PUROL Tweede Kamer. De Middenmeer ontplooit zich. Zaterdag 22 Juli 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9316 TEGENSLAG VOOR WILEY POST. Zijn toestel in Alaska neergestort. Het terrorisme m Spanje. Veete tusschen Engeland en Rusland totaal uitgewischt. Zware aardbeving in Klein-Azië. GR09TE FABRIEKSBRAND TE ROTTERDAM. De financieele moeilijkheden van Zaandam. DE ALK M. AARS C HE ZWEMBADKWESTIE. Jeugdige dievenbende te Beverwijk. Treinbotsing in Italië. Schroef en landingsgestel van het vliegtuig ernstig beschadigd. Post zelf ongedeerd. De wereldvlieger Wilev Post heeft op zijn record vlucht om de wereld wel met allerlei tegenspoed te kampen. Nadat hij Donderdagavond Nomc in Alaska had be reikt en eenigen tijd later Ruby was gepasseerd, is hij Vrijdag, naar Reuter uit Flat (Alaska) meldt, daar met zijn vliegtuig omlaag gestort, waarbij hij zelf ongedeerd bleef. Omtrent dit ongeval meldt een nader telegram nog, dat Post gedurende zeven uur in dichten regen en laag hangende wolken heeft gedwaald. Geen wonder dus, dat Wiley Post, toen hij Flat in Alaska beneden zich zag, blij .vas even op adem te kunnen komen. Hij moest trouwens tanken ook. En bij de landing werd Posf's toestel ietwat „ge kraakt". In het eerste telegram stond, dat hij „om laag stortte", maar een nader bericht vermeldde het ongeval als iets minder ernstig. Blijkbaar werd het landingsgestel nogal beschadigd en vermoedelijk kwam het toestel daarna op zijn neus te staan, want uit het Reuterbericht blijkt, dat ook de schroef zwaar beschadigd werd. Wiley Post heeft onmiddellijk maatregelen geno men: hij heeft naar Fairbanks geseind om fluks re servedeelen te zenden, zoodat hij zoo gauw mogelijk verder kan. Als die onderdeelen spoedig genoeg arri vceren, kan Wiley Post het wereldrecord nog verbete ren. Zijn tocht over Oost-Siberië en de Behringzce naar Nome, welke twintig uur duurde, was één hard nekkige strijd tegen mist en regen. V.D. verneemt nog uit New York: Uit Edmonton in Canada wordt betreffende de wereldvlucht van den Amerikaansch»>n viioger Wiley Post nog nader gemeld, dat hij Donderdagochtend om 8.30 uur plaatselijken tijd uit Nome is vertrokken met een voorsprong op het bestaande- wereldrecord van ruim 31 uur. Ongeveer drie uur later werd hij te Fairbanks ver wacht. Toen hij daar niet tijdig arriveerde, werd geïnfor meerd en bleek dat hij. tengevolge van bet zeer slechte weer bij Flat in Alaska- een noodlanding had moeten maken, waarbij hij zelf ongedeerd bleef, doch de neus van zijn toestel werd beschadigd. Een hulpvliegtuig met een nieuwen propeller aan boord is reeds naar Flat vertrokken NTLEY POST WEDER GESTART. Volgens het laatste bericht van'VD. uit New York Is Post tp 13 uur 48 Amsterd. tijd te Flat in Alaska weder opgestegen, om door te vliegen naar Fair banks. Te Fairbanks geland. Reuter meldt uit Fairbanks (Alaska) dat Wiley Post daar is geland. Ook Mattern maakt een noodlanding. New York, 21 Juli (V.D.). Het soviet-vliegtuig van den Russischen piloot. Lcvanewsky met den Amerikaanschcn vlieger Mattern aan boord, heeft tengevolge van benzinegebrek zes mijl ten Westen van Nome in Alaska een noodlanding moeten maken. LINDBERGH LANDT TE HIPEDALE. Reuter seint uit Halifax: Ongeveer twee uur na zijn start te Cartwright is Lindbcrgh tengevolge van mist te Hopedalc (150 mijlen van Cartwright) geland. Kraohtiger bestrijding van de misdaad. Reuter meldt uit Madrid: De Spaansche poli tie en civiele garde zullen worden georganiseerd en .versterkt. Deze maatregel is door dc republikeinsche autori teiten genomen, om het toenemend aantal misdaden op krachtiger wijze tc kunnen bestrijden. Voor het aankoopen van wapens en snelle politie auto's is een buitengewoon crediet toegestaan van 3.5 milliocn pesetas. Dc regeering heeft voorts een wetsontwerp in on- 'derzoek, dat nog door het parlement moet worden goedgekeurd, waarbij in sommige gevallen de jury rechtbanken zullen worden afgeschaft. liet is name lijk gebleken dat de juryleden uit vrees voo rerroris fisclie daden van de aanhangers der beklaagden niet het „schuldig" durven uit tc spreken. Eet! nieuwe bestelling van de Sowjetregee- ring voor Vickers. Uit Moskou wordt gemeld, dat de firma Vickers van de Sowjetrcgeering een bestelling voor den houw van turbinesreneratoren voor dc Russische zwaarin- dustrie heeft gekregen tot een totaal bedrag van iy2 milliocn gouden roebels. Zooals men zich herinnert is dc firma Vickers de Engelsche maatschappij, van wie verscheidene inge nieurs dit jaar in een strafproces gewikkeld waren onder beschuldiging van sabotage, o.a. door het wer pen van zand en ijzer in turbinegeneratoren. In de omgeving van Smyrna. Tot nu toe 20 dooden. Gistermorgen had in de buurt van Denizli bij Smyr na, naar Reuter uit Konstantinopel meldt, een zware aardbeving plaats. De schokken duren nog voort. Tot nog toe werden twintig lijken gevonden. Verscheidene huizen werden verwoest; onder de bewoners heerset ^en paniek. Wie den laataten tijd een bezoek gebracht heeft aan den Wieringermeerpolder, zal hebben opgemerkt, dat het nieuwe land zich meer en meer ontwikkelt en de dorpen zich reeds lang tot gcede woonvorden hebben ontplooit, aan wie geen enkel modern gemak meer vreemd Is. Vooral de Middenmeer is de laatste maan den sterk vooruit gegaan en als om de kroon op he; pionierswerk van dit eerste halfjaar in 1933 te zetten, wordt bier heden (Zaterdag) het modern ingericht Hètel-Café-Restauiant geopend. Het zal de directie bij de feestelijke opening zeer zeker niet aan belangstelling ontbreken Een ballet van suikerwater. De vuurzee met 13 stralen bedwongen. Gistermorgen in de vroegte heeft in het fabrieks pand van de N.V. de Heer's banket-, chocolade- en sui- kerwerkfabriek, staande aan de Galvanistraat te Rot terdam een brand gewoed, die zioh in den beginne vrij ernstig liet aanzien, maar dié tenslotte béperkt is gebleven tot de bovenste verdieping, waarin voor raden emballage waren opgeslagen en waar de car- tonnagewerplaats is. Een derde gedeelte van deze ver dieping Is geheel utigebrand. Het pand. dat een frontbreedte van ongeveer 50 meter en een diepte van plus minus 40 meter heeft, ligt geheel vrij en bestaat uit een parterre en twee verdiepingen. Aan de achterzijde is het afgesloten door een blinden muur. Het personeel, dat c.a. 80 man omvat, was 's mor gens om 7 uur begonnen. Een der werkjongens ontdek te om kwart óver zeven, dat er naast de garderobe op de tweede verdieping in een ruimte, die gebezigd wordt voor den opslag van apparaten, brand was ontstaan. Hij maakte dadelijk alarm, waarna leden van bet personeel nog getracht hebben aanvankelijk met een brandbluschapparaat en water van de eigen brand leiding het vuur te bestrijden. Het vuur greep met groote snelheid in de op de 2e etage opgeslagen voorraad emballage en verpakte chocolade- en suikerwerken om zich heen. Het eigen materiaal van de fabriek, dat bovendien niet bepaald in een ongerepte conditie verkeerde was tegen de vuur zee dan ook bij lange niet opgewassen. Het water spoot door allerlei gaten in de vierduiimslang en toen men den straalpijp na veel moeite bij den vuurhaard had gekregen, sleperden daaruit sleohts enkele bescheiden druppeltjes. Inmiddels werd ook de brandweer gewaarschuwd, die dadelijk met een motorspuit uitrukte. Bij het zoeken naar de plek, waar de vuurhaard zich bevond, werden door het personeel eenige ruiten inge slagen. waarbij de arbeider Heineke van de fabriek een slagader van den rechter pols doorsneed. De E.H. B.D. verbond den man ter plaatse, waarna de G.G.D. hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel bracht. Deuren en ramen werden ingehakt en met vijf slan gen binendoor en een over een aangrenzend dak dron gen de spuitgasten naar binnen, waar hen sen ver zengende hitte en een verstikkende rookwalm tegemoet sloeg. De kokende chocolade en suiker en het snel verterende papier en karton verspreidde zulk een walm, dat enkele mannen den strijd moesten opgeven en moesten worden vervangen. Zoo loste men elkaar nog een paar malen af. De houten kleedkamer met al de kleeren van het personeel brandde snel uit en het eenige wat de brandweer kon bereiken, was het vuur naar achteren over een lengte van 50 nieter terug te dringen en in te sluiten. Maar het gevaar werd steeds giooter. Na een drin gend verzoek van een brandmeester om meer materi aal, werd ook de tweede motorspuit naar de plaats des onheils gedirigeerd. Langs de magirusladder voer de men het water naar het platte dak en bovendien kon men hieraan nog vijf stralen binnendoor toevoe gen .In totaal werd dus met dertien stralen gewerkt, zoodat het gebouw, dat vijf jaar staat, na een uur tijds over de geheele lengte en breedte overstroomd was. Het water stond een decimeter hoog op de stee- nen vloeren en stroomde langs de trappenhuizen naar de kantoren en andere afdeelingen. Alles kleefde en de gesmolten chocolade verfde de lambrizeeringen in alle schakeeringen van bruin tot beige. Tegen 9 uur was het gevaar voor uitbreiding gewe ken en een half uur later kon men zeggen, dat men de zaak onder de knie had. De schade is zeer groot. Waarschijnlijk zal de schade veroorzaakt door het bluschwater dat van de tweede naar de eerste en de benedenverdieping stroomde, nog grooter blijken dan de brandschade op de tweede ver dieping, waar de westelijke vleugel is uitgebrand. De ma chinerieën en vooral de voorraden grondstoffen en de voorraden koek. biscuit en suikerwerk hebben zeer veel waterschade bekomen. De N.V. is tegen brand- en waterschade verzekerd. De burgerlijke wethouders bij den minister van financiën. Gistermiddag hebben de beide burgerlijke wethou ders in het college van B. en W. van Zaandam, de heeren I\. Kan Kzn. en J. F. Ivamphuys, een onder houd gehad met den minister van financiën, om te genover de regeering het standpunt van de minder heid in het college toe te lichten en te bespreken wat. eventueel kan worden gedaan om Zaandam uit de moeilijkheden te helpen. Het denkbeeld voor deze conferentie is uitgegaan van de beide wethouders. GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN iixoopen wii onder GA RAM II- e?i op PRuKI- Garane C NIEUW! AND BERGEN Gedeputeerde Staten onthouden hun goedkeuring aan de garan tiestelling voor een open zwem bad. Naar de „Alkm. Crt."' verneemt is ter gemeente secretarie aldaar bericht ontvangen, dat Gedepu teerde Staten om financieele redenen hun goedkeu ring hebben onthouden aan het raadsbesluit tot hot garandeeren van rente en aflossing van het voor de stichting van een zwembad bij het Sportpark be- noodigde kapitaal. - Genoemd blad verheugt zich over dit besluit van Ged. Staten en gelooft dat Alkmaar daardoor een gevaarlijk financieel avontuur bespaard is geble ven. En voorts vertrouwt het, dat B. en W. thans geen tijd meer zullen verspillen door te trachten thans nog een meerderheid te vinden, die voor het plan- Bonsema in hooger beroep zal willen gaan. Laat men nu uit de projecten der Sportfondsen- baden een keuze doen, opdat men in het zwembad- vraagstuk te dezer stede zoo spoedig mogelijk tot een goede oplossing kan komen. Voeten, verzacht en geneest men met In dooien van 30-60 en 90 cl Tube' 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten De plaats langen tijd onveilig gemaakt. Vele winkeliers bedrogen Daders eindelijk gevonden. Sinds gerilimen tijd werden tc Beverwijk aan houdend diefstallen en inbraakjes gepleegd, zonder «Int het mocht gelukken tic daclei - op het spoor te komen. De dieven bezochten o.a. de fabrieken van ..Dc Betuwe', de keet op het terrein der werkver schaffing en de werkplaatsen van rlc Boverolfabrie ken, de firma Fenenga en Hoematimex. Ook winke liers werden niet met rust gelaten. Wel is waar ble ven hun winkelpanden voor inbraak gespaard, maar men maakte hun het leven lastig door bij voortdu ring telefonisch bestellingen te doen voor gefingeer de adressen. De politie stelde een nauwgezet onderzoek in, doch haar werk werd zeer bemoeilijkt doordat, er zoo goed als geen enkele aanwijzing was. Eindelijk kreeg men een spoor in handen. Het bl?ek dat de bestellingen telefonisch werden opgegeven uit een kantoortje aan de Leliestraat. Dc politie ging op de loer liggen. Wel is waar mocht het haar niet gelukken de jongens op heetoi daad te betrappen, maar wel merkte- zij de aanwe zigheid op van eenige jongelui in de omgeving van het kantoor. Dit feit was aanleiding om dc jongens vier in getal, eens aan den tand te voelen. Aan een verhoor werden teen onderworpen twee veertienjarige jongens, voorts één vijftienjarige en een zestienjarige, die ten slotte bekenden zich aan de verschillende inbraakjes en diefstallen te hebber, schuldig gemaakt, terwijl zij ook dc opdrachtgevers der talloos vele telefonische bestellingen bleken te zijn. In totaal bekende het viertal niet minder dan veertien diefstallen. Zes dooden, twintig gewonden. Uit Rome: Bij het station Salopaca heeft, gister nacht een botsing tusschen twee treinen plaats ge had, waarhij de bagage- en postwagens geheel in el kaar werden geschoven. Zes spoorweg- en postambtenaren werden gedood, een twintigtal reizigers gewond, van wie -i ernstig. Van alles wat. Een interpellatieverzoek van Wijnkoop over de mis handeling op Soembawa. werd geweigerd. Voorzitter «.vees er op dat do zaak naar do krijgsraad was ver rezen en dat «leze nog geen uitspraak had gedaan n dat het geen zin had te interpelleeren over een zaak die nog in behandeling was bij de rechterlijke macht. I)e Kamer was het met deze opvatting eens n het verzoek werd afgewezen met dc 4 communis- en voor. De heer Knottenbelt verzocht verlof den minister an Justitie vragen te doen over de wenschelijkheid an wettelijke bepalingen, welke ten doel bobben hot mogelijk to maken dat leden van Kamer. J'rov. Sta ?n, Gemeenteraden, die zich schuldig hebben ge maakt aan schending van de eed of belofte, bedoeld ia de artikelen der Grondwet en der Gemeentewet, orden ontzet van hot actief en passief kiesrecht, als mede van het recht het lidmaatschap van een «Ier oormelde vertegenwoordigende lichamen tc blijven uitoefenen. Nadat de voorzitter in overwaging lieeft gegeven «»m de aanvraag in ie trekken, omdat, hij «le bogroo- 'ing dit runt kan worden behandeld, vulcjoel de lieer Knottenbelt daaraan. Het wetsontwerp tot nadere wijziging van de wet tot tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op nzine, werd aangenomen. Dc communisten stem den tegen. Toen volgde liet wetsontwerp tot wijziging en aan vulling der wet op do invordering van 's rijks directe belastingen, waarbij de lijfsdwang werd ingevoerd wc- ens het niet betalen en de termijn binnen welke tot xecutie kan worden overgegaan, weid verkort. Minister Oud beloofde zeer voorzichtige toepassing der lijfsdwang. In ieder geval, is toestemming noodig van den minister van financiën. Dat lijfsdwang zal orden toegepast in hoofdzaak op den kleinen man, Is volkomen onjuist. De practijk bewijst, dat juist do egoede menschen hier zullen worden getroffen. Do mcnschen mogen zich nu eenmaal hiel aan hun be lastingplicht onttrekken. Ook dit ontwerp werd aangenomen met alleen de onununisten tegen. Retorsiebsvoegdheden, Algemeen werd liet. als onafwijsbaar gevoeld dat nu andere mogendheden ons door hun maatregelen in den cconomischen hoek hebben gedreven waar dc sla gen vallen, liet goed en noodiu is dat ook onze natio uit zelfbehoud een actieve handelspolitiek moet voe ren. Deze regeering wil dc vrijhandelspolitiek alsnog handhaven, maar er zijn toch afweermiddelen noo dig. Sommige leden achten retorsie-maatregelen nipt voldoende en meenden dat een ondcrhandclingstarief moest volgen. De cene concessie tegenover do andere. Anderen juichten het voorstel toe, alleen kwam het wat laat. Onze export is bijna geheel ver nietigd en reeds eerder is op bescherming van onzen export aangedrongen. Deze opvatting vindt natuurlijk hare bestrijders en 't is minister Verschuur die er op wijst dat er velen in den lande zijn die de regeering de schuld geven, voor de slagen die ons land op economisch gebied treffen. Alleen de wereldcrisis draagt dc schuld en' men beveelt maar eiken sprong in het duister aan, op hoop van verbetering. De regecring wil in deze wel activiteit, maar steeds relatief toegepast. De nationale industrie moet tot groote werkzaamheid geprikkeld worden en worden gesteund, wat ook het geval is met handel en scheepvaart. Van zwenking in de handelspolitiek is geen sprake, wel zijn er afwijkingen noodig, maar die hebben een tijdelijk karakter. Het slot was dat ook dit wetsontwerp werd aan genomen. Ook hier de communisten tegen. Lager Onderwijswet. Het wetsontwerp des heeren Marchant over ver schillende wijzigingen in de Onderwijswet, gaf aanlei ding tot breedvoerige beschouwingen. Was geen wonder dat dit geschiedde, want de rechtsche pers had nogal luide dit verzet aangekondigd en een deel der Kamer moest in deze wel volgen, om zooge naamd de belangen van het bijzonder onderwijs te dienen. De vitale belangen van dit onderwijs moch ten niet worden geschaad, ziedaar de lijfdreun van al dc rechtsche sprekers. Men begreep dat deze ab normale tijd het noodig maakte om de uitgaven voor het onderwijs te beperken, maar., maar... enz. De minister was dc heeren al een cindweegs tege moet gekomen mot verschillende veranderingen, maar liet was blijkbaar nog niet voldoende. De offers voor deze bezuiniging moesten voor bijzonder en openbaar onderwijs gelijkelijk worden verdeeld. De vergrooting van den afstand van 4 op 5 K.M. is vooral voor het platteland zeer bezwarend. Van links werden ook enkele bezwaren gemaakt, vodral tegen de vreemde wijze van gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. De cisch van 00 kinderen als er een openbare school in een gemeente kan worden gesticht werd verkeerd geoordeeld en moest men hier loslaten. Toch viel over het algemeen de critiek nogal mee en de minister maakte dan ook een beleefde buiging naar rechts en links voor de aangename wijze en de welwillende toon waarop het debat was gevoerd. De minister wijst met nadruk op de noodzakelijk heid van bezuiniging. 150 millioen vlottende schuld moet geconsolideerd. Er moet op het onderwijs be zuinigd en uitgegaan moet worden van de stelling, dat volgens de Grondwet de overheid haar zorg moet geven zoowel aan het openbare als aan het bijzon dere onderwijs, volgens de overtuiging, dat op alle scholen Nederlandsche kinderen gaan en dat alle Ne- derlandsche kinderen onderwijs moeten hebben. Er is financieele gelijkstelling, maar geen gelijkheid. De fi nancieele gelijkheid moet worden toegepast volgens een in de wet vastgelegd beginsel. De openbare school wordt bekostigd door de over heid; de bijzondere wordt geholpen door de tusschen- komst der schoolbesturen. Dat is het eenige verschil. Met gaat niet aan, de bijzondere school sterk te be moeien en de openbare te laten uitzwemmen. Ook zou de conclusie foutief zijn door op het duurdere openbare onderwijs te bezuinigen en niet of minder op het mindere dure bijzondere onderwijs. De tegen stelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs mag hier niet gemaakt worden. Er moet vertrouwen zijn tusschen Kamer en regcering, en tusschen voor standers van bijzonder en openbaar onderwijs. De re gecring heeft cr naar gestreefd om verschil tusschen rechts en links te ontgaan. Dc minister gaat daarna uitvoerig de geopperde be zwaren na, om tenslotte tc. komen tot dc conclusie, dat dit wetsontwerp de vrijheid van onderwijs in geen enkel opzicht raakt. Ilij is hier niet dc belager van het onderwijs, maar juist de verdediger om dat on derwijs voor erger te bewaren. Nadat de artikelen waren behandeld en eveneens de daarbij voorgestelde amendementen, werd het wetsontwerp met 3 tegen 72 stemmen aangenomen. De Tweede Kamer heeft eveneens de Landbouw- crisiswet behandeld; ingrijpende maatregelen als vrij wel algemeen als noodzakelijk werden erkend, of schoon nog een 14-tal sprekers er hun wijsheid over hebben gelucht.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5