Het mysterie van ons gehoorzintuig. Siameesche tweelingen. Zaterdaq 29 Juli 1933. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9320 Hoe hoort een kat gramofoonmuziek? in Getijden de aardkorst Een sensationeel experiment. door Dr. A. J. Gerritsen. Reeds Aristoteles heeft het mensche lijk oor vergeleken met een trommel. Ongetwijfeld heeft hij het trommelvlies waargenomen, doch hij vermoedde niet dat het daarachter liggende inwendige oor geen leegte was, doch integendeel tal van organen bevatte. Intusschen had hij wel in zooverre gelijk, dat het ge hoorzintuig met de oorschelp en den gehoorgang weinig te maken had. En dat hij de eigenlijke zetel van het gehoor niet heeft gevonden, kan niemand hem kwalijk nemen, want thans, bijna 23 eeuwen na hem, is dit nog steeds een wetenschappelijk raadsel. Schets van het inwendig oor: 1 oor schelp2 gehoorgang3 trommelvlies, 4 6 en 6 gehoorbeentjes, 7 buis van Euslaclmis, die de verbinding vormt met de keelholte en dient voor de rege ling van den luchtdruk. 8 de half cirkel vormige kanalen, die ons in staaf stel len om ons evenwicht te bewaren, 9 een verbindingsgang naar het. slakkenhuis 10 het slakkenhuis, waarmee de kleine ruimten 11 en 12 in verbinding staan Het menschelijk oor Zelfs het trommelvlies, dat Aristote les zoo belangrijk achtte, is n.1. niet de zetel van het gehoor. Er zijn menschen met beschadigde trommelvliezen, die bijna even goed hooren als tevoren. Achter het trommelvlies bevinden zich de drie gehoorbeentjes, die de geluids trillingen versterken, maar ook niets meer. Het mysterie van ons gehoorzin tuig ligt nog dieper, in een van de hard ste deelen van den schedel. Het derde gehoorbeentje rust daar tegen een klein venstertje, bespannen met een mem braan. Dan volgt het slakkenhuis, dat inderdaad bestaat uit een spiraalvormig geronden, gaandeweg dunner wordende buis, aan het einde waarvan zich een nog kleiner venstertje met een mem braan bevindt, dat eveneens uitkomt op de inwendige oorholte, waar zich ook de gehoorbeentjes bevinden. Het orgaan van Corli Het geheim van ons gehoor ligt dus in het slakkenhuis. Nu loopt er over de geheele lengte van de spiraalvormig ge wonden buis een vlies met ongeveer 5000 overdwarse vezels. Deze vezels hebben aanleiding gegeven tot de ver gelijking van het oor met een 5000-sna- rige harp. Het geheele orgaan, dat ge noemd is, naar zijn ontdekker Corti. is ongeveer 3 3/4 c.M. lang en op het breedste deel ongeveer 1.5 m.M. breed. De 5000 „snaren van de harp" dragen elk nog weer 4 of 5 min of meer recht opstaande haartjes en deze haartjes zullen wel het mysterie van het gehoor zintuig bevatten. De 5000 vezels rusten aan de eene zijde tegen een hard vlies een zachter vlies. Hoe werkt nu dit in gewikkelde orgaan, dat zich in elk men schelijk oor bevindt? Waar is de zetel van het gehoor? Een van de eerste moderne geleer den. die het menschelijk oor hebben on derzocht, n.1. de groote natuurkundige Baron Hermann von Helmholtz, was van meening, dat elk der 5000 vezels overeenkwam met een bepaalde toons- hoogte. Klonken er meerdere tonen tege lijk wat in de praktijk altijd het ge val is dan kwamen natuurlijk ook meerdere vezels tegelijk in actie, en zijn aan de andere zijde overdekt met Sindsdien heeft men echter ook de meening uitgesproken, dat dit „sortee- ren" van een mengelmoes van klanken niet in het slakkenhuis, doch in de her senen wordt verricht, dus nadat de ge- hoorindrukken vanuit het slakkenhuis naar de hersenen zijn gebracht, door middel van de gehoorzenuw, welke uit minstens 300(1 afzonderlijke zenuw ve zels bestaat. Welke der beide meeningen is nu de juiste? De theorie van Helmholtz Wij voor ons zijn wel van meening dat het „sorteeren" in het slakkenhuis geschiedt, want het menschelijk oor kan tonen waarnemen van t5.(K)0 a 20.(HH) trillingen per seconde, terwijl zenuwen slechts iets meer dan 1000 trillingen per seconde kunnen overbrengen. Verder is het een feit. dat sommige menschen voor een of meer bepaalde toonshoogten doof zijn. terwijl zij hoo gere en lagere toonen wél kunnen hoo ren. Dit verschijnsel is zeer goed te ver klaren door beschadiging van een of meer der 5000 ..harpsnaren". De theorie van Helmholtz is echter te eenvoudig: zii verklaart niet alles, wat er verklaard moet worden. Als men twee tonen voortbrengt, van na uw ken lig dezelfde toonshoogte dan vallen de trillingen daarvan nog niet volkomen samen. Wij kunnen dit verduidelijken Sterk vergroote doorsnede van hef orgaan van Corti, dat zich in het slak kenhuis bevindt. door het voorbeeld van twee menschen die met dezelfde snelheid een trap op- loopen, maar als de eerste zijn voet neerzet, heeft de tweede hem nog zwe vend in de lucht. Twee zulke tonen van gelijke toonshoogte zouden in theorie als één toon moeten klinken, doch in werkelijkheid neemt het menschelijk oor hen afzonderlijk waar. Een verklaring van dit vermogen is nog niet gevonden Hieronder: Het katlenoor als microfoon. Een schets van de halfcirkelvormige kanalen, die niets met het gehoor te ma ken hebben, doch een evenwichtsorgaan rormenrechts het slakkenhuis. Het oor als microfoon Dr. E. G. Wever en Dr. C. W. Bray van de Princeton-universiteit hebben in de volgende sensationeele proef het oor van een kat als microfoon laten werken. Het dier werd verdoofd, waarna er een deel van den schedel werd weggenomen. H ierdoor werd dat gedeelte der hersenen blootgelegd, dat betrekking heeft op het gehoor. Eén electrode werd in contact gebracht met dit hersengedeelte, een andere electrode met de gehoorzenuw van de kat (het slakkenhuis bleef er dus geheel buiten) en de beide electroden werden door draden in verbinding ge bracht met een gewone versterker en luidspreker in een andere kamer. Liet men nu geluiden, bijv. gramofoonmu ziek, inwerken op het oor van de be- wustelooze kat, dan kon men deze ge luiden in de andere kamer door den luidspreker hooren. Deze proef geeft te vens antwoord op de vraag: hoe en wat een kat hoort. Het is echter onjuist om te zeggen, dat het oor niet meer is dan het mem braan van een microfoon. In het bo venstaande hebben wij reeds voldoende gewezen op de functies van het slakken huis; 'n zeer ingewikkeld orgaan als dat van Corti moet zijn redenen van bestaan hebben en als het oor niet iets meer was dan een microfoon, zou dit orgaan even goed of beter hebben kunnen bestaan uit een eenvoudig vlies, zooals o.a. het trommelvlies is. Een hedendaagsch vrouwelijk- aaneengegroeid tweelingspaar. Waarvan de eene helft gaat trouwen. Siameesche tweelingen worden zoo lenoemd naar het eerste .paar aaneen gegroeide tweelingen, nat bekend is ge worden. Dat waren echte Siameez^n. Chang en Eng'genaamd, die in 1829 met hun eerste tournée de wereld in verba zing brachten. Zij werden zoo rijk dal zi] naar hun vaderland konden terug keeren als landbouwers en grondeiee naars, wat altijd hun ideaal was Rei den traden in het huwelijk en kregen kinderen. Alles ging goed. lotdat zij drie jaar voor hun dood twist met elkaar kregen, omdat Chang dronk en Eng ge heelonthouder was. Sindsdien spraken zij geen woord meer tot elkaar. Toch was Eng de eerste, die stierf; drie uur later was ook zijn broer dood. Het be hoort tot de tragiek van het lot der Sia meesche tweelingen, dat bij den dood van den een ook de ander, hoe gezond hij ook was, ten doode opgeschreven is. Huwelijk van een Siameesche tweeling. In totaal zijn er negen voorbeelden van aaneengegroeid© en volwasser ge worden tweelingen bekend. Op bet oogenblik vindt men in Amerika het paar Daisy en Violet Hilton; deze twee lingen staan in het middelpunt der be langstelling, omdat zij binnenkort in het huwelijk zullen treden. Dat is inder daad een zeldzaam feit, want afgezien van Chang en Eng, het oudste paar Sia meesche tweelingen, is het nog slechts eens voorgekomen en wel bij Rosa Bla zek, die met haar zuster Josefa op on geveer dezelfde wijze was verbonden al de meisjes Hilton. Rosa Blazek had een gelukkig huwelijksleven, kreeg zelfs een zoontje en verloor haar man in den oorlog. Josefa bleef ongetrouwd. Nu zijn de Hilton-tweelingen aan de beurt om te bewijzen, dat een lichaamsgebrek geen onoverkomelijk bezwaar behoeft te zijn. Geen last van elkaar. Zij geven toe, dat hun onafscheidbaar beid wel eens lastig is, doch zij hebben er zich sedert hun vroegste jeugd bij aangepast. Nooit in hun leven hebben zü iets meegemaakt, zonder dat de an der erbij was; de vrijheid, die zij niet kennen, missen zij dan ook niet zoo sterk als iemand, die er altijd aan gewend is geweest. Voor de aanstaande echtgenoo- ten geldt dit natuurlijk niet; toen Daisy dan ook als eerste van de twee verloofd raakte, met een 21-jarigen kapelmees ter te Chic.ago, werd er in hun ouderlijk huis een telefooncel aangebracht mot een zoodanig aangebrachte opening, dat de eene zuster erbinnen kan staan en de andere erbuiten. Zoo kunnen zij elkanders telefoongesprekken niet hoo ren. Hoe Siameesche tweelingen vergroeid zijn. Verschil van karakter. Hoewel de tweelingen in hun uiterlijk en ook in hun smaak en opvattingen groote overeenkomst met elkaar vertoo- nen, zijn er toch ook verschillen. Merk waardig genoeg gebruikt ook bij dit tweelingpaar do een sterken drank en de ander niet, een kwestie, die in Amerika minstens even druk besproken wordt als in Siam. Zij hebben over dit verschil in smaak echter nooit ruzie gemaakt. Vio let, die cocktails drinkt, rookt daaren tegen niet en is tamelijk stil van aard, terwijl Daisy geen druppel alcohol drinkt, doch graag een sigaret rookt en. veel levendiger en spraakzamer is. Dai sy is ook degene, die bij het loopen de leiding heeft. Beide meisjes verzetten zich met alle kracht tegen den depri- meerenden invloed, die haar lichaams gebrek op haar zou kunnen hebben. Zij zien er aantrekkelijk uit. hebben ropsig krulhaar en blauwe oogen en weten.zicli zoo te bewegen, dat haar afwijking vaak in het geheel niet opvalt. Door op te tre den in variété's hebben zij reeds een aardig kapitaal verdiend, zoodat zii nu van haar rente kunnen leven. Haar gebrek heeft dus, evenals elk ander ding,- zijn goede zijde. Dr. J. Schenkhof. Siameesche tweelingen uit het einde van de 19e eeuw, waarvan de eene helft getrouwd was. Niet te scheiden. B i de Hilton-tweelingen zijn de rug gen zijdelings aan elkaar vergroeid door •en dikke, met vleesch overdekte been- wand, die men kan zien op bijgaande teekening, welke gemaakt is naar een Röntgenfoto. Vele chirurgen hebben het geval reeds bestudeerd, doch geen hun ner heeft het aangedurfd om de twee lingen door een operatie van elkaar te scheiden, aangezien dit voor beiden den dood zou beteekenen. Het is sedert lang bekend, dat de aan trekkingskracht der aarde aan voortdu rende veranderingen onderhevig is. De modernste instrumenten waarmee een bewonderenswaardige nauwkeurigheid wordt bereikt, maken het ons thans mo gelijk om ook de geringere afwijkingen in de zwaartekracht te constateeren. Nu heeft reeds Newton vastgesteld, dat de maan of de zon of beter gezegd de veranderingen in hun positie ten op zichte van de aarde eb en vloed ver oorzaken. Professor Tomasjek té Marburg heeft met een door hem vervaardigde weeg schaal, die zelfs voor afwijkingen van een millioenste gram gevoelig is, bewe zen dat de zon en de maan een derge lijke eb en vloed niet alleen veroorza ken in de oceanen, maar in geringere mate ook in de vaste aardkorst. Hij stel de onlangs zijn weegschaal op op een. diepte van ongeveer 20 M. onder den grond en constateerde daar, dat al naar gelang van den stand van zon en maan het gewicht van een kilogram in den loop van één dag 1 a 3 milligram schora melde. Deze variatie is naar omstandig heden vrij "%root; zij komt overeen met een getijden verschil in de vaste aard korst van ongeveer 23 m.M. Hoewel deze rythmische beweging, die men wel eens vergeleken beeft met een ademhaling der aarde, feitelijk overeenkomt met een zeer hevige aardbeving, bemerken wij er niets van, omdat zij zeer langzaam en regel matig verloopt, in tegenstelling met de plotselinge, hevige schokken, die bij aardbevingen plegen op te treden.

Schager Courant | 1933 | | pagina 9