Het kweeken van een sterk volk. Barbara Worth Sparta-nieuws. Donderdag 3 Augustus 1933. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9323 De ontploffragsramp te Briinn. Als ze allemaal zoo eens deden. Een vergelijking met de Ver. Staten. Ingezonden Stukken. tXB EUGENETISCHE WETGEVING IN DVHRKE. LAND. HAAR DOEL EN MOTIVEERING. fMkwtyto heeft de sterilisatie in Amerika, gelijk later blijkt, onder pressie plaats gehad en hebben de misdadigers, waarop dit proces is toegepast, er later spijt van. Amerika stelt als doel: beperking der criminaliteit Duitschland wil in de eerste plaats rasveredeling. Reeds de oude Spartanen, de mannen, die leefden van de beruchte „bloedsoep", hielden hun geslacht sterk en flink, door de in dien tijd aan de orde van den dag zijnde methode van het dood en van zwakke kinde ren. Zwakke, misvormde of ziekelijke kin deren wierpen zij eenvoudig in den afgrond. Onze hedendaagsche methoden zijn, door hun wetenschappelyken ondergrond, huma ner en.,, practischer. D« wetten der erfelijkheid, voor zoover wy ze thans kennen, berusten op de waarnemingen van Mendel. die sindsdien ten volle zijn bevestigd door de resultaten van plantenkweekers en dierenfokkers. Men kan ze relf met betrekkelijk geringe onkosten controleeren door kruisingsproeven met verschillend gekleurde bloe men. b.v. En al vrij spoedig zijn sommigen op het idee gekomen, dat er ook op menschen volgens de wet van Mendel experimenten genomen konden worden. In the orie is dit natuurlijk volkomen waar. De erfelijkheids- wetten, die voor een bepaald gewas of voor een zeker hondenras gelden, gaan ook voor menschen op. Doch ln de praktijk stuitte men op het bezwaar, dat de men schen ziohzelf nog beschouwen als iets anders dan als proefdieren in een fokkerij. De Duitsche regeering stelt zich echter op een ander standpunt. Zij wil van het Duitsche volk maken, wat er van te maken is en volgt daarbij, voor zoover dat mo gelijk is zonder al te veel verzet te ontketenen, dezelfde richtlijnen als een veebezltter ten opzichte van zijn dieren. In positieve richting valt er weinig te doen; men kan „uitgezochte exemplaren" van het menschen- ras niet dwingen om een huwelijk met elkaar aan te gaan. In negatieve richting kan men echter wel iets bereiken door sterilisatie (onvruchtbaar, ongeschikt voor de voortplanting maken) van ongewenscjite ele menten. Op den duur zullen dan. naar men hoopt, alle zwak- en krankzinningen. alle geestelijk minderwaardi gen uitsterven. Tegen hen richten zich voornamelijk de nieuwe Duitsche wetsbepalingen. Lijders aan erfelijke ziekten, zooals t.b.c.. worden er niet door getroffen, zelfs niet de lijders aan de beslist erfelijke bloedziekte, al is over laatstgenoemd punt wel lang en breed gedebatteerd. Men heeft zich op het standpunt gesteld, allereerst die elementen te laten uitsterven, die de criminaliteit doen toenemen en den staat geld kosten. Er is n.1. een dui delijk verband tusschen misdadigheid en geestelijke minderwaardigheid. Volgens Lombrose komt 37 pet. der brandstichters, 32 pet. der dieven. 29 pet der sexueele misdadigers uit abnormaal aangelegde families. En wat de onkosten voor den staat betreft: men heeft bere kend, dat in den loop van 75 jaar de nakomelingschap van één enkele vrouw het land ongeveer drie millloen heeft gekost aan openbare liefdadigheid, gevangenisver zorging, enz. Zulke gevallen zijn natuurlijk uitzonde ringen. evenals de tegenhanger van dit voorbeeld: de familie Bach, die in vijf generaties onder 73 nakome lingen 30 musici van naam telde. Het streven naar sterilisatie van minderwaardigen vindt men niet alleen in Duitsohland, maar vooral in de Vereenigde Staten, waar het dateert van het begin de zer eeuw en voornamelijk gericht is tegen misdadigers Op het oogenblik is in 27 van de 48 staten sterilisatie toegelaten, in Californië bovendien ln bepaalde gevallen verplicht. Deze gedwongen sterilisatie is tot dusverre slechts in zeer enkele gevallen toegepast. De „Vrijwil lige" sterilisatie is in deze laatste tien jaar ln den staat Californië bij meer dan 5000 misdadigers doorgevoerd, doch uitlatingen dezer misdadigers na ommekomst van hun straftijd bewijzen, dat er weieens pressie op hen wordt uitgeoefend en dat zij het later betreuren, zich FEUILLETON. Door HAROLD BELL WRIGHT 45. Toen de sneltrein dien namiddag zijn reizigers bij het verbindingspunt gelost had. had de trein, die bij den aanleg van de nieuwe lijn dienst deed. Jefferson Worth zoover gebracht als de rails gelegd waren. Hier wachtte hem Texas Joe met een vlug span paarden en een licht rijtuigje. En zoo was het mogelijk geweest dat. ter wijl de menschen zioh tegenover het hotel in afwachting van den postwagen verdrongen, Jefferson Worth ter zelfder tijd in zijn huis rustig aan zijn avondeten aan zat en zijn bevreesde dochter geruststelde. Toen de verzamelde pioniers van den voerman van den postwagen vernamen dat de man op wien het wach ten was, bij het verbindingspunt op de zijlijn was door gestoomd, begrepen zij alras de ware toedracht van het geval. De opwinding werd aangewakkerd eensdeels door wat men bij Worth voor vrees aanzag, en anderdeels door de deskundige bemoeiingen van Horace P. Van een ordelievende betooging van een groep verontwaar digde burgers, die een openbaar persoon ter verant woording wenschten te roepen, ontaardde de beweging weldra in een straatrumoer ontstaan door het achter volgen van een ontsnappend slachtoffer. Schreeuwende en loeiende zette de stoet zich in beweging naar het huis van Worth. En tegelijk met de bende, trokken de rustige mannen van het Zuider-Centraal District op. Toen de geluiden van de naderende bende de beiden bereikten die aan hun avondeten zaten, sprong Bar bara van angst en schrik overeind: „Pappie, daar ko men zij! Daar komen zij!" fluisterde zij en zij sidderde van angst voor de veiligheid van haar vader. „Gauw! Capitan staat klaar. Ik heb Pablo gezegd dat hij hem in het tuig moest laten." Maar Jefferson Worth was juist bezig met de zwarte koffie, waarmede hij gewoon was eiken maaltijd te be sluiten en onverstoorbaar antwoordde hij: „Blijf zitten, Barbara. Ik heb Capitan vanavond niet noodig." Terwijl hij dit zeide, was de bende voor zijn huis ge Hierboven een beeld van het door een explosie verwoeste hotel „Europa" in het centrum van de stad Briinn. Tot gister kon men nog steeds niet met zekerheid zeggen hoeveel menschen- 1 evens bij deze ramp waren te betreuren. Er waren toen reeds 6 dooden en 11 zwaar gewonden geborgen. te hebben laten bepraten. Het motief is in Amerika ook ln hoofdzaak de vermindering der criminaliteit. Wel vindt men in de Vereenigde Staten naar schatting on geveer tien millioen geestelijk minderwaardigen, die het land jaarlijks een milliard kosten, doch hiertegen richt zich ln Amerika de eugenetische wetgeving niet, terwijl zij in Duitschland de misdadigers praktisch ongemoeid laat. Zoowel de motleven als de praktische uitwerking der wetten verschillen dus in de beide landen. (Nadruk verboden). komen en de vreedzame stilte die plotseling inviel, scheen zijn woorden te bevestigen. Bij het hek aan den weg, in den rooden gloed van de zon. wier laatste stralen de hooge toppen van het Nie- mandsgebergte kleurden, stond de rijzige gestalte van den oudgediende Texas Joe. niet verre van hem de breedgeschouderde. Iersche worstelaar met zijn stieren nek. Pat ginds de man van de Woestijn met zijn ijzeren zenuwen. Abe Lee... En kalm hun weg banende naar de voorste rijen, zag men de mannen van het Zui- der-Centraal-Distriot. De stilte werd verbroken door de ietwat teemende stem van Texas Joe: „Goeden avond, samen. Wat is er hier te doen? Wij willen hopen dat alle aanwezigen er voor zullen zorgen dat het gras in den tuin van mijn heer Worth niet vertrapt wordt." Barbara en haar vader hoorden die eigenaardige waarschuwing en de wangen van het jonge meisje her namen hun gewone kleur, toen zij met een glimlach fluisterde: „Die beste Oom Tex!" En ln die zachte stem speurde men een onderstroom van koele beradenheid, van een bewuste beheersching van den toestand. Zij voelde dat de vrees werd wegge nomen uit haar hart. En ook voor de menigte ln de straat bleven de omstandigheden niet verborgen die Barbara geruststelden. Gedurende enkele oogenblikken die volgden op de begroeting van Tex, was er een on rustige gisting onder de aanwezigen. Daar maakte zich op eenmaal de indrukwekkende gestalte van Horace P. los van de gewone stervelingen. „Geen geweld, vrien den! Geen geweld! Om Godswil, schiet niet! Laat mij een oogenblik tot u spreken." Het was niet duidelijk of hij zich in het bijzonder richtte tot de drie mannen by het hek, dan wel tot het geheele gezelschap. Maar Texas antwoordde: „Wy zul len u met genoegen aanhooren. kommandant! Ik weet zeker dat niemand hier zoo onbeleefd zal zyn u in de rede te vallen." ,Js mijnheer Worth thuis?" „Dat is hy zeker. Hij voelt zioh hier erg thuis." „Zouden wij hem misschien een oogenblik kunnen spreken om hem het een en ander te vragen over een zaak waarby wy allen het hoogste belang hebben?" Horace P. verheugde zich opnieuw in het bezit van zyn adem en van zijn gewicht. „Mynheer Worth is juist op dit oogenblik bezet. Hy zit met zyn dochter aan het avondeten. Maar zy'n rech terhand, mynheer Lee, is hier tegenwoordig en zal met het grootste genoegen aanhooren wat u te zeggen hebt." De vormelijke beleefdheid van den ouden Tex was verrukkelyk om aan te zien. In weerwil van den ernst BEDANKT ALS LID: H. Uitterdyk en A. Uitterdyk, beiden te Schagen, wegens verhuizing naar Wieringerwaard. JAARVERGADERING. De jaarvergadering wordt gehouden op Dinsdag 8 Augustus a-s. des avonds 8.30 uur ten huize van den heer H. Raven alhier. Agenda: 1. Opening. 2. Voorlezing notulen. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen. 4. Verslag secretariaat 5. Verslag penningmeester. 6. Andere verslagen, o.a. kascommissie, E.C. e.a. 7. Verkiezing voorzitter. 8. Verkiezing secretaris en penningmeester. 9. Verkiezing commissarissen. 10. Verkiezing elftalcommissie. 11. Rondvraag. 12. Sluiting. HET BESTUUR, Opkomst dringend gewensoht INDEELING COMPETITIE. Besloten is in te schrijven by den K.N.V.B. met Scha gen I. In den N.H.V.B. met Schagen II en III, en A en B. DE NIEUWE VIERDE KLASSE A. Een aardige klasse. Succes by toelating) Alkm. Boys (idem) Andyk (idem) Schagen Alkmaar D.T.S. Vrone Texel Uitgeest Zoowaar een klasse bestaande uit grootendeels clubs uit den kop van Noord-Holland. Drie nieuwe vereeni- gingen zyn opgenomen en wel Succes, Alkmaarsche Boys. en Andyk. De anderen zyn alle oude bekenden doch niettegenstaande is het een aardige klasse met tal van prachtige wedstrijden. Veel zal men elkander niet toegeven. ALGEMEENE JAARVERGADERING. Leden die nog eenig punt behandeld willen zien op de komende jaarvergadering geven dit op by onzen voor zitter, den heer K. S. Leguit. Ons bestuur kan er dan op rekenen. SCHAGEN I—STORMVOGELS EL Bovengenoemde wedstryd zal plaats hebben op Zon dag 13 Augustus a.s. en des middags 2.30 uur. van den toestand, konden vele toeschouwers hun lar chen niet bedwingen. .Mynheer Worth is bereid uw commissie te woord te staan." zeide Lee kortaf. De burgerij was haar commissie ten eeivenmale verge ten. Het scheen dat Horace P. den glans dier commis sie geheel verduisterd had. Er kwamen nu drie mannen uit de menigte te voorschyn en de lofredenaar van Ja- mee Greenfield volgde hen naar het hek. Terwyl zy na derden, sprak Abe enkele woorden tot zyn beide metge zellen, met het gevolg dat de stevige figuur van Pat hem den weg versperde. „Ig u ook aangewezen om met mynheer Worth te spreken?" vroeg Abe droogweg, „ik had gehoord dat er daarvoor een commissie van drie leden was be noemd." „Ik ben weliswaar niet lid van die commissie, maar ik sta altijd klaar, mijn diensten in het belang van medemenschen beschikbaar te stellen." „Mynheer Worth verlangt de oommissie te ontvan gen", zeide Abe. „Maar u hebt niet het recht, mynheer Dat is een beleediging, dat is een schande..." Daar viel de Ier hem in de rede. „Dat is juist wat ik al by mijzelven dacht Dat zoo'n verdachte bemoeial hier tegenwoordig is by een samenkomst van godvree- zende eerlyke burgers. neen, dat moest eigenlijk niet voorkomen en als Abe mij permissie geeft..." Horace P. trok zich voorzichtig terug en toen hy bui ten het bereik van die vuisten gekomen was, zeide hy: „Vriendje, dat zal ik mynheer Worth vertellen." „Misschien had die liever gezieii dat ik je eens onder handen nam." Horace P. ging nog verder achteruit. „Ik zal er voor zorgen dat hy te weten komt dat ik hier myn diensten heb aangeboden." verklaarde hy met vertoon van al de waardigheid waarover hy beschikken kon. „Dat moet je doen", riep de Ier. „Als je diensten maar niet te duur zijn, dan kan hy je misschien wel by den nieuwen spoorweg gebruiken. Ik zou je dolgraag in myn ploeg hebben. Dat zou meteen goed zyn om dat buikje van je een beetje in te binden." Alle aanwezigen lachten hartelijk, want er was on der die werkzame pioniers niet één die de werkeiyke waarde van Horace P. niet kende. Terwyl Pat en ondanks zichzelven de groote Blanton het publiek vermaakten, geleidde Abe de com missie naar Jefferson Worth. Een van hen was een zeer populair koopman die gedurende de eerste acht maan den van het bestaan van zyn zaak in Kingston in een gebouw van Worth de noodige ruimte huurvry tot zijn De beide eenige oorlogsschepen, die Estland bezit, zyn door de regeering van dat land aan Peru verkocht geworden. Men vraagt zich on willekeurig af, als ze allemaal zoo eens deden, of dan de kansen op algemeene ontwapening niet zouden stygen. Misschien dat nog de vraag zou rijzen, waar de koopere er voor te vinden, maar als het aanbod zóó groot werd, zou on tegenzeggelijk de waarde van dit oorlogstuig sterk dalen. En zou dit alleen niet reeds een stap in de goede richting zyn? ADSFIRANTENWEDSTRIJDEN. Zondag 6 Augustus zullen de Schagen-adspiranten te Wieringen wedstryden spelen tegen Succes en b. Succes bSchagen b om 10 uur. Succes aSchagen a om 11 uur. De elftallen zyn als volgt samengesteld: SCHAGEN B: R. Prins P. Koning W. Quax S. Visser H. Lem N. Blaauboer A. Veen stra Jb. Schram P. Schoorl R. v. Haren J. P. de Wit SCHAGEN A: T. Bijpost P. Bruin Alb. de Wit T. Moransart J. Peetoom J. Gelder Alb. Molenaar S. Grootes C. v. Haren Naber L. Strijders AJg. reserves: J. Klant. Chr. Neefkes; W. Gorter. J. Boontjes. De heer G. Rempt zal als geleider de reis mee maken. Geachte Redactie Gaarne had Ik bygaande geplaatst; hebt u er echter genoeg van ik kan het my indenken, in elk geval dank. Vriend van Dalen. Een macht, onafhankelijk van onzen wil zet ons op den weg des levens, welke voert naar 't graf, en geeft ons bovendien allen een bril mede, gekleurd door de le vensomstandigheden onzer ouders en de erfeiykheid. Onderweg ontmoeten wy andere reizigers en bespre ken met hen het landschap dat wy doorreizen, maar allen zien de kleuren der bloemen en planten verschil lend. En zie er ontstaat twist, zij die den hemel rood zien zonderen zich af van die dwazen, die durven beweren dat het licht blauw is. Elke groep beweert nu: „wij en wy alleen zien het pad. des levens in het juiste licht." Zoo redekavelend bereiken wij het einde der reis en hier vallen alle brillen af. Wy zien het witte licht, dat in werkelijkheid hun pad heeft beschenen en zyn ver- bysterd. Maar later gebruiken zy die kostelijke gave van God, welke zy door hun twist vergeten waren: het verstand. Wy ontleden het witte licht in het prisma der rede en dan Van Dalen vindt elk zijn eigen kleur terug in de werkelijkheid en eeuwigheid. Kolhorn, 1 Aug. 1933. P. LANGENDDK. beschikking had gehad. Een ander was een landbouwer wien de bankier het kapitaal had voorgeschoten waar mede hy enkele voordeelige zaken had kunnen afslui ten. En de derde was de voorspoedige bezitter van een tameiyk uitgebreid akkerland dat in de nabyheid van de stad gelegen was. Deck Jordan had hem bij zijn inkoopen van gereedschappen, zaaikoren en levensmid delen door de eerste twee jaren heengeholpen. Jefferson Worth begroette hen met zijn gewone kleur- looze stem en terwijl zyn bezoekers hun best deden met het blik door het grijze masker heen te dringen, voel den zij de mogelijkheid van een element in den toestand dat een geheel ander aanzien aan het geval zou geven, al beweerde Horace P. dan ook dat hy de zaak glas helder had uiteengezet Die kalme, bezadigde man. die daar tegenover hen stond en die steeds bereid was ge weest iederen pionier te steunen die dat vertrouwen verdiende, kon toch onmogelijk dat monster zijn dat de welsprekende redenaar beweerd had in hem te zien. Van daar dat de commissie, nu zij buiten het bereik van haar omgeving en van den woordenstroom van Horace P. stond, een weinig beschaamd was. Mynheer Worth," zeide de woordvoerder, „wy heb ben de opdracht gekregen u inlichtingen te vragen over dat geval met den spoorweg." „Wat verlangde je te weten. Gordon?" „In de eerste plaats, of het waar is dat u nagenoeg al uw bezittingen in Kingston verkocht hebt" „Ja. Die eigendommen behooren mij niet meer toe." Hy voegde er niet bij dat hij dit alles verkocht had omdat hij genoodzaakt was zyn bezit te gelde te maken en op die manier de kosten te bestrijden van den aan leg van den nieuwen spoorweg dien het nieuwe land zoo dringend noodig had. De commissieleden zetten een ernstig gezicht. „Is het waar", vervolgde de woordvoerder, „dat u het ontwerp van dien weg veranderd hebt, zoodat die weg Baroa aandoet en tameiyk ver van Kingston verwijderd blijft?" „Het is waar dat het ontwerp gewijzigd is," antwoord de de bekende kleurlooze stem. „Zou het mogeiyk zyn daarop in zoover terug te ko men dat de lijn Kingston aandeed?" „Bedoel je tegen een vergoeding?" „Juist mynheer Worth." „Daarover kan ik zelfs niet onderhandelen." „Zouden wy niets kunnen doen waardoor de toestand veranderd werd?" En het antwoord verraste de commissie. „Zeg Green- field dat hy beter deed zich direct tot my te wenden." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1933 | | pagina 5