Ainieei Kfnis- Balbo's eskader op ZAANDAM ONDER VOOGDIJ? Uitgevers: N.V. v.h, TRAPMAN Co, Schagen. Eerste Blad. Minster Oud wijzigt het ontwerp-omzetbelasting. Gemeente Koedijk in nood. DE MERWEDEBRUG. Er wordt nog gestaag aan doorgewerkt. Om een duif. Texel onder de Zuiderzeesteunwet? „Berlijn blijft rood". Arrestaties in Spanje duren voort. Tegen bedelarij en misdadigheid in Egypte. Hitier ontvangst fascisten. Sprinkhanenplaag in China. De razzia-oogst in Duitschland. Donderdag 27 Juli 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9319 C ODRAHET. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën oog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330 INT TELEF. No 20 Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN-^ TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsnoJ inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend®.? DH NUMMKK BESTAAI UH TVVEK BI.AIIEN Verslag van het overleg tusschen Kamer en regeering spoedig te wachten. UK* P. OUD, Mint8ter van Finan ciën. Naar de „Tel." verneemt, zal het verslag der Twee de Kamer over het ontwerp-omzetbelasting Donderdag of Vrijdag a.s. verschijnen. Dit verslag zal behalve de opmerkingen, gemaakt bij het onderzoek in de afdeelingen, en de bezwaren der commissie van Voorbereiding, tevens bevatten het antwoord, dat minister Oud daarop schriftelijk heeft gegeven. Ook zijn er in opgenomen de vragen, die de com missie van voorbereiding in een mondelinge bespre king met den minister, welke Vrijdagavond j.1. heeft plaats gehad en bijna drie uur duurde, heeft gesteld. De antwoorden van minister Oud worden mede ver meld. Het oorspronkelijke ontwerp moet belangrijk gewij zigd zijn. De minister zou aan vele bezwaren uit de praktijk zijn tegemoet gekomen. Steun aan het Rijk gevraagd. Wij hebben reeds melding gemaakt van den finan- cieelen noodtoestand, waarin de gemeente Koedijk verkeert. Om aan een voorschot te komen, werden vele maan den geleden reeds oenige zware voorwaarden van Ged. Staten geaccepteerd. Intusschen is nu de nood zoo hoog gestegen, dat een verzoek van het burger lijk armbestuur om verhooging van subsidie den ge meenteraad in zijn Dinsdag gehouden vergadering aanleiding gaf om zonder discussie in te gaan op een voorstel an B. en W. om een aanvrage tot de Kroon te richten om een bijdrage van het rijk in de kosten van de huishouding der gemeente. Burgemeester W. C. Ninaber heeft het voorstel den Raad sterk aanbevolen, ofschoon hij zich niet ver heelde, dat he» eventueel te nemen besluit pijnlijk zou zijn, daar het beteekent, dat de gemeenteraad zich als een groep onmondigen onder toezicht van de re geering stelt. Gisteravond werd uit Amsterdam gemeld: Gestaag wordt aan het plaatsen van de nieuwe Merwedebrug voortgewerkt. 's Avonds is de belang stelling van de zijde van het publiek weer toegenö men, ofschoon er eigenlijk voor leekenoogen weinig te zien is en de bewegingen van het gevaarte zich beperken tot millimeters. De luid-brullende stem van de drijvende pompinrichting die de caissons van de pontons vult is het alles-overheerschend geluid. Een sleepboot, die tusschen de oude brug en de pontons ligt, met den kop naar Amsterdam, braakt roet zwarte rookwolken uit en wekt bij de kijkers op den wal de verwachting op, dat er „iets" staat te gebeu ren. De pontons zijn langzamerhand ongeveer 7 cen timeter gezakt, maar het is nog niet genoeg. De brug rust nog steeds niet volkomen op de zandpotten. Het wordt donker en van een wegsleepen van de pontons zal vanavond niets meer komen. In den loop van den nacht zal uit het kanaal nog water worden gespuid, zoodat de pontons hierdoor verder zakken en de brug hierdoor vrijkomt Morgenochtend vroeg zal met het wegsleepen van de pontons een aanvang worden gemaakt. Een wetsontwerp betreffende het bestuur der gemeente gereed. Naar het Ned. Corr. Bur. te Den Haag van be trouwbare zijde verneemt, staat de Regeering op hei standpunt, dat, indien de Raad der gemeente Zaan dam mocht volharden in haar weigering de gemeen tebegrooting te wijzigen in den door de Regeering gewenschten zin, het geval aanwezig is van artikel 144 voorlaatste lid der Grondwet. Voor het geval van deze grove verwaarloozing van de huishouding zou reeds en ontwerp van wet aan het Departement van Binnenlandsche Zaken in gereedheid zijn gebracht. Artikel 144, voorlaatste lid, der Grondwet bepaalt: „Wanneer de regeling en het bestuur van de huis houding eener gemeente door den gemeenteraad gro velijk worden verwaarloosd, kan een wet de wijze bepalen, waarop in het bestuur dier gemeente wordt voorzien; dit in afwijking van den normalen gang van zaken." Hoe het tekort van een ton op de begroo ting voor 1933 gevonden zal worden. De correspondent van de N.R.Cr., schrijft nog: Het is de laatste dagen aan den politieken hemel van Zaandam veel helderder geworden dan het lan gen tijd is geweest en het zier er naar uit, of nu de oplossing van de moeilijkheden niet ver meer af is. B. en W. zelf hebben het voorbeeld gegeven door te rug te komen op het onzalige besluit van den raad om het tafellaken tusschen de regeering en de ge meunte door te snijden. Zooals reeds eerder is medegedeeld, moet rond een ton op de begrooting voor 1933 worden gevonden. B. en W. wilden die zien te verkrijgen door de invoe ring van een straatbelasting, die f65.000 zou opbren gen, door verder verschillende ontvangstposten hooggr en een paar uitgaafposten lager te ramen, waardoor f25.000 ware te vinden, terwijl de dan nog ontbreken de f 10.000 verkregen konden worden door het batig saldo over 1931 ad f31.000 te plaatsen op „onvoorzien" en het bedrag van f 10.000 dat reeds op de begrooting op dezen post prijkt, te gebruiken ten gunste van het loopende jaar. Met deze beide laatste voorstellen kon de minder heid in het college zich geenszins vereenigen omdat deze geen cent in het gemeentelijk laatje brengen. Im mers de meerderheid van B. en W. heeft wel gezocht naar mogelijke voordeelen, doch de nadeelen. die wel eens veel grooter konden zijn, geheel verwaarloosd; terwijl 't tweede voorstel in zeker opzicht een ont duiking is van het verbod van regeering en Ged. Sta ten om gebruik te maken van bedoeld overschot. Tegenover deze beide voorstellen hebben de burger lijke leden, zooals meegedeeld, een pensioenaftrek van SV2 pet. voor de weduwen en weezen der ambtenaren en werklieden voorgesteld. Terwille van de oplossing zou men aan burgerlijke zijde dan wel bereid zijn mei de straatheiasting mee te gaan. Ook bij de sociaal democraten is een streven tot toenadering waar te nemen; aan die zijde wordt thans overwogen een bemiddelingsvoorstel aan te bieden, door inplaats van 3V^, 2 pet. premieaftrek op de sa laris. Hierover zou gistermiddag weder in het college van B. en W. worden beraadslaagd, terwijl vandaag voor hetzelfde doel een partij vergadering van de S.D.A.P. wordt belegd. Het denkbeeld om te trachten op een „thee-avondje" tot elkaar te komen, heeft men laten varen. Doodslag te Vlijmen. Bij een vechtpartij, die ontstaan was ten gevolge van een twist over een postduif, is Dinsdagavond te Vlijmen (N.-Br.) een man doodgestoken. 't Gebeurde midden in het dorp, dat omstreeks ne gen uur in een der straten drie mannen ruzie met elkaar kregen bij een gesprek over postduiven. Toen een der mannen verweten werd, dat hij van iemand anders een duif zou hebben weggelokt, werd hij kwaad en trok een mes. De twee anderen haalden toen ook hun messen te voorschijn. Eerstgenoemde, genaamd J. Heesbeen, kreeg een steek, die een der slagaderen raakte. De man, die dronken was, strompelde weg Na ongeveer honderd meter zakte hij in elkaar. Door bloedverlies was hij geheel uitgeput. Eenige oogenblikken later stierf hij. De dader, die als een oppassenden jongeman be kend stond, kon m arrest genomen worden. Het geval veroorzaakte in het dorpje groote op schudding. In geen veert'g jaren was er een zooda nige misdaad voorgevallen. Vragen van het Statenlid Thomassen. Het lid van Provinciale Staten, Thomassen, heeft zich met de volgende vragen gericht tot Ged. Staten van Noord-Holland: 1. Hebben Gedeputeerde Staten kennis genomen van de berichten over den noodtoestand, waarin de vls- schers en de zeewierbewerkers in de gemeente Texel verkeeren tengevolge van de afsluiting der Zuiderzee? 2. Zijn Ged. Staten bereid er bij de regeering op aan te dringen, dat de Zuiderzeesteunwet ook van toepas sing wordt verklaard op bedoelde personen, of. indien daartegen onoverkomelijke bezwaren mochten bestaan, dat hun op andore wijze hulp wordt verleend? EEN DERDE NOODLANDING. Inzittenden ongedeerd. Reuter meldt uit St. John (New Foundland) dat het luchteskader van generaal Balbo te Shoal Harbour (New Foundland) is aangekomen. Een der machines, onder hevel van kapitein Ro- vis, zag zich echter genoodzaakt, bij het passeeren van hel Prince Edward eiland in verband met een defect in de Victoriahaven te dalen. De daling werd zonder incidenten volbracht, zoodat ook de inzitten den ongedeerd zijn gebleven. Met de reparatiewerk- zaamheden werd onmiddellijk oen aanvang gemaakt. Balbo houdt vijf dagen rust. Shoal Harbor, 26 Juli (V.D.). Generaal Balbo heeft naar Rome geseind, dat hij met zijn eskader 4 of 5 dagen hier blijven zal Het Italiaansche vlieg tuig, dat een noodlanding heeft moeten maken, kan tengevolge van beschadiging van den waterpomp, niet voor Donderdag verder vliegen om zich bij het eskader te voegen. MATTERN VLIEGT NAAR CANADA VERDER. De Amerikaansche vlieger Willy Mattern is van Juneau (Alaska) naar de hoofdstad Edmonton van den Canadeeschen staat Alberta opgestegen. Bij de stad Terrace in Britsch Columbni wil hij een tus- schenlanding maken, daar op die plaats het hem tegemoet gezonden hulpvliegtuig is verongelukt. ZEGETOCHT VAN WILEY POST. Uit New York, 26 Juli (V.D.): De wereldvlieger Wiley Post is heden na een plechtige ontvangstparade door den eersten burgemeester op het raadhuis ont vangen. De burgemeester reikte den vlieger de dap perheidsmedaille over. Post dankte in hartelijke woor den en gaf een beschrijving van zijn vlucht, waarbij hij tevens aandrong op het beschikbaar stellen van geld voor verdere onderzoekingen op het gebied van het vliegtuigwezen. Post moest zijn oorspronkelijk plan, in zijn vlieg tuig over Broadway te rijden, opgeven, daar de vleu gelvvijdte te groot bleek. Sensationeel oogenbllk voor de Duitsche hoofdstad. Het was maar een filmop name. Wolff meldt uit Berlijn: De Weberstraat in het Noordoosten van Berlijn, vroe ger een communistisch kwartier, was hedenmiddag tot groote verbazing van bewoners en voorbijgangers met sovjetvlaggen en communistische plakkaten en een transparant getooid, dat het opschrift „Berlijn blijft rood" droeg. De opwinding verdween echter weer. toen men bemerkte, dat er hier niet van een communistische demonstratiesprake was, maar van een opname voor de Horst-Wessel-film. Er werd een scène gefilmd, waar in een nat-socialistische stormbrigade onder leiding van Horst Wessel door de straten marcheert en van een communistisch vereenigingslokaal uit wordt be schoten. Hierop ontwikkelt zich een wild straatgevecht, schoten knallen, bloempotten en brokken cokes dalen op de S.A.-lieden neer, tot het overval-commando uit rukt en aan den slag en daarmede aan de filmscène een eind maakt. Het publiek volgde met groote belangstel ling de gratis voorstelling. Reeds meer dan 1200 personen in hechtenis, meest leden van fascistischen jeugdbond. Een wijdvertakte actie. Reuter seint uit Madrid: Dat men bij de zoo juist ontdekte opstandige bewe ging in Spanje te doen heeft met een wijdvertakte actie, blijkt duidelijk uit het groote aantal arrestaties, dat allerwegen is verricht. Tot dusver zijn namelijk in het geheele land reeds meer dan 1200 personen in hechtenis genomen, terwijl de arrestaties nog altijd voortduren. Door de regeering wordt over den aard der revo- lutionnaire beweging het diepste stilzwijgen bewaard. Echter is desondanks bekend geworden, dat zij een fascistisch karakter droeg. De meeste gearresteerden zijn namelijk lid van den bond der „Fascistische Jeugd", een nog jonge organisatie. Zij beschikten in vele gevallen over aanzienlijke geldsommen. Ook is een groot aantal wapens in beslag genomen. De Cortes nam gisteren een wet aan in zake de openbare veiligheid. Deze wet, die ten doel heeft, de zuiveringsactie der autoriteiten zoo intensief mogelijk door te zetten, geeft de regeering o.m. het recht tot het nemen van strenge maatregelen ten opzichte van de gearresteerden. Tehuizen voox niet-werkenden, Blijkens een Reuterbericht uit Alexandrië hebben de Egyptische autoriteiten besloten krachtige maat regelen te nemen tegen de zich steeds meer uitbrei dende bedelarij in dat land. Er is thans een wet afge kondigd, waarbij bedelen strafbaar wordt gesteld. In samenwerking met het ministerie van binnen landsche zaken, worden speciale tchurten gebouwd voor mannen, vrouwen en kinderen, die door invali diteit, ouderdom of door andere gebreken niet in staat zijn werk te vinden. De nieuwe wet wordt ter stond van kracht. Aan de bedelaars :s een termijn van een maand gesteld om werk te zoeken of zich in een der nieuwe tehuizen te doen opnemen. Na afloop van dezen termijn zullen de bedelaars wor den gearresteerd en tot gevangenisstraf veroordeeld. De wet is alleen toepasselijk op Fgyptische onder danen, doch daar de meeste bedelaars van Egyptische nationaliteit zijn, hoopt men hiermede het hinder lijk euvel der straatbedelarij op afdoende wijze uit den weg te hebben geruimd Voorkoming van misdaad. Reuter meldt uit Alexandrië, dat de Egyptische regeering een crediet van 70.000 Egyptische ponden beschikbaar heeft gesteld voor het bouwen van zie kenhuizen, werkhuizen en medische bureaus in elke provincie van Egypte. De minister van binnenlandsche zaken, Mahmoed Fahmi El Krissy Pasja, heeft plannen opgesteld voor het bouwen van weeshuizen waarin ouderlooze kinderen en de kinderen van zeer arme ouders zul len worden opgenomen en opgevoed op kosten van den staat. Als zij oud genoeg zijn zal voor deze kinde ren zoo mogelijk in rijksdienst een bet ekking wor den gezocht, zoodat zij niet tot armoede zullen ko men. Men verwacht dat door dezen maatregel da misda den onder de jeugdige pers -nen zuilen afnemen. Jonge Italianen brengen een groef aan Duitschland. Het Wolffbureau meldt uit Munchen dat Rijkskan selier Hitier jonge Italiaansche fascisten, die de stad bezochten, ontvangen heeft. Aanwezig waren o.a. de Ttaliaansche ambassadeur te Berlijn, Cerruti, staf chef Röhm en de Beiersche ministerpresident Siebert. Nadat, het Horst Wessel lied gespeeld was hield de Italiaansche ambassadeur een toespraak, waarin hij o.a. zeide dat het hem een eer en genoegen was deze jonge lieden aan den rijkskanselier voor te stel len, en wel in Munchen, de stad waar de nat, soc. beweging begonnen is, en van waaruit zij geheel Duitschland heeft veroverd. De Italiaansche .jeugd is hier om de nat. soc. jeugd <le hand te drukken. Hij hoopte dat deze groet van Italië voor het geluk van Duitschland zou zijn. Hongersnood langs de gele rivier. Blijkens een V.D.-bericht deelt het Chineesche mi nisterie van binnenlandsche zaken mede, dat er in uitgestrekte gebieden van China, vooral in de streken langs de Gele Rivier, die kort geleden door overstroo mingen werden geteisterd, een ontzettende sprink hanenplaag heerscht. De velden zijn verwoest, de oogst vernield; vele duizenden boeren bezitten geen graan of andere levensmiddelen. De Chineesche regeering heeft uitgebreide maat regelen genomen om de boeren voor den hongerdood te bewaren. Vele buitenlanders In arrest. Pakketten ontploffingsmiddelen geworpen uit een uit Nederland komenden trein. De Duitsche autoriteiten zijn over het resultaat der verkeersrazzia niet ontevreden, wordt uit Berlijn aan de „Tel." gemeld. Bij de razzia in de treinen werd in het gebied van Berlijn een tamelijk groot aantal staatsvijandige per sonen aangetroffen, van wie sommige in het bezit van wapens en illegale geschriften of zonder identiteitspa pieren. In de afdeeling Dresden van de rijksspoorwe gen werden wapens, legerpistolen en opruiend drukwerk in beslag genomen, terwijl een aantal verdachte perso nen. die zonder identiteitspapieren werden aangetrof fen, in hechtenis weden genomen. Er bevinden zich on der hen twee communistische koeriers, die brieven in geheimschrift en deviezen in hun zolen hadden verbor gen. Op een van Nederland komenden trein zijn in het district Essen bij den aanvang van het onderzoek groote pakketten ontploffingsmiddelen in het naast de spoorlijn loopende water geworpen. Verscheiden reizigers uit dezen trein, voor een deel buitenlanders, dje op valsche passen of zonder identiteitspapieren reisden, zijn gearresteerd. Soortgelijke resultaten leverden de nasporingen te Hannover, Keulen, Ludwigshafen, Neurenberg en Re- genslburg op, terwijl te Frankfort a. d. Main wapens en munitie in beslag genomen zijn Opmerkelijk is, dat vooral in de grensstreken de razzia veel resultaat heeft opgeleverd. Te Trier zijn communistische functionarissen gearresteerd, die uit het buitenland terugkeerden. Gebleken is, dat alle plaatsen in de omgeving van de grens worden over stroomd door personen, die den staat minder goed ge zind zijn, en die propagandamateriaal naar Duitsch land probeer en te smokkelen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1