Een vacantie-trip Zuid - Limburg Zaterdag 29 Juli 1933. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9320 door Een fantastisch schouwspel. Hevige brand te Oss. KOEDIJK MAAKT SCHOOL. ZWEEFVLIEGER DOODGEVALLEN. Hittegolf over Europa. Door enkele U.L.O.-leerlingen met hun leeraars Eerete dag. MAANDAG 17 JULI. Om kwart voor acht zouden we tesamen komen voor het station. Aldoor'kwamen ej meer menschen. die zuster of broer weg brachten. Eindelijk kwam de trein aan. waarin twee Heldersche jongens zaten, die ook •meegingen. We hadden spoedig een plaatsje gevonden. We wuifden nog eens naar familieleden en kennissen en... onze reis was begonnen. Van Schagen tot Amster dam zagen we niet veel nieuws, omdat iedereen dat .traject wel eens gereisd heeft. In Amsterdam was het heel erg druk op het perron. We hadden een sneltrein en behoefden dus van Amsterdam tot Maastricht niet meer over te stappen. Dat was heel fijn. We gingen dwars door het Naardermeer langs Hilversum naar Amersfoórt. We reden door prachtige bossohen. Van Amersfoort tot Nijmegen was het ook schitterend mooi. Eerst langs heuvels met bosschen. toen door de Be tuwe met. zijn bekende boomgaarden. We passeerden achtereenvolgens Rijn, Linge, Waal en Maas. maar ze vielen ons allemaal erg tegen. We dachten dat de ri vieren veel breeder waren. Het duurde niet lang meer of we kwamen langs hooge heuvels en we hadden prachtige vergezichten. Het mooist vond ik de met vierkante stukjes graan begroeide berghellingen. Het was een lange reis. die we door liedjes te ringen een beetje opvroolijkten We kwamen om ruim half twee in Maastricht aan Daar stapten we bepakt en bezakt uit, om de stad eens te bezichtigen. Eerst gaven we onze bagage in depot. We zagen daar de half afgebroken Maasbrug en een eindje verder de nieuwe Daarna be keken we de St. Servaas-kerk. Het was een prachtige rijk versierde kerk. Een beetje donker. Vooral de glas- jn-lood-ramen vonden we mooi We liepen door het vil lapark en kregen daar een buitje. We stapten toen maar weer vlug naar het station, om met de trein naar ons einddoel: Eysden. te reizen. Het was een prachtige rit. Soms zagen we een oud kasteel heel hoog op een heuvel staan, wat natuurlijk een schitterend gericht was. Om half zes ongeveer kwamen we in Eysden aan en liepen naar onze Jeugdherberg, waar we een warme maaltijd zouden gebruiken Maar groot was onze teleur stelling. toen we zagen, dat de Jeugdherberg nog lang niet afgebouwd was. Het eten moest nog bereid worden en alleen de kamer voor de meisjes was klaar. De jon gens moesten in een kamer slapen, waaraan zelfs de raamkozijnen ontbraken. Om een uur of tien was het eten gereed. We hadden natuurlijk geweldige honger. Des avonds liepen we nog een eindje het dorp in en zagen ook het kasteel. Het was echter te laat om het neg te bezichtigen, en we keerden dan ook spoedig huis waarts. We zochten ons bed op en sliepen weldra de slaap des gerechtvaardigden. A A. WAIBOER. Tweede dag. DINSDAG. 18 JULI. De volgende* morgen stonden we om 7 uur op, want we moesten met de trein van 8.54 naar Maastricht. Aan het ontbijt heerschte .een prettige stemming. De meisjes schonken thee en de jongens hielpen brood snijden. Om 8 uur stonden we klaar om te vertrekken en onder het zingen van een opgewekt liedje en nage staard door de bevolking van Eysden. bereikten we het station. Met de trein gingen we naar Maastricht. Daar aangekomen wandelden we door het Stadspark en gin gen verder naar St. Pieter. We wilden ook in de St. Pietersberg, maar dat kostte vrij duur. We vroegen de weg aan een heer. die toevallig voorbijkwam. Hij zei tegen ons, dat er een dure en een goedkoope weg was om er te komen. Wij gaven de voorkeur aan een goed koope. Hij wees ons die weg en gaf zijn naamkaartje. Als we dit kaartje aan één van de werklieden gaven, die aan de andere kant van de berg aan het mergel graven waren, dan zou men ons wel door de berg leiden We bedankten den heer voor rijn welwillendheid en beklommen de berg. Aan de andere kant daalden we er weer af. Daar zagen we reeds mannen, die de berg afgroeven en het zand op wagentjes door de berg voer den. We moesten dadelijk naar beneden komen, wnnt ze zeiden, dat het boven erg gevaarlijk was. We deden het en na een poosje ging één van de arbeiders met ons mee door de berg. Hier brandde op bepaalde afstan den electrisch licht. De weg was ongeveer 1 K.M. lang. De gang splitste zich in verscheidene zijgangen, maar daar was het donker. Het was er tamelijk frisch. Toen we weer uit de berg kwamen, sloegen we de weg ln naar Slavante. waar we met een pontje over de Maas werden gezet. Aan de overkant was een restaurant, waar we onze boterham gebruikten. Er was ook een badgele genheid en wij vroegen of we er onze voeten mochten wasschen. Dit werd toegestaan en terwijl wij zoo bezig waren werd er door een jongen een foto van ons ge maakt. Na een poosje gerust te hebben, trokken we verder naar Gronsveld. In een bosch aangekomen, klauterden we tegen een steile heuvel op en daar rustten we een oogenblik uit. Hier werden de veldflesschen leegge dronken. want we waren dorstig geworden. Spoedig waren we weer frisch en een paar Jongens gingen bra men zoeken. Na een uurtje wilde we weer vertrekken, Het vroolijke groepje aan den voet van een heuvel. Wij laten hier volgen een reisbeschrij ving van een tocht naar Zuid-Limburg. On der leiding van de heeren Visser en Baas, respectievelijk Hoofd en Leeraar aan onze Ulo-school, hebben de leerlingen van de examenklasse en nog enkele anderen dit reisje gemaakt. Verschillende leerlingen hebben in neven, staande reisbeschrijving hun indrukken weergegeven. maar 2 jongens waren spoorloos verdwenen. De on derwijzers bliezen op hun fluitje, maar de jongens ant woordden niet. We werden ongerust. Het gefluit her haalde zfch steeds, maar we hoorden niets. Nu gingen we allemaal tegelijk aan het schreeuwen en warempel, daar antwoordden de jongens. We daalden weer naar beneden en de jongens kwamen net aangeloopen. Ze waren den weg kwijt geraakt. Eén van hen was zelfs in een boom geklommen. Ze zagen er smerig uit en zaten vol krabbels. We kregen een waarschuwing, dat we niet te ver mochten afdwalen. Na dit kleine oponthoud gingen we verder. We kwaaien een met kersen beladen wagen te gen. Ze zaten in kleine mandjes. Een onderwijzer vroeg of we niet wat konden koopen, maar we waren ver plicht een heel- mandje -te- koopen. Dit was veel te veel. en daarom- wandelden we aaar -.een boerderij, waar «en onderwijzer versch geplukte kersen kocht. öpoedig kwam hü met 2 groote zakken aangeloopen. We smul den er lekker van. Onze handen en monden kregen een paarse kleur. Maar op de boerderij mochten we onze handen wasschen en onze flesschen weer met frisch water vullen. Steeds verder gingen we oveè St. Geertruid naar Brenst, en tegen een uur of 6 bereikten we onze Jeugd herberg. We verfrischten ons eerst en konden dadelijk aa,n onze maaltijd beginnen, die nu gelukkig op tijd klaar was. We hadden reuze honger en spoedig waren de schalen leeg. De tafel werd opgeruimd en de meis jes hielpen de borden wasschen. 'a Avonds gingen we nog met een clubje jongens en meisjes naar een kasteel. Het begon al donker te worden toen we er kwamen. Een kok zat met rijn vrouw in de tuin. Ze spraken Fransch met een eigenaardig accent en we verstonden J er bijna niets van. Een jongen, die ook Hollandsch ver stond. was onze tolk en hij vertelde, dat we de volgende dag na 2 uur het kasteel konden bezoeken. Maar we zijn er nooit heen geweest, want we hadden geen tijd. Nu kwam er ook nog een Duitsche dame bij. Zoo werden er verschillende talen gesproken, wat erg leuk was. We gingen maar gauw weg. want we moesten om 10 uur in de Jeugdherberg zijn. We gingen naar bed en na een poosje nagepraat te hebben, sliepen we vermoeid in, om de volgende morgen weer frisch te zijn. JO DE WINDE. Derde dag. WOENSDAG 19 JULI. We stonden 's morgens weer vroeg op. Het kleed en, wasschen. ontbijten enz. ging vlug van de hand en na dat wij brood voor het verdere gedeelte van de dag Ingepakt, en de tafel opgeruimd hadden, hoorden we al gauw het fluitje „verzamelen" blazen. Het hoofddoel van de dag was Valkenburg. Na een prettige treinreis via Maastricht, door een streek, vol afwisselend natuurschoon, kwamen we daar aan. Direct vielen ons de vele hotels en restaurants op. Men kon nergens kijken, of men zag er een paar. In een groote winkel kochten we allen een stevige berg stok, en hiermede gewapend begaven wij ons naar de ingang van de „Gemeente Grot". Door een gids geleid, gingen we met een petroleumlamp de grot in. In 't eerst was de gang wat nauw, maar spoedig verbreedde hij zich en konden we gemakkelijker loopen. We bewon derden de vele muurschilderingen en houtskoolteekenin- gen, die in de loop der jaren daar waren aangebracht. Ook zagen we verschillende figuren van voorhistorische dieren, waarvan versteeningen waren gevonden. Som mige waren in de muur gebeeldhouwd. Een klein moer tje, dat om de zeven jaar eb en vloed had, lag stil aan onze voeten. Het oudste gedeelte der grot dateert uit het tijdperk der Romeinen. Op één plaats is de grot 70 meter beneden de begane grond. We bewonderden ver der de „Driedrups", een steen, „die op drie plaatsen water laat vallen, de „Enkele Drup". In de Fransche tijd hebben vele menschen hun toevlucht in de grot gezocht. Dit was mogelijk, omdat men vanuit de kelders der huizen in de omtrek, gangen h8*1 gemaakt. Terwijl de gids ons dit vertelde, waren we de uitgang weer genaderd en bemerkten, dat we ruim een uur onder den grond waren geweest. Nu gingen we langs een lommerrijke weg naar de„Wilhelminatoren", van waar we een heerlijk uitzicht hadden op de omgeving. Hier rustten we uit van het loopen en aten onze brood jes, onder het genot van een glas limonade. Toen we bekomen waren van het trappenloopen (er waren namelijk pl.m. 150 treden) deden we een wan deling door het uitgestrekte Vogelbosch. De dichtbe- bladerde boomen boden ons een weldadige koelte, zoo dat we, zonder vermoeid te worden, ln marschtempo verder gingen. Langs vele voetpaden en -paadjes kwa men we aan de hoofdweg, waar we de richting Valken burg insloegen. Nu bezochten we, ofschoon we reeds in de Gemeentegrot geweest waren, nog een onder- aardsch doolhof, dat een natuurgetrouwe nabootsing was van een kolenmijn. We waren in staat, de werk wijze, van het kolenwinnen te aanschouwen: de lift, de imitatie van schuine kolenvelden, het vervoer op rails, de kracht installaties, en de „Rutsch". een soort glijbaan voor de kolen, bestaande uit een gootvormige, schuin oploopende metalen buis. eveneens voor vervoer der kolen gebruikt. Ook was er een verlichte afdeeling met allerlei op gegraven stukken steen, versteende diertjes en hout- deelen, prachtige schelpen en schelpdieren, waarvan de laatsten er op wijzen, dat daar vroeger zee is geweest Na 't verlaten van de mijn kwamen we terug in Val kenburg. waar we een ijsco naar' binnen werkten. We wandelden daarop langs de Geul en rustten aan dit ri viertje een poosje uit. Hier knabbelden we onze laatste boterhammen op en lieten ons het water uit de veld flesschen goed smaken. Per trein keerden we terug naar Eysden, waar een heerlijk maal ons wachtte. Be halve dit maal echter, wachtte ons ook nog iets anders, n.1. een oprichter van de JeugdherbergCentrale, die ons niet toestond, die nacht in de Jeugdherberg te slapen, wegens de verbouwing. Met deze man heeft onze hoofd onderwijzer een nachtverblijf voor ons opgezocht met het resultaat, dat wij met matrassen, dekens en verder ons heele hebben en houwen moesten verhuizen naar een hotel-restaurant aan de oever van de Maas. Het was een tamelyk drukke avond, maar we sliepen er slechts te beter om. T. BUIJS. Wordt vervolgd. De schoonheid van het Zuid-Limburgsche landschap. DE UITBARSTING IN HET BABISAN- GEBERGTE. WAARNEMING DOOR OOGGETUIGE VANUIT ZEE. Van Iemand die langs de Westkust van Sumatra ln de richting Batavia voer. vernam de Java-Bode het volgende van de door hem geheel waargenomen explo sie van een der toppen van het Barlsangebergte. Men was ruim 30 K.M. ten Noordwesten van Kroë, Maandagmorgen te half zes, toen de explosie plaats greep. De zon kwam juist op; de maan stond nog aan den hemel. Plotseling schoot een geweldige bolvormige massa uit het gebergte op. Zij ontwikkelde zich in tallooze andere bollen als er Is geen duidelijker vergelijking een bloemkool. De uitbollende rookmassa's verspreid den rieh 9nel langs de Oostelijke kim welke zij gelei delijk bedekten. Door de aan de peripherie ietwat ijlere massa scheen de zon nog even door; het was een fan tastisch schouwspel dat geweldig imponeerde. Van den bloemkoolvorm had de donkere kern den vorm aangenomen van een op zijn top staanden drie hoek; in het laatste gedeelte schoten voortdurend blik semstralen heen en weer. De rookmassa bleef zich den heelen voormiddag ver spreiden en bedekte spoedig de geheele Oostelijke kim; in het Westen bleef de hemel volkomen helder. Te ongeveer 12 uur in den middag viel een lichte asch regen op het schip. Bij aankomst te Kroë bleek dat de daken der huizen reed9 met een lichte aschlaag van witgrijze kleur wa ren bedekt. De bevolking was zeer onder d'en indruk en maakten ten zich voor de vlucht gereed. Volgens mededeeling van dr. Visser van het Obser vatorium stemmen bovenstaande opmerkingen geheel overeen met hetgeen, theoretisch beschouwd, kan heb ben plaats gehad. Blijkbaar lag in een der vulkanen reeds een voorraad materiaal te wachten, wellicht had het nog jaren kunnen duren alvorens dit zou zijn uit geschoten. indien de aardbeving dit proces niet had versneld De bloemkoolvorming bij de uitstooting is zeer typisch; ook in de wetenschappelijke wereld duldt men dezen vorm als „Qauliflower" aan. NIEUWE „REBELLENMARSCH" VAN GANDHI? Tegen Augustus aangekondigd. Uit Ahmebadad wordt gemeld, dat Gandhi voor nemens is als protest tegen de Indische regeering.eer. nieuwen „rebellenmarsch" te organiseeren. Hij heeft besloten zijn seminarium per 1 Augustus te sluiten en met de studenten clen marsch te maken. De In dische regeering heeft hij hiervan in kennis gesteld. Zijn vorige marsch viel in 1930, toen hij de zout- Wetten overtrad en gearresteerd werd. Houtzagerij een prooi der vlammen. Door tot nog toe onbekende oorzaak ontstond Don derdag morgen te ongeveer kwart over zes, toen het bedrijf reeds in vollen gang was, brand in de ma chinekamer van de N.V. Houthandel Kamphuis Loosbroek op den Heuvel te Oss. In deze machine kamer bevonden zich een groote Wolff-locomohiel cn generators. De brandweer was spoedig niet twee mo torspuiten aanwezig. Nader wordt gemeld: Toen de stoker Donderdagmorgen vroeg het ge bouw betrad, kwam hij tot de ontdekking dat een partijtje daar aanwezig zaagmeel en krullen vlam had gevat. Men heeft nog getracht de vlammen met eigen brandbluschapparaten te dooven, doch deze po ging faalde. De brandweer bestreed het vuur met 5 stralen. De brand nam al dadelijk een ernstig karakter aan, te meer daar het machincgebouw in de onmiddellijke nabijheid stond van een groot aantal houtloodsen, ge vuld met met kurkdroog hout, welke eveneens in de vlammen dreigden op te gaan. Het vuur breidde zich gestaag uit. Weldra stortte het i\,ak van het schouw naar beneden, terwijl de plaatijzeren krullenatzuigin- stallatie met donderend geraas werd meegesleurd. Het gebouw was niet meer te redden. De vlammen stegen hoop op. De overwaaiende vonkenregen leverde een ernstig gevaar op voor de omgeving. De brandweer moest zich dan ook in hoofdzaak bepalen tot het nathouden van de hout- loodsen en het fabrieksgebouw. Eenige vaten olie ge raakten eveneens in brand en ontwikkelden een vcr- stikkenden rook, welke zich tot ver in den omtrek verspreidde. De brandweer is na eenige uren van hard werken erin geslaagd den brand tot het machinegebouw te beperken en het vuur te bedwingen. Omstreeks 8 uur was men den brand meester en werd met de nablussching begonnen, welke nog voortduurt. Het machinegebouw is geheel in de asch gelegd. De krachtinstallatie, bestaande uit een locomotief van 100 P.K., een generator, schakelbord, benevens de krullenafzuiginstallatie, zijn door het vuur vernield. De brand, welke in liet centrum van Oss woedde, heeft een groote menschenraenigte op de been ge bracht. Het bedrijf, waar 60 personen werkzaam zijn, on dervindt geen stagnatie, daai reeds maatregelen zijn getroffen de benoodigde electriciteit van het provin ciaal electriciteitsnet te betrekken. De schade wordt op ongeveer f 15.000 geraamd. Zij wordt door verzekering gedekt, In verschillende Westiriesche ge meenten massa-demonstraties voor de raadhuizen. Dringende eischen gesteld aan de regeering. Gedreigd wordt met het werk op het veld te staken. In navolging van wat Koedijk eenige dagen geleden gedaan heelt, zijn Donderdagmor gen in verschillende Westiriesche gemeen ten demonstratias gehouden van tuinders voor de diverse raadhuizen. Wij lezen daarover in het „Nwbl. v. West.-Fr.": Tuinders demonstreeren te HoogkarspeL Donderdagmorgen hielden een 200 tuinders, aan gesloten bij den L.T.B., een demonstratie voor het raadhuis te Hoogknrspel, waar hun vertegenwoor digers door den burgemeester werden ontvangen cn de noodtoestand werd uiteengezet Er werd een telegram gezonden aan de minister» Colijn, Verschuur, Tweede Kamer, het Kamerlid r. d. Bilt, voorzitter L.T.B. en hoofdbestuur van den volgenden inhoud: Heden demonstreerde voor raadhuis afd. Hoogkarspel L.T.B. De noodtoestand zepr ernstig. Arbeidsloon kan niet, meer worden uitbetaald. Arbeiders worden ontslagen. Geen geld voor brood en noodzakelijke levensbe hoeften. Gemeente niet in staat te helpen. Spoedige hulp dringend en omgaand ge- wenscht. Spoedige en volledige uitbetaling van steungelden. Intrekking maximum 5 millioen. Beter vertegenwoordiging West- Friesland commissie van voorbereiding en uitvoering steunwet. Tevens gevraagd uit betaling bloembollen, die tegen minimum prijs op de veiling niet verkocht kunnen wor den. Belanghebbenden verlangen binnen een week steun. Ik kan dit wel rechtvaardigen. Toestand hoogst ernstig. Burgemeester Hoogkarspel. Ook te Wervershoof is een demonstratie gehouden. Er werd besloten, als niets mocht baten, alle hand- teekeningen der leden uit het district te verzamelen en alzoo een ultimatum aan den minister te zenden, dat de productieprijzen worden vastgesteld, waar anders de bedrijven in den steek zullen worden ge laten. Bij demonstratie te Grijpskerk. - Dezelfde vlieger, die onlangs te Wieringerwaard een noodlanding moest maken, waarbij zijn toestel verbrandde. Uit Groningen: De bekende sportvlieger A. Stoll, die Don derdagavond te Grijpskerk een demonstra tie gaf met een zweefvliegtuig, is van geringe hoogte neergestort en op een muur terecht gekomen. In zorgwekkenden toestand werd hij overgebracht naar het Diaconessenhuis ta Groningen, waar hij is overleden. Nader vernemen we nog: Bij de zomerfeesten te Grijpskerk gaf Donderdag avond de ongeveer 40-jarige Groningsehe zweefvlie ger Heinrich Stoll demonstraties. Hij is daarbij waarschijnlijk met groote vaart, naar beneden geko men en tegen een schuurtje opgebotst. Het toestel drong door den houten wand heen en de vlieger werd zwaar gewond. Hij is naar het diaconessenhuis te Groningen gebracht, waar hij tijdens de operatie i» overleden. De heer Stoll was instructeur van de Groningsehe zweefvliegclub en had nog nooit een ongeluk ge had, Wel heeft hij destijds als sportvlieger met de Zilvermeeuw verschillende noodlandingen moeten maken. Men zal zich herinneren, dat deze zelfde vlieger voor eenigen tijd terug aan de Tweewegen te Wie ringerwaard een noodlanding heeft moeten maken, waarbij zijn toestel volkomen verbrandde, doch hij zelf ongedeerd bleef. r. In Frankrijk. ue groote hittegolf, die reeds geruimen tijd boven Frankrijk hanet. is in den loop van Donderdag nog intenser geworden. De thermometer wees in Parijs reeds om 10 uur des morgens 31 graden Celsius aan cn steeg in den loop van den middag tot bijna 36 gra den (is 97 graden Fahrenheit). - Vier slachtoffers De hitte in Engeland. in Londen. Donderdag was het de heetste dag van het jaar in Londen. De temperatuur steeg tot 33.5 graden Celsius. Er heerschte een drukkende zwoelte. Tot dusverre zijn t personen tengevolge van de hitte omgekomen. Gis termiddag is het hevig begonnen tetonweeren. In en kele doelen der stad werd groote schade aangericht. EEN LUMINEUS IDEE. Maar dat slecht bekwam. Een bewoner van een derde étage aan den Schie- damschiendijk, te Rotterdam, zekere C. F., had Don derdagavond veel last van de hitte, waarom hij dan ook eonigge glazen bfer tot zich nam. Daarna kreeg hij zin in een wandelingetje en het lumineuze idéé om zijn woning niet langs de trap maar als gevel toerist te verlaten. Van het raam van de derde étage klauterde hij tot op de eerste étage, maar toen strui kelde hij, viel naar beneden en werd met een hoofd wonde opgenomen, en naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht.

Schager Courant | 1933 | | pagina 13