Waar geld ontbreekt MANNEN. DIE VOOR ROOSEVELT DENKEN. Nood der tuinders te Koedijk. Brutale inbraak te Tilburg. Provinciale steun aan Friesche bodemcultuur? 'n Migraine op komst? AKKER.CACHETS f, Ernstig verkeersongeluk op den Bergerweg. De moeilijkheden der gemeente Zaandam. De ontvoeringen in Amerika. Plaatselijk Nieuws. Verhuurdersvereen. Schagen en Omstreken. Op naar het Raadhuis. B. en W. niet bij machte te helpen. Tele grafische hulpaanvraag tot den minister. Bonnen voor levens middelen. Gedrongen door den financieelen nood. waarin de Hbouwers in de Langendijker tuinbouwstreek verkee- r8n, zijn gisteren een 100-tal tuinders naar het raad huis getrokken, om op demonstratieve wijze uiting it© geven aan hun verlangen, dat er in hun treurigen 'toestand iets moet gebeuren. Daar de aardappels zoo goed als niets opbrengen en de toeslag *an het rijk bepaald bij de Steunwet 1933, maar steeds uitblijft, hebben zij aan het allernoodzakelijkste behoefte en zijn zij niet in staat personeel© en andere belastingen te betalen. Over dit alles en wat zich daar omheen groepeert had,een deputatie uit de demonstreerende tuinders een onderhoud met B. en W. Dit college ver klaarde volkomen met den toestand der tuinders op de hoogte te zijn en dat men diep onder den indruk was van de ellende, welke geleden wordt, 't Is echter niet bij machte daadwerkelijken financ. steun te ver- leenen en moesten volstaan met het toezeggen van een bon, geldig voor een week, om daarop brood te kunnen krijgen. Gedwongen door den nood, moesten deze hulp verleenen. Er werd dan ook besloten, om zich te legrafisch tot den Minister te wenden om dezen be windsman op de hoogte te stellen van den ernst van den noodtoestand en hem te verzoeken, onmiddellijk maatregelen te nemen, dat de toeslag voor de aan de veiling geleverde tuinbouwproducten wordt uitbe taald. Bepleit werd ook de noodzakelijkheid van een steunregeling voor de tuinders, zooals die voor werklooze arbeiders geldt. B. en W. voelden de wen- schelijkheid ervan en zullen ook dit aan den Minis ter in dringende overweging geven. Hoewel het een grievende vernedering is voor een arbeidzamen tuinder, om met bonnen te worden ge steund, hebben de député's een gratis bon moeten accepteeren, geldig voor een week en waarop bij de bakkers brood kan worden verkregen. Toegezegd werd ook medewerking in de pogingen van de af- deeling van den Neutralen Bond. om uitstel en ont heffing te verkrijgen voor personeel© belasting en be taling van Hoogheemraadslasten en het is duide lijk, dat, waar geld ontbreekt voor de noodzakelijk ste levensbehoeften, het niet aanwezig is voor be lasting.- Een der dieven gegrepen. Twee surveilleerende politieagenten van den bui tendienst te Tilburg ontdekten Maandags"ond in het landhuis van de fam. v. K. op den Bredaschen weg een paar fietsen. Dit wekte hun argwaan op, zoo dat ze een onderzoek instelden. Plotseling, zoo lezen we in de „Msb.", kwamen twee verdachte individuen achter uit het landhuis en trachtten in het kreupelbosch te ontkomen. De agen ten zetten hen achterna en waren genoodzaakt van hun vuurwapens gebruik te maken. Ze losten enkele schoten in de lucht en slaagden erin een der vluch telingen te achterhalen. Het bleek te zijn een zekere J. v. M., een zwerver, afkomstig uit 's Hertogenbosch, die reeds meermalen wegens inbraak was gearres teerd. Het andere individu wist in het kreupelhout te ontsnappen. Bij onderzoek in het landhuis bleek dat, de inslui pers zich te goed hadden gedaan aan hetgeen ze in den kelder vonden. Overigens had hun de gelegen heid ontbroken om iets buit te maken. ONGEREGELDHEDEN TE VILLASECA IN SPANJE. In het voorbijtrekken van een processie. Drie dooden. Te> Villaseca della Sagra is het na het voorbijtrekken van een processie tot een vechtpartij gekomen tusschen jongelieden. De civiele garde kwam tusschenbeide; drie menschen zijn om het leven gekomen; 5 zijn er ernstig gekwetst. UIT ONZE OOST DE AARDBEVING OP SÜMATRA. Geen geldelijke steun van 't moederland. Aneta meldt uit Batavia: De Indische regeering heeft aan de Nederlandsche regeering doen weten, dat geen particuliere geldin zameling in Nederland noodig is voor de slachtoffers van de aardbevingsramp te Zuid-Sumatra. EEN ONTROUW POSTAMBTENAAR. Tot een Jaar veroordeeld. Een Aneta-bericht luidt: De raad van justitie te Semarang veroordeelde een oud-ambtenaar der P. T. T., die f3175.— uit de kas van het postkantoor verduisterde, tot een jaar gevan genisstraf, onder aftrek van den tijd, doorgebracht in preventieve hechtenis. ONTSLAGEN BIJ DE INDISCHE SPOORWEGEN. 40 beambten uit den dienst. Aneta, seint uit Semarang dat het bestuur van de Ned.-Indische Spoorwegen in een dienstorder heeft medegedeeld, dat veertig beambten zijn ontslagen, omdat zij weigerden een verklaring te teekenen, dat zij uit de P.B.K.I. (Ver. van Inlandsche Spoorbe ambten) zouden treden. Tevens zijn enkele beambten ontslagen die door intimidatie deze verklaring niet durfden teekenen. Het bestuur van de N.l.S. verklaart uitdrukkelijk, dat de eenmaal ontslagenen onder geen voorwaarde weder in dienst zullen worden genomen. B O E R D E H TJ. Zorgen voor de toekomst. Uit Leeuwarden verneemt de Tel.: Bij het afdeelingsonderzoek is bij de behandeling der provinciale begrooting-1934 in verscheiden afdee- lingen de gedachte geopperd, of het niet wcnschelijk zou zijn, een post op de begrooting uit te trekken voor steun aan landbouwmaatschappijen bij voorlich ting voor ontwatering, teelt van diverse gewassen, fruitteelt, tuinbouw, boschbouw enz., wanneer ten ge volge van de internationale economische wanverhou dingen men in Friesland gedwongen werd aan be langrijke bodemcomplexen, bij inkrimping van de veeteelt, een andere bestemming te geven. Vrij algemeene stond men tegenover dit idee sym pathiek, maar tevens achtte men het gewenscht, dat eerst een wel overwogen en goed gefundeerd voorstel bij de Staten moest worden ingediend, alvorens men een post op de begrooting kan uittrekken. Als 's morgens dar onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanva> van migraine aankondigt, voorkom dan die misère met 1 ol 2 „CTt o\ Volgens recept ven Apotheker Dumonl kyg— "AKKERTJES" Een motorrijder ernstig gewond. Maandagavond is op den Bergerweg bij Alkmaar de motorrijder J. H. uit Alkmaar toen hij een voor hem rijdende auto trachtte te passeeren in botsing gekomen met een van den anderen kant komenden motorrijder F. O., eveneens uit Alkmaar. H. bekwam een ernstige schedelbreuk en werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis vervoerd evenals de andere motorrijder, die een been gebroken had. Belde motoren werden in beslag genomen door de Alkmaarsche politie. Omtrent dit ongeluk lezen we nog in de „Alk. Crt" Toen de heer Hafjtema Maandagavond met z*n be stelauto van Bergen huiswaarts keerde, werd hij in een bocht van den weg, nabij café „Rust Wat" ingehaald door een motorrijder. Juist toen deze, in een bocht van den weg, den heer H. wilde passeeren naderde uit de richting Alkmaar óók een motorrijder, de heer Ouwens uit Alkmaar. De van Bergen komende motorrijder reed met zulk een vaart, dat hij geheel links van den weg kwam te rijden -en in volle vaart reden belde motorrij ders tegen elkaar en smakten tegen den grond.. De heer H. en z'n zoon, snelden onmiddellijk te hulp Beide motorrijders lagen bewusteloos, de eenen onder d'n motor en de ander, die hevig bloedde uit mond en oor, naast' z'n motor. Juist naderde uit de richting Alkmaar een auto, waarin zat een verpleegster van het tehuis Wester- licht, zuster Bos. Deze zuster trok onmiddellijk haar blazer uit om daarmede het bloedende hoofd van den eenen motorrijder wat op te beuren. Van alle kanten kwam nu hulp opdagen. De heer Boom van de Nassau- garage haalde direct de doctoren Dr. Dijkhuizen en dr. Straver uit Alkmaar, terwijl ook spoedig dr. Blok uit Bergen tegenwoordig was. Inmiddels was ook de ziekenauto van de firma Met uit Alkmaar gearriveerd en werden beide gewonden naar het Centraal Ziekenhuis getransporteerd. De eene, de heer Ouwens uit de Nieuwpoortslaan te Alkmaar, bleek een gebroken enkel te hebben. De an dere, die gistermiddag half twee nog niet bij kennis was. eveneens een Alkmaarder, de heer J. Hermanldes uit de P. L. Takstraat, bekwam een zware hersen schudding. Beide motoren, die ernstig beschadigd waren, zijn door de eBrgensche politie in beslag genomen. Vergadering der S.D.A.P.-lractle. De tegen gi.si .ond uitgeschreven vergadering van B. en W. tic. ..emeente Zaandam, werd in den loop van den dag afgelast. Vermoedelijk houdt dit verband met de vergadering van de s.-d. raadsfractie, die Maandagavond is gehouden ter bespreking van den politieken'toestand van het oogenblik. Op die bij eenkomst is naar het schijnt een beslissing nog niet gevallen. Op deze vergadering waren behalve de le den der s.d. fractie ook nog tegenwoordig de partij voorzitter Oudegeest en de burgemeester K. ter Laan. EEN SAMENZWEERDER IN GRIEKENLAND AANGEHOUDEN. Te Athene is de gep. kolonel Zervas aangehouden wegens subversieve gedragingen. Hij zou een vriend van generaal Piastiras hebben gevraagd hem te steu nen bij een samenzwering van officieren te Athene en Saloniki, met het doel de regeering ten val te brengen. TSJECHISCHE VLIEGERS KREGEN PARA CHUTES. Toen hun vrouwen dat zagen... Uit Praag: Het ministerie van nationale verdediging heeft eenigen tijd geleden met groote plechtigheid acht tien parachutes uitgereikt aan de leden van een plaat selijke vliegclub. De vliegers waren met dit geschenk buitengewoon in hun schik en hun vrouwen bewonder den de prima kwaliteit zijde, waarvan de parachutes vervaardigd waren. Een onderzoek heeft thans uitgewezen, dat geen der vliegers meer een parachute heeft. Hun vrouwen hebben er japonnen, blouses en onder goed vaif gemaakt. Zal de politie het mlsdadigersgilde weten op te sporen. Reuter seint uit Ohicago: De politie doet nog ijverig nasporingen naar de ben deleiders, die verantwoordelijk zijn voor de ontvoeringen in de midden-westelijke staten. Te Cicero, een beruchte voorstad van Chicago, zijn twee vroeger veroordeelden gearresteerd, die er van beschuldigd worden, betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van den financier Jacob Factor. Factor, wiens uitlevering door Engeland verzocht is, is, zooals men weet, de vorige week vrijgelaten door de bandieten, die hem sedert 1 Juli hadden gevangen ge houden. Hij verklaart niets te kunnen zeggen omtrent de iden titeit van zijn ontvoerders, daar hij voortdurend ge blinddoekt is geweest, doch de politie hoopt, dat hy de schuldigen aan hun stem zal herkennen. Te Alton in den staat Illinois, onderwerpt de politie den 77 jaar ouden schatrijken bankier August Luer, die na een week in handen van ontvoerders te zyn ge weest, werd vrijgelaten, aan een scherp verhoor, ten einde de schuldigen aan deze ontvoering op het spoor te komen. Naar men weet, heeft president Roosevelt uiting ge geven aan zijn groote ongerustheid over dezen nieuwen vorm van misdaad, die de afmetingen van een nieuwe misdaad-industrie aanneemt en welke wordt toege schreven aan het feit, dat de dranksmokkelaars zich door de intrekking van het drankverbod van hun in komsten zien beroofd. GEVAARLIJK SPELLETJE. Jongen valt van een auto. Het gevaarlijke spelletje van meerijden op een vracht auto heeft Maandagavond te Rotterdam weer eens een slachtoffer gevraagd. De 13-jarige Henk van der Ven uit de Hoogstraat, die een eindweegs clandestien was meegereden achter op een vrachtauto, sprong in de bocht van de Noorderhavenkade van den wagen, doch door de snelheid van den auto sloeg de jongen met een harden slag tegen de basaltkeien. Na een paar vreeselijke buitelingen bleef de jongen bewusteloos lig gen. Van alle kanten snelde men toe, doch niemand durfde den knaap weg te halen. De G.GD. vervoerde hem ten slotte per auto naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij kort na aankomst is overleden. Zijn „hersen-trnst". Young, Moley en anderen. Roosevelt heeft zich verzekerd van de hulp van eenige mannen, die geen lid van het kabinet zijn. Het bestuur van een land als Amerika is een zware taak. President Roosevelt heeft zich voor de vervul ling van die taak verzekerd van de hulp van eenige schrandere koppen, mannen van kennis, ervaring en inzicht, op wie hij meer vertrouwt dan op vele be roepspolitici. Want dit is juist het meesterlijke in zijn politiek: hij heeft deze menschen, die hij zijn „brains-trust", zijn „hersen-trust" noemt, geen lid van het kabinet gemaakt. De leden van het kabinet moeten de depar tementale beslommeringen bezorgen, de „brains- trust" wijdt zijn aandacht aan belangrijke vraagstuk ken als oorlogsschulden en economische situatie. President Roosevelt neemt geen enkele beslissing zonder zijn „brains trust" te hebben geraadpleegd. Toen MacDonald vóór zijn bezoek aan Amerika een telefonisch gesprek met Roosevelt voerde, zaten Roo- sevelts specialisten rondom den president. Zeer vaak slapen zij in het Witte Huis om zoo noodig onmiddel lijk te kunnen beginnen met de besprekingen van be langrijke vraagstukken. De „trust" bestaat uit tien leden. De oudste van hen is Owen D. Young, expert in industriezaken. Hij is zestig jaar. De gemiddelde leeftijd van de anderen is negen-en-dertig. Professor Moley, gedelegeerde ter Economische Wereldconferentie, is zeven-en-veertig De jongste is Warburg, die een financieele speciali satie paart aan het schrijven van revue-lyriek. Hij heeft pas zes-en-dertig lentes over zijn hoofd zien gaan. Owen D. Young treedt op als adviseur in industri- eele problemen. Als klerk op een advocatenkantoor tracteerde hij de reusachtige General Electric Corpo ration op een prachtige juridische schrobheering, die de magnaten zeer in verlegenheid bracht. Het gevolg was, dat zij hem in hun dienst namen en dat hij na verloop van tijd vice-president werd. Hij bewerkte, dat ieder Amerikaansch huis zijn electrisch strijkijzer en zijn koelapparaten heeft. Hij organiseerde de Radio Corporation. In 1922 werd hij president van de Ge neral Electric Investments in Europa, zoodat hij de controle had over een vermogen van 600 millioen gul den! Doordat Young geen lid van het kabinet is, kan hij betere diensten bewijzen. Zijn advies is on-officieel en het Congres behoeft er niet over te discussieeren. Van niet minder beteekenis zijn de diensten van Prof. Moley, die in Engeland met de Britsche regee ring de oorlogsschuldenkwestie heeft besproken. Reeds sedert vele jaren is hij een persoonlijk vriend van den president, dien hij altijd „Guv'nor" noemt Officieel is hij assistent-staatssecretaris; inderdaad is hij Roosevelt's adviseur in economische kwesties. Soms wordt wel gezegd dat hij eigenlijk de admini stratie van den president verzorgt. Ook prof. Tugwell van de Columbia University is lid van de „brains trust". Als assistent-secretaris van landbouw ziet hij zich geplaatst voor de enorme taak, de prijzen der landbouwproducten te verhoogen en het Amerikaansche tarweprobleem op te lossen. Het financieele lid van de trust is Lewis Douglas, directeur van de begrooting. Hij werd in Arizona ge boren, is mijnwerker en veefokker geweest. Later werd hij leeraar in de geschiedenis. Hij is de eenige in de trust, die geen boek heeft geschreven. Iemand, die geen lid is, maar toch grooten invloed op den president uitoefent, is Alfred E. Smith, gou verneur van New York en vooraanstaand lid van de Democratische partij. Roosevelt's leuze is: „In dezen tijd moeten de poli tici ophouden met politiek spel. Thans is noodig, dat de beste koppen het land te hulp komen." Amerika is ziek, het wenscht beter te worden. Wij zouden kun nen zeggen: de president is de huisdokter, de „brains trust" zijn de specialisten, die de behandeling voor schrijven, nadat de president met hen over de ziekte verschijnselen heeft beraadslaagd. Barometerstand op Woensdagmorgen 8 uur: 768 m.M, Vooruitzichten: Kans op regen. Temperatuur: 17 gr. C. is 57 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogztjde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. EEN AL TE GEDIENSTIGE. Die de hooiberg tn brand steekt. Uit Nijkerk wordt aan de Tel. gemeld: Nadat de vorige week reeds brand was uitgebroken in een hooiberg op de hofstede „De Goot", van den heer Kamphorst, welk vuur toen nog tijdig gebluscht kon worden, is thans in denzelfden hooiberg opnieuw brand ontstaan met gevolg, dat de woning groot gevaar geloopen heeft een prooi der vlammen te worden. Als verdacht van brandstichting is de dienstbode gear resteerd. Zij heeft een volledigee bekentenis afgelegd. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN? 18-jarige jongen vermist. Gistermorgen vond om pl.m. 9 uur een agent van po litie te Rotterdam bij het haventje aan pier 1 van de Waalhaven aldaar een stel onder- en bovenkleeren en een fiets, welke daar reeds van half aoht af bleek te hebben gelegen. Politie en rivierpolitie hebben ge dregd, evenwel niets gevonden. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de kleeren en de fiets toebehoorden aan den 18-jarige J. de Botnridder. De moeder van den knaap wist, dat haar zoon dien morgen wilde gaan zwemmen. Hij had om 8 uur weer op zijn werk moeten zijn, was evenwel niet op het kantoor verschenen. MILITAIRE BEGROOTINGEN VERHOOGD. IN JAPAN. Met honderden mlliioenen yen. Een V. D-bericht uit Tokio meldt dat volgens de ..Osaka Mainitsj" de Japansche militaire begrooting voor 1933 met 150 millioen yen is verhoogd Ook de ma- rinebegrooting is met 120 yen verhoogd. Verder zijn bijzondere middelen voor de gas- en luchtbescherming ter beschikking gesteld. Eenige weken terug werd op initiatief van enkele verhuurders hier ter plaatse een vergadering belegd, teneinde te komen tot oprichting van een vereeniging van verhuurders van huizen. Op deze vergadering werd besloten een lijst aan te leggen van alle eigenaren van hulzen in Schagen en Omstreken en daarna uitnoodigln- gen te verzenden voor een nieuw te beleggen vergade ring. Juist in dezen abnormalen tijd bestaat meer dan ooit behoefte aan een dergelijke vereeniging. In andere plaatsen met name Den Helder bestaat reeds sedert 1907 een dergelijke vereeniging. die uit stekend werkt en gebleken is een machtig wapen te zijn in handen van verhuurders om huurderving enz. tegen te gaan. Zoo werd dan Dinsdagavond 18 dezer ten huize van den heer Ph. Roobol de tweede vergadering gehouden, welke werd geleid door den heer M. Schoen. Nadat de heer Schoen de aanwezigen had welkom geheeten, zette de heer Kouseband, aan den hand van 't reglement der Heldersche vereeniging 't doel en streven uiteen. Het doel van zulk een vereeniging is: 1. Huiseigenaren zooveel mogelijk te vrijwaren tegen schade bij het verhuren hunner perceelen. a. door inzage te verleenen van het register wanbe talers en slechte huurders; b. door te zorgen, dat reeds bestaande achterstallige huur wordt betaald; c. door ais vereeniging zooveel mogelijk de belangen der eigenaren te dienen. Door zich te vereenigen wordt een bond gevormd van huiseigenaars, die een centraal punt hebben in den ad ministrateur. Voorgesteld wordt om de contributie der leden voor- looplg vast te stellen op 50 ets. per jaar, per woning, wat gezien de voordeelen zeer gering is te noemen. Alle aanwezigen verklaarden met een dusdanige ver eeniging te sympalhiseeren en gaven zich als lid op, uitgezonderd de vertegenwoordigers der woningb.-ver. „Schagen" en „Goed Wonen", die zich eerst met hun bestuur zullen verstaan. Een voorloopig bestuur werd gekozen, waarin zitting namen de heeren M. Schoen te Schagen. P. v. d. Oord te Schagen en C. Barsingerhorn te Barsingerhorn. Tot administrateur werd gekozen de heer G. Kouseband, die zich deze benoeming liet welgevallen. De nieuwe vereeniging zal den naam dragen: „Verhuurdersvereeniging voor Schagen en Omstreken „De Eendracht". Door middel van circulaires zullen alle huiseigenaren van Schagen en Omstreken worden op de hoogte ge bracht met 't doel en streven van „De Eendracht" en de voordeelen, voor hen daaraan verbonden. Niets meer aan de orde zijnde, volgde sluiting der vergadering. EEN SCHOOLREISJE. Dinsdagmorgen vroeg vertrokken 180 leerlingen der R.K. lagere school met 12 geleiders van hier voor 't maken van het jaarlyksche schoolreisje. De tocht, welke met H.A.B.O.-bussen werd gemaakt, werd door schitterend weer begunstigd. 't Eerst trok het groote gezelschap naar Bergen, waar de blijde jeugd zich kostelijk amuseerde in den speeltuin. Om half één vertrok men naar Egmond aan Zee, waar zee en strand amusement boden. Via Heiloo werd vervolgens de Hertenkamp in Alk maar bereikt. De kinderen hadden oogen te kort voor de rare capriolen van de apen, voor de sierlijke herten en de statige zwanen. In opgewekte stemming kwamen de bussen om half 8 in Schagen aan, waar vele oudeTS de kleinen reeds stonden op te wachten. Onnoodig te zeggen, dat 't dezen dag den kinderen aan versnaperingen enz. niet heeft ontbroken. Dit schoolreisje zal niet spoedig worden vergeten.

Schager Courant | 1933 | | pagina 2