen. De heer Trap kwam toen overeind en vluchtte naar zijn woning die boven het kantoor is gelegen. Dr. Barth verleende de eerste assistentie. Bij een later in het academisch Ziekenhuis ingesteld onderzoek bleek, dat de heer Trap een schot in zijn linkerarm heeft gekregen, waardoor het spaakbeen werd verbrijzeld, terwijl de rechter-onderarm eveneens een schot heeft bekomen. Hier zit de kogel nog in. Be halve dat is de heer Trap ook nog door een of twee schoten aan den hals vetwond. Edele deelen zijn ech ter niet geraakt. Voor zijn leven bestaat geen gevaar. De recherche heeft het onderzoek ter hand genomen. De verdachte is in arrest gesteld. Bij het eerste verhoor bekende hij te hebben geschoten. Verdachte is eerst voor behandeling naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd en wordt daarna in het politiebureau gevangen gezet. Bij zijn arrestatie bleek, dat hy nog een tweeden geladen browning bij zich in den zak had. Een gedenksteen op de plaats waar ze zelfmoord pleegden. Halle, 16 Juli (V.D.) Op den burcht Saaieek is in den toren een gedenksteen onthuld, ter herdenking van het feit. dat hier 11 jaar geleden de moordenaars van Rathenau. Fischer en Kern. de hand aan zich zelve sloegen om niet in handen te vallen van hun achter volgers. Kapitein Ehrhardt hield bij deze gelegenheid een toespraak, waarin hij bij deze herdenkingsplechtigheid ook de familieleden van de beide kameraden welkom heette en hun medestrijders, de gebroeders Teschow begroette. De gedenksteen, die hierop door Ehrhardt werd onthuld, heeft het opschrift: „Hier stierven op 17 Juli 1922 in den strijd om Duitschland onze kameraden, eerste luitenant ter zee b.d. Kern en luitenant b.d. Her- mann Fischer. Brigade Ehrhardt". Des middags werd op het kleine kerkhof van Saaleck bij het graf van Fischer en Kern een herdenkings plechtigheid gehouden. Tegen 6 uur passeerden de Rijksleider der SS, Himmler en stafchef Roehmer, die van de SS-bijeenkomst in Leipzig kwamen, de revue van de aangetreden SS-Standarte 26. Himmler zette in een korten toespraak uiteen, dat zonder de daad der beide thans herdachten. Duitschland nu onder het bolsjewisme had moeten leven. Men moet tot het inzicht komen, aldus Himmler, dat eigen en vreemd leven niet verschoond kan worden, wanneer het om het vaderland gaat. Roehm verklaarde, dat de beide dooden voor vechters der SA en SS zijn geweest. Zondagmiddag vond de aangekondigde landdag van het Boerencomité plaats, op het terrein naast dc Ned. Herv. kerk. welk terrein eigendom is van dit lichaam. Als sprekers waren aanwezig de heer H. de Weerdt, propagandist van het comité, het Tweede Kamerlid Roestam Effendi. de nieuw gekozen communistische afgevaardigde in ons parlement, en verder de heer J. Bakker van Oude Niedorp. Er waren naar schatting ongeveer 200 personen te genwoordig. De meeting werd geopend door den heer H. Borst van Oudkarspel, die o.m. zegt dat deze bijeenkomst is be legd om ook in de zomermaanden de propaganda ter hand te nemen. Als eerste spreker treedt op de heer Bakker, die her innert aan de gehouden protestmeeting te Hoorn, waar bij toen door den heer Veltrop gesproken is over de donkere dagen voor Kerstmis. Thans is het reeds zo ver gekomen, dat de tuinders uitgeschakeld zijn uit het productieapparaat, daar de producten op de mestvaalt terecht komen. De donkere dagen beleven wij nu het geheele jaar. Zoek naar de oorzaak van dit alles en dan moeten wij zeggen: het grootste kwaad zit in het volk zelf. In de goede jaren is er nooit over nagedacht, dat het met het kapitalistische stelsel moest vastloopcn. Als er geen ver zet van de menschen zelf komt zal er aanstonds zelfs geen eten meer voor ons zijn. De actie van den Neutr. Bond is niet anders dan een fooi vragen bij de macht hebbers, die hun zelf een trap geven. Spr. eindigt met te zeggen dat wij een hemel "bp aarde kunnen hebben, daar er van alles genoeg is en als wij verlost willen worden uit het kapitalisme er revolutionair verzet moet komen (Applaus). Vervolgens treedt op de heer de Weerdt. die als on derwerp had gekozen: „de crisis in den tuinbouw en haar uitweg." Spr. betreurt het dat er niet meer actie gevoerd wordt, juist nu de producten waardeloos zijn. De voorspelling van het boerencomité. dat uit deze crisis groote ellende voort zal komen is bewaarheid, De groote tuinbouworganisaties en de regeerders zeggen nu niet meer, dat aan deze crisis een einde zal komen. Men zegt: bereidt U voor op een lager levenspeil. Spr. zou willen zeggen, bereidt U voor op armoede. Het komt wel terecht voor het kapitalisme, maar niet voor ons. Spr, wijst op de gebeurtenissen in Duitschland. waar van ook in Nederland de voorbereiding te bespeuren is. In Duitschland wordt het grootgrondbezit bevoordeeld ten koste van de kleine boeren. Zoo is het in ons land o.a. met de Tarwewet en zal het ook afkomen met de landbouwcrisiswet. de maatregelen voor de veeteelt enz. Spr. noemt verder verschillende voorbeelden uit de praktijk, die de moeilijkheden der tuinders demonstree- ren. Wij moeten ons verzetten tegen ht fascisme, want dit beteekent onzen ondergang. Onze grootste vijand is h^t kapitalisme in zijn scherpste \ormen, hier vertegen woordigd door de Ned. regeering. Wij moeten ons organiseeren in onze boerencomité's en dan in onze tuinbouwvereenigingen en veilingsorga- nisaties ageeren. tegen executies» enz. In dezen zomer moeten wij ons niet terug trekken, maar propaganda maken. Als de dictatuur komt. zullen wij niet meer zoo rustig vergaderen als nu. Daarom moeten wij samen met de arbeiders strijden voor een betere maatschappij en tegen het fascisme. (Applaus). Hierna werd een kleine pauze gehouden, waarna als laatste spr. voor ons optreedt de heer Roestam Effendi, het nieuw gekozen communistische Kamerlid. Deze Indiër brengt de groeten over van het Indo nesische boerenvolk, wat met applaus wordt ontvangen. Spr. zegt dat hij door de autoriteiten in Nederland niet vriendelijk ontvangen wordt, wat o.m. te Tiel geschied de. Ook in Oudkarspel is dit het geval, daar een auto riteit gevraagd heeft, wat spr. als Indiër met de boe ren te maken heeft. (Geroep van, foei, foei). Door de overproductie wordt de koopkracht minder Dc Bond van bedrijfsautohouders in Nederland (B.B.N.) heeft tot den minister van waterstaat het ver zoek gericht, de zeer spoedige algeheele openstelling van den Afsluitdijk van dc Zuiderzee te bevorderen. en zoolang dit niet anders wordt., zal er geen betere toestand komen. In de koloniale en half-koloniale ge bieden worden milliaenen menschen uitgebuit. Het kapitalisme ontbindt zich hier sneller als in an dere landen, daar de Nederlandsche arbeider op een hooger levensniveau leeft, door de onderdrukking van Indië. Daar is men nu echter uitgeput. Er wordt gezegd, dat de Ned. bourgois beter is als in andere landen. Nietwaar, zegt spr.. de terreur in Indië bestaat reeds 300 jaar. Hitier heeft naar Indië gezien, daar er daar reeds lang concentratiekampen zijn. In Indië bestaat 85 pet. der bevolking uit boeren en is men overgegaan tot restrictiebeperking in de diverse cultures. Spr. noemt verschillende cijfers, waar het lage levenspeil der groote massa in Indië tot uiting komt. Het is daar niet als in Holland, dat de boer slaaf ia van het bankkapitaal, zegt spr. De Indische boeren worden revolutionnair en streven naar verdrijving van de bourgois uit Indië. Wij hebben hen duidelijk te maken, dat de Nedelandsche boeren en tuinders dezelfde sttijd beoogen. Daarom hebben zij medegeholpen de Indonesische afgevaardigde te kiezen voor de Tweede Kamer. De eenige oplossing uit deze crisis is de absolute ver nietiging van het kapitalisme. Een eenheidsfront moet gevormd worden van blank en bruin. Spr. kant zich sterk tegen de sociaal-democratische leiders, die dit eenheidsfront trachten te verhinderen, waarom spr. zegt van die zijde dan ook te zijn tegen gewerkt inzake het toelaten van de Indische afgevaar digde in de Tweede Kamer. Tegen de S.D. leiders, vakbonden e.a. moet een een heidsfront gevormd worden, tot vernietiging van het kapitalisme en imperialisme, tot heil van alle groepen der bevolking voor een klasselooze maatschappij, waar geen verschil is tusschen rassen en naties. Applaus» Een motie werd nog aangenomen tegen de regeering inzake de gevangenhouding van de politieke gevange nen op Boven-Digoel. Hierna werd de meeting gesloten. Solo-vlucht van Willy Post. De Amerikaansche vlieger Willy Post, die, zooals men zich zal herinneren, te zamen met Gatty den eersten vliegtocht om de wereld heeft gemaakt, is Zaterdag 9.51 uur (Amsterdamschen zomertijd), van het Floyd Bennett-veld bij New York met zijn vlieg tuig „Winnie Mac" gestart voor een solovlucht, om de wereld, welke hij in den tijd van zes dagen denkt te volbrengen. Het eerste traject ging over den Atlantischen Oce aan en had Berlijn tot einddoel. li, i w WILLEY POST. Willy Post is een Indiaan met één oog uit Okla- homa en is, of was althans tot. voor kort in dienst van den millionnair Hall aldaar, die ook zijn vliegtochten financiert. Ten overvloede zij er op gewezen, dat bij deze vlieg-, tochten om de aarde altijd een route wordt gekozen, die heel wat korter is dan de omtrek van den evenaar. Deze is 24.901 mijlen; de weg, door Post en Gatty in 1931 afgelegd, bedroeg 15.530 mijlen. Willey Post te Berlijn geland. Opnieuw gestart naar Siberië. Willey Post is Zondagochtend om 11.56 uur (M.E.T.) behouden op het vliegveld Tempelhof te Berlijn ge. land. Hij is de eerste vlieger, die er in is geslaagd de afstand Amerika—Berlijn zonder tusschenlanding af te leggen. Na een oponthoud van ongeveer twee uur is Willey Post, na ongeveer 2000 Liter brandstof te hebben ingenomen, om 14.10 uur (M.E.T.) van Tem pelhof gestart om zijn vlucht in Oostelijke richting voort te zetten. Hij is van plan door te vliegen naar Nowosibirsk (West-Siberië). Te Koningsbergen geland. Slecht weer verhinderde verder te vliegen naar Siberië. Uit Koningsbergen wordt gemeld, dat Willey Post daar Zondagavond om 7 uur geland is. Aanvankelijk had Post van Berlijn willen doorvlie gen naar Nowosibirsk in Siberië, doch het slechte weer boven Oost-Pruisen noodzaakte hem te landen. Een uitgestrekt onweersgebied dwong hem, eenige omwegen te maken, waardoor hij zijn oriënteering kwijtraakte en eenigen tijd om en boven Koningsber gen bleef kruisen. Pas toen de luchtpolitie eenige lichtkogels afschoot, kon hij landen. Hij blijft van nacht te Koningsbergen en hoopt vroeg in den och tend tegen drie uur reeds weer te vertrekken. Post maakte van zijn gedwongen oponthoud tc Konings bergen gebruik om zijn voorraad olie en benzine aan te vullen, (Zie verder Laatste Nieuws.)

Schager Courant | 1933 | | pagina 9