Aiititei ïiiiis- 18- mHB Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. BALBO GEREED. Gandhi weer naar de gevangenis. DE NEDERLANDSCHE BANK. WASCHLIJN ONDER STROOM. TRIBUNE INGESTORT. OVERSTROOMINGEN IN JAPAN. Nazi's slaags met communisten. WETHOUDERSCRISIS TE AMSTERDAM. Corruptie bij Duitschen radio-omroep. Ir. Soekarno gearresteerd. Vlammenzee in Engelsche badplaats. DEENSCHE BOEREN PROTESTEEREN. De mijnwerkersstaking in Pennsylvanië. Woensdag 2 Augustus 1933. SCHAGER 76ste Jaargang No. 9322 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- 'tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno.. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend;' DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Doch het tijdstip van vertrek nog steeds niet met zekerheid bekend. Valentia op Ierland in afwachting. Dublin, 1 Aug. (V.D.). De chef der Ita- liaansche luchtstrijdkrachten, generaal Val- le, is te Dublin aangekomen. Hij is naar Va lentia doorgereisd om daar de aankomst van het Italiaansche eskader bij te wonen. Zooals gemeld, zou het in het voornemen van generaal Balbo liggen heden, Woensdag, des morgens in alle vroegte te vertrekken, maar het tijdschip van vertrek is nog steeds niet met zekerheid te melden. In elk geval zijn alle voorbereidende maatregelen te Va lentia getroffen. Groote zoeklichten zijn rond om de haven opgesteld om een daling in het donker te vergemakkelijken. Volgens nadere berichten uit St. John op Newfonndland zon generaal Balbo inderdaad voornemens zijn hedenmorgen vroeg naar Ierland te starten. Redenen voor zjin arrestatie. Indische regeering motiveert haar houding. Gandhi is gistermiddag per trein naar Poona over gebracht, waar hij in de Jerawda-gevangenis zal wor den opgesloten. Den ochtend heeft hij. nu eens slapend dan weer aan het spinnewiel doorgebracht in de Sa- barmatigevangenis te Ahmedabad. tn een officieel rapport, aldus verneemt V.D. nog uit Bombay, geeft de regeering te Bom ba y de redenen op voor de arrestatie van Gandhi. Zijn eigen woorden ma ken zijn houding inzake de ongehoorzaamheid duidelijk. De regeering blijft op het standpunt staan, dat er geen wezenlijk verschil is tusschen collectieve en individueele ongehoorzaamheid en wijst er op, dat volgens Gandhi de laatstgenoemde tot de eerstgenoemde zou leiden. Een herhaling van de vroegere gevolgen der ongehoor zaamheid moest worden voorkomen. De regeering heeft het aanbod van Gandhi het overdragen van zijn se minarium aan de regeering afgewezen, daar er geen grond is voor dergelijke maatregelen, zoolang de be lastingen worden betaald. De belastingen van dit Jaar zijn reeds geind. Dezen ochtend heeft Gandhi doorgebracht deels sla pend, deels aan zijn spinnenwiel in de gevangenis te Saharmati. De arrestatie van Gandhi is ditmaal opval lend rustig in de Indische nationalistische kringen op genomen. In kringen van het Al-Indisch Congres ver heelt men niet een zekere ontstemming jegens Gandhi. Goudvoorraad met f 10 millioen vermeer derd. Uit de jongste weekstaat der Nederlandsche Bank, per 31 Juli, de eerste na de disconto-verlaging van 29 Juli blijkt, dat de goudvoorraad in de afgeloopen week wederom met f10 millioen is toegenomen tot f793.3 millioen. 18-jarig meisje doodelijk getroffen. Uit Den Bosch, 1 Augustus: Te Hedel in Noord- Brabant is gistermiddag omstreeks één uur bij het café Jansen een ernstig ongeval geschiedt, dat aan de 18-jarige Joh. Brands het leven heeft gekost. Het meisje moest om eenige bezoekers door den achter het huis gelegen tuin te geleiden, een wasch- lijn in de hoogte houden. Deze lijn stond, waarschijn lijk door ondeugdelijke electrische geleiding in het huis, onder stroom, met het gevolg, dat het meisje door den electrischen stroom getroffen werd en be wusteloos neerviel. Een dokter heeft nog getracht met behulp van zuurstof-apparaten de levensgeesten weer op te wekken, doch mocht hierin niet meer slagen. Een vrouw had een minuut te voren nog de wasch- lijn omhoog gehouden, zonder dat er iets gebeurd was. Naar de „Tel." nog weet mee te deelen, hing tegen alle voorschriften in, in den tuin een lamp met fitting aan een lossen draad, die weer verbonden was met de buis. Door het schaven van den draad tegen de buis, wat door den hevigen wind natuurlijk nog met meer kracht was gegaan gistermorgen, is de isolatie- stof weggesleten. Tengevolge hiervan zijn de buis en ook de waschlijn onder stroom komen te staan met het hierboven genoemde noodlottige gevolg. Op het kermis-terreln van New- York. 40 gewonden. New-York, 1 Augustus (V.D.). Op Coney Island is tengevolge van te groote belasting een toeschouwerstribune ingestort. Veertig personen werden, deels ernstig, gewond. Het eiland Hokkaido geteisterd. Talrijke slachtoffers. Vele hulzen verwoest. Vb. verneemt uit Tokio: Tengevolge van den hevigen storm van de laatste dagen was de verbinding met het Japansche Noorde lijke eiland Hokkaido eenige dagen verbroken. Pas heden werden de eerste berichten ontvangen van een groote overstrooming .welke 12000 huizen onder water zette, terwijl tal van huizen door het water werden meegesleurd en vernield. Officieel kon nog niet worden vastgesteld, hoevele personen zijn verdronken, doch volgens particuliere opgaven zou het aantal slachtoffers 150 bedragen. Ook in Mandsjoerije stijgt het water voortdurend, tengevolge van den regenval. Op vele plaatsen loopen de spoorlijnen gevaar en op 6 plaatsen zijn spoordam- men onderspoeld en weggeslingerd. Eenige tunels dreigden in te storen. Waar het spoorwegverkeer gehandhaafd kon worden, wordt met buitengewone voorzichtigheid gereden. Een belangrijk deel van den oogst ging door het wa ter verloren. De communisten meester van het slagveld. Duitsche nationaal-socialisten hielden Maandag avond in de omgeving van Tondern een velddienst. Op den teruguiarsch naar de stad werden zij door communisten uit een hinderiaag overvallen. Er ont wikkelde zich een verwoede kloppartij, waarbij de communisten ten slotte de sverhand hielden. Een deel der nationaal-sociahsten redde, zich door de vlucht. Toen de politie op het „slagveldarriveerde, vond zij er drie gewonde nationaal-socialisten, De commu nisten hadden, bij het naderen dei politie, de wijk genomen, met medeneming van hun gewonden. Onder de gewonde nationaai:socialisten bevindt zich ook de leider der afdeeling Joergensen, die door een slag op het hoofd een Hersenschudding opliep en tevens aan de hand gewond werd. De affaire zal voor de communisten, van wie er verschelden aan de politie bekend zijn, ernstige ge volgen hebben. Vier communisten ter dood gebracht. Wegens moord op twee S.A.-mannen te Altona. De officieele Pruisische persdienst meldt uit Ber lijn, dat te Altona de vier cemmunisien, Lutgens, Aloeller, Karll Wolff en Bruno Tescn,, die wegens woord op twee S.A.-lieden werden ter dood veroor deeld, heden zijn ter dood gebracht Actie tegen Joden in Neurenberg. Jo den in optocht door de straten geleid. Te Neurenberg werd, naar indertijd gemeld is, op 20 Juli door de nat. socialisten een actie tegen de Joden gehouden. De corresp -ndent te Muncnen van de „Times" meldt daarvan thans eenige bijzonder heden: Het blijkt, dat op grond van een z.g. geheime bij eenkomst driehonderd joden., v.n.1. kooplieden, maar ook bekende medici en advocaten, na huiszoe king werden gearresteerd. Zij moesten in optocht door de straten loopen, on der bedreiging met geweld. Menschen op leeftijd, die niet snel genoeg konden meekomen, werden met slagen opgejaagd. De meesten van hen zijn thans in vrijheid gesteld, maar een aantal van hen zit nog gevangen en moet onteerend werk verrichten en vernederingen onder gaan. Men gelooft, dat s mmigen naar het eoncen tratiekamp van Dachau zijn overgebracht. Bij en kele Joden werd bij de huiszoeking geld in beslag genomen. Communistische agitatie. De politie te Altona heeft, naar hei W. B. meldt, daar ter stede een groot depet ontaekt met wape nen, munitie, en drukmatcriaal. In het nabijgele gen Wandsbeck werden 30 communistische functio narissen gearresteerd. In Melchendurf bij Erfurt is een communistische drukkerij ontdekt en werden eveneens 30 personen gearresteerd Te Erfurt zelf werden twee communistische koeriers gearresteerd, die in het bezit bleken te zijn van de nieuwste or ders. Daar deze koeriers zich niet vrijwillig overga ven, moest van de wapenen gebruik worden gemaakt. Uit Flensburg aan de Deensche grens wordt ge meld, dat aldaar 16 Duitsche en één buitenlandsche communist gearresteerd is. Hiervan weren enkelen koeriers, die met berichten over de Deensche grens wilden. Voorts is een groote organisatie van de vroe gere S. P D. ontdekt, die ten doel had sociaal-demo craten naar Denemarken te smokkelen, vjoral met booten. In verband daarmede zijn acht bekende functionarissen van de vroegere S. P. D. gearres teerd. Arrestaties te Aken. Het is den politie in Aken gelukt aldus hët Wolff- bureau, aldaar een in het geheim nituvvopgerichten strijdhond der communisten legen het fa:- isme op te heffen. Zij zullen zich wegens hoogverraad te verant woorden hebben. De Federatie der S.D.A.P. wenscht aftreden der wethouders. De beeren Polak, Miranda, en Boek* man zullen heengaan. Gisteravond is de vergadering van gedele geerden der Amsterdamsche Federatie van de S.D.A.P., die 24 Juli jl. moest worden af gebroken wegens tijdgebrek, voortgezet. Het woord was thans aan de leden van de raadsfractie en aan het federatie-bestuur. Naar wij vernemen heeft de vergadering tenslotte met overgroote meerderheid het advies van het federatiebestuur en van de raadsfractie aanvaard, zoodat de drie soc.- democratische wethouders zullen aftreden. Het besluit is genomen met 134 tegen 18 stem- men De heer S. R. de Miranda, voorzitter van de federatie, heeft te dezer vergadering het advies nog eens krachtig onderstreept Na de discussie heeft wethouder E. Boekman van het woord afgezien Het ontslag zal op een zoodanig tijdstip genomen worden, dat de raad niet voor 12 September behoeft bijeen te komen. Bezwarend materiaal tegen vroegere® leider in een geheim vak van de directeurskamer gevonden. Wolff meldt uit Berlijn: In aansluiting op het reeds gister gemelde ontslag van eenige leidende persoonlijkheden van den Duitschen omroep wordt gemeld, dat het thans is gelukt, in de kamer van een der directeuren een geheim vak te ont dekken. waarin buitengewoon bezwarend materiaal is gevonden voor de corrupte leiding van het oude systeem en zijn directeur dr. Magnus. Het gevondene kan reeds na een vluchtig onderzoek alSxzeer bezwarend voor dr. Magnes geacht worden. Zoodra het materiaal volledig is onderzocht, zal net publiek uitvoerig over deze corruptie worden ingelicht. UIT ONZE OOST In verband met de verspreiding van een brochure getiteld: „Het streven naar een vry Indonesia." Aneta seint uit Batavia: Ir. Soekarno de leider van de Partai Indonesia, is in den afgeloopen nacht gearresteerd. Zeer waarschijnlijk zal hij worden geinterneerd. Het vergaderreoht van de Partai Indonesia en de Pendidikan Naslonal is beperkt De heer Soekarno is gearresteerd in verband met het verspreiden van een brochure, getiteld: „Mentjapi In donesia Merdika", waarin strafbare uitingen opgeno men zijn. De arrestatie van dezen nationalistlschen leider, ir. Soekarno. verwekte overal groot opzien. Dit bleek o.a. uit de enorme belangstelling, welke aan den dag gelegd werd in den Volksraad, waar hedenmorgen de regee- ringsgemaohtigde voor de politie mr. Vonk een regee- ringsverklaring aflegde, waarvan de hoofdinhoud was de beperking van de vergaderingen der P.I. en P.N.L De regeering zal zoo noodig tot verder gaande maat regelen moeten overgaan, wanneer mocht blijken, dat andere vereenigingen zich niet willen voegen naar den wil van de regeering om de bevolking te beschermen tegen invloeden die zich verder mochten keeren tegen de staatsbelangen en de belangen der onderdanen, wel ke de regeering aanmerkt als onaanvechtbaar. Hoe Soekarno werd gearresteerd. Nader seint Aneta uit Batavia: Omtrent de arrestatie van ir. Soekarno kan nog worden gemeld, dat de heer Soekarno hier gistermid dag zes uur was aangekomen. Hij had logies bespro ken bij den heer Thamrin en vergaderde te Mr. Cor- nelis, ten huize van mr. Sartono. Te ongeveer twaalf uur middernacht was de vergadering afgeloopen, waar na de heer Soekarno zich naar de woning van den heer Thamrin begaf. Tijdens het avondmaal te diens huize werd de te voeren actie besproken. Gewezen werd op de precaire situatie en ir. Soekarno werd door zijn vrienden tot de uiterste matiging aange spoord. Na den maaltijd verzocht de buiten wachtende poli- tie-ambtenaar ir. Soekarno even te mogen spreken, aangezien hij het erf van den heer Thamrin niet wilde betreden. De heer Soekarno vroeg den ambtenaar waarom hij hem wilde spreken, waarop deze verklaar de in het bezit te zijn van een bevel tot arrestatie. Toen hem gevraagd werd op grond waarvan die arres tatie zou moeten geschieden, antwoordde de politie ambtenaar dit niet te weten. Hij had slechts de hem verstrekte instructies uit te voeren op niet opzienba rende wijze. Ir. Soekarno werd vervolgens weggevoerd, nadat hem nog was medegedeeld, dat hij per vroegtreln he denmorgen naar Bandoeng zou worden vervoerd. De door hem geschreven brochure was reeds eenige maan den geleden verschenen en bevatte o.a. een relaas over de wijze waarop de vrijmaking van Indonesia zou die nen te worden verkregen. De oplaag van ir. Soekarno's blad „Fikiran Rajat" werd gisteren in beslag genomen. De brochure „Ment- iapai Indonesia Merdika" (het streven naar een vrij Indonesia) had reeds hier en daar opzien gebaard. Bo vendien waren tevoren tegen ir. Soekarno strafrechter lijke onderzoekingen gaande. De wandelpier te Morecambe in asch ge legd. Geheimzinnige branden. V.D. verneemt uit Londen: Een reusachtige brand heeft Maandagavond de 150 M. lange wandelpier van de badplaats Morecambe aan de kust van Lancashire geheel verwoest. In een uur tijds had het vuur, dat werd aangewakkerd door een feilen storm, de geheele pier met alle daarop staande gebou wen, een muziek-paviljoen, een dancing, een klein model golfbaan, café's winkels en schiettenten, vernield. Dui zenden toeschouwers sloegen van het strand af den brand gade. De schade wordt op 80.000 pond sterling geschat. Inmiddels stelt de politie een nauwkeurig onderzoek naar de oorzaak van den brand in. Dit is n.1. de vijfde brand, die dezen- zomer en de derde, die deze week in een badplaats aan de westkust groote schade heeft aan gericht. Dit seizoen heeft een brand gewoed op de pier van Llandudno en Happyvalley en tweemaal te Colwyn Bay, zoodat het vermoeden is gerezen dat, zoo men al niet met misdaad te doen heeft, misschien een fanati cus of waanzinnige zich het stichten van branden in de Engelsche badplaatsen ten doel heeft gesteld. De „oorlogsverklaring" van de regeerinfl met kalmte en koelbloedigheid opgeno men. Een groote boerenmarsch in voor bereiding. Uit Kopenhagen, 1 Aug. V.D.): Naar het voor beeld van Jutland heeft heden te Kopenhagen een groote vergadering plaats gehad, waaraan werd deel genomen door 400 vertegenwoordigers der „L. S.-bewe- ging", der meierijen en veehouders. Na langdurige debatten werd de „valuta-stakings"-resolutie van den Boerenstrijdbond aangenomen met slechts één stem tegen. De vergadering was geopend met het zingen van het nieuwe strijdlied der boerenbeweging en een rede van den leider Bach. Uit de debatten bleek, dat reeds 1100 van de 1600 meierijen en 53 van de 62 slachtvee- houderijen het stakingsparool hebb-n opgevolgd. Een der sprekers legde er den nadruk op, dat de L. S.-beweging weldra sterk genoeg zou zijn om de pers te bewegen tot een andere houding tegenover den strijdhond. De oorlogsverklaring van de regee ring wordt door de boeren met kalmte en koelbloe digheid opgenomen. De boeren zullen nooit vergeten de verklaring van Stauning, dat hij 50.000 werkloozen gereed heeft voor het overnemen der boerderijen, wanneer de boeren zich niet langer kunnen handha ven. De redevoeringen werden met grooten bijval aangehoord. De Deensche pers bericht ten aanzien van den voorgenomen grooten boerenmarsch van Noord- Sleeswijk naar Kopenhagen, dat het plan bestaat, een verzoekschrift aan den koning te overhandigen. Bij de delegatie, die zich met het aanbieden van dit ver zoekschrift zou belasten, zouden zich 5000 boeren aansluiten, die over zee van Noord-Sleeswijk naar Kopenhagen zouden komen. Terwijl dc koning de de legatie zal ontvangen, zouden de boeren zich op het plein voor het koninklijk slot opstellen. Den koning zal worden verzocht, groote verande ringen aan te brengen in de personen der Noord- sleeswijksche autoriteiten. De boeren keeren zich vooral tegen de liberale leiders. Volgens de bladen zal op 20 Augustus een nieuwe productiestaking worden afgekondigd, die drie da gen zal duren. In Deensche politieke kringen neigt men tot de opvatting, dat thans de politieke partij, die de boeren weet te bevredigen, kans van slagen heeft. Tien slachtoffers van een vechtpartij in het ziekenhuis. Reuter seint uit Brownsville, in den Amerikaan- schen staat Pennsylvanië: Tien personen werden in het ziekenhuis opgeno men, die waren getroffen door kogels of traangas hadden ingekregen bij een gevecht tusschen pos tende stakers en de sheriffs en hun manschappen op het terrein der plaatselijke steenkolenmijnen, waar meer dan 20.000 mijnwerkers staken en meer dan twintig mijnen gesloten zijn. De mijnwerkers eischen erkenning van hun vakorganisatie, genaamd de Vereenigde Mijnwerkers van Amerika, die het meerendeel der werkgevers weigeren te erkennen. Gouverneur Pinchot heeft reeds den feitelijken staat van beleg afgekondigd en een sterk detachement der nationale garde, gewapend met geweren en mitrail leurs, is ontboden. Nader wordt gemeld, dat een der gewonden in het ziekenhuis is overleden. Het aantal gewonden is tot zestien gestegen. Het aantal stakers is tot 30.000 man gestegen.

Schager Courant | 1933 | | pagina 1