AlimtEi Nieiis- Marchant over zijn Ontwerp. Ontzaglijke brand in Marokko. Geen nieuwe koers Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Wij moeten bezuinigen. Mr. Marchant kondigt nog verdere maatregelen aan. Vlammenzee over een gebied van 60 K.M. ZEILKANO'S OMGESLAGEN. in de handelspolitiek. WIJZIGING CR'SIS-WOGRWET AANGEKONDIGD. Bezoekt de Wedstrijden TE VER IN ZEE GEWAAGD. Ernstige situatie op de Londensche botermarkt. Heropening van de Conferentie in October? Noodlottig ongeluk te Sloten. Woensdag 19 Juli 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9314 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot *8 morgens 8 uur, worden Adver- tentièn nog zooveel mogelijk in het eerst uitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No 20. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-;1 TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsn©,j> Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend,; DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Aan enkele bezwaren over de bezuiniging op onderwijs tegemoet gekomen. Ophef fing van kleine scholen. De minister van Onderwijs, Mr Marchant, heeft zijn memorie van antwoord uitgebracht op het voor- loopig verslag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp tot beperking van de Lager Onderwijs-uit- gaven. Hierin betoogt Mr Marchant nogmaals, dat bezui niging noodzakelijk is. Werden de voorgestelde maat regelen niet genomen dan zou regeering zich tot an dere maatregelen zien gedwongen, die het onderwijs ernstiger zouden schaden. Het alternatief is niet al dan niet bezuinigen; het alternatief is zóó bezuini gen of anders. Onder bezuiniging wordt niet alleen verstaan een vermindering van uitgaven op de be grooting, doch daaronder is begrepen het voorko men of beperken van een stijging der kapitaalsuit gaven. Dat geldt voor de gemeente niet minder dan voor het rijk. Mr. MARCHANT. De voornaamste wijzigingen in het wetsontwerp zijn de volgende: Allereerst brengt minister Marchant het aantal leerlingen dat benoodigd is voor dn oprichting van een bijzondere school en dat hij gesteld bad op twee maal de getallen, die de L. O.-wet thans noemt, te rug op anderhalf maal die getallen Voorts komt hij tegemoet aan het bezwaar dat de gelegenheid tot be roep ontbreekt. Verder breidt hij de bepaling dat aanzienlijke toeneming of belangrijke verplaatsing der bevolking of andere gewichtige omstandigheden tot schoolstichting aanleiding geven ook uit tot de bijzondere scholen. Verder beperkt hij de maximum afstand die kinderen naar de naasibijgelegen school moeten gaan tot 5 K.M Zooals men weet had de heer Marchant oorspronkelijk voorgesteld 6 K.M. en noemt de bestaande wet 4 K.M. Verder lezen we in het nieuwe ontwerp het vol gende: Waarop de stelling is gegrond, als zou het ontwerp in het geheel geen rekening houden met de omstan digheid, dat jaarlijks pl.m. 10.000 leerlingen van de openbare naar de bijzondere school worden overge plaatst, is den minister niet duidelijk. De regeering acht de bezuiniging, die de gemeen ten aan de wet zullen ontleenen, van niet minder gewicht dan die, welke daaruit zal voortvloeien voor het rijk. Bovehdien neemt het aantal dagelijks toe van die gemeenten, welke van rijkssteun afhankelijk zijn. Overigens behoeft de minister toch niet te herinneren, dat elke school met haar leerkrachten voor het rijk nieuwe uitgaven beteekent. Beroep mogelijk. De minister wil gaarne* aan het bezwaar tegemoet komen, dat gelegenheid tot beroep ontbreekt. De noo- dige wijziging heeft hij in het ontwerp aangebracht Wie meent, dat de voorgestelde maatregelen geen bezuiniging van eenige beteekenis zullen brengen, kent de practijk niet. De minister beijvert .zich dagelijks naarstiglijk om „administratieven rompslomp" te beperken, en met succes. Indien een schatting van de verwachte bezuiniging mogelijk ware, zou die in de toelichting niet hebben ontbroken. In-stand-houding van soholen. Ten aanzien van het in stand houden van de eenige openbare school in een gemeente, moet het stand punt anders zijn dan ten aanzien van de stichting van nieuwe scholen. Afwijking van de bepaling, dat de eenige openbare school in een gemeente moet wor- deb in stand gehouden, zoolang zij nog door acht leer lingen wordt bezocht, acht de minister wenschelijk. Bij de maatregelen om te geraken tot opheffing van zeer kleine scholen, die in voorbereiding zijn. zal ook aan het vraagstuk der al dan niet gedwongen samenwerking van gemeenten aandacht worden ge schonken. De minister kan niet inzien, dat de overheid er op den duur aan zal kunnen ontkomen te beoordeelen of het onderwijs, dat bepaalde ouders voor hun kin deren wenschen, al dan niet in reeds bestaande en voor die kinderen behoorlijk bereikbare scholen ge- gegeven wordt. Het is de normale taak der overheid om te onder zoeken. of een wensch, welker vervulling voor haar geldelijke lasten medebrengt al dan niet een rede lijken principieelen grondslag heeft. De lange wandeling. De bezwaren tegen de verhooging van vier tot zes kilometer acht de minister wel eonigszins overdreven Hij is echter bereid den afstand van zes kilometer tot vijf kilometer te verkorten. De kosten, welke uit de toepassing van artikel 13 der Lager »nderwijswei 1920 voortvloeien, bedragen volgens de laatst beken de gegevens, t.w. die van het jaar 1929, in totaal f 93.000. De minister vermag niet in te zien, weike overwe gende bezwaren er tegen kunnen wurdeu aangevoerd dat de wet, mits op behoorlijken termijn, geldende vervoercontracten buiten werking steit. lntusschen zullen contracten op langen termijn wel uitzondering lijn. Met het oog daarop wordt de zinsnede geschrapt. Vele inlanders, die door hei vnnr waren in gesloten, om het leven gekomen. Ver scheidene boerderijen en nederzet tingen der inboorlingen in vlam men opgegaan. Ernstig ongeluk op het Braasse- mermeer. Een der drenkelingen vermist. Op het Braassemermeer zijn gisteravond omstreeks zeven uur twee zeilkano's omgeslagen. In iedere ka no zat een persoon, beiden vermoedelijk afkomstig uit Dordrecht. Door een rukwind sloegen beide boot jes om, waardoor beide kanovaarders te water ge raakten. Een van hen kon nog door een voorbij gaande motorboot worden opgepikt Naar het tweede slachtoffer werd nog geruimen tijd gezocht. Later is men gana dreggen, doch voorloopip zonder resultaat. Men heeft nog niet kunnen nagaan, wie het slacht offer is. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Uit PARIJS, 18 Juli (VD.): Naar uit Casablanca wordt gemeld, is in de omstreken van Kenitra Maan dag een brand uitgebroken, die verscheidene boer derijen en nederzettingen van inboorlingen vernield heeft. Naar de „Paris Soir" bericht, werden 14 perso nen gedood en meer dan 100 gewond. Het vuur ont stond in een Europeesche boerderij door de steekvlam men van een motor, die was opgesteld in de nabij heid van een stapel stroo. Door den sterken wind breidde het vuur zich uit over de omliggende gebou wen en velden, In korten tijd stond een gebied van 30 K.M. lengte in vlammen. Een aantal nederzettingen van inboorlingen werd door het vuur omringd. Alle beschikbare afdeelingen gendarmerie werden naar de plaats des onheils gedi rigeerd. Bij de gewonden bevinden zich een aantal Europeanen. Vele inboorlingen konden zich niet meer redden en kwamen in de vlammen om. Volgens de eerste schat ting bedraagt de schade 25 millioen francs. De brand ^s nog niet bedwongen. Een-en-twintig dooden. Volgens aanvullende berichten uit Casablanca be draagt het aantal dooden bij den grooten brand in de omgeving van Kenitra in Marokko 21. Ooggetuigen gewagen van de razende snelheid, waarmede het vuur om zich heen greep. Het front van het vuur had in de ochtenduren een breedte van 60 K.M. bereikt De regeerlng over de retorsie-bevoegdheden. DEN HAAG. De regeering heeft haar memorie van antwoord uitgebracht op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot ver leening van enkele retorsie-bevoegdheden. Het volgende is er aan ontleend: De regeering kan hen, die in verband met het be treurenswaardig verloop van de conferentie te Londen, reeds thans aankondiging van een principieel® koers verandering in de Nederlandsche handelspolitiek hodpten of verwachten, niet volgen. Zij blijft behoudens de door haar erkende en voorgestane uitzonderingen, waaronder die, welke betrekking hebben op regionale verdragen van gelijke strekking als dat van Ouchy, vooralsnog de onvoorwaardelijke meestbegunstiging op tarievengebied als grondslag aanvaarden van haar han- delsverdragspolitiek, omdat zij meent dat daarmede de belangen van ons economisch leven, met name die van den export, nog het best zijn gediend. De toestand in Nederland is aldus, dat, wanneer de commercleele betrekkingen tot een bepaald land niet bij verdrag zijn geregeld, een zoodanig land in Neder land feitelijk alle faciliteiten geniet alsof er een ver drag, waarin onvoorwaardelijke meestbegunstiging wordt toegekend, bestaat. In dat geval zou de Neder landsche export in den regel echter geen zekerheid heb ben wat betreft afzetmogelijkheden naar een dergelijk land Wanneer een zoodanige toestand mocht intreden dient de regeering reeds bij voorbaat over middelen te beschikken om in het belang van den export en de scheepvaart te kunnen optreden. De regeering sluit zich aan bij die leden, welke op merkten, dat dit wetsontwerp met het vraagstuk van vrijhandel en protectie niets uitstaande heeft. De regeering kan niet inzien, dat haar; een verwijt zou kunnen treffen, dat het nemen van retorsiemaatre gelen niet eerder mogelijk is gemaakt. Nu Londen mislukt Is. Hen, die in verband met het betreurenswaardig verloop van de monetaire en economische conferentie' te Lon den reeds thans aankondiging van den principieele koersverandering in onze handelspolitiek hoopten of verwachtten, kan de regeering vooralsnog niet volgen. Zij blijft, behoudens de door haar erkende en voor gestane uitzonderingen, waaronder die, welke betrek king hebben op regionale verdragen van gelijke strek king als dat van Ouchy, vooralsnog de onvoorwaarde lijke meestbegunstiging op tarifair gebied als grondslag aanvaarden van haar handelsverdragspolitiek, omdat zij meent, dat daarmede de belangen van ons econo misch leven, o.a. die van den export, nog het best zijn gediend. Het is de regeering niet duidelijk, hoe men in de indiening van het onderhavige ontwerp, dat slechts aan vullende mogelijkheden wil scheppen voor geval geen -leestbegunstiging wordt verkregen, een verlaten van dien grondslag kan zien. Bij hen. die deze gedachte weerspraken, sluiten zij zich dan ook in hoofdzaak aan. Wat met de voorgestelde retorsiewet, wanneer zij tot stand mocht komen, zal kunnen worden bereikt, zal de toekomst leeren. Zij, die meenen, dat zij alleen dienst kan doen wanneer andere landen ons reeds nadeel heb ben toegebracht, miskennen de beveiligde kracht, die van het bezit van een doeltreffend strijdmiddel kan uit gaan en welke voor de regeering wel de hoofdzakelijke beteekenis van dit ontwerp vormt. Dat de regeering zich min of meer' geringschattend zou hebben uitgesproken over het loven en bieden bij onderhandelingen met andere mogendheden, meet op een misverstand berusten. Wüziging Crisis-Invoerwet te wachten. Van de invoering van een onderhandelingstarief ver- waoht de regeering vooralsnog geen grootere bevorde ring van onzen export dan zij door het gebruik malen van de bevoegdheden, die in dit ontwerp zijn opgeno men, hoopt te zullen verkrijgen. Een wijziging van de Crisis-Invoerwet is bij den mi nister van Economische Zaken in voorbereiding. Deze wet dient echter een geheel ander doel dan met dit ontwerp wordt beoogd en men zou haar karakter prin cipieel geweld aandoen door haar te veranderen, in dien zin, dat zij dit ontwerp zou kunnen vervangen. Het Zwitsersohe systeem van goederenruil is niet zonder meer navolgbaar, wanneer men de positie van Nderland in het internationale goederenverkeer be schouwt. De regeering verklaart een open oog te hebben voor de nadeelen die aan de retorsie verbonden kunnen zijn. Door hot opnemen in ht ontwerp van de verplichting goedkeuring van de Staten-Generaal van de genomen besluiten heeft de regeering gemeend in den geest te handelen van de overheersobende meening in de Ka mer. De bekrachtiging van eventueels retorslebesluiten kan bij eenvoudige goedkeuringswet geschieden inplaats van bij een wet tot regeling van het onderwerp. De vraag of de bevoegdheden alleen zullen kunnen worden toegepast tegenover staten waarmede geen meestbegun- stigingsverdrag bestaat wordt bevestigend beantwoord. om de Prov. Kampioenschappen der Landelijke Rijvereenigingen van N.H., op ZONDAG 23 JULI 1933, op het terrein der LR. „West Friesland", Ruigeweg, te SCHAGERBRUG. Vrij entrée. Verplicht programma f 0.25. Aanvang Dressuurproeven 9% uur.. Springconcoursen 2 uur. Consumptie op het terrein. Auto-Rijwielstalling f0.25 en f010. Vier personen bij het baden in zee in le vensgevaar. Vrouw verdronken. Kra nige redders voorkomen erger. Katwijk aan Zee (V.D.). Gistermiddag was te Katwijk aan Zee een vijftal personen aan het baden in zee, ongeveer bij de uitmonding van het Rijnlands sche-uitwateringskanaal. Men waagde zich te ver in zee, waardoor op een gegeven oogenblik vier van hen zich in levensgevaar bevonden. De politie-agent J* van Duivenvoorde en vier Katwijkers sprongen on middellijk in zee en wisten drie personen behouden aan het strand te brengen. Een dame was bewuste loos geraakt, doch kwam spoedig weer bij. De vierde persoon, mej. H., oud 20 jaar, woonachtig te Delft, kon men niet tijdig genoeg meer bereiken Het slacht offer is verdronken. Haar lijk is nog niet aange< spoeld. Het lijk van het slachtoffer gevonden. Katwijk aan Zee, 18 Juli. Nader vernemen wij nog omtrent dit ongeval dat het lijk van de 20-ja- rige mej. H. uit Delft hedenavond omstreeks acht uur aan het strand is aangespoeld. Het is naar het lijkenhuisje op de begraafplaats overgebracht. De wereldmarkt wordt door de Britschc dominions overstroomd. Reuter seint uit Londen: In de sub-commissie voor zuivelproducten werd beden de ernst van de situatie besproken, welke ten aanzien van den boterafzet is ontstaan, doordat de Britsche dominions de wereldmarkt overstroomen. Na twee uren van vruchtelooze gedachtenwisseling werd de commissie verdaagd. De redactiecommissie zal morgen weer bijeenkomen, maar in de naasts toekomst wordt nog geen overeenstemming ver wacht Officieuze mededeeling. Londen, 18 Juli (V.D.). Het volgende programma is voor de Economische conferentie vastgesteld: Vrijdag heeft een plenaire zitting van de Economi sche Commissie plaats. Maandag een plenaire zitting van de monetaire commissie. Dinsdag een zitting van het bureau, Donderdag 27 Juli de plenaire zit ting van de conferentie, die dan wordt verdaagd. Heden heeft de commissie voor de productie offi cieus de mogelijkheid van een hervatting van da conferentie in October onthuld. Motorfiets en auto met elkaar in botsing. De duo-rüdster gedood. Sloten fN.H.) 18 Juli. Gisteravond omstreeks kwart voor negen heeft op den hoek van de Spaarnwouderweg en Sloterweg een ernstige botsing plaats gehad tusschen een motorrijder on een auto. De motorrijder, de heer v. d. Kerf uit Amsterdam ko mende uit de richting Haarlem botste in volle vaart te gen de uit Arasterdam komenaie auto, bestuurd door den heer Bakker. De botsing was zoo hevig, dat de duo rijdster op slag gedood werd. De motorrijder werd in zeer ernstigen toestand naar een der ziekenhuizen in Amsterdam vervoerd. De auto reed na de botsing tegen de brugleuning van de brug over de Ringvaart van de Haarlemmermeer en werd zwaar beschadigd. De bestuurder bekwam ech ter wonder boven wonder geen noemenswaardig letsel. De politie uit Hoofddorp heeft de zaak in onderzoek. Het lijk van de duorijdster, wier identiteit nog niet kon. worden vastgesteld is naar het lijkenhuisje te Hoofd dorp overgebracht. 400 GOUDEN TIENTJES ONTVREEMD. Naar de politie van Bureau Warmoesstraat te Am sterdam, mededeelt, is aldaar op 4 Juli ontvreemd een ->oatpakket, inhoudende vierhonderd gouden tientjes. Tun, die hieromtrent inlichtingen kunnen geven, wordt verzccht zich te vervoegen aan genoemd bureau of zich aldaar bekend te willen maken.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1