Plaatselijk Nieuws. Theater Royal. Bekendmakingen. VOORKOMING VAN BRAND DOOR H00IBR0EI. „De kapitalistische wereld stort ineen" Ontzettend ongeluk in een Fransch dorp. HET DRAMA OP HET MEER VAN ARGENT. De weg door het Geestmerambacht. NAAR DE LUTINE-MILL10ENEN. DE MOOISTE FOTO Hooge waterschapslasten. m een gevangenis te Helsingfors. De aardbevingen bij Smyrna. Een raadsel. Ze zullen zelf de „vuile wasch' opknappen. Eierenexport van Finland bijna verdubbeld. TENTOONSTELLING VAN VET WEIDEVEE EN SCHAFEN. Door het Bestuur van de Vereeniging tot het hou den van Jaarlijksche Paaschtentoonstellingen van Vee enz., is besloten ook dit jaar weer te houden een tentoonstelling van Vet Weidevee en Schapen, n.1. op Donderdag 17 Augustus a.s. HOOFD ACTE, De heer Snijders, onderwijzer aan de RH. school al hier is geslaagd voor de hoofdacte. WERK OPGEDRAGEN. Aan den heer B. van der Hoven is opgedragen de her* "bouw van woon- en winkelhuis van de firma Koning, goudsmid in de Heerenstraat alhier, ter vervanging van het huidige pand. SCHAGER LEESBIBLIOTHEEK. Gisteravond hield de Commissie voor de Schager Leesbibliotheek haar jaarlijksche vergadering, onder voorzitterschap van den heer D. Brouwer. In zy"n openingswoord memoreerde de voorzitter de gunstige resultaten van het afgeloopen seizoen. Hoewel de subsidies aan de bibliotheek belangrijk zijn teruggeloopen, vielen de leesgelden nogal mee. zoodat toch nog van een goed jaar gesproken kan worden. Uit het verslag van den secretaris bleek dat uitge geven werden 51 catalogi. 129 supplementen, 149 lezers- kaarten en 8737 boeken. Hieruit blijkt wel de gestadige groei van het lezerstal. De rekening van den penningmeester werd door de finantieele commissie nagezien en in orde bevonden, en onder dankzegging aan den penningmeester goedge keurd. Bij de verkiezingen voor het bestuur werd de secre taris herkozen. In de plaats van den heer A. de Heer. die als lid der commissie bedankt heeft, werd tot penningmeester benoemd de heer P. Bronder, welke de benoeming aan vaardde Hierna werd de begrooting voor het volgend seizoen vastgesteld, waarna de voorzitter de vergadering sloot, met den wensch dat het de bibliotheek voorspoedig mo ge gaan. MARKTOVERZICHT. Op de vetmarkt waren veel vette koeien aange voerd, er was veel drukte en er werd goed gekocht. De beste koeien liepen er vlug uit. Weer had de heer J. v. Leeren, grossier en slager uit Haarlem, de duur ste en beste koe; deze bracht 215 gld. op, afkomstig van den heer D. Raat, van Burgerbrug (Zijpe). Liep tot pondsprijs 2829 ct. De handel in kalf- en geldekoeien was heel goed. Er waren weer prijzen in kalfkoeien besteed van 200 gld. en de gelde koeien golden ook hooger prijs. Pinken hoegenaamd niet aangevoerd, geen notee ring. Pinkstieren f0 20—0.25, handel kalm. De nuchtere kalveren werden duur en vlug ver kocht. De besten golden 3 a 4 gld. meer bij de vorige week. Vette kalveren 3545 gld., handel matig, per pond 2530 ct. De handel in paarden was lang niet druk. De handel in jonge vette schapen was zeer stug, de beste en duurste brachten 14 gld op. Oude slacht schapen 711gld.. stug De lammeren voor den dood haast onverkoopbaar. Voor de weide heelemaal hoegenaamd geen vraag. Dus in de schapenwereld was het weer misère. Vette varkens waren er veel aangevoerd, de handel was trekkende, 17 ct. de hoogste prijs. De handel in biggen en schrammen was vlug, toch direct geen verlaging van prijzen. Zoo men ziet, was de handel in rundvee nogal bevredigend, in wolvee stug Men kon best merken dat de hooibouw weer op z'n eind geraakt, er was heel aardig drukte en veel bezoek. Deze week draait in het Theater Royal de alom zoo gunstig ontvangen schlager: „Een Mann mlt Hen". De hoofdrollen worden vervuld door sterren van eerste grootte als Gustav Frohlich. Paul Kemp en Maria Sol- veg. Het is dan ook zeker de moeite waard deze fris- sche film te gaan zien. Twee vrienden, de bankbediende Paul Ritter en de handschriftkundige Rochus Sperling, bewonen een luxueuse villa van een gevluchten bankier. Paul is be diende van de groote Union Bank en moet op zekeren dag naar de woning van directeur Monti om een stuk te laten teekenen. Op weg naar de villa van den di recteur heeft hij een ontmoeting met diens dochter. Carla. Hij weet eohter niet dat dit meisje de dochter is van zijn directeur en tracht op alle mogelijke manie ren kennis met haar te maken, hetgeen hem tenslotte ook gelukt. Voor de villa wil Paul afscheid nemen en naar binnen gaan. Het meisje overziet snel de situatie en verzoekt hem haar mee te nemen en aan den di recteur voor te stellen. Ritter is onaangenaam getrof fen en neemt de eerste gelegenheid te baat om haar kwijt te raken. Hij gaat daarop naar binnen en wucht in de hal op de komst van den directeur. Plotseling verschijnt Carla weer ten tooneele, die zich tenslotte aan hem voorstelt als juffrouw Monkau. Terwijl Rit ter vertwijfelde pogingen in het werk stelt om haar te bewegen het huis te verlaten, klinken in de kamer er naast stemmen. Carla verdwijnt snel door een andere deur. Op dit oogenblik komt de directeur de hal bin nen en verzoekt Ritter in zijn werkkamer te komen, waar hij het stuk onderteekent. Ritter rent de kamer uit en zoekt overal naar Carla, die echter nergens meer te vinden is. Carla weet haar vader over te halen haar een baantje te geven aan de bank, waar zij de ondergeschikte van Paul Ritter wordt. Door deze verwissellngscomedle ont staan natuurlijk de meest komische situaties, waartoe niet weinig bijdraagt het ontslag van Carla, door den afdeelingschef, als ze in het kantoor een repetitie van de nieuwste danspaseen houden. Als zij later echter wordt aangetroffen op een feest, gegeven door den di recteur Carla's vader dan is de situatie spoedig opgehelderd en het einde is, dat twee gelukkige har ten, die van Paul en Carla elkaar vinden. Burgemeester en Wethouders van Schagen vestigen de aandacht der ingezetenen op artikel 158 der Alge- meene Politieverordening voor die gemeente, luidende: Houders van hooi, stroo en andere lichtontvlambare stoffen zijn verplicht van ieder ontdekt gevaar van brand door broeiing of eenige andere oorzaak ontstaan, onverwijld kennis te geven aan den Burgemeester en tevens aan de daartoe vanwege de gemeente aangestel de hooi stekers, die steeds tot onderzoek daarvan moe ten worden toegelaten. Zij zijn verplicht op laste van den Burgemeester of van de hooistekers de bedreigde voorwerpen terstond van de plaats te verwijderen en verder al datgene aan te wenden, wat hun door of vanwege den Burgemees ter of de hooistekers wordt bevolen. Schagen, 20 Juli 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. OORNELISSEN. De Secretaris. ROGGEVEEN, VERKIEZING HOOGHEEMRAADSCHAP. We vernemen nader, dat het de bedoeling der poli tieke partijen is, om te trachten, de verkiezing voor 't Hoogheemraadschap bij enkele candidaatstelling te doen geschieden. Het Bestuur der Alg Kiesvereeniging heeft zich daar ook voor uitgesproken en heeft reeds enkele candidaten genoemd, die tot de aftredende Hoofdingelanden en Hoofdingelanden-plaatsvervangers behooren. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN EN DOODELIJK GEWOND. Te Midwoud is het 5-.iarig dochtertje van P. Ap pelman door een voorbijrijdende auto, toen zij ach ter een stilstaande auto vandaan kwam, aangereden en gister aan de gevolgen overleden. TUSSCHEN EEN MACHINE BEKNELD. Werkman gedood. In de Krimsche Veenen is Donderdag de arbeider Deuzeman bij zijn werkzaamheden aan een persturf- machine met zijn been bekneld geraakt tusschen de messen. De man werd ernstig gewond naar het zieken huis te Hoogeveen gebracht, waar hij in den loop van den avond is overleden. HET KAMERLID H. SNEEVLIET. Het Tweede Kamerlid H. Sneevliet, voorzitter van de Revolutionnair Socialistische Partij in Nederland, die Vrijdag uit de gevangenis wordt ontslagen, is, naar wordt medegedeeld, voornemens de eerste Ka merzitting na zijn vrijlating bij te wonen. Een Fransch afgevaardigde aan zijn kiezers. Vaz Dias meldt uit Parijs: De afgevaardigde Montagnon, een der leiders van den rechtervleugel der socialisten die ervan be schuldigd wordt een van de partijleiding onafhanke lijke politiek te volgen en wiens verklaring op het congres gedeeltelijk als fascistisch werd aangeduid, heeft zich thans tot zijn kiezers te Parijs gewend, met een brief, waarin hij zijn houding motiveert. Hij verklaart daarin o.a.: De kapitalistische we reld stort ineen. Men zoekt naar een andere we reld. De volkeren, de partijen en de menschen heb ben het lot, dat zij verdienen. Wij willen ons lot zelf bepalen. Er is geen tijd meer om te analysee ren. Het uur van den moed is gekomen. Wij roepen de voor haar toekomst bezorgde jeugd op tot han delen, scheppen, bouwen. Gij kent mijn opvatting in zake het oude parlementarisme Het moet in ieder geval worden vernieuwd. Gij kent mijn opvatting omtrent de reorganisatie van den staat, die slecht georganiseerd is en niet in staat om de groote pro blemen van den tegenwoordigen tijd op te lossen. Op het oogenblik is het zaak, de ziel van ons volk en van onze jeugd te winnen. Aan ons is het, haar in bezit te nemen; anders doen anderen het. Een ander socialistisch afgevaardigde heeft zich aangesloten bij de verklaring van de groep Renau- del-Marquet-Montagnon, zoodat thans 43 afgevaar digden achter deze verklaring staan. Elf kinderen en een priester verdronken. V.D. verneemt uit Parijs; Een ernstig ongeluk, waarvan 11 kinderen en een priester het slachtoffer geworden zijn, is naar de Matin meldt, in de gemeente Gien gebeurd. Vijftien kinderen uit een katholiek op voedingsinstituut staken aldaar, begeleid door een priester in een groote boot een vijver over, toen plot seling het vaartuig kenterde. Alle inzittenden vielen te water, slechts 4 kinderen konden zwemmende den oever bereiken, alle anderen verdronken. Aantal slachtoffers waarschijnlijk dertien. Onbeschrijfelijke tooneelen van wanhoop op de plaats van het ongeval. Elders in dit nummer ls ln het kort melding ge maakt van het ongeluk ln de nabijheid van Argent-sur- Sauldre (dep. Cher). waar een roeibootje met vijftien kinderen van tusschen de 8 en 12 jaar. die onder lei ding van een geestelijke een uitstapje maakten, op een vijver is omgeslagen met het gevolg, dat elf of twaalf kinderen zijn verdronken. VD. meldt nader uit Parijs: Dat men tot dusver nog geen nauwkeurige berichten heeft ontvangen omtrent de toedracht der ramp. Eenige Parijsche oohtendbladen weten te melden, dat de boot omsloeg doordat zij te zwaar beladen was, dooh volgens het verslag van een ooggetuige zou door onvoorzichtigheid een knaapje in het water zijn gevallen, waarna de kinderen bij hun poging om hem te helpen zich aan één kant van de boot overboord bogen, wat het omslaan veroorzaakte. Het ongeval ging zoo snel ln zijn werk, dat de vis- sohers, die op een naburigen oever aan het werk wa ren en onmiddellijk te hulp schoten, te laat kwamen. De drie geredde knapen zijn niet, zooals men aannam, naar den oever gezwommen, doch wisten zich aan de met de kiel boven drijvende boot vast te klemmen tot zij gered werden. Het nieuws van de ramp verspreidde zich als een loopend vuurtje. Reeds twee uur na het ongeval waren de meeste ouders van de slachtoffers op de plaats van de ramp. Tegen den avond had men de lijken van den geestelijke en van elf jongens gevonden. Naar het lfyk van het dertiende slachtoffer wordt nog gedregd. Op de plaats van het ongeval was de vijver vier tot vijf meter diep. Gewaarschuwd door den tweeden pestoor, die het drama machteloos vanaf den oever had moeten gade slaan, bevonden zich de meeste ouders reeds twee uur na de ramp op de plaats van het ongeval, waar zich onbeschrijfelijke tooneelen van wanhoop afspeelden. Achtereenvolgens werden nu alle elf kinderlijkjes uit het water gehaald. De kinderen waren weggezonken in een laag slib, die zich op den bodem van het meer bevindt. DROOGTE EN WATERGEBREK IN DENEMARKEN. Reuter meldt uit Kopenhagen: Tengevolge van de langdurige droogte-periode in De nemarken hebben de autoriteiten aan de bevolking ver zocht zeer spaarzaam met het gebruik van water te zijn. De directie van de Kopenhaagsohe waterleiding heeft aan de inwoners verzocht, hun bier niet te koelen on der een loopende kraan, daar hierdoor te veel water verloren gaat. Twee personene, die dit verzoek in den wind geslagen hebben zijn veroordeeld tot 50 gulden boete. Als de Denen dus niet het risico van een boete wiiïen loopen, zullen zij hun bier voortaan warm moeten drinken. SPORTKOUSEN!! naar maat en kleurkeuze bij JAAP SNOR. (Hij breit ze zelf best) le klas répara tie-inrichting voor ALLE soorten Wollen Kleedinr Kousen en Sokken (ook de allerfijnste) Den Helder, Znidstraat 19 (let op den gelen winkel). P.S. Vracht voor onze rekening. Aanbesteding van bruggen. Dezer dagen is door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland aanbesteed het maken van verscheide ne bruggen, welke komen te liggen in den nieuw te maken weg door het Geestmerambacht Voor het mhken van zeven vaste betonnen bruggen met een draagwijdte van 3 en 5 meter en een houten brug met 3 M. draagwijdte, alle gelegen in den polder Geestmerambacht onder de gemeenten Koedijk, Oud karspel en Noordscharwoude, In den in aanleg zjjnden provincialen weg van Koedijk naar Noordscharwoude. was laagste inschrijfster N. V. Aanneming Mij, vh. Matser en Hamstra. de Rijp, voor f 49.878 2. het ver vangen van de bestaande oude Noorderbrug door een brug in beton en metselwerk met 3 boogvormige over spanningen, elk 5 M. en het verlagen van de oude brug over de Wijngaardsgracht, beide te Edam, met bijko mende werken, laagste inschrijver H. van Meekeren te Hindeloopen, met f 52.200. De bergingstoren uitgevaren. Terschelling. Nadat Donderdag besloten was bij het voortduren van het mooie zomerweer Vrijdag ochtend de bergingstoren, waarmede men wil trach ten het goud uit de Lutine te halen, naar buiten te bren gen. werden gistermorgen in de vroegte de noodige voorbereidingen getroffen. Tegen 9 uur was alles voor het vertrek gereed en werd een begin gemaakt met de expeditie. Tegen half tien werd de bergingstoren door de sleepboot „Holland" van de reederij Doeksen naar buiten gesleept en om kwart voor tien was men zonder ongelukken buiten de haven gekomen. Het transport staat onder leiding van den vertegenwoordiger van de firma Dros op Texel, den heer N. C. Tailor Kraay. De weersomstandigheden zijn gunstig. Tegen 2 uur gistermiddag, bij laag water, hoopte men den bergings toren boven het wrak te kunnen laten zinken. De belangstelling voor het vertrek van den bergings toren van de zijde van het publiek was groot. De toren op het wrak geplaste. Nader wordt gemeld, dat gisteravond de 40.000 K.G. wegende toren op het wrak is neergelaten. Tot nu toe hebben zich geen moeilijkheden voorgedaan en verloopt alles wegens het ontworpen plan. Het persbureau Vaz Dias verneemt omtrent de plaat sing nog het volgende: Eerst in de avonduren toen de vloed op zijn hoogst stond en er bijna geen stroom meer stond kon de to- oren worden neergelaten. Om 8.41 uur begon men de toren te vieren. Om 8.50 raakte de onderkant van den toren het spiegelgladde zee-oppervlak. Om 9.15 bereikte het toestel den zeebodem. Slechts een klein stuk van den toren, naar schatting een vierde gedeelte, bleef boven het water uitsteken. De toren stond echter ongeveer tien graden scheef. Men zal thans trachten den toren recht te krijgen. De werkzaamheden worden zoo spoedig mogelijk voort gezet. Portret-Atelier JAC. DE BOER, Keizerstraat - DEN HELDER. Het vraagstuk In een speciale vergadering te Utrecht besproken. „Het Grondbezit streeft naar verbetering. Het vraagstuk van verlaging der waterschapslasten, is gister in een speciaal daartoe te Utrecht belegde vergadering van de Vereeniging „Het Grondbezit" be sproken. De voorzitter, de heer H. Th. s'Jacob, te Els- peet, sprak een openingsrede uit. In de in April j.1. gehouden algemeene vergadering van „Het Grondbezit" bleek de noodzakelijkheid, het waterschapslasten-vraagstuk aan te vatten, op aandrin gen van verschillende zijden, alsmede door de bij het secretariaat talrijke ingekomen klachten betreffende voor vele grondeigenaren zware drukkende lasten. Als gevolg van die vergadering trad het denkbeeld om een waterschapslastendag te organiseeren naar vo ren. Het uitschrijven van een dergelijke bijeenkomst trok het bestuur des te meer aan, omdat men op deze wijze in het bezit komt van waardevolle gegevens en voorts omdat de vergadering geenerlei demonstratief karakter draagt. Spr wees er verder op, dat het programma der ver eeniging zich uitstrekt over de waterschapsbemoeiin gen, daar deze voor vele grondeigenaren In den lande van het grootste belang zijn. Bovendien groeit het daarbij belanghebbende aantal grondeigenaren steeds aan, naarmate meer waterschappen (veen- en weg schappen) opgericht worden. Het ligt alzoo, meende spr., volkomen op den weg van de vereeniging .Het Grondbezit", zooveel mogelijk te trachten haar leden, die van die steeds hooger wordende lasten te lijden hebben, de behulpzame hand te bieden. Daarentegen gevoelen wij ons op geenerlel wijze geroepen ons te mengen in de autonomie der water schappen, daar er weinig organisaties in ons land te noemen zijn. die door een deugdelijke autonomie zich zoo lang hebben weten te handhaven als juist deze al oude instellingen. De tijdsomstandigheden zijn echter oorzaak, dat aan deze deugdelijkheid geknaagd wordt, en daarom behooren de vereeniging „Het Grondbezit" en allen, die deze meening zijn toegedaan, krachtig mede te werken, om deze zoo nuttige eigen huishou ding te blijven handhaven. 500 communistische gevangenen gebrui ken al sedert 9 dagen geen voedsel. Uit Helsingfors, 21 Juli. Vijfhonderd communis tische gevangenen, waaronder verscheidene vrouwen, zijn in hongerstaking gegaan, daar, volgens hen, de autoriteiten de voorrechten zouden hebben beperkt, waarop zij als politieke gevangenen recht hebben. De directie der gevangenis deelt mede, dat de gevan genen zijn veroordeeld wegens het beleedigen van po litieke personen en dus niet als politieke gevangenen kunnen worden beschouwd. Tot dusver hebben geen ongeregeldheden plaats gehad, ofschoon de meeste ge vangenen al sedert negen dagen geen voedsel meer hebben gebruikt. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 767 m.M. Voor-uitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 20 gr. C. is 68 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogzijde E 103, Schagen. Gedipl. Opticien RefractionisL Het oogonderzoek doen wij gratis. Talrijke slachtoffers. Omtrent de aardbeving in Klein-Azië (zie ook elders in dit blad) verneemt V.D. nog uit Angora: De laatste aardbevingen, die in de streek van Smyrna hebben plaats gehad, hebben talrijke slachtoffers ge- ëischt. Vele huizen zijn ingestort, welker bewoners mee- rendeels onder de puinhoopen bedolven werden. Bq het opruimingswerk zyn reeds 20 lijken geborgen. Een aan tal inwoners wordt nog vermist. Waschbeer aan de Waddenkust. Een arbeider, die te Wierum buiten den zeedük eenige werkzaamheden verrichtte op een landingshoofd, be merkte aan het eind hiervan een hem onbekend dier. ter lengte van 60 a 70 c.m., aldus lezen we in het „Hsb." Daar hij meende, dat het beest hem zou aanvallen, sloeg hU het dood met een stuk hout. Dierenkenners herkenden het beest als een wasch beer. Hoe dit dier dat ln Noord-Amerika leeft aan de kust der Waddenzee in het wild voorkomt, is een raad sel. DOODSTRAF TEGEN COMMUNISTEN GEëLSCHT. Wegens overval op een nat.-soc. club lokaal. Communisten die in het begin van het jaar een nationaal-socialistisch clublokaal overvallen hadden, waarbij een politieagent werd doodgeschoten, ston den. naar het W. B. meldt, gisteren te Hamburg te recht Tegen drie van hen werd de doodstraf geëisciit tegen zeven anderen tien jaar tuchthuisstraf, tegen vijrf beklaagden tuchthuisstraffen van 6 tot 5 jaar en tegen twee beklaagden vier jaar gevangenis straf. ENORME ATHLETEN-TORSO GEVONDEN. Beeld uit het Lllybaeum op Sicilië. V.D. verneemt uit Rome, 21 Juli; Uit Marsela (N.W. kust van Sicilië) wordt ge meld, dat men aldaar een kolossaal fragment van een zeer oud beeldhouwwerk heeft gevonden, een athleten-torso van gigantische afmetingen. Het blijkt etn overblijfsel te zijn uit het antieke Lilybaeura, dat in 396 v. Chr. door de Carthagers was gesticht. Het vermoeden, dat in deze zone weldra meer fragmen ten van bouw- en beeldhouwkunst aan het licht zullen komen, is dan ook niet ongegrond. FLJNLOOZE BEHANDELING. Nieuwe wijze van oplichting. Een nieuwe wijze van opliohting is te Boedapest toe gepast. Een man kwam er dezer dagen bij een tand arts, met het verzoek, pijnloos een zijner kiezen te trekken. De tandarts voldeed aan het verzoek, spoot het tandvleesch rondom de kies in en verzocht den pa tiënt even in de wachtkamer te wachten, totdat de plek geheel gevoelloos zou zijn Jntusschen zou hij een anderen patiënt helpen. De man ging echter niet naar de wachtkamer, docih naar een anderen tandarts in de buurt, aan wien hij verzocht, de kies zonder verdoovlng te trekken, hetgeen slechts de helft kost van het pijn loos trekken. V De brand in het gebouw van den Duit- schen Rijksdag. Buitenlandsche verde digers niet toegelaten. Reuter seint uit Straatsburg: De Fransche advo caten, die zich hebben aangeboden voor de verdedi ging van de beschuldigden in het proces inzake den Rijksdagbrand, hebben van den president van het rijksgerechtshof te Leipzig een brief gekregen, waar in gezegd wordt, dat de Duitsche wet niet toelaat, dat buitenlandsche verdedigers worden aangewezen. ENGELSCHE WET INZAKE SPOOR- EN WEGVERVOER. Ter beteugeling van moordende conour- rentie. Het Engelsche wetsvoorstel inzake het vervoer per trein en langs den weg is gister door het Lagerhuis in derde lezing aangenomen met 163 tegen 25 stem men. Het voorstel wil zoo veel mogelijk de thans heerschende moordende concurrentie uitschakelen. BOERDERIJ. Engeland de grootste klant. Naar een Reuter-telegram uit Helsingfors meldt, heeft Finland zijn eieren-export in de eerste helft van dit jaar bijna verdubbeld. Het exporteerde n.1. in deze periode ruim 91 millioen eieren tegen 47 millioen in dezelfde periode van het vorige jaar. De meeste eie ren gingen naar Engeland.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6