VROUW, W/X\ODt Onze kleerkast Theekleeden. Hoeveel en welke kleeding wij noodig hebben. 4*- - ir~' Het permanenten van het haar. De „deel" als eet-kinderkamer. En wat wij zoelf kunnen maken. Wij lazen onlangs, dat een zeer mon dain heer, die tientallen jaren geleden leefde, doch toen een zeer bekende per soonlijkheid was in de hofkringen, over zóóveel costumes beschikte, dat hij hier voor een catalogus moest laten maken, waarbij costumes en bijbehoorende on- derdeelen, dassen, enz. genummerd wa ren gerangschikt. Indien wij, vrouwen, zoo'n catalogus zouden willen maken van onze voor- ja ars- en zomerkleeding, dan kunnen wy, dunkt ons, wel volstaan met deze op een naamkaartje te schrijven, dat er ongeveer als volgt zou uitzien: 1 Manteljapon. 1 Mantel 1 Zijden japon 1 Wollen japon 2 Waschbare japonnen Eenige blouses Jumper. Gij denkt wellicht, dat dit niet toerei kend is en toch kan men met deze uit rusting op kantoor, in huis, 's middags, 's avonds en zelfs in den schouwburg goed gekleed gaan. Wie over een ruim kleedgeld beschikt, kan natuurlijk naar eigen verkiezing hare garderobe aanvullen en uitbreiden, doch wij hebben hier op het oog de [werkende en huisvrouwen met een be perkt inkomen. Men moet echter met zorg en overleg kleeren weten te kiezen. Het meest, practisehe is een donker- blatrw mantelcostume, liefst met kort manteltje met kraag en revers, waarbij een overhemd of voor gekleed een zijden blouse. Van een blauw-wit katoenen ruitje, kan een aardige blouse gemaakt wor den, die als garneering een groote strik van glasbatist heeft. Blouses, vooral met korte raglan-pof- mouwtjes vragen zéér weinig stof, 1.50 M a 1.80 M. en verschillende weefsels zijn zóó goedkoop, dat de prijs van aan koop hiervan voor een kleine variatie in blouses geen bezwaar kan zijn. Het voordeel ervan is, dat men er met het zelfde rokje, doch met verschillende blouses telkens anders uitziet. In vrije oogenblikken zal menigeen gaarne een breiwerk ter hand nemen; De keuze kan dan vallen op een jum per met lange mouwen, die zoo heerlijk is om met frissche dagen te dragen. Tweedraad fichn wol is in diverse mooie tinten te krijgen en aangezien de jura- JAPON VOOR A.S. MOEDERS. 824. Deze gekleede middagjapon voor a.s. moe ders zouden wij raden van effen zomerwol, b.v. wollen georgette of crêpe de chine te ma ken. De japon, die ver naar de linkerzij de sluit met drukknoopen, heeft een shawl- kraag met ruime volant, en is even onder de taille met twee stofreepen dicht gestikt. De mouw heeft eveneens als af werking een vo lant. De rok is om de heupen glad en wordt vanaf kniehoogte rui mer. In de hals uitsnijding kan 'n kanten vestje worden gemaakt Patronen kun nen in alle gewenschte maten onder Nr. 824 worden aangevraagd. Onze teekening laat U een viertal theekleeden zien, waarvan sommige met opengewerkte randen en geborduurde hoeken zijn uitgevoerd, met bijbehoo rende servetjes. Deze kleeden zijn be doeld voor het thee-uurtje, waarbij te genwoordig allerlei lekkernijen worden genuttigd. Vaak serveert men deze snoe perijen, dikwijls van sandwiches, op een klein aanzettafeltje. Als eerste theekleed ziet U een blauw dijden -kleed, donder "eenige verdere ver siering dab" aïlèéh èen rand franje, ter wijl de servetjes eender "zijn uitgevoerd. •Het tweede kleed heeft een ongehoor de rand en is in de hoeken voorzien van een geborduurd bloemenmotief, ook het derde kleed is geborduurd. Het vierde heeft een ajour-rand met geborduurde hoeken en franje, terwijl het vijfde en laatste kleed in de hoeken opgestikte ap- plique's heeft in twee verschillende kleu ren. Er wordt veel zijde of kunstzijde voor deze kleeden gebruikt, doch altijd van het materiaal dat wasch- en kleur echt is. GEKLEEDE JAPON. 826 Gebloemd glas-batist is voor de echte warme zomerdagen de groote mode, evenals organdië hoewel crêpe ge orgette zich door eerstgenoemde weefsels niet op den achtergrond laat dringen. Ons model heeft een vest, dat 'n weinig gedra peerd is, doch dat wij voor de grootere maten, geschikter vin den met punt- hals en puntig toeloopend vest, hetgeen men bij de bestelling nog even extra moet vermelden. De wijde klok- mouw is aan 't bovengedeelte geknipt en be dekt do halve bovenarm. Om de heu pen is een aan sluitend opgezet puntig stuk, ter wijl de rok vanaf kniehoogte" in ruime klokken valt. Patronen kan men aanvragen in alle maten onder Nr. 826. pers slechts even over de taille reiken, vragen zij zeer weinig wol. In de meeste wolwinkels is uit verschillende modellen keus te maken en worden de brei patro nen tegen niet te hoogen prijs bijgele verd. De mantel kan overeenstemmen met de hoofdkleur van de zijden japon, waardoor dan tevens een gekleed wan- delcomplet wordt verkregen. Bij de japon zullen verschillende kra gen en manchetten gemaakt worden van organdië, glasbatist of zijden crêpe stof. Het glasbatisten garnituur b.v. gebor duurd met nopjes van waschzijde in de tint der japon. Bij de mantel wordt een aardige shawl gedragen, die links gestrikt wordt in een groote lus en twee einden. De zomer geeft zelfs nog vele koele dagen, zoodat we een wollen japon niet zullen kunnen missen. We maken er dan liefst een van een sprekende tint, b.v. brique of hel blauw, indien dit ten minste bij den leeftijd past. Grijs in diverse tinten is voor de meer geposeerde dames een ware uitkomst, terwijl ook zwart altijd goed kleedt. De zomerjaponnen worden van wasch bare stof gemaakt, cretonne, kunstzijde, frottè, linnen, ja, de keuze is zóó groot, dat wij wel weten waar wij moeten be ginnen, maar niet, waar te eindigen, zonder kans te loopen, toch nog iets te vergeten. Iedere vrouw, die een beetje handig is, kan aan de hand van goed passende patronen, hare kleeren zelf maken, daar de modellen vrij eenvoudig zijn. Wij gelooven, dat er bijna geen vrouw is, die er niet gaarne goed uitziet, in zoo'n eigen gemaakte japon, waarbij men, vooral door de garneering, iets aparts kan geven aan het geheel. Wij hebben eens een wijs man hooren zeg gen: Vrouwen moeten niet alleen goed zijn, maar moeten er tevens goed uit zien! *7 904 CHIQUE MIDDAGJAPON. 804. Glasbatist zal in de komende zo merdagen d e groote mode wor den, zoowel voor geheele japonnen als voor garnee ring. Allerlei va riaties ziet men erin, gebloemde, geruite en ge streepte dessins, alsmede zachte tinten en wit. Wij hadden bijgaande japon gedacht v. voile of georgette met bovenpas en strookjes van wit glasbatist. Het geheel kan op gemakkelijke wijze met een aparte onder mouw weer een ander aanzien krijgen. De aan sluitende onder mouw wordt aan dien bovenkant afgewerkt met 'n zoom, waardoor een elastiekje wordt gehaald Het lijfje wordt met een punt op de rok gestikt, terwijl twee vertikale inknippen worden omge boord, waardoor de ceintuur gehaald wordt, die men achter strikt. Naar ver kiezing kan deze laatste vervallen en een smalle ceintuur met eenvoudige gesp om het middel worden gedragen. De vierbaans rok valt in niet te ruime klokken, terwijl het gladde deel. dat de heupen omsluit, eerst op kniehoogte wij der wordt. Patronen zijn onder Nr. 804 verkrijg- Indien men van plan is het haar te laten permanenten is het noodig, dat men een week of zes van te voren begint met het hoofcl met lauwe olijfolie te mas- seeren vóór het naar bed gaan, daarna om het vet worden van het hoofdkussen te voorkomen, 'n handdoek om 't hoofd bindt. De olie heeft dan gedurende den nacht gelegenheid in de huid te trekken. Den volgenden morgen wordt het haar met een goed soort haarwaschpoeder na- gewasschen, waarbij men als volgt te werk gaat. De helft van het pakje wordt opgelost in ruim een halve beker warm water, de andere helft kan voor een vol gende keer gebruikt worden. Indien de inhoud van den beker een weinig is afgekoeld, neemt men wat zeepwater in de holte van de hand en wrijft het hoofdhaar hiermede in, daar na goed wasschen terwijl men met de toppen tevens de hoofdhuid masseert, vervolgens naspoelen en met de rest van het zeeppoeder het haar nogmaals gron dig wassen en spoelen. Ten slotte het hoofd overgieten met 0.5 L. lauw water, waarbij de sap van een halve citroen of een halve d.L. azijn is gevoegd. Het haar zal na deze behandeling minder gauw afbreken, terwijl roos of huidschilvering absoluut verdwijnen, factoren die er ze ker toe zullen medewerken om de per manent wave beter te doen slagen. JURK VOOR KLEINE MEISJES van 2 tot 5 jaar. 810. Wit voile, batist of mouseline kunnen evenals vele andere zomerstoffen voor dit eenvoudige jurkje verwerkt worden. HET AANVRAGEN VAN KNIP PATRONEN. Om het onze lezeressen gemakkelijk te ma ken kunnen patronen voortaan ook per brief onder bysluiting van f 0.58 ln postzegela voor japonnen en f 0.30 voor brelpatronen worden aangevraagd bij de moderedactrice van dit blad. Muzenstraat 5 b. 's-Gravenhage. Patronen worden ook toegezonden na over- 191919 ten name van den kmppatronendienst schrijving van het bedrag op postrekening to 's-Gravenhage. De maat en het nummer van het patroon met uw volledig adres vooral duidelijk ver melden. De sluiting is midden achter met een klein split je, terwujl kleine groepen op- rijgjes afgewisseld door knoopjes als garneering dienen. De kleine pofmouw wordt met een smal boordje afgewerkt, terwijl om het kleine kraagje eenige rijen in den steelsteek kunnen worden gebor duurd met gekleurde borduurkatoen. Patronen kunnen voor den leeftijd van 2 tot 5 jaar worden aangevraagd onder Nr. 810. In ouderwetsch# buitenhuizen. In vele ouderwetsche buitenhuizen heeft men vaak een groote ruimte, die men „den deel" noemt en welke met een groot venster op de plaats uitziet. Veel te weinig wordt van deze ruimte een nuttig gebruik gemaakt, en toch is zij met weinig moeite tot een kinderka mer in te richten, die vooral in warme zomerdagen een koel verblijf biedt. Voor gezinnen met veel kinderen wordt een speelhoek ingericht, waar de kinderen al hun schatten bij elkander hebben en naar hartelust kunnen spelen, zonder dat de huisvrouw zich hierom behoeft te bekommeren; de woonkamer blijft nu immers netjes aan kant. Onder het raam komt een tafel, waar aan de grooteren hun schoolwerk maken of knutselen, terwijl in het midden een tafel met eenvoudige stoelen komt, waar het gezin de maaltijden gebruikt. In de meeste gevallen is de deel niet te verwarmen, zoodat men er met groote koude niet kan zijn, tenzij de warmte uit een aangrenzende keuken er naar toe trekt. Voor kleine gezinnen zal het waar schijnlijk minder noodig zijn, doch voor groote gezinnen is het inrichten van den deel tot eet-kinderkamer een buitenge woon groot gemak. baar in alle gewenschte maten, hoewel wij onze leveressen, die de grootere ma ten behoeven, zouden willen aanraden, de strookjes te laten vervallen en een hlousemouw te kiezen, die eerst onder den elleboom wijder wordt en aan een smalle manchet gezet wordt, hetgeen meei' afkleedt. SPEELPAKJE voor kleintjes van 13 jaar. 834 Het modelletje van bijgaand speelpak- je, dat b.v. van vlisco gemaakt kan worden is zeer eenvoudig en be staat uit een voorzijde met aangestikte bre tels, die achter kruiselings over elkander op het broekje geknoopt worden. De ruimte van de achterzijde van het broekje is aan een band gezet, die zoo lang geknipt is, dat hij midden voor met knoop en knoopsgat sluit. Patronen kan men aanvragen onder Nr. 834. Juisten leeftijd vermelden! Wanneer men een vensterruit meerma len bestrijkt met wat vernis, kan het licht nog wel de kamer binnenkomen, doch het is onmogelijk geworden om van buiten af in de kamer te zien. Verfvlekken op hout of glas moeten da delijk afgewreven met een door terpentijn bevochtigden doek; zijn zij reeds opge droogd, dan kan men ze soms verwijderen met schuurpafiie*.

Schager Courant | 1933 | | pagina 7