DE STEPHANSKROON VARIA. DE NAZI'S IN LIMBURG. Verbod tot deelname aan mili taire oefeningen in Dnltschland. Anders niet meer ln ons land. De oocamisaaris van politie te Heerlen, hoofd van politie in den zin der vreemdelingenwet, heeft ter ken nis van de in de gemeente Heerlen wonende of ver blijvende vreemdelingen gebracht, dat het hun verboden is zich naar het buitenland te begeven teneinde aldaar, anders dan voor het voldoen aan verplichtingen, voort vloeiend uit militairen dienstplicht, deel te nemen aan oefeningen in den wapenhandel, of oefeningen die een min of meer militair karakter hebben (hieronder ook 'te verstaan „Wehrsport-oefeningen") marsch- of excer- citieoefeningen, door politieke partijen georganiseerd. Overtreding van dit verbod zal ertoe leiden dat de be trokken vreemdelingen niet weer in Nederland worden toegelaten, of hun een langer verblijf la Nederland wordt ontzegd. Ook te Kerk rade is door den commissaris van politie een dergelijk verbod als hierboven afgekondigd. Boven dien schijnt het in de bedoeling te liggen om voor alle grensplaatsen dit verbod toe te passen. Klaarblijkelijk staat een en ander in verband met het optreden van in Nederland woonachtige Duitschers, die bij de Duitsche nationaal-socialistische partij zijn aan gesloten. Nu de Nederlandsche regeering een verbod heeft uitgevaardigd van deelneming aan politieke actie op Nederlandsch gebied, trekken de leden al of niet gedwongen op geregelde tijden over de grens om militaire, of zooals zij het noemen „sportoefeningen" te houden. Wel is waar hebben de betreffende besturen beloofd zich van politieke actie te onthouden, maar In de wer kelijkheid zijn de afdeelingen in geenen deele opgehe ven, aldus lezen we nog in de „Tel." Men heeft in Ne derland „gezelligheidsvereeniglngen" opgericht en de leiding is eenvoudig verplaatst naar de Duitsche grens streek. Hier wordt op geregelde tijden vergaderd en geoefend en zulks geheel in groepsverband. De Ortsgruppe Eygelshoven met administratieven «etel te Herzogenrath en de Ortsgruppe Kirchrath met zetel te Strasz, evenals de andere afdeelingen, zijn eenvoudig blijven bestaan. Ook de contributie van de leden blijft men innen en de intimidatie, zij het dan wat meer bedekt voor zoolang men in Nederland is, 'iduurt voort. De gouwleiedr, de heer Tykfer, zetelt thans te Aken en deelt vandaar zijn bevelen uit over de Limburgsche afdeelingen, Speciale adjudanten brengen die over. iEchter moet men deze actie niet al te ruim opvatten. In totaal zal het aantal aangesloten leden, zooals wij met zekerheid meenen te weten, de vijfhonderd niet te boven gaan. Het aantal zal eerder minder dan meer zijn, Deze menschen komen hetzij alleen, hetzij in groepsverband, gewoon gekleed over de grens, waar zij zioh in de bekende bruine uniform steken. Zoo komt het geregeld voor, dat men een eenvoudi- gen Duitschen mijnwerker, ergens in Kerkrade woon achtig, daar ontmoet, om hem eenige uren later te zien paradeeren in de bruine uniform over de grens, waar hij „controle" uitoefent op de Hollanders die naar IDuitschland gaan. Het behoeft geen betoog dat der gelijke toestanden tot onaangename verwikkelingen leiden. Allerlei grens-incidenten. zooals zich de laatste maanden aan de Dultsch-Neder land sche grens afspeel iflen, zijn er het gevolg van. De toestand in het grens gebied wordt hierdoor meer en meer gespannen en wij kunnen ons niet herinneren, dat er ooit zulk een wre velige stemming tusschen de wederzijdsche grensbe woners heeft bestaan als thans. De burgemeester van Kerkrade heeft heden weer 'n 'drietal Duitschers aangezegd dat zij als ongewenschte vreemdelingen vóór 3 Augustus het land moeten ver laten. Naar wij uit goede bron vernemen overweegt men in betrokken politioneele kringen in de mijnstreek binnen enkele dagen een groot aantal Duitschers aan te zeg gen dat zij het land moeten verlaten. Ernstig ongeluk in Londen's straten. Brandweerwagen het trottoir opgereden. Eenige voorbijgangers bekneld geraakt en ernstig gewond. Een wagen van de reddingsbrigade van de Londen- Sche brandweer is Dinsdag bij het uitwijken voor een tram het trottoir opgereden en terecht gekomen in ide étalage van een winkel in Walworth Road. De commandant en vijf brandweerlieden werden van den auto geslingerd en liepen sneden en builen op. Alleen 'de chauffeur was ernstig gewond door sneden in het gelaat. Erger waren eenige voorbijgangsters er aan toe. Een vrouw van 50 jaar raakte bekneld onder dén auto en men zag zich gedwongen haar ter plaatse aen been af te zetten om haar te kunnen bevrijden. Een andere vrouw, van 55 jaar, en een meisje van 7 jaar werden eveneens gewond en nog een vrouw kreeg een zenuwtoeval van den schrik. De chauffeur van den auto had volgens ooggetuigen geen andere keus dan met volle vaart tegen de stampvolle tram op te rijden of te doen, gelijk hij gedaan heeft. Ook in het eerste geval zouden de gevolgen ernstig zijn ge weest. GRUWELIJKE MOORD IN EEN BRUSSELSCHE VOORSTAD. Een oud Oost-Indisch militair de dader? Dinsdag is in de woning van den 63-jarigen oud gediende van het Oost-Indische leger, J. van Nieuwen- hoven, aan de Neerpedestraat, te Anderlecht, het met bijlslagen afgemaakte lijk gevonden van diens 67-ja- rige echtgenoote. De man en een zoon uit een vroeger huwelijk van de verslagene, die met haar vaak op gespannen voet leefden, zijn gearresteerd en opgeslo ten. Beiden beweren echter onschuldig te zijn. TROTZKI NIET IN NEDERLAND. De Onafh. Soc. Partij, die voor Augustus te Soester- berg een vacantie-scholingsweek organiseert, had den voormaligen Russischen volkscommissaris Trotzki be reid gevonden, tijdens zijn verblijf in Frankrijk een kort bezoek aan Nederland te brengen tot het houden van eenige voordrachten tijdens genoemde vacantie- ■week. Naar aanleiding van de daartoe aangevraagde verblijfsvergunning heeft het bestuur van de O.S.P. thans van den minister van justitie bericht ontvan gen, dat de regeering geen toestemming zal verlee- nen voor een verblijf van Trotzki in Nederland. DE BOSCHBRANDEN IN ZUID-FRANKRIJK. De boschbranden in de nabijheid van St. Cyr, die nu reeds verscheidene dagen duren en waaraan men aan- fyankelijk slechts weinig aandacht schonk, hebben zich zoodanig uitgebreid, dat groote afdeelingen militaire troepen naar de plaatsen van den brand zijn gediri geerd, om een ernstige ramp te voorkomen. Men heeft greppels gegraven en tegenbranden aangelegd, om het vuur te bestrijden. De groote verkeersweg van To*rion naar Marseïlle is voor het verkeer gesjoten en dit wordt over secundaire wegen geleid. in een verzegelden koffer. ,.TOT ZIJ WEDER EEN KONINGSHOOFD SIERT!" HOE HONGARIJE ZIJN NIEUWE KROONBE- WAARDERS KOOS. VREEMDE CEREMONIEN. «ALLES IN ORDE BEVONDEN!" In de marmeren zaal van de koninklijke burcht te Budapest zijn de beide nieuwe kroonbewaarders benoemd, die er voor moe ten zorgen, dat de koningskroon in den ver zegelden koffer ongeschonden blijft, tot zij weder een koningshoofd siert. „A Magyar Szent Korona." Wanneer Stephan I, de Heilige, eerste koning van Hongarije, zoon van den hertog Geza en achterklein zoon van grootvorst Arpad thans zijn Stephanskroon weder zou zien, zou hij in een slechte stemming gera ken. Zij siert geen koningshoofd, zij ligt in een koffer, die weliswaar mooi en goed gesloten i6, maar niettemin een koffer blijft, temidden van de andere symbolen der regeeringsracht van een heerscher als scepter, appel en zwaard. En buitendien is de kroon verbogen. Het kruis, dat boven op de kroon zit, is scheef geworden sinds men de kroon ln de jaren 1846 tot 1853 bij Orsova begroef. In elk geval heeft Stephan I de kroon in den huidigen vorm nooit gezien, want het thans scheeve kruis Is pas later aangebracht Toen Stephan als eerste koning van Hongarije deze kroon op het hoofd zette, bestond zij uit twee zich kruisende beugels en een kap van goudblad. Eigenlijk liggen in den koffer twee kronen, n.1. nog een kap met een diadeem. Maar deze beide hoofdbedekkingen samen vormen den Stephanskroon, aan welker tegen- woordigen toestand Stephan I zich ergeren zou. Hoofd zakelijk weliswaar, omdat zij in den koffer ligt... Beveiligd door zeven zegels en twee kroonbewaarders. Maar zoolang de koninklijke burcht nog staat, zal de Stephanskroon niets kwaads overkomen. De koffer wordt bewaard in een gepantserd vertrek. HIJ draagt zeven zegels en vele groote en eenige kleine patent- sloten. En bovendien wordt de koffer met zijn kostbaren In houd bewaard door eenige voortreffelijke detectiven en ten slotte twee „kroonbewaarders", hooggeplaatste per soonlijkheden. die men zoo juist in Budapest plechtig gekozen heeft Deze verkiezing ls de eenige gelegenheid, waarbij de koffer uit de gepantserde kamer te voorschijn wordt gehaald. Tot dusver waren de graven Ambroslus von Seden en Remete gekozen kroonbewaarders, dit- Overstroomingen op Trinidad. Het water staat in da hoofdstad tot schouderhoogte, V.D. verneemt uit Port of Spain: Door zwaren regenval zijn drie rivieren buiten haar oevers getreden, waardoor groote gebieden zijn overstroomd. In de stad is enorme materieele scha de aangericht Het water staat in het binnenste der stad tot schouderhoogte. De bevolking is door een paniek bevangen, daar zij bevreesd is voor verdere uitbreiding der overstroomingen. Brand in volle zee. Op Fransch stoomschip. V.D. verneemt uit Parijs: - Te Marseille is bericht ontvangen, dat het Fransche stoomschip „Recherche", dat den dienst onderhoudt tusschen Marseille en Nieuw-Caledonië en op 23 Juli uit Tahiti is vertrok ken, in den Stillen Oceaan in brand is geraakt. De „Recherche'" meet 5111 bruto-registerton Het schip moest bij de Marquesas-eilanden voor anker gaan. Het vuur brak uit in een der ruimen en het leven der opvarenden zou geen gevaar loopen. Verdere berichten omtrent het lot van het schip ont breken. Mijnwerkers sluiten zich op. Zij eischen loonsverhooging. Reuter seint uit Murcia, (Spanje). Vijftig mijnwerkers hebben zich in een mijn te Ma- zarron opgesloten, daar de eigenaars weigerden hoogere loonen te betalen. De mijnwerkers verklaarden, niet eerder uit de mijn te zullen komen don nadat hun eischen zijn ingewilligd. De gouverneur van Murcia laat den ingang der mijn door de civiele garde bewaken, teneinde te verhinderen dat de mijnwerkers van voedsel worden voorzien. Men beschouwt den toestand als vrij ernstig, daar de mijnwerkers van de omliggende mijnen groote voorraden ontplofbare stoffen hebben en men vreest dat zij een aanval zullen doen om hun kamera den te helpen. DORP VOOR DE DERDE MAAL GEBOMBAR DEERD. Door 48 Brltsche toestellen. Uit SLmla (Britsch-Indië): Vier escadrilles van in totaal 48 vliegtuigen, heb ben heden voor de derde maal het dorp Rotkai in de Noord-Westelijke grensprovincie nabij de Afghaan- sche grens gebombardeerd. Tege'ijkerlijd vlogen eenige verkenningsmachines laag, ten einde zóo mo gelijk na te gaan, waar de rebellen zich verscholen hebben. Er werd echter niemand gezien. Zooals be kend, weigert de stam, die het dorp Kotkai bewoont, drie rebellenleiders uit te leveren, die zich in de om geving verborgen moeten hebben. Strijd tegen wolyen en beren. Snelle vermeerdering van wilde dieren ln Siberië. Speciale jachtbrigades georgani seerd. In Siberië zijn volgens de „Prawda", naar Reuter meldt, speciale brigades van jagers opgericht om het toenemend aantal wilde dieren tegen te gaan. Groote troepen hongerige wolven en beren veroorzaken Rus land een jaarlijksoh verlies van 30 millloen roebel. De oorzaak van de toeneming van het aantal wilde dieren wordt toegeschreven aan het feit, dat sedert dc bolsjewistische revolutie geen particuliere jachtpartijen meer gehouden werden en dat de boeren geen wapens mogen bezitten. maal benoemde men baron Perenyl en graai Teleki, in gemeenschappelijke verkiezing van het „Oberhaus" en de Kamer van afgevaardigden voor het voor Hongarije wellicht juist in deze dagen zoo gewichtige ambt. Men nam hun dén ambtseed af. Regent Nikolaus Horthy von Nagybanya ging met hen naar de marme ren zaal, toonde ihun sloten en zegels, gaf hun de do cumenten en sleutels... En de kroonpretendent? Wij merkten reeds niet zonder reden op, dat wellicht juist in dezen tijd de kroonbewaarders zeer belangrijke persoonlijkheden kunnen zijn, want nooit was sinds den staatsgreep van Karl I in 1921 de kwestie der Hon- gaarsche troonbezettlng actueeler dan thans. De beraadslagingen tusschen Gombös en Mussolinl, de onderhandelingen van Zitta, de gemalin van Karl I, die op Funchal-Madeira 1922 stierf, met Fransche re- geeringskringen kunnen niet meer uit den weg worden geruimd. Zelfs als de tegenstand der Kleine Entente dagen niet meer doen- Het thema is nu een maal aangesneden. De kleine Entente is on rustig. daar ze zich bedreigd ziet, daar de landen, die er deel van uitmaken, vreezen dat hun hier de Kroa- ten, daar waar ande ren, zouden kunnen ontvallen om zich on der de Hongaarsche koningskroon te scha ren, de groote tijden van het verleden in dachtig. De kroonpre tendent, is Otto, aarts- hertog Otto, de zoon van Zitta uit het Huis Bourbon-Parma, die haar kind op vrome en machtsbeluste wijze te gelijkertijd, gedurende zijn opvoeding tot het koningschap van Hon garije of zelfs tot het keizerschap van Oostenrijk voor bereid heeft Hij is 21 jaar oud, nog student, maar reeds spreekt men van hem als van den toekomstigen echtgenoot van prinses Maria van Italië... Hij is de eenige kroonpre tendent, sinds zijn neef Albrecht, zoon van aartsherto gin Isabella ten zijnen gunste van zijn niet zoo heel veel beteekenende aanspraken afstand deed, toen hij een burgerlijk huwelijk wilde sluiten. De kwestie betreffende het koningschap is op dit oogenblik niet actueel" heeft Gombös gezegd. Maar oogenblikken verloopen in de politiek dikwijls- snel. In de geschiedenis van Hongarije zijn veel zulke oogen blikken geweest, waarin de kwestie inzake het ko ningschap niet actueel was en toch in het volgende oogenblik het land nieuwe wegen tot ontwikkeling wees. Duitsche schepen vijandig ontvangen. In verschillende Spaan sche havens weigeren de havenarbeiders te lossen. Reuter seint uit Madrid: In verscheidene Spaansche havena weigeren de ha venarbeiders Duitsche schepen te lossen, die de Haken kruis-vlag voeren. Te Aviles, nabij Gijon, en te San Juan de Nieva moest de hulp van de autoriteiten worden ingeroepen om het conflict bij te leggen, In laatstgenoemde haVeri wilde de bemanning van het Duitsche schip zelf beginnen te lossen, doch z"ij" voerde dit voornemen niet uit, toen de havenarbeiders een dreigende houding aannamen. DE CEDER. Onder de echte cederen, die in Europa als sierplant worden gekweekt, is de veelbezongen boom van den Bijbel, „eres Libanon" de schoonste. Heeft hij zijn volle hoogte bereikt en is hij rechtop gegroeid, dan kan men den ceder van den Libanon den mooisten boom noemen. Hij valt door zijn breede, platte kruin dadelijk op. Het is evenwel als zeker aan te nemen, dat de cederen, toen ze nog dichte wouden op den Libanon vormden, een hoogere kruin hadden. Zoo hebben de hooge pijnboomen In de wouden aan de Oostzee, n.1. de prachtige Rigapijnboomen zeer pyra- midevormige kruinen. Staan deze pijnboomen afzon derlijk, dan hebben ze meeat een platte kroon. Een waarlijk mooie versiering heeft de cederboom in zijn dikke eironde kegels, welke, daar ze twee jaar tijd noodig hebben om rijp te worden, langen tijd hun grijsgroene kleur behouden. Mooie cederboomen ziet men zelden. De machtige Oedrus Libani was voor de Semitische Oosterlingen het symbool van kracht en sterkte. De geloovige, op rechte man werd in den bijbelschen zoowel als ln den niet-bijbelschen tijd met den 5eder vergeleken. De macht van God wordt in een psalm aldus geschilderd: ,.De stem van den Heer breekt cederen". Niet zelden plantte men bij de geboorte van een knaap een ceder boom. Met de strakheid van den ceder worden eigen zinnigheid en stijfhoofdigheid vergeleken. Het hout van den ceder was voor de oude bewoners van het Oosten van zeer bijzondere beteekenis. Bouw den de Phoeniciërs hun schepen niet van dit zoo voortreffelijke hout? En zoo dankt dan eigenlijk dit zeevarende volk zijn successen aan de cederwouden van den Libanon. In den tijd van Koning Hiram van Tyrus, tijdge noot en vriend van koning Salomo, was de Libanon dicht met cederwouden bedekt. Het geloof aan de on verwoestbaarheid van het hout van den ceder was in Noord-Azië en Egypte diep ingeworteld. Men maakte afgodsbeelden en doodkisten uit dit hout. Menige koning Het zijn beeld uit het cederhout snijden. Koning Salomo heeft veel cederhout gebruikt voor den tempel en voor zijn paleis. Dit prachtige paleis werd door het volk „het Libanonwoud" genoemd. De hars van den ceder werd in den ouden tijd zeer op prijs gesteld en werd gebruikt bij het balsemen van lijken. De ge leerden bestreken weleer hun papyrus-rollen met ce- derolie om ze duurzaam te maken, en men bewaarde zulke geschriften ln kisten van cederhout -Van waar devolle gedichten werd in Rome gezegd: „Ze zijn den ceder waard" of „ze zijn waardig met „Cedrus" (hars) te worden bestreken", m.a.w. ze zijn van blijvende waarde. De bijbelsche naam „eres" werd In het Hebreeuwsch zoo goed als uitsluitend voor den ceder gebruikt, ter wijl hij ln andere Semitische talen ook werd aange wend voor verscheidene soorten naaldboom-en. Even eens heeft het Latijnsche „cedrus", ook wel „Citrus" zoowel als het Grieksche „Kedros" een meer uitge breide beteekenis. Het hout, dat onder den naam „Cederhout" in den handel komt, is wel afkomstig van zeer goede pijn boomen, maar het echte cederhout wordt daaronder weinig gevonden. Onder den naam van Spaansch ce derhout, komt een houtsoort in den handel, die even wel niets met den ceder gemeen heeft. Van dit hout werden vroeger in groote hoeveelheden sigarenkisten gemaakt. Maar ook dit hout is zeer zeldzaam gewor den. Behalve de Libanonceder komen ook nog twee an dere cedersoorten voor als sierboomen in Europa. Uit het Zuidelijke Himalajargiebergte stamt de Cedrius Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 774 m.M, Vooruitzichten: Mooi weer. Temperatuur: 17 gr. C is 63 gr. F. INRICHTING VOOR OOGONDERZOEK. FIRMA GEBR. ROTGANS, Hoogztjde E 103, Schagan, Gedipl. Opticien Refractionist. Het oogonderzoek doen wij gratis. Ierland ontwapent Naar ontbinding van het republiketoacha leger. De regeering van den Ierschen Vrijstaat is besloten alle „particuliere legers" in den lande te verbieden. Aldus heeft De Valera Dinsdagavond in het parlement geantwoord op klachten over het intrekken van de vergunningen tot het dragen van wapens en het elschen van de uitlevering hunnèr wapen van de oud-minister« en andere voorname leden van de z.g. nationale garde of blauwhemden. Op de vraag wat hij dacht van het Iersche republl- keinsche leger, antwoordde De Valera, dat sinds de eed van trouw aan den koning uit de grondwet geschrapt is, dat leger zijn reden van bestaan verloren heeft. Er bestaat voor niemand eenige verontschuldiging om zijn toevlucht tot geweld te nemen of het bezit van wapen» voor zich op te eischen. De regeering heeft besloten voortaan geen openbar» parades in uniform meer te veroorloven en evenmin het dragen van wapens pp openbaren grond. De regee- ring wenscht vrede. Ook merkte de Valera ten aanzien van een opmerking van Fltzgerald-Kenneday, den oud-minister van justi tie als zou de regeering eenvoudig handelen op bevel van het Iersche republikeinsche leger, op, dat de regee- ring zou toezien, dat het verkozen gezag des lands ge handhaafd werd tegenover iedereen en dat zij ge ener- lel dictatuur zou dulden. JAPAN&CHE TERUGTOCHT OP 7 AUGUSTUS VOLTOOID. Chineesche autoriteiten verwittigd. Uit Peking: De Chineesche autoriteiten zijn ervan verwittigd, dat het terugtrekken der Japansche troe pen langs de lijn PekingMoekden op 7 Augustus a.s. zal zijn voltooid. Men vertrouwt., dat het spoorweg verkeer tusschen Sjanghaikwan en Peking direct daarop zal worden hervat deodara, terwijl de Cedrus atlantlca in het Atlasge bergte ls te vinden. Deze beide soorten zijn tientallen van jaren later tot ons gekomen dan de ceder» van den Libanon. HOE KARBOUWEN HUN JONGEN BESCHERMEN. Jonge dieren ln de wildernis, speelsch en ongehoor zaam als kinderen, en het gevaar niet kennende, staan natuurlijk bloot aan den onverhoedschen aanval van een of ander groot roofdier tijger, krokodil of ?lang als zij zich ongemerkt buiten moeders bereik begeven. Als regel krijgen zij echter daarvoor geen kans. Bij olifanten- en karbouwentroepen, hetzij zij loopen, hetzij zij rusten, bevinden de jongen zich ge woonlijk te midden van de kudde. In Zuid-Oost Borneo, het land met de groote rivieren, zijn de krokodillen de gevreesde vijanden van den karbouw. Merkwaardig is het hoe de karbouwen zich tegen de aanvallen van.deze „tijgers der rivier" weten te beschermen. In „Koloniale Studiën" troffen wij daarover het volgende verhaal van dr. Feuilleton de Bruyn. Bij de grazende kudden loopen de jonge dieren steeds ln het midden, terwijl de oudere dieren in groep jes van twee tot vier daaromheen zijn opgesteld. On derkennen de oude dieren tijdig den aanval van een krokodil op een der kalveren, dan stormt de heele kudde op het ondier af en pogen de woedende beesten den roover den buik open te rijten, waarbij zij den onverlaat tot In het water vervolgen. Rust de kudde aan den waterkant, dan liggen de volwassen dieren rondom de jongen, met hun zware gehoornde koppen naar buiten, te herkauwen. Trekt de kudde een der diepe tochten over dan duikt het moederdler onder haar jong door, zoodat het kalf met den bulk schrijlings op haar rug komt te liggen en zoo zwemt het moederdier met haar jong over. D« karbouwen weten zich dus tegen hun natuurlijke vij anden afdoende te beschermen. PIERRE LOTI. Pierre Lotl, de vermaarde schrijver van ..Pêcheur# d'Islande", heette eigenlijk Viaud, en was officier btj de Fransche marine. Een veertigtal jaren gele<i:n -Hen- de hij als luitenant onder admiraal Potter, in de Chi neesche wateren. Wij halen hier verder het tijdschrift „1'Ordre" aan: „Het admiraalschip was ternauwernood te Tien- Tsin aangekomen of luitenant Viaud vroeg en ver kreeg verlof om aan wal te gaan. Toen hij echter aan den valreep kwam, bemerkte hij... dat men al bezig was met de koe van den admiraal neder te laten. Hij verwijderde zich even, doch wellicht niet vlug genoeg, want hij hoorde de volgende opmerking van den eer sten kwartiermeester, die met de manoeuvre belast was: II est tout de même juste que la vache descende avant de viau... (Het spreekt vanzelf, dat de koe vóór het kalf naar beneden gaat). Pierre Loti keerde zich om en legde den ouden zeeman een straf op. Doch een minuut later was admiraal Potter daar ln persoon om de ontschepping van zijn koe gade te slaan. Ziende hoe al de omstanders lachten, vroeg hij naar de reden. Men vertelde hem het geval. En de waardige admiraal, die schik in den kwink slag van den kwartiermeester had, zeide tot deze: Ik kan u uw straf niet kwijtschelden, maar gij behoeft ze niet te ondergaan." Dit nietige geschiedenisje bevestigt het gerucht dat tijdens den oorlog, teen Loti den dienst hervat had, de ronde deed, dat hij een hard en streng overste was. door zijn v>»lk alles behalve op de handen gedragen.. de verdere behandeling ln deze lijk doen schijnen! De kroonpretendent.

Schager Courant | 1933 | | pagina 6