Purol bij Doorzitten Zonnebrand Stukloopen Zijpe en Hazepolder IEUWS VAN CPARTA Predikbeurten. HELSCHE MACHINES IN EEN PASSAGIERS VLIEGTUIG. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd ingelanden van Zijpe en Hazepolder, op Woensdag 26 Juli 1933, in „Het Wapen van de Zijpe" van Me vrouw Broer te Schagerbrug. Voorzitter de heer C. Hooij; dijkgraaf; secretaris de heer J. J. Bleek; opzichter de heer P. Kooij< Afwezig is de heer Tiel, heemraad, met kennisge ving van verhindering, wegens ongesteldheid. Na opening volgt goedkeuring der notulen. Mededeelingen en Ingekomen stukken. Door den Voorzitter wordt medegedeeld dat op 24 Juni kasopname bij den penningmeester is gedaan en de kas in overeenstemming met boeken en be scheiden werd bevonden, n.1. f7368.68. Zooals zeker wel bekend is, want daar wordt wel voor gezorgd, is.de bijdrage voor 1932 uit het wegen fonds voor onzen polder gesteld op f 4400. Ged. Staten hebben goedgekeurd de besluiten ta.v. geldleeningen voor diverse kleine polders, zoomede het besluit tot het aangaan van een kasgeldleening ten behoeve van ons waterschap, tot ten hoogste 115000. De onderhoudswerken zijn opgedragen aan de laag ste inschrijvers, d.w.z. het timmer en metselwerk aan Dekker, het schilderwerk aan Baltus. De afbraak van den molen in polder E is gegund aan Van Ekeren te Keinsmerbrug. De heer Van der Sluijs informeert naar de bedra gen. De Voorzitter zal dit straks wel vertellen. De heer Van der Sluijs vraagt of er iets op tegen is, het nu mede te deelen, maar de Voorzitter her haalt, het straks te zullen zeggen. Door polder E wordt verzocht voor het te bou wen huis een geldleening van f2400 te mogen lee- nen, af te lossen in 15 jaren, rentende hoogstens 5 Wordt goedgevonden. Het bekladden van wegen. De Voorzitter deelt mede, dat de nieuwe bepaling in de Keur, tegen het bekladden der wegen, ter visie heeft gelegen en geen bezwaren zijn ingebracht. Spr. leest bedoeld artikel en waar de vergadering met het ontwerp accoord gaat, zal het besluit ter goedkeuring naar Ged. Staten worden gezonden. Het kohier. Vastgesteld wordt het kohier van omslag, dienst 1933, totaal tot een bedrag van 187154.06, waaronder een bedrag van f7672 45, dat op 1 Maart 1933 nog achterstallig was van vorige diensten. De omslag te voldoen in twee gelijke termijnen en wel voor of op 1 September en 1 Januari a s. De heer Komen geeft in overweging de betaling in 3 termijnen te doen geschieden. De Voorzitter ziet daar het nut niet van in, het is altijd in 2 termijnen geweest. De heer Komen merkt op, dat we sinds menschen- heugenis zoon beroerde tijd niet hebben gehad en 6pr. verwacht dat de omslag eerder met kleine be dragen zal binnen komen. De beer Kraakman zou de betaling in 2 termijnen willen stellen, maar dan de termijnen op 1 maand laten. De Voorzitter ontraadt dit, want dan zou de polder geld moeten léenen,bovendien op de aanslagbiljetten zijn genoemde termijnen reeds gedrukt. De heer Van der Uord acht wijziging in de beta ling van de termijnen niet zoo noodig. als hét be stuur maar soepel optreedt. Da Voorzitter zegi, dal du wordt gedaan en dat blijkt ook wel uit het leit, dat mei Maart nog bijna ffcoOO moest worden ontvangen. Als er nog meer ter mijnen worden bepaald, zou er wel meer achterstand kunnen komen. Met die opmerking is de heer Komen het niet eens. De heer Hademaker wil de termijnen van 1 Sep tember en 1 Januari handhaven. Zij die in staat zijn te betalen, kunnen dan voor of op dien datum be talen. De heer Van der Sluijs vindt het jammer dat de biljetten reeds zijn gedrukt, maar spr. vraagt of dit geen bezwaar is om in meerdere termijnen te be talen. De Voorzitter zegt, dat dit zeker geen bezwaar is en sommige ingelanden vragen per maand te mogen betalen, wat het bestuur toestaat. Als verzoeken hier omtrent redelijk zijn, wotaen ze toegestaan. De heer Bruin is het met den Voorzitter eens en bevestigt dat het Dag. Bestuur soepel optreedt. Er zijn menschen die de oude lasten per maand beta len. Spr. vindt het echter wenschelijl* de termijnen op 1 September en 1 Januari te bepalen. Aldus wordt besloten. De rondvraag. De heer Komen zegt, dat er nu weer pijlen op de wegen zijn aangebracht. De Voorzitter weet niet waar die vandaan komen. De heer Van der Oord licht toe, dat die zijn aange bracht voor den wegwedstrijd van den Langendijker Wielerclub. De Voorzitter zegt dat we daar nu nog niets aan kunnen doen, want de bepaling in de keur moet eerst door Ged. Staten en de Kroon worden goedgekeurd. De heer Eriks zegt, dat er een grinthoop bij do openbare school te Burgerbrug is, maar op 't oogen- blik is die grinthoop in de sloot beland, men kan er over loopen. Spr. raadt aan, die grinthoop op te schikken tot voorbij de school. De Voorzitter vindt dit goed. De heer De Boer zegt, dal langs onze mooie op gaande wegen de palen van het electrisch net te dicht aan den kant van den weg staan. Spr. acht het gewenscht dat de palen 50 k 60 c.M. van den weg kant komen. De Voorzitter wil dit wel aan het P.E.N. vragen, maar het P.E.N. is een groot lichaam. Spr. deelt mede, dat toen de Burgerweg zou wor den geteerd, de opzichter een ambtenaar van het P.E.N. er opmerkzaam op maakt* dat dan een stuk kabel verlegd diende te worden. De opzichter regelde het werk zóó, dat gelegenheid voor verlegden bestond Ook werd een ambtenaar van telefonie en telegrafie gewaarschuwd en die heeft voor verlegging van hun kabel gezorgd. Van het P.E.N. werd niets vernomen, maar wel een brief ontvangen, die niet zoo vriende lijk was en waarin gevraagd werd of de polder de halve kosten wilde dragen. Het Dag. Bestuur heeft geantwoord, dat dit niet zou gaan, want dat het P.E.N. behoorlijk was gewaar schuwd en de kosten dus niet door den polder waren veroorzaakt. De heer De Boer merkt op, dat toen de palen ge plaatst werden, de polder nog grintwegen had en de 'bermen niet zoo breed waren. Spr. bepleit overleg met het P.E.N. en desnoods een kleine bijdrage voor het verplaatsen der palen. De Voorzitter deelt mede, dat toen voor het nieuwe huis van den polder E het verplaatsen van een bok- paal gewenscht was, de kosten van verplaatsing f 110 moesten bedragen. En als het verplaatsen van de pa len nu zooveel moet kosten, zal de polder moeilijk in die kosten kunnen bijdragen. De heer De Boer vindt f 110.voor één paal over dreven. De heer Dignum: Het P.E.N. is een handelszaak! De Voorzitter zegt toe, ('at aan het P.E.N. gevraagd zal worden de palen te willen achteruitzetten. De heer Rezelman vraagt of het gedeelte weg aan dezen kant van de Grootsloot te Schagerbrug, vanaf de brug, voorbij 't raadhuis tot de maalderij geteerd kan worden. De Voorzitter zegt, dat de finantiën niet toelaten met het teren der wegen door te gaan. Een zelfde ver zoek was ook ingekomen van den overkant en de be woners daar waren zelfs bereid iets in de kosten bij te dragen. Dat is te respecteeren, maar de polder kan de kosten niet dragen. Het volgend jaar zal met hel teren worden voortgegaan en dan zonder hun bij drage. Spr. wil dan ook trachten het door den heer Rezelman genoemde gedeelte te doen teren. Het is de bedoeling dat alle wegen in de dorpen stofvrij worden gemaakt. De heer Dignum vraagt hoe ver het gevorderd is met het besluit omtrent de lastenverdeeling. Is al iets gehoord van Ged. Staten? De Voorzitter denkt dat we wel moeten wachten op het nieuwe reglement. De heer Dignum zegt, dat het zoo lang duurt, het lijkt wel of er niets aan gebeurt. Spr. zóu op spoed willen aandringen. De Voorzitter wijst er op, dat dit zaken zijn die door de Prov. Staten moeten worden behandeld. De heer Bruin deelt mede, in de vorige vergade ring van het Dag. Bestuur ook op spoed te hebben aangedrongen, maar de Voorzitter zei dat wel op het nieuwe reglement moest worden gewacht. De heer Van der Sluijs is van oordeel, dat er niets tegen is om te Haarlem op spoed aan te dringen. November 1931 is reeds het besluit genomen. Meer en meer komt tot uiting dat de wegenaanleg van alge meen belang is en dat het billijk is dat ook de be bouwde eigendommen er aan betalen. De Voorzitter wijst tfr op dat de Zijpe en Hazepol der een bijzonder ingewikkelde polder is, dat Ged. Staten een nieuw bijzonder reglement moeten samen stellen, rekening houdende met. bestaande toestanden enz. en als wethouder weet de heer Van der Sluijs wel dat Ged. Staten niet over één nacht ijs gaan, doch zich goed laten inlichten. Spr. kan zich daarom voor stellen dat het geruimen tijd duurt eer het nieuwe reglement klaar is. Er zijn n.1. polders die het nieu we reglement hebben. Maar we kunnen er wel naar vragen, hoewel spr. betwijfelt of het iets zal helpen. De heer Dignum wil dit doen opdat er met de behandeling van de begrooting rekening mee gehou den kan worden. De heer Rademaker denkt dat de heer Van der Sluijs een jaar in de war i9. De Voorzitter verwacht dat het er wel is voor de vaststelling van het volgend kohier. De heer Dignum is daar juist bevreesd voor en wijst er op dat de bedrijven de lasten zoo slecht kun nen opbrengen. De Voorzitter zegt toe, dat op spoed zal worden aangedrongen. Hierna sluiting. ZONDAG 80 JTJLI 1088. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, nam. half acht, Ds Eikema. Barslrigerhora, nam. 2 uur, Ds. Eikema. Haringhulzen, voorna. 10% uur, Ds. Eikema. Dlrkshorn, geen aamenkomst. Noordscharwoude, voorm. 10% uur, Ds. de Ler Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Hoogwoud, nam. 8 uur. Ds. Reddlngius. Burgerbrug, geen dienst. Callantsoog, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluls, zie Schagerbrug. Petten, voorm. 10% uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, nam. 2% uur, Ds. Witkop. Wierlngen, geen dienst. Winkel, voorm. 10% uur, Ds. Van Baaien. Oudkarspel, voorm. 10% uur, Ds. Van Dijk. Oude Niedorp, geen dienst Nieuwe Niedorp, nam. 8 uur, Ds. Van Dijk. Wanmenhulzen, voorm. 10% uur, Ds. Seulljn. St Pancras, nam. 7% uur, Ds. Seulljn. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhom, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10% uur, Ds. D. Haars. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.30 uur, de heer Ekelenburg, uit Utrecht. Nam. 5-30 uur, de heer Ekelenburg. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3% uur, de heer Boon. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer O. Deen. GEREF. KERK. Kolhorn, voorm. 10 uur, Cand. H. v. d. Veen. Nam. 3 uur, Cand. H. v. d. Veen. THE STAR OF HOPE MISSION. Jullanadorp, nam. 7% uur, de heer E. Bos van Helder. Het neerstorten van de „City of IJ verpoot" opgehelderd Hoe 15 menschen den 28sten Maart den dood vonden. Twee smokkelaars en een duivelachtig plan. Opium in valsche gebitten. Mis lukte valscherm- sprongen. De catastrophe van het groote ver keersvliegtuig „City of Liverpool", dat op 29 Maart op weg van Keulen naar Londen verongelukte, wekte ter stond verdenking. Men vermoedde 'n misdaad. De detectiven van Scotland Yard hebben thans hun onderzoek nagenoeg beëindigd, zoodat de wereld eerlang precies den achtergrond zal leeren kennen. Reeds thans kunnen echter de resultaten, waartoe de de tectiven gekomen zijn, tot in bijzon derheden worden meegedeeld. Er is een ongeluk geschied; de graven van vijftien menschen worden door kleine, versch opgeworpen heu vels aangegeven. De bladen hebben de bijzonderheden van het ongeval uitvoerig geschilderd, ooggetuigen heb ben den val beschreven, deskundigen hebben hun ver moedens geuit, hoe de „City of Liverpool", die met een snelheid van 150 KM. in het uur over Dixmuiden in de richting Engeland vloog, kon neerstorten. Daarna werd het stil, men hoorde niet meer van dit geval, het pu bliek vergeet snel. Toch was de aangelegenheid daar mee nog niet afgedaan. Daar de deskundigen een mis daad niet uitgesloten achtten, moesten de Engelsche autoriteiten een onderzoek instellen, en de geschoolde criminalisten slaagden erin steen na steen aan te dra gen tot een gebouw opgericht was, dat nu de schuld van een man, die bij de catastrophe zelf om het leven gekomen is, duidelijk bewijst. Een gevaarlijke smokkelaars bende. Tot de passagiers der „City of Liverpool" behoorde ook een oude heer, een zekere Albert Voss. die 69 jaar oud was. Van beroep tandarts, had hij sinds meer dan tien jaar niet n^er gepractiseerd. In dezen tijd leefde hij, zooals men ^egt te zeggen, van zaken, zonder dat zich precies liet zeggen, waaruit deze zaken eigenlijk bestonden. Het ging Albert Voss niet slecht. Wie geld verdient, geeft gewoonlijk ook een verklaring ervoor, hoe hij aan het geld komt en Albret Voss zou het door den handel in valsche gebitten hebben verworven. HU haalde de valsche tanden met een vliegtuig, ofschoon deze wijze van vervoer tamelijk duur is en de tran sportkosten bU zulke waren niet loonend zUn, daar 't er Immers niets toe doet of zU een dag langer onderweg zUn. De verdenking lag dus voor de hand, dat Voss nog iets anders in het vliegtuig meevoerde, of met andere woorden gezegd: dat hij smokkelhandel dreef. Geduldig vorschten de agenten van Scotland Yard overal na. Er bestond een zekere persoonlijke betrek king tusschen Voss en een anderen reiziger der „City of Liverpool". n.1. Louis Dearden. een opiumsmokkelaar Dearden werd door de politie reeds lang in het oog ge houden. Officieel was hij natuurlijk geen opiumsmok kelaar, maar koopman; hü was de chef van een export firma, die zich met den uitvoer en den invoer van tandbenoodigdheden bezig hield. Men stelde vast, dat Dearden, als hij van het vliegtuig gehrulk maakte, steeds met meer bagage vertrok dan hU bij aankomst uit het vliegtuig haalde. Waar waren de stukken ba gage gebleven? Daar men onderweg immers niet uit stijgen kan, moest men deze stukken wel uit het vlieg tuig hebben geworpen en dat deed of Dearden, of het was de taak van zijn vriend en medeplichtige Albert Voss, de smokkelwaar uit te werpen, zoodra het vlieg tuig zich boven de Britsche eilanden bevond. Maar het is niet gemakkelUk bU het uitwerpen met zekerheid een bepaald doel te treffen, anders zou b.v. het doel bij het bommengooien geen probleem zijn. Wie op deze wijze smokkelwaren in een ander land wil brengen, moet over een goed georganiseerde schare helpers be schikken en zulk een smokkelaarsbende was hier OPGER. 7 MEI 1911. WCHAGEN. Hedenavond 7 uur Petten ISchagen Comb. Zondag a.s.: Schagen I—H.R.C. L Aanvang 7 uur. Bedankt als Ud: P. Schoorl, Schagerbrug; J. Franzen, D. Wit, J. Koo- men, W. Watertor, allen te Schagen. Nieuwe leden: W. J. Biersteker, Prins Hendriklaan 5, Helder. Algemeens Jaarvergadering. De algemeene jaarvergadering zal op 8 Augustus a.s. ten huize van den heer H. Raven worden gehouden. DE ELF ALLEN IN DE MAAND AUGUSTUS. De E.C. deelde ons mede, dat alle elftallen, welke ln de maand Augustus zullen worden opgesteld, proef- elftallen zullen zijn. Men neme hiervan goede nota. O. PRINS. Naar wij vernemen, zal de keeper van S. I ons gaan verlaten. Deze zal voor B.K.C. I uitkomen, welk plan reeds eerder werd geopperd,. Onze aanwinst. W. Watertor, donateur. We noteeren weer. Het gaat evenwel den laatsten tijd veel te langzaam. Jongens, mogen we jullie aandacht nog eens vragen voor deze voor onze vereeniging zoo belangrijke afdeeling. Laat elk Ud 1 donateur aanbrengen. Dat ls genoeg! De training. We zijn de laatste paar weken niet tevreden over de opkomst der training. We behoeven niet te schrijven over de noodzakelijkheid van trainen, dat is tot verve lens toe geschied, maar wel willen wij nog een laatste beroep doen om toch vooral deze avonden te bezoeken. Laten wij ons toch geen illusies maken, want het spel bij ons staat toch nog maar in de kinderschoenen. Ge noeg hierover. Na de vacantie van onzen trainer allen present De H.Z.C., Harllngen komt! Op Zondag 27 Augustus a_s. zal H.Z.C. I en II Schagen komen bezoeken om dan Schagen I en n te bekampen. Nederlaag-wedstrijden Schagen II: Het programma dezer wedstrijden zal a.s. Dinsdag worden bekend gemaakt. De eerste wedstrijd is ge speeld en wel S. B.K.C. I, welke in een 2—1 over winning voor S. n eindigde. Van de elftalcommissie: In overleg met den trainer stelde de elftalcommissie de volgende proef-elftallen vast. Deze elftallen zullen dienen om straks voor de competitie de permanente ploegen te kunnen formeeren. Men benutte nu de kans! Een sparta-combinatie speelt Donderdagavond om 7 uur te Petten tegen P. L A. Bijlsma A. Slikker P. Boon P. Blaauboer S. Breebaart J. Broer R. Rempt J. Weeland C. Beers H. Veenstra G. Paulusma Reserves: Ch. Tjalkens achter; C. Tump, voor. Sparta. I voor Zondagavond: C. Prins V. Vlottes H. Middelbeek A. Plakman R. Rus K. Rempt W. Rus C. de Moor G. Boontjes J. Molenaar J. Kossen Reserves: Arnoldus. doel; P. Boon, achter; J. Wa tertor, midden; N.N., voor. ATTENTIE! Afbericbten eventueel voor de combinatie naar Pet ten uiterlijk Woensdagavond 9% uur; voor Schagen I vóór Vrijdagavond 8 uur. Het adres van den secretaris der E.C. is vanaf he den: E. Buiskool, Corn. Bokstr. 115a. klaarblijkelijk aan het werk. De helper» van Voos en Dearden bemachtigden onmiddellijk de kostbare peket» ten en voerden ze in een auto naar Londen. Een strijd onder misdadigere De beide smokkelaars waren hartelijk met elkaar be vriend. Maar ln de weken, welke aan de catastrophe van 29 Maart voorafgingen, kregen zij oneenigheid. Thans kan niet meer nagegaan worden, waardoor hun vriendschap plotseling bekoelde. In elk geval meldt een Brusselsch fabrikant, die den beiden „tandartsen-koop lieden" kunstgebitten placht te leveren, dat hij medio Maart bezoek kreeg van Voea en dat het onderhoud plotseling door hot binnentreden van Dearden onder broken werd. Dearden maakte niet veel omhaal, hij trok Voss snel terzijde en fluisterde hem eenige woor den in het oor. Wat hij gezegd heeft, laat zich voor- loopig niet raden. De woorden maakten op Voss een ongemeenen indruk; Voss sidderde en moest zich aan het schrijfbureau vasthouden om van opwinding niet om te vallen. De fabrikant liet hem snel een glas wa» ter brengen, dat Voss haastig uitdronk. Waarschijnlijk was ergens een finantieele aangelegenheid verkeerd ge- loopen, missóhien meende Voss. dat Dearden hem be drogen had. In elk geval brak Voss onmiddellijk de onderhandelingen af; hij beloofde den volgenden dag terug te komen, wat hij echter niet deed. In deze dagen moet Voss zijn heilloos plan hebbea opgevat. De politiemannen hebben n.1. uitgevischt, dat de smokkelaars in de dagen voor de catastrophe in vertwijfelde stemming eenige nachtelijke strooptochten maakten, dat zij hun zenuwachtigheid niet konden ven- bergen en dat Voss in een Brusselsch cabaret een dan seres, met wie hij daar kennis maakte, de geheimzin nige woorden toevoegde: „Men zal spoedig veel van mij spreken. Ik wil u niet beloven, u te schrijven, want dat zal wel niet mogelijk zijn maar u zult alle» uit de bladen lezen". i De doodspronf. Voss had klaarblijkelijk het voornemen, zijn dood voor te geven. Hij nam aan, dat de politie van een staat op het vasteland hem na het mislukken van een financieele zaak op het spoor was en hij wild® het zoeken naar zijn persoon overbodig maken. Daar hij van Deardens zijde verraad vreesde en hem kwijt wilde zijn, vatte hij het volgende plan op: op de te rugvlucht naar Londen moest het vliegtuig veronge lukken, alle Inzittenden moesten omkomen en Vos® moest onmidedllijk voor de catastrophe uit het vlieg tuig verdwijnen. Als de Engelsche detectives het niet geheel en al mis hebben, heeft Voss zelf twee helsch® machines ln de W.C. van het vliegtuig geplaatst. Na de zwakke explosie van de eerste wilde Voss met een valscherm uit het vliegtuig springen en dan moest de tweede helsche machine kort daarop de catastro phe veroorzaken. Onder de 15 passagiers der „City of Liverpool" be vonden zich niet slechts Voss en Dearden, maar ook Lotti Voss, de nicht van den vroegeren tandarts Alle» verliep regelmatig, tot de eerste explosie plaats von<L Albert Voes en zijn nicht sprongen uit het vliegtuig. Zijn valscherm opende zich niet, Voss stortte als een steen ter aarde en werd verpletterd. Haar valscherm functianneerde goed, doch zij kwam terecht ln een moeras, waarin zij onmiddellijk wegzonk en den ver stikkingsdood vond. Doofheid en gevoel voor Muziek. Voor den competenten musicus is de muziek in de tweede plaats een aangelegenheid voor het oor, in d» eerste plaats evenwel een zaak van het Innerlijk hoo ren, de voorstelling. Hij heeft b.v. ter beoordeeling van een hem nog onbekend muziekwerk niet de weer gave dcor een muziekinstrument noodig, doch slecht» een blik in het notenschrift. Hij zal op deze wijze beter fouten kunnen ontdekken, dan wanneer hem de muziek wordt voorgespeeld. Evenmin heeft een begaafd mu sicus bij het scheppen van toonwerken een instrument noodig. Het Is van Beethoven bekend, dat hij het liefst in de vrije natuur componeerde; ook vóór hij zijn gehoor had verloren. Het voor een componist dubbelzwaar noodlot verhinderde hem niet, voort te gaan met muziekwerken te scheppen. Integendeel, zijn meest diepzinnige werken, de negende symphonie, de Missa Solenmis en de laatste kwartetten schiep hij, toen hij stokdoof was en hij er nimmer een toon van heeft kunnen hooren. In den laatsten tijd hebben eenige in hun jonge jaren doof geworden personen medegedeeld, dat de toonkunst geenszins een voor hen ontoegankelijk gebied is. Zoo deelde een reeds grifr® Zwitser, die op zijn vierde jaar zijn gehoor verlorem had, mede dat hij, tegenover een orkest zittend, op eens de toongolven met al haar accoord en en klank- schakeeringen tot zich voelde komen en zich toen als in den hemel verplaatst meende en letterlijk verrukt was over de muziek. Sindsdien zijn concerten zijn grootste genoegen en hij heeft reeds zijn lievelingscomponisten. Hij heeft den indruk, dat hij ln een hol metalen vat zit. waar tegen op rhytmische wijze wordt geslagen en dat, naar mate de slagen worden aangebracht, hard 'en zacht klinkt Hoofd en handen voelen hierbij niets; het is hem alsof de klanken door den rug dringen en de borst doorstroomen. Ook de oogen helpen bij den muzikalen indruk mede, omdat ze de bewegingen van den diri gent en van de spelers, voornamelijk van den pianist kunnen vormen en daardoor de muziek begrijpelijker maken. Zoo staat ook een jonge Oostenrijksche beeld houwer, die op zijn zesde jaar doof werd, tegenover de toonkunst. Bij hem helpen vooral de oogen, niet door de partituur ln te kijken, maar door de bewe gingen der uitvoerenden te volgen. Door zijn handen op den speler te leggen, poogt hij ook door het ge- voelszintuig zijn indrukken te versterken. De meest wonderlijke verschijning onder deze doove muziek genieters is een man uit Silezië, die ondanks zijn vol komen doofheid in staat is zelfs lichte muziek te schrijven. Deze musicus is sinds twee jaar doof. Piano spel is hij niet in staat te hooren, maar wel de klank van de viool, als hij zijn oor op het instrument legt Nooit heeft hij een muzikaal werk volkomen kunnen hooren. Nu en dan even de melodie, de klank van de begeleiding heelemaal niet Ondanks alles evenwel heeft hij zich op de viool en plano zoo goed geoefend, dat hjj deze instrumenten ook in ensemblespel met anderen bespeelt ja hij ziet zelfs de fouten, welk® door anderen worden gemaakt. En reeds meer dan 21 jaar verdient hij zijn brood met muzieklessen te geren en honderden leerlingen zijn door hem gevormd. Ein delijk is zijn muzikaal voorstellingsvermogen zóó groot dat hij sinds zijn zestiende jaar zelfs werk in lichten stijl ken schrijven, welk werk niet slechter is dan de succesvolle werken van oomponisten dl® hooren kur rveix

Schager Courant | 1933 | | pagina 7