Plaatselijk Nieuws. De Langendijker Groentenveilingen. EXPLOSIE IN HOTEL TE BRUNN. TEGEN FASCISME EN OORLOG. Auto met geestelijken verongelukt. Weer een inbraak te Medemblik. Dumping door Nederlandsche aardappelen m Engeland? Protest dat niet doorging. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Zestig meter hooge vlammen. Een deel van het gebouw ingestort. Het aantal slachtoffers nog onbekend, doch tenminste twee dooden. In bet hotel Europa te Brün is gisterochtend om 'Tcwart voor aoht een hevige ontploffing ontstaan, welke 'in de geheele stad te hooren was. Vlammen van 60 M. tioog stegen uit het gebouw op. De eene kant van het Ifcotel, dat vier verdiepingen telt en op een hoek staat, te met geweldig lawaai ingestort en op straat terecht igëkomen. Door de ontploffing zijn ook de pijlersvan Tan bet gebouw sterk beschadigd, zoodat er gevaar voor j^istorting bestaat. De ontploffing was zoo hevig, dat in cwaliggende straten niet alleen de ruiten zijn ver brijzeld, doch o.a. ook de ramen uit de huizen zijn ge- Stagen. De eigenares van het hotel kon nog bijtijds uit fète puinhoopen getrokken worden. Hoeveel menschen- Jlervens de ramp heeft geëisoht kon tot nog toe niet vast- westeld worden. De brandweer heeft reeds de lijken van een vrouw en een kind gevonden. Men neemt echter 'e-an, dat nog verscheidene menschen onder het puin 'bedolven liggen. De oorzaak van de ontploffing is tot nog toe onbekend. Er gaat echter het gerucht, dat de vrouw wier lijk men met dat van haar kind uit de puin hoopen heeft gehaald, met de bedoeling om zelfmoord 'te plegen een ekrasietpatroon tot ontploffing heeft ge bracht. Nadere bijzonderheden. Het aantal doo den stijgt. Het hotel vrijwel in tweeën gespleten. Over de noodlottige optploffing meldt de politie te Brünn volgens het W. B. ifficieel: Door de explosie is het hotel om zoo te zeggen in tweeën gespleten. De eene helft is geheel vernietigd. Door de neervallende muren werden drie voorbijgan gers bedolven. Een arbeider die met een handwagen passeerde, kreeg eveneens brokstukken van den muur over zich heen. Hij werd zwaar gewond opgenomen en stierf op weg naar het hospitaal. Behalve deze personen werden nog zeven anderen zwaar gewond in het hospi taal gebracht Hun toestand is levensgevaarlijk. Er zijn in totaal 32 lichtgewonden, waaronder 11 brandweer lieden. De explosie had haar haard in hotelkamer 7, waar zekere Adolf Bauer met vrouw en kind verblijf hield. De naam Bauer schijnt gefingeerd te zijn. Naar gemeld zijn vrouw en kind om het leven gekomen. Van „Bauer" weet men niet waar of hij thans is. Het is mo gelijk dat zijn lijk nog niet geborgen is. Reusachtige betooging te Antwerpen. Zondag is te Antwerpen ter gelegenheid van de opening van het internatipnale congres van vakver- eenigingen een reusachtige demonstratie tegen het fascisme en den oorlog gehouden. Reeds Zaterdag middag arriveerden te Antwerpen verscheidene hon derden sociaal-democraten uit België en Nederland. Te Esschen, het grensstation, hadden de Antwerpsche socialisten een groot spandoek gespannen met de woorden: „Kameraden uit Nederland welkom. Ver- eenigd in den strijd tegen het fascisme en den oor log en voor de vrijheid". Andere groepen Nederland sche socialisten hadden de reis per fiets onderno men. Veel jongeren kampeerden in het Nachtegalen- park, of woonden Zaterdagavond het socialistische concert bij in de groote zaal van de handelsbeurs. Ook uit Noord-Frankrijk bleken toen reeds verschei dene honderden socialisten te zijn aangekomen. Om half elf Zondagochtend werd in den hypodrome- schouwburg het zesde internationale congres van so cialistische vakvereenigingen geopend. Ongeveer 600 Nederlanders woonden deze vergadering bij, welke bestond uit een toespraak van Citrine en een rede voering van Vandervelde. Beide sprekers ontkenden de macht niet van het nationalisme en het fascisme in Duitschland, Italië en elders, maar meenden toch te mogen voorspellen, dat de kansen weldra tullen keeren. Na den middag werd de optocht gehouden, die uit drie groote groepen bestond en aan welke naar ra ming ongeveer 50.000 personen deelnara-m. De Ne derlandsche groep was bijzonder sterk en telde ten minste 10.000 man. De socialistische inrichters spra ken zelfs van vijftien extra treinen en 20.000 Neder landers. Overal op den doortocht werd geroepen: „Weg met het fascisme, weg met de dictatuur, vrij heid, vrijheid." Na den optocht werden de betoogers, die niet allen het oude Arsenaalplein konden berei ken, toegesproken door Koos Vorrink, voorzitter van de Internationale van socialistische jeugdorga nisaties; Jouhaux, secretaris van de C G. T Ku- pers, woordvoerder van de Nederlandsche vakver eenigingen, het Antwerpsche Kamerlid Eekeiers en minister van staat, Vandervelde. Ook werden door de microfoon van de V.A.R.A. door Citrine, Adler en Schevenels nog eenige woorden gericht tot de Ne derlandsche en Belgische luisteraars, die de betoo ging niet konden bijwonen. Incidenten blijken zich nergens te hebben voor gedaan. Drie rwaar gewonden. Nabij het klooster Albertushof te Venlo heeft Zon dagmiddag een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een auto, waarin twee paters en twee fraters geze ten waren, slipte bij het uitwijken over de tramrails en kwam vervolgens tegen een boom terecht. Alle inzittenden moesten naar het ziekenhuis te Valken burg worden overgebracht. Pater Rembold bleek een bekkenfractuur, een sche delbreuk en eenige ernstige hoofdwonden bekomen te hebben. Hij was gisteravond stervende. Frater Lessel had een borstfractuur en een ernstige hoofdwonde opgeloopen. Ook zijn toestand is zorgwekkend. Pater Kampf had een wonde aan het achterhoofd en een diepe snijwond aan een zijner handen, ter wijl een duim was verbrijzeld. De bestuurder had slechts een ontvelling aan het hoofd en een knieblessuur opgeloopen. Een der gewonden aan de gevolgen be zweken. Nader wordt uit Venlo gemeld, dat pater Rembold aan zijn bekomen verwondingen is bezweken. Het tragische hierbij is, dat pater Rembold op 31 Juli 1908 tot priester werd gewijd, zoodat hij juist op den dag van zijn zilveren priesterfeest is gestorven. Geen geld vermist hl het station. Gisternacht is te Medemblik weer een inbraak ge pleegd, nu in het spoorwegstation. Door een achter raam is men binnengekomen. De brandkast blijkt op twee plaatsen geforceerd te zijn; er wordt geen geld vermist. Vrij zeker zijn de inbrekers gestoord gewor den. Belachelijk, Ruineuze invloed der ln* voerrechten. Naar aanleiding van de klacht van het Engelsche dagblad de „Daily Express", als zou de noodtoestand der Engelsche aardappelkweekers veroorzaakt wor den door de dumping van de Nederlandsche aardap pelen als gevaarlijke concurrenten, worden in het C. O. v. d. Groentenhandel verschillende opmerkin gen gemaakt. Als het juist is dat het verlies van den Engelschen tuinbouw in het afgeloopen jaar 12 millioen pond sterling heeft bedragen, kan dit in geen geval oor zaak zijn van dumping door de Hollandsche aardap pelen, doordat er het voorgaande jaar zeer weinig aardappelen naar Engeland zijn geëxporteerd. De Nederlandsche aardappelen zouden zeer zeker, omdat ze goedkoop waren, naar Engeland zijn gezonden, als het invoerrecht geen beletsel was geweest. In dien men in vrije concurrentie aardappelen naar En geland had kunnen verschepen, zouden er hoogst waarschijnlijk groote hoeveelheden heen zijn ge gaan om te trachten zaken te doen, doch al spoedig zou die export op natuurlijke gronden zijn gestaakt, den in een land, waar een overvloedige oogst is. doordat men zelden een loonend afzetgebied kan vin- De door het Engelsche blad genoemde hoeveelheid aardappelen, welke in'die afgeloopen periode zou zijn ingevoerd, 40.000 cwts. (van 50.8 kgis wel zoo bela chelijk gering, dat, als dit quantum op 1 dag in Engeland zou zijn ingevoerd, de markt daarvan maar zeer weinig zou zijn gedumpt. De vraag is zelfs, of ze invloed zou hebben op den prijs, want verdeeld over alle havens is het nog maar een kleine hoeveelheid. Om dan ook van dumping te spreken gaat te ver. Het gaat er om, een stok te vinden om den hond te slaan. Dit heeft men de laatste jaren wel meer ervaren en telkens wordt er een schepje opgedaan om ten slotte den geheelen invoer stop te zetten. De resultaten van dergelijke verhoogingen van in voerrechten hebben anders voor de kweekers in de betreffende landen nog niet veel nut gehad, wat men in verscheidene landen heeft kunnen opmerken. Doordat de binnenlandsche kweekers tengevolge der hooge invoerrechten hunne bedrijven in zoo sterke mate uitbreidden, komt het surplus, wat er anders van buiten kwam, thans uit het binnenland. Dit ziet men in Amerika met de uien, waarvoor men voor de exhorbitante hooge invoerrechten 3 tot 5 dollar voor een baal uien maakte, en op het oogenblik ook maar 50 dollarcents Hetzelfde is het in Engeland met de tomaten, welke daar nog goedkooper zijn dan hier. Tot zoover het C. O. Wij kunnen er nog aan toe voegen, dat het quantum van 40.000 baal, wat wordt genoemd, niet den invoer kan zijn van het afgeloopen jaar, maar dat het vrijwel overeenkomt met den to talen uitvoer van Hollandsche aardappelen naar En geland in de maand Juni, met het hooge invoerrecht van ongeveer 1.90 per baal van 50 K.G. Dat er in Juni dus sprake is geweest van dumping door Neder landsche aardappelen, is ook al heel onwaarschijnlijk De aardappelenprijs was in Juni toch bijna de geheele De noodtoestand manifesteert zich meer en meer. - Demonstraties en ontboezemingen van lang onder drukte ontevredenheid. Zelfs bij R.K. tuinders. - Er zal iets moeten gebeuren. - Aardappels zijn voor 'n deel onverkoopbaar. - Betrekke lijk kleine hoeveelheden brengen meer dan f 0.75 op. - Bloemkool achteruitgeloopen prijzen. - Roode kool zeer slecht. - Een deel on verkoopbaar. - Idem gele en witte kool - Wortelen lager in prijs. - Slaboonen liepen sterk achteruit. - Tuinboonen minimumprijs. - To maten stationnaire, doch lage prij- zenn. - Vrij groote aanvoer van uien. - Lage prijzen. Wat we in onze overzichten al lang hebben voor speld, begint nu werkelijkheid te worden. Onder de tuinbouwers komt een opstandige geest tot uiting die het eind is van lang verkropte verbittering en inge houden toorn. Ze hebben geadresseerd, de tuinders, ge confereerd en gedemonstreerd en bij de verkiezingen werden de mannen, die den tuinbouw zouden redden en voor de tuinders betere levens- en bestaansvoorwaarden scheppen, naar voren geschoven als moderne Messias- sen. De R.K, tuinders hadden hun mannetje gevonden, die, was hfj eenmaal in de Kamer, voor de verarmde tuinbouwers een beteren toestand zou weten te schep pen. In ernst werd het ons gezegd, dat het dan wel beter zou worden. Die naleven! En hoe werd van soci aal-democratische zijde opgegeven van hun voorman op de lijst, hoe die voor de tuinders had gevochten en dat alleen van die zijde verbetering te verwaohten was. De andere partijen waren bescheidener en gezien den diep ellendigen toestand, waarin bijna alle tuinders zijn ge raakt, ja ook zij, die voor weinige jaren nog voor rijk doorgingen, hebben zij toen de wijste partij gekozen. Het is altijd gevaarlijk zooveel te beloven en vooral in den tegenwoordigen tijd, waarin het buitenland onze grootste economische vijand 4s en waarvan we zoo goed als geheel afhankelijk zijn, iE het buitengewoon riskant om met rijke beloften te komen. Hij, die eenigszina be kend is met de werkelijke verhoudingen, zal zich niet schuldig maken aan onvervulbare beloften en neemt liever een gereserveerde houding aan. Zij, die zooveel beloofden, hebben een zware verantwoordelijkheid op zich genomen en de tuinders loopen nu te hoop en be ginnen te bemerken, dat er andere wegen moeten wor den ingeslagen om uit de armoe en ontbering te gera ken. Of ze tot het werkelijke doel zullen leiden, moet worden afgewacht, doch dat de demonstraties, die spon taan door tuinders van allerlei richting worden gehou den thans het bewijs is van een geestestoestand, van „zoo kan het niet langer" ls zeker. Als R.K. tuinders, menschen dus, die hebben geleerd te berusten, en die de laatsten zijn om op demonstratieve wijze lucht te ge ven aan hun ontevredenheid, demonstreeren voor de raadhuizen der gemeenten: als ln Warmenhuizen in het Patronaatsgebouw zonder blikken of blozen door leden van een tuindersvereeniging, die een geestelijke als ad viseur hebben, wordt gesproken, in termen, die we bij ons weten nog nooit in die kringen hebben hooren uiten, dan is er voor de overheid werkelijk aanleiding, om zich ernstig af te vragen, of de tegenwoordige wijze, waarop de tuinbouw wordt gesteund, niet aan een gron dige herziening moet worden onderworpen. In West- Friesland heeft men nu lang genoeg berust. Men be leeft er ernstige tijden en als niet spoedig voor „kaas en brood" voor de noodzakelijkste levensbehoeften der tuinders wordt gezorgd, dan vreezen we, dat we aan den vooravond staan van ernstige gebeurtenissen. De afgeloopen week leverden de veilingen weer uit komsten op, die de tuinders werkelijk tot vertwijfeling maand nog boven de f 2.per 100 K.G. geweest. Een verlies van 12 millioen pond sterling in de maand Juni lijkt ons dan ook buitengewoon sterk overdre ven. De Hollandsche tuinders zouden hun handen al dicht knijpen als ze den prijs wat de Hollandsche aardappelen bij invoer in Engeland kosten, maakten. Het is dan ook naar onze meening fantasie, dat de Engelsche tuinders het genoemde groote verlies heb ben geleden. Het is niets anders dan stemming maken tegen den Nederlandschen invoer. Als een bewijs, hoe enorm de uitvoer van Nederland sche aardappelen naar Engeland is afgenomen, la ten we hier nog volgen, dat de uitvoer in Juni 1932 van klei-aardappelen 8.450.000 K.G. was, in 1933 2.146.000 K.G., een achteruitgang van 75 dus. Die van veenaardappelen was in 1932 3.593.000 K.G. en in 1933 54.000 K.G., wat. een vermindering beteekent van 98V2 terwijl er in 1932 2.416.000 K.G. zandaardappe- len naar Engeland werden geëxporteerd en in Juni 1933 niets. Ziedaar de ruïneuze gevolgen voor den Nederland schen tuinbouw. En dan spreekt men nog van dum ping GEPANTSERDE SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. Een der smokkelaars zwaar gewond. Toen bij Straelen een gepantserde smokkelauto met groote snelheid Duitschland inging, gaven de dienst doende douanebeambten bevel tot stoppen, waaraan de bestuurder echter geen gevolg gaf. De douanebeambten maakten toen van hun vuurwapens gebruik en de wa gen stopte na eenigen tijd. De chauffeur bleek een schot in de maag gekregen te hebben. Zwaar gewond werd hij naar het ziekenhuis overgebracht. De andere inzittenden, twee Nederlanders, werden gearresteerd. Bij onderzoek bleek de chassis, die een aware bepant sering had, 500 Kg. gesmokkelde koffie te bevatten. Al les is ln beslag genomen. GAS VERSTIKKING TE VOORBURG. Bekend advocaat en zijn echt gen 00 te dood in hun woning gevonden. Zaterdagmorgen werd door de politie te Voorburg de heer mr. L. D. en zijn echtgenoote in hun woning aan de Laan van Leeuwenstijn doodgevonden. Het on derzoek wees uit, dat zij door gasverstikking om het leven waren gekomen. De heer D. is een bekend Rot- terdamsch advocaat. Het echtpaar laat twee kinderen achter. BLOEDIGE FAMILIETWIST IN EGYPTE. Zes dooden en dertig gewonden. Reuter meldt uit Elayat (Opper-Egypte): Een kleine ruzie tusschen twee kinderen heeft aan leiding gegeven tot een algemeen gevecht tusschen de partijtrekkende familieleden. Het gevecht nam zulk 'n omvang aan. dat zelfs van geweren, messen en fles- schen gebruik werd gemaakt. Het resultaat was, dat zes dooden zijn te betreuren en dertig personen gewond werden. moeten brengen. Een groot gedeelte van de aangevoer de aardappelen was wèer onverkoopbaar, zoodat daar voor dé som van 75 cent per 100 Kg. zal worden uitbe taald. Slechts een betrekkelijk klein gedeelte bracht iets meer op. De maximum-prijs was f 1.40 voor lekkere aardappelen, Schotten van de meest gewilde grootte. Voor drielingen kon ook voor bijna alles, wat werd aangevoerd, niet meer dan 75 cent per 100 Kg. worden bedongen. Soms brachten ze 5 tot 15 cent meer op, een bedrag, dat eigenlijk de moeite niet waard is, het te noemen. Blauwe eigenheimers, die een paar weken nog tusschen de f 2 en f 3 opbrachten, zijn nu ook al sterk ln prijs achteruit geloopen en het gebeurde zelfs, dat ze onverkoopbaar waren. Bij hooge uitzondering werd nog wel eens f 2 betaald. Overigens brachten ze f 0.90— 1.60 op. Eigenheimers, een anders zeer gewilde aard appel, werden verkocht voor f 0.751.50. Het Ia duidelijk, dat de oorzaak van deze ellendige prijzen te zoeken is in de onmogelijkheid de aardap pels naar het buitenland uit te voeren. Gezien de be lemmeringen, die de andere landen maar niet ophou den in te voeren, ls voorshands nog geen verbetering te verwachten. De aanvoer aan beide vellingen beliep rond 155 spoorwagens. De aanvoer van bloemkool was niet bijzonder groot: de teelt valt niet mee. De meeste werden nog aange voerd aan de Broeker velling. Ging het tot nu toe met de prijzen van dit tuinbouwproduct nog redelijk wel, deze week waren ze alles behalve schitterend. De grootste van de eerste kwaliteit kon aanvankelijk nog f8 a f9 opbrengen, doch eiken dag liep deze prijs wat achteruit, met het gevolg, dat op het eind der week nog slechts ten hoogste f5 kon worden gemaakt Klei nere, hoewel ook nog eerste soort, werden voor f2.30 f 4 verkocht. Tweede soort bracht van f 1 tot f 2.50 op. In totaal werden aan beide veilingen ongeveer 20000 stuks bloemkool verhandeld. Roode kool was slechts gedeeltelijk te verkoopen. Ook voor dit product mangelt het aan de mogelijk heid, om naar het buitenland uit te voeren. Zoo bracht dus veel den minimumprijs van fl op en een klein deel, het meest gezochte goed f 1.10 tot fl.50. Aange voerd werden 27 spoorwagens. Gele kool was ook niet favoriet. Een deel bleek on verkoopbaar, zoodat de bouwers er den minimumprijs van fl voor ontvingen. Enkele partijen werden ver kocht voor prijzen tusschen fl.10 en f 1.40. Witte kool was ook slecht gezocht. De minimum prijs hiervan ls 60 cent. Er kwamen noteeringen voor van 40 en 50 cent. Daar de minimumprijs al veel te laag is, lijden de tuinders op dit product ook al ver- lies, zelfs bij een prijs vanf 0.701.10, die een enkele maal voor de mooiste partijen werd gemaakt. Zeer verschillend was de prijs van de wortelen. Som mige partijen werden verkocht voor f5 en ook nog voor fl; de kwaliteit speelde hierbij een rol. Ofschoon de aanvoer klein was, bleven de prijzen beneden het middelmatige. Met den grooteren aanvoer van slaboonen zakten ook de prijzen ln. Aanvankelijk kon nog f 17.90f19 aan de Broeker veiling worden gemaakt, doch succes sievelijk liep de prijs sterk achteruit, zoodat Zaterdag te Noordscharwoude f 4.606.30 «n te Broek f 5.30 tot f 6 werd. betaald. Ongeveer 11000 K.G. werden aange voerd. Voor tuinboonen ontbrak ook de noodige koop lust, zoodat de bouwers niet meer dan den minimum prijs van fl ontvingen. Bieten brachten van f 0.60f 1.80 op. De prijs der tomaten bleef vrij stationnair. A-kwali teit bracht ongeveer f 12 op, voor B werd f 12.4012.80 betaald, voor C ruim f 10 en voor CC f 8. Van beteekenis was de aanvoer van uien, zoowel gele als zilveruien. In aanmerking nemende het vele werk, dat aan de uien, vooral zilveruien, moet worden besteed, waren de prijzen niet hoog. Zilvernep, aan vankelijk nog gemiddeld f 5.50 opbrengende, werd op het eind der week voor f 1.60—3.70 verkocht. Zilver drielingen bleven meer stationnair in prijs, n.1. f 2.50— 3.50. Zilveruien zijn weinig waard en brachten van f 0.201.10 op. Voor gele nep werden redelijke prijzen betaald, n.1. f 5 f 6 voor gele drielingen f 1-503.50 en voor gele uien fl.903. De aanvoer beliep rond 15 spoorwagens^ Jamln en zijn neef als overtreders van de Winkelsluitingswet, gaan zitten. Zooals men zich zal herinneren heeft een groot aan tal banketbakkers te dezer stede op Zondag 4 Decem ber hun winkel langer opengehouden, dan wettelijk was toegestaan. Allen zijn verballseerd en veroordeelde De heeren Jamln en Wouters hebben hun zaak tot in hoogste instantie bepleit. Zij werden evenwel veroor deeld, respectievelijk tot f 25 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis en f 12 boete, subsidiair 3 dagen hechtenis. Uit protest weigerden zij de boeten te betalen en gis termorgen zijn beiden naar het Huis van Bewaring alhier gegaan, om hun hechtenisstraf te gaan uitzitten. De .voorzitter en de secretaris van de afdeeling Rot terdam van de Nederlandsche Banketbakkersvereeni- ging hebben hen gister naar het Huis van Bewaring begeleid. Later zijn echter de beide heeren weer spoedig heen gezonden, op last van den Officier van justitie. Het O. M. heeft in gevolge van een van de laatste wets wijzigingen de bevoegdheid er geen genoegen mee te nemen, dat een veroordeelde, die in staat wordt ge acht de hem opgelegde boete te betalen, de subsidi aire hechtenis wenscht te ondergaan. l Sluiting van fabrieken als protestmaatreget Ook op andere wijz tracht men tegen de Winkelslui tingswet te protesteeren. Zoo deelde de Vereeniging van Suikerwerk- en Chocoladefabrikanten mede, dat in een onderhoud tusschen het bestuur van genoemde vereeniging en den minister, dat op 9 Februari heeft plaats gehad, de minister toezegging had gedaan, dat wijzigingen in de Winkelsluitingswet binnenkort ver wacht zouden kunnen worden. Bij een hernieuwd be zoek, dat enkele weken geleden plaats had. is gebleken, dat het wijzigingsontwerp reeds geruimen tijd op het departement gereed ligt, zonder dat er verder iets van is vernomen. In een kortelings aan den minister ver zonden telegram heeft het bestuur der Vereeniging dan ook op nakoming van de gedane toezeggingen aangedrongen. De zegsman van de Vereeniging deed verder uitkomen dat een beroep op den automaten- verkoop niet kan opgaan, omdat deze verkoop nimmer rendabel kan zijn. Indien geen bevredigende oplossing wordt verkre gen, dan overweegt de Vereeniging protestmaatregelen ln den vorm van tijdelijke sluiting van chocolade- en suikerwerkfabrieken. TEXTIELFABRIEK AFGEBRAND. Vijftig personen werkloos Te Glanerburg is Zaterdag de textielfabriek van den heer T. J. Haaiman afgebrand. Deze fabriek, die eenige jaren geleden ook reeds een prooi der vlammen was geworden, had 50 personen aan het werk. Alle» la ver zekerd. MUIZENPLAAG TE STAFHORST. Groot» schade voor de landbouwers. Som mige velden geheel weggevreten. De bovenstreken in de gemeente Staphorst, de bouw landen en wel voornamelijk de rogge-akkers worden geteisterd door een waren muizenplaag. Sommige vel den worden geheel weggevreten. Getracht zal worden met een serum een ziekte onder deze knaagdieren t» veroorzaken. Voor de landbouwers, die het toch al niet te breed hebben, beteekent dez» muizenplaag een groo te schade. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van 31 JnlL Uitspraken 25 Juli. Petrus L. W., koopman, Wieringen (gedetineerd) meineed gepleegd als getuige van het Hof; 1 jaar ge vangenisstraf. Lambertus van L. en Harme W., visschers te Hel der, diefstal in vereeniging, onder verzwarende om standigheden, ieder 4 maanden gevangenisstraf vooi> waardel ijk met 3 proefjaren. W. A. v. d. J., koopman, Alkmaar, gedetineerd, po ging tot oplichting, 3 weken gevangenisstraf, met af trek van 3 weken voorarrest. Conform verzoek van verdediger, Mr. Prins. Veroordeelde dankt beleefd! Sietso D., chauffeur, Amsterdam, gedetineerd, misdr. art. 247 wetb. v. strafr., gepl. te Hoogwoud, 6 maanden gev. voorwaardelijk, met 3 proefjaren. GOEDKOOPS TREIN. Dinsdag 8 Augustus en Zondag 13 Augustus laat de Nederlandsche Spoorwegen een z.g. „pleizlertrein" loo pen van Den Helder naar Den Haag, Scheveningen ea Rotterdam (Zie adv.) BAL-CHAMPêTRE. Zondagavond werd wederom een bal-champétre ge houden in den muziektuin. Hoewel 't aantal bezoeker» niet was. zooals we dat gaarne hadden gezien, waren er meerderen dan de vorige keer. De concertophone van den heer Wilemse zorgde wederom voor goede, passende dansmuziek. Als steeds had de heer W. F. Gorter de wel verzorgde leiding. Al met al kan op een welgeslaagd bal worden teruggezien. We spreken tezv slotte den wensch uit, dat de muziektuinoommissle ia den vervolge meer succes zal mogen oogsten voor haar werk. Schagen moet den Tuin in eere houden. Een zóó kostelijk bezit zoekt men in vele plaatsen tever geefs. Toont uw waardeering door een geregelh bezoe ker te zijn van onzen heerlijken, mooien Tuin! Wat men er biedt is altijd van goed gehalte bovendien. HEROPENING ZAAK. Donderdag a.s. zal de heer de Haan zijn grossiers- zaak in galanterlën, welke naar Molenstraat 27 is ver plaatst, heropenen. In verband met deze heropening heeft de heer de Haan zijn toch al goed gesorteerde collectie artikelen aanmerkelijk uitgebreid. Meer nog dan voorheen zal dit blijken te zijn het aangewezen adres voor den wederverkooper. We verwijzen in verband met deze heropening naar de advertentie» in dit blad voorkomende. JUBILEUMS- EN KAMPIOENSDRAVERIJEN. Het bestuur der Harddraverijvereeniging „West-Frie»- land" heeft besloten de Jubileumsdraverij te houden op Zondag 24 September en de draverij om het kam pioenschap op de Korte haan op Dinsdag 26 Sept De prijzen voor de Jubileumsdraverij zijn f250, f 100 en f50. Deze laatste prijs is uitgeloofd door de Schar ger Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsver- eeniging. De prijzen voor de Kampioenschapsdraverij rijn f 1000 (en gouden dasspeld voor den pikeur, aangebo den door de Amstel Brouwerij), f200, f100 en f 50. Waar van verschillende zijden was aangedrongen den eersten prijs op f 1000 te brengen, heeft het bestuur hiertoe besloten, vertrouwende dat èn de belangheb benden èn de belangstellenden dit jaar hunne hijdra- gen zullen verhoogen,

Schager Courant | 1933 | | pagina 2