SPORT. Dinsdag 1 Augustus 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9321 DE NOOD IN DEN WESTFRIESCHEN TUINBOUW Een origineel idée. NOODLOTTIG ONGELUK in het Berlijnsche stadion. NOODWEER BOVEN Z UID-D UITSCHLAND. Saksen en Opper-Silezië zwaar geteisterd. Vreeselijk ongeluk bij Nijmegen. Schagen comb.—H.R.C. comb. 1—6, HEEFT DE VOLLE AANDACHT DER REGEERING. Het antwoord van den minister aan den burgemeester van Grootebroek. De minister van oeconomische zaken heeft aan den burgemeester van Grootebroek in antwoord op het telegram van de commis sie uit 50 Westfriesche gemeentebesturen het volgende getelegrafeerd: De nood in den tuinbouw en vooral in West-Friesland heeft mijn ernstige aandacht gedurende de laatste weken. Reeds is de uit betaling voor de vroege aardappelen ter wille van West-Friesland bespoedigd en het bedrag, hoezeer ook nog beneden kostprijs, hooger gesteld dan de voornemens waren. Bij de verdere uitvoering der steunregeling zal bijzonder op de belangen van de streek worden acht geslagen. Storm op til ln West-Friesland. De burgemeester van het West-Friesche tuinders dorp Grootebroek, de heer Schrijnder, schrijft aan het „Alg. Hsbl.": „De zoo dikwijls reeds gesignaleerde noodtoestand in tuinbouwend West-Friesland begint naar con flicten over te slaan. In langfe rijen trokken gisteren de tuinders in een zevental streekgemeenten naar de burgemeesters op. Het waren de vele tuinders, die een winter en lente lang hun hand hebben moeten ophouden voor brood- en vetbons. het waren ook de gewezen aristocraten van het land, die met onmiskenbaar gêne hun plaats in de rij innamen, allen desperado's. Allen zwoegen ze nog 13 a 14 uur per dag en al len zijn ze op onmiddellijke hulp aangewezen. Aan de veilingen liggen de producten van hun arbeid op hui- zenhooge stapels te rotten. Voor 37K cent per baal zijnde de regeeringssteun gelijk aan oogstloon worden daar dagelijks de kostelijke aardvruchten bij duizenden balen neergestort. De houding der demonstranten was waardig, or delijk, ofschoon een ondertoon van bitterheid en op standigheid niet viel te miskennen. De deputaties eischten onmiddellijke hulp. De gemeentebesturen hebben niets meer te geven. De demonstranten dreigden met het prijsgeven der bedrijven, een staking zonder strijdkas. De menschen eijn ten einde raad. Er moet hulp komen van de regeering. Scherp geformuleerd wordt deze hulp gevraagd in den volgenden vorm: 1. Directe uitkeering van de garantieprijzen vol gens de tuinbouwsteunwet 1933 van al de reeds ge veilde producten in dit sei.oen met terzijdestelling van de limiet van f 5.000.000. 2. Garantie van de uitbetaling door de regeering van de binnenlandsche minimumprijzen volgens het bloembollensaneeringsplan. 3. Vertegenwoordiging van „de Streek" in de ad- viseerende lichamen. Deze vragen zijn reeds herhaaldelijk door de com missie van vijf uit de West-Friesche gemeentebe sturen aan de regeering gesteld Er is storm op til in West-Friesland en het zou zeer te betreuren zijn, als dit nobel, werkzaam en regeeringsgetrouw vollr. niet spoedig de inwilliging verkreeg van zijn simpele vraag om hulp", Winkeliers van Andijk doen hun Incourante waren via een openbare verkooping van de hand. In de gemeente Andijk hebben de winke liers, door den nood der tijden daartoe ge dwongen, een middel uitgevonden om hun incourante waren aan den man te brengen. Via de plaatselijke middenstandsvereeniging zal een verkooping van deze artikelen wor den gehouden. Een uitgebreide catalogus is reeds verschenen. Notaris Zeevat zal met den verkoop wor den belast. Er moet contant worden betaald. Motorrenner in de toeschouwers terecht gekomen. Veertien ge wonden. Eén doode. Tijdens de Zondag in het Berlijnsche stadion go- houden motorwedstrijden heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. In de bocht ontstond een botsing tus- schen de renners Herzogenrath (Keulen) en Wera- höhner (Bielefeld). Laatstgenoemde kwam in de toeschouwers terecht, voor het grootste deel uit S.A. lieden en Hitlerjeugd bestaande. Dertien personen werden ernstig gewond en zijn naar het ziekenhuis overgebracht. Ook Wemhöhner werd zwaar ge wond. Herzogenrath bekwam slechts lichte verwon dingen. Een van de gewonden is kort na aankomst in het ziekenhuis overleden. Eén doode en achttien gewonden. Omtrent dit noodlottige motorongeluk wordt na der gemeld, dat een lid van de Hitjer-jeugd, dat ernstig aan het hoofd gewond werd, op weg naar het ziekenhuis is overleden. In totaal werd een der slachtoffers gedood, terwijl achttien personen ge wond werden. Nog twee dooden. Nog nader uit Berlijn: In het ziekenhuis zijn nog twee der bij het motor ongeluk gewonden om het leven gekomen. Van de zwaargewonden bevinden zich thans nog twee in le vensgevaar. Ontzettende verwoestingen aangericht. Verscheidene dooden en gewonden. V.D. verneemt uit Dresden: Zaterdag heeft boven Pirna en omgeving in Sak sen een hevig noodweer groote schade aangericht. Nauwkeurige berichten uit alle deelen van het ge troffen gebied ontbreken, doordat velé telefoonver bindingen zijn vernield. De verwoestingen, die in de stad Pirna zijn aangericht, zijn van zeer grooten om vang en zullen eenige dagen van opruimingswerk vorderen. Behalvo de zwaargewonden, die reeds in het ziekenhuis ter verpleging zijn opgenomen, ble ken nog twaalf personen kwetsuren te hebben op- geloopen. Het onweer, dat tegen 5 uur losbrak, duur- do ongeveer 15 minuten. Tijdens het onweer was het bijna geheel donker; slechts de bliksem verlichtte bij flitsen de stad. Tal van bosschen aan den linker- Elbe-oever zijn geheel vernield. Nog twee dooden. Nader uit Dresden: Naar thans bekend wordt, heeft het noodweer, dat Zaterdag in Saksisch Zwitserland woedde, 5 dooden geëischt. De 17-jarige dochter van den grootgrond bezitter Weierich in Maxen werd door een omvallenden muur gedood. De moestuinier Lotz maakte een eind aan zijn leven uit wan hoop over de verwoesting van zijn onder neming. Het noodweer blijkt zich niet te hebben bepaald tot het Elbe-Sandsteingebergte. maar ook te hebben gewoed boven alle aan Saksisch Zwitserland gren zende deelen van Lausitz. Ook hier is aan oogst en ooft veel schade toegebracht. Daar de telefoonver bindingen met deze streken vernield zijn, is nog niet bekend, of hier ook menschenlevens te betreuren zijn Woedende orkaan in Opper-Sile- zië. Muren en schoorsteenen in gestort. Het vee in de weide door den hagel gedood. Graan uit de aren „gedorscht". Oppeln, 30 Juli (V.D.): Zaterdagavond is boven de plaatsen Rosmerika, Rosmiez en Orsjek in het district Groot Strelitz een noodweer losgebarsten gelijk dit sinds menschen- heugenis hier niet meer voorgekomen is Een woe dende orkaan, gepaard met fel neerslaanden hagel richtte ontzaggelijke schade aan, vooral in Rosme rika. Aan den geheelen Westkant van dit dorp is geen ruit heel gebleven, zelts door dub bele ramen sloegen de hagelkorrels, die zoo groot waren als kippeneieren. Maren zijn in gestort, schoorsteenen vernield. Dorp en stra- Anto geslipt en over den kop geslagen. Vader en dochter op slag gedood. Zaterdagmiddag te omstreeks twee uur gebeurde op den weg tusschen Malden en Nijmegen een zeer ernstig auto-ongeluk, waarbij twee dooden te be treuren vallen. De heer Braggaard uit Amsterdam, met zijn vrouw en dochter op weg naar huis, is met zijn auto ver ongelukt. Tijdens een hevige regenbui slipte de wagen en kwam dezé in de rails terecht en sloeg, door de snelheid, eenige malen over den kop. De heer B. was onmiddellijk dood, zijn 16-jarige dochter werd ver minkt en dood tusschen de wrakstukken gevonden. Ook mevr. B. werd zwaar gewond, zij kon naar het Canisiusziekenhuis worden vervoerd, haar toestand was Zaterdagavond redelijk wel. De auto was vol komen vernield en werd naar Nijmegen gesleept. IN VOLLE VAART TEGEN EEN BOOM GEVLOGEN. Eén doode, twee gewonden. Op den Groenendaalschenweg tusschen de „Woes te Hoeve" en Loenen te Apeldoorn reed Zaterdag avond een auto, bestuurd door den advocaat, E. uit Oosterbeek, door tot nog toe onopgehelderde oor zaak in volle vaart tegen een langs den weg staan- den boom op. De inzittende zoon van den heer E., wonende te Leiden, werd op slag gedooo Een inzit tende dame. eveneens uit Oosterbe^k en de heer E. zelf, kregen ernstige verwondingen. H-?t lijk van den heer E., er. de gewonden zij per ziekenauto naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgel-racht. De toe stand der gewonden was Zonderdagmorgen naar om standigheden redelijk wel. De politie van Apel doorn heeft de zwaar beschadigde auto in beslag ge nomen en stelt een onderzoek naar de oorzaak van het ongeval in. ARME KiEINE. Driejarig meisje uit eer woonwagen door een auto gegrepen en gedood. Zaterdagmiddag te ongeveer een uur kwam een luxe auto uit Nieuw Helvoet langs het kanaal van Voorne, waar woonwagens gestationneerd staan. De chauffeur week uit voor eenige kinderen, die aan de rechterzijde van den weg aan het spelen waren. Plotseling stak het driejarig dochtertje van den heer Kroezen, dat uit een woonwagen kwam den weg over en werd door den auto gegrepen. Het kind werd on middellijk gedood. De auto werd door de politie in beslag genomen. ten zien er nit alsof een vernietigende krijg zich hier heeft afgespeeld. Kalveren te vel de werden door den hagel gedood oi dermate gewond, dat ze afgemaakt moesten worden. De roggegarven werden weggeslingerd. Het koren ligt door den hagel nit de aren ge dorscht onder de halmen. Tarwe, gerst en haver, die nog op den halm stonden zijn vol komen platgeslagen. Van de aardappelen ziet men nog slechts hier en daar een sten gel boven den gTond uitsteken. Dit laatste is te erger, daar het voornaam ste product van deze streek de aardappel is, zoodat, nu deze oogst vernield is, de vraag rijst, of deze bedrijven en kleine boerderijen nog wel het hoofd boven water zullen kun nen honden. Ook de bietenoogst is verwoest Hetzelfde geldt voor de andere voederplan- ten, zoodat het op het oogenblik onmogelijk lijkt het vee den winter door te brengen met eigen voedermiddelen. Ook noodweer boven Praag, de Tsjechi sche hoofdstad. Zaterdagmiddag tegen 5 uur heeft ook boven Praag hevig onweer gewoed, gepaard met een or kaan, die in vele deelen der stad groote schade aanrichtte. In een der stadsparken werd een park wachter door een neerstortenden boom getroffen en gedood. Van verschillende gebouwen werden de da ken afgerukt. Voorbijgangers werden vrij ernstig door vallende deelen gewond. Van de St. Thomaskerk werd een gedeelte van den koepel vernield, evenals van de Philosophische Fa culteit. De brandweer moest herhaaldelijk hulp ver leenen. IJS VERGIFTIGING 200 Personen te Winsum ziek. In de gemeente Winsum (Groningen) zijn vermoede lijk door het eten van bedorven ijs. Zaterdag 150 per sonen ziek geworden. Dit aantal is Zondag tot over de 200 gestegen. Het ijs moet afkomstig zijn van de ijs fabriek Hunsingo aldaar De doktoren hebben handen vol werk De resten van het ijs zijn opgestuurd naar het laboratorium te Utrecht. Naar wij vernemen, verkeeren geen der patiënten in levensgevaar. EEN BLINDE PASSAGIER. MoskouBerlijnAmsterdam. Het treinpersoneel te Amsterdam van Zondagmiddag onder een wagon van den trein, die uit Duitschland aan het Centraal Station was aangekomen, een 25-ja- rig man. Hij was bewusteloos. Het bleek later» dat hij oorspronkelijk uit Moskou kwam en eerst naar Berlijn was gereisd. Vrijdag is hij onder een wagon gekropen en heeft op die manier de reis naar Amsterdam ge maakt. Hij was geheel uitgeput en is ter verpleging opgenomen in het Binnengasthuis. ONWEER BOVEN FRIESLAND. Vee in de weide door den bliksem gedood. Op tal van plaatsen in Friesland^ werd vee in de wei de door den bliksem gedood. Het onweder ging gepaard met hevigen regenval, terwijl ook Zaterdagmiddag zoo veel water is gevallen, dat op verschillende plaatsen landerijen en tuinen onder water zijn gezet, waardoor nogal schade veroorzaakt is. AUTO GESLIPT Twee zwaargewonden. Nabij het klooster „Albertushof te Venlo is Zon dagmiddag een luxe auto bij het uitwijken in de tramrails geraakt en geslipt en vervolgens tegen een boom gereden. De vier inzittenden van de auto, twee paters en twee fraters van het Jezuitenkloos- ter te Valkenburg moesten naar het ziekenhuis te Venlo worden overgebracht. Pater Rembold heeft een bekkenfractuur en een schedelbreuk en enkele gevaarlijke hoofdwonden opgeloopen en was Zon dagavond stervende. Pater Bessel bekwam een borstfractuur en liep bo vendien enkele hoofdwonden op. Zijn toestand is hoogst zorgwekkend. De andere inzittenden bekwa men slechts lichte verwondingen. VRACHTAUTO OMGESLAGEN. Met te groote snelheid de helling afge reden. In den nacht van Zaterdag op Zondag te onge veer half drie heeft in de gemeente Epe een vrij ern stig auto-ongeluk plaats gehad Een met 130 zakken augurken beladen vrachtauto, kon, den Paaschberg af en het dorp Ede binnenrijdende, den bocht naar rechts niet nemen. Vermoedelijk door de snelheid waarmede de helling was afgereden, sloeg de auto geheel over een kant cn kwam terecht tegen de pui van een café, dat ernstig werd beschadigd. De auto bleef met vier wielen omhoog liggen. Twee personen kwamen er onder terecht; de gebroeders M. en D. Dotsch, resp. 21 en 19 jaar oud. D. kon zich onder den auto uitwerken de andere moest geholpen wor den en bleek vrij ernstig aan het hoofd gekwetst te zijn. Na door den plaatselijken arts en door een ploegscommandant van het Roode Kruis verbonden te zijn, werd hij voorloopig in het politiebureau on dergebracht. Een ziekenauto zal hem vandaag naar Amsterdam vervoeren. De auto, die zwaar bescha digd is, was op weg van Venlo naar de hoofdstad, Beide inzittenden zijn Amsterdammers. TRAGISCH. Vader rijdt zijn eigen zoontje over. Zaterdagmorgen zou de familie J. Pierik te Zwolle per auto een vacantiereis naar Luxemburg gaan maken. Toen de heer Pieril daartoe zijn auto ach terwaarts uit de garage reed, zag hi.i niet dat zijn 3-jarig zoontje Bennié juist op het oogenblik achter de auto omliep. Het kind werd overreden Het moest in zorgwekkenden toestand naar het R.K. ziekenhuis te Zwolle vervoerd worden, waar het na aankomst is overleden. DOODELIJKE AANRIJDING DOOR NEDER- LANDER IN BELGïë. Eén doode en een gewonde te Gent Zondagmiddag tegen 5 uur had een 37-jarige auto mobilist uit Amsterdam, de heer H. G.. het ongeluk in de Brusselsche straat te Gent het trottoir op te rijden. LCen 47-jarige voorbijgangster, Joséphine Fo- croul uit Gentbrugge, liep een schedelbreuk op en overleed korten tijd later. Een andere voorbijganger werd licht gewond De politie stolt een onderzoek in naar de schuldvraag. ATHLETIEL WEDSTRIJDEN TE DÜSSELDORF. Op 4e Zondag gehouden internationale atletiek wedstrijden te Düsseldorf vond o.a. een treffen plaats van de beroemde neger-sprinter Metcalfe met de Duitr sche Jonath en de Hollander Berger. Door een slechte start werd onze landgenoot drie. Tijden: Metcalfe 10.3; Jonath 10.4; Berger 10.5. De befaamde estafette-ploeg van de Z.V. 1923 uit Amsterdam wisselde slecht en werd derde in den tijd van 43.7. Mooie prestaties werden geleverd by het hoogsprin gen en discuswerpen. De Amerikaan Spitz sprong 1.90 boog en z'n landgenoot Lamorde wierp den discus 50.32. ANDERE WED6TRIJDEN. In Amsterdam werden de jaarlijksche wedstrijden gehouden om de A-A.B.-kampioenschappen. Door de afwezigheid van Berger en de andere A.V. 1923 sprin ters, hadden de loopnummers niet hun gewone belang rijkheid. De gebeurtenis van den dag was de speer- record verbetering van de Amsterdamsche politieman Knol. Jarenlang was het record 53.92. Onaantastbaar leek het. want zelden of nooit konden Knol en Van der Leij, destijds onze menschen, maar de 50 meter over schrijden. Totdat een schaar van jongeren (Collaris, Van Meijl, Visser) plotseling naar voren kwam en de oude rot Knol voorbijstreefden. Toch was de eer aan Knol om het record van 53.92 op 54.17 te brengen. Deze topprestatie scheen het laatste wapenfeit van den AP.G.S.-er, want hij dacht er over om de sport vaarwel te zeggen. Het voorbij streven door Visser (met een worp van 55.30) deed Knol's record te niet. Dat heeft de brave politieman blijkbaar geprikkeld en hij wierp den speer 56.88 3)1. ver. Qf het lang zoo blijven zal? Niemand kan 't zeg gen Er sneuvelde in Den Haag op de ZHAB-wedstrijden ook een record. De Olympiaan de Bruijn nl. verbeterde het record tweehandig kogelstooten van 23.61 op 24.26. Voorwaar geen kleinigheid. Rechts stootte hy 13.37, linke 11.09 M. VOETBAL Een verdiende zege voor de Helderschen. Zondagavond om 7 uur zou dan zooals was aange kondigd, de ontmoeting plaats vinden tusschen Scha gen I en een H.R.C. I-proef elf tal. We schrijven zou plaats vinden. Meer en meer kwamen bij de E.C. van Schagen afberiehten binnen en zoo betrad om 7 uur een Sohagen-comb. 't veld aan de Loet. Door omstandighe den kon ook H.R.C. niet die ploeg zenden, welke oor spronkelijk was samengesteld. We dienen dus te spre ken van een strijd tusschen combinaties. Onder aanvoering van scheidsrechter K. Wit zien we de volgende elftallen zich opstellen H.R.C. Prins (1) Scholten (2) Post (2) Bak (3) Geervliet (3) Stolk (1) Beneker (1) Gast (2) Hoogendijk (2) Roomeijer (3) Kaptein (1) O Kossen (1) Biersteker (a.r.) Boontjes (1) Buiskool (a_r.) C. de Moor (2) J. Watertor (1) K Rempt (2) J. Weeland (3) Slikker (3) Vlottea (1) Lutjeharms (1) SCHAGEN. Zoo bestaat dus de H.R.C.-combinatie uit 4 spelers van 't eerste, 4 van het tweede en 3 van 't derde elf tal. Schagen telt 5 spelers van 't eerste, tweede, van het tweede, twee van het derde elftal en twee algemeene reserves. Dat een dusdanig Sohagen-elftal *t tegen de Racers niet zou bolwerken, stond al bij voorbaat vast. Een bevredigend aantal toeschouwers was aanwezig toen scheidsrechter Wit liet tossen. Sohagen verkoos met de zon in den rug te beginnen. Racing trapte af. De eerste helft. Direct na den aanvang onderneemt de rechtervleu gel van H.R.C. een aanval, welke wordt besloten met een te hoog schot van Kaptein. Nauwelijks is de bal door Lutjeharms het veld weeringezonden of weer is Racing in den aanval. Vlottes werpt er zich dapper tus- sohen en weet 't gevaar te keeren. Rempt zet de Moor aan het werk. die snel opbrengt en met een harden schuiver den aanval besluit, welke geen resultaat ople vert De Helderschen spelen een kort spel, wat den Scha- genaars handen vol werk geeft. Ineens breekt Boontjes door, maar zijn schot treft geen doel. Dan komt er een periode van overwicht voor H.R.C. Beurtelings snellen de buitenspelers langs de lijnen en stichten verwarring in de achterhoede van Sohagen. Door terugspelen op Lutjeharms wordt 't gevaar in den kiem gesmoord. Eenmaal zien we Hoogendijk. alleen voor den keeper staande, hard inschieten, maar Lutjeharms weet vallen de te redden. Het stevige backstel der Racers houdt Boontjes c.s. goed in toom en die enkele keeren dat een sohot op doel wordt afgegeven, belandt de bal in de veilige handen van keeper Prins. Zoo gaat 't spel eenlgen tijd op en neer. Wel zijn de aanvallen van H.R.C. gevaarvoller en menigvuldiger, maar waar beurtelings de doelen in gevaar verkeeren, zit er teekening in 't spel. Na 20 minuten spelen snelt de H.R.C.-rechtsbuiten langs de lijn en doelpunt hard en onhoudbaar (01). Dit zet Sohagen tot meerdere activiteit aan. Goed combineerend wordt er opgetrok ken. Boontjes geeft mooi af aan Biersteker, die geen fout maakt (11). Het tempo van Racing wordt ver sneld en kort samenspelend keeren de roodhemden me nigvuldiger voor Lutjeharms terug. Als Vlottes en Slikker door Hoogendijk worden gepasseerd, moet de S.-keeper voor een schot van dichtbij zwichten (12). Nog 4 minuten is er in de eerste helft te spelen. Be neker ziet nog kans om met een goed schot de stand op 31 voor H.R.C. te brengen, waarna het rusten is. De tweede 3 kwartier. Na de thee zetten de Helderschen er ai direct een beel snel tempo in. De bal vliegt van links naar rechts Meer en meer nam H.R.C. het spel in handen. D« Sohagenaars moesten zich op verdedigen toeleggen en de enkele uitvallen bleven zonder succes. Gestadig aan voerde H.R.C. den stand op tot 61 De Schagen-com'o. bleek uitgespeeld. Vooral zij, die niet gewend waren om dergelijke zware wedstrijden te spelen, moesten er 't bijltje bij neerleggen. Met den stand 61 kwam 't einde. Scheidsrechter Wit bracht den wedstrijd tot een goed einde. Al met al zou deze ontmoeting voor Schagen dod hebben getroffen, wanneer een volledige ploeg gestel® kon zijn geworden tegenover de HeHerschen. Nu werl 't meerendeels een spel van kat en muis. Het lijkt on» beter deze zomerwedstrijden stop tc zetten, want ook n» bleek weer overduidelijk, dat 't meerendeel er welni| voor gevoeld om te spelen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5